STADSNIEUWS WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC DERDE BLAD. 5 NOVEMBER 1932 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. B. EN W. OVER ONS PLAN TOT WERKVERRUIMING Zooals men weet is in de afdeelingen van den gemeenteraad over het door ons gepu bliceerde plan tot werkloosheidsbestrijding gesproken. B. en W. schrijven daarover in hun me morie van antwoord: Wat het plan van den heer Van Tilburg betreft moge het volgende worden medege deeld Het plan moet gelden t.a.v~ I. het buitenland; II. de eigen stad gemeente). Ad. I. het buitenland. Voorgesteld wordt f 10 te geven aan den Haarlemschen onder nemer, die een buitenlandsche offerte doet. voor eiken arbeider, die aan de uitvoering van de order zal werken. Gesteld de Conrad offreeït; Haarlem geeft- den bijslag. Maar Gusto te Schiedam offreert ook. doch deze gemeente geeft geen bijslag. Gevolg:, verscherping der concurrentie tus- schen Conrad en Gusto. De drang zal ont staan, dat Schiedam ook f 10 zal geven, nog liever f 11. De toeslag van f 10 zal werken als een ste delijke exportpremie. De buitenlandsche op drachtgever zal er van profiteeren. Gevreesd moet worden, dat die vreemde landen, welke nadeelen van de concurrentie door deze ex portpremie zullen ondervinden, zullen pro testeeren via hun gezanten bij onze regee ring en dreigen zullen met represaillemaat regelen. Voorts zal deze vooraf vastgestelde premie op het ontstaan van verhoudingen, waarbij Nederland op normale wijze kan concurreeren, een remmenden invloed uit oefenen. Geconcludeerd moet worden, dat het ver- Ie enen van deze verkapte exportpremie niet op den weg van een' gemeentebestuur ligt. Dit behoort tot de bevoegdheid van de rijksre- geering. Van ons is een voorstel, zooals be doeld in het plan-v. Tilburg niet te verwach ten. Ad. n. de eigen stad. De ontwerper van het. plan stelt voor de arbeiders (1000) in een arbeidsreserve te plaatsen. Elke reservist ontvangt f 30 loon. Een gemeentelijke reservist ontvangt, als hij niet werkt, 75 pet, of f 22.50. De Tilburg- reservist blijkbaar f 30. De reservist stort zijn ui+keering uit werk- loozenkas of zijn steun in de reserve-kas. Rijk en gemeente en werkloozenkas moeten nl. net doen alsof de reservist nog werkloos is. De gemiddelde steun of uitkeering bedraagt f 15 per man zoo neemt de heer Van Tilburg aan. Wat de steun betreft betaalt de ge meente hiervan 25 pet. Het rijk 75 pet. of f 11.75. Het rijk draagt in deze gemeentelijke werkverruiming dus f 11.75 per man en per week bij. Het rijk zal de consequentie hier van moeten dragen en deze bijdrage voor elke gemeente moeten betalen: het rijk zal het niet kunnen bijbeenen, want de eene ge meente na de andere, die nu nog normaal laat werken, zal de normale uitvoering stop pen en op de wijze door den hee'r Van Til burg ontworpen, gaan werk verruimen" want de gemeenten krijgen haar werken nooit zoo goedkoop uitgevoerd. De heer Van Tilburg berekent voorts, dat. de winkeliers f 1200 zullen betalen aan de reservekas, als 600 man te werk worden ge steld. di. f 2 per man per week. Het bedrag, dat de gemeente voor het loon dus moet op brengen. kan met f 2 worden verminderd. De gemeente krijgt voor f 16.25 de beschikking over een volle arbeidskracht gedurende een ge'heele arbeidsweek. Nooit zal de gemeente zoo goedkoop kunnen laten werken. Dit stelsel zal alleen voor de eigen inwo ners gelden. Van buiten de gemeente zal nie mand kunnen concurreeren De concurren tie in de eigen gemeente zal worden verlicht, maar in andere gemeenten zal ze worden verzwaard. Een ander nadeel is. dat de aan passing aan toekomstige verhoudingen wordt geremd. Inplaats van dc ontwrichting der arbeidsmarkt te verminderen, zou invoering van het plan haar vergrooten. Dat het rijk op deze wijze zijn werken in Haarlem zou willen laten uitvoeren moet uit gesloten worden geacht. Het zou van uit an dere gemeenten een storm van kritiek ver wekken omdat van uit andere gemeenten praktisch niet zou kunnen worden meege- dongen. Wat. de uitkeer in gen uit- de werklozenkas sen betreft do heer Van Tilburg vergeet, dat. het gemeentebestuur noch het rijk hierover iets te zeggen heqft. Een kasbestuur stelt vast of uitkeering zal worden verstrekt, Het kasbestuur heeft geen bevoegdheid uit te kee- ren. als het lid niet werkloos is. Voor bet plan-Van Tilburg zou kunnen worden uitge voerd, zou dus de regeling der werkloosheids verzekering moeten worden gewijzigd. Dat eene regeling zou worden getroffen, waarbij de gelden voor de verzekering bijeengebracht zouden mogen worden aangewend om een gemeente eeii subsidie te verleenen om op goedkoope wijze werken tot stand te bren gen, zien wij niet. een-twee-drie gebeuren Ö.a. hierom niet. omdat ongeveer duizend andere gemeenten aan de werkloozenkassen bijdragen en deze waarschijnlijk wel bezwaar zullen maken, dat een deel harer gelden me de zullen worden gebruikt om Haarlem aan goedkoope gebouwen, uitbreiding van onze bedrijven enz. te helpen. Over den opzet, wat betreft den kapitaal - dienst meenen wij te mogen zwijgen. De heer Van Tilburg begrijpt, dat hiervoor zal moe ten worden geleend. Hij vreest blijkbaar, dat de vrije markt een en ander niet gunstig zal opnemen cn vermoedt, dat het rijk 2 3 van het benoodigde bedrag zou willen leenen. O.i. zal het rijk dit niet doen. want het- zal op de boven aangegeven gronden niet- willen medewerken aan het ten uitvoer leggen van het plan. Tot. zoover de memorie van antwoord. Blijkbaar hebben B. en W. in het plan al leen een plan voor de gemeente Haarlem ge zien. Dat verbaast ons zeer. In hetzelfde nummer waarin het plan ge publiceerd werd (22 September) schreef onze hoofdredacteur, dat „overleg met Den Haag noodig zou zijn. Overweging van een plan als dit is niet alleen van belang voor de gemeente Haarlem. Er wordt trouwens medewerking van het rijk gevraagd. Daaruit volgt, dat men in Den Haag, bij eventueele aanvaarding van het principe van dezen op zet, zich de vraag zou stellen voor welke an dere gemeenten hetzelfde stelsel met dezelf de medewerking van het rijk topasselijk te maken zou zijn". In een beschouwing den volgenden dag op genomen werd nog opgemerkt: Ons is het zeer wel duidelijk ook de ontwerper beseft dit dat de beslissing over de practische uitvoerbaarheid van het plan in Den Haag ligt en niet bij een of meer ge meentebesturen, ofschoon hun oordeel over de zaak van zeer groot belang is. „Het is niet voldoende dat een aantal ge meenten elk voor zichzelf het plan uitvoer baar acht; het is noodzakelijk, dat de belan gen der industrie, d.w.z. van allen die daar bij betrokken zijn, als g e h e e 1 bevorderd wordt." Ook in latere artikelen hebben wij duide lijk in het licht gesteld, dat, al waren ter illustratie de details voor Haarlem nader uit gewerkt, het plan alleen landelijk zou kun nen worden toegepast, om de gevaren voor net stedelijk protectionisme te ontgaan. Trouwens in Den Haag heeft men reeds dadelijk ingezien, dat als er sprake kon zijn van een invoering van het plan, toepassing in het ge'heele land mogelijk zou moeten zijn. Wat wij zoo werd op het departement ver klaard aan Haarlem zouden toestaan, moe ten wij ook toestaan aan de andere 1100 ge meenten in ons land, (Over het verloop der besprekingen op het departement kunnen wij binnenkort nadere mededeelingen doen). B. en W. hebben ons plan bovendien niet nauwkeurig gelezen. Zij veronderstellen al thans. dat aan de industrie die een buiten landsche offerte aanvaardt een van te voren vastgestelde premie van 10 gulden per ar beider zal worden uitgekeerd. Maar dat was geenszins onze bedoeling. Wij spraken im mers van een maximum van 10 gulden. Wij denken de zaak aldus: Een industrie wil inschrijven op een werk in het buitenland. Dat is niets bijzonders, want onze industrie deed dit in normalen tijd geregeld. Nu zijn er door de crisis en de ta rievenpolitiek van de betrokken landen, om standigheden ontstaan waardoor het voor onze ondernemingen moeilijk geworden is om voor het buitenland een concurreerende aanbieding te doen. De steun dien wij nu aan de industrie zouden willen geven, moet er op berekend zijn, om aan die door de crisis ont stane ongunstige omstandigheden een einde te maken. Over het bedrag van den steun zou van te voren door de betrokken onderneming overleg gepleegd moeten worden met de over heid. Dan zou er natuurlijk ook geen denken aan zijn, dat de overheid Haarlem en Schiedam tegen elkaar zou laten opbieden om den toe slag per arbeider op te voeren. Van een stedelijke exportpremie, zooals B. en W. het noemen, is dus geen sprake. Alleen zou het rijk in de gelegenheid zijn om onze industrie in bepaalde gevallen in staat te stellen om, zooals in den normalen tijd. te concurreeren op de buitenlandsche markt. Daarom zou er ook niet gevreesd behoeven te worden, dat vreemde landen zouden dreigen m e t. re pres a illem a at regelen B. en W. zeggen ook nog: ..Voorts zal deze vooraf vastgestelde premie op het ontstaan van verhoudingen, waarbij Nederland op nor male wijze kan concurreeren, een remmenden invloed uitoefenen". Maar het is geen van te voren vastgestelde premie. De wisselende premie beoogt alleen om in den tijd die nog verloopen zal voor het terugkeeren van de normale verhoudingen, mogelijk te maken de buitenlandsche op drachten, die vroeger ook naar Nederland kwamen, voor een deel althans, hier weer te krijgen. Als men met de handen in den schoot blijft afwachten, in de hoop, dat- de normale ver houdingen weer terug zullen komen. komt. men niet veel verder. B. en W. berekenen, dat de f 1200 die de winkeliers per 1000 man die door de arbeids reserve worden aangesteld aan korting op winkelwaren zullen geven, gebruikt kunnen worden, om de loonen die de gemeente moet betalen aan de arbeiders die bij de objecten die de gemeente laat uitvoeren zijn aange steld. te verminderen. Maar dit geld is juist bestemd voor den steun aan de industrie en werkverruiming door vereenigingen. Wat de opneming in de arbeidsreserve be treft, hebben B. en W. het plan niet begre pen. Alleen als een werklooze door de ar beidsreserve werk krijgt- wordt hij opgeno men in de arbeidsreserve. Er komen dus geen werkloozen in de arbeidsreserve die niet werken. Wij hebben heel duidelijk omschreven, dat door de arbeiders van de reserve alleen wer ken voor de gemeenten mogen uitgevoerd worden, die anders door de tijdsomstandig heden gedwongen uitgesteld zouden worden tot na de crisis. B. en W. veronderstellen nu. dat de gemeentebesturen feitelijk zullen gaan knoeien, door de normale uitvoering van wer ken stop te gaan zetten en de werken verder te gaan uitvoeren via de ..werkverruiming". B en W. hebben blijkbaar weinig vertrouwen in de eerlijkheid van de gemeentebesturen In Den Haag zal men evenwel best in staat zijn om dit gevaar te keeren. Als er wettelijke bezwaren bestaan om voor de arbeidsreserve aanspraak te maken op de uitkeeringen van de werkloozenkassen, is dit bezwaar gemakkelijk te ondervangen door alleen uitgetrokken werkloozen daarin op te nemen. De gedachte, dat het plan alleen voor Haarlem zal gelden zit in het geheele ant woord van B. on W. Vandaar hun misplaatste vrees, dat er bij toepassing een storm van critiek uit andere gemeenten zou losbreken. Onze opzet is, dat het geld, dat nu door het. rijk en de gemeenten aan werklozen steun wordt uitgekeerd, te gebruiken om daarvoor (aangevuld met een gedeelte, dat op den kapitaaldienst zal drukken i arbeiders aan productief werk te zetten. Dit behoeven natuurlijk niet alleen gemeentewerken te zijn. het kunnen objecten van rijk cn de pro vincie zijn. Tenslotte merken wij nog op. dat de opzet van ons plan is geweest de enorme bedragen die thans aan werkloozensteun worden uitge keerd, te benutten om daarvoor productieve werken te laten uitvoeren. B. en W. merken zelf op: ..Nooit zal de gemeente zoo goedkoop kunnen laten werken". Daarin ligt inderdaad een waarheid. Wij begrijpen niet. waarom men niet wil medewerken om dit inderdaad mogelijk te maken en de werkloozen aan werk te helpen. C. J. VAN T. Lichamelijke Opvoeding. Door een der leden wordt de opmerking gemaakt, dat de gemeentelijke dienst der lichamelijke opvoeding wel op een zeer veel weelderiger schaal is ingericht dan de analo ge Rijksdienst, Kan deze dienst (speciaal ..Algemeene kosten" i niet goedkooper worden ingericht. Een lid vraagt, hoe het staat met ce plan nen voor een zweminrichting in het Oosten van de stad. Aangedrongen wordt de gratis zwemge- legenheid weer toe te passen. B. en W. antwoorden dat zij het niet. ver antwoord achten, thans met een voorstel tot bouw eener zweminrichting in de Am ster- damsche buurt te komen. De ambtenaar voor de bezuiniging zal ook bij den dienst der lichamelijke opvoe ding een onderzoek instellen. Huren en woningbouw. Verscheidene leden vragen wat B. en W. denken te doen om te geraken tot verlaging van de huren der gemeentewoningen. Gevraagd wordt of B. en W, meenen, dat de woningnood weer zeer nabij is. Dit lid wenscht verstrekking van cijfers betreffende wat er dit jaar aan woningen is gereed geko men, wat er in voorbereiding is en wat in uitvoering (van arbeiderswoningen). Verder moet. worden voort-gegaan met het bouwen van arbeiderswoningen beneden den kostprijs (voor economisch-zwakkeren Van andere zijde wordt gevraagd of B en W. al pogingen in het werk hebben ge steld bij de Regeering om te komen tot een huurverlaging van die complexen, waarvan de huren gaan boven de krachten van ce ar beiders, zoo dit nog niet gebeurd is, of B. en W. dit alsnog wenschen te doen. B. en W. antwoorden: Betreffende de huurverlaging oer ge meentewoningen zullen geen maatregelen kunnen worden getroffen, zoolang het Rijk nog geen beslissing over den te volgen weg heeft- genomen. De gemeente mist de be voegdheid hiertoe. Dit wat- betreft reeds bestaande woningen. Het is de bedoeling van B. en W„ zonder verslechtering van de typen der woningen, te trachten de bouwkosten en de stichtingskos- ten van toekomstige woningen zoo laaf mo gelijk te houden. De vraag, of de woningnood zeer nabij is, kunnen B. en W. niet bevestigend beant woorden. Bij de op 1 October j.l. gehouden telling van onbewoonde woningen bleken in totaal 916 of ruim 2.8 pet. onbewoonde wo ningen aanwezig te zijn, een percentage, dat voldoende kan worden geacht. Wel ls er wo ningnood ten opzichte van de woningen met lage huren (arbeiderswoningen), vooral met. huren even boven f 5 en lager. In 1932 zijn gereed gekomen 369 woningen, in voorbereiding zijn 314 woningen. Het- doel is. met den bouw van woningen voor econo- misch'-zwakken voort te gaan. De plannen liggen gereed. Het wachten is op de beslis sing van den minister. Onderhoud van straten en gebouwen Enkele leden spreken dc vrees uit. dat een te ver doorgevoerde bezuiniging op on derhoud van straten en gebouwen zal lei den tot verwaarloozing. Een lid vraagt overlegging van een lijst van straten, waar in 1933 aan gewerkt zal worden. B. cn W. antwoorden dat zij helaas genood zaakt zijn. zich tot het meest noodzakelijke te bepalen. Het overleggen van de gevraagde lijst is thans dan ook niet wel doenlijk en heeft 'ook weinig nut. Op den kapitaaldienst is voor civiele werken f -921,935 uitgetrokken. Hierbij is f 135.000 voor den aanleg van een nieuwe begraafplaats, f 85.000 voor de reorgani satie van het Verwulft. inclusief koopsom .grond en bijdrage aan Vroom en Dreesmann; f 103.000 voor de reorganisatie van den Zijl- weg en onteigening Viets. Voorts is op den kapitaaldienst. gerekend op f 500.000 voor aanleg van nieuwe straten. Het ligt in het voornemen van B. cn W.. de verbetering van den Zijlweg door trottoir versmalling en asphalteering van de Zijlbrug tot Julianalaan in 1933 uit te doen voeren. Bij B. en W. is in overweging de plannen voor het aanleggen van een nieuw rioolstel sel voor de geheele gemeente in studie te nemen. Maar de tijd Iaat niet toe. thans met zulk een werk te beginnen of er een fonds voor te vormen, zooals gevraagd is door eenige leden. Ilavcnplannen. Eenige leden vragen hoe het staat met de voorbereiding der z.c. havenplannen en de plannen voor industrieterrein. B. en W. antwoorden, dat aan den Di recteur van O. W. opdracht gegeven is, de voorbereiding van het uitbreidingsplan voor het deel der gemeente, waarin het toekom stige havengebied zal zijn gelegen, door te zetten. Hiertoe beh'ooren ook de industrie terreinen. Voor de beschikbaarstelling van die terreinen zullen echter belangrijke grondaankoopen moeten plaats hebben. Plantsoendienst. Eenige leden wijzen er op. dat op dezen dienst weer f 20.000 is bezuinigd terwijl op andere diensten dc bijdragen nog zijn ver hoogd. Van andere zijde word: er op aangedron- gen op den aanieg var. plantsoenen in reeds volgebouwde wijken, b.v. het Juro-^^••.tsoer B. en W. meenen. da: op Plante.^en niet meer is bezuinigd dan op andere diensten Aan der. directeur is opdracht gegeven voor het aanleggen van verschillende der bedoelde plantsoenen, waaronder een deel van het Juno-plantsoer.. Het Phoenixterrein. Een lid dringt er op aan. spoedig te begin nen met de plannen voor het Phoenixterrein. B en W. antwoorden dat na afloop van het erpachtsrecht op 1 April 1933 met den aan leg van straten op het Phoenixterrein zal worden begonnen er. voortgegaan, naar mate hieraan, in verband met grondverkoopenbe hoefte zal blijken. Bruggenbouw. Gevraagd wordt, of nu elk uitzicht op een brug over het Donkere Spaarne verscho ven is. na de beslissing van Ged. Staten. Hoe staat het met de plannen voor oen bouw van deze brug? En hoe met de brug over het Z. B. Spaarne? B en W. antwoorden dat naar hun mee ning de huidige toestand der gemeen te- financiën niet toelaat dat objecten als de bouw der genoemde bruggen thans aan ce or.de worden gesteld. Stadskwcekerij. Een der leden stelt de vraag, of de bloem en boomkweekerij instellingen zijn, waar de gemeente werkelijk voordeel var. heeft, Eeni ge leden zouden gaarne onderzocht zien. of het niet voordeeliger zou zijn de planten bij particulieren te koopen. B. en W. antwoorden: De gewassen, waarvan de eigen kweek het minst loonend is. worden reeds bij particu lieren gekocht. Daar het mogelijk is. de cultuur van plan ten en heesters voor de parken en plant soenen te combi nee ren met die voor het on derwijs. wordt het eventueel nadeel tot een minimum teruggebracht. Middelbare Meisjesschool. Een lid informeert, of er al eenig begin van uitvoering is gegeven aan het raadsbe sluit tot het bouwer, van een nieuwe Mid delbare meisjesschool en drlre' er op aan. dezen bouw tot het eerste groolere werk tc maken, dat wordt uitgevoerd. B en W. antwoorden dat dc Directeur var O. W. een onderzoek heeft ingesteld naar de terreinen geschikt voor den bouw van een M. M. S. Vóórdat een voorstel bij den Raad wordt ingediend, zal het advies van de commissie voor Onderwijszaken gevraagd worden om trent de wenschelijkheld van splitsing in een 5- cn 6-jarigen cursus. Rijkssubsidie voor het M. O. Naar aanleiding van de opmerkingen bij de algemeene beschouwingen omtrent 'ne^ Rijkssubsidie voor het M. O., merken B. en W. op. dat het aanvaarden der Rijksregeling volstrekt niet beteekent, dat daarmede een direct ingaande subsidie verkregen wordt. B en W. trachten gezamenlijk met Am sterdam. Rotterdam en *s-Gravenhage een goede regeling te krijgen. Dubbele functies. Opgemerkt wordt, dat aan de H.B.S. A en het Gymnasium door één leeraar gymnastiek les wordt gegeven en wel tegen een bezoldi ging van f 4.300.— en f 4.500.—. Dit zijn dus 2 functies. Willen B. en W. mededeelen hoe deze toe stand is ontstaan en welke maatregelen zij denken te nemen om aan dezen toestand een einde te maken? B. en W. antwoorden dat bedoelde leeraar aan het gymnasium thans 12 lesuren minder heeft: hierdoor word zijn salaris aan het gymnasium verminderd tot f 3100. De H. O. V. Verschillende leden betoocen. dat het niet aangaat, de H.OV. een zoo groote subsidie verlaging als word*, voorgesteld, te doen on dergaan. Gevraagd wordt of B. en W. var. meening zijn. dat bij een subsidie van f 15.640 de H.O.V. kan blijven bestaan. B. en W. leg gen het er toch niet op aan. de H.O.V ..ka pot" te maken? Een lid wil het subsidie weer op f 30.000 handhaven. B. en W. verwachten dat de H.O V. er met het uitgetrokken subsidie zal komen, mede door verstrekte hulp van particulieren, zoo dat van ontbinding geen sprake behoeft te zijn. De becijferingen in het request van de H O. V. aan den Raad ..schijnen geheel onjuist", aldus B. en W. Concerten vn de buitenwijken. Verschillende leden vragen, of het nu ver der de bedoeling is, de concerten in de buiten wijken te laten vervallen, nu daarvoor geen geld meer uitgetrokken Ls. Een ander lid acht het niet gewenscht, dat deze concerten achterwege blijven. Is getracht, met do Federatie van Muziek verenigingen te Haarlem tot. een goedkoo- pere regeling te komen? B. en W. antwoorden dat dit overleg niet gepleegd Ls. Zij meenen dat onder de tegen woordige omstandigheden de uitgaaf voor do concerten in quaestie zonder ernstige be zwaren kan vervallen. De crèche in Haarlem-Noord. Gevraagd wordt naar de meening van B. cn W. over het verzoek om grond voor de crèche in Haarlem-Noord. Spoedig zal een voorstel worden ingediend, antwoorden B. en w. Burgerlijk Armbestuur. Eenige leden vragen of B. en W. tijdig maat regelen nemen voor extra-ondersteuning in den vorm van kleeding. dekking en brand stof in den komenden winter. B. en W. antwoorden bevestigend. Gewezen wordt op ernstige ontevredenheid over onberaden beslissingen van het B. A. B.( en W. ontkennen ten stellisste, dat de beslissingen van het B. A. een onberaden ka rakter zouden dragen. Gemeentelijke winkels. Een lid vraagt of B. en W. de z.g. gemeen telijke winkels, (Gas- en Electricfeit)van zoodanig groot financieel belang achten, dat deze gehandhaafd moeten blijven. Zou dc op ruiming daarvan niet een aanzienlijke bezui niging blijken, zonder dat de bedrijven daar door geschaad worden? Met de directeuren van het gemeente gas- en elect rim: ei; .«bedrijf zijn B. en W var. mee- da; handhaving deze* ..winkels", juister .".oorkamer.- in het belang dier bedrijven en derhalve oen gemeentebelang Ls. ALs cen trale punten voor het verstrekken van in lichtingen zijn deze etablissementen van groot nut voor de propaganda voor het ge bruik van gas en electrischen stroom. Telefoonaansluitingen voor gemeenterekening. Eer. der leden is het opgevallen, dat de •o'efoonkosten bij het Gasbedrijf sterk afwij ken van die bij hei Electricitcltsbedrijf Kun- ?n B. en W dat verklaren? Deze afwijking heeft ook de aandacht van B en W getrokken. Het vraagstuk van de telefoonaansluitin gen voor gemeente-rekening is reeds in zijn geheel in onderzoek genomen. Ophalen van huisvuil. Gevraagd wordt of B en W. willen mede deelen welke ervaring er opgedaan wordt met het tweemaal por week. Inplaats van driemaal per week ophalen van het huisvuil, Kan volstaan worden met tweemaal per week. nu de kachel weer branden? Volgens B. en W. werkt het systeem bevre digend. Keuringsdienst van waren. Eer. lid vraaet of B. en W. geen pogingen moeten aanwenden om den dienst voor Haarlem te behouden. Het antwoordt luidt: Er zijn poeingen aangewend om don dienst voor Haarlem te behouden zoowel schrifte lijk door h<>t zenden van oen adres aan de Tweede Kamer der Stat en-Generaal, als mondeling door persoonlijk bezoek aan auto riteiten. die een belangrijke rol spelen bij de beslissing of de dienst te Haarlem al dan niet zal worden opgeheven. Urinoirs. Algemeen werd gevraagd om meer urinoirs te plaatsen, in het bijzonder in Haarlem- Noord en den wensch geuit, dat de urinoir on dc Groote Markt in 1933 naar een andere plaats zal worden verplaatst. Gevraagd wordt, hoe B. en W. denken over ondersrondsehe urinoirs. B en W. antwoorden, dat in woonwijken, zooals om. in Haarlem-Noord voorkomen, de behoefte aan bedoelde inrichtingen minder groot- Ls. Ook B en W. zijn van meëhlne. dat het op de Groote aMrkt aanwezige urinoir moet worden vervangen. Hoewel verschillende plan nen hiervoor reeds aanhangig zijn geweest, heeft een en ander tot heden noe niet tot een beslissing geleid. B. on W. vertrouwen echter, dat het bedoelde urinoir in 1933 door een ander zal kunnen worden vervangen. Ondergronds aangebrachte urinoirs zijn te duur voor dezen tijd. PERSONALIA. Dc Ned Herv. Kerk plaatste on een d-'e'al te 's-Gravenhage. (vac. S"huiler\ ds. L D. Poo) te Amsterdam en ds. G. J. Waardenburg te Haarlem. OUDERAVOND SCHOLEN 34 EN 35. Onder le'dinc van den héér Lecuit. hoofd der school 35. had een ouderavond nlaats D? voorzitter memoreerde de vers'eehteringen van den laatst en tiid op onderwijsgebied, en het werk. daarbij door de oudercommLssles verricht, Als nieuwe leden voor de oudereommissie werden voor school 34 gekozen mevr. Van oMurs. en de heer Siebel: voor school 35 de heer Ligtvoet Hierna kreeg de heer Posthu mus, .secretaris van den bond van Ned. On derwijzers. het woord voor een rede over het onderwerp: Onderwijs vroege* cn nu". ..Ongeveer 1878 was in het Noorden van het "and een stuk Rijksgrond". aldus spreker. ..waar scholen bestonden, welke op grondslag van d« Neutrale verplichte Staatsschool, on der Rijkscontrole waren gesticht. Voor deze «eholen was de leerplicht ingevoerd, die niet verward moet worden met den algem^enen leerplicht, dio twintig jaar later werd inge voerd On de/e scholen werd na zes leeriarcn cn officieel examen afgenomen, waarbij dc leerlingen aan bepaalde eischen hadden te voldoen Konden zii dat niet. dan moesten zij nog één of twee jaar de school blijven be zoeken. Ook was men dan gehouden zlin kind naar het vervolgonderwijs te sturen. Het. sa laris was met. de wet van '78 verhoogd van f 200 op f 400 per jaar minimum Hot school hoofd kwam toen van f 400 op f 700 met vrij wonen. Nu. na 50 jaar. durft men voorstellen te doen om het loon op f 14.78 per weck of pl m f 800 per jaar te stellen en bovendien wordt de gelegenheid opengesteld om leer krachten voor ongeveer f 500 aan te stellen. De klassen telden toen dertig leerlingen Men lette in dit verband 'op de voorstellen welke nu hangende zijn". Spreker vergeleek de toestanden op het platteland met die van Amsterdam. Dit, had in den volksmond altijd het beste onderwijs. In 1850 was er strijd tusschen openbaar cn bijzonder onderwijs. Het bijzonder onderwijs was voor die welke goed betalen konden. Het openbaar was voor de kinderen welke geen schoolgeld betalen konden. Dit waren de z.g.n. stadsarmenscholen. Tusschen deze scholen bestond dc school voor hen welke wel iets be talen konden. Het verband tusschen onderwijzer cn dc kinderen wordt zwakker, naarmate het aan tal leerlingen toeneemt. Het grooter aantal geeft ook meer karakterverschil. Het gelukkig schoolleven vooral komt hierdoor in het ge drang. Spreker behandelde nog in het kort de periode van ongeveer 1730. toen particulieren op eieen gezag tegen geld onderwijs gaven aan wie dit verlangden. Dit alles werd ver duidelijkt met platen en gedichten, uit dien tijd. die een eigenaardig licht wierpen op dc opvoedkunde uit verschillende perioden. Dc ouders moeten nagaan hoe het onder wijs vroeger was in een tusschen periode en wat het nu dreigt te worden. Zij dienen, al dus spreker, naast het onderwijzend perso neel staande, te letten op alles wat dit on derwerp raakt. Men dient er voor te zorgen, dat de ecleeenheld voor een zonnige school jeugd blijft bestaan. Een warm applaus vertolkte de gevoelens van de ouders voor het gesprokene, waarna de heer Leguit den spreker dankte en de ver gadering sloot. SCHIPBRUG VREES WIJK-VIANEN AANGEVAREN. Vrijdag is d- schipbrug ;e Vreeswijk aan gevaren en ontzet. Het verkeer was eenrten tijd gestremd cn moest over Culemborg gaan.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9