Ontzettend auto-ongeluk in Waterland. SPUIEN TE IJMUIDEN. Een hartslag. Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15138 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 31 October 1932 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENWeek 0-25, p-er maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post /0-72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 O Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNI5 regels ƒ1.75. elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentjes (iedcren dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim 250.-, Wijsvinger f 1 50.-. Elk.e andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 1 00.-. Idem voor Abonués op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies WijsvingCi f75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 31 October. Scheidsrechters. De wedstrijd HengeloK.H.C. vond ongeveer een half uur voor afloop een ontijdig einde. Toen de scheidsrechter, de heer Van Alsum uit Arnhem, de thuis club een strafschop toekende, voegde de aanvoerder der Kampenaren den arbiter ongeveer het volgende toe: „Als die straf schop genomen wordt, kunt u wel naar huis gaan; wij staken!" De scheidsrechter het den strafschop nemen waardoor de stand op 31 werd gebracht en verdween daarna naar de kleedkamer, zonder den spelers gelegen heid te geven zich weer op te stellen. De ontmoeting had overigens een wei nig prettig verloop. Voor de rust kwam er reeds enkele malen oneenigheid in de K.H.C.-gelederen voor. terwijl de scheids rechter zich genoodzaakt zag een der Kampenaren het verder medespelen te ontzeggen. (N. v. d. D.) Dit bericht zal velen het genoegelijke besef geven, dat Kamper ui nog leeft. Het arti kel scheen zoo'n beetje tot de geschiedenis te gaan behooren. In geen jaren hadden we meer van een nieuwe Kamper ui gehoord. Maar de oude gee'st blijkt nog in Kampen te leven, en openbaart zich zelfs bij de jeugd als die zich verre van honk bevindt heele- maal in Hengelo! Ook heeft het Kampensche elftal zich tenslotte eendrachtig getoond. Na „oneenigheid in de gelederen" oh, -die ter men uit het voetballaatje koos de ploeg •tenslotte de zijde van den eenen medespeler, die er reeds door den scheidsrechter uitgemikt was, en verdween. Blijkbaar was zij op reis gegaan om te winnen, en vond het doelloos met tien man en een 13 achterstand een wedstrijd uit te spelen, dien zij toch verlie zen zou. Deze opvatting is volstrekt niet spe ciaal-Kampensch. Ik heb den indruk dat zeer veel voetballers alleen gaan spelen om te winnen, en er gaarne uit zouden scheiden als de kans daarop verkeken is. Maar men moet •blijkbaar Kampenaar - zijn, bezield met den uiïgen geest van vele voorvaderen, om de ge dachte consequent op te volgen. Of het voorbeeld school zal maken betwijfel ik. Het pirbliek is er ook nóg. Het v.oelt zich al zeer vaak bekocht, b.v. als het gaat rege nen, als er geen goals gemaakt worden en vooral als de thuisclub niet wint, maar die dingen slikt het nolens volens. Evenwel is het er ten diepste van overtuigd dat het recht heeft op anderhalf uur voetbal, zoodat het nimmer zal aanvaarden dat de verliezende club, geen kans meer op de zege ziende, er op z'n Kampensch eerder mee uitscheidt. Zelfs al heeft het. in dezen merkwaardigen tijd, een sterk gevoel voor „rationalisatie". Ongetwijfeld behoort tot rationalisatie het begrip, den arbeid te staken als daarmee geen nuttige resultaten meer verkrijgbaar zijn. Maar ik wou voornamelijk het een en an der over scheidsrechters zeggen. Dit is een slechte tijd voor scheidsrechter op elk ge bied. Hun noteering staat laag. Menschen die mochten meenen dat zoo'n geval in een voetbalwedstrijd op zichzelf staat, en overi gens alleen op rekening van een stelletje jon gens komt, vergissen zich. Die jongens krij gen het voorbeeld van de ouderen. Men be noemt een scheidsrechter, en als zijn beslis sing in het voordeel van de tegenpartij uit valt wraakt men hem. en noodigt hem uit, maar liever naar huis te gaan. Ik herinner mij een conflict in een vereeniging van zeer volwassen lieden, waarin vijf scheidsrechters waren benoemd, en toen die na. langdurig zeer ondankbaar en volkomen belangeloos zwoegen hun uitspraak deden, dacht de in het ongelijk gestelde partij er eenvoudig niet over die te aanvaarden, met het resultaat dat de vereeniging in tweeën viel. Dat is nog maar een bescheiden voorbeeld van de wijze, waarop volwassenen met hun zelfbenoemde scheidsrechters omspringen. Kuierden ze allemaal zoo gedwee weg als meneer Van Alsum, uit Arnhem, de wereld zou nu in een toestand van anarchie verkee- ren. Maar dat doen ze niet. De meesten hou den, als ze niet met geweld verdreven wor den, braaf stand. Door dik en dun. Trouwens het- publiek is er nog. En het publiek heeft altijd betaald. Ik behoef daarvan slechts één enkel voor beeld te geven. U hebt het zelf natuurlijk al op de lippen. De Volkenbond. Precies. Ook die heeft enkele lastige klanten, die zich aan zijn bemiddeling nooit- willen storen als de uit spraak in hun nadeel uitvalt. Hij slaat daar mee telkens een figuur, evenals scheidsrechter Van Alsum het Zondag te Hengelo gedaan heeft Maar hij kuiert niet weg, want het publiek wil het niet hebben. Het heeft betaald, niet alleen voor den Volkenbond die niet meer kost dan een middelmatig stadsbeheer maar voor nog heel wat meer dingen. Het heeft zoo gruwelijk veel moeten betalen, dat hét de erkenning van den scheidsrechter eischt, en den spelers geen kans geeft om uit te schei den en hem naar huis te sturen. Nu staat achter den heer Van Alsum, uit Arnhem, de K.N.V.B. (Koninklijke Neder- landsche Voetbal Bond). Daarmee zullen ten slotte de Kampenaren, thans wellicht nog verrukt over him ui, een leelijk appeltje te schillen krijgen. En zoo is het ook met- den Volkenbond. Achter dezen naam. dit insti tuut staan zestig volken. De intrïgeerende machten die zich daartegen verzetten zullen tenslotte ook hun leelijke appelje krijgen te schillen Het is een slechte tijd voor scheidsrech ters, maar wie het laatst lacht, lacht het best. Merkwaardig dat zelfs zoo'n onnooze! gevalletje van elf Kampensche jongens, die zich op een voetbalveld misdragen, al een beeld geeft, dat meteen op het wereld gebeuren toepasselijk te maken is. Maar misschien behoeft het ons heelemaal niet te verbazen. De menschelijke natuur toont overal, in alle omstandigheden, de zelfde feilen Als dat niet zoo waszouden er niet overal en altijd scheidsrechters noo- dig zijn. Dan konden ze inderdaad wol naar huis gaan. R. P. HET RELLETJE BIJ HET B. A. PROTEST TEGEN DE ARRESTATIE. Men deelt ons mede, dat op een druk be zochte bijeenkomst der Vereeniging van Tribunevrienden, gehouden op Zaterdag in gebouw „Olympia", een motie is aangenomen, waarin de vergadering haar verontwaardi ging en afkeuring uitspreekt over en protes teert ten sterkste tegen de arrestatie van de kameraden H. Smit en C. van der Mark. bij een poging om voor de werkloozen een kolen- bon te verkrijgen. Hun onmiddellijke invrijheidstelling wordt verlangd. Er werd besloten deze motie aan den Officier van Justitie te zenden. VISCHCONTINGENTEN VOOR BELGIë. De Belgische Staatscourant van Zaterdag bevat een besluit, waarbij worden vastge steld de hoeveelheden versche, gekoelde of bevroren zeevisch (haring uitgezonderd) en zoetwatervisch welke -in het vierde kwartaal van 1932 mogen worden ingevoerd in België. Hiervan is aan Nederland toegewezen voor October 10.610 centenaar, voor November 8575, voor December 9000, totaal 28.185 cen tenaars. Voor Duitschla-nd bedragen deze hoeveel heden 1-esp. 760. 1880, 2090. en 4730; voor Denemarken 715, 1735, 1935, en 4385; voor Noorwegen 345, 1065, 625 en 2035 en voor Engeland 1985. 21-90, 1685 en 5860. D? totaal toegestane invoer met inbegrip van die van andere landen 'bedraagt 47.250 centenaar. ZWARE STORM BOVEN ENGELAND. VEEL SCHADE. Zaterdagavond heeft boven Engeland een der zwaarste stormen gewoed van de laatste jaren. De storm had een gemiddelde snel heid van 160 KM. per uur. De Kanaalboot „Maid of Kent", die 126 passagiers aan boord had, was willoos aan de golven prijsgegeven en deed acht vergeefsche pogingen om de haven van Folkestone binnen te loopen. Pas de negende keer, nadat de passagiers 2 verschrikkelijke uren hadden doorgemaakt, slaagde de boot erin. veiüg binnen te komen. In den mond van de Theems zonk een bark, waarvan kapitein en bemanning op het laatste oogenblik konden worden gered. Een motorschoener werd op de rotsen gewor pen en zwaar beschadigd. Groote schade richtte de storm ook aan in het Noorden van Wales. De strand-prome- nade van Colywn werd door de golven over een grooten afstand vernield. Zelfs de ruiten van eenige dicht bij het strand staande ge bouwen werden door de branding ingedrukt. Het water drong kelders en beneden-verdie pingen binnen, hoewel men te voren dammen had opgeworpen van zandzakken. Vier menschen slachtoffer gevaarlijke situatie. van Auto door gladheid te water, inzittenden verdronken. Omstanders moesten het lijdelijk aanzien. Reeds vijftien ongelukken op deze plaats. Zondagmiddag kwart voor vijf is tus- schen. Ilpendam en Purmerend een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen. De heer J. Smit uit- Hillegersberg was met zijn auto op weg naar zijn woonplaats; in zijn wagen zaten verder behalve zijn echtge- noote en zijn veertienjarige zoon, de heer G. Hellingman. In de be ruchte bocht nabij ce Vurige Staart onder de gemeente Ilpendam is de auto geslipt. De wagen reed tusschen de langs den weg staande boomen door het- Noord-Hollandsch Kanaal in en sloeg daarbij over den kop. Eerst ongeveer twee uur later kan het voer tuig worden opgehaald; de vier inzittenden hadden zich niet uit- den wagen kunnen be vrijden en zijn verdronken. Toen het ongeval geschiedde, begon het reeds donker te worden. Het was regenachtig weer en de weg met asphaltbedekking was glad. De plaats, waar de auto het water inreed, is bij de automobilisten, die den weg kennen, berucht; in betrekkelijk korten tijd is dit reeds het vijftiende ongeval, dat hier gebeurt. Weliswaar is tot dusver nog nimmer een auto te water gereden, doch herhaaldelijk komen de auto's tegen de boomen terecht, waarbij somtijds de slachtoffers ernstig ge wond worden. VooC .Aen. die den weg niet kennen, is de weg hier des te gevaarlijker. De bocht van Purmerend komende kort voor de Vurige Staart, is betrekkelijk flauw. Elke aanwijzing ontbreekt echter; zelfs zijn op de boomen geen witte banden geschilderd, zoo als in vele bochten het geval is. Op den weg was het Zondagmiddag niet druk. Dicht bij de plek, waar de auto in het Noord-Hollandsch Kanaal terecht kwam. staat de boerderij van den lainbouwer J. de Ruyter. Deze zat in huis en hoorde plotseling een geweldige slag. Hij snelde naar buiten, doch zag aanvankelijk niets. Hij liep ovör den weg en zag toen de auto, die met zoo veel lawaai in het water was terechtgeko men, langzaam wegzinken. Doordat zich on der de kap nog lucht bevond, duurde het eenigen tijd voordat het voertuig geheel onder water was verdwemen. De auto was over den kop geslagen en lag eenige me ters van den kant in het hier ongeveer 3 Meter diepe kanaal. De plaats, waar de auto lag, was duidelijk te zien, want de lichten branddein nog; deze waren naar den wal gekeerd, zoodat het voertuig eenmaal ge heel over den kop geslagen is. De heer J. de Ruyter hoorde uit den wa gen een vreeselijk gegil en geschreeuw van de in doodsgevaar verkeerenden. Alleen kon hij echter niets doen en daarom ging hij onmiddellijk hulp halen. Eenige automobilis ten, die langs den weg kwamen, reden on middellijk naar Ilpendam en Purmerend om politie en autoriteiten te waarschuwen en zelf hep de heer de Ruyter naar eenige bu ren om te trachten met hen iets voor de dren kelingen te doen. Het middel tegen te veel water. Met touwen trachtten zij de auto. die in- russchen onder water was verdwenen, op te trekken, hetgeen echter niet gelukte. Onder water was het stil geworden. de weinige omstanders, die het eerst ter plaatse waren begrepen dat hier dooaen te betreu- rep waren. Hoeveel slachtoffers er zouden zijn, zou echter eerst later blijken. Na korten tijd kwam zoowel uit Purmerend als uit Ilpendam hulp opdagen. Uit Purmer end kwam een kraanwagen, waarmede on middellijk pogingen in het werk werden ge steld, de auto te lichten. Het duurde echter geruimen tijd voordat men daarin slaagde. Toen de gezonken auto halverwege was op getrokken, bleek, dat een der inzittenden half uit- het portier hing. Men trachtte hem er verder uit te trekken, doch dit lukte nier,. Evenmin konden toen de andere slachtoffers worden bevrijd. Eerst moest de wagen ge heel worden opgehaald. Op de plaats van het ongeval waren be halve honderden nieuwsgieringen aangeko men de burgemeester van Ilpendam. de heer A. Pereboom, de politie van Ilpendam, dr. J. J. C. Donker uit deze gemeente, de po litie van Purmerend en verder de artsen F. A. W. Meyer, dr. A. van der Werf en dr. Reitsma uit Purmerend. Ook een zieken auto uit deze gemeente werd gerequireerd. Het reddingswerk werd ernstig bemoeilijkt door het groot aantal nieuwsgierigen, die al len trachtten te helpen en daardoor liet lich ten der gezonken auto eerder bemoeilijk ten dan het werk bevorderen. De politie had het terrein niet afgezet, zoodat iedereen op drong. Toen de wagen was gelicht werd eerst een veertienjarige-jongen uit het voertuig ge haald. Daarna konden twee mannen worden bevrijd, terwijl tenslotte een vrouw werd bevrijd. De vier inzittenden bleken allen overleden te zijn. De lijken werden in de ge reedstaande ziekenauto gelegd en naar het gemeentelijk Ziekenhuis te Purmerend overgebracht. Wij vernemen nog, dat de heer G. Helling man, die mede in den wagen zat-, een Haar lemmer is. Hij was ketelmaker aan de Cen trale Werkplaats, is gehuwd en heeft drie kinderen. Hij was een broer van de echt- genoote van den autobestuurder. Het gezel schap had den voetbalwedstrijd West-Frisla- Sparta te Enkhuizen bezocht en was nu op weg naar de ouders van mevrouw Smit-Hel lingman, die in de buurt van Purmerend wonen. De heer Smit had te Rotterdam een motorenhandel en was zeer gezien. JUBILEUM. Vrijdag 4 November hoopt de heer J. A. Remmé. bankwerker aan de Centrale Werk plaats der Ned. Spoorwegen, den dag te her denken dat hij voor 25 jaar in dienst trad. Zoodra de stand van het buitenwater het toelaat, gaan de sluisdeuren icagenwijd open. Met veel geweld en veel geraas baant het binnenwater zich door de sluiskolk een weg naar zee~ (De Haagsche Gezondheidscom missie maakt bezwaar tegen het gebruik van een personen weegschaal die tevens den hartslag registreert). Dat verbaast me niet, een weegschaal Ook voor hartslag ingericht Want de hartslag is in 't ieven Zaak van 't allergrootst gewicht. Of je hart zit in je schoenen Of je hart klopt in je keel. Of je hart je op de tong ligt, Of 't gebroken is of heel; Of het in je lijf je omdraait. Of het week is of van steen. Of je 't op de rechte plaats draagt, 't Is dat toestel alles een. Of 't in vlam staat of van ijs is, Of het groot is. dan wel klein. Of je 't vasthoudt, er iets op hebt, Hoog- of laaghartig mag zijn; Zelfs wanneer je harteloos bent En 't verloren hebben mag. Als het op den hartklop aankomt, Is het daaglijks Hartjesdag. Het machien heeft er den slag van En dien registreert het trouw. Troef is harten en aan slag ook. 't Zij met hartenheer of -vrouw, En daar heeft me die commissie In Den Haag bezwaar gemaakt, Wenschend dat die registratie Maar op slag weer wordt gestaakt. Hartelijkheid is toch maar alles. Meer dan ooit in onzen tijd. Waarom voert dan de commissie Tegen die machine strijd? 't Is de geest van deze dagen, Die men ons op t harte bond: Laat het hart er liever buiten. Want dan blijf je 't best gezond. P. GASUS, De Pruisische regccringshcrvormingen afge kondigd. (2e blad. Ie pag.) Ontzettend ongeluk in Waterland. Auto door gladheid te water geraakt. Vier personen verdronken. (Ie blad, le pag.) Scheuren in de IJsselmeersluizcn? Uitwatc- ringsschuivcn zouden niet meer open kunnen. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Scheidsrechters. (le blad, le pag.) LeitingaFinancieele Kroniek. (2e blad, 3e pag.) ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE. NEDERLANDSCHE ONDERSCHEIDING. Mr. L. J. A. TRIP. GENèVE, 31 October (Reuter). De pre sident van de Nederlandse be Bank, Mr. L. J. A .Trip, is eenstemmig gekozen tol voorzitter van de deskundige commissie ter voorberei ding van de Economische Wereldconfeacntle. DE OPLEVING. WASHINGTON, 31 Oct. (V. D.) Het departement van Arbeid heeft Zondag een overzicht gepubliceerd van den stand van de arbeidsmarkt waaruit blijkt dat er een op leving valt te constateeren vooral in de in dustrie als textiel en schoenindustrie, de mij nen. de spoorweg werkplaatsen en de indus trieën voor den landbouw. Alleen in de Ijzer en staalindustrie kon geen levendige verbete ring worden waargenomen. Over het alge meen werd echter naar wordt verklaard een betere tendenz waargenomen. Uit 33 staten, werd gemeld dat voor de wegenaanleg meer dan 260.000 arbeiders waren tewerk gesteld. DE ORGELS IN ST. BAVO EN CONCERTZAAL. GUNSTIG OORDEEL VAN MARCEL DUPRc. Onze stadsorganist, de heer George Robert, ontving den volgenden brief van Marcel Dupré. waarin'deze een zeer gunstig oordcel uitspreekt over de orgels ln de St. Bavo en de Concertzaal. Marcel Dupré schrijft: ..Het is mij een groot genoegen u te zeg gen, met hoeveel belangstelling ik kennis heb gemaakt met het prachtig instrument in de Groote Kerk. Ik heb den prachtigen sonoren klank bewonderd, den edelen toon der bas sen en de volheid der grondstemmen van 8 en 4 voet. De vulstemmen zijn ook zeer mooi, in 't bijzonder de twee cornetten en ook de solostemmen. Het is een genot dit schoone instrument te bespelen in uw prachtige kerk, waarvan de acoustiek zoo buitengewoon goed is. Het heeft mij ook veel genoegen gedaan het groote orgel van Cavaillé-Cole te zien in de Gem Concertzaal. Zonder twijfel is dit een der schoonste en een der volmaakste in strumenten die ooit gebouwd zijn en bij het overbrengen heeft men al de schoonheid er van weten te behouden. Haarlem kan er terecht trotsch op zijn twee Instrumenten te bezitten, die zeker de hoogtepunten vertegenwoordigen in twee tijdperken van orgelbouw". I cent per dag CRISIS-COMITc BOND VAN CREDIETGEVERS. De afd. Haarlem van den Bond van Cre- dietgcvei's te 's-Gravenhagc heeft een „praatavond" georganiseerd op Donderdag avond 3 November a.s. in Hotel Central. De inleider van dezen avond is Mr. J. H. C. Kok te Schiedam, secretaris van den Bond. De bedoeling van dezen avond is het uit wisselen van gedachten op juridisch en. fiscaal gebied.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1