UIT HET BUITENLAND. Echt en goed HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 5 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Een toelichting van Paul Boncour op het Fransche ontwapeningsplan. Een radiorede van den Duitschen Rijkskanselier Von Papen. De houding van Hitier gelaakt. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Iri de zitting van Vrijdag van het Bureau d'sr Ontwapeningsconferentie heeft de Fransche Minister van Oorlog, Paul Boncour, het Fransche veiligheids- en ontwapenings- pLam ingediend en met een uitvoerige rede toegelicht. Het plan houdt in een consultatief pacht voor de tot het Brian d-Kelloggipact toe getreden mogendheden, een preciseering van de uit artikel 16 van het Volkenbondspact voortvloeiende verplichtingen, alsmede een verdrag voor wederzijdsche militaire steun- verleening voor staten op het Europeesche contingent en invoering van een militieleger voor deze s:taten. De woordelijke tekst zal in den loop van de volgende wisek gepubliceerd iW orden. Paul Boncour. In zijn toelichting verklaarde Paul Boncour dat het Fransche plan uiting geeft aan den innigen wensch van het Fransche volk, dat daarmee opnieuw zijn vertrouwen in den Volkenbond en zijn vredespolitiek bevestigt. Het 'plan heeft reeds na de uiteenzettingen van Herriot de instemming van de groote meerderheid der Kamerleden gevonden. Het Fransche plan voorziet in twee groepen van nieuwe uit verdragen voortvloeiende overeenkomsten. De eerste groep houdt een algemeene. alle volken omvattende verplich ting in, die in wezen is opgebouwd op het- Briand-Kelloggpact. De tweede groep van verdragen gaat uit van het Volkenbondspact en het- Verdrag van Locarno, zonder dat in den tekst van deze verdragen wijziging wordt gebracht. Volgens het Fransche plan zal t.usschen bepaalde staten, in het bijzonder de staten op het Europeesche vaste land, die door ligging en hisitorie met elkaar zijn verbonden, een ver drag voor wederzijdsche hulpverleening wor den gesloten om hierdoor het- risico van on derlinge oorlogsbedreiiging uit te sluiten en zoo noodig op korten termijn tegenover dit risico met do geëigende krachten, op te tre den. Een scherp onderscheid anioet ook iaisschen het leger en de politletroepen worden gevon den. De groote, tot nog toe nielt opgeloste moeilijkheden over d'e definitieve beperking van .zware artillerie en tanks moeten over wonnen worden. Het ambulante oorlogsmate riaal moet ter beschikking gesteld worden van de internationale strijdmacht, die tot afweer van den eersten aanval zal dienen. De door het Fransche plan nagestreefde internationale veiligheid en organisatie van den vrede zoekt niet de veiligheid van een enkelen staat, doch de Veiligheid van allen. De kwestie van den toekomstigen vorm van het leger is voor de middel-Europeesche mogendheden van beslissenden beteekenis. De groote Europeesche staten op het vaste land moeten thans tot eenzelfde type van leger komen. Het doel mag echter niet zijn de vorming van gelijkvormige legertypen. doch in overeenstemming met het Hoover- plan moeten de defensieve krachten versterk; en d? aanvalskrachten der landen verminderd worden. Het Fransche plan zoekt een synthese tus- sehen het Engelsche, het Italiaansche en het Amerikaanscne ontwapenings standpunt. Op het gebied van de luchtvaart mo?t een internationale luclhtstrijdmucht ter beschikkig van den Volkenbond worden gesteld om een dadelijk ingrijpen van den Volkenbond tegen een aanvallenden staat mogelijk te maken. Rijkskanselier Von Papen die gisteravond een radioredevoering heeft gehouden welke door alle Duitsche stations werd uitgezon den, heeft o.m. verklaard: Zeer diepe smart moet de borst van iederen patriot vervullen, indien hij de geestelijke verdeeldheid van zijn volk aanschouwt. Diepe smart wanneer hij ziet hoe haat en laster, leugen en eerroof diepe curves snijden in de Duitsche volksziel Waar gaat de strijd eigenlijk om? Het gaat om de instelling van een nieuw staatsbestuur dat ons uit het moeras der laatste jaren naai de nationale wedergeboorte moet leiden. Hoe hebben wij indertijd de strijdkreet van Hitier: „Tegen het Marxisme en voor de na tionale vernieuwing" toegejuicht. Het is zeer zeker niet de schuld van deze regeering welke hem en zijn propaganda-methodes in de ver kiezingscampagne zooveel mogelijk vrij heeft gelaten, doch het is niet te verwonderen, dat de heeï Hitler in de rijen van het Roode Front geen veroveringen maakt, wanneer hij voor de nationale hereeniging dezelfde me thodes van klassenstrijd, laster en ophitsing toepast, waarin deze hem verre de baas zijn Inderdaad, het godloochenende bolsjewisme dat ons met religie, familie en eigen recht der persoon wil bedriegen om ons in het dwangbuis van collectivistische methodes te plaatsen, dit bolsjewisme is de dood voor onze duizenden jaren oude cultuur. Geen middel kan scherp genoeg zijn om het leger van zijn valsche profeten in Duitschiand met- wortel en al uit te roeien. Wij steunden op ieder wijze den strijd welke de heer Hitier te zamen met ons scheen t.e voeren. Toen dan den 13en Augustus deze nationale concentratie zou worden gevormd bleef de leider dezer groote beweging in ge breke. Het. is een strijd om woorden, indien de heer Hitier beweert dat hij op dezen don keren 13 Augustus niet- de geheele macht heeft opgeëischt. Te dikwijls en in deze verkiezings campagne wordt hot dagelijks door alle par tij-redenaars on alle bladen der N.S.D.A.P, herhaald: Alle macht voor Hitler. De heer Hitier zegt. dat hij den 13en Augus t.us niet in dezon trein is gestapt, omdat, hij er weer zou hebben moeten uitstappen, In derdaad, indien men een aaneensluiting van alle nationale Duitsche krachten wenscht. en wil, dan kan men niet de bevrijding van wegens een lafhavtigen moord veroordeelde moordenaars van Beuthen plechtig tot eere zaak van een partij verklaren. De leiding der staatspolitiek moet liggen in handen van lieden die een daad als heldendaad of een misdaad niet slechts beoordeelen naar ge lang van het foit of de dader tot hun eigen partij behoort of niet. Indien de heer Hillor in denzelfden trein wil stappen met do leidors van het groote nationale Duitschiand, dan magf hij ook niet de euvelmoed bezitten de positie der om de rechtsgelijkheid en de souvereiniteit van de natie strijdende regeering door een dolkstoot in den rug te schokken. Wat deze Rijksregeering wil. heeft de par- IXGEZOXDEN MEDEDEELINGEN zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- tcckcning dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders. Hoofdnijnpocders, Kicspijnpocdcrs, Hoestpoeders- Wormpoe ders, enz. Per poeder S ct. Per doos 45 et. Bij uw drogist. tijpers in alle schakeeringen verwrongen en belasterd. Men kan niet in vijf maanden zes millioen werkloozen van de straat krijgen, de geschokte financiën op orde brengen, staat s- en economisch politieke hervormingen invoe ren. waar het volk al jaren lang op wacht. Maar overal Ls er een aanvang mee gemaakt de resultaten der partij heerschappij te doen verdwijnen. In Pruisen is met ijzeren hand toegetast, ten einde door rigoureuse bezuini ging in het bestuur van hoog tot laag de on draaglijke lasten te doen verminderen. Duitschiand is slechts te redden indien al len weder vervuld zijn van den geest van ge meenschap en bereidheid te helpen, de geest welke eens in de loopgraven den zoon van den geheimraad en den boerenknecht als ka meraden in leven en dood verbond. Wie Duitschiand lief heeft volge den roep van zijn geliefden leider in oorlog en vrede. Met Hin denburg voor een nieuw Duitschiand! DuitscMand. Braun's adres aan Hindenburg. De brief welke door premier Braun aan Rijkspresident von Hindenburg zou worden gezonden, is reeds Donderdagavond in het bureau van den Rijkspresident ontvangen. De Rijkspresident heeft in een persoonlijk schrijven aan premier Braun medegedeeld, dat hij den brief van Braun heeft doorge- z|nden aan den Rijkskanselier. Minder candidatenlijsten voor de verkiezingen. Voor de Rijksdagverkiezingen hebben in totaal 55 partijen candidatenlijsten opgesteld Bij de vorige verkiezingen bedroeg dit aan tal 64. Amerika. Owen Young ageert tegen de tarief muren. Reuter meldt uit New York: In een verkiezingsrede voor Roozevelt ver klaarde de ..vader" van het Youngplan. Owen Young, dat tariefmuren funester invloed heb ben dan bewapening en de vrede van de we reld meer bedreigen. De Vereenigde Staten verlangen noch iso latie, noch internationalisme. Het herstel van den handel kan alleen het economisch en sociale leven verbeteren. Young hoopt, dat Amerika, gestraft door het onheil, een liberale politiek zal voeren tot herstel van het vertrouwen. De „Evening Journal" verneemt van be voegde zijde, dat Roosevelt na de verwachte overwinning bij de a.s. verkiezingen zal af treden als gouverneur van New-York en dat Owen Young tot minister van financiën en de bankier uit Chicago Melvine Taylor tot minister van handel zullen worden benoemd. BrifsclvTndlë. De Britscke delegatie voor de Ronde Tafelconferentie. De Britsche parlementaire delegatie ter a.s, Indische Ronde Tafel-conferentie welke te Londen zal worden gehouden, zal als volgt zijn .samengesteld: Ramsay MacDonald, voorzitter der con ferentie; Lord Sankey, die tijdens de afwezig heid van den premier dezen za.l vervangen en voorts Sir Samuel Hoare. minister voor Indië Lord Hailsman, minister van Oorlog. Sir John Simon, minister van Buitenlandsche Zaken. Lord Irwin, oud-onder-koning van Indië, thans minister van Onderwijs; J. C. C. Davidsont die voorzitter was van de In dische Staten-comrnissie. die door de laatste rondetafel-conferentie is benoemd en Butler onder-staats-secretaris voor Indië. De Labour-partij was uitgenoodigd Vertegen v.'oordigers aan te wijzen, doch zij weigerde deel te nemen aan do besprekingen. De Brïtsche delegatie is waarschijnlijk de krachtigste welke ooi; voor een Indische aangelegenheid is samengesteld. De toe treding van Simon is van bijzonder belang, omdat hij een oer ministers is. die de meeste kennis heeft van Indië. Rusland. Een uitnoodiging voor de economische wereld conferentie. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft naar Reuter verneemt Litwinof een uit noodiging gezonden voor deelneming van Sov-jz;-Rusland aan de economische wereld conferentie. Griekenland. Het kabinet Tsaldaris gevormd Tsakiaris de bekende vroegere groot? tegen stander van den republikein Venizelos is erin geslaagd een kabinet te vonmen. Hij zelf is premier en minis;, r van financiën. Minister van buitenlandsche zaken is Jean Rallis. Naar men wee;, staan Venizelos en Kafandaris neutraal tegenover dit kabi net. Tsaldaris heeft verklaard dat de nieuwe regeering in elk opzicht de buitenlandsche politiek van de vorige regeering zou volgen. De andere portefeuilles in het kabinet- Tsaldarïs zijn volgens Reuter, als volgt ver deeld. Papanastasioe. justitie; Meiaxes. bin- nenlandsche zaken; Kondilis, oorlog en Had- jikiriakoe, marine. Ernstige incidenten in Berlijn. Autobussen en trams moeten het ontgelden. BERLIJN. 4 November fV.D.) Don ge- heelen middag zijn aanslagen gepleegd op tramwagens en omnibussen. Van tien auto bussen van lijn 5 zijn acht met vernielde ruiten in het station teruggekeerd. De ne gende wagen werd te Schoeneberg beschoten. Het verkeer in beperkten omvang, zooals dat vanmiddag is gaande gehouden zal waarschijnlijk in de vroege avonduren wor den gestaakt, ten einde de passagiers niet aan gevaar bloot te stellen. De centrale stakingsleiding der commu nisten heeft besloten de staking voort te zet ten. Nader meldt V.D.: Bij ongeregeldheden in verband met de verkeersstaking zijn te Ber- lïjn-Schoeneberg door de politie eenige char ges uitgevoerd, terwijl van de vuurwapenen is gebruik gemaakt. Een persoon werd ge dood. twee andere ernstig gewond. De president van politie van Berlijn heeft door de radio doen bekend maken. dat. van heden af. in overleg met de B.V.G. ingrijpen de maatregelen zuilen genomen worden ter bescherming van de werkwilligen. De politie zal met een haar ten dienste staande afdee- ling zoo noodig onder gebruikmaking van de vuurwapenen de werkwilligen beschermen. Het verkeer gedeeltelijk hervat. Te twee uur Vrijdagmiddag hadden zich op de stations van de B.V.G. in totaal onge veer 1500 werkwilligen verzameld, die afzon derlijk gekomen waren. Buiten de stations kwamen de werkwilligen in groote groepen bijeen om gezamenlijk naar de remise en stations te marchecren. Verschillende tram lijnen worden weer in gebruik genomen. Tegen half drie arriveerden de eerste trams in de binnenstad. Tot half vier hadden zich op de stations der B.V.G. 3500 werkwilligen gemeld. Een vrij groot aantal trams en autobussen kon uit rijden. TREBITSCH LINCOLN IN DUITSCH- LAND GEARRESTEERD KEULEN- 4 November (V.D.) De inter nationale avonturier TrebKsch Lincoln, die Donderdagavond te Gürzenich een voor dracht heeft gehouden over ..Mijn we? tot Boeddha", werd na afloop der bijeenkoms door rechercheurs gearresteerd Naar wij vernemen is deze maatregel ge nomen op verzoek van een Nederlandschen crediteur, die van Trebltsch Lincoln f 6000 zou te vorderen hebben. De justitie v. rstrek' daar het een civielrechtelijke zaak betref geen nadere inlichtingen. OOK DE COMMANDANT VAN DE PROMETHéE VRIJGESPROKEN PARIJS. 4 November (V.D.) De krijgs raad te Cherbourg heeft Vrijdag den com mandant van den onderzeeër „Promethé.", die zich te verantwoorden heeft- gehad over he; vergaan van zijn schip, vrijgesproken. VON GRONAU IN ROME. ROME. 4 November (V.D.) Von Gronau is precies om vier uur vanmiddag in de haven van Ostla bij Rome gedaald. Ter verwelkoming der bemanning waren de Italiaansche minister van Luchtvaar; en eenige hoofdofficieren aanwezig: voorts de Duitsche zaakgelastigde legatie raad Smend en vele leden dor Duitsche kolonie. De ont moeting van Ba lbo met von Gronau droeg een zeer hartelijk karakter. Von Gronau 2al aan Mussolini worden voor gesteld. D;n afgelegen afstand schatte Von Gronau op 45.000 K.M. waar hij ongeveer 300 vlieg uren over heeft gedaan. GROOTE BRAND OP EEN ITALIAANSCHE VLIEGHAVEN. ROME. 4 November (V.D.) In den nacht van Vrijdag is brand uitgebroken in de em placementen van de vlleghaven bij Venetië. Een groote hangar, waarin een aanital vlieg tuigen was ondergebracht, is vernield. Vijf Junkerstoestellen zijn verbrand. De schade bedraagt ongeveer 350.000 gulden. INTERNATIONALE VLEESCHCONFERENTIE IN LONDEN?. Reuter verneemt, dat er als uitvloeisel van de conferentie van Ottawa en met dc bedoe ling de prijzen van liet vleescb op een loonend peil te brengen waarschijnlijk in het b'gm van 1933 te Londen een internationale vleesehconferemtie zal worden gehouden. SAMUEL INSULL GEARRESTEERD. ATHENE. 4 November f ReuterIn af wachting van het verzoek tot "uitlevering van de Vereenigde Staten is Samuel Insull heden door de politie gearresteerd AGENDA. Heden: ZATERDAG 5 NOVEMBER Stadsschouwburg. WilsonspleinOpvoering van „De Doofpot" door de N.V. Het Schouw- tooneel. 8 uur. Palace: ..De danseres Barbertna". Op het tooneel: drie Dewers, elegante acrobatiek. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: De amusementsfilm „Quick". Op het. tooneel: Cpcenhoff in zijn repertoire. 2.30, 7 en 9.16 uur. Luxor Sound Theater: „Tarzan" met John ny Weissmuller in de hoofdrol. 2.30, 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Ilaarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11— 3' uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZONDAG 6 NOVEMBER Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Opvoering van „Het Raadselachtige Huls", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Opvoering van de succes-revue „Holland-Afrika". 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Concert II. O. V. 8.15 u. Rembrandt, Theater: Voorstelling van cul tuurfilm, 11,30 uur. Ba-kenessergraeht 13: Bijeenkomst Rozc- kruisers Genootschap, 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags cn des avonds. MAANDAG 7 NOVEMBER Hotel „Lion d'Or": Matinee Schimmenspel van Mevrouw E. Kraomer-Obrecn, 2.30 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering van; ,,'n Lot'n Nacht 'n Millioen". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Ilaarlemsche beel dende kunstenaars. 10—7.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym en Keur, Keizerstraat. 6. Tol. 10378 Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. Tel. 10354 'HfiAV Het eeuwig-Kinderlijke. Mijn stad is grooter dan de jouwe. De Oceaan-kif. Waarom de Zes- daagsche u boeien zal. Wie is de grootste? Jantje, Pietje en de stuiter. Het doet mij vaak plezier dat de mensoh zoo kinderlijk blijft. Hoe oud hij is, komt er weinig op aan. Het doet er zelfs weinig ,toe in welk land of in welk werelddeel hij leeft, ofschoon de Amerikanen altijd nog kinderlijker dan de Europeanen heeten te zijn, Maar daar geloof ik heelemaal niet meer aan. Ik heb eens een gesprek 'bijge woond van een zeer volwassen, reeds aan merkelijk grijzenden Groninger met eemeven- rvjer gevorderden Haarlemmer. „Na Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en Utrecht komen wij", zei de Groninger. „Waarachtig niet", zei de Haarlemmer boos. „Wij". „Jullie? Hoeveel inwoners hebben, jullie dan?" •Honderdtwintigduizend"(jaja, het is nu meer, ik weet het, maar 'fc gebeurde een poosje geleden). Hoe kan dat? Enkele jaren geleden weet ik toch zeker dat jullie er pas tachtigdui „Man, we hebben toch een annexatie ge had!" „Een annexatie! Da's waar ook! Nou ja", zei die Groninger, en hij lachte smalend, smalend zeg ik u: ..da's een klein kunstje. Zoo kar. elke stad -het". Dit was heelemaal geen grapje. Zij had den er best ruzie over kunnen krijgen. En het waren toon allebei bezadigde, ontwik kelde mannen, van middelbaren leeftijd, die gelachen zouden hebben als ze des Gronin gers Pietje-van-zes tegen des Haarlemmers Jantje-van-vijf hadden hooren zeggen: „Mijn stuiter is lekker grooter dan de jouwe". Waarop Jantje vermoedelijk geantwoord zo-u hebben: „Maar ik heb twee zusjes, en jij maar één". Gelachen zouden die vaders hebben, op de mal-superieure manier van volwassenen, zon der te merken dat zij niets wijzer waven. In lederen mensch leeft deze geest. Een van de treffendste bewijzen is de eiindelooze strijd over de vraag, wat het grootste Oceaanschip is en wie het snelst van New York naar Europa vaart. Het was ..een slag voor de Engelsche nationale trots", toen de ,-Aquitania" de blauwe wimpel voor den snelsten overtocht moest afstaan aan de ..Bremen" (Duitschiand) die er een paar uur korter over deed, hetgeen niet het ge ringste practische belang zou hebben als de menschheid niet uit '.kinderen bestond- zoodat dit een reusachtige reclame voor de Duitsche reederij was. Nu hebben de Italianen hun nieuwe schip ..Rex" in de vaart gebracht en dat schijnt het weer wat sneller te kun nen. Maar de kinderlijke Oceaan-kif is daar heelemaal niet mee afgeloopen. In St. Na- zaire is de spiksplinternieuwe Fransche ..Nor- mandie" van stapel geloopen. Die meet- 75000 ton en is het grootste schip ter wereld. Dolle pret. bij alle Fransche jongens. De Engelsche jongens hebben ook een kolos op stapel staan, maar die is maar 73000 ton en komt vooreerst niet af ook. want er is geen geld voor. Lekker, lekker! Hoe al die reuzensdhepen in een tijd als deze. of zelfs binnen afzienibaren tijd, rendeeren moeten, heb ik nog nergens ge- lesen. Maar wat doet dat er toe? Ze hebben hun reclame waarde, net als Pietje's stuiter, die geen zier beter stuit omdat hij iets grooter is dan die van Jantje! Maar vragen zij zich af wat hun vaders voor hun speelgoed be talen? Weineen, ze denken er nooit aan. Ik wou op deze dingen toch eens even de aandacht vestigen, omdat ze. als het- schepen en bevolkingstotalen en wolkenkrabbers en meer van dat speelgoed betreft, zoo vaak als belangrijke uitingen van nationalisme be schouwd worden. Onzin. Het zijn alle be wijzen van de kinderlijkheid in den mensen. Een van de weinige dingen die wij in onzen tijd eenigszins zijn gaan toegrijpen is de reclame. Nog münmer is die in zulk een omvang bestudeerd en toegepast, en het einde is nog lang niet daar. Nu, als er één instituut is dat ons tot het besef van onze eigen kinderlijkheid cn van die onzer rnede- menschen kan brengen, dan is dit het! Er zouden pagina's vol te schrijven zijn over dit (goed beschouwd, nogal vroolijke) onderwerp. Alleen de jongensachtige „kif" tusschen twee dorpen, of twee straatjes, of twee huizen zou er al voldoende stof voor geven. Maar ik zal me bedwingen, en het tot enkele punten bepalen. De eer ste Zesdaagsche Wielerwedstrijd in Neder land staat voor de deur. Er is een baan van 166 M. lengte voor gemaakt in het Rai-ge- bouw, en daar zullen twaalf koppels zes dagen lang in rondtollen. Ik heb het ding nog niet gezien, maar kan me voorstellen hoe erg het moet wezen. Vergeleken met de Stadion- baan '500 M.) is het een belachelijk klein ding. Zooiets als een vrij groote houten teil. Stel u voor dat je daarin zes dagen lang op een fieis.... Het is om ie rillen. Wie zich vaalk beklaagt over de nadeeien en zorgen van zijn beroep, moge zich blijmoedig voelen worden ais hij nadenkt over dat van „den Pijn" en „den Bras" en zelfs van Van Kempen, dien ze ,,de Zesdagcn-konin?" noemen. Erg roemvol, maar stel u voor dat u in zijn schoenen stond en van de eene naar de andere stad moest reizen, jaar in jaar uit. om telkens weer zes dagen lang met krommen rug over zoo'n stuur te hangen en die malle houten teil rond te rennen. Wat een beroep! En toch zal liet straks propvol zijn in het Rai-gebouw. Ik heb een excuus om erheen te gaan. want ik ben journalist en het is mijn taak over alle merkwaardige uitingen des levens te schrijven. Maar u? Oh weet u zeker dat u er niet heengaat? U hebt er het geld niet voor over? U gaat liever onder een gezel lig kopje thee naar Kovacs Lajos of Hugo de Groot of misschien zelfs naar dien concur rent van deze groote orkestleiders, den ecnigs- zins-bekenden W. Mengelberg, zitten luiste ren? Daar bent. u niet mee van mij af! Eiken dag zult xi, schoon wellicht ietwat stiokum. in de krant kijken om te zien hoe de stand van de Zesdaagsche is. U zult. teleurgesteld zijn als Göbcl of di Paco is uitgcloopcn en de leiding heeft, en u verheugen als de Pijn of den Bras (let wel: den Bras) eenige ron den heeft terug gewonnen en ..de leiders be dreigt". U zult juichen als di Paco aohler raakt, en ergens in uw gedachten tegen Mus solini zeggen: .Lekker, jongen, dat zit je niet glad". Niet uit nationalisme of vaderfandschc trots of zoooch nee. Weet u nog hoe leuk u het vond toen de Duitscher Schme- ling eindelijk erin slaagde het wereldkam pioenschap boksen „voor Europa" terug te winnen van Amerika? Terwijl u toch een innige minachting hebt voor dat boroeps- boksgedoe. en eigenlijk ook voor zes dagen rondrennen in een houten teil? Geen na tionale trots, hoor. Alleen maar de stuiter van Pietje, die lekker grooter is dan die van Jantje Laten we er vooral niet bedroefd om wor den. Het is eigenlijk er? aardic. Het bewijs: hoe jong we blijven in die dingen. Kijkt u maar eens naar den ouden meneer, ciie eiken. Zondag aan het lijntje staat op het voetbal' veld en wild pro-H.F.C. en anti-Haarlem ii of omgekeerd, en ze-lf nooit geweten heeft* waarom, en nooit gevoetbald heeft, zoodat hij de onredelijkste dwaasheden over den scheidsrechter en het spel (maar vooral over den scheidsrechter) ten beste geeft. Waarom is die man nou zoo? Daar zit zeker geen locaal, of nationaal, of Europeesch pa triotisme in. Wat dan? Zoeken naar den grootsten stuiter, en kram pachtig aan 'm vasthouden, al weten we niet eens zeker of-ie werkelijk grooter is. Onze kinderlijkheid, an ders niet Allemaal zijn wc pro-ddt en pro-dat, con- tra-dit en contra-dat. en geven er bij ge legenheid passende namen aan. cn als dc gelegenheid ontbreekt, heelemaal geen na- mem D? aarbol is beu-oh zoo vreemd niet. Maar wij menschen erop Wie is de grootste jongen in de klas? Kees, oud tien. „Nietes", zegt Wim, eveneons tien. „Ik". Ruzie. Tenslotte onpartijdige meting, met de ruggen tegen elkaar. Wim wint met een centimeter. Beiden trachten stiokum op hun teenen te gaan staan, hetgeen dc klas evenwel belet. Dertig jaar later. Weerzien. Mevrouw Wim: „Mijn man is toch zóó lang Mevrouw Kees: „Gut ja, dc jouwe ook? Maar de mijne is toch Vinnige blikken. Wim: „Nou kerel, klein ben je niet. Maar ik ben 1.81." Kees: ..Ik 1.83". Mevrouw Kees (geforceerd opgewekt, maar inwendig ziedend: ..Dan moeten we maar meten!" Kees en Wim worden opnieuw dos-a-dos opgesteld. Beiden trachten op hun teenen te staan, hetgeen door de resp. vrouwen der tegenpartij verhinderd wordt. Kees wint met l c.M. Daarna zien ze elkaar niet in zes maanden Het ls eigenlijk heel grappig. OPTIMIST,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5