UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 28 OCTOBER 1932 IJmuiden en hef zwarte goud De visschersvloot te IJmuiden gebruikt per jaar evenveel steenkool als de Nederlandsche Spoorwegen. Het maximum-verbruik vond plaats in 1026, toen ruim 340.000 ton kolen, aangevoerd per schip en 2400 ton aangevoerd per spoor, in de kolenbunkers van de diverse visschersvaartuigen werden gestort. In ge noemd jaar was de aanvoer echter zoo bij zonder hoog tengevolge van de staking der Engelsche mijnwerkers, toen de vraag naar kolen in verband met de bunkering van tal van Engelsche visschersvaartuigen bijzon der groot was. In 1931, toen het met de vis seherij slecht ging, beroeg de aanvoer toch nog ruim 200.000 ton, d.i. 20.000 wagons. Van deze hoeveelheid bestond ongeveer 75.000 ton uit Nederlandsche kolen, afkomstig uit de Limburgsche mijnen. Een eenvoudig rekensommetje leert ons, dat indien de Limburgsche kolen per wagon naar IJmuiden werden aangevoerd, er eiken werkdag een trein, bestaande uit 25 wagens in IJmuiden zou aankomen! Het is natuurlijk niet te zeggen, hoe in ae toekomst bet kolenverbruik zich zal ontwik kelen. Dit hangt geheel af van het visseherij bedrijf. Wat echter wel te zeggen is, is dat de kolenstatistieken er op wijzen, dat de laatste jaren het gebruik van Nederlandsche kolen toeneemt, zoodat mag worden aangenomen, dat we voorloopig elk jaar nog wel op het zelfde kwantum als verleden jaar, d.i. 7500 wagons kunnen rekenen. Hoe komen deze kolen in IJmuiden? Na tuurlijk rechtstreeks per „Nederlandsche" spoorwegen uit het nationale kolenbekken naar de nationale visschershaven, zou men allicht denken. Want de Staat is toch in hooge mate bij dezer drie lichamen geïn teresseerd. Maar in werkelijkheid gebeurt het even anders. De voor IJmuiden bestemde kolen komen eerst terecht in Amsterdam, om daar in kolenschepen te worden overge laden ter doorvoering naar IJmuiden. Mijl op zevenen dus. Verlies van tijd en zeer on economisch. Het bedrijf moet gesaneerd worden, is er zoo dikwijls gezegd en geschreven. Welnu, hier kan iets gesaneerd worden. Het geld ligt zoo maar voor het grijpen. Hel gaat slecht met het visseherij bedrijf. Maar het gaat ook slecht met de Nederland sche spoorwegen en de mijnen, ook de Staats mijnen kunnen nog wel eenige afnemers ge bruiken. Maar houden we ons eerst bij de 75.000 ton, waarop thans reeds gerekend kan worden. De eerste stap naar saneering kan het rijk doen door te bewerkstelligen, dat deze 75.000 ton rechtstreeks en dan per spoor van de mijnen naar de Visschershaven wor den verzonden. Dit beteekent, zooals hierbo ven reeds is aangetoond, dat eiken dag een trein van 25 wagons of om den anderen dag één van 50 wagons van het mijngebied kan vertrekken. Het Staatsvisschershavenbedrijf zorge dan voor een kolentip en het bedrijf is een inrichting rijker, die zeker winst zal af werpen. Een reeder ij, die per jaar ca. 800 wa gons kolen voor haar vloot noodig heeft, heeft pogingen aangewend, om kolen rechtstreeks van de mijnen te betrekken. Deze resderij wilde garantie geven voor het factuurbedrag van haar consumptie van een geheel jaar. Kan het mooier? Wie zou daar niet op in gaan? Maar het aanbod werd niet geaccep teerd. De Nederlandsche kolen mosten be slist eerst Amsterdam gezien hebben, eerder komen ze niet in IJmuiden. Wie lacht daar? En waarom gebruiken we nog zooveel Duitse he kolen? Zeker omdat Duitschland zooveel visch van ons afneemt. We weten heel goed, dat het niet zal gaan de Duitsche kolen uit de haven Ie houden. Maar de ver houding 75.000 ton Nederlandsche en 113.000 ton Duitsche is wel wat scheef. Ongetwijfeld zou het gebruik van Nederlandsche kolen bij een rechtstreeksche verzending van de mijnen naar de Visschérshavon, waar ze rechtstreeks van de wagons in de schepen gelost kunnen worden, zeer bevorderd kunnen worden. En als men het dan met. één kolentip niet af kan. dan neme men er twee. IJMUIDEN RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Vrijdag 28 Oc tober 1932 radiotelegrafisch te bereiken via het kuslstation Scheveningen Radio: Alwaki, Chr. Huygens, Crijnssen, Flandria. Houtman, Indrapoera, Kot a Agoeng. Kola Pinang, Oranje Nassau. P. C. Hooit, Poelau Laut, Poeiau Tello, Rietfonleir.. Sibajak, Van Spil bergen, Statendam, Stuyvesant, Tasman, Vcendam. Venezuela, Zeelandï-a. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningenradio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. DE NOVEMBER-ACTIE DER CHR. VAK BEWEGING. Men schrijft ons: Als naar gewoonte is de Novembermaand ook thans weer de speciale propaganda- maand der Christelijke Vakbeweging. Van Dinsdag 1 November tot en met Vrij dag 18 November, worden over heel het land niet minder dan 145 propaganda-vergaderin- geh gehouden. Op al deze vergaderingen zal een tweetal sprekers het woord voeren. De onderwerpen zijn overal van gelijke strekking. Voor den Christelijken besturenbond IJmui den is deze vergadering bepaald op Dinsdag 1 November In de Nederl. Herv. kerk te IJmuiden-Oost. Sprekers zijn de heeren J. Augusteyn. voor zitter van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. Onderwerp: „In den storm" en J. Veldwijk, Centraal bestuurslid van den Christelijken Bouwvakbond, onder worp: „Arbeid die wacht". Het slotwoord zal gesoroken worden door Ds. A. A. Wildschut, Herv. predikant te IJmuiden-Oost. Het kerkzangkoor der Herv. gemeente te IJmuiden onder leiding van den heer J. Valk zal zijn medewerking verleenen. Den 4?n November vindt een algemeene vergadering plaats van den besturenbond ter bespreking van de huisbezoekoro^aganda. Hot is do bedoe'ing om daarvoor Mcrhifc- baar te stellen do dager» van 21—30 Novem ber. Het vorig jaar wist men een ledental van 1200 te bereiken. GROOTE STEUR AANGEVOERD. Donderdagmorgen was aan den afslag aan gevoerd door den stoomtrawler Reiger een steur van 191 K.G. Deze bracht f 1 per Kilo gram op. GESLAAGD. De heer A. C. Blirkhof alhier slaagde voor het examen van tweeden stuurman groote stoomvaart. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING. Donderdagavond vond in Flora aan den Zeeweg een vergadering plaats van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling, welke goed bezocht was. Na een kort openingswoord van den voor zitter den heer Brits, hield de heer J. v. d. Kieft van Bussum een lezing over „Geld en Banken". Spreker gaf eerst een uiteenzetting van het begrip „ge'ld" waarna hij de positie besprak, welke de banken innemen in het economisch verkeer. Met verschillende voor beelden toonde spreker dit nader aan. Ver der besprak de heer v. d. Kieft den val van het Engelsche pond. hetgeen een gevolg was, dat Engeland aan Duitschland op langer termijn had geleend, terwijl Engeland zelf op korten termijn leende. Spreker wees op het groote belang van een behoorlijk toezicht op de banken. Na afloop der interessante lezing werd ge legenheid geboden tot het stellen van vra gen. waarvan een dankbaar gebruik werd ge maakt. In zijn slotwoord wekte de heer Brits de aanwezigen op, zooveel mogelijk mee te doen aan de demonstratie van 8 November. Voorts deelde hij mede, dat 18 November de heer Math lissen zal komen spreken over zijn reis naar Rusland. DE „TARANA" VERTROKKEN. De motortrawler „Tarana", die Woensdag in de Visschershaven van Rotterdam arri veerde is Donderdagmiddag ter visseherij vertrokken. MARKTPRIJZEN. Tongen per K G. f 1.75110. Zetschol oer 50 K G. f 27.50. Kleine schol per 50 K G. f 307.50. Schar per 50 K.G. f 6.50—4.80. Wijting per 50 K.G. f 5 50—1.80. Koolvisch per stuk f 0,60. Makreel per 50 K.G. 8. Versche haring per kist f 5.605. BESOMMINGEN. Trawler: O. N. 75, 600 manden, f 3362. BEVERWIJK KLEINIIANDILARENVEREENIGING „ST. PETRUS". De R.K. Klcinhandelarenvereeniging „St. Petrus" hield in het K. S. A. gebouw een aleemeenc ledenvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer J. Baltus. Onde- ae ingekomen stukken was een schrijven van een der leden, waarin de aandacht wordt ge vestigd op oneerlijke concurrentie veroor zaakt doordat werkloozen, dieper iets trach ten bi.i te verdienen, zich in den groenten- handel begeven. Op deze manier worden de bonafide handelaren ernstig beconcurreerd. De voorzitter deelde mede, dat deze kwestie bij het gemeentebestuur aanhangig is ge maakt. Dezer dagen is door de vereeniging, in samenwerking met „Handelsbelangen" een adres aan het gemeentebestuur verzon den, waarin op deze oneerlijke concurrentie de aandacht wordt gevestigd en waarin ver zocht wordt om er niet mee voort te gaan. De vereeniging zou er nog anders tegenover staan, wanneer Maatschappelijk Hulpbetoon slechts aan diegenen steun voor handel ver- lepnde, die vroeger in het vak zijn geweest. Dit adres zal ook aan de besturen van an dere gemeenten verzonden worden. Hierna volgde een bespreking van het voor stel van den Vereenigingsbond inzake de steunregeling bij ziektegevallen. Na eenige discussies hechtte de vergadering in beginsel haar goedkeuring aan het 'voorstel, dat in houdt een wekelijksche bijdrage van 10 cent per lid, terwijl bij ziektegevallen 70 pCt. van het totaal gestorte bedrag wordt uitgekeerd. Deze zaak zal op het komende bondscongres definitief worden behandeld. Bij da rondvraag drong een der leden erop aan. dat eenactie gevoerd zal worden voor een mildere toepassing van de Zondagsslui- ting voor de fruitwinkeliers. Dezelfde spreker vestigde de aandacht op het verkoopen door tuinders aan particülieien. De leden verzui men nog teveel zulke gevallen ter kennis van het bestuur te brengen. Vervolgens werden langdurige besprekin gen gehouden over z.g. wilde venterij en over den steun, die grossiers verleenen aan verschillende lieden, die met groenten gaan venten. De wenschelijkhefd van het voeren van een actie togen dit euvel werd eveneens besproken. Nadat tenslotte de geestelijke ad viseur, rector Th. Boonekamp, de leden had toegesproken, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter ge sloten. KLEEDING EN SCHOEISEL VOOR WERKLOOZEN. Het Comité voor steuntrekkende werkloo zen heeft ten raadhuize zijn eerste bijeen komst gehouden, waarin werd besloten aan steuntrekkende werkloozen steun in natura te verleenen in den vorm van kleeding. dek king en schoeisel. Onder meer werd bepaald, dat zij. die daarvoor in aanmerking wen- schen te komen, bij hun vakvereenigingen een aanvraagformulier kunnen verkrijgen, dat op het gemeentehuis moet. worden be zorgd. Ook de ongeorganiseerde steuntrek kers zullen van deze steunverleening kunnen profiteeren, DE WERKVERSCHAFFING. Nadat de werkzaamheden bij de gemeen telijke werkverschaffing van Dinsdag af niet waren voortgezet, omdat de betrokken ar beiders het werk hadden neergelegd, had de gemeentelijke arbeidsbeurs een nieuwe Dloeg arbeiders opgeroepen ten getale van 16 per sonen. Hedenmorgen (VrijdaaJ hebh*»u danr- van 13 werkl'eden den arbeid bi' cte wc"k- vcschaffing hervat. Inmiddels waren drie I opgeroepenen erin geslaagd elders werk te vinden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ZIJ WAS ALTIJD MOE EN TERNEER GESLAGEN Last van slechte spijsvertering. In drie maanden een gelukkige vrouw. Toen deze vrouw een nieuwe betrekking zocht, begreep zij wel, dat haar 52 jaren haar kansen konden verminderen. Daarom gaf zij haar leeftijd op als 43. Men vond, dat zij er nog niet als 43 uitzag en gaf haar de betrek king. Het geheele verhaal vertelt zij in haar brief: „Vier jaar geleden verloor ik mijn man en was toen genoodzaakt als huishoudster in mijn eigen onderhoud te voorzien. Twee jaar geleden leed ik erg onder een buitengewoon slechte spijsvertering en ik voelde me zoo vermoeid en terneergeslagen. Het was me onmogelijk om vroolijk -te zijn en ik zag over al als een berg tegenop. Ik nam KrLischen Salts en na drie maanden was ik een heel and-ere vrouw. Kort gelegen kreeg ik mijn be trekking hier, en toen ik mijn leeftijd opgaf als 43, vonden zij dat ik er jonger uitzag. Mijn gezondheid en opgewektheid en goe den moed, ik schrijf het alles geheel toe aan Kruschen Salts." L. W. De reden waarom Kruschen Salts U gezond maakt en gezond houdt is, omdat elke kleine smaakiooze dosis voor den geheel en dag een voldoende hoeveelheid bevat van de zes mi nerale zouten, die de natuur U wel zou ver schaffen indien U een gezond, beweeglijk le ven leidde in de. open,lucht. Deze levens krachtige zouten zullen*Uw lever en nieren aansporen tot beter functionneeren, zocdat elk spoor van giftige afvalstoffen uit Uw or ganisme verdreven wordt. Het aldus gezui verde, verfrischte bloed zal elke vezel van Uw lichaam doorstroomen. Koop vandaag nog een flesch Kruschen Salts en begin morgenochtend met „de kleine, dagelijksche dosis". Maak er een vaste gewoonte van en Uw inwendige organen zul len voortaan altijd goed functionneeren. Met den dag zult U zich opgewekter en flinker voelen, tot U de gezondheid tot in de vin gertoppen voelt tintelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit al les eens zelf te ondervinden op 't oogen- blik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel- Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proefflacon gebruiken zonder den ge wonen flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkómen tevreden bent, kunt U den grooten flacon terugbrengen bij den winkelier waar U hem kocht en hij zal U uw f 1.60 (uw geheele uitgave) zonder om wegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon: alleen verpakt is bij d" groote maat .van f 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheklr of drogist, voordat hij deze groote 'proefpakken uitver kocht heeft. VELSEN DE LOON VERLAGING BIJ DE PAPIER- FAfljfcK, Hedenavond vindt In ce Da Costaschool een vergadering plaats' van de plaatselijke af deeling van den Ned Bond van Christel. Fabrieks- en Transportarbeiders, waar het hoofdbesluurslid de lieer W Strijbos Pzrn., mededeel in g zal doen van het resultaat der tweede conferentie tusschen de directie dei- Papierfabriek en de hoofdbestuursleden dei- betrokken organisaties JEUGD-FANFARECORPS. Het Jeugd-Fanfarecorps zal onder leiding van den heer J. Schilp in gebouw Concor dia op Zaterdag 29 October a.s. te 8 uur zijn l-jarig bestaan op feestelijke wijze herden ker».. Uitgevoerd zal worden het volgende pro gramma: 1. Le Petit Major (marsch) A. Torelli. 2. 1ste samenspel.» 3 Wonnetraum (wals). V. J. Benoodt. 4. La Première (marsch). 5. Vertooning der Kin dervreugd-film. Pauze. 6. Film (vervolg.) 7. Ree ru ten -marsch. 8. La Crède (mazurka). 9. La Bénédiction (marsch). 10. Doux Aveux (wals). 11. Finale. KENNEMER ROET- EN ZEIL- VEREENIGING. Dezer dagen had in het hotel Velsei-beek een ledenvergadering plaats der Kennemer Roei- en Zeiïvereeniging. Vrijwel alle leden die fn den afgeloopen zomer geregeld roei en zeilsport beoefenden waren aanwezig. De statuten en het huishoudelijk reglement, waarvan aan alle leden een ontwerp exem plaar was toegezonden, werden definitief vastgesteld. Dank zijn den gezonden finan- cieeelen toestand der vereeniging kon wor den besloten tot uitbreiding van het aantal booten. Het bestuur zal trachten een single wherry te koopen. Aan de verplichtingen tegenover de obliga tiehouders wordt voldaan. Reeds nu werden over het afgeloopen vereenigingsj aar, dat uit zes maanden bestond, twee obligaties uit geloot. Het aantal leden bedraagt ruim veertig, terwijl bij het begin van het vol gend jaar nog een belangrijke toeneming verwacht kan worden. De vereeniging kan met groote voldoening oo haar eerste roei- en zeilseizoen terugzien; duidelijk is reeds gebleken dat zij in een behoefte voorziet. „PAPYRUS". De Vereeniging „Papyrus" geeft Dinsdag 1 November a.s. haar tweeden avond in dit seizoen. De avond zal gegeven worden in Concordia. Vertoond zal worden de film „Met Sven Hedin dwars door donker Azië. WAT ZIJN DE NUMMMERS VAN DE BRANDWEER? De commandant van de brandweer ver zoekt ons, ter kennis van het publiek te wil len brengen, dat in verband met de inbedri.if- stalling van het brandwekkernet het tele foonnummer. waarop in Velsen-Noord voort aan brand moet worden gemeld is geworden 2074. De brandweernummers in de verschillende fv»Peiiricren zijn thans: T.Tmmten. IJmuiden-Oost, Veisen en Drie- u's: 613. Velsen-Noord: 2074 Santpoort: (Haarlem) 22326 LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL „Alberdingk Thijm". Na de alleraardigste, vlotte vertooning van De Gebroeders Kalkoen was de opvoering van Meesters en Dienaren door de R.K. Rederij kerskamer Alberdingk Thijm gisteren in den Schouwburg aan den Jansweg een teleurstel ling. Daar was in de eerste plaats het milieu van de Engelsche Society niet minder dan graven baronnen dat de spelers han- dicapte. Het was duidelijk te zien. dat zij zich in het salon van Lord Aston minder op hun gemak gevoelen en zich meer geweld moes ten aandoen dan in het kantoortje van Hendrik Kalkoen. Maar er was meer! Het blijspel van James Barrie eischt zoowel van de regie als van de spelers fantaste en die ontbrak te veel in deze voorstelling. Niet in de decors, de fantastische costuums in m en de belichting. Aan het picturale kwamen wij niets te kort bij de regie van den schilder Herman Moerkerk. Maar het spel was al te mat en te dor en miste verbeelding. Het tempo werd veel te veel gerekt, wat niet alleen door onvoldoende rolkennis kwam. Het is den heer Moerkerk, die toch als re gisseur bij vorige opvoeringen zulk kranig werk verrichtte, ditmaal niet gelukt het spel van de medesoelenden te binden. Aan het samenspel ontbrak nog al wat. het tooneel stond herhaaldelijk, de spelers speelden bijna allen zonder contact met hun omgeving, zoo dat er sfeer aan het geheel ontbrak. En ook in de rolverdeeling was men nu niet bijster gelukkig geweest. Gerard Nielen, dien ik in De Gebroeders Kalkoen zoo harte lijk heb kunnen waardeeren. kon mii in de hoofdrol niet voldoen. Deze butler moet met al zijn onderdanigheid toch een kerel zijn. een man met innerlijke kracht, moedig en flink. Hij is immers het contrast met de slapoe, on beteeken ende omgeving. Daar merkten wij gisteren echter niets van. Wil liam was eigenlijk even futloos als de rest. en men kon geen oogenblik aan zijn overwicht gelooven En hierdoor viel eigenlijk het- heele stuk in elkaar. Zou Steph. Nielen niet de aangewezen persoon zijn geweest om den butler te spelen? Hij leek mij met zijn for- sche figuur er veel krachtiger steun er de aangewezen persoon voor. De tegenpartij was slao genoeg, maar wii stellen ons deze hoog-adelliike dames en heeren uit de Engelsche society toch eenigs- zins anders voor. Er was blijkbaar wel werk gemaakt, van de tvneering en het was zeker niet onverd'ensteliik, wat bijvoorbeeld de heeren Jan Ie as van Dijk en Steph. Nielen V3n hun rollen maakten, maar het- bleef toch ook van hen voornamelijk aanduiden en ca- r'catuur. De beste was Steph. Nielen, die George H'bbault wel aardig typeerde. Maar een Michael de Kernoël maakte het, ons bij voorbeeld wel geheel onmogelijk om aan zijn blauwe bloed te doen gelooven. Een uitzondering maak ik voor Mary Aston. Dat werd verreweg de be'st gesoeelde rol en ik wensch Alberdingk Thijm geluk met deze °oede speelkracht. Mevrouw N'elen-Vlekke. die ook een zeer aardige tooneelverscnijnine- is, onderscheidt zich door een prettige dis tinctie, zeer correcte uitspraak en een ge makkelijke manier van bewegen op het too neel. En zij weet zich daarbij uitstekend te kleeden. Het is voor een vereeniging veel waard een zoo goede vrouwelijke kracht te bevitten. Het. lï.ikt mij toe. dat mej. Jeanne Rubeling ook wel speeltalent- heeft, dat ontwikkeld ka;- worden. Als de oude mevrouw de Kernoèl moest zij zich nog te veel forceeren, wat o.a bleek uit het herhaaldelijk en zeer onlo gisch gebruik van haar lorgnon. Trouwens ook graaf Aston was wel wat te veel bezig met zijn lorgnet. Het is nooit verstandig een gebaar op het tooneel te veel te herhalen. Het- blijspel Meesters en Dienaren The admirable Crighton hebben wij hier in dertijd nog eens gezien van een R.K. studen- tenvereeniging. Het stuk heeft aardige ele menten en het verwondert mij zelfs, dat ik het niet meer op het repertoire van het di lettanten-tooneel aantref. Alberdingk Thijm heeft er dan ook wel pleizier van gehad, want er is veel en hartelijk gelachen en ook met het amnions was het publiek heel gul. Maar d~-*e R.K, Rederijkerskamer heeft her haalde1 iïk bewezen ik herinner maar aan de voortreffelijke voorstelling van De Drie voudige Wijsheid van Vader Wang dat zij beter kan. Wij verwachten dan ook zeker, dat zij spoedig flink revanche zal nemen. J. B. SCHUIL MUZIEK Kerkconcert der C. O. V. Marcel Dupré. De velen die gisterenavond nagenoeg alle beschikbare zitplaatsen in de Groote Kerk innamen hebben van een zeldzaam muzikaal festijn kunnen genieten, hebben een muzi kale gebeurtenis van den eersten rang be leefd. een gebeurtenis, die zelfs na hetgeen tevoren aangekondigd was en de verwachtin gen hoog had doen vijzen, een verrassing werd. Dat was de improvisatie van den beroem den Parijsohen organist Marcel Dupré. Er was buitendien nog genoeg dat allerbe langrijkst mocht heeten. Reeds de uitvoering van de uitvoerigste en gecompliceerdste van Bachs koraalmotetten, de motet „Jesu meine Freude", wettigde ee'n gang naar de Groote Kerk ten volle. Schoon en vol stemming ste gen de koraalvariaties op in de hoogc ge welfde ruimte, die hier den klank verijlde en veredelde, in de gefuseerde alternatieven echter de doorzichtigheid benadeelde. In deze veelstemmige gedeelten scheen het koor der C. O. V. niet overal even vast: het is echter mogelijk dat de klankverwarring dooi de resonantie ontstond. Maar er was meer. Er was het. Bachspel van Marcel Dupré. Bachspel. zooals we in onze oude St. Bavo slechts zeer zelden mo gen gehietensober, volkomen beheerscht. prachtig van coloriet. monumentaal in op bouw en van een klaarheid waartegen de verstoringspogingen van de beruchte kerk galm machteloos bleken. En het koraal voor spel „Wacht auf" met zijn heerlijke polyoho- nie werd in zijn oorspronkelijke beteekenis als „voorsoel" herstek'het zineen van het koraal volgde er op. Ook César Franck werd eeëerd door een grandioze vertolking van diens „Pièce heroïque" en Schumann steeg als oreelcomnonist in onze achtine door de wijze waaroo Marcel Du»->ré eeh zijner Ca nons soeelde: in een klank verf ünirig die aa^ ^en kamerorkest deed denken. En de meester die, onzichtbaar voor ons allen, daarboven aan de speeltafel van ons oud maar nog on overtroffen mooi oreel gezeten was. maak'e zich als eminent comoonist bekend door het uitvoeren van zijn interessante, hoogst moei lijke „Variaties op een oud Kerstliedje". Dit alles, ik zei het reeds, was belangrijk was meesterlijk en schoon en bewonceiens- waardig. Maar de groote verrassing zou nog komen, nadat George Robert den Franschen meester het door Hendrik Andriessen opge schreven thema gebracht- had, waarop Dupré zou improviseeren. Even deed deze het thema als motto klinken; onmiddellijk daarop ging zijn verbeeldingskracht aan 't werk. En de speler voerde ons met zich op de vleugelen zijner fantasie, in stoute vlucht naar onbe kende gebieden. Onuitputtelijk schenen de mogelijkheden om het thema dat als een leidmotief telkens doorschemerde verder te ontwikkelen en toen het slotaccoord wegge storven was, bleven we in ontzag en be wondering achter. Maar die koene fantasie bleek nog slechts een voorspel te zijn ge weest: nog stouter vlucht zou volgen, nu tus schen de hekspijlen dcor, die strenge re gels gesneld hebben. Weer klonk het thema, dat ditmaal als bouwsteen eener fuga. den strengen kunstvorm die door den componist op schrift beheerscht'dient te worden, maar die Marcel Dupré als een toovenaar voor de vuist weg vcor onzen verbaasden geest op bouwde, rotsblokken opeenstapelend als cle giganten in mythische tijden, stapelend en bouwend tot het niet meer hooger scheen ie kunnen en toch nog hooger, nog gedurfder en bij dit alles steeds de eenheid der grond gedachte bewarend. Het was grcotsch, hot was duizelingwek kend. En wanneer we in ootmoed en dank baarheid den grooten kunstenaar, die ons iets deed beleven als vroeger Bach, Franck en Bruckner aan hun bewonderende tijd- genooten geschonken hebben, hier onze hulde brengen, dan zeggen we er bij dat er gisteravond slechts één ding ons speet, nl. dat het in de ke-k niet passend was om die hulde uit te jubelen. Waren we in een zaal geweest, er zou geen eind aan de ovaties geweest zijn. We hopen het voorrecht te hebben dezen grooten meester vaker in ons midden te zien. Hij vond ons orgel prachtig en dat in de Gemeentelijke Concertzaal eveneens. Als we hem eens konden krijgen voor een steuncon- cert voor de Zan ivoortsche visschersgezin- nen! In de concertzaal, plaatsen van vijf tot tien gulden wat zou dat flink opbrengen. Ik wil het de toonaangevende kringen al hier bescheidenlijk in overweging geven. Op mijn vorige uitnoodiging hebben zij, voor zoover ik weet tot dusver nog niet gerea geerd. Wel deed dit een koorvereeniging hier 'ter stede; ik kom daar bij tijd en wijle nog op terug. Maar die gezinnen lijden nood. Laat er niet te lang overwogen, laat er wat gedaan worden. K. DE JONG. FILMKUNST. De oerwoud-symphonie van August Breuckner. De directie van het Rembrandt Theater gaat voort met het geven van Zondagochtend voorstellingen,welke gewijd zijn aan popu- lair-wetenschappelijke opnamen De docu mentaire, welke zij a.s. Zondagochtend aan biedt. geniet in het genre een zekere repu tatie. welke mede te danken is aan de muzikale illustratie. Hierom is het jammer, dat deze hier ter stede door plaatselijke voorschriften voorshands moet ontbreken. Doch ook zonder geluid levert d? film voor den liefhebber van natuurhistorische ^we tenswaardigheden genoeg aantrekkelijks. Nogmaals kan hij zijn hart ophalen aan het bespitden van de gedragingen van allerlei vreemdsoortig gedierte, dat men in de werke lijkheid niet ontmoet, tenzij dan in den lam men staat van de diergaarde. August Brueckner. die van Juni tot Decem ber 1929, vergezeld van zijn vrouw en haar beide broers dr. Franz en Edgar Eichhorn. een ontdekkingstocht naar het Brazdliaansche oerwoud gemaakt heeft, heeft zijn weten schappelijke speurzin met den dood moeten bekoopen, wat aan het resultaat van zijn arbeid een tragisch karakter verleent. De gele koorts rukte hem achter de camera weg. De film, waarmee zijn reisgenooten naar het vaderland zijn teruggekeerd, heeft meer documentaire dan aesthetasche beteekenis. Het gehalte van het foto-materiaal is zeer afwisselendde moeilijkheden, welke met een dergelijke opneming gepaard gaan, teekenen zich hier en daar af in de ontoereikende sterkte van het beeld. Daarbij hebben de fotografen zich onthouden van het streven naar een suggestieve montage, waarin de details zouden hebben moeten dienen als bouwsteenen voor een gecomprimeerde com positie, welke den toeschouwer onder den in druk 'kon brengen van het oer woudleven. Een syhponie in den zin, zooals de titel doet verwachten,, is deze film niet; bij de vormgeving van het materiaal- is niet ge streefd naar een bewuste ontwikkeling van het hoofd,thema in verschillende rhythmische gestalten door alle onderdeelen heen; het is den vervaardigers nier te doen geweest om een leidende gedachte filmisch te stileeren en hierdoor een aesthetische of emotioneele werking tot stand te brengen, zoo: dat de toeschouwer m ?t het wezen van 'net oerwoud in aanraking komt en ae eenheid van sfeer blijft gevoelen, hetzij hij huivert of verstomd staat of lacht. Men kan eer van een oerwoud-i-hapsodie spreken dan van een oerwoud-symphonie. En in deze rapbsodie trekken onder de bonte rij van tafereelen verscheiden staaltjes van knappe opnemingen de aandacht niet alleen om de belangwekkendheid van 't ontwerp maar ook om den aangenamen vor-m. De prettigste momenten blijven steeds die, waarin wij, op de rivierboot gezeten, den stroom met zijn bcboschte oevers op ons zien afkomen. Veel moois leveren ook de slangen, die met hun prachtig gevlekte huiden voor de lens voorbijglijden en door hun lenige be wegingen de illusie van het geheimzinnige gevaar bij d'n toeschouwer wekken. En dan ook hier weer: de aangezichten der dieren! Van dergelijke close ups kan men niet ge noeg krijgen. Welk een sprekende trekken vertoont- het gelaat van al di? groote en kleine gedierten en allen lijken ze op men- schen uit onze omgeving. Toen de sterk ver- groote kop van een kameleon op het doek verscheen, meendik een bekend stadgenoot te mogen begroeten. Wat een geestige snuiten zijn er bij deze oerwcudbewoners! De drie- feenige luiaard bezit een bakkc-s, waarvoor ik ds „schoonheid" van een paar dozijn film helden en -sterren cadeau geef! Wie. als ware hij er in eigen persoon bij aanwezig, wespen en snijdervogels, 'krokodil- len en medicijnmannen, vcgelspinnen en slingerapen en tal van andnre wonderlijke schepsels aan hun dagelijksche bezigheden wil zien. verzuime niet. deze film te gaan kijken. Hij krijgt er ook weer de wandelende takken, boomslangen en dergelijke voorbeel den van mimicry, die bij natuurfilms de evenknie zijn van de Chevaliers en de Garbo's uit de kunstfilms en die men, evenals deze, telkens weer als oude kennissen gaarne be groet. H. G. CANNEGIETER.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14