I BAND FINANCIEELE KRONIEK. DE VEEDIEVEN WEET WAT U EET! HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 31 OCTOBER 1932 Tegenstrijdige symptomen met betrekking tot het welva^rtsher- stel. De kwartaalstaat der Steel- trust. Problemen in de Unie. De daling van het Engelsche Pond. De onzekerheid in Duitschland. Verlaging van goederen- en pro- ductenprijzen. Gebrek aan zaken op de Amsterdamsche aandeelen- markt. Voor Beleggingswaarden houdt de vraag aan. Wanneer men de koersen der aandeelen op de effectenbeurzen van de vorige week vergelijkt met die van de week daar voor, wordt de indruk verkregen dat het met den opbloei der internationale wel vaart nog den slakkengang gaat. Wanneer dit nu maar juist is, mag men reeds van ge luk spreken, want het ging immers jarenlang den kreeftengang en zoodra het slechts vast staat, dat de verbetering in den bedrijfstoe- stand zal aanhouden, zal men eens zien met hoe groot élan de hausse op de fondsen- markten wordt hervat. De moeilijkheid is thans dat die betrekkelijke zekerheid blijft ontbreken. Er zijn ontegenzeggelijk sympto men van terugkeerende welvaart in ons we relddeel, zoowel als in de Vereenigde Staten. Er kan gewezen worden op toenemende be drijvigheid in concerns als van Philips Gloei lampenfabriek, de Kon. Vereenigde Tapijt- fabrieken, de Nederlandsche Scheepsbouw Mpij., die een opdracht kreeg tot den bouw van een motorvracht- en passagiersschip en er zijn meerdere ondernemingen, welke hun afzet weer iets zien toenemen. Van belang is ook, dat in de havens van Amsterdam en Rotterdam het aantal opgelegde schepen niet meer stijgt, in Amsterdam de laatste weken zelfs is afgenomen. Internationaal zijn ook de vrachtprijzen iets beter dan eenigen tijd geleden. Wat de Vereenigde Staten betreft, men hecht ginds groote waarde aan de vermin dering van het aantal leegstaande spoorwa gens, welke nu reeds eenige weken achtereen aanhoudt en aan de meerdere levendigheid in de staalindustrie Maar in de Unie staan tegenover deze indices van afnemende ma laise andere, die minder bemoedigend zijn. De kwartaalstaat bijvoorbeeld van de groote Steeltrust is een ware deceptie. Het derde trimester heeft per slot van rekening .een nog grooter verlies opgeleverd dan zijn voor ganger, namelijk S 4.475.000 tegen S 3.363.000 in het tijdvak van 1 April30 Juni. Wel keert de mpij. nog het dividend op de preferente aandeelen uit, maar ten koste van de sur- plusrekening Inclusief de dividendbetaling en de afschrijvingen heeft 1932 nu reeds een tekort opgeleverd van Si 75 millioen. makende met het verlies van 1931 ad 49 millioen een totaal van ca. 125 millioen, waarmede het surplus van vroegere jaren Is verminderd. Nu zijn er altijd optimistische conclusies moge lijk en ten opzichte van de Steeltrust is één er van deze, dat de directie geen dividend zou hebben uitgekeerd, wanneer ze voor de naaste toekomst niet een opleving ver wachtte Pessimisten daarentegen zien in de uitkeering van het dividend niets anders dan een politieke manoeuvre, in het belang van Hoover's herkiezing. Vooral in de Unie zijn als bekend „Politik und Börse innig gesellt" en zoolang de electorale strijd in de V. S. niet beslist is, blijft de effectenbeurs als barome ter voor den economischen toestand hoogst onbetrouwbaar. Wat. zijn er geen onopgeloste problemen! Daar is in de eerste plaats het groote tekort der schatkist, over de dekking waarvan verschillend wordt gedacht.- Daar is de noodzakelijke reorganisatie der spoorwe gen, die voor een groot deel hun rentabili- tiet hebben verloren. Daar is het douanetarief, dat de één wil verhoogen, de ander wil ver lagen, beide met het doel de Amerikaansche welvaart te bevorderen. Daar is nog altijd de regeling der internationale schulden en de groote schulden, waaronder de landbouw ge bukt gaat, om Van de werkloosheid niet te spreken. Geen wonder dus, dat de beurzen op zien komen spelen. In Europa kan men het aspect van den al- gemeene toestand ook van verschillende zij den bezien. De Engelsche minister Chamber lain ziet in eigen land teekenen van opleving, maar intusschen zakt het Engelsche devies nog maar steeds terwijl we dit schrijven tot 8.20 waarin, höe men ook moge po gen deze koersdaling als een seizoenver schijnsel te verklaren, toch geen versterking van Engelands's positie op de internationale geldmarkt aan den dag treedt. Is deze koers daling, gelijk men in Engeland meent, noodig om het concurrentievermogen van handel en industrie te vergrooten. dan wordt daardoor opnieuw het immoreel karakter van het op heffen van den Gouden Standaard geïllus treerd. En de kans. dat het Pond zal worden gestabiliseerd, schijnt dan kleiner dan ooit, want op het gebied der internationale con currentie staat Engeland nog allesbehalve aan de spits. Grootere onzekerheid is voor- loopig weer het gevolg van de jongste koers- beweging van het Engelsche devies. Beleg gers. die_ eenige maanden geleden bij het Engelsche Pond zwoeren, worden het on trouw en brengen hun geld naar de landen met den Gouden Standaard over. Dollar- bonds en Guldenobligaties blijken thans weer het neusje van den beleggingszalm te zijn, waarmee we allerminst willen zeggen, dat het gewenscht is zich van Ponden en Pon denobligaties te ontdoen. Eigenaardig is wel. dat men in Engeland een verdere daling van het Pond verwacht, maar 't kan ook zijn dat men om allerlei redenen er op hoopt. Het is een tijd, waarin men met zijn conclusies voorzichtiger moet zijn dan ooit. omdat de jongste ervaringen wel geleerd hebben, dat het doorgaans ander uitvalt dan men denkt. Ook in Duitschland meent men in regee- ringskringen en ook in die der industrie, dat er eenige vooruitgang is te bespeuren in den afzet der producten; de werkloosheid neemt iets af volgens de officieele cijfers, maar is in werkelijkheid nog weinig verminderd. Nog altijd staat men in Duitschland voor de vraag, of het régime van Hindenburg en Von Papen-Schleicher zich zal kunnen hand haven en of het economisch program, dat ontvouwd is, kan worden verwezenlijkt. In afwachting daarvan, heeft ook de Berlijn- sche beurs, hoewel de stemming niet slecht is. toch geen groote ondernemingen op het gebied der fondsenspeculatie op touw gezet. En Amsterdam? Ook hier is het op de aan- deelenmarkt weer de dood in den pot. De lei dende fondsen weerspiegelen in hun koers fluctuaties de ongeanimeerde, onzekere ten dentie, welke op alle afdeelingen domineert. Dat er op de Lokale afdeelingen voor de Cul tuurwaarden geen betere koersen aan den dag komen, vindt gereede verklaring in de nieuwe prijsdaling op de goederen- en pro- ductenmarkt. Zoo langzamerhand is er van het najaarsavans niets meer over gebleven. Suiker, katoen, koper, rubber noteeren weer om en bij het laagterecord. De tarweprijs heeft zelfs een nieuw dieptepunt bereikt, het geen als aanwijzing voor den algemeenen toe stand over heel de wereld weinig bemoedi gend is. Zoo blijft er alleen ot> de Beleggïngsmarkt iets voor de commissiehuizen te doen. De emissies zijn overigens niet talrijk meer. Dat Amsterdam zijn nieuwe 5 pet. leening niet kon plaatsen, wijst er op dat men het ver trouwen van den belegger in dezen tijd licht kan overschatten. Andere gemeenteleeningen echter zijn verder in koers aangetrokken. De 4 pet. obligaties van Noord-Holland, dat straks met een nieuwe emissie komt, brach ten het zelfs tot 98 pet., waarmee ze den koers der 4 pet Staatsobligaties dicht na deren. Geld op prolongatie 1 pet. LETTING A STADSNIEUWS GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijMetz, Allanstraat 68, kindercape; Bureau van politie, Smedestraat 9 ceintuur, sokken, schoenen; Wellacker, Zaa- nenlaan 95, postduif; Erbrink, v. Loostraat 16, hond; Pels. Dr. Leydsstraat 97, halsketting; Verhage, Floresstraat 14. armbandhorloge; Wennekes, Schotenveg 78, koperen melkkraan; Malherbe. Zuidpolderstraat 93, muts; Visser, Minahassastraat 44. mattenklopper; Hee- rens, Ruysdaelstraat 12 rood, portemonnaie; Aluilz, Schouwtjeslaan 29, regenpijpen; Metz. Zuidpolderstraat 94, slobkous; v. Schie, Bali- straat 10. Lipssleutel; v. Koersel, Kleine Hout straat 71, kindertaschje. LUCHTVAARTBERICHTEN HAVIK, 29 ie Bandoeng van Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cts. per regel. De allerbeste grondstoffen worden voor Blue Band gebruikt - 25°/o allerbeste roomboter onder Rijks- contrölemerk - met 75°/0 Blue Band - versch gekarnd - volgens een bereidingsproces waarvan de Blue Band fabrieken het geheim bezitten. Profiteer daarvan VERSCH GEKARND 30 cts. per *Jj pondspakje MET 25% ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDEK RIJKSCONTROLE VOLKSONDERWIJS. HET OPTREDEN VAN MR. VAN DAM GOEDGEKEURD. Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem van Volksonderwijs hield Vrijdagavond een algemeene vergade ring. De voorzitter Mr. L. G. van Dam consta teerde dat nog nooit een vergadering der af deeling zoo druk bezocht is geweest. Spr. acht dit ook noodig. want- de openbare school heeft thans meer dan ooit aller steun noodig. De Openbare school is onontbeerlijk voor ons na tionaal volksbestaan als bindmiddel te midden van versplintering. Het bewustzijn der volks eenheid, onmisbaar voor een natie, wordt door de openbare school bevorderd. Daar naast is het onderwijs een onontbeerlijk ele ment voor den vooruitgang. Grooter volksont wikkeling is noodig voor grooter welvaart. Volksonderwijs vormt een eenheidsfront voor de openbare school, waarin allen, die voor de openbare school strijden, van allerlei rich tingen vereenigd zijn. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, welke op 5 en 6 November in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond ge houden wordt, wordt vervolgens besproken- Op Zondagochtend 6 November spreekt Prof. Sal- verda de Grave over de Vereenvoudigde soel- ling en daarna wordt namens het Hoofdbe stuur een inleiding gehouden over de Nood wet-Terpstra. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering worden bij acclamatie gekozen d? heeren Mr. L. G. van Dam, E. Geerts Wzn., D. de Boer en S. Rijkes. Bij de rondvraag kwamen ter sprake de re sultaten van de door Volksonderwijs gevoerde actie tegen enkele onderwijsvoorstellen van B. en W. van Haarlem. Eenstemmig werd door de vergadering af keuring uitgesproken over de wijze waarop de wethouder van Onderwijs in de Raadszitting van 27 Juli zich heeft uitgelaten over het ka rakter der door Volksonderwijs belegde pro testvergadering en over de daar opgetreden sprekers in het bijzonder over den heer Van Gessel als spreker voor Volksonderwijs. De ver gadering was het geheel eens met het pro test tegen de uitlatingen van den Wethou der. dat in de bedoelde Raadszitting door Mr van Dam is geuit. De heer Brouwer brengt vervolgens ter sprake het optreden van Mr. van Dam bij dc behandeling der onderwijsvoorstellen. Ten aanzien van het voorbereidend onderwijs wa> het standpunt van Mr. van Dam tevoren be kend. maar ten opzichte van de eerste klas sen had spr. een ander standpunt van Mr. van Dam verwacht. Spr. betreurt het en acht het optreden schadelijk voor de propaganda voor de openbare school. De voorzitter Mr. L. G. van Dam zou kun nen volstaan met te verklaren, dat hij over zijn houding als raadslid geen verantwoor ding heeft af te leggen in een vergadering van Volksonderwijs. Men heeft echter dit punt elders zoo overdreven, dat spr. de gele genheid niet wil laten voorbijgaan om een juiste voorstelling van zaken te geven. Spr ontkent, dat er in dit geval voor hem eenig conflict tusschen zijn voorzitterschap van Volksonderwijs en zijn Raadslidmaatschap bestond. Uit een zuiver onderwijsoogpunt meent spr. dat hij bereikt heeft, wat er be reikt kon worden in het belang der openbare school. Er was in de Raadszitting van 27 Jul géén meerderheid voor afzonderlijke eerste klassen. Spr. heeft toen een tusschenoplos- sing bereikt, waardoor het gat in de school vei-meden werd. Als spr. in den Raad had ge zeten als advocaat van Volks-ondcrwijs. zou hij in die situatie niet anders hebben mogen handelen. Het betreft hier zuiver een verschil in tactiek; men kan alles afwijzen cn dan een beslissing krijgen, die funest is; men staat dan principieel sterk, maar men bereikt niets. Men kan ook naar een tusschenoplos- sing streven, die minder funest is; men krijgt dan critiek, maar men heeft tenminste iets bereikt. Op dit laatste punt staat spr. en hij meent dan ook, dat de voorstanders van dc openbare school hem dankbaar mogen zijn. dat door zijn bemoeiingen het gat in de school vermeden is. Vervolgens wordt gestemd over een motie, waarin de vergadering, gehoord de bespre king inzake het optreden van den heer Van Dam in de Raadszitting van 27 Juli bij het voorstel inzake het vormen van eerste klas sen aan de scholen 14. 35 en 44. van meening dat dat optreden schadelijk is geweest voor het openbaar onderwijs, over dat optreden haar teleurstelling uitspreekt. Deze motie wordt verworpen. Hierna wordt de vergadering gesloten. IN DE TWAALF PROVINCIcN Ten bate van de kinderbewaarplaats in Haar lem-Noord wordt, zooals bekend, in de boven zalen van de firma Gerzon een fancy-fair ge houden. Zaterdagmiddag gaf professor Anto- nini een kindervoorstelling, waarbij hij staal tjes van goochelkunst vertoonde, die zoowel jong als oud verbaasd deden staan. Hij knip te touwen door. die met tooverslag weer aan een waren en sloeg in letterlijke betockenis den bezoekers rijksdaalders uit den zak cn uit de haren. Voorts gaf hü een demonstratie van buik spreken. welke de jeugd met stomheid sloeg, waarbij hij een pop had die oogen. mond. beenen en armen kon bewegen. Naar het ap plaus te oordee'.en. dat hot jeugdig publiek ten slotte bracht, was alles bijzonder in den smaak gevallen. 's Avonds was er een Zeeuwsche avond. De heer H Snijders hield een voordracht over Zeeland, welke volgem> spr. geen waterstaat kundige of volkenkundige lezing moest zijn. doch slechts een voordracht die de liefde voor Zeeiand in breederen kring moest, opwekken. Naar spr.'s oordeel liet de aandacht welke de overheid aan Zeeland wijdt, wel iets te wen- sehen over. Het is bij velen ook niet zoo be kend. daar het in oen uithoek van het land ligt, cn daardoor niet zoo gemakkelijk be zocht kan worden. De Zeeuwen, aldus de heer Snijders, zijn een gemoedelijk volk. ofschoon zij ook op hun tijd zeer kwaad kunnen worden. Hun ge- hecle wezen wordt het best weergegeven door dc spreuk: Luctor et- Emcrgo. Als aardige bijzonderheid haalde spr. een uitdrukking aan uit vroeger tijd toen de Zeeuwsche rijksdaalder 2.60 waard was, en de Hollandsche 2.50. waaruit de Zeeuwen concludeerden dat zij nog altijd een dubbel tje meer waard waren.... Tot slot las de heer Snijders een verhaal voor in het Zeeuwsch dialect, althans In een der vele dialecten welke in Zeeland worden gesproken, want van het Zeeuwsche dialect kan men eigenlijk niet. spreken. Dit verhaal, dat getiteld was; ..Hoe Piot aan zijn tweede vrouw kwam" ging evenals een groot gedeelte van de voordracht in het gestommel dat door de vele binnenkomenden werd veroorzaakt, helaas verloren. De avond werd verder gevuld met Zeeuw- schen zang en dans. waarbij de boerendansen van Siep den hoofdschotel vormden. Dat ook het Zeeuwsche volkslied op dezen Zeeuw- schen avond werd gezongen behoeft wel geen vermelding. UIT DE STAATSCOURANT. DIRECTIE VEENHUIZEN. BU Kon. besluit is benoemd tot directeur van het eerste gesticht der Rijkswerkinrich tingen Veenhuizcn A. Fabcr, onderdirecteur aldaar. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Bii Kon. besluit Is. met ingang van 1 De cember 1932. aan den referendaris 2e ki n«r posterijen, telegrafie en telefonie J. B. B. Pn- frenne. op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend. ONDF.RWIJS-INSPECTIE. Bij Kon. besluit is. met Ingang van 1 Januari 1933, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan D. J. Leverman. insoectcur van het L. O. in dc Inspectie Zuldhorn: W. Puister, inspecteur van het L. O. in de in spectie Emnicn en J. A. H. Abele ven. in specteur van het L. O. in dc inspectie Goes. ERFGOOIERS KRIJG FN TV JANUARI HUN UITKEERING. In een bestuursvergadering van „Stad en Lande van Gooiland" te Naarden Is meege deeld, dat in Januari de 2 millioen van het Gooireservaat verdeeld zullen worden. Nieuws uit Indië. BALI WENSCHT GEEN ZENDING VERSTORING VAN RUST EN EVENWICHT GEVREESD. Het -.Bataviaansch Nieuwsblad" meldt, dat de regenten op. Ball aan den G. G. een requ st aanboden, waarin betoogd wordt, dat zij van de Protestandsche zending de ver storing van het maatschappelijk evenwicht en van rus; en orde vreezen. aangezien de Balineesohe godsdienst en de Balineesche maatschappij een onschendbaar geheel vor men. Derhalve wordt verzocht het toelatings- verzoek af te wijzen, setnt A net a FEUILLETON. (TOM MIX SERIE.) door CHARLES ALDEN SELTZER. 42) „Wij behoefden naar geen brandmerk te kijken", verklaarde Stafford barsch. De man met- de heldere oogen schrok een beetje. Toen lachte hij. „Dan moeten jelui Leviatt en Tucson te pakken hebben", zei hij. Hij wendde zich tot- Ferguson. „Wanneer Leviatt er bij is, zei hij, „dan heeft hij dat aan jou te danken. Hij vertelde mij, dat- hij het je op zekeren dage zou inpeperen.. Ik heb hem aldoor gezegd, dat. hij voorzichtig moest zijn." Ferguson's oogleden knipten even. „Dank je voor het compliment", zei hij. „Drommels!" verklaarde de man hoonend. „Ik bedoelde er niets mee!" Stafford had den mannen een teeken ge geven en eenigen van hert stegen af en na derden de beide veedieven. De man, die den anderen zoo barsch het zwijgen had opge legd, bood eenigen weerstand, maar ten slotte stond hij, de handen op den rug gebon den. midden in den cirkel. De man met de heldere oogen verzette zich niet, maar scheen de zaak als een reusachtige grap te beschouwen. Toen de mannen van de Two Diamond met zijn handen bezig waren, zei hij. dat zij op moesten passen, om hem geen pijn te doen. ..Ik zal over een poosje pijn genoeg heb ben", voegde hij er aan toe. Er was niets meer te doen. Het bewijs van hun schuld stond duidelijk zichtbaar voor de mannen van de Two Diamond in de gedaante van verscheidene kalveren, die nog het brandmerk van de Two Diamond droegen en in de corral liepen. Verscheidene koeien droe gen nog het oormerk van ae Two Diamond en hierbij kwam nog de verklaring van Fer guson. Daarom wenden de pony's der beide mannen gevangen, opgezadeld en de beide mannen gedwongen om op te stijgen. Toen reed het heele gezelschap door de kleine geul waarlangs de Two Diamondmannen waren gekomen, naar het katoenboomenbosch, dat de rivier omzoomde mijlen ver weg. Even voor de zon onder ging bereikte het gezelschap den zoom van het bosch. Staf ford liet zijn pony stilstaan en keek Fergu son aan. maar deze had genoeg narigheid gezien voor dien dag en schudde zijn hoofd, terwijl hij somber in het zadel zat. „Ik zal hier wachten", zei hij eenvoudig. „Er zijn er genoeg, om het zonder m.ij klaar te spelen". De man met de heldere cc gen keek hem met een grimmig lachje n. „Wel alle duivels!" zei hij. „Je doet niet mee?" Zijn oogen lichtten even op. „Je houdt je dus buiten spel!" merkte hij op, „Je houdt zeker niet van een kostelooze voorstel ling." „Ik neem zoolang afscheid van je", ant woordde Ferguson. "„Je bent moedig". Een straal van bewondering schitterde in zijn oogen. „De man met dc heldere oogen lachte raadselachtig. „Ik blijf moedig!" verklaarde hij norsch, zonder eenige aanstellerij.„En nu zal ik je nog iets vertellen. Gisteren zei Le viatt mij, dat hij op Ben Radford had ge schoten. Hij zei, dat hij Ben legens verteld had over jou en dat hij op hem geschoten had opdat zijn zuster zou denken, dat jij dit gedaan had. Je hebt je buiten spel ge houden en daarom breng ik de zaak weer voor je in orde. Ik wensch je geluk". Een oogenblik zat hij in het zadel en zag hoe een nieuwe bloedstroom naar Fergu son's hoofd vloog. Toen. werd zijn pony weggeleid door eenig dicht kreupelhout langs den zoom van het bosch. Toen Fergu son weer opkeek, zag hij het gezelschap in de schaduw staan, maar hij kon den man met de heldere oogen onderscheiden, die. rechtop in het zadel, nog altijd een air van ongeveinsde.? onverschilligheid aannam. Ferguson zag hem nog een oogenblik en toen. verdween hij in de schaduwen. HOOFDSTUK XXIV. Het eind van de geschiedenis. Twee weken later kwam Ferguson toevallig door Bear Flat. Toen hij van de vlakte kwam. vlak bij het bosch, ontmoette hij Ben Rad ford. Deze laatste, wiens schouder snel genas lachte vriendelijk tegen hem. „Het spijt mij, dat ik mij vergist heb. Fer guson," zei hij, „maar Leviatt vertelde lee- lijke dingen van je." Ferguson lachte grimmig. ..Dat zal hij van geen ander meer doen", zei hij. Maar toen verzachtten zijn oogen. „Het spijt mij toch een beetje van den kerel", vervolgde hij. „Hij had het verdiend", antwoordde Ben- eenvoudig. „En het is toch beter bij dan ik Hij keek Ferguson met een spottenden blik aan. „Je bent in langen tijd niet hier in de buurt geweest", zei hij. „Voor een man, die pas bevorderd is tot opzichter, ben je al bui tengewoon schuw." Ferguson lachte: „Ik kom hier niet al te dikwijls", antwoordde hij. „Zeker iemand zou het wel eens in haar hoofd kunnen krijgen, om mij met een ge weerkogel te ontvangen." Radford lachte hartelijk. „Ik geloof, dat je je kostelijke tijd verspilt", verklaarde hij. „Want toevallig weet ik. dat zij je met niets gevaarlijker dan een ruiker bloemen zal ont vangen. „Meen je dat?" antwoordde Ferguson. „Dan geloof ik Plotseling joeg hij zijn pony naar "net pad dat naar het huisje leidde. Toen hij bij de veranda kwam. hoorde hij plotseling be weging, een geritsel, een zucht van verwon dering en Mary Radford stond in de deur opening naar hem te kijken. Een oogenblik heerschte er een stilte, die allerlei beteekenis kor. hebben. Beide overdachten snel de egebeurterissen van hun laatste ontmoeting op deze plek. Toen bewoog Ferguson zich on rustig in het zadel. „Je hebt dat geweer toch niet bij de hand?" vroeg hij haar lachend. i Haar oogen werden neergeslagen, een voet kwam zenuwachtig te voorschijn onder den zoom van haar rok. Toon lachte zij en werd vuurrood. „Het was niet eens geladen", zei ze. De zonsondergang was nooit schooner geweest dan vandaag op den heuvel in Bear Flat. Mary Rad fora t zat op haar gewone plaatsje, op het rotsblok en Ferguson lag in zijn volle lengte naast haar uitgestrekt. Hij keek naar de vlakte, naar de schadu wen van den avond, die langzaam den heu vel naderden. Zij wendde zich met groote .stralende oogen tot hem. „Ik ben bijna aan het eind van mijn ver haal". zei ze glimlachend tegen hem. „Maar" en haar voorhoofd rimpel .ie zich verlegen, „ik vond het slot moeilijker, dan ik ge dacht had. Het is een liefdesgeschiedenis", vervolgde zij schertsend. ..denk je, dat je mij er mee zoudt kunnen helpen?" Hij keek naar haar op. „Ik geloof, dat ik je kan helpen met een echte liefdesgeschie denis" zei hij, „maar met verdichte weet ik niet te goed raad.' „Maar dit is een echte liefdesgeschiedenis" antwoordde zij stoutweg, „ik schrijf het pre cies zooals het mij overkomen is." Ik ben aan het oogenblik gekomen, waarop jij de held, bedoel ik mij zijn liefde verklaard heeft natuurlijk (blozend) be doel ik de heldin, cn zij heeft hem het ja woord gegeven. Maar nu staan zij tegenover een moeilijk vraagstuk. In de geschiedenis was hij een cowboy en heelt natuurlijk geen blijvend tehuis. En natuurlijk verwacht de lezer, dat ik hem zal vertellen, hoe zij het aanlegden, nadat zij besloten hadden, om verder samen de levensreis te maken. Mis schien kun jij mij vertellen, hoe de held dit moet oplossen. „Denk je. dat één lezer zoo nieuwsgierig is?" vroeg hij. ..Wel. natuurlijk." Hij keek haar verlangend aan. „In dat ge val" zei hij. „zou de lezer misschien gaarne weten wat de heldin hiervan dacht. Zou zij terug willen gaan naar het Oosten haar cowboy meenemen, om hem aan haar Oostersche vrienden te toonen?" Zij lachte. „Ik dacht, dat Je niet sterk waart in het veinzen" zei zo. „en nu doe je al je best. om mij een verklaring te ont lokken omtrent mijn plannen. Je hoeft niet zoo listig te werk te gaan", zei ze tegen hem, met een ernst, die alle twijfel aan haar be sluit buitensloot, „want ik blijf hier. Want... vervolgde zi) met 'n diepen zucht cn ze liet haar blik rusten op de kloof ln de bergen, waaruit de rose sluier opsteeg, „ik houd van. het Westen". Hij keek haar aan met een goedkeuronden blik. ..Ik geloof dat. het een heel goed, oud land is" .zei hij. Hij lachte vroolijk. „En nu zal ik je vertellen hoe je verhaal eindigt", zei hij. „door je de toekomstplannen van den held te vertollen. Maar lk moet je zeg gen, dat ze niet, wat Jij noemt, met zorg bewerkt zijn. Maar wanneer je nieuwsgierige lezer het moet weten, kun Je zeggen, dat Stafford zijn held ik bedoel natuurlijk, zijn opzichter honderd dollars per maand geeft daar hij heel tevreden is over wat zijn opzichter voor hem gedaan heeft. „En dat de opzichter weet wat hem te doen staal, wanneer hij iets goeds heeft ge kregen. Hij zal van Cimarron een heeleboel laten komen huisraad en zoo voor de hel din en hij zal Ben Rad ford voorstellen om zijn huis te vergrooten. Dan gaan hij en de heldin daar wonen op dezelfde plek waar de held voor het eerst dc heldin ont moette toen hij daar kwam. nadat hij door de ratelslang werd gebeten. En wan neer er dan later kleine helden en heldin nen komen, hebben zij Haar hand lag plotseling op zijn mond ..Maarmaar.protesteerde zij, terwijl zij haar best deed om boos te kijken „denk je. dat ik zooiets in mijn boek zou willen zetten?" Hij lachte schuldbewust. „Ik weet nle»s van schrijven af", zei hij nederige. ..maar ik geloof niet. dat de lezer er iets mee te ma ken heeft." EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7