BLUE BAND INTERNATIONAAL AUTOVERKEER. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 3 NOVEMBER 1932 Men schrijft ons: Wanneer men nagaat, wat er op het ge bied van internationaal autoverkeer reeds bereikt is door internationale overeenkom sten, dan behoeft ntên ook voor de overige grensdocumenten de hoop op vereenvoudi ging niet op te geven- Velen zullen dezen zomer wel een kort of misschien zelfs een lang uitstapje per auto gemaakt hebben en talrijk waren ook in dit seizoen de toeristen, die eens buiten de landsgrenzen hebben gekeken: die elders ge zocht hebben, wat Nederland iiiet bieden kan. (Bergen, grootsche watervallen, enz.ï Daarom zal het menigeen interesseeren om eens iets te lezen over organisatie van het internationale autotoerisme. Reeds in 1896 werden er door vooruit strevende toeristen pogingen gedaan, om de tijdroovende en kostbare grenspassages voor automobielen te vereenvoudigen. In verschillende landen bestonden toen reeds toeristenvereenlgingen. zoo in Neder land de A. N. W. B die in 1933 zijn vijftig jarig bestaan hoopt te herdenken. De ver schillende vereenigingen hebben toen de handen ineen geslagen en zoo werd, om streeks 1900, in ons land het eerste triptiek afgegeven, waarmede een autotoerist onbe lemmerd naar België kon rijden. Zooals op het oogenblik wel algemeen be kend geacht mag worden, heffen alle Euro- peesche landen invoerrechten op auto's. Wanneer men den invoer voor toeristische doeleinden zonder meer vrij zou geven, dan zou de schatkist daar slecht bij varen, want plotseling zouden natuurlijk vrijwel alle auto's door „toeristen" worden ingevoerd! Daartegen moet dus gewaakt worden; aan de grens eischt men óf betaling van de in voerrechten óf het storten van een cautie (waarborgsom). Zoodra aan de Belgische douane uit haar registers blijkt, dat een bepaalde auto wèl ingevoerd, doch niet weder geëxporteerd is, moet de T.C.B. het bedrag der invoerrechten (plus boete!) betalen. Aangezien de afgifte van grensdocumenten belangrijke risico's met zich brengt en de Regeeringen overigens natuurlijk alleen wil len werken met te goeder naam en faam bekend staande, kapitaalkrachtige vereeni gingen, is het duideijk, dat de afgifte van deze stukken niet aan „jan en alleman" in handen gegeven kan worden. De waarde van de „in omloop zijnde"waarborgsommen loopt alleen voor Nederlandsche auto's in tien tallen millioenen guldens. Het risico, dat de clubs loopen, ontstaat niet alleen door frau deleus gebruik, ook wanneer de auto in het buitenland door diverse oorzaken achter blijven moet (brand, diefstal, enz.) moeten de invoerrechten veelal betaald worden. Het Carnet de passages en douanes is te beschou wen als een bundel triptieken, op handige wijze in een boekje vereenigd. Met zoo'n carnet kan men practlsch geheel Europa doortrekken, zoodat in dit opzicht de Ver- eenlgde Staten van de oude wereld van den automobilist verwezenlijkt zijn. Internationale rijbewijzen zijn stukken, waardoor de Nederlandsche rijbewijzen ook buiten de grenzen geldig worden. Terwijl de triptieken of cornets dus als het ware zéker- heidsmaatregelen van den fiscus zijn, waar door ontduiking van de invoerrechten buiten gesloten wordt, vervult het internationale rijbewijs een „politioneele rol". Vroeger was dit bewijs uitsluitend geldig voor één be paalde auto, tegenwoordig worden voor den wagen en voor den bestuurder afzonderlijke documenten verstrekt, welke feitelijk een meervoudige vertaling zijn van de inheem- sche i'ij- en nummerbewijzen. In interna tionale verdragen heeft onze Regeering zich verplicht .ervoor te zorgen, dat deze Inter nationale documenten alleen in handen van bevoegde bestuurders komen, opdat het ver keer in het buitenland niet door vreemden in gevaar gebracht zal worden. In Nederland bestaat gelukkig een gecen traliseerde afgifte (onze Regeering heel't deze in handen gesteld van den N.N.W.B. en de K.N.A.C.) dank zij welke regeling hier te lande de kosten tot een minimum terugge bracht konden worden, Ter vergelijking dfene dat in Duitschland de internationale be wijzen door de politie afgegeven worden, die daarvoor 16 Mark per stel rekent! In Neder land kosten deze bewijzen slechts een fractie van den Duitschen prijs. „Naar een nóg vrijer grensverkeer!" Dat fs de leuze waarvoor ook de A.N.W.B. onafgebroken strijdt. In den loop der jaren is er door zijn initiatief of zijn medewerking op internationaal gebied reeds zeer veel ver eenvoudigd. Iedereen, die wel eens de grens gepasseerd is, weet trouwens uit ondervinding, hoe sim pel het reizen met de auto geworden is, Op een kortgeleden in Boedapest gehouden in ternationaal congres heeft de A.N.W.B, eeri verdere vereenvoudiging voor het rijwielver- keer voorgesteld, en mettertijd zal het onge twijfeld mogelijk blijken om ook voor het autoverkeer de nog bestaande formaliteiten (welke toch reeds zeer eenvoudig zijn) ge heel uit den weg te ruimen. Dat het inter nationaal toerisme, waarvan ook in ideëel opzicht nog heel veel te vernachten is, waar door in hooge mate bevorderd zal worden is een gelukkig gevolg van een actie, welke nu al tientallen jaren, ook door den A.N.W.B., met stijgend succes gevoerd is. Voor den Politierechter. Het volle glas. „Je moet één gekregen paard niet in den bek zien", zegt het spreekwoord en dat vind ik ook; als jc iets cadeau krijgt, moet je dat waardeeren. Ik had indertijd ee'n neef, die nog wel eens in het bezit was van duinko nijnen, meer dan hij zelf op kon en dan gaf hij er ons wel eens een paar, als hij er niet heelemaal - zeker' van was, dat ze nog goéd waren-voor de consumptie; kon ik daarvoor wat anders dan dankbaar Zijn? En zoo vind ik ook, dat de Stellendammer visschers, die in een café te IJmuiden"zaten, waar zij door andere Stellendammers op bier getrakteerd werden, er geen aanmerking op hadden moe ten. maken, dat d;e glazen niet tot den rand waren vol geschonken, maar na het verdwij nen van den manchet een onbebierde ruim te van eenige centimeters hoogte vertoon den. Ik kan het dan ook den IJmuider vis- scher. die voor de eer van zijn land opkwam, niet kwalijk nemen, dat hij het Stellendam mer protest onbillijk vond en aangezien deze visscher, schoon klein en tenger, een orgaan had. waarop Sjaljapin jaloersch zou zijn. zoodat de eedsformule door de zaal daverde en de publieke tribune deed opschrikken, is het te begrijpen, dat de bewering van den IJmuidenaar voor de Stellendammers niet verloren ging. Als je zeven biertjes op hebt-, al zijn ze dan onder de maat en als je niet gewend bent aan bierdrinken. omdat je dit alleen doet, wanneer ze je trakteeren. hetgeen uit dzn aard der zaak niet dagelijks voor komt ik kan. me den dag tenminste niet herinne ren is het begrijpelijk en daarom ver schoonbaar, dat je niet heelemaal de rustige, evenwichtige mensch van anders bent en zoo kwam het dan, dat het meeningsverschil om trent het al of niet naar waarde toemeten, in een rumoerig debat onaardde, waarop de IJmuider politie, die daarvan een afschuw heeft, kwam toegesneld en de Stellendam mers naar buiten zwiepte. Het spreekt, dat Stellendam zich veronge lijkt gevoelde en dit onfecht weet aan onzen Sjaljapin. Nu hebben Stellendammers, zooals meer lieden uit die buurt, nog van dlo zeventiende ceuwsche gewoonten, waartoe gerekend moet worden het hanteeren van een mes bij meo- ningsverschillen en die gewoonte niet willen de prijsgeven, posteerden vader en zoon zich buiten de deur, elk met een mes in de hand, onder het uiten van de klassieke" woorden: „kom maar op, ik zal je overhoop steken!" Dit betrof natuurlijk Sjaljapin, toen hij wil lens of onwillens ook buiten kwam. Dit nu kan een bedreiging tegen het leven zijn, als de afstand tusschen partijen de mogelijkheid toelaat van een verdwijnen der mespunt in de buik van den tegenstander en volgens den agent was dit het geval geweest, zoodat hij zelfs zijn revolver had getrokken, hiermee het- effect niet weinig verhoogende. 't Kwam natuurlijk niet tot bloedvergieten, want Sjal japin plaatste zijn buik op veilïgen afstand en de "inspecteur, minder dramatisch aange legd dan de agent, trok de messenvoerders achteruit. Nu was het bier al lar.g uitgewerkt en de Stellendammers zaten daar als twee vreed zame lieden, typen van gemoedelijke vis schers, die dachten met een onnoozcl snuit den rechter op een dwaalspoor te kunnen brengen, wat natuurlijk niet gelukte. De zoon had al eerder wat gehad en daar om vroeg de officier 14 dagen, terwijl de oude baas f 40 zou moeten betalen, maar de rech ter was wat milder en gaf ieder f 30 boete met een vermaning. Ahveer de tent. De consumptie tentjes, zooals Je er aantreft aan den Zeeweg en op het H.F.C.-terrein, schijnen op de Haarlemmer jongheden, die hun tijd verdoelen tusschen het slenteren langs 's Heeren wegen en het plegen van bal dadigheid wat veelal gecombineerd wordt een bijzondere aantrekkelijkheid uit to oefenen. Ditmaal was H.F.C. weer gekozen. Of het feestal jongelieden naar het voetbalter rein ging met sportieve bedoelingen, is niet zeker, maar als dit zoo was, dan betrof het blijkbaar de voetbalsport niet. want daartoe kan niet gerekend worden het wegbreken van planken en het inklimmen in de tent; dit duidt meer op acrobatiek. Eenmaal bin nen verdween de sportieve geest en werden ze-doodgewone dieven, die chocolade, centen en kauwgummi gapten om daarna tent en terrein to verlaten, de buit broederlijk dee- lende. Drie stonden er voor de dieverij te recht. drie omdat ze meegedeeld hadden en. schoon de Taatsten zich er uit trachtten te redden door mede te deelen, dat zij de her komst van de chocolade niet kenden, het mocht niet baten; de justitie was onverbid delijk. te meer daar drie van het stol voor een ander feit. in voorarrest zaten, wat nog minder op baldadigheid leek. Eén kwam er met 2 maanden voorwaardelijk af vanwege een gunstig rapport, de rest kreeg, wat de officier vroeg: 2 maanden onvoorwaardelijk. Strandjutters. Een electricien uit Haarlem bouwde zich op het strand bij paal 63 een kampeerverblijf. 't Was Zaterdag en hij zou het Zondag be trekken, doch de wind stak op en sloeg de tont neer, haar met wolken zand oversfcroo- monde. Het geviel, dat een drietal Amsterdammers op Zondag een tent hadden betrokken in de nabijheid van liet verongelukte verblijf en hun oog viel op het door het zand half ver borgen zeil. Er feijn dingen die de zee aanspoelt en die mag je meenemen, als ,ie fee maar bij den burgemeester brengt: doe je dit niet, dan ben je een strandjutter. De Amsterdammers verbeeldden zich zeker, dat het zeil ook tot de aangespoelde artikelen behoorde en na men het mee naar Amsterdam. Ze brachten zeil en tonnen in orde, smeerden een verfje over de stokken en ghïgen cr toen mee kam peeren. maar de electricien kende z'n tont. pikle ze tusschen de andere uit en de Am sterdammers stonden voor diefstal terecht. Merkwaardig hoe sommige ménschen alles gevonden goed beschouwen en hoe gemak kelijk ze zich zelf wijsmaken dat 't geen sto len is. wat ze doen. Deze lieden waren van aat slag. maar de rechter stelde er zijn mee ning tegenover en het was alleen aan hun vroeger goed levensgedrag to danken, dat- het echtpaar en de vriend er ieder met f 30 boete afkwamen. De gebroken ruit. In 't- kort wil ik nog melding maken van het feit, dat een IJmuider werklooze aan. de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct«. per regel. Holland's kwaliteit 30 ets. er 7s> pondspakje ■- per 2 pondspakie VERSCH GEKARND MET 25 °/o ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE Arbeidsbeurs een ruit- had ingeslagen, omdat hij niet kreeg wat hij vroeg. Het kostte hem een doorgesneden pees cn een maand voor waardelijk. Vbor den Kantonrechter. Uit de zitting van Woensdag. De agent had iets verdachts gemerkt in Haarlem-Noord. Hij vermoedde, dat de man die daar voorbij fietste, strafbare schildersnei gingen had. Om duidelijker te zijn. dat hij van plan was de straten of muren met kalk te bekladden. Hij stapte op zijn fiets en volgde hem. De man begon harder to rijden, de agent ook. Nóg harder. En stopte plotse ling, zoodat de agent tegen hem aanbotste. Zoodat een proces-verbaal werd opgemaakt wel niet dadelijk, want den agent leek het gezien den toestand nutteloos den man mee to nemen -naar het bureau voor een ver hoor wegens het in gevaar brengen van de verkeersveiligheid. Zoodat de man thans voor den kantonrechter terecht stond. Hij sprak nogal luid, kennelijk tengevol ge van verontwaardiging omdat men het gewaagd had hem.te dagvaarden. Hij achtte het niet „pertinent" bewezen, dat hij het ge weest was", vond: de door den agent ge bruikte uitdrukking communistisch relletje in verband met het gebeurde beleedigend en zei. dat den agent best een „communisten vreter" kon zijn. De ambtenaar eischte f 15 waarop de man herhaalde, dat niets bewezen was, terwijl hij toch tot f 15 veroordeeld werd of het niks is." De kantonrechter verschilde ton aanzien van het bewijs van meening met den ver dachte en veroordeelde hem werkelijk over eenkomstig den eisch. Waarop de verdachte zei: „Rood front! en de zaal verliet. Levensmoede. Een volgende verdachte had op de Am- sterdamsche Vaart, gereden met- een snel heid van liefst 85 K.M. (naar eigen opgaaf), ofschoon er druk verkeer was. Een getuige, automobilist, die een kort poosje achter hem had gereden, verklaarde dat verdachte bij het inhalen van andere auto's geheel links van den weg was gekomen en deze getuige had uit de manier van rijden opgemaakt, dat de chauffeur „levensmoede" was. Een andere, ook onafhankelijke getuige kwalificeerde de snelheid van verdachte als ..schandalig rijden". Wat den verdachte een lachje ontlokte. Ambtenaar: ..Ik vind het heelemaal niet grappig. Dit zal te wijten zijn aa-n het- feit, dat u nog jong en onervaren bent. Een zware straf is hier op haar plaats". En verdachte hoorde tegen zich eischen een boete.' i van f 75. subsT 1 maand hechtenis. Gezien het beroep van verdachte (hij is chauffeur), wilde de ambtenaar hem zijn broodwinning niet ontnemen door intrekking van het rij bewijs. De kantonrechter verminderde de straf tot f 30 of 15 dagen. Onoplettendheid. Er zijn veel honden, die Fik hoeten. En ook veel ménschen, dieenfin de naam doet er niet toe. Er werd afgeroepen laten we Gerrit Jan X zeggen. Ér verscheen iemand als verdachte, die al van 10 uur had gewacht cn vermoedelijk blij was, aan do beurt, te komen. Hi) was te vroeg. Men moest .Tan Gorrit X hebben die. gelijk blijkt, uit de let ter X denzclfden achternaam had. Gerrit Jan trok zich terug en Jan Gerrit. kwam. Jan Gerrit had niet opgelet. Als bestuur der van een auto had hij niet gezien, dat een tegeliggcr op den Wagenweg, op groo- tcn afstand" reeds zijn richtingaanwijzer uit had staan als toeken dat hij den weg wilde oversteken om een zijstraat in te rijden. Of liever hij had het wel gezien, maar*pas op het allerlaatste oogenblik, cn dus veel to laat. waar een aanrijding het gevolg van was. Zijn onopettendheid kostte hem f 15 of 15 dagen. Prïkplankcn De overtredingen van de loterijwet door middel van prikplanken gaan nog steeds voort. Zoo stond voor het kantongerecht een koopman—Hit- Amsterdam terecht, die prik planken aan twee winkeliers in Velsen tor exploitatie, had gegeven. Er hoorde een sleu tel bij. gebaseerd op 500 gaatjes, die de op lossing aan moest geven. Dc gaatjes waarin de prUi-mirmirers zaten verborgen, zouden bijv. in een bepaald figuur liggen. Den verba lisant was nu na onderzoek gebleken, dat niet 500 gaatjes ln de plank zaten, maar 501 cn voorts, dat enkele prijsnummers niet in 't aangegeven figuur lagen. De sleutel klopte dus niet. de oplossing kon derhalve niet be rekend worden en het gebruik van de prik- plank was dus volgens de wet spelen In een loterij De waarnemend ambtenaar, mr. A. Klein eischte togen den verdachte twee geldboeten elk van f 20 met welken eisch dc kanton rechter zich kon vereenigen. De beide winkeliers, die de planken in ge bruik hadden werden veroordeeld overeen komstig den eisch tot f 5. SCHOOLVOEDING. OOK AAN DE SCHOLEN VERSTREKT? De afd. Haarlem van den Bond van Neder landsche Onderwijzers heeft aan den ge meenteraad een adres gezonden waarin ver zocht wordt: 1. Dat door de vcrecnlglng „Kindervoe ding" het aantal gelegenheden voor voedsel- verstrekking aan schoolgaande kinderen zoo danig wordt uitgebreid, dat deze ln meer wij ken der stad in door de Gemeente beschik baar gestelde gebouwen kan geschieden, 2. Dat door genoemde vereeniging goed gunstig worde beschikt, op aanvragen van scholen om do verstrekking van voedsel in de school zelf te doen plaats hebben onder toezicht, van het personeel, 3. Dat ook vóór den morgenschooltijd zoo noodig voedsel zal worden verstrekt, in den vorm van boterhammen met melk of een portie warme pap. In de memorie van toelichting wordt o.a. gezegd In November 1931 heeft de afdeeling aan den Raad verzocht, de schoolvoedlng in ge meentelijk beheer te nemen. In de Raadsvergadering van 3 Februari 1932 is daarop afwijzend beschikt. Het is niet de bedoeling van dit adres reeds nu op deze principleele beslissing terug te komen, maar binnen bet raam van dc be staande regeling op verbetering en uitbrei ding aan te dringen. De urgentie van uitbreiding behoeft in dezen crisistijd, nu duizenden arbeiders werk loos rondloopen en veel kinderen slecht ge kleed en slecht gevoed naar school gaan. niet te worden betoogd. Reeds nu hebben enkele scholen meer aanvragen dan ln 1931 Naar de meening van onze organisatie ligt het op den weg van de Gemeente, om in ver band met den te verwachten grooteren toe loop en met het feit. dat in aroote stadsge deelten iedere gelegenheid ontbreekt, maat regelen te nemen. Een belangrijke en nood zakelijke verbetering zou het feiin, als ook ln het Leidsche Kwartier, het Rozenpriëe! en de Spaarnwouderstraat. lokaliteiten voor voedselverstrekking worden ingericht. Zijn we goed ingelicht, dan zijn daar lokalen dis ponibel. De nadeden van de huidige sterk gecentraliseerde organisatie zijn groot. Men denke aan het afstandsbezwaar voor jeug dige kindoren. aan hinderlijke onrust van het niet tegelijk aanwezig zijn en het ge vaar op den weg. Het. Is aan het afdelingsbestuur bekend, dat de prrsonrclcn van twee scholen aan dc vcrecniging ..Kindervoeding" hebben ver zochthet. voedsel aan do eigen school te doen verstrekken. Het crootc aantal kindo ren. dat. zich voor voeding hoeft aangemeld (45 aan de eenc school) heeft de leerkrach ten er toe gebracht, zich belangeloos ter be schikking van de veroontoing te stollen. Tot teleurstelling on verbazing van hot be stuur heeft „Kindervoeding" tetronovor het verzoek om voedsel aan de school to mogen verstrekken, een afwijzend standpunt inge nomen. Aan het adres van den Bond is adhaesie betuigd door den Haarlemschen Bestuurders- bond en den Centralen Ouderraad. GROEI VAN HET JEUGDHERBERG- WERK. In 1929 werd hier tc lande begonnen met het jeugdherbergwerk met geringe middelen, maar met onbegrensd optimisme en vol ver trouwen. dat de Jeugdherbergen zouden blij ken to voorzien in een behoefte. Aldus de persdienst, van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale, die staatjes in haar November-mededeelingcn heeft afgedrukt, waaruit blijkt, dat het aantal jeugdherbergen van 8 tot 43 Is gestegen in die vier jaa'r. en het bezoek mei 1000 pCt. In de vacantic- weken bleken de herbergen veel te klein to zijn. Dc jeugdherberg vervult een groote taak In dc bevordering van de Volksgezondheid, schrijft Leo Meilink, adjunct-secretaris van de U.J.H.C. En zij leert de Jeugd dc schoon heid van eigen land waardeeren. Voorts ls in het nummer opgenomen een verslag van de internationale conferentie op jcugtiher'ocrggebfed ln Amsterdam gehouden. DE HEER TORK NAAR MOSKOU. VOOR EEN VERBLIJF VAN EEN MAAND. Woensdagavond ls de heer Tork, fabrieks arbeider bij-. Figee met den trein van half zeven vertrokken voor een excursie naar Rusland van een maand. Op het perron had den zich vele vrienden en belangstellenden verzameld, om hem een afscheidsgroet te brengen. Gesproken hebbon de heeron J. Roest na mens de V.V.8.U., de heer C. Rose voor de Internationale Roode Hulp afd. Haarlem, en tenslotte do heer C. van der Pllgt, die namens dc spoorwegarbeiders, die vroe ger ln Rusland geweest zijn. de groeten meegaf. De heer Tork dankte ln enkele woorden. Eenlgc kennissen en familie reisden mee naar Amsterdam. BIJ het vertrok word de Internationale gezongen. Met den heer Tork vormen nog 2 arbeiders uit Wormervecr. 1 uit Amsterdam en 1 uit Enschedé de Nederlandsche delegatie, die door het Comité van Uitzending naar de Sowjet Unie is afgevaardigd om daar den al- gemeenen toestand ln oogenschouw te nemen. Zij maken op 7 November don her denkingsdag van het 5 Jarenplan ln Moskou mee. Het ligt ln de bedoeling een objectief verslag oyer de reis en het verblijf mee naar Nederland terug te nemen. Waarschijnlijk zal in Mei een grooterc delegatie worden afgevaardigd. UITGAAN. ,,'n Lot... 'n Nacht... 'n Millloen!" Maandag 7 November geeft de N.V. „Oezel- schap Saalborn" in den Stadsschouwburg een enkele opvoering van ,,'n Lot'n Nacht... 'n Millioen!", blijspel in 3 bedrijven van Al berto Colantuonl. In dit stuk treden op, do dames: Caria de Raet. Julia de Gruyter. Marie Hamel. Anny Schuitcma. Mieke Flink en de heeren: Louis Saalborn, Eüas van Praag Richard Filnk, Rob Geracrds. Rlen van Noppen. Ferd Stcr- ncberg, Dom. de Gruyter en Gerard Hart kamp. Regie on enscenceïing Louis Saalborn. HERHALING VAN HET GEVAL- VAN DEN BERGH C.S.? GRONINGSCHE S. D A. P.'F.RS VOOR LOONSVERLAGING. De afdeeling Groningen der S.D.A.P. heeft bij de gewestelijke federatie een voorstel In gediend voor dc vergadering van 19 cn 20 dezer, beoogende d? zes loden van Provin ciale Staten van Groningen dlo voor de sa'.a ris verlaging van het provinciaal personeel gestemd hebben, te verzoeken hun manda ten ter beschikking van dc S.D.A.P. te stel len. Dc afdeeling Ma rum heeft een motie in gediend. volgens welke de daad wordt afge keurd, doch itv het vertrouwen, dut c!c S.D.- fractie in het vervolg eensgezind feu! optre den, het vertrouwen aan vcrdlcn.Telijke Sta tenleden en toegewijde partij genooton niet wordt opgezegd. AMENDE HONORABLE JEGENS ONZE INGENIEURS. De berichtgever van het Leeuwarder Nieuwsblad, die zulke onrustbarende berich ten had verspreid over scheuren in de slui zen van den afsluitdijk, welke niet anders bleken to zijn dan voegen ten behoeve der uitzetting, heeft ziln op een vergissing be rustende mededecllng volkomen herroe pen. IN GEZ ON DE M ED ED F E LINGEN a GO Cts. per regel. HAARDEN op zeer Yoordeeltfj® cond. Bezoekt on*® «low J. J CORNELISSEN KAMPERVEST 1 hoek KI. Hout.trnat MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM. Op de op 3 Nov. alhier gehouden groen- tenmarkt Waren aangevoerd en verkocht: Brusselsch lof 1628 cent per KG. Tomaten 12—20 cent per KO. Appelen 1030 cent per KO. cn hooger Peren 12 -50 cent per KO. en hooger Snijboonen 20—30 cent per KG. Heeerenboonen 14 20 cent por KG. Groene kool 35—50 cent por kist. Gele kool 25—70 cccnt per kist. Andijvie 10—45 cent. per kl»t. Spinazie f 0.45—f 1 per kist. Boerenkool 25 35 cent per kist. Bloemkool 5 -17 cent, per stuk. Roode kool 6—8 cent per stuk. Wortelen 5 9 cent per bos. Prei 415 cent per boa. Selderij 210 cent per bos. Pieterselie 4 -10 cent per bos. Sla f 0.60 l 4 per 100 krop. Spruiten f 0.80f 1.50 per zak. BEVERWIJK Op de op 2 Nov. abler gehouden groenten- markt waren aangevoerd en verkocht: Andijvie per kist 24—44 cent. Raapstelen 100 bos f 2. Radijs 100 bos f 3. Koolrapen per zak 80—90 cent. Wortelen per KG. 6—8 cent. Bieten per KG. 3 cent. Aardappelen klei per KG. 3—5 cent. Idem zand per KG. 5 cent. Spruitjes per KG. 5—14 cent. Boerenkool per bak 18—24 cent. Roode kooi per 100 f 3—f Savoye kool per 100 f 3—f 5. Bloemkool per 100 f 5f 12. Prei per bos 5—8 cent. Pieterselie per bos G cent. Selderie per bos 4 cent. Appelen per kilo 8—16 cent. Peren per kilo 8—18 cent. Brusselsch lof per kilo 2423.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7