KARSOTE HAARLEM'S DACBLAD VIERDE VRIJDAC BLAD. 11 NOVEMBER 1932 ^rf-TÏI nFPKTTNST het was werkelijk geen wonder, dat papa 1 Noah sidderde als een espeblad. zoodra zij maar verscheen. Twee aardige, dankbare rol- Werk van C. W. Dijsselhof in Teyler. Op dit deel van de tentoonstelling, die thans in Teyler gaande is, komen wij nu nog even terug, nadat wij Bauer's werk uitvoerig vroeger bespraken. Het is meest studiewerk uit Dïjsselhofs nalatenschap en een groot aantal kleine tee- keningen, op getint papier, met zwart krijt en hier en daar een beetje wit, vervaardigd. Uit alles spreekt een bewonderenswaardige vastheid van teekenen, een training, maar vermoedelijk ook een aangeboren begaafd heid die, niet ten onrechte, Dijsselhof's werk in relatie bracht tot de even onbegrijpelijke onfeilbaarheid der groote Japansche mees ters. Er lag in deze vergelijking reeds een hulde aan den Hollandschen meester die. al in zijn vroegere .studiejaren zijn tijdgenooten door die vlekkelooze teekentechniek in ver bazing bracht. Links van den ingang is de zijwand inge nomen door een reeks detailstudies van vis- schen, kreeften,-enz. Men ziet hoe nauwgezet de artist bij zijn studie te werk ging. En hoe zelfs de verbindingen van elk onderdeel zijn aandacht hadden niet aileen, doch geheel en al in hunne functies zijn weergegeven. De pootjes van een lïngoest, in hun teere gele dingen. hadden zijn niets verzuimende aan dacht en toch schreef hij hun portretje neer, niet als een wiskunstige formule of als een architectonische constructie, maar met le vende lijnen pittig en feilloos en tegelijk charmant. Voor in kunst studeerenden moet het een genot zijn, zulk een werkwijs puntje voor puntje na te gaan, maar de leek zelfs ondergaat hierbij de betoovering die van vol maakt werk uitgaat. De vele aanteèkeningen die de artist op zulk een werkteekening plaatste om zich later de precieze kleur en waarde van ieder onderdeel in herinnering te brengen, toonen op welk een solide basis van absoluut kennen het werk van Dijsselhof rustte. Aan den rechterzij wand zijn het de aqua- relschetsen die ons boeien, en die ons zijn verfijndheid ook in de kleur doen waardee- ren. Ook waar hij kleurig is, werd alles zeer nauwkeurig overwogen; niets is aan het toe val overgelaten, iedere nuance is tevoren in de marge beproefd en getoest Wanneer hij dan later aquaria tot schilderijen zal gaan omwerken is die zelfde ononderbroken feil loosheid wel eens oorzaak dat- men er kregel bij wordt en het werk al klinkt dat dwaas te goed gaat vinden. Ik heb nimmer tien of twaalf schilderijen van Dijsselhof naast 'elkaar kunnen zien hangen, zonder dat 'dwaze gevoel, dat het te goed was, terwijl ik voor het werk als zoodanig vol bewondering stond en nog sta. Daarom zag ik hier deze schetsmatige arbeid zoo gaarne. Hierin 'lijkt mij het leven meer te huizen dan in menig museumschilderij van den meester. Terwijl ik toch aan den anderen kant, voor zulk schilderij staande, genoeg bewondering er- yoor in woorden zou kunnen omgieten. Een drietal werken, vlak over den ingang, zijn buitengewoon interessant en van een schoonheid die niet het te veel der schilde rijen heeft en nog boven het vele der studies uitgaat. Die rog' die daar in een verdroomde blanke kleur, den vreemden kop omhoog de vinnen als bloembladen gestrekt, rondzwemt, doet aan het vizionaire van Redon denken. Daar naast de visschen met het lapis-lazuli-blauw. die zijn als drijvende juweelkistjes en rechts de sluierstaartvisschen die in een mengeling van rood, blauw en goud hun ranke vormen doen bewonderendie drie dingen alleen al brengen ons den zeer uitzonderlijken en zeer belangrijken kunstenaar, die Dijsselhof was, al zeer nabij. J. H. DE BOIS. HET TOONEEL HAARLEM'S TOONEEL. DE FAMILIE VAN MIJN VROUW. „Hoe halen ze den boel zoo bij elkaar!" „En hoe halen ze 't weer uit elkaar!" Deze twee zinnen uit een gesprek in de pau ze geven precies aan wat voor een soort klucht gisteren door Haarlem's Tooneel is ge speeld geworden. Het eene' oogenblik was een baby de piano en dadelijk daarop was de pia no de schoonmoeder. Stephens en Linton, de Amerikaansche kluchtspelschrijvers, staan voor niets en zoo verwonderen wij ons er zelfs niet. over, wanneer Noah Nagg de beenen van zijn vrouw gaat politoeren en ..Doc" Knot! vertelt- dat Arabella wormen in haar pooten heeft- Deze klucht, die wij ons nog herinne ren van het Centraal Tooneel te hebben ge zien- hangt van den grootst mogli.iken onzin in elkaar. Op zoo'n avond stel je dus je ver stand op nonactief en laat je je maar willoos gaan op de golven van den lach. Nu. gelachen is er gisterenavond in den Schouwburg aan den Jansweg. aks wij hier tenminste nog van lachen kunnen spreken. Het werd een heel gamma van kirren tot brul len toe. De heer J. van Eden, wiens eerste op komst met applaus werd begroet- heeft daar wel het meest toe bijgedragen. Hij verscheen als „Doe" Knott in een grijs jacut. dat blijk baar voor de heele familie Knott was bere kend en bij sprak geen woord, of wij hoorden de stem en het accent van Knot-t-'s Holland schen oer-vader Joh an Kaart. Het- zwambas- sin. de pi-ano. het kapnenhok- bet kwam alle maal regelrecht uit hel arsenaal van Johan Kaart, die zijn tooneelzoon ook het onafschei- denlijke sigarenpijpje, de slobberbroek en zelfs zijn „aangelaathad vermaakt. Al had „Doe" Knott dan ook niets van zijn eigen, het is toch geen geringe verdienste om een groot voorganger zoo te imiteeren. dat je van je haarwortels tot .ie voetzolen op hem lijkt. De heer Van Eden heef pleizier van deze rol ge had en het publiek nie; minder. Dank zij hem. zeilden wij met volle zeilen het- gebied van de klucht in. Na hem noem ik de schoonou ders. mama Arabella met het basgeluid, papa Noah met- het falset-sopraanje. Mama Ara bella was meer waard dan tien dragonders te zamen. Elk woord klonk als een bevel en len van mevrouw Christoffcls en den heer W Oostwald. De heer J. van Dongen had weinig moeite met de rol van Jack Gay, tien man. die zijn sc-hconim-ocder \Ufst m:t dynamiet zou vi'.'.n opruimen. Hij speelde hem met een de an deren amianeerende opgewektheid, zooais wij van hem gewoon zijn. Mevrouw Tijsseiir.g was zijn toon;e'.vrou-w die door de schrijvers In een draaikolk van vergissingen wordt ge stort. Hst talen-: van mevrouw Tij?sehng leent zich meer voor de fijne comcdie dan voor zoo'n drie dubbel overgehaalde klucht, maar zij ging toch. als het op flauw vallen en huilen aankwam, sen flink eind met de an deren mee. Mevrouw Van Dhngen had als Miss Dolly Wight een leer ares in declamatie die ik aan geen van mijn kennissen zen durven aanbevelen de gelegenheid in enkele tconeeltjes haar routine te toonen. De rol kreeg van haar de noodlge verve. Ir. mej. Annie Dijkstra, haar leerling, bsgrosten wij een debutante bij Haarlem's Toon,eel, die zich reeds dadelijk met groot gemak op de planken bewoog en zeer goed sprak. Voor I-I. T. zeer zeker een aanwinst. Mej. Zimmer man was het om ondoorgrondelijke -redenen getrouwde dienstmeisje Sally. Als je he; tipje van de neus van SaMy maai* zag, ver wonderde je je er niet over, dat Willy Nagg de heer Houtman er in ..getippeld) was. Zijn wij mannen tegenover zulke Sally's niet altijd het zwakke geslacht? De kleinste rol die van den detective was voor den heer H. van der Horet, maar het werd lang niet de slechts: gespeelde. Deze detective voelde zich onmiddellijk thuis in deze klucht spel-sfeer. Als geheel dus een vroo'ijke. prettige voor stelling van een ouderwetsehc, echte klucht, waarin wij aldoor de leiding zagen van Johan Kaart, die met- deze familie van zijn vrouw zoo lang in het Centraal Theater had verkeerd. Alleen het tempo had soms iets vlugger gekund. Het stokte nu en dan even, waaraan Ara'be'üLa meen ik, het meeste schuld had. Maar wie zou het hebben gewaagd deze dragonder van een vrouw tot meer spoed aan te zetten. Berusten was het ©enige, dat er op zat. Er waren hoe kan het anders bij H. T.? veel -bloemen aam -het slot. Doe Knott kreeg een speciaal applausje, 'toen hem een krans werd aangeboden. De heer J. van Eden kon hieruit zien, hoe zeer zijn weder op treden bij Haarlem's Tooneel door de leden wordt gewaardeerd. J. B. SCHUIL. MUZIEK. „Maria-spel" te Heemstede. Aan de afd. Heemstede van de diocesane R.K. Vrouwenbond mag men lof brengen, waar zij het initiatief nam. de uitvoering mogelijk te maken van een mysteriespel, ar beid van den jongen litterator Teo de Witte. De opvoering is een zeer groot succes gewor den. De auteur, die zelf de regie in handen had, en ook een werkzaam aandeel had in de uit voering, nam aanstonds den hoorder voor zich in door zijn schoon© klankrijke bariton, die de meestentijds krachtig gevormde ver zen voordroeg met waar kunstenaarsschap. Hij heeft zijn medespelenden kunnen inspi- reeren tot een overtuiging, die het heel moei lijk werk van instudeeren mogelijk maakte en die in de spreekkoren een grond van vol komenheid bereikte, die we eerlijk gezegd niet hadden verwacht. Men meene echter niet, dat het jonge gezelschap nog zonder er varing is. Eerst- waren het. in 1931. de leden der Roosendaalscne processie naar O. L. Vrouw in 't Zand (te Roermond), daarop volgde een uitvoering door het tot 100 leden versterkte koor, een openlucht-uitvoering, in een der schoone lustparken te Roosendaal, en ditzelfde koor gaf uitvoeringen te Wouw. Bergen op Zoom, Steenbergen. St. Willebrord (met herhaling», voorts nog te Antwerpen en te Roosendaal. In den huldigen vorm (zooals de uitgever A. J. Roebert. Den Haag. het werk 't licht deed zien) werd het gegeven in Custodia. Den Haag. Ziehier heel in 't kort enkele historische gegevens aangaande dit Maria-spel. Zooals ik boven zeide, was het de R K. Vrouwenbond, die in het Verenigings gebouw te Heemstede de huidige opvoering mogelijk maakte. Het werk bestaat uit 4 deel en, waarin de spelers, pardon de speelsters (het- werk is ge schreven voor meisjes-spreekkoor) zijn ver- eenigd tot groepen: elk deel telt twee „ko ren", eveneens twee ..stemmen", juist zooals in het; midden der 15e eeuw uit de ..Mira cles" een „Eerste bliscap van Maria" kon ont staan. waarin reeds de eigenlijke „tableaux vivants" plaats maakten voor het spreek koor. In de eerste drie deelen klinkt- als Stem II vanuit hei achterdoek de stem van God. zich richtend 'naar Stem I. en de beide koren overstralend. In 't laatste deel is de indee ling eenigszins anders: hier grijpt de dichter recht in 't hart van den huidigen mensch, en zijn de dramatis personae de Moeders, de verloofden, de jonge meisjes, die op motie ven. ontleend aan Brabands land en leven, een schoone hymne aanstemmen, een Lof litanie. naar mijn gevoelen een prachtig ge plaatst hoogtepunt in het werk. Hoe de hoorders reageerden op de uitvoe ring? Nooit nog heb ik in ditzelfde gebouw een publiek getroffen, dat zóó, in ademlooze stilte luisterend, de uitvoerenden een steun bood, om zich aan haar taak geheel en al te geven. Die taak was moeilijk. Men kon zich daarvan 't best overtuigen, als men in de ge legenheid was. door 't volgen van den volle dig en tekst, daarop te antecedeeren. Zoo werd men opmerkzaam op de spanning die heersen te in het Koor. of in de Stem. als in uiterste slagvaardigheid, resultaat van in tense studie, het wederwoord volgde. Groote bewondering vooral wekte het koor II in het eerst en het tweede deel: het koor der duive len. De regie had hiervoor klinkende mezzo's «aameegroept. en in zuivere harmonie met het spel. dat zich kenmerkte door groote dra matische kracht, was "net gesproken woord. Meermalen daclv men terug aan den grooten iiri van Rooyaards, als hij met Vondel's ..Lu cifer" opvoeringen gaf zonder tal. Teo de Witte heeft door zijn uitgesproken zin voor INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOP DIE NEUSVERKOUDHEID. Nieuw middel dat binnen 24 uur werkt. Tot nu toe was er nie; veel te beginnen te gen neusverkoudheid. Nu, dank zKarsote, is het- een kwestie van enkele uren. om deze te verdrijven. Sprenkel slechts 10 a 15 aruppels Karsote op een zakdoek en snuif ze op. De verfrisschende en bacterie-doodende<> dampen van Karsote dat uil 12 verschil lende bestanddeelen bestaat dringen door tot- in de kleinste hoekjes van neus. keel en luchtkanalen. Uw neus is bijna onmiddel lijk weer in orde, de geïrriteerde, pijnlijke slymvliezen worden verzacht cn houden en houden op slijm af te scheiden. Ge kunt nu weer onbelemmerd ademhalen. Uw verkoud heid is geëindigd en alle borstaandoeningen voorkomen. Fig. 1 toont de bacteriën bij 't begin van ae aandoening. Fig. 2 toont de geweldige toename der bac teriën na 24 uur. Fig. 3. hoe in minder dan 10 minuten de Karsote-camp alle bacteriën volko men vernietigd heeft. is verkrijgb. bij alle apothekers en drogisten a 90 cents per flacon, zakformaat, en f 1,50 per flacon (2 maal de kleine maat), f lijn cn kleur, ja kleur vooral, iets schoons ge schapen. dat volle belangstelling verdient. Hij had die belangstelling reeds in oen omgeving, die wij hierom mosten prijzen. Konden ook niet allen de volle schoonheid puren, waar zij niet lag aan de oppervlakte, het vol aandacht, ja bijwijlen devoot luiste ren zegt ons hoe de rage van bioscoop of ge lijksoortig genot nog niet allen heeft bevan gen en hoe ook in den eenvoudigen mensch de kiem schuilt die wacht op uitgroei, om in zuiversten vorm schoonheid te genieten. G. J. KALT. Zoowaar zou* ik verzuimen, te reppen van het wakkere dameskoor, afd. van den R.-K. Vrouwenbond te Heemstede, dat als inleiding en waar 't pas gaf tusschen de deelen, meer stemmige koonverken zong, onder Elze Wiile's beproefde leiding gestudeerd, uitge voerd en aan 't klavier begeleid. K. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN „CONCORDIA"—„VRIENDEN KRING". UITSTEKEND GERE I \GDE MUZIEK- LN TOONEEI,AVOND. Wamineer twee vereenig in gen, namelijk „Concordia" en „Vriendenkring", in nauwe samenwerking zijn opgetrokken om hun ge- regelden bezoekers het beste te geven wat ze kimmen geven, dan kam het wel niet anders of de avond moet slagen. En de avond is geslaagd èn wat het gebodene èn wat het bezoek betreft. Zoodat het onge'"wij- f?Xd wel niet de laatste maal is geweest da'. Euterpe en Thalia hand aan hand don schouwburg Thalia zijn bhmengobiinpsid. ..Concordia" betrad het eerst, het podium en bleef daar, tot zij onder leiding van haar directeur oen heer Saim Viess in?" haar vijf nummers benevens een toegift had uitge voerd. Het corps beschikt over tal van ge routineerde muzikanten, waarvan de in het bijzonder de klarinetten willen normen, dis zich vooral in de moeilijke doch uitstekend gespeelde Balletmuziek uit ..Sylvia" van Leo Delibes van hun beste zijd? lieten kennen. Alle nummers werden uiterst correct en zuiver ten geboore gebracht, zoodat het niet 'kon of de heer Vlesstog zat aan een bis- nummertje vast. Voor de bezoekers op de voorste rijen was de muziek vrij krachtig, terwijl voorts de wat ad te kleine concert ruimte aan da uitvoering niet ten goede kwam. Een kapel als ..Con cordia" hooren we dan ook li';ver in de open lucht. Maar dat zijn factoren waarover men zich niet behoeft te beklagen. Toen kwam ..Vriendenkring" met ..de Ver jongde Professor", vroolijk spel in drie bedrij- vam Piet Mighorst en Frits van Duinen ten tooneele. een klucht als bijna alle andere, n.l. die alleen bij vlot samenspel voor de toe schouwers t? genieten zijn. De uitvoering was boven verwachting. Van mannelijke medewerkers was het spel van den huisknecht en den zeeman Jan bijzonder goed. De professor kon ons minder bekoren. Z'n spel was wat te veel geagiteerd en te weinig professoraal. Ook kunnen we ons niet voorstellen, dat er in ons land een professor rondloopt, die spreekt van ..kwetsie" in plaats van „kwestie", maar dat kan natuur lijk ook we! een professorale verstrooidheid zijn. Bij de dames was Marie d? huisvrouw wel de beste. Maar laten we vooral de yo-yoënde Marietje Hoog?'ra niet vergeten alhoewel we die feitelijk bij de eerste groep hadden moeten bespreken. E'ze Vermaat en haar broer speelden eveneens niet onver dienstelijk, Er werd kostelijk gelachen en daarvoor was aile reden. We kunnen niet- anders dan de uitvoerende vereenigingen gelukwenschen met den ge slaagden avond. DE FRONTACTIE VAN DE VARA. Men schrijft ons: De Front-actie van de Vara heeft voor de afd. IJmuirien. gelet op de heerschende werkloosheid, aller verwachting overtroffen. Er waren 666 enveloppen uitgezet waarvan een groot deel binnen is. Dezb hebben reeds opgebracht f 449.40 en de aanvraag naar en veloppen is nog toegenomen. Ook de broches gaan uitstekend. De act:? en propaganda wordt voortgeze. Wij herinneren aan den Louis Davids-avond in Thalia op 13 Dcc. a-s. Er zal dien avond ook een Tombola ge houden worden ten bate van de reduc ie Radiogids. voor werklooze 'neen. Binnen korten tijd verschijnt ae Vara- kalcnacx'. BEWAARSCHOOL PRES- K RUG ER STRAAT. Tot hoofd van de bewaarschool aan de Pres. Krugerstraat. die zooals men weet. door ..Volksonderwijs" zal worden in stand gehou den. is benoemd mej. N G. Hooyschuur. Mej. Hooyschuur is hier sedert tal van jaren met toewijding bij het bewaarschool- onderwijs werkzaam geweest, zoodat- het be stuur ongetwijfeld een goede keus heeft ge daan. Ook de ouders van de kinderen, die door het initiatief van „Volksonderwijs" de school kunnen blijven bezoeken is deze benoeming zeer zeker verheugend nieuws. „IJMUIDEN'S JAZZ ORKEST". Naar wij vernemen is alhier opgericht een jazz-orkest onder den naam „IJmuiden's Jazz Orkest". Het bestaat uit elf personen, piano, accordeon, saxofoon, trompet, klarinet, viool, trombone, fluit, contrabas, slagwerk en een refreinzanger, dus een jazz in optima forma. Doel der vereeniging is vóór of met. plaat selijke vereenigingen uitvoeringen te organi- seeren PERSONALIA. Naar wij vernemen wordt dc heer J. D. Chrispijn. ambtenaar bij de belastingen me' 1 Januari a.s. als zoodanig overgeplaatst naar Amsterdam. DE OPGEHOUDEN TONG. Naar wij vernemen, zijn de tonevangsten van de 3 trawlers van de Marezathen, die gisteren werden opgehouden, door de reederij naar Frankrijk geconsigneerd met bemidde ling van één der consignateurs UITBREIDING FIRMA J. SPItUYT. De firma J. Spruyt heeft haar zaak uitge breid met een afdeeling voor handweefgoede ren. Deze afdeeling is ondergebracht in het perceel Kanaalstraat 81. waar een ruime sor teering van dc sierlijkste patronen aanwe zig is. WINTERLEZÏNG. Maandagavond zal in de Christ. Gerefor meerde Kerk een winterlezing plaats heb ben Als spreker is hiervoor uitgenoodigd Ds. W. Bijleveld te Haarlem. Deze heeft als on derwerp voor dezen avond gekozen: „Wereld- gelijkvormigheid en Godsvrucht". WEER WERELDREIZIGERS IJmuiden geniet de laatste dagen weer de eer van een bezoek van wereldreizigers, twee flinke knapen. R. Opitz en Rob. Griffel. Ze zijn uit Berlijn gekomen met twee zonder linge vehikels, vierwielige voertuigen op gummibanden, die op een bijzondere manier worden voortbewogen. Om de vooras bevindt zich een vrijloopende cylinder waaromheen een riem is gewonden. Aan het eind van de riem bevindt zich een handvat. Door hieraan t? trekken draait dc as en met een groote snelheid rolt het voertuig over de straat. De riem rolt zich dan weer op en men kan op nieuw trekken. De lichaamsbeweging lijkt zoodoende op die welke men maakt bij roeien. De jongens, die zeer bedreven in hun sport zijn, voorzien in hun onderhoud door "t ver- koopen van ansichten en klaarblijkelijk sla gen zij daarin. ONGEVAL BIJ DE HOOGOVENS In den nacht van Donderdag op Vrijdag is cc gehuwde, te IJmuiden woonachtige arbei der van het Hoogovenbedrijf. Th. van Maas. tijdens zijn werk aldaar op Lot nu toe niet opgehelderde wijze in een goot, waardoor heet water loopt. gevallen.Van Maas kreeg een wond aan het hoofd en brandwonden aan de linkerzijde van zijn lichaam. Nadat hij door den verbanddienst van het bedrijf voorloopig was verzorgd, is hij per zieken auto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. VLAGVERTOON. Ter gelegenheid van den verjaardag van den koning van Italië waait- heden op het Consulaat van dat land de nationale vlag. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K G. f 0.75f 0.60 Tongen per K.G. f 1.10f 0.55 Kleine schol per 50 K.G. f 20f 3.70 Schar per 50 K.G. f 3.10—f 1.50 Wijting per 50 K.G. f 1.25—f 0 60. Versche haring per kist f 5.50f 3.40. BESOMMINGEN. Loggers (versche haring) Sch 210 f 13120 Sch. 133 f 1083. Drifter: LT 53 f 1384. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN De navolgende schepen zijn Vrijdag 11 No vember 1932 radio-telegrafisch te bereiken via het daarachter vermelde kuststation. Baloeran, Colombia. Costa Rica, Cottia. Demoo. Flandria. Houtman Indrapoera, Joh. v. Oldenbamevelt, Kota Ba roe. Kota Gede, Maasdam. Marn. v. St. Aldegonde. Poelau Bras. Poel au Tello. Sibajak, Stuyvesant, Sta tendam. Van Spilbergen. Vecndam. Zec- landia. allen Sc heven ingen Radio. Alcyone. Rio de Janeiro Radio, Alpherat-. Las Palmas Radio. VERLA C. ING K A NA A L G ELD EN. Het bestuur van de Suczkanaal-maat- schappij heeft de sedert November van het vorig jaar tijdelijk verlaagde tarieven thans permanent verklaard, waardoor dus practisch de kanaalgekien verlaagd zijn. Het tot 31 De cember van het volgend jaar vastgestelde ta rief bedraagt zes goud francs per ton voor geladen on drie goud francs per ton voor ballastschepen. GROOTE DIEPGANG. Het met graan van Buenos Aires komend Spaansche stoomschip Abodi Mendi pas seerde het Noordzeekanaal met een diepgang van 80 d.M. DE POOLSCIIE STAATSVLOOT. Ecnigen tijd geleden is het Poolsche stoom schip Niemen in de Oostzee verongelukt. De reederij zal nu weer voor dit in de plaats twee motorschepen laten bouwen, welker bouwkosten ongeveer gedekt worden door de door do assuradeuren van "t stoomschip uitge keerde penningen. BEVOORRECHTING VAN EIGEN VLAG. De importeurs in Estland hebben voor schriften gekregen, dat de door hen in te voeren artikelen uitsluitend mogen worden vervoerd door schepen onder eigen vlag. Men verwacht hiermede groote valutabesparingen te verkrijgen, doordat de vrachtpenningen in eigen land blijven. LANGE LAADTIJDEN TN LENINGRAD. In het Noorse he Handels- en Scheepvaart blad wordt geklaagd over den langen tijd, dien schepen r.oeöig hebben om in Lenin grad met gezaagd hout te worden beladen wegens doorloopend gebrek aan ligplaa's aan de kaden. Voor het laden van papierhout, graan en stukgoederen is de toestand even wel beter. VERMINDERING VAN DE WERELDVLOOT. Volgens de statistiek van bureau Veritas is dc were ld vloot in October afgenomen met 14 stoom-, 3 motor- en 11 zeilschepen met een gozamenlijkon inhoud van 34.000 br, rog. ton. Onder deze schepen bevonden zich geen*» onder onze vlag Berichten aan Zeevarenden. NEDERLAND. Wester Schelde. Tonnen verlegd. Naar 51 gr. 22 min. 32 sec. Nb. cn 4 gr. 5 min. 39 c E'. is verlegd stompe ton No. 33 met atg. kegel en naar 51 gr. 23 min. 35 sec. Nb. en 4 gr. 5 mm. 4'. sec. E! de stompe ton No. l met afg. Schaar van Valkenisse. (Zie Ned. krt. Nos. 216 en 214». ENGELAND Zuidkust. Eneelseh kanaal. Getijstroomen. Llvginm pl.m. 50 gr. 9 min. Nb. en 1 gr. 10 min. Wi. Op kr:. No. 2675 C wordt de tabel nn grt'i-'*-men No. 8 geschrapt even '"1 do noot -S e Table of Tidal Si-ems No. 8.. -oorkont en de oo voornoemde plaat?. De rmten betreffende de v-' ij?tToomen op de krtn. nos. 2675 C en 2450 voorkomende nabij bo- -er<!enoern.de plaat? weden gewijzigd !a: West-coinr; stream begins at II,w. a-t Dover; rare at spring? 3 knots. East-going stream begins 6 hours after HW. at Dover: rate at springs 2 1*2 knots. In ..Tides and Tidal Slreams of the British r«lands" word'i op biz. 26 do tabel (Central v~r- bo-en verio'mde r'aot? re-erraot Zie Ene. Adm. kr'. Nes. 2450 2675 C: T:dcs md t '.'.vl S reams of the British Islands 1909 WZ. 26 (N. t M. No. 1739 H. O Adm. London 132». KOLENAANVOER Hei Engelsche stoomschip Chat wood is van New Castle aangekomen met een lading «teenkolen voor de Hoogovens. IJZER VERSCHEPING. Na bij het Hoogovenbedrijf een lading ijzer te hebben ingenomen is het Duitse he stoom schip Fintel daarmede naar Kopenhagen vertrokken. VELSEN WINKELIERSVEREENIGING „WIJKEROOG" In de laatstgehouden ledenvergadering van de Vereeniging van Winkeliers en Nering dienden ..Wtjkeroog" bracht de heer Jelgers- huis verslag uit van het door do vereeniging georganiseerde uitstapje naar Don Haag. Een der leden merkte op. dat in het vei linggebouw ..Het Centrum" te Beverwijk her haaldelijk verkoopingen plaats vinden van allerlei ar'ikclen hetgeen voor de wir keiiers niet aangenaam is. Spreker vroeg de voorzit ter of het bestuur geen ml "delen kan bera men om deze verkoopingen tegen te gaan. In samenwe;king met Beverwijk zal deze zaak ter hand worden genomen. Den penning meester werd dank gebracht voor zijn finan cieel beheer. De voorzitter gaf daarna een uiteenzetting van de St. Nicolaascompagno. die gehouden zal worden ten bate van het crisiscomité. Besloten word tot toetreding tot de Cen trale van Middenstands- en Winkcllcrsver- eenlgingen ln de gemeente Veisen. Daarna volgde een bespreking over co in 1933 te houden feest week in verband met het 15-jarig bestaan van dc R.K. Harmonie St. Caecilia Het bestuur zal in overleg tre den met andere vereenigingen. „ALLERZIELEN" Vanwege het Tooneel fond? van het Vara- Inslituut werd door het Ambulante Tooneel onder leiding van Jan Nooy cn onder de aus piciën der stichting Het Groot Volkstooneel Donderdagavond in de schouwzaal van het hotel .De Prins" Herman Heljermans' too- neehverk „Allerzielen" opgevoerd. Een stampvolle zaal heeft in spanning het spel gevolgd cn de spelers na afloop van Iedere acte dankbaar toegejuicht. Dc lieer Visser heeft, vooral', namens de Vara afdeeling IJmuiden—Velsen, nog een kort maar krachtig openings- tevens propa- gadowoord gesproken. HET VARA-INSTITUUT AFD. IJ M l LD EN—V ELSEN Vrijdag 18 November, zal dc heer Mat- thJjssen ln Flora. IJmuiden-Oost een lezing houden over zijn ervaringen in Rusland. 13 December zal in het Thalla Theater Louis Davids voor de Vara optreden met een avoiv' van .fee.st en geest". Vermoedelijk komt daarna in Febr. 1933 (eveneens in Tha lia' het ensemble dc Flierefluiters met als refreinzanger Albert, dc Booy. waarna het seizoen besloten zal worden met een uitvoe ring van het bekende werk van Herman Hcijermans ..Droomkoninkje" door het Groot Volkstooneel. SANTPOORT „SANTPOORT'S BLOEI". Door zijn vertrek naar Leeuwarden hoeft dc heer J. A. Dalmeijer als secretaris van „Sant- noort's Bloei" moeten bedanken. In hem ver. lïest de vereeniging ongetwijfeld een zeer ijverig scriba. Als le secretaris zal nu optre den de heer W. v. d. Ban. tot dusver 2de .se cretaris. terwijl in diens functie werd be noemd de heer G. J. Bremerkamp. „SOLI DEO GLORIA". Bovengenoemd harmonie-gezelschap geeft Zondag a.s. zijn eerste concert in ..Zomer- lust" onder leiding van den 'neer C. Ouden dijk. Door dc leden zal ter afwisseling een tooneelstukje worden voorgedragen. DE ZUIDERZEEWERKEN. Over bovengenoemd onderwerp houdt Ir. W. Verkerk Dinsdag a.s. in ..De Wcyman" een le zing met lichtbeelden. De heer Verkerk, die zelf tal van jaren bij de droogmaking is werk zaam geweest, is reeds in tal van plaatsen in ons land met succes als spreker over dit on derwerp opgetreden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13