Alk Algemeene Vergadering van „Volksonderwijs" Liefde de Sterkste Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DACBLAD MAANDAG 7 NOVEMBER 1932 STADN1EUWS. Motie tegen de noodwetTerpstra aangenomen. Prof. Salverda de Crave over gesproken en geschreven taal. Door „Volksonderwijs" is Zaterdag en Zon dag de algemeene vergadering gehouden in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond. De opkomst was zeer groot: 296 af- deelïngen waren vertegenwoordigd, met 350 afgevaardigden (747 stemmen). Openingsrede van Mr. Oud. m Mr. P. J. Oud (V. D. B.) De voorzitter, Mr. P. J .Oud, memoreerde in zijn openingsrede hen, die aan de ver- eeniging zijn ontvallen door den dood; in het het bijzonder Mr. Dolk, oud-algemeen secre taris, het eerelid dr. v. d. Stadt en de stille kracht mevr. De VriesHam. De aanwezigen herdachten hen door enkele oogenblikken op te staan. Spreker herinnerde in het kort aan de ergste bepalingen van de wet-Terpstra: leer- lingenschaal, onderwijzersopleiding, straf stelsel. Ernstig stelde het daarbij teleur, dat voorschriften om de ongebreidelde oprichting der bijzondere scholen te temperen, ont braken. Het werk van het comité van actie is van zeer groote beteekenis geweest: landelijke, provinciale en plaatselijke vergadering wer den gehouden, 332moties werden aan de Tweede Kamer aangeboden, die daardoor een overhaaste behandeling van het wets ontwerp geweigerd heeft. De minister heeft een enkele wijziging aan gebracht. De belangrijkste is de leerlingen- schaal. Hij heeft inmiddels de bepalingen over de leerlingenschaal tot een afzonderlijk nood-ontwerp gemaakt. Ook dit ontwerp mag er niet. komen, (applaus! Op het ontwerp-Terpstra is het rapport Wel ter gevolgd. Weiter wil voor het lager onderwijs: le. De uniforme leerlingenschaal. 2e. Concentratie van scholen, doch alleen voor het openbaar lager onderwijs, voor de bijzondere school kan het niet. Daarbij is het plan-Feberwee gekomen met scholen van 28 klassen met een ambulantschoolhoofd. Tegen dergelijke Kazerne-scholen zal men zich met kracht verzetten. Voor het platteland beteekent de concen tratie het' oprichten var>. streekscholen voor lager onderwijs. Het invoeren van die scho len zal een nieuwen voorsprong voor het het bijzonder onderwijs beteekenen. Men wil gaarne concentratie, doch dan zoo, dat alle richtingen geconcentreerd blijven op de openbare school (applaus). 3e. Verhooging der minima-aantal leer lingen van de oprichting van scholen. Voor zoover de bijzondere school betreft is dit een uitmuntend denkbeeld. De commissie meent echter, dat dan ook het minimum voor de openbare school zal moeten worden verhoogd. Dit spruit voort uit wanbegrip om trent de grondwettelijke positie van de open bare school, die immers alom vertegenwoor digd moet zijn. 4e. Aanstelling van onderwijzeressen A." Dit gaat uit van het onjuiste beginsel, dat de taak van den onderwijzer in de lagere klassen minder bekwaamheid zou vorderen. In de wet-Visser is het diploma A echter be doeld als bijzonder diploma tegenover het diploma van het onderwijzer met de vol ledige bevoegdheid, van die wet. De nieuwe opleiding is er echter nog niet. Wil de com missie-Weiter thans voor de onderwijzeres A een lagere bevoegdheid invoeren dan de ge wone acte van tegenwoordig? Geheel dit streven doet denken aan het beruchte systeem der assistenten van de wet van 1924. Het ging toen niet zoo zeer om minder be voegden in de scholen te brengen, doch om volledig bevoegden tegen minder salaris (applaus). FEUILLETON. Naar hat EngeLsch van Mrs. PATRICK MACGIL' (Nadruk Verboden). 6) i Hij verwachtte zijn oude vriendin, de Hertogin van Rochester, met har nichtje Lady Olga, op de thee. Haar leven lang. sinds zij eenig oordeel des onderscheids had. was het meisje, wier eenige ambitie het. was zijn schoondochter t- worden, geleerd den ouden man aangenaam te zijn. Eigenlijk begon Lady Olga bang te worden eenigszins ongeduldig, door verschillende redenen buiten haar schuld, hadden haar ouders haar absoluut onbemiddeld achter gelaten en was zij afhankelijk van de lief dadigheid van haar tante, die in den laat- sten tijd herhaaldelijk toespelingen had ge maakt op de hoogs kosten van het levens onderhoud en haar dringend had geraden een huwelijksaanzoek van Jack Perivale te bespoedigen. „Gedurende den oorlog was er nog een reden voor uitstel maar die is nu voorbij. Heusch. kindlief, als je hem er niet toes kunt brengen zich te verklaren, moest je maar naar iemand anders uitkijken", was de wijz* raad der wereldschs. oude hertogin. Lady Olga's donkere, schitterende schoon heid kwam op haar voordeellgst uit door he!- vuurroode costuum met wit bonten vos, dat. zij droeg toen zij bij Lord Perivale binnen trad» 5e. Verhooging van den minimum-toela tingsleeftijd is een uitnemende maatregel, in dien hij gepaard gaat met een regeling van het voorbereidend onderwijs. Het is een slechte maatregel, waar een goede regeling van dat onderwijs ontbreekt. 6e. Verbod van boventallige onderwijzers. Dït voorschrift gaat uit van een onhoud baar beginsel, omdat het den gemeentebestu ren zou verbieden het onderwijs te verbeteren indien zij daartoe de middelen hebben. 7e. Meerdere concentratie der opleidings inrichtingen. Wij hebben er geen bezwaar tegen als dit op rationeele wijze geschiedt, zei Mr. Oud. De regeering, die de Rijkskweekschool in Den Bosch opheft, laat echter de bijzondere kweekscholen ter plaatse in de onmiddellijke omgeving in stand. Dit alles betreft alleen het lager onderwijs, Daartoe beperkt spr. zich in hoofdzaak, om dat hier vooral de taak van „Volksonderwijs" ligt. Mocht er dan niet bezuinigd worden op onderwijsgebied? Ons comité van actie heeft de noodzakelijkheid daarvan ten volle er kend. Daarvoor echter is wijziging van het stelsel der wet van 1920 noodig. Van die wijziging willen echter die voorstanders van het bijzonder onderwijs niet hooren. Men houde toch vooral scherp in het oog het groote verschil tusschen de Grondwet van 1917 en de werking in de wet van 1920. Het beginsel van 1917 is nog altijd juist. Het moetuitgevoerd worden in den geest, die bij de ontwerpers van 1917 heeft voorgezeten. Het is die geest, die tegenwoordig ont breekt. Welk een hemelsbreed verschil tus schen een Bos en een Cort van der Linden eenerzij ds en Rutgers en Terpstra aan den anderen kant. De voorstanders van het bij zonder onderwijs maken de bevrediging tot een aanfluiting. Men denke aan het gebeurde in de Wleringermeer. Is het wonder, dat er een steeds grooter verzet komt tegen de pacificatie? Wij begeeren het opzeggen van de pacificatie niet, zei spr.. Wij weten, dat daaruit nieuwe strijd zal voortkomen, hef tiger dan ooit te voren. Wij kunnen echter ook in den tegenwoordigen toestand niet be rusten. Wij eischen een uitvoering der begin selen van 1917. die in overeenstemming is met den geest van die beginselen. Deze rede van mr. Oud werd met een lang durig applaus besloten. Mr. L G. van Dam sprak een welkomst woord namens de gastvrouw, de af deeling Haarlem. Het jaarverslag 1931 werd goedgekeurd na eenige besprekingen, die door de af dee ling Amsterdam werden geopend over de schipperskinderen en de actie tegen het- ontwerp-Terpstra, over het laatste waarvan de heer Klaas de Vries, algemeen secre taris mededeelde, dat het actie-comité adres sen gericht heeft aan de Tweede Kamer. Het aantal leden is gestegen van 60.463 tot 62,558, bet aantal afdeelingen met 10. De financieels toestand is niet onbevredigend. Verkiezing bestuursleden. Tot lid van het hoofdbestuur in de vaca ture-prof. Eerdmans (aftreding 1935) werd gekozen de heer J. P. van Pelt (Breda). De periodiek aftredende leden mr. P. J. Oud (Den Haag) en R. van Gaasbeek (Utrecht) werden herkozen. Bij acclamatie is benoemd tot lid van de Commissie van Beroep, mr. L. G. van Dam (Haarlem). Goedgekeurd werd de motie van het hoofdbestuur over schoolvoedïng in de va- cant-ies. die aandringt bij de afdeelingen krachtig te ijveren voor verstrekking van voeding en kleeding. aan schoolgaande kinderen, hetzij van gemeentewege hetzij op andere wijze. De Zaterdagavond was gewijd aan een huishoudelijke vergadering, terwijl Zondag morgen begonnen werd met een voordracht van prof. dr. J. J. Sal verda de Grave over „De verhou- dig van geschreven tot gesproken taal in verband met de vereenvou diging onzer spelling." Het probleem der verhouding van de gespro ken tot de geschreven taal beheerscht de geheele spellingskwestie; een juist inzicht in ..Het spijt mij zoo, maar tant? moest met zwaren hoofdpijn naar bed gaan, zoodat zij niet komen kon. Maar ik dacht, dat u het wel prettig zoudt vinden als ik voor u kiwam theeiïlohenkenZgit u mar .,ja" vleide het kleine arislocraatje, .terwijl zij haar hand schoenen uittrok en ze achteloos als een bal letje oprolde, daar door toonen d, dat zij wit glacé handschoenen gewiend was niet meer dan éênimaal te dragen. Jack Perivale's vader nam ieder detail van haar slank, zorgvuldig gekleed figuurtje en iederen trek van het donkere, mooie gezicht nauwkeurig in zich op. „Als Jack zich niet haast, zal een ander hem voor zijn", dacht hij bij zichzelf. En plotseling kwam het in hem op. dat dit alleen zijn met Lady Olga een prachti ge gelegenheid was om haar eens te polsen in hoeverre zij geneigd was de toekomstige Lady Perivale te worden. Zich tot haar wendend terwijl zij haar glanzend hoofd over den suikerpot boog. zei hij ernstig en vriendelijker dan hij ge woon was: „Kindlief, zul je me vergeven, wanneer ik je als vader een zesr persoonlijke vraag stel?" Een vreemde ontroering maakte zich van Lady Olga meester en de donkere bios. die haar wangen over toog. was niet he: gevolg van kinderlijke bedeesdheid, zooals de oude man dacht, maar van groote innerlijke op winding, want haar vlugge intuïtie had haar doen begrijpen, wat komen zou. ,,U weet wel. dat u mij alles moogt vragen beste oom James, alles wat u maar wilt" antwoordde zij met een lieve stem, zich in eerbiedige aandacht tot hem keerend. en hem als familielid betitelend, waar zij eigen lijk geen recht op had. doch wat men haar van haar prilste jeugd af, geleerd had. De stem van den ouden edelman was bijna om medelijden mee te hebben, toen hij die verhouding moet noodzakelijk voeren tot de erkenning der wenscheüjkheid eener spel lingvereenvoudiging. Spreken is spontaan, schrijven is bezonnen; gesproken en ge schreven taal zijn twee aspecten van ons vermogen ons naar buiten te openbaren. De vraag welke van beide hooger staat, heefc geen zin. daar eik der beide taalvormen zijn eigen domein heeft-; zij vormen twee onver gelijkbare grootheden. Er kan dus ook geen sprake zijr. van strijd tusschen beide. De gesproken taai is het eerst gegeven, op haar berust- de geschreven taal; het onderwijs moet dus uitgaan van de gesproken taal en de leerling moet, van deze uit, worden opge voerd tot andere taalvormen dan die welke zijn eigenlijke moedertaal vormen. Het is een dwaling, te meenen dat de ongedwongen omgangstaal minder „juist" zou zijn dan de geordende geschreven taal; zoodra iemands mededeeling volledig door den hoorder wordt verstaan spreekt hij correct. Aan den an deren kant is de geschreven taal de draagster onzer cultuur en onze hoogste denkbeelden; alleen door haar kennen wij het verleden; en in onze verstandelijke en geestelijke ontwiK- keling speelt zij een voorname rol; zij ver schilt van de gesproken taal in zinsbouw en woordenkeus en die verschillen hebben zij, die schrijven, te eerbiedigen. Indien echter de geschreven taal niet in- contact blijft met de gesproken taal, verstart zij. Twee wegen voeren van deze beschouwin gen t-ot de overtuiging dat- spelling zoo een voudig mogelijk moet zijn: eensdeels, daal de taal in haar essentie klank is. moet- de spelling zich naar den klank regelen; ander deels daar de geschreven taal berust op de gesproken taal, is het zaak den afstand tus schen schrift- en klank niet nog grooter te maken dan zij reeds door het verchil in bei der wezen is. Uit de vergadering kwam het verzoek deze rede in druk te doen verschijnen wat het hoofdbestuur toezegde. Het hoofdbestuurslid, de heer Krop- veld sprak over „De ingediende Noodwet". Na de verslechteringen van 1923, 1924 en 1928 komen vermoedelijk die van 1932. Spr. becritisegerde de leiding van minister Terp stra, die zelf uit de kringen van het lager onderwijs is voortgekomen. De wet-Terpstra is geen noodwet-, daar toch pas over 2 j aai de bezuinigingen zullen kunnen ingaan. Ab soluut- onaanvaardbaar zijn de cijfers in dat noodwetje genoemd. De nadeelige bepalingen over het verhinderen van het toest-roomen van nieuw bloed, gelden alleen voor het openbaar onderwijs, niet voor het bijzonder. Laat de kreet klinken, eindigde spreker: Ge noeg vernield, laat ons opbouwen! Hierop werd bij acclamatie met lang ap plaus aangenomen de volgende motie-noodwet. De algemeene vergadering van „Volks onderwijs" gehoord de besprekingen over de aanhangige „Noodwet"-Terpstra van oordeel, dat. deze z.g. Noodwet voor ons Lager Onderwijs regelingen schept van blij- venden aard. die ten aanzien van de aan tallen leerlingen per leerkracht in de scholen een niet- te verdedigen désorganisat-ie bren gen en in flagranten strijd zijn met- nood zakelijke voorwaarden voor behoorlijk vrucht dragend onderwijs en met het opvoedend karakter, dat in het belang van onze jeugd in het bijzonder nog in deze dagen het schoolonderwijs heeft- te kenmerken. ten aanzien van het benoemingsrecht van gemeentebesturen aan dezen verplichtingen opleggen, die door benoeming van wachtgel ders 'sters) zonder eenige beperking, met de belangen van onze openbare scholen niet de minste rekening houden, ten dezen in de verhouding tusschen het openbaar en het bijzonder onderwijs, groote ongelijkheid scheppende ten nadeele van het openbare en honderden jonge leerkrachten buiten de mogelijkheid steilen van het vervullen van eenige betrekking. doet een dringend beroep op de Volksver tegenwoordiging, om deze Noodwet niet aan te nemen en besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeering. de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal en de pers. In den loop der vergadering werden nog vele voorstellen van afdeelingen behandeld. De rondvraag bracht ten slotte nog talrijke sprekers op het podium. VAN EEN WEGGELOOPEN JONGETJE. Te Amsterdam heeft een controleur aan het. Centraal Station aangehouden een 12- jarige jongen, die de controle passeerde in gezelschap van een ouder jongmensch en die zeer zenuwachtig deed. De controleur ging den knaap, die het- op een loopen gezet had, na en wist hem te grijpen De jongen werd naar een politiebureau gebracht, waar hij vertelde, dat hij ergens op een kostschool was. Later bleek het jongetje dien morgen weg- geloopen te zijn uit het paedologisch insti tuut van prof. Waterman, voor moeilijke kinderen op het Valeriusplein te Amsterdam. Hij is een zenuwpatiëntje, wiens verhalen op fantasie berustten. Hij was wel eens meer weggeloopen. smeekend vroeg: ..Houd je van mijn jongen. Olga? Als hij je zou vra-gen, zou je dan „ja" zeggen?" Het welgevormde hoofd boog zich geheel in overeenstemming m?t de conventioneele begrippen, die de oude heer «koesterde omtrent de houding van een vrouw in een dergelijk geval. Hij was doodsbenauwd, dat Jack wat hij noemde „een democratisch huwelijk" zou kunnen sluiten en voelde dat hij dan eerst rustig zou kunnen sterven wanneer Jack ge trouwd was met een vrouw, die op waardige wijze de tradities van zijn oud geslacht zou voor td ragen. Olga's antwoord kwam ais een zucht en het klonk als zoete muziek in de ooren van den oudrn aristocraat. „Ik houd van Jack. en als hij mij ten huwelijk zou vragen, zou ik de gelukkigste vrouw ter wereld zijn". Lady Olga sprak de volle waarheid, wat betreft haar laatste woorden: tot echte liefd: was zij niet in staat, noch voor Jack. noch voor iemand anders. In een natuur als de hare was slechts plaa's voor één liefde en dat was eigenliefde. „Ik zou zeer gelukkig zijn, als ik jullie ge trouwd kon zien. Jack is een goede zoon. in zooverre de jongens tegenwoordig goed zijn", hernam Lord Perivale en met deze halfslach tige loftuiging meende hij te kunnen volstaan. Jack's moeder had zijn vaders gebrek aan hartelijkheid tegenover zijn eenig kind al tijd toegeschreven aan het feit-, dat hij hem niet had gezien voordat hij bijna een jaar oud was en toen leek hij op geen zijner voor vaderen, hetgeen een groote teleurstelling was. Na den oorlog had hij iets meer ouder lijke toegenegenheid betoond, waarvoor Jack heel dankbaar was. want hij hield van zijn koelen, gereserveerden vadEr, die soms even onbereikbaar was ais een on toegankelij ke n bergtop. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet i-eranticoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of met geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven UITDUNNEN VAN LEGER- PERSONEEL. BRENGT GEEN BEZUINIGING. In het Rapport Weiter wordt de noodzake lijkheid bepleit, dat- ook op het legerperso- neel moet worden bezuinigd en dan nog wel op korte termijn, door o.a. het uitdunnen van het beroepskader. Daardoor'ware een bezui niging te bereiken van pl.m. 1.3 miilioen op de" Defensiebegrooting. De Redactie van het Handelsblad komt zeer terecht op tegen het op korten termijn ontslaan van legerpcrsoneel. dat de arbeids markt. zal overvoeren en waar geen werkge legenheid voor een groote groep van de be volking in de moeilijke tijden van thans, is te bekomen. Het komt niet te pas. schrijft, het Handels blad. nu zooveel personeel in het leger ont slag te geven. De moeilijkheden van den tegenwoordigen tijd eischen, dat geen meer dere arbeidskrachten op de markt worden gebracht. Beter ware op het materieel te be zuinigen. Zeer juist! Wat stelt men zich toch wel van een be zuiniging óp het beroepspersoneel van het le ger voor? Uitdunnen van beroepskader zal geen bezuiniging brengen!! Zeer velen heb ben overdreven verwachtingen van de som men, welke middels het op wachtgeld stel len van ambtenaren, voor de schatkist wor den bezuinigd. In werkelijkheid zal het te bezuinigen bedrag, door op wachtgeld stellen van militaire ambtenaren niet groot zijn, vooral niet de eerste jaren. Het is aan te toonen, dat de te bezuinigen sommen door het op wachtgeld stellen niet evenredig zijn aan het daardoor veroorzaakte leed. Volgens de voorloopige plannen zullen in het- leger overcompleet komen en op wacht geld worden gesteld: totaal 415 onderofficie ren (van verschillende rangen), die dan te vens uit den militairen dienst worden ont slagen. (De overcomplete officieren worden op nonactiviteit gesteld). Gedurende de eerstvolgende 5 jaren zou den deze onderofficieren aan jaarwedden ontvangen frond) f 5.180.000 Op wachtgeld gesteld zal aan hen moeten worden uitgekeerd 3.810.000 Blijft winst (bruto) in 5 jaren f 1 370 noo Dit is gemiddeld per jaar (bruto) 274 000 Om tot de netto winst te komen zal echter met nog enkele facto ren rekening moeten worden ge houden. o.a.: Voor reserveplicht (5 pet. van de bezoldiging) moet door het Rijk worden be taald f 52.000 Een verlaging van inko men van f 600I 800 per jaar, komt het Rijk en Gemeente te staan op een belasting vermindering van pl.m. f 60 per persoon en maakt een bedrag van 415 X f 60 25.000 77.000 Blijft over voor het Rijk f 197.000 Wij vragen ons af, of een bezuiniging van nog geen f 200.000 per jaar een reden mag zijn om 415 ambtenaren op zoo een erge wijze te dupeeren, door hun ambtelijke loop baan af te snijden. Maar ook deze f 197.000 zullen nog niet on verminderd aan de schatkist ten goede ko men. Vooral het eerste jaar niet. Het is toch niet mogelijk, om in elk gar nizoen precies het aantal overcompleet ko mende onoderoff. ontslag te geven. In 't cone garnizoen zullen er wat. meer. in liet andere wat minder overcompleet komen. Er zal dus moeten worden overgeplaatst. Stellen we het aantal op 100 en de gemiddel de kosten op f 250 per persoon, dan wordt dat in totaal f 25.000. Voor het vervangen van op wachtgeld ge stelde onderoff. in bijzondere functies werk zaam. zullen cursussen moeten worden ge houden. Dit getal eveneens op 100 stellende en aannemende dat de kosten (verblijfsver goeding, reiskosten, leermiddelen enz.) f 400 per cursist zullen bedragen, dan zal hiervoor noodig zijn een bedrag van f 40.000. Door bevordering zai aan kleedingtoelage naar schatting noodig zijn een bedrag van f 7000. In het eerste jaar kan dus, als gevolg van het op wachtgeld stellen, op bijzondere uit gaven worden gerekend tot een bedrag van pl.m. f 25.000 -f f 40.000 f 7000 f 72.000. In dat jaar zal er voor het Rijk aan bezui- Goeden nacht, mijn kind: je zult een uit stékende vrouw voor Jack zijn en ik hoop dat jullie gelukkig zult worden", waren de afscheidswoorden, die hij op aanmatigenden toon tot Olga sprak. HOOFDSTUK 8. ,.Als ik je nu zou moeten verliezen". „Neen, ouwe jongen, nu kan Ik je geen nieuw verhaaltje vertellen voor morgen. En Dumpling, jij robbedoes, het. is tijd voor je om naar b=d te gaan! Maak. dat je weg komt", en Jack Perivale bracht het kleine meisje in verrukking door haar met één hand op te nemen, onder zijn arm te duwen en haar zoo naar boven te dragen 'ot aan de deur van haar slaapkamer. Hetty was drie dagen verloofd en op haar slanke hand prijkte nu een veel bescheidener ring. „Ik bezit buiten mijn salaris geen cent behalve wat mijn vader mij geeft en dat is niet veel, als men nagaat wat er tegen woordig al mee betaald rao?t worden. Ik kan je dus niet zoo'n kostbare ring geven als ik wel zou willen, mijn lieveling. Maar eens zal de tijd komen", en de jonge, ongeduldige onstuimige stem klonk vrooüjk door de kleine met cretonne behangen kamer. ..dat ik je paarlen. briljanten en bontmantels geven kan, alles waar je maar van houdt* zonder aan geld behoeven te denken"., zei Jack Peri- valen en bezegelde ieder woord met een kus Hetty's hsldere glanzende oogen, schitterend van een licht, dat alleen de liefde vermag te doen schijnen, waren gericht op die van den man, waarvoor zij zou moeten lijden zooals weinige meisjes gedaan hebben en haar stem klonk als muziek, toen zij zachtjes antwoordde: „Maar. lle-fste. waarom hebben wij een uiterlijk teetken voor onze liefde noodig? Indien je zoo arm was, dat wij ons niging niet meer dan f 197.000 f 72.000 f Ï25.Ö00 overblijven. Wei een sober bedrag in vergelijking met wat men er zich van voorstelt en met het leed dat daardoor aan 415 gezinnen wordt toe gebracht. Nemen wij nu nog aan. dat vele wachtgel ders zuilen trachten werkzaamheden ie yer- ïichten beneden het normale loon. waardoor andere werknemers werkloos zullen worden i.cr zijn al gevallen aan te wijzen, dat werk gevers indienstneming van wachtgelders heb ben toegezegd dan zal het op wachtgeld stellen van militaire ambtenaren zeker niet tot de gewenschte bezuiniging leiden, en zal nog minstens f 100.000 moeten worden bij ge nus:. om de meerdere steun aan werkloozen te betalen. H. ING F.ZON MEDEDEKUN GEN a 60 Cts. per regel. ,lets kouder'' luidt het weerbericht. Het is nu zaak te zorgen Voor brandstoffen van Hoenderdos Stel 't niet uit tot morgen. Jonge Levens door Jcanna Oterdahl. Jeanna Oterdahl. nu reeds meer dan 20 jaar leerares. heeft uit haar rijke ervaringen dit boek geschreven, da het leven van de jonge meisjes schildert, het gewone dagelljksche le ven. thuis, op school. En ze heeft dit gedaan met een zuiveren psychologischen kijk. met scherp waarnemingsvermogen en juist begrij pen. Het is een boek voor alle leeftijden ge schreven. Jonge Levens" is uit het. Zweedsch ver taald door N Basenau—Goemans en is uitge geven door J. M. Meulenhoff te Amsterdam. De zeven jaren van Rachel, door Bcrta Huck. Jacob diende om Rachel zeven jaar. die in zijn oogen slechts enkele dagen waren omdat hij liefhad, Hoe echter heeft Rachel zelf over die zeven jaar gedacht en hoe is zij die door gekomen? vraagt Berta Ruck zich af. En zij verhaalt in De zeven jaren van Rachel van een meisje dat bijna 10 jaar verloofd is geweest, dat steeds moest wachten en waarvan de lief de stierf. W. de Haan te Utrecht, gaf het boek uit dat vertaald is uit het Engclsch door G. J. Werumeus Buning- Enzink. De Volksdansmarc. Het Nederlandsch Centraal Bureau van Volksdansen te Oosterbeek. heeft een blad uitgegeven de Volksdansmarc. dat voorlooplg 3 maal 's jaars verschijnen zal zoodat de af leveringen fungeeren als schakels tusschen de Paasch-, Zomer- en Kerst vacant ic-cursus- sen die gegeven wort en te Oost er beek op de Meihof. D? belangstelling zal worden aange kweekt wat op den volksdans betrekking heeft. Het ons toegezonden nummer bevat o.a. verslagen over den Juli-cursus var. dit jaar. over de Augustus-school in Malvern iEngeland), boekbespreking, varia en vra- genbus, enz. Japan als wachter der beschaving. Bij W. J. Thieme en Cic. te Zutphen Is van prof. J. L. Pierson verschenen een verzame ling van opstellen, welke in enkele bladen zijn gepubliceerd. Het geheel is een pleidooi voor de in de wereldpers zoo sterk aange vallen buitenlandsehe politiek van Janan ten opzichte van China en Mandsjoërije. De schrijver tracht aan te toonen. dat '...Taoan het recht aan zijn zijde heeft en dat hot. door zijn optreden tegen oen misdadige verwording, welke voor den wereldvrede eon voortdurend gevaar onlevort in de toekomst zonder twijfel den dank van Europa zal oogsten van zijn optreden". Naar Prof. Pierson op grond van feiten en deskundige verklaringen meent te mogen vaststellen, staat achter China Sovjet -Rus land en vormt Japan het eenige stootblok in het Oosten legen het communisme. Het boek bevat vele historische gegevens betreffende China. Japan, Korea en Mands- joerije en de sociale en economische toe standen in die gebieden. Voorts behandelt de schrijver de rol van Borodin in de Chir.ee- sehe politiek, het optreden van dr Sun Yat Sen. maarschalk Tsjang Kal Sjok. de be teekenis van het plan Bauer en de houding van Genêve tegenover het Chineesch-Japan- sche conflict.. Ook de grondwet van Japan en een aantal foto's zijn in het werkje opge nomen. Ware en politieke Christenen, door dr. J. L. Andreac. Te Baarn bij cc Holiandia-drukkerij N.V. :s verschenen van de hand van dr. J. L. An dreac: „Ware en politieke Christenen, een leeken-exegese van den bijbel." bi ood langs de huizen moesten gaan bedelen, zou ik mij nog als de rijkste vrouw der schepping beschouwen!" Al liet te-edcre en beschermende in Jack's natuur kwam naar boven en ging uit tot zijn meisje en hij dacht aan de ..parol onder de vrouwen", waarvan de Bijbel spreekt, toen hij met zijn groote gebruinde hand haar lieve, goudblonde hoofd streelde. ..Zoodra ik het vader verteld li b, en hij tijd heeft gehad om je te lecren kennen en liefhebben want o. dat zal hij zeker of hij wil of niet en zoodra hij verschillende din gen met onze advocaten geregeld h.eft. zullen wij trouwen", verzekerde Jack haar en keek Jongensachtig trotsch en gelukkig, toen hij zich de toekomst afschilderde als Hetty's echtgenoot. „O. Jack. ik zou zoo graag willen, dat je vader van mij hield, maar ik ben er zoo bar.g voor. zoo vreeseüjk bang!", sprak Het y die het optimisme van haar aanbalacr niet deelde. ..Waarvoor ben je bang. mijn kleine meisje? Jij bent, wat de wereld noemt een „dame", hoewel ik dat woord haat en de tijden zijn voorbij waarin de ouders de meisjes uit zochten, waarmee hun zoons moeten trouwen" lachte Jack. hoe>w?l hij diep in zijn bin nenste. indachtig aan he; ongelukkig in cident met Lady Olga's speld, wel :on beetje bang was. dat zijn vader Iets tegen dit huwe lijk zou hebben. Maar zooals 't meestal gaat met mensohen van zijn gesteldheid, droegen di: moeilijk heden, die zich mogelijkerwijze voor hem zouden voordoen er juist tcc bij om zijn liefde en zijn vastberadenheid te versterken. Hij was z!ch bewust van een nl:uwc en won derbaarlijke kracht, die in zijn binnenste was opgegroeid en zooals hij judst terecht had op gemerkt-, was de tijd lang voorhij, waarin men van kinderen verwachtte, dat zij trouw den ten pleziere hunner ouders. (Wordt vervolgd;).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7