NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 9 NOVEMBER 1932 VELSEN RAADSVERGADERING De heer Dalmeyer neemt af scheid. Al weer veerdienst misère. Crediet voor „extra hulp" aangenomen. Ambte naressen die huwen krijgen ont slag. Slachthuisplannen op komst. Dinsdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van Burge meester Rambonnet. Afwezig is de heer Laurent, terwijl bij de opening eveneens de soc.-democratische fractie in verband met de betooging in Den Haag afwezig is. Spoedig arriveeren de hee- ren Mr. v. d. Flier en Visser en in den loop van den avond ook de andere S.D.A.P.'ers. Het aftreden van den heer Dalmeijer Bij de „ingekomen stukken en mededeelin- gen" zegt de Voorzitter dat is ingeko men een bericht van den heer J. A. Dal meijer. dat hij met ingang van 14 November bedankt als lid van den Raad Spreker dankt namens het college van B. en W. den heer Dalmeyer voor hetgeen hij in de vijftien jaar van zijn raadslidmaatschap voor de gemeente heeft gedaan Spreker wijst er op, dat de heer Dalmeyer zijn onvermoeide werkkracht heeft gegeven om daar te stellen wat hij in het belang der gemeente noodig achtte. Spreker prees de loyale wijze waarop de heer Dalmeyer het college bestreed, wan neer hij het niet met hun voorstellen eens was. Hij is er van overtuigd, dat de plaats, die de heer Dalmeyer achterlaat, niet gemak kelijk te vervullen zal zijn. De heer Dalmeyer (groep Schilling) spreekt daarna nog eenige woorden. Het doet spreker bijzonder veel genoegen, dat hij de zen avond nog hier kan zijn om persoonlijk afscheid te nemen. Spreker houdt aangena me herinneringen van zijn raadslidmaat schap over en hoopt dat ook het omgekeerde het geval mag zijn en dat de gemeente Vel- sen mag bloeien en groeien. Daarna komt aan de orde punt 4 der agen da: Loting der afdeslingen ter vaststelling van de beide afdeelingen van den gemeente raad. De voorzitter geeft in overweging, wanneer ër geen zeer ernstige bezwaren daartegen zijn, dit jaar geen afdeelingsonderzoek te houden, daar er toch over de begrooting heel weinig te zeggen zal zijn. De heer Visser (S.DA.P.) heeft daar tegen ernstig bezwaar. Namens zijn fractie verklaai*t spreker zich tegen de afwijking van den gebruikelijken gang van zaken. Hij is van meening, dat er juist veel over de be grooting te zeggen is. Namens de Chr. Historische fractie zegt, de heer Ten Broeke. dat zijn fractie ook geen bezwaar tegen het voorstel van den voorzitter heeft, maar nu de soc.-democra tische fractie zich er tegen verklaart, wil sprekër's fractie er niet aan meewerken. De heer Vermeulen (A.-R.) heeft geen bezwaar tegen het voorstel van den voorzitter maar hij voelt iets voor het standpunt van den heer Ten Broeke. Wellicht is er een tus- schen-voorstel te vinden, door bijv. den raadsleden gelegenheid te geven, hunne op merkingen schriftelijk in te 'dienen. Indien we den gebruikelijken weg gaan bewande len, komen we 1 Januari er niet doorheen meent spreker. De heer Visser (S.D AP.) voelt hiervoor niets. Het is wel meer gebeurd en elders ge beurt het dikwijls, dat de begrooting niet vóór 1 Januari gereed is. De Voorzitter zegt, dat nu hij merkt, dat er bezwaren tegen zijn denkbeeld zijn, hi.i er niet verder op wil aandringen. De Voorzitter gaat daarna over tot het trekken der afdeelingen. Tot voorzitters der afdeelingen wijst het lot aan de heeren Nïjssen en Tusenius tot plaatsvervangend voorzitters de heeren Bos man en Dunnebier. Kleedi.ng en schoenen voor werkloozen. Vervolgens komt aan de orde het voorstel inzake verhooging van het crediet met f 2127.50 voor extra hulp voor aanschaffing van klee'ding, schoeisel, beddegoed e.d. ten behoeve van werkloozen. De heer Van Woensel (C.P.) verklaart zich tegen het crisiscomité, omdat de ver deeling volgens spreker niet eerlijk geschiedt. Zii die het 't meest noodig hebben krijgen niets. De her Visser (SD.A.P.) wil de behan deling van steun B in overeenstemming bren gen met de betrokken ministerieele circu laire. Ook de heer v. d. Steen (C.-H.) heeft eenige bezwaren. De heer Bosman, wethouder voor so ciale aangelegenheden zegt dat de gelden beschikbaar zijn gesteld op dezelfde voor waarden als voorheen. Van verschillende zijden wordt aangedron gen op het benoemen van een commissie welke over deze gelden heeft te beschikken buiten het crisis-comité om. De heer Visser (S.D.A.P.) wenscht in deze commissie verte genwoordigers der vakcentralen op te nemen. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Uitbreiding va,n het parkeerterrein. B. en W. stellen den raad voor. in gebruik te aanvaarden een gedeelte rijksgrond nabij het zeestrand, aansluitende aan het bestaan de parkeerterrein tegen een jaarlijksc'ne ver goeding van f 30. De heer v. d, Steen (C.-H.) vraagt of de pacht hetzelfde blijft. De Voorzitter merkt op, dat dit op het ooeenblik niet aan de orde is. B. en W. stellen voor aan H. M. v. d. Pie terman te IJmuiden en J. L. Min te Driehuis ontheffing te verleenen van art. 63. al. 5 resp. al. 7 der bouw- en woningverordening voor den bouw door eerstgenoemde van zeven woningen te Velsen en door laatstgenoemde yan een dubbel woonhuis te Driehuis. .Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, aan P. J. Bierman en A. Kabel, beiden te Santpoort kwijtschel ding te verleenen van een gedeelte, groot resp. f 175 en f 155.65 van door hen ver schuldigde huursommen voor perceelen tuin grond aan de Uitendaalstraat aldaar en ge noemde perceelen onder de thans geldende voorwaarden voor den tijd van vijf jaren te continueeren tegen een huurprijs van f 425 per jaar voor elk perceel. De heer Vermeulen (A.-R.) geeft in overweging, den termijn van vijf jaren tot drie jaren terug te brengen. De heer Nijssen, wethouder wijst er op. dat de prijs ook thans nog aan den stijven kant is. Wanneer de gemeente het terrein noodig heeft, kan de huur elk jaar worden opgezegd. Het voorstel wordt zh.s aangenomen. Het voorstel tot overneming van straten te IJmuiden wordt aangenomen. Het voorstel tot verkoop van ongeveer 600 M2. grond aan den Tolsduïnerweg aan Jb. Bendien. Almelo voor f 5.25 per- M2. en van ongeveer 686 M2, aan de Frans Netscherlaan aan B. Boerrigter Haarlem voor f 6 per M2. wordt met de stem van den heer Van Woen sel tegen aangenomen Wijziging der „Algemccnc Bepalingen". De heer Visser (S.D.A.P.) bepleit, wat de arbitrage betreft overneming van de rijks regeling. De heer Ten Broeke (C.-H.) wenscht opneming van de bepaling, dat de gebezigde materialen moeten zijn van Nederlandsch fabrikaat. Het ligt vooral op den weg van de overheid, dat waar dit mogelijk is aan Ne derlandsch fabrikaat boven buitenlandsch de voorkeur gegeven moet worden. De heer Van Heyst (N.P.) is tegen het voorstel van den heer Visser. Hij ontraadt den raad, op dat voorstel in te gaan. Spreker is tegen opneming van de door den heer Ten Broeke gewenschte bepaling inzake „Neder landsch fabrikaat". De heer Dunnebier, wethouder is het met den heer van Heyst eens. Wat de wensch van den heer Ten Broeke betreft zegt spre ker, dat zooveel mogelijk zal worden bevor derd het gebruik van Nederlandsch fabrikaat Tusschen de heeren Ten Broeke (C.-H.) en Van Heyst (N.P.) ontstaat een discus sie over het gebruik van binnen- of buiten landsch cement. De heer Ten Broeke wijst er op, dat er weliswaar goedkoopere buitenland sch e cementen te verkrijgen zijn, doch dat de goede buitenlandsche cementen niet goed- kooper zijn dan het E.N.C.I.-cement, dat vol strekt niet minder van kwaliteit is. De arbitrage-kwestie wordt daarna nog even aangehaald. De voordracht van B. en W. wordt daarna in stemming gebracht. Zij wordt aangeno men met 4 stemmen tegen. Ontslag aan huwende ambte naressen. B. en W. stellen voor, aan ambtenaressen, die voor haar 45e jaar in het huwelijk treden, eervol ontslag uit den gemeentedienst te verleenen. De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) herinnert aan de discussie bij het voorstel tot het ver leenen van ontslag aan de huwende onderwij zeressen. Spreker zal de destijds door hem aangevoerde argumeafsn met herhalen. Hij verklaart zich tegen het voorstel. De heer 35aas (R.-K.) is wel geen be wonderaar van het werk van Trouwen en meisjes, maar dit is een noodzakelijk kwaad. Als een vrouw in het huwelijk treedt behoort zij echter in haar gezin. De heer Sluiters (C.-H.) wijst er op. dat in de verordening niet staat, dat er geen gehuwde vrouwen kunnen worden benoemd in de een of andere functie. (Gelach). De Voorzitter vindt dat een buitenge woon juridische scherpzinnigheid. (Gelach). De Voorzitter weerlegt de bezwaren van den heer v. d. Flier, die daardoor echte niet overtuigd is. Spreker begrijpt niet. waar om B. en W. nu ineens met dit voorstel ke rnen. De voorzitter wijst op de evoluties ten opzichte van het denkbeeld inzake de plaats der gehuwde vrouw in de maatschappij. Nog niet lang geleden zegt spreker wilde men geen gehuwde vrouw in verschillende func ties. Het voorstel wordt aangenomen met 174 stemmen. Ingekomen stukken. De heer Homburg (A. R.) bespreekt het adres van den heer Dienaar. Adressant heeft steeds meegedeeld, dat het veer niet is aan gebracht op de juiste plaats en nu mag van hem niet verlangd worden, dat hij de zaak op eigen kosten verbetert. Er is, naar spreker meent alle reden aanwezig om adressant te gemoet te komen. Op deze wijze zal het adressant niet mogelijk zijn, in de bestaande behoefte te blijven voorzien. Hij geeft B. en W. in overweging. Dienaar te berichten, dat zijn verzoek alsnog in overweging genomen zal worden. De heer ten Broeke (A. R.) meent het niet juist thans een bedrag voor het verplaat sen van den steiger uit te trekken. De heer Dalmeyer (Groep Shilling) meent bij de vorige behandeling vernomen te hebben, dat de ondernemer zich bereid had verklaard, de verplaatsing voor eigen rekening te doen geschieden. Heeft het col lege zich al op de hoogte gesteld of Water staat eventueel bezwaren tegen een verplaat sing heeft? De heer v. d. Veer (S. D. A. P.) wijst er op, dat Dienaar, toen de eerste paal voor den steiger geslagen werd, er op 3\eeft. gewezen, dat de plaats onjuist was. Het is een fout van B. en W. en daarom acht spreker het billijk, dat de steiger voor rekening der ge meente wordt verplaatst. De heer van Heyst (N. P.) wijst er op, dat ook aan den Noordelijken oever de zaak niet in orde is. De heer Vermeulen (A. R.) zegt. dat als er een fout is gemaakt, niet openbare werken, doch de commissie van openbare werken een fout heeft gemaakt.. Spreker zou, als het nogmaals aan de orde werd gebracht, gaarne zijn stem geven aan verplaatsing van het veer naar den landtong. De heer Dunnebier. wethouder zou niet de schuld willen geven aan de commissie voor openbare werken. Als er een fout is ge maakt is dat gescliied door het college. Die naar wist dat de steiger zou komen op de te genwoordige plaats en desondanks heeft hij het contract geteekencl. Als de exploitant, zooals gezegd is, 30 a 35 gld. per week meer kan verdienen wanneer het veer wordt ver legd, kan hij ook de kosten van het verleg gen wel dragen. De heer Homburg (A. R.) wijst er op dat wanneer de zaak in haar oorspronkelij - ken vorm was aangepakt, het de gemeente per jaar f 3500 gekost zou hebben. Er zijn nu weer kosten gemaakt voor een goot links en rechts voor rijwielen, maar dit is weggegooid geld. Spreker acht het billijk, dat de gemeen te de gevraagde vergoeding verleent; als de gemeente het zelf zou doen, zou het zeker f 2000 moeten kosten. Als we het niet doen, loopen we gevaar, dat het veer wordt stop gezet. De heer Dunnebier, wethouder merkt op, dat wat de heer Homburg heeft genoemd, afkomstig is uit het rapport van de Oever commissie. De bepalingen waren heel anders want Dienaar zou dan drie booten noodig heb ben gehad. De heer Nijssen, wethouder van finan ciën zegt, dat. als de raad het geld toestaat hij nog niet weet. waar het vandaan moet komen. We mogen het tekort op onze begroo ting niet vergrooten. De heer v. d. Steen (C. H.) meent, dat er hier een groot gemeentebelang op het spel staat. De heer Vermeulen (A. R.) wil trach ten bij de behandeling der begrooting uit den post: onderhoud wegen en voetpaden een bedrag hiervoor te vinden. Kan de zaak niet aangehouden worden tot de begrooting;? vraagt spreker. Het argument van den heer Dunnebier, dat Dienaar het zelf wel kan be talen, acht spreker niet juist. De voorzitter zegt, met den heer Nijs sen. dat het een financieele kwestie is. De raad weet, hoe het met den financieelen toe stand der gemeente staat. Die is nu wel niet zoo heel slecht, maar de gemeente kan deze uitgaaf niet doen. Spreker ziet de mogelijk heid niet in, het benoodigde bedrag te vin den. Het voorstel van B. en W., in stemming gebracht wordt aangenomen met 4 stemmen tegen, Mededeelingen. De voorzitter doet eenige mededeelingen inzake het nog niet opnemen der bouwvakar beiders in de crisisteun. De heer D i e p e n d a a 1 (R. K.) brengt nog eens de levermg van den ketel voor de Visscherijschool naar voren. Hij meent, dat deze zaak niet in orde is. Rondvraag. De heer Stark (S. D. A. P.) bespreekt de door hem ingestelde vragen inzake de loonen der beambten die zijn aangesteld bij de ad ministratie der steunregeling. Spreker meent, dat de gemeente misbruik heeft gemaakt van de werkloosheid onder kantoorbedien den. Deze menschen verdienen slechts 18 a 20 gulden per week, hadden eerst zelfs nog minder. Verder acht spreker het onjuist, dat de controleurs geen vergoeding krijgen voor het gebruiken van een rijwiel. Spreker dringt er op aan de salarieering der beambten te herzien en aan de controleurs desnoods een rijwiel ter beschikking te stellen. De heer Bosman wethouder, geeft toe dat de loonen erg laag zijn. Men moet er re kening mee houden, dat het werk gedaan kan worden door zeer jonge krachten. Dc menschen die er voor aangenomen zijn, heb ben zich voor het werk aangemeld omdat ze gaarne wat wilden verdienen. Spreker zegt dat het niet de bedoeling is geweest mis bruik te maken van de omstandigheden. In verband met het voorstel van B. en W. bij de Kroon in beroep te gaan tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten, waarbij met vernietiging van het Raadsbesluit van 3 Mei 1932 is beslist, dat medewerking behoort te worden verleend tot de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van dc P. Vermeulenschool, welk voorstel reeds was aangenomen, waarschuwt de heer Ver in eulen (A. R.) tegen de gevolgen. De Kroon zal geen ander standpunt innemen dan Gedeputeerden en men houdt de zaak maar op. De heer Zalm (S. D. A. P.) brengt de kwestie der ziekenfondsen ter sprake. De voorzitter durft geen toezegging te doen. Het is gebleken, dat een regeling, zooals men die wenscht, veel geld zal kosten. In andere gemeenten durft men het ook niet aan. De heer va® Woensel (C. P.) stelt B. en W. een vijftal vragen inzake de steunver lening. De voorzitter zegt. dat B. en W. niet voorbereid zijn. B. en W. zullen in de vol gende vergadering antwoord geven. Dc heer Diependaal (R.K.) wijst er op, dat bij het leggen van kabels in onze ge meente door het. P. E. N. steeds arbeiders uit Bloemendaal worden aan het werk gesteld. De heer Bosman zegt, dat de zaak niet zoo eenvoudig is als dc heer Diependaal denkt. Bloemendaal heeft dit werk volgens een overeenkomst met het P. E. N. zelf in handen. Spreker heeft zijn best gedaan het werk voor de gemeente te krijgen, maar hij is hierin niet geslaagd. De heer Diependaal is over het ant woord van den wethouder niet voldaan. Elk werk. dat in de gemeente komt, hetzij van het P. E. N-, hetzij van het rijk. dient door arbeiders uit de gemeente t.e worden verricht De gemeente Velsen kan nu den rommel op ruimen, dien de gemeente Bloemendaal aan den kant laat liggen. De heer ten Broeke (C. H.) brengt de naaimachines van de Santpoortsche Vrou wenclub ter sprake. Deze club heeft een schrijven gehad van de Rijksinspectie, dat ze de naaimachines moet teruggeven als ze niet spoedig begint. Spreker is de meening toegedaan, dat met wat meer bereidwilligheid van den kant der gemeente, de zaak al lang in orde zou zijn geweest. De voorzitter wijst er op. dat dit een zaak is voor den wethouder van onderwijs. Spreker wil echter zijn best doen de zaak te bespoedigen. Dc heer van Heyst (N. P.) bepleit ver betering van den weg naar de sluizen van den Koningsweg af en snoeiing van hagen langs den Driehuizerkerkweg in het belang van de veiligheid van het verkeer. De heer Sluiters klaagt over de losloo- pende honden. Spreker heeft naar de oor zaak geïnformeerd en heeft vernomen, dat dit aan den burgemeester is te danken. Als de voorzitter er niet voor is dat de honden losloopen, moet de verordening gewijzigd worden. De voorzitter zegt, dat Velsen op dit gebied een eenige plaats inneemt. Spoedig nadat, spreker burgemeester van Velsen was geworden is hem gevraagd, of hij wilde me dewerken om een verandering te krijgen. Spreker heeft toen de zaak met den com missaris besproken en besloten werd. de ver ordening soepel toe te passen. Wanneer iemand last van een hond ondervindt, moet hij daarvan direct bij de politie aangifte doen. De heer Maas (R.K.) vestigt de aandacht van B. en W. op het rondschrijven van den minister waarin wordt medegedeeld, dat voor groote gezinpen goedkoope boter beschik baar wordt gesteld. Hij heeft, nog niet verno men of hier deze boter reeds verkrijgbaar is gesteld. De voorzitter zegt. dat de gemeente de circulaire eenige weken te laat heeft ont vangen) De zaak is nu in behandeling. De heer Maas vraagt voorts, af het juist is. dat bij hen die van de electrlciteit zijn afgesneden, geweigerd is een gasaansluiting te maken. Spreker wijst op de starre houding van het P. E. N. tegenover de verzoeken der vakorganisaties, om muntmeters beschikbaar te stellen. De voorzitter zal deze vragen eveneens in de volgende vergadering beantwoorden, De heer v. d. Flier (S. D. A. P.) vraagt naar de slachthuisplannen. De heer Dunnebier. wethouder ant woordt dat het. rapport is ingekomen. De heer v. d. Flier over de kwestie der naaimachines sprekende zegt. vernomen te hebben, dat de rijksinspectie heeft te ken nen gegeven, dat voor het betreffende on derwijs geen kosten voor administratie in rekening gebracht mogen worden. Spreker maakt voorts aanmerkingen op de wijze waarop B. en W. eenige verkeerskwesties hebben opgelost. De heer Visser (S. D. A. P.) brengt o.a. ter sprake de gebrekkige rioleering op som mige plaatsen. De heer Dunnebier. wethouder zegt, dat de aandacht van B. en W. hierop geves tigd is. De heer Dalmeyer (Groep Schilling) klaagt er over, dat sommige inwoners van de waterlevering zijn afgesloten zonder waar schuwing. De heer Bosman, wethouder zegt. dat de meest mogelijke tegemoetkoming wordt ge bezigd. Dan sluit de voorzitter de vergadering. De raad is er ten slotte nog in geslaagd met deze onbelangrijke agenda den avond vol te praten. DE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING IN 1931. Volgens het jaarverslag van den toe stand der gemeente in 1931 is in genoemd jaar totaal uitgekeerd ingevolge de werk loosheidsverzekering een bedrag van f 204.831,91. tegen f 41.660.93 in 1930. Uit het desbetreffende overzicht blijkt, dat o.a. aangesloten zijn de volgende organisa tie: Centrale Bond van Transportarbeiders met 1168 (v.j. 712) leden; Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders met 725 (v.j. 565) leden. Alg. Ncdcrlandsche Me- taalbewerkersbond met 562 (v.j. 251 leden. Nederl. R. K. Mctaalbewerkersbond met 238 (v.j. 190» leden. Ned. R.K. Fabrieksarbeiders- bond „St-Willebrordus" met 213 (v.j. 204) leden. Ned. Vereeniging van Fabrieksarbei ders met 212 (v.j. 157) leden. R.K. Bouwvak arbeidersbond „St.-Joseph" met 199 (v.j. 190) leden. Chr. Metaalbewerkersbond met 136 (v.j. 102) leden. 1-Iet totale aantal bij organisaties met werk loozenkassen aangesloten werknemers bedroe.; op 31 December 1931: 4520, tegen 3343 op 31 December 1930. Verdeeld naar de verschillende vakken vonden we als grootste groepen: transportar beiders 1258, metaalbewerkers 956, fabrieks arbeiders (w.o. transportarbeiders, georgani seerd in den Ned. Bond van Chr. Fabrleks- en Transportarbeiders) 1150, arbeiders werk zaam in de bouwvakken, 603 handels- en kantoor bedienden 119, technisch en op zicht-houdend personce 1 82, bakkers 52 en drukkers 51. DE HEER J. A. DALMEIJER BEDANKT ALS RAADSLID. DE RAAD VERLIEST EEN ZIJNER IJVERIGSTE LEDEN. Zooals uit he-, in di:- blad opgenomen ver slag van den gemeenteraad blijkt, heeft d) heer J. A. Dalmeijer met ingang van 14 November a.s. bedankt als lid van den Raad. Naar wij vernemen, gaat de heer Dalmie ij «r zich U Leeuwarden vestigen. In den'heer Dalmeijer verliest de raad een zijner ijverigste loden. Toen hij, nu vijftien jaar geleden door de S.D.A.P. naair den raad was gezonden, trad hij al spo dig op den voor grond. Hij wijdde vooral vee! aandacht aan financieele kwesties en weinig leden waren zoo goed als hij op de hoogte van de vele financieele en administratieve kwesties. die zich in don loop der jaren hebben voorge daan. Zijn betoogtrant was zakelijk en kalm. Bij de scheuring iin dc S.D.-raadKfinactic nu ongeveer vijf jaar geleden, schaarde de -heer Dalmeijer zich achter wijlen d:n hoer Schilling. Hij word ook toen weer herkozen. In deze laatste periode trad hij echter min der op elen voorgrond, alhoewel hij zich niet temin bij verschillende kwesties niet onbe tuigd liet. De heer Dalmeyer zal worden opgevolgd door den heer H, Dekker. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN VOORLICHTING BIJ BEROEPSKEUZE. Het bestuur van do Vereeniging tot bevor dering van voorlichting bij Beroepskeuze heeft aan verschillende organisaties het volgende rondschrijven verzonden: Het zal u niet ontgaan zijn. dat het Bu reau voor Beroepskeuze, zooals dat nu reeds een aantal jaren, in stand gehouden door onze vereeniging. in Velsen en omliggende gemeenten werkt, belangrijk werk heeft ver richt. Eenige honderden jongelui konden ln die jaren bij het kiezen van een beroep wor den terzijde gestaan en de ervaring heeft ons geleerd, dat de door ons bureau ver strekte adviezen in het algemeen waardevol zijn geweest. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat het. besef meer en meer door dringt, ook en niet in de laatste plaats, in vereonigingen en bonden, die werken aan de cultureeie en (of) materieole verheffing van meer of minder omvangrijke groepen der bewoners van dit ceel van Kennemerland, dat zij onze vereeniging financieel en mo reel behooren te steunen. Meer dan ooit te voren is deze steun nood zakelijk geworden, nu in dezen crisistijd de inkomsten onzer vereeniging o.a. door het schrappen van het subsidie der gemeente Velsen van f 500 zoo sterk zijn teruggeloopen. dat het moeite kost de adviesverstrekking voort te zetten. Reeds zijn wij er toe over moeten gaan een bijdrage te vragen van f 1 per verstrekt advies, van de betaling, waarvan echter leden onzer vereeniging en werklooze leden van vakbonden, die onze vereeniging subsidieeren, zijn vrijgesteld. Wij doen bij deze een dringend beroep op uw bestuur, voor zo<rver ge onze vereeniging nog niet steunt, daartoe onverwijld over te gaan en zoo dit reeds het geval was. het tot dusver verstrekte subsidie te verhoogen. Op hoogen prijs zouden wij 't stellen indien uw bestuur ons gelegenheid wilde geven in een huishoudelijke vergadering van uwen Bond (Vereeniging) een korte inleiding over doel en streven onzer vereeniging te geven. Wij hopen aldus meer beken held te kunnen geven aan den door onze vereeniging verrich ten arbeid en zoo mogelijk het ledental onzer vereeniging en daarmede onze financieele po sitie te versterken. Ook wanneer uw bestuur zonder meer be sluit tot subsidieering. waarvan het mini mumbedrag volgens onze statuten f 6.—. f 10.behoort te bedragen, stellen wij het houden van een inleiding als door ons be doeld, zeer op prijs. IJMUIDEN NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. CURSUS EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Voor den Wintercursus, u-elke binnenkort zal beginnen kunnen nog eenige leerlingen geplaatst wordenZooals reeds eerder ge meld is wordt deze cursus gehouden ln een der lokalen van school H aan den Wijk aan Zeeërweg, en wel des Donderdagavonds om 8 uur. De kosten voor het volgen van den cursus bedragen 50 cents. De inschrijving kan nog tot den loden November geschieden. In aanmerking komen alleen zij die den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben. Het onderricht, dat zoow.i theoretisch als practisch wordt gegeven, omvat: a. de opleiding van de leerling-heflpers (helpsters). b. het voortgezet- en herhaling.-onderwijs van de helpers (helpsters) en betoogt het personeel geschikt te maken voor: lo. het verkenen van eerste hulp bij onge lukken 2o. het verzorgen van gewonden en zieken, en het op oordeelkundige wijze vervoeren van deze. onder alle omstandigheden en m#t ge bruikmaking vtan alle soorten van transport middelen, ook geïmproviseerde. 3o. het optreden Ln verband d.w.z. groeps gewijze, opdat transpor:colonnes of onder deden daarvan, op behoorlijke wijze opge steld en verplaatst kunnen worden en op drachten met betrekking tot het vrrlecnen van eerste hulp en vervoer, om gewonden en zieken met stiptheid en regeflonatlgheid. ordelijk en met Inachtneming van stilte, wor den uitgevoerd. Als practische oefeningen worden gehouden het verleenen van eerste hulp bij het ver voor van gewonden na een v-rrondersteld spoorweg-, ver koers-, fabrieks- of electrlcl- teits ongeval zoowel bij dag als in het duister; het laden van gewonden en zieken Ln spoor wagens en voertuigen, enz. Bewijs van geoefendheid als helper. Aan hen. die dc opleiding van leerling-helper (helpster) hebben gevolgd en daarna ter bcoordreling van het bestuur der plaatselijke afdecling. en van den arts, die het onder richt heeft gegeven of geleld hebben vol daan aan de ln het voorschrift van helper gestelde cischen. wordt - en ..bewijs van ge oefendheid als helper" uitgereikt. Ilct bewijs geef; den houder dc bevoegdheid, om bij on gelukken err.ste hulp te verleenen. maar legt hem de verplichting op. om gedurende twee jaren na den dag der uitreiking zijn diensten aan het Roodc Kruis te bewijzen, VISSCHERIJSCHOOL. De heer H. de Korte, leeraar aan de Gom. Visscherijschool, heeft als zoodanig ontelag gevraagd. WEER HERSTELD. Het stoomschip Texelstroom, dat zooals wij gisteren meldden lek te Plymouth bin nenliep, kan hier Donderdag worden binnen- verwacht. IJZERVERSCIIEPING. Het Duitsche stoomschip Fintel is hier van Terneuzcn aangekomen om ijzer te la den bij de Hoogovens.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11