DE ONTVLUCHTE GEVANGENE. Super Yo-Yo. Werktijden voor Autobuschauffeu rs. Hef Belangrijkste. ASFALT-WËGEN DE OPLEVING. 50e Jaargang No. 15146 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 9 November 1932 HAARLEM S DAGBLAD IXrectic: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOUBBNS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredecteer: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENpCr week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden f 325, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week f 0.05, per maand ƒ0.22, per 3'mnd. 0.65. franco per post ;'0-72j4. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.6<^ elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim 250.-, Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75-, Verlies Wijsvinger f75-. Verlies andere vinger f30-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 9 November. Roosevelt gekozen. De verwachte „landslide" (stemmenver- schuivïng op groote schaal) bij de presidents verkiezing in Amerika is een feit geworden. Op het oogenblik dat ik dit schrijf is het laatste bericht, dat 453 „kiesmannen" voor den democraat Franklin Roosevelt en slechts 73 voor den republikein Herbert Hoover zijn gekozen. Het kiescollege zal 531 leden tellen, de volstrekte meerderheid is dus 266, waaruit volgt dat Roosevelt's verkiezing thans een volstrekte zekerheid is. Al eerder is er in deze rubriek op gewezen dat dit resultaat de wereld slechts ten goede kan komen. Hoover was geheel in het pro tectionisme afgezakt, Roosevelt is voorstan der van afbraak der tolmuren en in het al gemeen van internationale toenadering. Daarvan moeten wij het hebben. Dat de a.s. president van de Vereenigde Staten (hij zal eerst in Februari als zoodanig optreden) zich gebonden heeft aan verlaging der 'douane tarieven zal zijn weldadigen invloed op den algemeenen toestand vermoedelijk wel met een doen gevoelen Herstel van vertrouwen moet er het gevolg'van zijn. Er is al zoo tal- looze malen op gewezen dat de psycholo gische factor de crisis beheerscht, en dat de invoerbelemmeringen en rancune-maatrege len der diverse staten, evenals de bestaande zware bewapening, het onderling wantrouwen voortdurend voeden, dat het eigenlijk on- noodig is hier nog eens verder over uit te weiden. Van de grootste beteekenis is daarbij het feit dat Amerika een zoo leidende rol in de wereld speelt. De verkiezing van een demo craat, die internationalist is, in Amerika, voor den vastgestelden tijd van vier jaar, ls van gröoter practische beteekenis dan de manoeuvres op nationalistisch terrein van den heer Von Papen in Duitschland, wiens bewindstermijn een buitengewoon onzekere zaak is. Diegenen die een voortdurende toe spitsing van het nationalisme in de wereld meenen te zien, en die het altijd maar heb ben over de toenemende isolatie der staten in zwaarbewapende, met tolmuren gebarrica deerde vestingen worden door de gebeurte nissen der laatste weken in hun verwachtin gen wel gelogenstraft. Ik herinner ook even aan Hitlerls nederlaag bij de Rijksdagverkie zingen van Zondag. Roosevelt is, blijkens zijn zeer krachtig optreden tegen wantoestanden in den staat New-York, waarvan hij gouverneur is, een mannetjesputter. Hij is nog jong genoeg (precies 50 jaar) om midden in zijn tijd te staan en het nieuwe aan te durven. 1-Iij draagt een beroemden naam, en de vorige president der democraten was Woodrow Wil son. Allemaal gunstige voorteekenen voor een bewind, dat zijn visie ver over de gren zen der Vereenigde Staten zal kunnen uit strekken. Meer dan ooit kan de president der V. S., die onder de staatslieden vaak als de machtigste der machtigen is beschouwd, zijn invloed in de geheele wereld doen voelen. En Wilson, die naar Europa trok, heeft Franklin Roosevelt den moedigen weg daartoe gewe zen. Wellicht is hij tot zeer groote daden ge roepen. Als hij werkelijk de staatsman-van- groot-formaat blijkt te zijn waarop de we reld sinds den oorlog wacht de korte pe- riode-Stresemann werd helaas spoedig afge broken dan kan zijn verkiezing een wel daad voor de menschheid worden. Met een Mussolini, hoe begaafd en hoe machtig de man ook binnen Italië's grenzen moge zijn, komt de internationale zaak geen stap voor uit. Zal Franklin Roosevelt de groote drijven de kracht zijn? Zal hij ook en vooral het ontwapeningsvraagstuk tot een oplossing we ten te brengen? Gezien de reeds groote acti viteit van zijn partijgenoot Norman Davis bestaat ook daarop alle hoop. Er valt vandaag weer eens belangrijke winst te noteeren. R. P. DE OPLEVING. In zijn nota over de resultaten van de contingenteeringsbesluiten deelt minister Verschuur mee. In tegenstelling met het verschijnsel, dat zich in het algemeen in het loopende jaar in de meeste industrie ij takken voordeed, nl. het uitblijven van een uitgesproken seizoen opleving, gaat de bedrijvigheid in de wollen- stoffenindustrie in 1932 uit boven de seizoen fluctuaties in 1931. - Aan deze opleving hadden voornamelijk de kleinere bedrijven deel. Ondanks den terug slag, die sedert dien plaats had, is er toch nog van een kleinen vooruitgang ten opzichte van het begin van dit jaar sprake. Gezegd mag worden, dat de Nederlandse he wollenstoffeninidustrie een zeer bevredigen de compensatie voor haar exportverlies op de binnenlandsche markt heeft gevonden. Een prijsdaling heeft zich voortgezet. Verschillende fabrieken, die vroeger uit sluitend of in hoofdzaak heerenstoffen ver vaardigden zijn thans ook overgegaan tot het maken van damesstoffen De invoer in Nederland heeft in October bedragen f 117 (v.m. 102. v.j. 160) millioen geëxporteerd werd voor een waarde van f 32 (vm. f 77. v.j. f 111) millioen. In de eerste 10 maanden bedroeg onze invoer f 1087 (v.j. f 1612) millicen, de uitvoer f 706 (<v.j. 1130) millioen, meldt het Handelsblad. BESTENDIGING VAN TIJDELIJKE INVOERRECHTEN. Ingediend is eer. wetsontwerp tot besten diging voor het jaar 1933 van de tijdelijke' op centen op de invoerrechten in Nederlandsch- fndië. Dinsdag te Arnhem gepakt. Wilde naar Duitschland uitwijken. Dinsdagmiddag ongeveer kwart voor drie kwam bij de Haarlemsche politie het bericht binnen, dat Fritz Bahlke, die in den nacht van Zondag op Maandag uit de Strafgevan genis aan den Harmenjansweg ontvlucht was, te Arnhem gepakt is. Naar aanleiding van dit bericht wendden we ons om nadere inlichtingen tot den com missaris van politie te Arnhem. Deze deelde ons mede. dat Bahlke te 14.19 uur met den trein uit Utrecht te Arnhem gearriveerd was. Omdat zeer terecht vermoed was, dat hij zou trachten de Duitsche grens te bereiken, had de Arnhemsche politie een inspecteur en eenige rechercheurs naar het station ge stuurd, om te kijken of hij in een der treinen aanwezig was, Ook alle toegangswegen naar het station waren afgezet. Inderdaad bleek hij in den trein uit Utrecht te wezen. Hij zou juist de reis naar Zevenaar voortzetten, toen bovengenoemde inspecteur hem her kende. Onmiddellijk werden hem de boeien aangelegd, waarbij hij geen tegenstand bood. Hij werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Aan den commissaris van po litie bekende hij, dat hij heeft ingebroken en eenig geld gestolen had. Van dit geld had hij een spoorkaartje gekocht. De vluchteling zou heden Woensdagmorgen op transport naar Haarlem worden gesteld. Weer in Haarlem. Hedenmiddag twaalf uur werd Bahlke door twee maréchaussées per trein aan het sta tion alhier aan de Haarlemsche politie over geleverd. Goed .bewaakt werd hij naar den uitgang geleid, waar ook eenige politie mannen met een auto stonden te wachten. Ook was veel publiek aanwezig. De vluchteling heeft dus wel heel kort van zijn op zulk een sensationeele wijze verkregen vrijheid kunnen genieten. ELECTRICITEIT EN INDUSTRIE. HET HAARLEMSCHE G- E. B. VERANDERT DE KOLENCLAUSULE. Wij hebben een maand geleden anedb- gecteeld, dat het Haarlemsche Electric Ltetes- bed'i'ijf alle industriecontracten die een kolen- clausute hebben tegen 1 Januari a.s. heeft opgezegd. Nader kunnen wij daaraan toevoe gen. dat de kolenclausule in de oude com- trachten luidt dat de gemeente 15 1000 cent- per K.W.U. terugbetaalt voor iedere volte 10 cent dat de kolenprijs beneden f 8 daalt, ter wijl de gebruiker 15.1000 cent moet bijbetalen voor iedere voile 10 cent, dat de kolenprijs boven de f 12 stijgt. Nu biedt het G.E.B. aan de industrie nieuwe contracten aan, waarin de kolenclausule aldus luid".: De gemeente betaalt 6/1000 cent per K.W.U. terug voor iedere volle 10 cent van den kolenprijs beneden f 3. terwijl de ver bruiker 8/1000 cent moet bijbetalen voor iedere volle 10 cent boven f 12. In het algemeen zullen die in de oude contracten opgenomen prijzen van K.W.U.-ren onveranderd blijven. In enkele contracten die van de algemeene regelen afwijken zal evenwel ook de prijs voor de K.W.U.-ren madex bekeken worden. (Een Rotterdamsch echtpaar wil, al yo-yo spelend een reis om de wereld maken 't Is merkwaardig, hoe een crisis 't Denkend menschdom steeds weer leidt, Langs het moeizaam pad der zorgen, Naar de genialiteit. 't Mag bij d'een wat langer duren En bij d'ander vlugger zijn. Maar de zware nood der tijden Scherpt de werking van het brein. In die lijn ligt ook het denkbeeld, Dat een Rotterdammer vond. Hij val, met zijn echtgenoote, Yo-yo'end de wereld rond. Als gij nu de schouders ophaalt, Lezer; als gij spottend lacht, Kan ik daarin slechts de kift zien, Dat gij 't zelf niet hebt bedacht. Ziet gij 't echtpaar niet vertrekken, Met de yo-yo in de hand En een afscheidstraan in d'oogen Voor het lieve vaderland? Zij gaan Nederland verlaten Voor een reis van langen duur, Dragend tot in verste streken. Onze Hollandsche cultuur. En de volkeren der aarde Zullen vol bewondering staan. In eerbiedig fluisteren vragend: Wijzen, waar komt gij vandaan? En het antwoord zal dan wezen; Wij zijn op een wereldreis. Om de-menschheid te bezweren; Speel met yo-yo en word wijs. Wippend met hun klos-en-touwt-je, Zullen zij bij 't verder gaan. Spreken: wij zijn uft het landje Met de molentjes vandaan. P. GASUS. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. DEPARTEMENTSVERGADERING. In het Nutsgebouw aan de Lange Veer- straat heeft Maandagavond de departements vergadering plaats gehad van de maatschap pij Tot- Nut van 't- Algemeen. De notulen en verslagen werden goedgekeurd. Tot bestuurs lid voor de Nutskweekschool is herkozen het aftredend lid de heer J. C. Tadema. De volgende lezingen zullen worden gehou den: Een filmavond over de Wonderen van het Heelal, door den heer J. C. Mol, een le zing over Suriname, het land der vele ras sen door mr. dr. P. H. W. G. van der Helm, een lezing van prof. Vogelzang en een voor dracht van Jan Muscli. De opkomst voor deze vergadering was groot. GELEIDELIJKE AFSCHAFFING VAN CONTINGENTEERING. BESLUIT VAN BELGISCHEN MINISTER RAAD. De Belgische ministerraad heeft, volgens de Tel. zijn vorig besluit gehandhaafd, om de contingenteering in étappes af te schaf fen, waarbij rekening zal worden gehouden met de overeenkomsten, die zijn gesloten met Nederland, Duitschland en Engeland. Beslo ten werd onderhandelingen te beginnen met Duitschland ten einde den invoer van een grootere hoeveelheid huisbrand in België mogelijk te maken en daarna zal met Neder land worden onderhandeld. De directie van'de firma Vroom en Drees- mann heeft de alleraardigste gedachte gehad haar magazijnen in een markt om te toove- ren, ditmaal in een najaarsmarkt. Tentjes met opschriften: „Maakt- koopjes" en „Marktkoopjes" geven den indruk, dat. men zich op een marktterrein bevindt, wat bij de bezoekers en bezoeksters, (zie de foto), niet in geringe mate de lust tot koopen bevordert Want, evenals op een echte markt, is dé keuze bizonder groot, door de ruime sortee ring. En het groote voordéel is. dat men niet aan weer en wind is blootgesteld op deze „overdekte markt". Leemte in de wetgeving. Bestuurder met een 105-urige werkweek. Dl de wet op de openbare middelen van vervoer zijn de werktijden geregeld van de chauffeurs, dienstdoende op autobussen, welke ais openbaar middel van verveer wor den bischouwd; dat zijn dus de autobussen, welke tusschen eenige plaatsen een garegei- den dienst onderhouden. Wat bette: ft de bc- skuruders van die z.g. touring-cars, de gircote autobussen, welke gebruikt warden voor het maken van uitstapjes of voor speciale doel einden, is een afzonderlijke regeling getrof fen. Voor hen geldt het Ruskiag'besluit voor transportarbeiders te land, waarin de werk tijden voor de chauffeurs in de z.g. ..losse diensten" geregeld zijn. De laatstbedoeld'." vervoermiddelen, touring-cars e.d., worden nJ. niet als openbare middelen van vervoer aangemerkt. Ten einde de naleving van de bovenbedoelde wettelijke voorschriften te kunnen contro leeren, moeten de bestuurders van autobus sen in geregelden dienst, in het bezit zijn van een uittreksel van de dienst- en rust tijden. loopend e over een tijdvak van 6 w:ken. Hiervoor wordt een witte kaart gebszigd. Dan zijn de bestuurders op de z.g „losse diensten" (touring-cars enz.) verplicht een rustdagkaart bij zich te hebben, welke kaart geel gekleurd is. Nu heeft echter de practyk aan het licht gebracht, dat er in de wet een leemte be slat. waardoor voor het oogenblik d>e voren ver melde werktijd en rustdagvoorschriften practisch geen beteekenis hebben; in ieder geval wordt de controle op de naleving der voorschriften tot een doode letter gemaakt. G-Jbieken is ni. dat de ondernemers van autobusdiensten in provincieplaatsen, be halve de geregelde autobussen (openbare middelen van vervoer dus) ook één of meer touring-cars exploiteer en en dat chauffeurs in betrekking bij die ondennemers. nu eens op de autobussen en dan weer op de touring cars dienst doen. De leemte in de wet. waarop h ter boven werd gedoeld, is deze, dat bij even- tueele controle, degene die daarmede is be last, niet kan vaststellen, of de bestuur eter die bijv. op het tijdstip waarop de controle wordt uitgeoefend, dier.rt doet op een touring car. op dat oogenblik wellicht zijn rustdag moest genieten, als bestuurder van een ge- regelden aulobusdien-st. Volgens de wettelijke voorschriften behoeft de chauffeur van een „lossen dienst" slechts zijn gele kaart en de bestuurder van een autobus als openbaar middel van vervoer, niet anders dan zijn witte kaart te toonen, zoodai het voor de hand ligt. dat eenige doeltreffen de controle buitengesloten is. Tot welke excessen deze toestand leidt, is gebleken bij een controle, uitgeoefend door den brigadecommandant van de rijksveld- wacht te Weesp, op den Muiderstraatweg. Een z.g. „reiswagen" van een autobusonder nemer to Weesp vervoerde voetballers van Nederhorst den Berg naar Aalsmeer. De bri gadecommandant hield den bestuurder aan. ter controle van zijn rustdagkaart. Volgens die kaart mocht op dat tijdsip gereden wor den, maar het was den majoor der rijksveld- wacht toevallig bekend, dat dezelfde chauf feur ook dienst deed op den autobusdienst WeespNederhorst den Berg. Deze weten schap noopte den majoor, ten kantore van den autobusondernemer een nauwkeurig on derzoek in te stellen naar de werktijden van dezen chauffeur. Dit onderzoek wees uit, dat genoemde be stuurder op dien Zondag volstrekt geen dienst had mogen doen, daar hij, als bestuur der van den vasten autobusdienst, zijn rust dag had moeten hebben. Bovendien heeft de ze chauffeur nog verklaard dat hij wel we ken maakte van meer dan.... 105 uren! Het loon bedroeg 10 per week; voor den extra Zondag, waarop de chauffeur niet eens dienst had mogen doen, werd hem 1.50 betaald. In een tijdvak van ongeveer 5 weken had deze bestuurder, volgens de witte en gele kaart, op 4 Zondagen en op werkdagen waar op hij had moeten rusten, dienst gedaan. De brigade-commandant, der rijksveldwacht heeft tegen den betrokken autobusdienst- ondernemer proces-verbaal opgemaakt. Uit de thans aan het licht gekomen abnor maal lange werktijden blijkt wel. dat het hoog tijd wordt, dat de leemte in de wet zoo spoedig mogelijk wordt aangevuld. Naar men ons van deskundige zijde verzekert, zou in de moeilijkheid voorzien kunnen worden indien den bestuurders, die zoowel in de vas te als in de losse diensten rijden, een in 2 kleuren gedrukte k aart wordt uitgereikt, waarop de verplichte rustdagen voor de bei de diensten vermeld staan. MOTORDIENST. 15 bij de Hoogere Krijgsschool gedeta cheerde officieren zullen gedurende den winter deelnemen aan een cursus bij de Schoolcompagnie van den Motordienst. PERSONALIA. De Raad van Leiden benoemde tot leeraar aan de H.B.S., de Meisjes H.B.S. en het Gym nasium de heer W. Kloots, Leeraar M.O. te Harlingen. Voor dien was hij te Haarlem onderwijzer aan school 25 en tijdelijk aan dc M.U.L.O. verbonden. Franklin Roosevelt president van Amerika. Een overweldigende meerderheid voor den democraat. (2e blad, lc pag.) Dc nalionaal-socialistischc S.A. en S.S. jor- matics in het Saargebicd verboden. (2e blad. Ie pas.) Dc Roode Dinsdag" in Den Haag. Dc orde geen oogenblik verstoord. (2c blad. 3e pas.) De uit dc Haarlemsche gevangenis ontsnapte gevangene is Dinsdag te Arnhem gepakt. (Ie blad. Ie pag.) Tioecdc Kamer: De algemeene beschouwin gen begonnen. (3e blad, 4c pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P-: Roosevelt gekozen. (Ie blad. lc pag.) Jhr. dr. J. C. Mollcrus: Tuinbouwstcun. (2e blad, 2e pag.) W. Sch.Langs het Bolwerk. (3e blad, 2e pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Ook voor dc tertiaire wejen Past liet ASFALT-proccdé. NIEMAND houdt de tijdon tegci Gaat dus met dc tijden mee. Economische wegen Het gaat overal iets beter.* In het onderhoud, dat wij hadden met mr. H. A. van Nierop. een der directeuren der Amstcrdamsche Bank te Amsterdam over de teekenen van opleving, maakte hij de volgende opmerkingen Inderdaad, het gaat overal iets beter in de wereld. De prijzen der artikelen zijn wat beter, de diamantmarkt is beter. Zoo ïs het ook met den koffieprijs. Den reiziger treft het, dat de slaapwagens in de internationale treinen voller zijn. de hotels voller. In Londen, op de automobieltentoonstel- llr.s, was men niet ontevreden. Een oorzaak daarvan is moeilijk op te geven. Wellicht zijn die prijzen te laag ge weest, zooals er ook een tijd was, dat zij waarschijnlijk te hoog waren. Alles is op een beter niveau gekomen, en vele teekenen duiden er op, dat het ergste wellicht geleden is. Enjjjian mag men niet vergeten: de mensch went aan alles, ook aan een crisis. Wie in een donkere kamer komt. kan In den be ginne geen hand voor oogen zien, later ge went hij zich aan de duisternis en ziet vrij wel. Het is als met pijn; zelfs pijn went. stompt af. Prijzen, die wij vroeger als heel slecht beschouwd hebben, kunnen nu wel als goed gelden, omzetten die vroeger geen be teekenis hadden, worden nu geapprecieerd. En tenslotte: de psychologische factor is de eenige factor. De psychologische factor be- teekent zeer veel. Zoo kan er tot. verbetering van de goede stemming veel uitgaan van de economische wereldconferentie. BURGERLIJK ARMBESTUUR. VERSLAG OVER 1931. Aan het verslag van de verrichtingen van. het Burgerlijk Armbestuur van Haarlem in het jaar 1931 is het volgende ontleend. De gevolgen van de heerschendc malaise hebben zich in het verslagjaar in steeds ster ker mate doen gevoelen. Hot- bedrag der ver leende ondersteuningen, in allerlei vorm, steeg belangrijk boven dat in 1930. Het laagste bedrag aan ondersteuning werd op 23 Juli uitbetaald aan 1924 gesteunden tot een bedrag van 9220.97; het hoogste bedrag op 31 December aan 2022 gesteunden tot een bedrag van 16.586,03. Ook in 1931 werd in talrijke gevallen op de onderhoudsplichtigen van gesteunden in enkele gevallen op de oud-gesteunden zelf verhaal krachtens art 63 der Armenwet toe gepast. In een aantal gevallen bleken de onder houdsplichtigen bereid te zijn rechtstreeks te steunen, waardoor de door ons bestuur te verstrekken onderstand kon worden ver laagd. De mindere uitgaven voor het bestuur kunnen door dit z.g. indirect verhaal op on geveer 4000 worden gesteld. Terzake van het „gewone" verhaal werd In 1931 ontvangen een bedrag van 12.581,87, tegen f 16.082.60 in 1930. Ter verklaring van dit verschil wordt opgemerkt, dat in het bedrag over 1930 tevens begrepen is het be drag, dat ontvangen werd wegens terugbe taling van verleende voorschotten. Aan gewone ondersteuning werd uitge keerd aan invaliden: 303.617,14: aan vali den 300,484,23, totaal 604. 101,37 In totaal werd aan goederen uitgekeerd ten behoeve van invaliden 18.904,27 en van vali den 46.082,34. In Haarlem's Tehuis voor Ouden van Dagen waren op 31 December 1931; 78 ver pleegden. In Haarlem's Kindertehuis werden 146 kinderen verpleegd. In het begin van het verslagjaar waren 48 kinderen in gezinsverpleging, aan het eind van 1931: 53.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1