Pennestrijd. Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15142 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 4 November 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT EN per Week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden f323, franco per post f335, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0-65. franco per post ,'0.72><. UITGAVE LOUR ENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëNj5 regels 1.75, elke rege! meer 0.35. Reclames 060 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icdcrcn dag) 1—3 regels ƒ030, elke regel meer 0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim v 250,-. Wijsvinger f 150—, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 1 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger 75—, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 4 November. De Berg Mokum. Het Amsterdamsche Initiatief-Comité, dat ook niet zulke beste tijden beleeft en niette min den koenen inval heeft gehad Amster dam te verrijken met een berg, ondervindt al den hoon die de verkondigers van stoute nieuwe denkbeelden op dit plat ondermaan- sche ten deel pleegt te vallen. Het Initiatief- Comité heeft nu zijn denkbeeld overgeleverd aan een subcommissie, die de stichting van „een berg of iets dergelijks" moet bestudee- ren, en mijn collega Luger schrijft erover in de Telegraaf op een manier, die ik slechts als frivool kan bestempelen. Maar op één punt geef ik hem gelijk. Hij maakt zich on gerust over het subsidiair-gestelde „iets der gelijks". Wij zullen, zegt hij, geen genoegen nemen met een zoetwatervijver of een lucht- schommel. Laat de subcommissie dat niet meenen. Er is ons een berg beloofd, en wij willen nu een berg. Iets dergelijks als een berg kan niet anders zijn dan een andere berg. Dit ben ik volledig met hem eens. Laat het comité, dat wellicht door den hoon van ondankbare stadgenooten ietwat in zijn vast beradenheid geschokt is. en daarom dat zwakke „iets dergelijks" moet hebben geuit, stand houden! Laat het bij de prachtige lo gica van zijn oorspronkelijk initiatief blijven. Wat Amsterdam, en trouwens negen tienden van ons land het meest missen, is een berg. Andere natuurschoonheden en openbare ver makelijkheden zijn er genoeg. Maar het ge brek aan bergen is droevig, vooral voor Am sterdam, dat zoo graag en zoo luidkeels zijn universeele superioriteit boven alle andere deelen des lands uitbazuint. Op het chapiter bergen kan het letterlijk niets te berde brengen. Wij Haarlemmers kunnen nog naar hartelust snoeven op den Blinkert en tallooze andere duintopjes in onze nabijheid. Den Haag heeft een soort bergketen bij het Was- senaarsche Slag, een dorp als Wageningen gaat prat op zijn Grebbeberg, Arnhem kan bepaald gaan opsnijden en Maastricht- is houder van het nationale berg-kampioen- schap, al zou de eerste de beste Zwitser zijn neus ophalen voor zulke molshoopen, waar hij hoogstens even over struikelt. Maar Amsterdam is plat als een schol. Mag zooiets blijven bestaan? Neen. Het heeft de meeste inwoners, de grootste bebouwde op pervlakte, den hoogsten wolkenkrabber en verreweg de meeste schulden van alle ge meenten, maar het bezit zelfs niet den kleinsten berg. Niettemin worden ook de Amsterdammers in deze jaren voortdurend aangespoord om hun vacanties niet bui tenslands te gaan doorbrengen. Maar wie zal hen kwalijk nemen dat zij snakken naar iets dat niet plattelandsch is, en ter Jungfrau tijgen? Wat moet hen voor het gemis com- penseeren? De Stedemaagd soms? Wil men hen binnen de vadierlandsche grenzen houden, dan moet men hen gemeen zaam maken met het begrip berg, hen des noods zoo vervelen met een berg,dat zij ter afwisseling de platte provincie ingaan. Daar zullen wij allemaal direct voordeel van heb ben. Ik herinner mij hoe ik hun prachtig hoog-Nederlandsch op Jungfraujoch, op den Furka-pas, op den Pilatus en den Mat- terhorn heb gehoord:„Jèn, lefgauser, je dïmreft niet„is me dat effe wat!" Tie-nai!en zoo meer, en hoe ik bij al die gelegenheden besefte hoeveel beter het zou zijn als zij op die zelfde oogenblikken in Zandvoort, in Ruurlo of wat mij betreft bij de Pyramide van Austerlitz zaten. In het voordeel des vaderlands, natuurlijk! In het voordeel des vaderlands! Het is waar dat Amsterdam nog meer mist. Het bezit geen bosch, behalve het Vondel park en het Vliegenbosch, die onvoldoende geacht kunnen worden. Het heeft met zijn algemeen bekende zuinigheid, den aanleg van het nieuwe bosch-omtrent-Amstelveen ietwat op de lange baan geschoven. Maar het Vliegenbosch en het Vondelpark zullen velen blijven troosten, terwijl er inplaats van den ontbrekenden berg niets te bedenken is clan het beklimmen van driehoog en, bij zeldzame gelegenheden, den wolkenkrabber aan het Willinkplein. Laat het comité volhouden! Er wordt wei nig gebouwd, zoodat er een massa zand, dat anders voor terrein-ophooging gebruikt zou worden, beschikbaar moet zijn. Misschien willen, in naam van de veelbezongen samen werking der gemeenten, Bloemendaal, Velsen en andere heuvelrijke plaatsen wel een paar van hun overvloedige durntjes geven. Bij wij ze van subsidie. Zuid-Limburg zou een stuk of wat rotsen kunnen sturen, en met wat- handigheid en de medewerking van den di recteur van de waterleiding fokt men ten slotte nog wel een bergbeek ook, en maakt van het Rokin eindelijk de rivier, die domme provincialen er maar niet in willen herken nen met het kinderachtige argument dat het stinkende water stille staat. Staat het stil bij Noordwesterstorm? O zoo! Ear bij Zuidwester- storm? Evenmin! Het is een rivier in twee stroomrichtingen Voorwaar, Amsterdam wordt veel tekort gedaan. Het is, zooals het zelf voortdurend door zijn beste mannen laat betoogen, een wereldstad. Het gaat prat, en met reden, op zijn Kalverstraat en Rembrandtplein, op zijn Mengelberg en Louis Davids, op zijn Rijks museum en Koloniaal Instituut, op zijn uni versiteit en gemeenteraad, op Cocadorus en de Beurs, op het Raadhuis-Paleis en Frascati, op meneer Tuschinski, de Jodenbr eest-ra at. de Nieuwmarkt, het Rokinpontje, de Bocht van de Heerengracht, het Stadion en de overdekte wielerbaan voor Zesdaagschen in de Rrrrai! Maar het mist, in droeve tegenstelling met vrijwel alle andere wereldsteden: ie het Hof met alle ap- en dependenties: 2e het Parlement; 3e het Provinciaal bestuur; 4e een waardig bosch; 5e alles wat ook maar op een berg zou kun nen lijken. Sub 1 schijnt het wel te kunnen uithouden, sub 2 en 3 vinden eenige vergoeding in den gemeenteraad, sub 4 in het Vliegenbosch, maar aan sub 5 moet wat gedaan worden. Het is in ons aller belang onze wereldstad, welker glorie toch ook eenigermate op ons afstraalt, met- den Berg Mokum te helpen verrijken. Minstens vijftig meter hoog, zou ik zeggen, met een tandradbaan!je en een bergbeek en een soort Toihuïs op den top. Laten ze volhouden! R. P. het jubileum van den heer castricum. EEN PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING GESCHONKEN. Donderdagavond herdacht de heer J. Ph. H. Castricum het feit- dat hij 12 12 jaar voorzitter was van de afd. Haarlem van den Nederlandschen Roomsch Katholieken Volks bond. Ter gelegenheid hiervan was er een feestavond en huldiging in het Vereenigings- gebouw. Talrijke belangstellenden hadden de groote feestelijk versierde zaal gevuld- teen de ju bilaris onder de tonen van den Hochzeits- marsch en het welkomstlied, dat door allen gezongen werd, binnen kwam met zijn fa milie. De voorzitter van de feestcommissie de heer P. Dekker sprak daarop een welkomstwoord uit. waarin hij den jubilaris een goeden stuur man van het schip van den R.K. Volksbond noemde. Steeds is het hem gelukt de moei lijkheden te overwinnen en den wind in de zeilen te houden. De naastenliefde van den jubilaris roemde hij. Op hoogen prijs wordt de geestelijke leiding gesteld, die hij altijd gaf. Doch ook voor de stoffelijke belangen werkte hij. Dank bracht spr. aan de echtgenoote van den jubilaris voor de vele offers (applaus). Aan haar worden bloemen aangeboden. Met een gedicht, betreffende de verdiensten van den jubilaris eindigde spr. Onder de ingekomen telegrammen en brie ven waren brieven o.a. van mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, mgr. Möllmann. deken Sondaal, plebaan Westerwoudt; - rector Kok, mr. Heerkens Thijssen, mr. v. d. Bilt, van Liemt, eenige raadsleden en vele partijge- nooten, geestelijken en belangstellenden. Rector Timp haalde de capaciteiten van den heer Castricum aan en vertolkte de gevoelens van allen in zijn openbare hul de. De heer Castricum is een vriend van de arbeiders, zei spr. Hij heeft uit liefde voor den arbeidenden stand gewerkt en de harten veroverd van alle Katholieke arbei ders uit Haarlem. Maar meer nog tot liefde tot God gearbeid en dat is zijn groote glorie en kracht. Onder langdurig en luid applaus speldt rector Timp den jubilaris de onderscheiding Pro ecclesia et pontifice op de borst. De heer Castricum dankte voor het blijk van waardeering. Hij herdacht- allen, die voor de arbeidersbeweging gestreden hebben. Als hij het eereteeken draagt dan beteekent dat, dat de heele beweging het draagt. Hij dringt met nadruk aan ook poli tiek één te zijn, om door saamhoorigheid sterk te zijn. De heer P. de Rooy, voorzitter van den Bestuursraad wierp een terugblik op de afge- loopen jaren. De huidige voorzitter heeft red ding gebracht in veie moeilijke omstandig heden. Spr. bood namens den Bestuursi-aad een fraai eikenhouten schrijfbureau aan. De heer de 1,-eeuw sprak namens het be stuur van den Bond. Hij noemde de samen werking met den voorzitter prettig, welke waardeering omgezet is in een stoffelijk blijk n.l. een bureaustoel. De heer Everard sprak als voorzitter van het Comité van Katholieke Actie en vertolkte ook zijn persoonlijke waardeering voor de deugden en talenten van den jubilaris, voor alles wat hij bereikt heeft. Namens de georganiseerde Katholieke Mid denstand bracht de heer P. J. M. van Tete- ring de gelukwenschen over. Hij heeft groote bewondering voor het werk van den jubilaris, vooral in het laatste jaar van samenwer king in den raad. Ook oud-adviseur rector Kok schetste in een geestig speech je met enkele anecdoten de verdiensten van de jubilaris. De R.K. Mannenzangvereeniging St. Cae- cilia, onderafd. van den Volkenbond, ver leende haar hoog op prijsgestelde medewer king. terwijl de Jolly Band voor vroolijke, op wekkende muziek zorgde. (Een loethouder van Ootmarsum heeft ernstige critiek geleverd op het feit, dat de gemeente secretaris niet minder dan zes gros pennen had aangeschaft voor zijn secretarie.) Zes gros pennen, zoo ineens maar, 't Is voorwaar geen kleinigheid, En geen wonder dat die inkoop Leidde tot een pennestrijd. Deze penne-over-voerder Van Ootmarsum's vroed bestuur, Moest meer op de penning wezen. Onze tijd is toch zoo duur. Werden dus dien pennenhouder Door den houder van de wet-. Voor die pennestreek, zijn eigen Pennen op den neus gezet; Dan 's die penalty rechtvaardig Voor een man. die overdreef. 't Aantal gaat zelfs voor Ootmarsum. Wel wat ver over de schreef. En dan is er naar mijn meening In dit wel penibel feit. Nog een punt. waaraan Ootmarsum Nog geen aandacht heeft gewijd. 'k Heb de angstige gedachte. Dat de mooglijkheid bestaat. Dat het meerendeel der pennen Eenmaal waardloos worden gaat. Ik bedoel, als in gemeenten Als Ootmarsum en haar soort. Men nog eens van de ontdekking Van de schrijfmachine hoort TRAGISCH ONGEVAL IN OVERVEEN TWEEJARIG JONGETJE VERDRONKEN Donderdagochtend omstreeks tien uur was het bijna tweejarig zoontje van den heer Van der B„ tuinman op de buitenplaats „Elswout- hoek", ongemerkt uit de woning gegaan. De moeder meende, dat het kind met zijn vader naar den tuin was gegaan. Zij was daar ech ter niet over gerust en stelde een onderzoek in. Tot haar grooten schrik vond zij het kind in een sloot, die aan de achterzijde van de woning gelegen is. Onmiddellijk werd poli tic- en doktershulp ingeroepen. Geruimen tijd werd kunstmatige ademhaling toegepast, ech ter zonder resultaat. Een geneesheer moest tenslotte den dood constateeren. english association. IN 1933 20-JARIG BESTAAN. De Haarlem branch van de English Asso ciation in Holland hield Donderdagavond haar jaarlijksche algemeene vergadering onder leiding van dr C. B. A. Proper. Jaar verslagen werden uitgebracht door de secre taresse mej. C. D. Tadema en de penning- meesteresse mej. Land, en goedgekeurd. Of schoon het ledental tengevolge van de tijds omstandigheden verminderd is bleek de al gemeene toestand van de afdeeling gezond. Een programma van zes lezing- en voor drachtavonden werd ook voor het kbmende seizoen vastgesteld. Daarbij zal een bijzon dere avond gewijd worden aan de viering van het 20-jarig bestaan der afdeeling. Tot de lecturers die dit jaar zullen optreden behoort o.a. Randolph Churchill, de oudste zoon van den bekenden Engelschen politicus en oud minister Winston Churchill. Een zeer interes sant. programma is samengesteld. Bij de bestuursverkiezing bracht de voor zitter hulde aan mej. C. D. Tadema. die als secretaresse der afdeeling aftreedt wegens a.s. vertrek naar elders, dankte haar voor het zeer vele dat zij voor de afdeeling heeft gedaan en sprak er zijn vreugde over uit dat zij lid van het hoofdbestuur blijft. Tot haar opvolgster werd benoemd mej. C. Brants. De periodiek aftredende bestuursleden mej. Wills en mej. IJssell de Schepper werden herkozen, en als nieuw bestuurslid werd be noemd de heer J K. Tadema. de haagsche demonstratie. HET VERLOF AAN DE HAARLEMSCHE ONDERWIJZERS. Ter aanvulling van ons bericht in het vo rige nummer deelt het bestuur van de afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers ons nog mede. dat het wel juist is, dat aan 6 Haarlemsche onderwijzers door B. en W. verlof verleend is op 8 November, maar daaronder zijn slechts 3 bestuursleden van de afdeeling. De 3 andere onderwijzers hadden verlof gevraagd in een andere kwa liteit. De afdeeling had aan B. en W. verlof gevraagd voor alle leden. DE MARECHAUSSEE, DIE VOORBARIG SCHOOT BELANGRIJK MINDERE STRAF GEcISCHT. Voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag is behandeld de zaak van een mare chaussee, die te Obbicht in het Limburg- sche grensgebied schoot op iemand, die zon der licht reed. en hem doodde. De mare chaussee voerde aan. dat hij in de lucht ge schoten heeft en dat daarna bij het van zijn fiets stappen de revolver is afgegaan en den fietser, die niet wilde stoppen en zich snel verwijderde, geraakt heeft. De Krijgsraad heeft den marechaussee veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en terugzetting tot den rang van soldaat. De advocaat-fiscaal bij het Hof vond deze straf veel te hoog. aannemende, dat sprake is van onvoorzichtigheid en niet van op zet. Hij eïschte veertien dagen voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar en geen terugzetting in rang. Het Hoog militair Gerechtshof zal later uitspraak doen. ONGEWENSCHT BEZOEK IN IIOTEL DEN HOUT. Bij de politie is aangifte gedaan, dat waar schijnlijk in den nacht van Woensdag op Donderdag van Hotel den Hout een raam van de serre is opengeschoven. Daarna is een schemerlampje van een tafeltje wegge haald. Daar was de dief blijkbaar tevreden mee, want verder wordt er niets vermist. AUTO OMGESLAGEN. Hedenmorgen half zeven slipte op de Jans- brug een auto, waarin zes personen zaten. De wagen draaide een slag om en kantelde toen. De bestuurder kreeg snij wonden aan de lin kerhand en de 26-jarige W. iaan den linker pols. Zij werden door leden van den Onge- vallendienst verbonden en daarna ter ver dere behandeling naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. De auto, die aan de lin kerzijde geheel vernield was, moest worden weggesleept. DE VERDWENEN NOTARIS. Volgehs de Telegraaf bevindt de notaris, die niet ter terechtzitting wilde verschijnen, waar hij verdacht van fraude terecht zou staan, zich nog te Amsterdam. Zijn bedoeling is slechts verstek te laten gaan. Hij zou in het Rijksmuseum gezien zijn. geschil in de padvinderij. ZAL HET HEELE NOORDEN UITTREDEN? Naar in Het Vaderland meegedeeld wordt hebben de heeren Cevaal en Vastenou, assis tent-districtscommissaris en districtscommis saris van de Nederlandsche Padvinders in het Noorden bedankt als zoodanig en met eenige andere leiders uit het Noorden een te Utrecht gehouden vergadering verlaten. onder de vrzekering. dat het geheele Noorden uit de vereeniging zou treden, indien getornd werd aan de padvindersbeloftc. Er was nl. een motie aangenomen van hoofd ver kenner Ram bonnet, waarin de wenscheliikheid wordt uitgesproken om de padvindersbelofte te brengen in den internationalen vorm. nl. „Ik beloof op mijn eeïewoord, dat ik zal trach ten mijn plicht te doen tegenover God en mijn land". In de huidige Nederlandsche be- lof is „tegenover God en mijn land" tusschen haakjes geplaatst en dus facultatief, zulks in afwijking van overal elders ter wereld. Van IS tot 24 November zal in Amsterdam, op de nieuice R.A.I.-baan de eerste zesdaag scke wielerwedstrijd plaats vinden. Enkel renners hébben al een proejbaantje gereden Arbitrale uitspraak in het Bcrlijnschc ver- keersconjlict door werknemers verworpen. Het. scheidsgerecht voor groot-Bcrlijn ver klaart haar bindend. (2e blad, le pag.) De commandant van dc Niobc. het veronge lukte Duitschc schoolschip, is door het ge recht te Kiel vrijgesproken. (2e blad, le pag.) Eerste KamerDc godslastcringswet aange nomen. (2c blad, le pag.) De noodlottige vechtpartij te Volendam. Vrij spraak voor den veldwachter gevraagd. (2e blad, 3e pag.) Dc verbetering van dc Lange Brug. Belang rijk object voor werkverschaffing. (4e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Dc berg Mokum. (le blad, le pag.) Van onzen Londenschen Correspondent: Dc Britsche douane. (2c blad, 2e pag.) vérstrekkende ontwape ningsvoorstellen? Engeland zou ze indienen. INKRIMPING VAN DE LUCHTMACHT. LONDEN. 4 November (Reuter). Volgens de Daily Mail is de regeering voornemens belangrijke voorstellen met vèlrekkend5 ge volgen voor 's werelds 1 uchtstrIj dkrach ten aan de ontwapeningsconferentie voor te leg gen. De voorstellen bevatten totale afschaffing of sterke vermindering der bommen- cn ge- veohtsvlieg:ulgen over d? ge'.v. '.e wereld, de samentrekking van alle handeisluchtiijnen in een internationaal lichaam cn boperkine: van h?t aantal particuliere vliegtuigen door elk land een zekere (hoeveelheid toe te ken nen. RIJKSRECF.FRING IS WEINIG POSITIEF. Beslissing over contingentee- ring uitgesteld RAPPORT DER ONDERHANDELAARS EERST BESTUDEERD. V. D. meldt uit Berlijn: Officieel wordt medegedeeld: De Rijksre- geering heeft in de door haar op 2 cn 3 No vember gehouden zittingen landbouwkwesties besproken. Zij is van meening dat een daling der tanveprijzen moet worden tegengegaan. Voor den landbouw draaglijke tarweprijzen zijn niet alleen met het oog op den algehee- len economischen toestand van beteektfnis cn noodzakelijk voor de in standhouding van de tarweprijzen, doch ook om te voorkomen dat de hulpactie ten behoeve van de Oostelijke provincies zal mislukken, hetgeen tot ge volg zou kunnen hebben dat enorme schade zou worden toegebracht aan alle bedrijfstak ken in het geheele gebied van het Rijk. De Rijksregeering acht het. even urgent, andere evenzeer in gevaar gebrachte takken van den Duitschen landbouw te beschermen, ten ein de het evenwicht te bewaren tusschen de verschillende productiegroepen in den land bouw en ten einde een ongezonde hulp aan afzonderlijke bedrijfstakken op kosten van andere te vermijden. Derhalve heeft de Rijksregeering op grond van de met verschillende landen getroffen afspraken toestemming gegeven voor de con- tingenteering van den boterlnvoer. Zij heeft voorts kennis genomen van het rapport der commissie welke te Brussel. Den Haag. Rome, Parijs en Kopenhagen heeft onderhandeld over de contingenteering van andere pro ducten van lan- tuin- en boschbouw. De Rijksregeering heeft opdracht ge'geven het materiaal dat bij deze besprekingen is verzameld, onverwijld te bestudeeren. Wan neer deze werkzaamheden zullen zijn geëin digd, zal een beslissing worden genomen. brug te willemstad doorgebroken. MATIGE ORKAAN OVER DE BENEDEN WINDSCUE EILANDEN. Aneta seint uit Willemstad d.d. 2 Nov. Als gevolg van het passeeren van een matigen orkaan ten Noorden van Curacao stond van nacht, een sterke Zuidenwind op de haven monding, hetgeen gepaard ging met hevige regens. Alhoewel de brug was opengedraaid is deze toch in twee stukken gebroken, waardoor net brugverkeer waarschijnlijk voor veertien da gen zal zijn gestremd. Verder is weinig schade aangericht De pier van Bonaire is beschadigd. Op Aruba werd geen schade aangericht.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1