DE BILT HAARLEM'S DACBLAD MAANDAG 7 NOVEMBER 1932 eldt: m Hoogste barometerstand 773.7 m.M. te Riga. Laagste barometerstand 744.7 m.M. te Jan May en. en voorspelt: zwakken tot. matigen wind uit Oostelijke rich tingen gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. weinig verandering in tempera tuur Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 50 F. 40 F. 46 F. Barometer Strjnd hedenmorgen 10 uur 766 m.M. (Veranderlijk) Stand van gisteren 767 m.M Neiging; Achteruit. Opgave van; Fa. CAR EL VAN HUIZEN. Opticien. Kleine Houtstraat 13 Tel.' 14112. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 November. Getrouwd 5 November: J. H. Hulsbergen en J. E. Stremming. Bevallen 4 November: M. GrootMoryson, z.: M. C. Bijl—Hetem, z. Overleden 3 November: H. van Huizen, 65 j., Gaelstraat; L. van Beekvan Oeckelen, 69 j.. Heerensingel: 4 November; W. Andries- senKollaart, 73 jA. L. Dyserinckstraat. HALFWEG 1-Iedcn Is het 80 jaar geleden, dat de Ned. Herv. Gemeente van Houtrijk en Polanen een eigen kerkgebouw heeft gekregen. Voor dien was deze gemeente kerkelijk verecnigd met Spaarndam en Spaarnwoude. Dit feit is in de Zondag gehouden godsdienstoefenng her dacht. door den predikant Ds. B. Baljon. De kerk was goed bezet. Onder de aanwez'gen bevonden zich cok de Burgemeester van Haar lemmcrms-r en enkele afgevaardigden uit aangrenzende gemeente. ZANDVOORT NAAR DEN HAAG Zouden de Zandvoorters eerst per trein en per tram naar de demonstratie in Den Haag gaan, thans zal de reis per autobus geschieden daar de terugreis uit den Haag per spoor be zwaar heeft. Er is zooveel belangstelling, dat reeds vier bussen aangenomen zijn. Men ver trekt kwart voor tien van het Tramplein. Die op andere wijze dan per bus naar Den Haag gaan zullen zich op Hou trust bij de groep Zandvoort aansluiten. MANNEN- EN JONGENSKOOR Wc herinneren er aan. dat hedenavond het- Mannen- en Jongenskoor in Centraal een concert geeft ten bate van de nagelaten be trekkingen van Jan Visser en Piet Loos. Er zijn reeds zeer veel kaarten geplaatst, doch nog enkele plaatsen zijn te krijgen. De zaal moet tot de laatste plaats uitverkocht zijn. LISSE EEN INBREKER GEPAKT. Zaterdag poogde J. Th W. uit Voorhout bij den heer v. d. Z. in te breken. Hij werd daar bij op heeterdaad betrapt door de echtge- ïioote van v. d Z. Deze waarschuwde direct haar man. welke den inbreker onmiddellijk per fiets achtervolgde. Nabij ..de Engel" werd men handgemeen, waarbij de dader alsnog wist te ontkomen. De heer v, d. 7. had echter de tegenwoordigheid van geest'om het rijwiel van den inbreker in den sloot te gooien, waardoor de man verder te voet moest gaan. Hij scheen het echter jammer te vinden om zijn rijwiel zoo achter te laten. I-Ilj trachtte het na de vervolging weer terug te halen, waarbij hij door de inmiddels gewaarschuw de politie werd ingerekend. De politie heeft In W. een inbreker gearresteerd die reeds verscheidene inbraken heeft genleeed te Lpi- muiden, Rijnsaterswoude en Voorhout. De man is in bewaring gesteld. HILLECOM DE STEM DES VOLKS. Zaterdagavond "ff Arbeiders Zang- vereeniginc ..De Stem des Volks" onder lei ding van den heer J. Post. in Hotel Sister mans een uitvoering die goed bezocht was. Van het programma willen wij in het bij zonder noemen Lentezang van Fred. Roe^ke en Vredesklanken van een on genoemden componist, welke liederen zeer rotI en fei'- loos gezonden werden. I-Iet Oost West Thuis Best van Ph. Loots kon ons minder bekoren, terwijl wij de Donauwals van Strauss door liet zelfde koor wel eens be1 er hebben hooren zingen. Aan dit laatste ontbrak rhythme. ter- wlil begeleiding en koor zoo nu en dan on gelijk waren. Na de pauze werd nog gezongen de Mole naar van Jacob Hamel en de tweede strild- fantasie van Alt-ink. welke beide nummers zeer voldeden. Voornamelijk werd uit dit laatste nummer het lied aan de Strijders zeer gevoelig gezonden, zoodal. zelfs een af zonderlik applaus daarvoor weerklonk. Het Haarlemsch Trio zorgdf. voor muzikale afwisseling, de leden lieten zich kennen als virtuozen op verschillende instrumenten. TOON'EEL-UITVOERING. Zondagavond gaf de Tooneelvereeniging Pater Servatius haar eerste uitvoering in Hotel Flora voor een volle zaai. Opgevoerd werd een tooneelspel in 4 bedrijven van J. E. Odijk, „De vloek ccner roeping" geheeien. De jongelui hebben zich kranig door de vele moeilijkheden van het stuk heengeslagen en menig tooneeltje werd zelfs zeer goed ge speeld. Rolkennls was goed. terwijl de too- neelaankleeding te roemen viel. Dat het pu bliek een en ander waardeerde bleek dan ook wel uit het applaus. HAARLEMMERMEER INBRAKEN. Zoowel het Zuidelijk als het Noordelijke deel van Haarlemmermeer wordt in den laat- sten tijd onveilig gemaakt door personen, die er 's nachts op uittrekken om in te breken en te stelen. Thans brachten zij een bezoek op het erf van den heer R. aan den Hoofdweg, die des nachts werd gewekt door het aanhoudend geblaf van den hond. Toen R. opstond en naar buiten ging. zag hij achter z'n woning bij de schuur een persoon staan, die zich ontdekt ziende, de vlucht nam. Bij een anderen bewoner in dezelfde om geving waren de dieven bezig aan de achter zijde van het huis een raam te forceeren. Toen de bewoners gestommel hoorden en boven licht aandraaiden, vonden de inbre kers het wijselijk de vlucht te nemen. DE NIEUWE BRUG BIJ AALSMEER. De bouw van de nieuwe brug over de Ring vaart nabij Aalsmeer vordert- snel en begint z'n voltooiing te naderen. De werkzaamhe den onder de waterlijn hebben haar beslag gekregen en met het verwijderen van den damwand is reeds een aanvang gemaakt. We vernamen dat de brug zelf reeds in 't. laatst van deze of in 't begin van de volgends week zal arriveeren, om te worden opgesteld. Het geheel zal als een flink en prachtij stuk werk aan de belangen van het groote verkeer in ruime mate ten goede komen. IJMUIDEN HET roMfFRT VAN „CONCORDIA". AVOND VOOR MUZIEK EN TOONEEL. Op 10 November a.s. zal ocize oudste Har monie var een'ging ter plaatse, ..Concordia", (opgericht 1884) onder leiding van haar diri gent. Vlessi.ng, die steeds m'ïit veel succes den dirigeerstaf over het corns zwaait, een con cept geven in de groote zaal van -het Thalia - '.heater. Naast het interessante programma, dat het enynrble zal uitvoeren', zal aan dezen avond de Tooneelvereeniging Vriendenkring, geleid door r.'gisseur F. A. J. Hunsclhe. medewerken met een blijspel in 3 bedrijven .,De verjongde Professor" geheet en. Deze gecombineerde uitvoering noopit mij met een enkel woord te wijzen op het moei lijke bestaan onzer plaatselijke dilettanten muziek- en tooreriverenigingen, in 't al gemeen, een kwestie die in de laatste dagen nogal eens aangeroerd wórdt. Want ook aan deze gezelschappen, aan wier bestaansrecht zeker niemand tornen zal. is de ,.nood der tijden" nite ongemerkt voorbij gegaan. Welke vereeniging, en in 't bijzonder welke neutrale vereeniging, op dit gebted kan met een wjjdsch gebaar op een gevulde, ja zelfs maar op een bod'mbcdekte. schatkist bogen? Door de vele werkloozen. die zij onder haar leden tellen, is een dalende contributie- opbrengst een geenszins ongewoon verschijn sel voor den penningmeester. Daarbij kom;, dan nog. dat. wanneer deze vsreenigmgen eens den moed hebben een concert of uitvoe ring te geven, de belangstelling hiervoor zoo- gering is en men voor zulk een t'skont ge steld wordt, dat herhaling van een zoodanig ..experiment-' een tweede maal financieel bijna niet mcvelijk is. Oorzaken? Nin', in de allereerste plaats de crisis, op wier rekening gaarne zooveel ge- back: wordt. M.i. is de verflauwende belang stelling van den concertbezoeker echter zoo veel te meer te wijten aan de radio, de mechanische muziek, voor velen in deze eeuw van werktuigen en techniek een zegen voor even z-oovelen en voor de dito:tan'-vereeniging in net bijzonder een concurrente, welke zij slechts na moeifzamen strijd zal kunnen over winnen. Wam: al moge bet gevoel voor goede kunst In „natura" thans veelal door dezen gevaar lijken mededinger als het ware „doodgesla gen" zijn. ik twijfel niet of er zal wederom een tijd komen, dat een reactie ten gosde optreden zal en het doorsnee publiek een gang naar den concertzaal zal verkiezen bo- v en lui d sp P k e r-inu z iek Door ons geregeld concertbezoek kennen wij, recensenten, allen den nood dezer ver- eeni,gingen. Welke ensembles hebben het ge tal hunner donateurs of geregelde bezoekers niet zien ter-ugloopen D? Harmonie kapel ,.de Eendracht". ..Concordia", zangvereenigin- gen als „Looft den Heer" e.a. orkesten als ..Eunhoni""' en „Kunstkring", zij allen weten hierover droeve mededeolingen te doen. Tooneelveréenigingen als „Varia", welke al tijd ten z.g. ..wachtlijst" gehad hebben, waar op candldaa'*-donateurs z'oh konden laten inschrijven hebben nu enkele plaasen cn- m'ddellijik disponibel. Meerdere vereenigingen denken er ernstig over zich voor de buitenwereld maar in een -r ilzwijgen te hullen, in afwachting van betere tijden. Tegenover dit pessimisme staat U optimisme van andere welke, ondanks dreigende kas- f korten en leege zalen. zich gedrongen gevoelen toch van baar ernstig wenken haar studie, naar buiten blijk te geven in den vorm van concerten. Een oplossing daartoe heeft men gevon den op eenzelfden avond van twee plaatse lijke ensembtes. De voordeelen daarvan soringen onmiddellijk ln 't. oog: de kosten worden gezamenlijk gedragen, met het dure solisten-systeem wordt, gebroken, heit dona teurs- en introductie-bezoek wordt verdub- bete, zocdoertee ka^s gevend op een uitvoerina welker gezellige sfeer inspireerend op d': excutanten zal inwerken. En daarbij wordt één voorname facitor niet over het hoofd gezien: er komt contact tus- schen vereenigingen,- een contact waaruit samenwerking kan voortkomen. Dit laat nog immer veel te wenschen over. Daarom valt een combinatie, zooals men in de uitvoering Concordia"„Vrienden kring" meent gevonden te hebben zeer toe te juichen. En een dergelijk Initiatief is met dt- in wording zijnde Vereeniging ter Ver edeling van Volksconcerten in Velsen. .secre taris W. Groot, Velsen-Noord, reeds een stap in de goede richting der onderlinge samen werking. Want men beeft elkander immers met vele dingen zoo noodig! Ook op 't gebied hier boven bedoeld. W. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0.80 —f 0.60. Griet per 50 K.G. f 35—/ 16.50. Tongen per K.G. 1.250.65 Middelschol per 50 K.G. 2624. Zetschol per 50 K.G. 25—23. Kleine schol per 50 K.G 214.30. Schar per 50 K.G. 13. Groote schelvisch per 50 K.G. 32. Middelschelvisch per 50 K.G. f 2721. Kleine middelschelvisch per 50 K.G f 22 11- Kleine schelvisch per 50 K.G. f 133.30. Kabeljauw per 125 K.G. 37—23. Gullen per 50 K.G. f 12.501.40. Leng per stuk 0.40. Wijting per 50 K.G. f 4.10 1.10. Makreel per 50 K.G. f 11.50—6.80. Versche haring per kist 7.30f 6.80. Kleine middelhake p. kist 50 K.G. f 45 44. Kleine hake p. kist 50 K.G 31—26 K.G. BESOMMINGEN. Trawlers: Oentoeng IJm. 131 100 manden 1800. Petten IJm. 49 380 manden 2500. Zwaluw IJm. 90 155 manden 1800. Ita IJm 22 120 manden 1600. Olympia IJm. 111 100 manden 1700. Limburgia IJm. 54 370 manden 1900. Holland III IJm. 179 120 manden 2000. Encor IJm. 135 135 manden 2300, Vios I IJm. 153 105 manden 1900. Oostzee IJm. 147 75 manden 1800 Zeehond IJm. 70 80 manden 1400. Jenny Elza IJm. 88 130 manden 1700. Kotters: E 34 360, E 270 360, E 157 890, E 527 960. Loggers: KW 60 f 680, KW 144 870, KW 167 840, KW 89 f 760. Haringdrifter: LT 746 1740. FILMVOORSTELLING Voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling draaide Zondagmorgen in het Thalia Theater de anti-militairisstische film „No- mansland" (Niemandsland;. De heer Brits, sprekende namens de Plaat selijke Afdeeling van het Instituut, hield een inleidende rede, waarin hij wees op het doel en den arbeid van deze zoo nuttige organi satie. In de korte spanne tijds sinds de stichting van het Instituut. (15 Nov. 1924) hebben zich omvang en verscheidenheid zijner werkzaam heden in verblijvende mate uitgebreid. Over ons land lelt het reeds meer den 36.000 leden, welke aan het ontwikkelende en cultureels werk van deze instelling deelnemen. Behalve filmavonden (-ochtenden) orga niseert zij feest- en kunstavonden, concer ten en kunsttentoonstellingen, in één woord alles wat de moderne arbeidersbeweging in haar ontwikkeling ten goede zal kunnen ko men, en b.v. het minderwaardige op kunst en ontspanningsgebied uit deze beweging te weren, (b.v. de burgerlijke jazz-muziek en moderne dansen). Voor de werkloozen in het land en voor de Instituutsafdeelingen zijn voor dit seizoen enkele tournées georganiseerd met de anti- militairistische film „Niemandsland", andere weer met de bekende film „Kameraadschap". Met en woord ter opwkking tot aanslui ting bij het Instituut, teneinde dezen cultuur- arbeid te steunen, besloot spieker zijn wel komstwoord. Daarna werden een tweetal teekenfilmen gegeven, die de slechts matig bezette zaal kostelijk amuseerden. De hoofdfilm zelve heeft den toeschouwer als in haar machtigen greep gevangen ge houden. Het spel der 5 hoofdpersonen, van 5 verschillende nationaliteiten en door het noodlot in een verlaten schuilplaats midden in de vuurlinie tezamen gedreven, schetste duidelijk de afgrijselijkheden van den we reldoorlog. Zij weten, wanneer het geschutvuur zich op deze schuilplaats richt, dat het tegen hen gaatvijf menschjes tegen alle fronten Dc apotheose laat ons de 5 vijanden zien, door het gemeenschappelijk doorleefd gevaar nu verbroederd, uitgaande in de wereld, ver nietigend alles wat den Vrede belemmeren kan. Een echte Oorlog-aan-den-Oorlog-fi'.m! Of ze, gezien het feit dat men na het einde van den Wereldoorlog blijkbaar nog zoo bit ter weinig geleerd heeft, helpen zal? IN ANDERE HANDEN OVERGEGAAN. De stoomtrawler Spaarnestrocim IJm. 65 (ex Urania) is door de 'eigenaars, de h.'eren Parievliefc en Kerkhoven vn-kocht aan de ge broeders Dekker te Egmond aan Zee. CIIR. BESTURENBOND. Op de laaitet gehouden ledenvergadering van den Chr. Besturenbond is besloten tot oprichting eener studieclub. Hieraiam kunnen deelnemen all? leden van aangesloten orga nisaties. Voonts is besloten ip Januari en Fabruari twee cursusvergaderingen te houden De eerste za.l vermoedelijk verduidelijkt wor den met lichtbeelden. Op de tweede cumisver- gadonng zal het. woord worden' gevoerd door d.-n heer W. Srijbis, hoofabesturnrsl'l ;t van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders- bond. C.J.M.V. De Chr. Jonge Mannen Vereeniging ..'t Mosterdzaadje" geeft Woensdag 16 Novem ber een tooneeluitvoerïng in het Gebouw voor Chr. Belangen. Opgevoerd zal worden „Een probaat middel". DS. BAKKER AANVAARDT HET BEROEP NAAR ASSEN. Gisteren heeft Ds. T. A. Bakker, Chr. Geref. predikant alhier aan zijn gemeente medegedeeld, dat hij het door de gemeente Assen op hem uitgebrachte beroep heeft aanvaard. Ds Bakker, was vóórdat hij het beroep naai de Chr. Gereformeerde gemeente alhier aan vaardde, predikant in Den Haag. Op 15 Febr. 1925 deed Ds. Bakker, na 's morgens door professor Dc Bruin uit Apeldoorn te zijn bevestigd, zijn intrede, zoodat hij de ge meente alhier bijna 8 jaar heeft gediend. SANTPOORT R.K. PROPAGANDACLUB. In de nieuwe parochie van de O.L. Vrouwe van Altijddurenden Bijstand is een R.K. Pro- paganda-club opgericht. In het voorloopig comité van actie namen zitting J. Böhm Czm„ G. Tervoort en Mej. A Antonioli. Laatstge noemde neemt het secretariaat waar. „VOX HUMANA" Dinsdag a.s. geeft onze gemengde zangver- eeniging ..Vox Humana", directeur "Joh. Brands, een concert in „Zomerlust". Aan dit concert werken mede onze plaatselijke so praan Annie Schoen en een dito strijk kwartet. R.K. VOLKSBOND. In „Zomerlust" zou voor de onlangs opge richte afdeeling van den R.K. Volksbond de heer Angenent spreken. Door ziekte was deze echter verhinderd. Overgaande tot het kiezen van een defi nitief bestuur werd dit als volgt samenge steld: P. de Jong, voorzitter, R. v. Dorp. P. van Schie, F. Wesselman en J. J. Duin. allen van Santpoort-dorp en W. Zweere, F. Vader, H. Sombroeken J Ruedesueli van Santpoort station. BEVERWIJK PAKHUISBRAND. In den nacht van Zondag op Maandag werd door de politie brand ontdekt in een pakhuis aan den Slangenweg. toebehoo- rende aan mevrouw K. en in huur bij den groentenhandelaar R. Toen de politie een onderzoek instelde, bleek het vuur te woeden in een groote hoeveelheid hooi, welke in het pakhuis was opgeslagen. De brandweer werd gealarmeerd en spoedig kon met twee stra len op de motorspuit water worden gege ven. Dank zij de tijdige ontdekking van den brand en het snelle optreden van politie en brandweer kon het vuur binnen de muren gehouden worden Het paard van den groen- tenhandelaar, dat in het pakhuis ge stald was, kon tijdig in veiligheid worden gebracht. Te ongeveer 4 uur was de brandweer het vuur meester. De aangerichte schade, welke niet groot was, wordt door verzekering ge dekt. De oorzaak van den brand is onbekend. VEREENIGING VOOR VREEMDELINGEN VERKEER. Op Woensdag 9 Nov. zal in de bovenzaal van hotel „Oud-Meerenstein" een vergade ring worden gehouden tot oprichting van eeh vereeniging voor Beverwijk en Omstre ken tot bevordering van het vreemdelingen verkeer. Voorloopig hebben zich reeds 120 personen bereid verklaard tot de te stichten vereeniging als leden toe te treden. Nadat in de Woensdagavond te houden bijeenkomst de organisatie officieel zal zijn gesticht, zal tot behandeling van statuten en huishoudelijk reglement en tot de verkiezing- van het bestuur worden overgegaan. De ver gadering, welke te half negen aanvangt en die onder leiding zal staan van den heer Mr. A. Moens, is voor alle belangstellenden uit plaats en omgeving toegankelijk. VELSEN „ALLERZIELEN". Men schrijft ons: A.s. Donderdagavond zal onder auspiciën, van het Groot-Volkstooneel bovengenoemde tooneelvoorstèlling gegeven worden. Daar de directie van Thalia haar zaal voor dit tooneelwerk niet beschikbaar stelde, wordt deze voorstelling in „De Prins" te Vel sen gegeven. Daar er reeds vele plaatsen zijn verstrekt door het spaarfonds I.V.A.R.A. is er nog een beperkt aantal beschikbaar, welke bij de be kende adressen van V.A.R.A.- en Inst.-be- stuurders verkrijgbaar zijn. PAST OP UW RIJWIELPLAATJE De heer K. alhier kwam dezer dagen tot- de minder aangename ontdekking dat van twee in een schuur achter zijn woning ge plaatste rijwielen de plaatjes ontvreemd wa ren. ondanks dat de schuur afgesloten was. De politie zoekt naar den dader. GREPEN UIT DE GEMEENTEBEGROOTING Reeds eerder hebben wij het een en ander naar voren gebracht uit de gemeentebegroo- ting voor het jaar 1933, waaruit bleek, dat op alle hoofdstukken een aanzienlijke bezuini ging is doorgevoerd. Beperkten wij ons in ons eerste overzicht tot de groote lijnen, thans willen wij een aanvang maken met het hoofd stuksgewijs naar voren brengen van de be langrijkste posten, waarbij wij ter vergelij king de bedragen van de loopende begrooting zullen vermelden. Hoofdstuk Algemeen beheer. Dc belangrijkste post van dit hoofdstuk (inkomsten) is de post inzake de uitkeering uit het gemeentefonds ingevolge art. 3 sub. b der wet van 15 Juli 1929. Voor 1932 was ge raamd een bedrag van f 455.501.66, voor 1933 f 451.138.90 of ruim f 4000 minder. Krachtens genoemd artikel ontvangen de gemeenten uit het. fonds over elk jaarlijksch tijdvak van 1 Mei tot 30 April een uitkeering per inwoner der gemeente op 1 Januari aan het genoemde uitkeeringstijdvak voorafgaan de. De uitkeering bedraagt volgens de voor- loopige berekening per inwoner f 10.518.94, hetgeen, berekend naar een vermoedelijk aan tal inwoners op 1 Januari 1933 van 43000 neer komt op een uitkeering voor een vol jaar van f 452.314.12. Op den dienst 1933 zullen worden verant woord a. één uitkeering over het tijdvak van 1 Mei 1932—30 April 1933 1/4 x f 447.612.45 f 111.903 11 drie. van de vier uit te keeren termijnen over het- tijdvak 1 Mei 1933 -30 April 1934 - 3 4 x f 452.314.42 339.235.81 weduwen- en weezenpensioen is voor het ge- heele personeel geraamd f 42.077.30 of ruim f 10.000 meer dan op de loc;- —de begrooting, zulks in verband met de op Januari 1933 in werking tredende verhoogde heffing der bij dragen voor weduwen- en weezenpensioen met- 5 pet. Van dit bedrag komt f 8065.02 (v. j. f 3663.18) ten bate van hoofdstuk n. Onder de uitgaven onder hoofdstuk n vin den we o a. vermeld: jaarwedde burgemess- ter f 8000 (onv.) jaarwedden wethouders f 10.000 (onv.) jaarwedde secretaris f 7000 (onv.) jaarwedde ontvanger f 4900 (onv.), vergoeding pensioensbijdragen aan burge meester,, secretaris en ontvanger f 1070 (v.j. f 640), presentiegeld leden van den raad f 2160 (v. j. f 2592), jaarwedden ambtenaren en bedienden der gemeentesecretarie, den concierge en de boden en van het kantoor van den gemeenteontvanger f 73.491.18 (v. j. f 72.806,94). Verdere uitgaven: schrijf- en bureaube hoeften 1' 2500 (vJ. f 2950).. druk- en bind werk f 6000 (v. j. f 6500), onderhoud en schoonhouden gemeentehuis f 3505 (v.j.f 4325) onderhoud en aankoop van meubelen voor het gemeentehuis f 640 (v. j. f 715), verlich ting en verwarming f 2475 (onv.) reis- en verblijfkosten f 1C00 v. j. f 800), telefoon f 1634.80 (v. j. f 1400) kiezerslijsten en uit oefenen der kiesverrichtingen f 2350 (v. j. f 400) presentiegeld stembureaux f 650 (v.j, pro memorie), renten van geldleeningen f 67.467.20 (v. j. f 4423.03: voor 53 4 pet. rente van een nog te sluiten leening van f 1.100.000 is geraamd f 63.250). aflossing van geldlee ningen f 42.428 (v.j. f 18.436.82) kosten offi cieel raadsverslag f 4500 (onv.). WIJZIGING „ALGEMEENE BEPALINGEN". ARBITRAGE IN GESCHILLEN BIJ UITVOE RING VAN OPENBARE WERKEN. f 451.138.92 Voor secretarie-legers en rechten van den burgerlijken stand is geraamd f 8000 (v. j. f 10.000). Voor verhaal van bijdragen voor eigen- en Den 16en April 1924 besloot de Raad dezer gemeente, ten aanzien van de arbitrage in geschillen bij uitvoering van openbare wer ken, in afwachting van de totstandkoming van de nieuwe regeling, welke van Rijkswege werd voorbereid, de bestaande regeling nog te continueeren. Dit, besluit werd genomen' op advies der Vereeniging van Nederlandschc Gemeenten, nadat zij had medegedeeld, dat een regeling door een sosciale commissie, waarin zij vertegenwoordigd was, werd voor bereid. In een circulaire, gedateerd 31 December 1930 deelde de Vereeniging voor Nederland- sche gemeenten mede, dat zij het niet ver kieslijk achtte; de inmiddels voor de uitvoe ring en het onderhoud van werken onder het beheer van het departement van Waterstaat verschenen gewijzigde administratieve be palingen in alle bestar.ddeelen na te volgen. Inzake' de arbitrageregeling acht de vereeni ging. overeenkomstig het standpunt der be sturen van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, den Bond van Nederland- sche architecten en den Nederlandschen Aan nemersbond het gewenscht hiervoor te kie zen de regeling, die reeds in eenige andere gemeenten topassing vindt en die uitgaat van dit beginsel, dat voor elk geschil arbiters worden aangewezen uit den Raad van Arbi trage voor de bouwbedrijven in Nederland. Deze raad stelt zich ten doel. het beslechten van tusschen aanbesteders en de namens het met de leiding en het toezicht belaste per sonen ter^ee"ner en de aannemers ter andere zijde gerezen geschillen.'Hij bestaat uit een voorzitter'benevens 45 leden, zijnde 15 leden- ingenieurs, 15 léden-architecten en 15 leden-aannemers. Berechting van geschillen ge'schiedt door een scheids gerecht, bestaande uit 3 leden, door de beide geschilhebbende partijen in gemeen overleg uit de leden van den raad gekozen. In de practijk geschiedt de aanwijzing, in den re gel door den voorzitter van den Raad van Arbitrage. Aan de laatstgenoemde regeling wordt in het algemeen de voorkeur gegeven, omdat zij een grooterc waarborg biedt dat het beginsel van arbitrage beter tot zijn recht komt dan bij de voor het rijk getroffen regeling, waar de rechtstreeksche invloed van belanghebbenden een te groote rol kan spe len. Burgemeester en Wethouders deelen thans den Raad mede. dat zij het gewenscht ach ten, dat de door de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten aanbevolen bepaling in de „Algemeene Bepalingen" wordt opgeno men. Verder achten Burgemeester en Wethou ders "net wenschelijk. nog een aantal wijzi gingen aan te brengen, o.a.: Ds maximum-arbeidsduur wordt vastge steld op 8 1/2 uur in plaats van op 8 uur. Voor de woorden: „onwerkbare dagen, welke als regenverzuim in aanmeiinng komen voor verlenging van den opleveringstermijn, be doeld in par. 20 der A. B. V. zullen den wei'k- lieden uitbetaald worden cn wel als 50 pet, van het gewone uurloon" te lezen: „onwerk bare urenenz. zullen worden uitbetaald als 70 pet. van het gewone uurloon". De werkliedenorganisaties, wier advies was gevraagd, konden zich met deze wijzigingen vereenigen. Verdere wijzigingen hebben o.a. tot- gevolg, dat de schafttijden nimmer minder dan 1 uur (in plaats van 1 1/2 uur) mogeh bedragen, dat ten opzichte van de uitkeering bij ziekte zullen gelden de bepalingen der ziektewet, dat. het den aannemer verboden is, werklie den te bezigen, die op of in de nabijheid van het werk gehuisvest zijn in keten (waaron der ook arken of soortgelijke verblijven wor den begrepen) enz. Par. 33 „Wijze van aanbesteding" wordt door een geheel nieuwe vervangen. DE STEUNVERLEENING. STRAFVERVOLGING WrCFNS VERZWEGEN INKOMSTEN. Wij ontvangen de volgende mededeelimg: Het komt wteer meermalen voordat werk loozen die ondersteuning genieten, verdien sten verzwijgen of andere ir(koms3ten niet op geven. Tegen een paar van deze personen is thans een strafvervolging ingesteld. Door Burgemeester en Wethouders is besloten tot een spoediger strafïearvoterwg dan tal heden over te gaan. Laten de berokkenen dit als een waarschuwing opvatten DRANKWET. Ingekomen is een verzoeksdhirift van Hjerre Visser te IJmuiden, van beroep machinist-, om een verlof B voor den verkoop va.n uit sluitend alcoholvrijen drank in de beneden- vóór- en beneden - ach1: erloc aliteit van het perceel Viaseringstraat no. 7.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 2