De Duitsche Rijksdagverkiezingen. Aanzienlijk verlies voor de Hitlerianen. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD. MAANDAG 7 NOVEMBER 1932 Winst voor Communisten en Duitsch-Nationalen. Coalitie N. S. D. A. P.—Centrum niet meer mogelijk. In den afgeloopen nacht te 3 uur werd van officieele zijde de volgende berekening van het resultaat der Duitsche Rijksdag verkiezingen verstrek: Nationaal Socialisten 11.705.256 stemmen (13.732.779) 195 zetels (230) Sociaal-democraten 7.231.404 7.951.245) 121 (133) Commnunisten 5.970.833 5.278.094) 100 89) Centrum 4.228.322 4.586.501) 69 75) Duitsch Nationalen 3.061.626 2.172.941) 51 37) Beiersche Volkspartij 1.081.595 1.190.453) 10 22) Duitsche Volkspartij 659.703 434.548) 11 7) Staatspartij 337.871 2 Christelijk Soc. Volksdienst 412.523 5 Duitsch Hannoveranen 63.999 1 Economische Partij 110.117 2 Duitsche Boerenbond 148.982 3 Wurtembergsche Boerenpartij 105.188 2 (De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn het stemmen- en zetelaantal van de Rijksdag verkiezingen in Juli. Zij zijn voor de voornaamste partijen weergegeven). In totaal werden 35.379.011 geldige stemmen uitgebracht. Zooals algemeen verwacht werd, hebben de nationaal socialisten bij deze verkiezing belangrijk in macht ingeboet. Niet minder dan 35 zetels zijn verloren gegaan, terwijl het percentage der kiezers, die aan de stemming hebben deelgenomen en zich voor de partij van Hitier hebben uitgesproken, is gedaald van 37,3 pet. tot 33,2 pet. Ongeveer 15 pet. van hen, die op 31 Juli hun stem aan Hitier gaven, hebben zich thans van hem afge wend of voor een deel niet aan de verkiezing deelgenomen. Ongetwijfeld hebben duizen den evenals vroeger hun stem weer op de Duitsch nationalen uitgebracht. Hugenberg, wiens Duitsch-Nationale partij bij jde Rijksdagver kiezing en een succes boekte. De Duitsch Nationale Volkspartij heeft niet minder dan 13 zetels gewonnen en bij bestudeering der cijfers blijkt, dat de vergroo ting van het aantal aanhangers van deze partij in vergelijking met de vorige verkiezing van niet minder dan 35.5 pet. eveneens over het geheele land verdeeld is. Bijna zonder uitzondering zijn in alle kieskringen eenige tienduizenden stemmen meer verkregen dan op 31 Juli. Al zullen ongetwijfeld stemmen der nationaal socialisten ook naar andere partijen, zelfs naar de communisten zijn ge gaan. de Duitsch nationalen hebben veel van hun verlies aan Hitier teruggewonnen. De eenige dagen voor de verkiezing in Ber lijn uitgebroken verkeersstaking, bij welke de nation aal-socialisten en communisten hand in hand zijn gegaan, zal mede een dei- oorzaken van dezen gang van zaken zijn geweest. De sociaal-democraten hebben bij een verlies van 12 zetels hun aanhang in verge lijking met de vorige verkiezingen zien ver minderen met 8,6 pet. Dit verlies is te be langrijker, omdat de sociaal-democratische partij sinds het gedwongen aftreden van dr. Bruning openlijk in de oppositie kon gaan. Desniettemin is de achteruitgang, die voor het eerst bij de rijksdagverkiezingen van September 1930 tot uiting kwam, voortge gaan. Nog belangrijker van algemeen politiek standpunt wordt deze verzwakking van de Duitsche sociaal-democratie, wanneer men bedenkt, dat deze partij tezamen met het centrum de steunpilaar vormde van de grondwet van Weimar, waarop de jonge Duitsche republiek steunde. Want ook het centrum is verzwakt uit den strijd gekomen. Vijf zetels gingen voor deze partij verloren. Het verlies aan' stemmen, vergeleken bij de verkiezingen van 21 Juli bedraagt juist het zelfde als bij de sociaal-democraten, nl. 8,6 pet. De slechte economische toestand welke op het oogenblik in Duitschland heerscht, is wel zeer duidelijk aan den dag getreden in do groote winst, die de communisten hebben verkregen. Ondanks het feit, dat bijna twee millioen kiezers minder naar den stembus zijn gegaan is het aantal op de communis ten uitgebrachte stemmen met niet minder dan 13,1 pet gestegen, hetgeen voor hen een vermeerdering van 11 zetels beteekent. Met hun 100 mandaten zijn zij nog slechts 21 stemmen zwakker in den Rijksdag dan de sociaal-democraten, die sinds de stichting van de republiek tot en met de verkiezin gen van 14 September 1930 de sterkste poli tieke partij in Duitschland vormden. In goed ingelichte kringen te Berlijn acht men het vrij zeker, dat er een wijziging in do rüksregeering zal komen. De nationaal-so- cialisten kunnen met het Centrum alleen geen coalitie vormen, zooals dit bij de samen stelling van den vorigen Rijksdag mogelijk was. Rijkspresident von Hindenburg zal thans minder dan ooit geneigd zijn aan Hitler of een van zijn medewerkers de leiding van de regeering in handen te geven. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat getracht zal wor den de basis van de huidige rijksregeering te versterken door vertegenwoordigers van de pationaal-socialisten en het Centrum uit te noodigen in de regeering zitting te nemen. Von Papen zou in dit geval de leiding aan een ander moeten overdragen, vooral ook om dat zijn positie tengevolge van de con tin- genteeringspolitiek zeer verzwakt is. Wan neer geen samenwerking met eenige partijen mogelijk blijkt, dan zal de Rijksregeering, ook na een motie van wantrouwen, waar schijnlijk met den steun van den rijkspre sident blijven regeeren. Vast staat echter, dat wanneer de nieuwe Rijksdag zou trach ten de noodverordeningen van den rijks president op te heffen, het nieuwe parlement, dat gisteren gekozen is, even vlug zal wor den ontbonden als de Rijksdag van 31 Juli. Enkele incidenten te Berlijn. BERLIJN, 6 November (V.D.) De nacht van Zaterdag op Zondag is deze keer te Ber lijn rustiger verloopen dan bij welke vorige verkiezing die dit jaar is gehouden dan ook. Er werden in het geheel slechts 44 arresta ties verricht. In de meeste gevallen hielden deze arrestaties verband met de verkeerssta king. Voor de rest betreft het personen die verkiezingsbiljetten hebben opgeplakt en lieden die betrokken zijn geweest bij vecht partijen. In den afgeloopen nacht hebben twee bot singen tusschen politieke tegenstanders plaats gehad, welke de moeite van het ver melden waard zijn. In de Streit-strasse te Spandau is het tot een vechtpartij gekomen tusschen nationaal socialisten en sociaal democraten, waarbij een lid der S.P.D. door een messteek en vuistslagen ernstig en twee andere sociaal democraten licht werden ge wond. Twee nationaal socialisten en 5 leden der S.P.D. zijn gearresteerd. Ook in het Noorden van Berlijn, in de Oderbergerstrasse, heeft een kloppartij plaats gehad tusschen nationaal socialisten en leden van de Rijksbanier. Bij deze gelegenheid heb ben twee Rijksbamermenschen lichte hoofd wonden opgeloopen. Een politie-auto is des morgens vroeg door de gladheid van den weg te Spandau veron gelukt. Drie politiebeambten werden licht gewond. Communistische zender. Zondagochtend werd in het Zuidelijk ge deelte van Berlijn opnieuw de zender ge hoord, welke door de communisten naar het schijnt in het geheim wordt geëxploiteerd. Er werden gramofoonplaten en verkiezingstoe- spraken uitgezonden. Na een redevoering over „God en religie" en ..Wat wallen de godloozen?" kondigde de speaker de „Inter nationale'" aan. Een volgende spreker richtte scherpe woorden aan het adres der sociaal democraten en viel ook eenige malen den Rijkspresident aan. De energie van den zen der was tamelijk groot De uitzending was zeer duidelijk te volgen. Ook in andere dee- len der stad is de uitzending gehoord. Politieke botsingen. Te Bremen is het in den miaoht ep Zondag in verschillende doelen deir stad tof botsingen gekomen tusschen communisten en nationaal- socialisten. In het Westen der stad h abb en communisten eenige analen van de vuurwa penen gebruik gemaakt. Verscheidene nationaal-socialisten werden gewond'. De politie heeft negen communisten gieainrt©- teerd. Te Bremershafen heeft de politie botsin gen in den kiem kunnen smoren Te Bremen hadden lot omstreeks een uur van middag naar schatting reeds 50 tot 60 pet. der kiezers hun stem uitgebracht. Terwijl het te Hamburg des nachts op ver schillende plaatsen nog tot kleine vechtpar tijen was gekomen tusschen politieke 'tegen standers, heeft de stad Zondagochtend een volkomen rustig beeld getoond. Het weer was go'ed. Te Staussfurt is het Zondagochtend tot een kloppartij gekomen tusschen ongeveer 50 nationaal socialisten en een even groot aantal communisten. Daarbij werd een na tionaal socialist ernstig en vele communisten en nationaal-socialisten licht gewond. Hannover meldt eveneens dat de belang stelling in de verschillende deelen der pro vincie zeer uiteenloopend is. In den afge loopen nacht zijn acht personen gearresteerd Bij een botsing t-ussohen nationaal-socialisten en Rijksbanierleden werd te Misbuug een nationaal-socialist gewond. In de geheele provincie Hannover is de verkiezingsdag tot nu toe. maar bekend is, zonder ernstige inci denten verloopen. Zaterdagavond is het te Schoenewalde (district Schweinitz) tot een vechtpartij ge komen tusschen sociaal-democraten, die een vergadering hadden bezocht en nationaal- socialisten. Een 22-jarige jonge' man werd door messteken ernstig gewond. De dader werd als het ware gelyncht. De politie is er evenwel in geslaagd de orde vrij spoedig te herstellen. Te Crefeld is uit een tapperij geschoten op een troep voorbijtrekkende in uniform ge- klee'de nationaal-socialisten. Verscheidene nationaal-socialisten werden gewond. De Na tionaal-socialisten gingen tot den aanval over, waarbij het in het lokaal tot een bloe dige vechtpartij kwam. In tot-aal werden zes nationaal-socialisten vrij ernstig gewond. Twee hunner moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Toen de politie ingreep, kwam het opnieuw tot een botsing, waarbij drie politiebeamben werden gewond. Te Fraustein bij Wiesbaden werd volgens de politie uit een nationaal-socialistische auto geschoten. Een communist werd door een schot in het been gewond. Ook te Burgstadt- (Saksen is het in den nacht op Zondag tot een schietpartij geko men tusschen nationaal-socialisten en com munisten. Vijf nationaal-socialisten werden gewond. Te Breslau hebben ongeveer 150 kinderen getracht een optocht te formeeren ten gun ste van de KPD. De politie arresteerde ae leidster. De kinderen jouwden hierop de be ambten uit en riepen Weg met de politie. Te Wuppertal is het eveneens tot enkele incidenten gekomen. Twee personen, van wie een vrouw, werden door schoten, welke uit een auto werden gelost, gewond. Duitschland, Berlijnsche verkeer voor een groot deel hervat. Het Wolff-Bureau meldt uit Berlijn, ó.d. 6 November: Bij het aanbreken van den dag werd de dienst in 16 van de 18 tramremises te Berlijn hervat. Er rijden thans trams op dertig lijnen Opnieuw hebben zich ruim 5000 werkwilligen aangemeld, zoodat heden onmiddellijk bij het aanvangen van den dienst met 140 tram treinen kon worden gereden. Ook het onder- grondsche verkeer is ten deele hervat. Van bijzonder belangrijke stoornissen en daden van sabotage is geen melding gemaakt. Naar de „Rote Fahne" mededeelt, heeft de centrale stakingsleiding Zaterdagavond ech ter besloten, de verkeersstaking over de ge heele linie verscherpt voort te zetten. V. D. verneemt nog dat de B.V.G. ongeveer duizend man heeft ontslagen, hoofdzakelijk arbeiders die werkwilligen hadden gehinderd bij het. hervatten van het werk of die sabo tage hadden gepleegd. Frankrijk. De resultaten van Herriot's bezoek aan Spanje. Voor zoover tot dusver bekend is geworden zijn er te Madrid tijdens het bezoek van Her riot drie overeenkomsten tusschen Herriot en Azana onderteekend. De eerste, aldus het Alg. Handelsblad re gelt de Voorwaarden, waaronder Spanjaar den in Frankrijk en Franschen in Spanje werk mogen aannemen en onder de sociale wetten vallen. Het beginsel is dat in elk land de arbeiders van het andere land op voet van gelijkheid met de onderdanen worden be handeld. Deze gelijkheid omvat loonen, werk- loosheidsuitkeeringen, medische hulp. enz. De tweede overeenkomst regelt de verplichte ar- beidsverzekering. De derde bepaalt dat 150 personen van beide seksen tot elk land mogen worden toe gelaten voor een periode van achttien maan den met het doel een beroep te leeren. De overeenkomsten welke nog de ratifica tie der parlementen behoeven, zijn zeer voor- deelig voor Spanje, daar ongeveer twee mil- loen Spanjaarden in Frankrijk werken tegen slechts eenige duizenden Franschen in Spanje Op het te Toulouse gehouden Radicaal-so cialistische congres heeft Herriot o.m. ver klaard. dat hij tijdens zijn Spaansche reis had kunnen constateeren dat de Spaansche republiek absoluut solide is en geleid wordt door vLirige, moedige staatslieden als premier Azana, die rustig op zijn balcon een sigaar rookte, onder de oogen van opstandelingen. Spanje kan rekenen op den vastbesloten steun der Fransche republiek, niet om een van die combinaties te vormen, welke zoo vaak door de ervaring zijn veroordeeld, maar om die broederschap en vriendschap te ver wezenlijken, welke ons gezamenlijk moet lei den op de wegen van vrijheid en vrede. Engeland, Spinnersstaking in Lancashire bijgelegd. De spinnersstaking in Lancashire, waarbij meer dan 200.000 textielarbeiders betrokken ken waren, is thans bijgelegd, na precies een week te hebben geduurd. Heden wordt 't werk hervat tegen de nieuwe loon tarieven De stemming door de spinners heeft niet de noodzakelijke meerderheid van 80 pet. voor voortzetting van de staking gebracht. De spinners hebben zich bereid" verklaard, het voorloopige loonaccoord, dat een verla ging van 14 pet. ihoudt, aa te nemen. Meeningsverschil over Sir John Simon's ontwapenings voorstellen. De Kabinetscommissie voor de ontwape ning is, naar de .Morningpost" mededeelt met haar werkzaamheden gereed gekomen en zal haaf conclusies aan het Kabinet voorleg gen, dat waarschijnlijk nog voor het begin der debatten over den internationalen toe stand, die Dinsdag in het Lagerhuis zullen worden gehouden, een beslissing zal moeten nemen. Het Ministerie voor de Luchtvaart heeft de volledig uitgewerkte voorstellen van Sir John Simon, die o.a. inhouden groote beperking van bombardementsvliegtuigen, internatio nale controle op ce particuliere luchtvaar! en numerieke beperking van het aantal par ticuliere vliegtuigen, niet kunnen aanvaar den. zoocat een beslissing van het kabinet noodzakelijk Is. De ..Daily Mail" heeft vernomen, dat de Engeische regeering de voorstellen op de Ontwapeningsconferentie wil indienen ais deel van een plan, waardoor Engeland en de andere Europeesche naties een positie krijgen, overeenkomende met de door het verdrag van Versailles geschapen positie van Duitschland. Volgens de „News Chronicle" dringt het Ministerie voor de Luchtvaart er op aan. dat de plannen van Sir John Simon verworpen zullen worden. Het wordt daarbij gesteund door den Minister van Oorlog, den Eersten Lord der Admiraliteit en, tot veler groote ver rassing, door den Minister-President Mac- Don a ld. Talrijke vooraanstaande personen op het. gebied der Engeische luchtvaart hebben zich reeds openlijk uitgesproken tegen het vor men van een internationaal lichaam, waar <ie civiele luchtvaart een deel van zal uitmaken. Spanje, Tegenbezoek van den Spaan- schen minister-president aan Frankrijk. Officieel wordt medegedeeld dat de Spaansche minister-president Azana binnen kort. naar aanleiding van het Spaansche be zoek van den Franschen minister-president Herriot, een tegenbezoek aan Frankrijk zal brengen. Bij deze gelegenheid zal de pre sident der Fransche republiek Lebrun begif tigd worden met de hoogste Spaansche on derscheiding. Amerika. Amnestie voor politieke gevangenen. Naar Reuter uit Rome verneemt, heeft de ministerraad het decreet inzake de amnestie goedgekeurd. Het is onverwijld ter on der- teekening aa.n den koning die t« San Rossore toeft, toegezonden. De amnestie betreft in het bijzonder anti fascistische delicten met enkele noodzakelijke beperkingen met betrekking tot recidivisten en bij Verstek veroordeelde personen. De amnestie, aldus een communiqué, is de uitgebreidste, welke sedert de proclamatie van heit koninkrijk Italië werd afgekondigd. Aanslag op Hoover*s trein voorbereid? Reu'ter meldt uit Beloit (Wisconsin), dat ambtenaren van de spoorwegpolitie twee negers hebben aangehouden, die worden ver dacht een aanslag op den extra-trein van president Hoover hebben beraamd. De politie had een mededeeling gekregen omtrent hel plan en liet den heel en nacht de lijn bewa ken. De negers werden gevat toen zij op het in de mededeeling genoemde punt kwamen Opheffing Drankwet niet van invloed op buitenlandschen handel? Indien het congres ooit de Volstead Act zou wijzigen, zou men volgens de bladlen krachten een wijziging aan te brengen, die slechts voor de Amorikaansche wijnen van kracht zou zijn, zoodat de vei'koop van Engeische en Duitsche bieren en van Fransche en Ita- liaansche wijnen verboden zou blijven. (Alg. Handelsblad Britsclh'Iiidië. Nieuw dreigement van Gandhi. Gandhi heeft, naar Reuiter uit Bombay meldt, verklaard dat hij opnieuw zou gaan vasten, wanneer de overeenkomst van Poena niet in haar geheel door de Hindoekasten werd uitgevoerd. Jap an Mislukte aanslag tegen Tokio*s lichtcentrales. Een aantal t? Tokio gearresteerde personen wordt er volgens Reuter van verdacht deel genomen te hebben aan een complot om de eiectirische centrales te vernielen ren'-Inde Tokio in duisternis te dompelen en in de daaruit voortvloeiende verwarring bepaalde hooggeplaatste functionarissen te oermoorden. Onder de aangehoudenen zijn zes leden van de „Vereeniging der onafhankelijke jeugd". SALOMON REINACH OVERLEDEN. Reuter meldt uit Parijs, dat aldaar op 74-jarigen leeftijd overleden is Salomon Reinach, bekend philoloog cn archaeloog en lid van het Institut de France Rein ach 's naam is verbonden aan de opgravingen van steenen te Glozel, welke vondsten hij van het grootste belang achtte. Dussard, conservator aan het Louvre heeft destijds de waarde van dit gesteente bestreden. Van Reinach's hand verscheen een aantal werken over philologische onderwerpen. STRUISVOGEL-INVASIE IN AUSTRALIë. CANBERRA, 6 Nov. (Reuter). In enkele streken van Australië zijn uitgestrekte graan velden verwoest. Het betreft hier een bijzon der soort struisvogels (emus), die in groote troepen van soms meer dan 20.000 stuks de graanvelden binnendringen cn den oogst vertrappen. De autoriteiten hebben maat regelen genomen om de vogels te verdrijven en er zijn troepen naar de bedreigde stre> ken gezonden. BRITSCH VRACHTSCHIP IN HACHFT.1JKE POSITIE COLON, (Panama), 6 Nov. (Reuter) Het Britsche passagiersschip „Ariguani" snelt het Britsche vrachtschip „Phemius" te hulp, dat een S. O. S. heeft uitgezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het 250 mijl ten Noorden van Colon door een orkaan is ge troffen. De pijp van de „Phemius" is weg gerukt en verscheiden ruimen staan vol wa ter. MAXIM GORKI CANDID A AT VOOR DEN NOBELPRIJS. STOCKHOLM. 4 Nov. iVJDI Volgens berichten in de bladen zal de Nobelprijs voor litteratuur in het jaar 1932 mogelijk een Rus ter. deel vallen. Behalve Maxim Gorki, wordt genoemd de te Parijs levende Russische schrijver Merejkowski Bevestiging der be richten is niet te verkrijgen. BOND VAN NEDERLANDSCUE ONDERWIJZERS. Op Zaterdag 5 November hield de afdeehng Haarlem van den Bond van N.d Onderwij zers een buitengewone vergadering voor leden en hun huisgenooten In zijn openingswoord toekende do voor zitter protest aan tegen het weigerend aal- woord dat B. en W. gegeven hebben op h't verzoek den onderwijzers verlof te geven aan de demonstratie op 8 November deel tc ne men. De L'den hebben reeds een klinkend protest uitgebracht, door ongeveer f 100 bijeen e brengen om werklooze onderwijzers hier en elders in de gelegenheid, te stellen Dingdag- naar Don Haag te gaan. Nadat een clubje leden op verdienstelijke wijze eenige muzieknummers ten beste had gegeven, declameerde collega, mej. Koolhaas uit Amsterdam op schitterende wijze eenige gedichten van Adaraa va.n Sc hel t. ma. Daarna kreeg de heer Roggeveen het woord, als voorzitter van de vlag commissie. Op de groote demonstratie van 25 September :n Amsicï rdam was deze commissie spontaan ge vormd. Toen was reeds direct een mooi be drag ingezameld. Eenige dames hadden m korten tijd de vlag. naar een ontwerp van den heer Brits ui: Santpoort, vervaardigd en onder luid applaus bood de heer Roggev.en de vlag aan het bestuur aan. De voorzitter dankte do commissie voor dit schitterende cadeau. Hij hield daarbij cn korte toespraak waarin hij den .- rijd der onderwijzers schetste. Hij wekte d: leden op nu onder deze vlag de gelofte af te leggen voor oe Bondsldealen te strijden. Het hoofdbesturuslid. de heer Moorman uit Hilversum feliciteerde de afd. namens het H. B. met'de vlag en hield daarbij ook een geestig, propagandistisch speeohje. Op 8 November a.s. zal de nieuwe vlag in de groote Haagsohe demonstrate worden mee gedragen. Geestdriftig zong de vergadering het onderwijzers-strijdlied. Het clubje musiceenerute leden gaf nog een paar nummers, mej. Koolhaas der.! nog eens de vergadering van haar kunst genieten. De vergadering werd nog een korten tijd gezellig onder muziek, dans en voordrachten voortgezet. Vooral de voordracht van de neer van Lohuizen in Geidersoh dial.ct. oogstte veel bijval. Mt een woord van dank aan alle mede werkers sloot de voorzitter de geslaagde bij eenkomst. LEVENDE SCHOL ITT DENEMARKEN. Heden was in den afslag een groote partij schol, aangevoerd met twee vrachtauto's uit Denemarken. De auto's waren Zaterdagmid dag 5 uur uit Denemarken vertrokken on kwamen Zondagmiddag 1 uur alhier aan, zoodat ze 20 uur onderweg zijn geweest. Het merkwaardigste was. dat een groot, deel dor scholletjes nog leefde, ondanks dat. ze wel licht twee etmalen uit hun element zijn. Bij elke auto zijn twee chauffeurs en daar er een slaapbank in de cabine aanwezig is. krijgen de bestuurders voldoende gelegenheid om te rusten en te slapen. PROF. MR. DR. J. VAN DER GRINTEN Zondagmiddag is Nijmegen overleden prof. mr. dr. J. van der Grinten, hoogleeraar in de rechtswetenschappen aan de R.K. Univer siteit te Nijmegen. Prof. mr. dr. Jozef Hubertus Petrus Maria van der Grinten werd op 1 Maart 1885 te 's-Hertogenbosch geboren. Hij genoot zijn opleiding aan het Gymnasium te Nijmegen en studeerde rechtswetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam. In 1907 promo veerde hij t.ot doctor in de rechtsweten schappen en in 1911. tot doc tor in de Staatswetenschappen. In 1909 cn 1910 was mr. dr. van der Grinten adjunct commies van de provinciale griffie van Gel derland. 1909-1915 was hij commies-redac teur ter gemeente-secretarie van Nijmegen, terwijl hij in 1915 werd benoemd tot ge meente-secretaris van Nijmegen, welke fuc- tie hij tot 1923 bekleedde. In dal jaar werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de R.K. Universiteit in staats- en administratief recht. Prof. van der Grinten heeft o.m. deel uit gemaakt van de Staatscommissie tot. her ziening van de L. O.-wei der commissie voor de havenbelangen van Rotterdam en der commissie tot uitgifte van de Zuiderzee- gronden. Van de hand van don overledene versche nen verschillende publicaties o.a. ric tweede druk van Prof. Struyeken's Staatsrecht van het Koninkrijk der Nederlanden dn samen werking met Mr. A. Struycken on Mr. Jo- sephus Jitta). artikelen In het Weekblad voor Gemeentebelangen. Economisch Statis tische t Berichten, Themis en Studia catho- lica. ACENDA. Heden: MAANDAG 7 NOVEMBER Stadsschouwburg: N.V. Gezelschap Saai- bom: .,'n Lot.... 'n Nacht.... 'n Millioen". 8.15 uur. Hotel „Lion d'Or": Matinee Schimmenspel van Mevrouw E. Kraemer-Obrcen, 2.30 uur. Rembrandt Theater: ..Quick, de clown". Op het tooneel: Koos en C. Speenhof f. 7 en 9.15 uur. Palace: „De danseres Barberina". Op het tooneel: De drie Dcwcrs. Acrobatiek. 7 cn 9.15 uur. Luxor Sound Theater. ..Tarzan". 8.15 uur. Kunstzaal Reekcr. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlcmsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. DINSDAG 8 NOVEMBER Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad Too neel: ..Het Huis der Vreezen". (Volksvoor stelling). 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlcmsche beel dende kunstenaars. 10—7.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym en Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10379 Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. Tel. 10354.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5