UIT HET BUITENLAND. De onlusten aan de Weensche Hoogescholen Uit de enquete der Interparlementaire Unie TT, HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 1 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Rede van Mr. Trip. Amerikaansche sympathie voor het Fransche ont wapeningsplan. Veiligheidswaarborgen in ruil voor werkelijke ontwapening? Staatssecretaris Castle beveelt een combinatie van het plan-Hoover en het Fransche plan aan. Commissie van voor bereiding voor de economische wereldconferentie bijeen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Naar uit diplomatieke kringen verluidt is de regeering der Vereenigde Staten bereid Frankrijk in ruil voor een werkelijke ont wapening zeer vergaande veiligheidswaar borgen te geven. Stimson, de minister van Buitenlandsche Zaken, zou onder voorbehoud eener definitieve regeling het Briand-Kellogg pact als bindend erkennen, d.w.z. ingeval van een dreigenden oorlog een vreedzame bij legging van het conflict tusschen de betrok kenen nastreven en ingeval dit zonder succes mocht blijven een financieelen en economi- schen boycot tegen de aanvallende mogend heid in overweging nemen. Frankrijk zou daartegenover het staande leger en de zware artillerie, benevens de tanks verminderen, op voorwaarde dat de Amerikaansche regeering de Fransche gren zen. in het bijzonder die tegen Duitschland. zou waarborgen. De regeering der Vereenigde Staten is bereid, aldus dit bericht, Frank rijk deze garantie in den vorm van een gentleman-agreement te geven, wanneer Frankrijk werkelijk ontwapent en de Ameri kaansche Senaat zijn afwijzende houding tegenover ieder soort van militair bondge nootschap zou wijzigen. Dit plan zal het voornaamste onderwerp van onderhandelingen vormen van den Arne- rikaanschen deskundige Norman Davis te Genève. Reuter meldt nader, dat staatssecretaris Castle door een verklaring over het plan- He rriot den gunstigen indruk bevestigde, dien dit plan in Amerika heeft gemaakt. Hij zeiae dat men er met groote vreugde kennis van genomen had en het niet verlichting en vol doening had begroet. De Amerikaansche re geering hoopt, dat het nieuwe Fransche ont werp den grondslag zal leggen voor onder handelingen tusschen de Europeesche conti nentale mogendheden. Het past goed bij het Hoover-plan en uit een combinatie dezer beide plannen zoo wordt hier stellig ver wacht zal een algemeene verlaging der be wapeningen voortspruiten. Amerika is gaarne bereid zijn deel bij te dragen tot de bescher ming van Frankrijk, voor zoover dit althans niet door wapengeweld behoeft te geschie den en voor zoover Frankrijk zich met Stim son's interpretatie van het Kellogg-pact te vreden stelt. Het zie«t er naar uit, dat Frank rijk hiermede wel accoord kan gaan, waar door een tot dusver schier onoverkomelijk schijnende hinderpaal uit den weg is ge ruimd. De met ide voorbereiding der economische en monetaire conferentie van Londen belaste commissie is gisteren bijeengekomen en heeft, zooals reeds gemeld, mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank, tot haar voorzitter gekozen'. De verkiezing vond plaats op voorstel van den Amerikaanschen econoom Day. Bij de aanvaarding van het voorzitter schap der commissie, aldus lezen wij in de Tel., sprak mr. Trip een korte rede uit, waar in hij: er den nadruk op legde, dat de ernst evan den toestand vereischt, dat de commis sie zich van haar door den Volkenbondsraad gegeven opdracht zoo goed mogelijk tracht te kwijten, daar het belang der economische wereldconferentie grootendeels afhangt van den arbeid dezer commissie. Spreker wees op de ernstige gevolgen die een mislukking der conferentie zou hebben en hij bond zijn collega's op het hart, alles in het werk te stellen, om het welslagen der conferentie te bevorderen. Hoewel er van de zijde der pers op was aangedrongen', dat de commissiezit tingen openbaar zouden zijn, werd besloten, dat de beraadslagingen met gesloten deuren zullen plaats vinden: tenzij de commissie zelf anders besluit. Vertegenwoordigers van de drie groepen der internationale arbeidsorga nisatie regeeringen, werkgevers en werk nemers zullen aan de voorbereidende werkzaamheden deelnemen, alsmede een ver tegenwoordiger van het Internationaal Land- bouwinstituut- te Rome en van de Interna tionale kamer van Koophandel te Parijs. Gistermiddag reeds heeft de deskundigen commissie zich gesplitst in twee subcomité's, een voor de economische en een voor de mo netaire vraagstukken. Het economische sub-comité wordt gepre sideerd door den secretaris-generaal van het Belgische departement van Buitenlandsche Zaken. Van Langenhove, In de eerste plaats zal het economische sub-comité zijn aandacht wijden aan de handels beperkingen, d.w.z. aan de maatre gelen die beoogen den handel kwantitatief te beperken. Het monetaire sub-comité koos tot zijn voorzitter den Italiaan professor Beneduce. Dit sub-comoté zal de munt- en credietpoli- tiek, het prijsniveau, den wisselkoers, de kapitaalsbeweging en het economisch-fi- nancieel mechanisme bestudeeren. Het subcomité maakte een aanvang met de behandeling van den gouden standaard en van de voorwaarden voor het herstel er van. Wat de economische kwesties aangaat be staat de hoop, dat althans een conventie kan worden verkregen inzake de afschaffing der handelsbelemmeringen. Dit laatste zou een terugkeer beteekenen naar de nooit in wer king getreden conventie-Colijn van 1927 in zake de afschaffing der in- en uitvoerverbo den. Duitschland. Rijksminister zonder portefeuille. De Rijkspresideni heeft Maandag de nieuw benoemde Rijksministers zonder 'portefeuille Dr. Bracht cn dr. Propiiz beeedigd- De bewapeningsvacantie. Heden, 1 November, loopt het bewape- ningsvacantiejaar, waartoe verleden jaar be sloten werd, af. Gezien het feit, dat de Ont wapeningsconferentie per 1 November nog niet beëindigd is, heeft de conferentie beslo ten de bewapeningsvacantie opnieuw met vier maagden te verlengen. Den verschillenden mogendheden werd de vraag voorgelegd of zij hiertoe bereid zijn. De termijn voor de be antwoording loopt eveneens 1 November af. De Rijksregeering heeft op deze vraag niet geantwoord en zal er ook niet op antwoor den aangezien zij door beantwoording haar standpunt zou bepalen tot. een kwestie die betrekking heeft op de Ontwapeningsconfe rentie, waarvan zij zich heeft teruggetrokken totdat de kwestie der Duitsche gelijkgerech- tigdheidseischën zal zijn behandeld. Het Fransche plan in het kabinet besproken. De speciale kabinetszitting, waarin het Ont-wapeningsvraagstuk is behandeld, heeft eenige uren geduurd. De aandacht werd gevestigd op de geva ren, welke zich zouden kunnen voordoen, in dien Duitschland niet verder aan de ontwa peningsonderhandelingen zou willen mede werken. Het Fransche plan is eveneens besproken Men was het er over eens, dat een definitief standpunt eerst dan kan worden bepaald, in dien nadere bijzonderheden, speciaal cijfer materiaal, en de Fransche plannen met het oog op de ontwapening te land en ter zee be kend zijn. Genève. Dr. Trendelenburg onder- secretaris-generaal bij den Volkenbond. De secretaris-generaal van den Volkenbond Siir Eric Drumond, heeft naar officieel wordt medegedeeld den vroegeren staatssecretaris Dr. Trendelenburg benoemd tot Duitsch on der -secretaris-generaai van den Volkenbond. De benoeming behoeft nog de formeele toe stemming van den Volken bondsraad, welke den 14 November in buitengewone zitting bij eenkomt. De nieuwe functionaris zal. naar verluidt reeds zeer binnenkort zijn werkzaamheden aanvangen. Hij zal de leiding krijgen over de financi?ole en economische afdeeling van den Volkenbond. Zijn voorganger Dufcur-Feonce zal dezer dagen uit Genève vertrekken. Engeland. Gereserveerde houding tegen over het Fransche plan. In de Engelsche diplomatieke kringen neemt men een zeer gereserveerde houding aan tegenover het nieuwe Fransche ontwape ningsplan. Men kan eerst zijn meening be palen. wanneer de details van het plan be kend zijn. Er zal o.a. aandacht aan worden geschonken, of Engeland geen nieuwe ver plichtingen krijgt, die boven het verdrag van Locarno uitgaan en of de mogelijkheid blijft bestaan voor een weder deelnemen door Duitschland aan de ontwapeningsonderhan delingen. In dit verband wordt met voldoening geconstateerd, dat de Duitsche houding ten opzichte van het plan welwil lend is cn geen volkomen afwijzing beteekent zooals men had gevreesd. Men betwijfelt echter of de Fransche politiek Amerika's houding tegenover Europa wel goed heeft Ingezien. Boodschap van Herriot aan het Engelsche volk. In de ..Daily Herald", het dagblad van de Labour Party, verschijnt een vriendschap pelijke boodschap" van den Franschen mi nister-president Herriot aan het arbeidende volk van Engeland. Herriot verzoekt den Engelschen arbeiders, nooit te gelooven dat Frankrijk, wat het zoo dikwijls verweten wordt, den wensch naai de hegemonie koestert, Het zou zeer onrecht vaardig zijn, dit te gelooven aangezien, zoo als Herriot schrijft, „wij ware en oprechte democraten en vastbesloten pacifisten zijn." Men behoeft slechts na te deuken, om te begrijpen, dat de Fransche boeren en arbei ders uit de bedrijven niet wenschen, opnieuw in het bloed en vuil der loopgraven te ver gaan. „Wij wenschen een broederlijk begrijpen tusschen alle mogendheden. Wij wenschen slechts, dat geen vijand Frankrijk binnenrukt en dat wij onze vrijheid niet veriezen. Tenslotte weten wij Franschen en Engel schen te weinig van elkaar. Ik zou mij ver heugen. wanneer een groot aantal Engelsche arbeiders ons vaderland, onze gezinnen, onze provincies zou kunnen bezoeken Dan zouden zij met hun eigen oogen zien. dat Frankrijk, dat tweemaal in minder dan een eeuw onder een vijandelijken inval heeft geleden, werke lijk den vrede liefheeft." Tweehonderdduizend stakers in de spinnerijen. De spinners in de Engelsche katoen industrie zijn Maandag in staking gegaan. Bijna alle spinnerijen in Lancashire liggen stil. Ruim 200.000 werklieden, bijna alle aan geslotenen bij de t ex".iela rbeidersorgan iea ties nemen aan de staking deel. Slechts in enkele bedrijven, waar de oud-; loonen worden gehandhaafd, is de arbeid hervat. De werkgevers trachten evenwel de eigenaars dezer bedrijven te bewegen hun ondernemingen eveneens stil te leggen. Voor- loopig bestaat geen uitzicht op een bijlegging van het geschil. De gemeenschappelijke zitting van fabri kanten en spinners welke Maandag te Manchester is gehouden, is zonder resultaat verdaagd. Het ministerie voor Arbeid verklaart- mo menteel geen verdere maatregelen te willen nemen. Werkloozendeputatie in het Lagerhuis. De leiders der Engelsche „hongermarcheer- ders", twee bekende communistsnleidersheb ben de bemiddeling der Arbeiderspartij voor de toelating van een deputatie in het Lager huis van de hand gewezen, Zij hsbben. naar een Labour-afgevaardigde Maandag in het Lagerhuis mededeelde, verklaard, dat zij willen steunen op de macht van hun massa ten einde het parlement :e dwingen hun eis oh en aan t? hooren. Zij zijn voornemens heden Dinsdagavond met 50 man sterke deputatie in het par tem en: te verschijnen. Zij willen een ver zoekschrift medebrengen, dat een milüoen handteekeningen draagt. De Londeosche politie treft uitgebreide voorzorgsmaatregelen ten einde nieuwe ongeregeldheden te voor komen. Spanje. Herriot's komst heeft geen geheim doel. Reuter meldt uit Madrid: De Fransche premier Herriot heeft Maan dagmorgen een bezoek gebracht aan presi dent Zamora. dat twintig minuten duurde. Hij overhandigde den president het groot kruis van het. legioen van eer. Na afloop van het bezoek aan den premier Azana van Herriot. verklaarde minister Besteiro. dat er uitsluitend is gesproken over algemeene politieke kwesties. Herriot had den wensch uitgesproken, dat men aan zijn bezoek geen enkel geheim doel zou toeschrij ven. Zijn reis moet slechts beschouwd wor den als een vriendschapsbezoek. In het centrum van Madrid heeft een hon derdtal communisten een betooging gehou den tegen de ten onrechte aan de Spaansche regeering toegeschreven plannen om met Frankrijk conventies van militairen aard te sluiten. Jongelui, die in de Gran Via liepen en „weg met den oorlog" riepen werden dooi de politie uiteengejaagd. Amerika. Wallstreet wedt 3 tegen 1 op Roosevelt. De correspondent van de Daily Telegraph te New-York meldt, dat Wallstreet nu 31 wedt ten gunste van Roosevelt's verkiezing als president, aldus een Reutertelegram uit Londen.Zijn verkiezing wordt niet alleen alge meen verwacht, maar is reeds bij voorbaat verdisconteerd.. Financieele en zakenbelan- gen houden zich zelfs reeds bezig met de samenstelling van Roosevelt's kabinet en spreken zich uft ten gunste van een coalitie kabinet. zooals dat in Engeland bestaat, als het beste middel om de moeilijkheden, voort vloeiende uit de economische crisis, te be strijden. Zuid» Amerika. Alessandri, president van Chili. Uit Santiago de Chile: Bij de verkiezingen in Chili, welke rustig verloopen zijn. is Alessandri met absolute meerderheid tot staatspresident gekozen. Het resultaat van de parlementsverkiezin gen is nog onzeker. Men rekent er op dat de conservatieven en de uiterste linkerzijde zul len vooruitgaan. China. Ook buitenlandsche studenten mishandeld. Een gezanten-comedie. (Van onzen Weenschen correspondent). Weenen, 27 October. Men zou eigenlijk moeten gelooven, dat studenten, jonge' menschen, die een hooge- school bezoeken, bezield zijn door een drang naar wetenschap en kennis. Dat zij graag zooveel mogelijk willen leeren en dat zij de stof, welke hen wordt voortgezet, grondig willen leeren kennen en beheerschen. En dat zij er naar streven zoo spoedig mogelijk een academischen graad te behalen. Want. zoo redeneert ieder weldenkend mensch, daar is de zaak toch eigenlijk om begonnen. Boe melen, goed, ja, en fuiven, er is niets op te gen, dat .doen per slot van rekening bijna alle jongelui, en het komt bij de meeste stu denten wel eens voor. dat zij colleges verzui men. En eene heeleboel doen er een paar jaartjes langer over dan feitelijk wel noodig zou zijn. Maar hun ideaal is en blijft toch altijd de studie. In Oostenrijk heeft een groot gedeelte van de studenten een heel ander ideaal voor oogen: vechten! Neen, niet maar zoo een beetje herrie schoppen en ruzie maken en bakkeleien, neen echt vechten! Met wandel stokken en ploertendooiers, met steenen en zelfs met messen en dolken! Herhaaldelijk zijn de diverse Weensche universiteitsgebou wen in den loop der laatste jaren het schouw tooneel van woeste en bloedige vechtpartijen, geveest. Er heerscht een sterke anti-semiti- sche strooming onder de Oostenrijksche stu denten. De vechtpartijen nemen steeds ernstiger vormen aan. Niet alleen Joodsche studenten worden aangevallen en in vele gevallen deer lijk mishandeld, neen, ook Christenen wor den vaak het slachtoffer en ook worden vaak vreedzame personen, die toevallig langs de universiteitsgebouwen wandelen, door la waaiende groepen oproerige studenten in behandeling genomen. En soms erg mishan deld. Ook professoren loopen dikwijls klappen op en het ls al herhaaldelijk voorgekomen, dat zij in een collegezaal of in een ander ver trek moesten vluchten en dat zij zichzelf daar gedurende t-al van uren moesten opge sloten houden om niet een pak slaag te krij gen. Fraaie toestanden! Toen er op Zondag den zestienden Octo ber een bloedige vechtpartij in de Weensche arbeiderswijk Simmering had plaats gevon den, waarmede de studenten weliswaar niets te doen hadden gehad en waarbij drie doo- aen gevallen zijn, twee nationaal-socialisten en een politie-agent, die door schoten, welke uit een sociaal-democratisch partijlokaal ge lost waren, gedood waren, hebben de rector van de groote universiteit, en van de andere Weensche hoogescholen de hoofden bij elkaar gestoken en hebben zij besloten hun inrich tingen voorloopig te sluiten en ze eerst te openen, wanneer de Oostenrijksche regeering er voor zou instaan en er de noodige waar borgen voor zou geven dat dergelijke gebeur tenissen niet meer zouden plaats vinden. Want de rectoren kenden den geest, welke onder de D.-nationale studentenvereeTiigingen heerscht en vreesden, dat ook de hoogescho len het schouwspel van bloedige vechtpartijen zouden kunnen gaan opleveren. Een paar da gen later werden de colleges hervat, doch telkenmale hadden er ernstige incidenten plaats, waarbij met knuppels en vuisten, messen en dolken (zie boven!) gewerkt werd. De hoogescholen gingen weer dicht, dan gin gen ze weer open en dan hadden er weer onlusten plaats met tal van gewonden. Giste ren waren het er weer twintig. Onder de gewonden bevonden zich vier Amerikanen, waarvan er twee reeds dokter waren. Zij hadden in Amerika gestudeerd en volgden nu enkele colleges aan de wereld vermaarde Weensche faculteit der medicij nen. Zij maakten deel uit van de American Medical Association in Vienna, welke onge veer 220 leden telt. Deze vereeniging heeft eeh deputatie van vijf-en-twintig personen naar den Amerikaanschen gezant hier ter stede. Stockton, gestuurd om zich over het gebeurde te beklagen. De Amerikanen staan met recht op het. standpunt, dat niet alleen de mishandelden lichamelijk letsel hebben opgeloopen en ook op geestelijk gebied schade ondervonden hebben, doch dat allen, die van buitenafen eigenlijk ook de binnenland- sche studenten, wanneer men goed nadenkt, door de gebeurtenissen materieele schade on dervonden hebben. Want voortdurend wor den de inrichtingen gesloten en verhindert men hen colleges te loopen en behoorlijk te Een beraamde bomaanslag op de commissie Lytton. In de Fransche concessie te Sjanghai zijn 22 Chineezen gearresteerd, die een aanslag wilden plegen op den Chineeschen minister van Financiën Soeng. Zij hebben bekend, tijdens het. verblijf der commissie-Lytton een bomaanslag te heb ben willen plegen, doch dat deze verijdeld werd. Ernstige botsing tusschen Chineesche en Japansche troepen. Volgens een bericht van het Japansche hoofdkwartier heeft een tot het leger van generaal Ma behoorendc cavaleriedivisie ge tracht Sansin (aan de Soengarl-rivier) aan studeeren. Zij hebben collegegelden betaald, zij hebben hun intrek in gemeubileerde ka mers en in pensions genomen, zij geven hier geld uit en zij bereiken niet het doel van hun wenschen: zich rustig aan de studie te kun nen wijden. Wanneer zij dat alles tevoren geweten hadden, hadden zij zich evengoed in andere universiteitssteden, in Duitschland of In andere landen kunnen vestigen. Nu zijn zij in zeker opzicht of in heel veel opzich ten! aan Weenen gebonden. De Amerikaansche gezant stelde zich met het Oostenrijksche Bundeskanzleramt. met het ministerie van onderwijs en met de auto riteiten van de hoogescholen in verbinding. En dr. Rintelen. de minister van onderwijs, heeft den rector van de groote universiteit, professor dr. Othen:-o Abei. gelast zich heden morgen naar den Amerikaanschen gezant te begeven, teneinde zijn verontschuldigingen voor het gebeurde aan te bieden cn den ge zant te beloven, dat hij er voortaan voor zou zorgen, dat er geen herhalingen zouden plaats vinden. Dat was een zware gang voor den rector, een gang naar Canossa. schreven meerdere bladen, want het is algemeen be kend. dat deze rector de antisemitische stroo mingen niet alleen duldt, doch hen ook goed keurt. En dat nu ..toevallig" een paar buiten landers klappen opgeloopen hebben Vandaag hebben er weer opstootjes in de handelsacadcmie. hier Hochschule für Welt- handel geheeten. plaats gehad. Daarbij zijn vijf gewonden gevallen. Ónder de studenten, die overvallen en mishandeld werden, bevon den zich ook verschillende jongelui uit Roe menië. Deze hebben zich hedennamiddag naar den Roemeenschen gezant hier ter ste de, den heer Brediceanu. begeven om diens hulp in te roepen. Vermoedelijk zal deze zich nu ook tot de Oostenrijksche autoriteiten wen den en zal de rector van deze handelshooge- school zich eveneens genoodzaakt zien den gezant een bezoek te brengen om hem om excuus te vragen. Ook aan de technische hoogeschool hadden verschillende ernstige incidenten plaats. Ook hier werden tal van studenten gewond en ook hier moest de rector er toe overgaan de inrichting voor on- beoaalden tijd te sluiten. Tal van buitenlandsche studenten, waaron der vrij veel Amerikanen, hebben hun kof fers gepakt en gaan Weenen verlaten om hun studies elders voort te zetten. En tal van anderen, die zich nog moesten laten in schrijven (de eerste termijn was nog niet af- geloopen) hebben overleg met zichzelf ge pleegd en hebben toch tenslotte besloten, dat het maar beter is een andere alma mater in een andere stad op te zoeken om daar col lege te gaan loopen. Want de Weensche uni versiteiten zijn hun niet gastvrij genoeg! Te gevaarlijk! Hebben zij niet schoon gelijk? W. M. BEKAAR. Machteloosheid tegen de moderne aanvalsmethoden i ijdens Engelsche manoeuvres heb ben 250 vliegtuigen in den nacht een aanval op Londen gedaan. Volgens mededeelingen van militaire zijde kon men met behulp der zoeklichten er slechts 16 ontdekken. In het gunstig ste geval zou men die hebben kunnen neerschieten, terwijl de overigen hun vernielingswerk ongestoord konden voort ".en. De Britsche manoeuvres boven Londen hebben onweerlegbaar bewezen, dat in oorlogstijd- het groot ste deel van de stad vernietigd zou zijn. Uitgaande van ondervindingen, opge daan bij luchtmanoeuvres. meent de Fransche deskundige Languevin te mo gen aannemen, dat honderd vliegtui gen. elk voorzien van één ton gifgas Parijs kunnen bedekken met een laag gas van twintig meter dikte. Deze operatie kan in een uur ten uit voer worden gebracht en indien er geen wind is. zal de stad na dat tijdsbestek verwoest zijn. Veelzeggend is ook een publicatie, in Augustus 1930 in de Fransche pers ver schenen, betreffende de luchtmanoeu vres beven' Lyon. Daarin leest men o.m. „De bescherming van de stad in on mogelijk. de vlucht is de eenige op lossing". Volgens de opvatting der mi litaire autoriteiten is de verdediging van de stad. zooals zij thans georga niseerd is. absoluut onvoldoende om een aanval van vliegtuigen af te slaan. Het zou bovendien onmogelijk zijn de geheele bevolking van maskers cn kleeren tegen de gifgassen te voorzien. Bij een luchtaanval zou men dus maatregelen moeten nemen om het grootste deel der bewoners buiten dc stad te brengen. Maar wie zal men met do vrijwel on uitvoerbare taak moeten belasten de burgerbevolking in veiligheid te bren gen? Bevoegde rapporten verklaren ten aanzien van de nieuwe bommen, die pas na vier. acht. zestien, vierentwintig of zesendertig uur ontploffen, dat het duidelijk fs. dat alle reddingsmaat regelen nutteloos zijn. ais een bom van die soort pas na eenige uren of dagen explodeert. Zelfs de best georgani seerde reddingsbrigade zal zich onder deze omstandigheden niet naar de ge teisterde plaatsen willen begeven, waar haar bemiddeling immers met een nuttelooze opoffering gelijk staat. te vallen. De Japanners hebben den aanval der Chineezen evenwel afgeslagen. Volgens officieele Japansche mededeelingen zouden de Chineezen meer aan 220 dooden hebben achtergelaten. HET VERMISTE DUITSCHE POSTVLIEGTUIG. BEMANNING TOCH VERLOREN? Maandag zijn de pogingen het vermiste postvliegtuig van dc lijn Londen—Keulen o.p te sporen met alle middelen voortgezet, doch zonder resultaat. Het Engelsche ministerie van Luchtvaart verleent op alle mogelijke manieren zijn medewerking. Alle stations langs de Z. O. kust. van Engeland hebben opdracht gekregen aan dc opsporing deel te nemen. Verschillende reddingsstations heb ben booten uitgezonden. Te Londen heeft men weinig hoop dat de bemanning van het vliegtuig levend zal kun nen worden geborgen. VULCANISCHE ASCIIREGFN IN ZUID- cniLi. SANTLAGO. 31 Oct. (V D De steden Chim- barouge en Molina werden gisteren bedekt door een laag vulcanische asch. die op de ge heele streek ten Zuiden van het vulcanisch gebied van Chili ncerregende. AGENDA. DINSDAG 1 NOVEMBER Stadsschouwburg: Gezelschap Verkadc: „De moordzaak Yorok" gemeente volksvoor stelling, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Schakels revue: HollandAfrika. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Indiaansche liefde" Uitgebreid voorprogram 11*1. 8.15 uur. Palace: „Zwei in cinem auto". Op het too neel: The Harvey Sisters. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..Een verwoest leven". Op het tooneel: Ohayo, origin. Japan Act, 7 en 9.15 uur. Remonstrantenhuis. Wilhelminastraat 22. Mevr. Alblas-Rutil: Wat is Spiritisme? 8.15 u. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107,30 uur. Teylers Museum, Spaarne 16, Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 2 NOVEMBER Stadsschouwburg: De Comcdic van het Ge luk. door Evreïnow. 8 uur. Gcm. Concertzaal: Ankersmit's Jeugd- bioscoop. Robinson Crusoe. 2 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Kunstzaal Rocker. Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teylers Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijseels en Van Hees, L. Veerstr. 14 Tel. 11000. L. Schoorl, Fr. Halspl. l. Tel. 11180. Bosch- en Vaart Apotheek, Bosch, en yaartstraat 26. Tel. 13290. A

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5