De Engelsche en Fransche nota's aan Amerika Duitschland. Frankrijk. Oostenrijk. Rusland. Nieuwe incidenten te Cenève. ONTZAGLIJKE VERWOESTING IN SANTA CRUZ. ERNSTIG MIJNONGELUK IN LANCASHIRE. AGENDA ftAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 14 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Nieuw onderzoek van het schuldenvraagstuk verzocht. Britsche regeering stelt een conferentie te Washington voor. Hoover noodigt Roosevelt uit voor een bespreking van deze kwestie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Engelsche ministerie van Buitenland- sche Zaken heeft Zondagavond den tekst van haar nota inzake de schulden aan Ame rika gepubliceerd. In de nota wordt allereerst herinnerd aan den steun van Engeland aan het moratoriumvoorstel van Hoover en ver volgens in het tweede gedeelte verklaard, dat de verwachtingen, welke door het voorsfcel- Hoover zijn gewekt, niet ten volle in vervul ling zijn gegaan. Refereerend aan het offi- cieele communiqué dat ter gelegenheid van het bezoek van Laval aan Washington is ge publiceerd, wordt dan de overtuiging uitge sproken, dat verdere actieve maatregelen moeten worden getroffen om de wereld depressie te overwinnen. In het derde gedeel te van de nota wordt gewezen op het verdrag van Lausanne en er de nadruk op gelegd dat dit het maximum beteekent van hetgeen de betrokken regeeringen kunnen bijdragen tot het herstel van de welvaart ter wereld, waarbij het Amerikaansche volk evenveel oe- lang heeft als de naties van het Britsche empirium en waartoe het noodig is. dat het Amerikaansche volk zijn medewerking ver leent. In het vierde gedeelte der nota wordt ver klaard dat het systeem der financieele ver plichtingen der staten onderling, zooals dit thans bestaat, aan een herziening moet wor den onderworpen. De Engelsche regeering acht het noodzakelijk dat snel handelend wordt opgetreden en hoopt dat Amerika zoo spoedig als maar eenigszins mogelijk is on derhandelingen zal aanvangen. In het vijfde gedeelte wordt Ingegaan cp het eigenlijke doel der nota, n.l. het uitstel der per 15 December a.s. vervallende Engel sche oorlogsschuldbetalingen aan Amerika. Het is onmogelijk, dat in den korten tijd van vijf weken een overeenkomst betreffende 3en onderwerp van zulk een omvang tot stand te brengen. Daarbij wordt de aandacht geves tigd op de actie, welke tijdens de conferentie van Lausanne werd gevoerd en waarbij om een ongestoord verloop der onderhandelingen mogelijk te maken de betalingen aan de be trokken mogendheden werden opgeschort. De Engelsche regeering spreekt de hoop uit, dat in dit geval een optreden als te Lausanne zal worden te baat genomen. In het laatste gedeelte der nota wordt voorgesteld-Washington aan te wijzen als zetel voor de besprekingen in zake de schulden kwestie. Naar Havas meldt houdt de Fransche nota ln zake de schuldenkwestie, welke aan de Amerikaansche regeering is overhandigd, o.m. het volgende in: De Fransche regeering, welke zich ernstig bezorgd maakt, over den invloed der schul den tusschen de regeeringen onderling op de wereldcrisis, acht. het noodzakelijk, de Ame rikaansche regeering te verzoeken, te zamen met haar dit vraagstuk in vol vertrouwen en volle vriendschap te bestudeeren. De Euro- peesche regeeringen zijn. ten einde te bezwa ren. verbonden aan de betalingen van den eenen staat aan den anderen, zooveel moge lijk weg te nemen, te Lausanne bijeengekomen. Zich insnireerend aan 4e richtlijnen, neerse- legd in het op 25 October 1931 gezamenlijk door Hoover en Laval gepubliceerde commu niqué. welke de logische voortzetting vormde van Hoover's voorstel van Juni 1931. heeft de Fransche regeering, wetend daarbij te hande len in den geest van de Amerikaansche re geer ing, te Lausanne in de zwaarste offers toegestemd, in de hoop, den nog smeulend en wrok tusschen de volken te doen verdwijnen en bij te draaen tot het economisch herstel en de consolidatie van den vrede. In weerwil van het belang der resultaten van Lausanne dient geconstateerd te worden, aldus de Farnsche nota. dat de economische en financieele moeilijkheden, welke de her vatting der normale internationale betrek kingen belemmeren, nog altijd bestaan en er dient een nieuwe poging te worden onderno men om hieraan in het algemeen belang een einde te maken. Frankrijk verzoekt Amerika over te gaan tot. een nieuw, gezamenlijk onderzoek van het schuldenvraagstuk. Daar dit onderzoek waarschijnlijk eenieen tijd s1 vereischen. verzoekt. Frankrijk, dat het 'r overeenstemming met precedent van Lausanne, een verlenging van de opschorting der betalingen zal verkrijgen, waardoor het mogelijk zal worden, in de vereischte atmos feer van vertrouwen de ernstige problemen van het oogenblik te onderzoeken. Aan de Tel. wordt gemeld: President Hoover heeft Roosevelt uitgenoo- digd, de volgende week op het Witte Huis met hem te komen confereeren over het vraag stuk der oorlogsschulden. In het desbetreffend telegram van Hoover aan Roosevelt wordt melding gemaakt van de Britsche nota en tevens verklaard, dat minister Stimson hem. Hoover heeft mede gedeeld. dat ook van andere landen, wier betalingen op 12 December vervallen, soort gelijke verzoeken als het Britsche zijn ont vangen. „Wij dienen een open oor te hebben": aldus zegt Hoover in de brief aan Roosevelt „voor voorstellen van onze schuldenaars betreffen de een concrete schadeloosstelling in anderen vorm dan directe betalingen, b.v. door uit breiding der markten voor de producten van onzen arbeid en van onze boeren en ik heb reeds eerder verklaard, da' een aanzienlijke vermindering in de wereldbewapening, welke onze lasten en gevaren, en tevens die van de geheele wereld, zal verlichten, eveneens ver band houdt met deze aangegelegenheid". Hoover komt Woensdag a.s. naar Washing ton, ten einde de kwestie nader te bestu deeren. Fransch-Duitsche comité sticht twee consortia. Officieel wordt medegedeeld: Na beraadslagingendie twee dagen hebben geduurd, heeft de vierde subcom missie van de Duitisch -Fraaisdhe economi sche commissie de 'besprekingen gesloten. Twee consortia zullen worden gesticht. Hut eerste is een technische vereeruiging van Duitsche en Fransche industrieele onderne mingen. Het twuede is in den vorm van een N.V. opgericht door Duitsche, Fransche en Engelsche industrieel en. Haar taak is de uitvoering van groote openbare werken in in het buitenland, vooral in gevallen dat er verband bestaat met financieel© transacties De commissie heeft verder een voorloopig rapport aangenomen over een nauwere samenwerking tusschen de industrieën op liet gebied van eleotriscbe constructies, vooral in verband met de ©leotrificeering van de spoorwegen in zekere lamdun. Eendge leden van de commissie zijn belast mist de uitwerking van een gedetailleerd plan. De financieele kwesties nemen in de be sprekingen een belangrijke plaats in. Van beide zijden is rapport uitgebracht over het in de landen geldende systeem van de ovuir- neiming van staatsdeficit-garanties bij leve ringen aan het buitenland. Besloten werd- de mogelijkheid van een samenwerking op dit gebied te doen onderzoeken door vier deskundigen. Fransck-Poolsche besprekin gen over ontwapeningsplan. Harriot heeft Zaterdag den onder-staats secretaris van het Poolsche ministerie van BuitenOandteohie Zaken, die VBrgiazjélldi was van dl:n Pooflschen ambassadeur ontvan gen Betreffende hiet onderhoud' zelf worden g'een mededeeüngen verstrekt. Men neemt aan dat hot Fransche omtwapennigsipiao een punt van b:spreking heeft uitgemaakt. Gezamenlijke actie van sociaal democraten en communisten? Zondagmorgen is te Wieenen de partij dag begonnen der soc.-dem. partij van Oostenrijk. Burgemeester Seitz opende de vergadering Namens de Duitsche socrlaal-d!tmooraten sprak de vorige Duitsche Rijksdag-voorzitter Paul Loebe. Spr. behandelde as pdlütieke verhoudingen in Duitschland en zedde, da: de tijd van coalities en van dulden voorbij was. Niet bit-zwaard door vroegere banden zal de scoiaal-democraMie de socialistische eoschen stellen als taak van den rtegien- woordigem tijd naast de van zelf sprekende verdediging der democratische rechten, Vervolgens verdedigde Loebe een samen werking anet de communisten en aeide. dat onder de arbhidens in beide kempen, een diep verlangen bestond naar een in éénheid uitgevoerde actie. Ieder leider, die uiting geeft aan dit verlangen is zeker van den sfooTimaehtigen bijval zijner toehoorders. Dat is men. ondanks de bestaande bereidwil ligheid. nog niet hiertoe is gekomen, moet; geweten worden aan hi:-t feit. dat de andere oartij ondiïfPhevïg is aan invloeden van lui ten de grenzen. Amerika. Hoover wenscht samenwerking met de democraten. Op reis naar Washington heeft Hoover's trein te Glendale in Californlë gestopt en daar hield Hoover een redevoering waarin hij verklaarde: „Het is onze plicht met onze politieke tegenstanders samen tc werken voor het herstel van de prosperity". 'Reuter.) Ruim tweehonderd personen naar Siberië verbannen. De Gepeoe heeft wegens levensmiddelen- speculatie 208 personen uit Leningrad uitge wezen en naar Siberië verbannen. Griekenland. Venizelos steunt de nieuwe regeering. Reuter melde uit Athene: De nieuwe minister-president Tsaldarls heeft in de Kamer de regeeringsverklaring afgelegd. Bij de debatten verklaarde de vroegere pre mier Venizelos» dat hij de nieuwe regeering zou steunen en daarmede de nationale een heid zou verwezenlijken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. GROOTE OVERSTROOMING Niettegenstaande in ons land uitstekende tandpasta wordt vervaardigd, wordt het te genwoordig overstroomd met buitenlandsche merken, waarvoor het NederL invoerrecht geen noemenswaard beletsel vormt, maar omgekeerd is 't door de hooge tarieven en allerlei beperkende bepalingen in andere landen onmogelijk Ned. tandpasta daarheen te leveren. Een reeds 20 jaar hier zeer be kend merk, Niva Tandpasta., voldoet aan alle eischen, welke men aan goede tandpasta mag stellen, het reinigt het gebit zonder op den duur het glazuur aan te tasten, werkt anti septisch, d.w.z. verniegt de microben, welke oorzaak van tandbederf zijn en heeft door het hooge gehalte aan aetherische oliën een frisschen smaak. De verpakking alsmede de meeste er in verwerkte grondstoffen worden in Nederland vervaardigd, zoodat ge dus door het gebruik van Niva Tandpasta verschillende Nederlandsche industrieën steunt. Niva is verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in tuben van 25 cn 75 cts., waar mede u resp. 30 en 100 maal uw tanden kunt poetsen. Tramdienst moest worden stopgezet Algemeene slaking thans geëindigd. Geneefsche garnizoen onbetrouwbaar GENèVE, 12 Nov. (Reuter). Nadat de begrafenis van de slachtoffers van de onlus ten van Woensdagavond zonder incident verloopen is hebben in den afgeloopen nacth weer onregelmatigheden plaats gehad. In den middag zijn nog twee regimenten infanterie uit het kanton Wallis Genève binnengerukt, ter versterking van het gar nizoen van Genève, waarvan enkele ele menten niet geheel te vertrouwen blijken to zijn. De commandant van het garnizoen heeft de troepen den eed afgenomen en een toe spraak gehouden, waarin hij een beroep deed op de vaderlandsliefde van de man nen. Toen hij over de voorvallen van Woens dagavond sprak riep een van de soldaden: „Moordenaar, moordenaar!" Hij werd onmiddellijk gearresteerd. Verder heeft een groep soldaten van het zevende bataillon infanterie de ruiten van zijn kazerne stukgeslagen en zich met de onrustige menigte verbroederd, gezamenlijk trokken zij door de straten onder het zingen van de Internationale. Op verschillende plaatsen in de stad wer den de draden van de tram doorgesneden, zoodat deze niet meer kon rijden. Een twaalftal tramwagens werden ern stig beschadigd; de geheele tramdienst is stopgezet. In verband met deze onlusten heeft de commandant van het garnizoen kolonel Le- derrey het eifde en twaalfde bataillon van de Walliser troepen, die tusschen Lausanne cn Genève gelegerd lagen naar de dad ge roepen, waar zij in den avond aankwamen. Zij werden door de bevoling, die ben naar de kazernes begeleidde, met gejoel en ge fluit ontvangen. De menigte buiten de schild wachtenlm ie vond de kazerne groeit steeds aan, zoodat ten laatste de brandspuit te hulp werd ge roepen. Men liet zich echter door de waterstralen niet afschrikken en de schildwachten werd bevel gegeven de geweren te laden. Een aantal personen werd gearresteerd en zal zich voor den krijgsraad ie verant woorden hebben. Onder de arrestanten bevindt zich het ge meenteraadslid Edmond Isaak. GENEVE, 13 November (Reuter) Na de hedenochtend gemelde onrust, is in den nacht de spanning iets verminderd. De houding van de Walliser regimenten, die met geladen geweer en opgeplante bajo net gereed stonden de menigte te verpreiden. maakte indruk en langzamerhand trokken de onruststokers weg'. De politie verrichtte een aantal arrestaties. De vakvereenigingen hebben dp staking be ëindigd verklaard en raadden hun leden aan de orde te handhaven en rustig weer aan het werk te gaan. Het schijnt, dat de berichten over een ver broedering van de troepen van het garni zoen van Genève met de opstandigen over dreven waren; het te hulp roepen van de Walliser troepen wijst er echter wel op, dat het garnizoen toch niet geheel te vertrouwen was. In totaal bevinden zich thans 400o man soldaten in Genève. De gemeenteraad van Genève heeft na een diepgaand onderzoek naar den toestand in de stad besloten, dat de troepen zoo spoedig de omstandigheden dit toelaten, ontbonden izullen worden. In de woningen van bekende communisten zijn huiszoekingen verricht. Boniaanslag op een regeeringsgebouw. Zondagavond laat is een bomaanslag ge pleegd op het raadhuis, het officieele regee ringsgebouw, waar het geheele stedelijke en gemeentelijke bestuur is ondergebracht. Uit een voorbijrijdende auto werd een bom naar het gebouw geslingerd. 5 Personen werden gewond. Het on middellijk door de politie ingestelde onder zoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Men is echter algemeen van opvatting, dat de aanslag door communisten is gepleegd, als protest tegen de door de regeering genomen scherpe maatregelen tegen alle pogingen van communistische zijde om de orde te ver storen. ZEVEN DOODEN EN 22 GEWONDEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK Reuter meldt uit Algiers dat bij Tielat een autobus, die den dienst MascaraOran onderhoudt, op den weeken bodem weggleed en met volle vaart tegen een boom reed. De motor werd geheel in de carrosserie gedrukt. Het aantal dooden bedroeg zeven, dat der gewonden onder wie eenige zwaargewon den twee-en-twintig. De helft der bevolking gedood. 2700 dooden? HAVANNA, 12 Nov. (V. D.) Het aantal doo den dat de stormvloed heeft gcëischt, wordt thans geschat op 2700. In Santa Crue is meer dan de helft van de bevolking gedood. De materieele schade beloopt volgens voor'.oo- pige schatting 12 millioen gulden. Veertig orocent van den suikeroogst en geoogste sui ker tot een waarde van ruim 1 millioen zijn vernield. De stad Santa Cruz biedt een ontzettenden aanblik. Te midden van ae puinhoopen staan soldaten, die onmiddellijk op iederen plunde raar schieten. De lijken iiggen hoog opgesta peld en worden begraven m massagraven ten einde besmetteijke ziekten te voorkomen. Van alle zijden worden medicijnen, voedsel en kleeding te Santa Cruz aangebracht. De militaire bevelhebber van Santa Cruz maakt melding var. een sensationeele voor spelling van de catastrophe, waardoor het hem mogelijk werd honderden menschen te redden. Een visscher was midden in den nacht zijn woning binnengestormd met do woorden: „Kijk naar de zee en den hemel en u zult zien dat geheel Santa Cruz zal worden over stroomd". De bevelhebber deed daarop alles wat in zijn macht was om de bewoners lat hun plicht te brengen, waarbij hij meermalen zelfs mei wapenen moest dreigen. De wervelstorm heeft op het eilandje Cay man Brac bij Cuba 67 personen gedood en 100 zwaar gewond. Alle gebouwen zijn ver nield of zwaar beschadiga. Wervelstorm om de Philippijnen. MANILLA, 12 Nov. (V. D.) Het Philippijen- eiland Luzon is door een zeer hevigen wer velstorm geteisterd. Vele bruggen en huizen zijn verwoest. Een deel van den oogst is ver nield. NOODLOTTIGE INSTORTING TE WARSCHAU. ACHTTIEN PERSONEN OM HET LEVEN GEKOMEN. WARSCHAU. 13 Nov. (Reuter). In het Noorden van Warschau heeft zich heden een ontzettend ongeluk afgespeeld, waarbij acht tien personen om het leven zijn gekomen. Li het pakhuis van een brouwerij was een enorme voorraad hop opgeslagen. Naast liet pakhuis, een oud en bouwvallig gebouw, stond een houten keet, die door arbeiders en straat venters werd bewoond. De muren en vloeren waren ten slotte tegen het gewicht van de hopmassa niet meer bestand en hedenmorgen om zes uur bezweek het pakhtiis, het woon huis onder puinhoopen bedelvend. Toen de stofwolken waren opgetrokken, bleek van het woonhuis nog slechts een schoorsteen overeind te staan Onmiddellijk was er hulp bij de hand, daar aan de overzijde van de straat een oefen school der politie gevestigd is. Met koortsach tige haast werd een aanvang gemaakt met, het reddingswerk. Het bleek echter, dat acht tien personen, onder wie vier vrouwen en drie kinderen, waren omgekomen. De redders konden twintig andere personen, die het huis bewoonden, in veiligheid brengen. De meesten hunner zijn ernstig, zeven anderen licht ge wond. KWAADWILLIGHEID BIJ BRAND IN ZüRICH. DEN DE DADER. EEN INWONER VAN DE INRICHTING, GEVLUCHT. WAEDENSWIL. 12 Nov. (Wolff.) De oor zaak van den brand in het opvoedingsge sticht alhier, waarbij twaalf kinderen om het leven zijn gekomen, kan thans als vastge steld worden beschouwd. Men heeft met kwaadwilligheid te doen. Een inwonende van de inrichting, de 43-jai-ige Karl Widmer. die geestelijk niet normaal is. wordt als de da der beschouwd. Hij is in den nacht van den brand met zijn Zondagsche kleeren aan en met wat geld verdwenen. Den avond te voren had hij met een anderen inwonende getwist, waarvoor hij een rechtwijzing van den direc teur kreeg. Bij een nauwgezet onderzoek van de kamer, waarin hij woonde, kwam uit een kast een verscheurd briefje te voorschijn, waaruit opgemaakt moet worden, dat Wid mer uit wraak brand heeft gesticht. Vermoedelijk 28 dooden. LONDEN. 12 Nov. (V. D.) In de kolenmijn, Edge Lane, gelegen nabij Ashton in Lakcr- field heeft een hevige ontploffing plaats gehad. Hei aantal dooden bedraagt totnogtoe vijf-en-twintig. LONDEN. 12 Nov. (V. D.) Men heeft heden koortsachtige pogingen in het werk gesteld om de mijnwerkers, die nog vermist waren, bij het ongeluk in de mijn Edge Lane te red den. Deze reddingspogingen everden echter geen resultaat op. zoodat de hoop vrijwel 's opgegeven. Het aantal dooden is hiermede waarschijnlijk gestegen tot 28. Vijftien lijken zijn onder de grootste moeilijkheden uit de 300 M. diepe schacht aar boven gebracht. Alle lijken waren met brandwonden over dekt; vele waren volko*men onherkenbaar. Nog een mijnongeluk. In een andere Engelsche mijn bij Ilkeston zijn hedenmorgen twee mijnwerkers door neervallend gesteente gedood. STOOMSCHIP OP EEN RIF GELOOPEN NEW YORK. 12 Noc. Naar uit Mexico-City wordt gemeld, is het stoomschip ..Vistula", afkomstig uit Danteig, met 60.000 vaten pe troleum aan boord ton Zuiden van Vera Cruz op een rif geloopen. Het schip was op weg van Tampico naar Hamburg. Het stoomschip .Rio Bravo" heeft S. O. S.-seinen opgevangen en is de ..Vistula" te hulp gesneld. Er staat een zware zee. terwijl de bemanning zeer van de koude heeft te lijden. EEN RAKETDEMONSTRATIE OP TEMPELHOF. BERLIJN. 13 November (Reuter). He- denmiidda.3 heeft op het vliegveld Tempel hof dl: eerste openbare demonstratie van het raket van ingenieur Tilling urt Osna- briick plaats gehad. De eerste raket steeg met ongeöoofkjke snelheid ongeveer 800 meter omhoog, toen opende zich de panachut? en het toestel landde nabij de start-plaats. De tweede raket werd echter door den wind os» ongeveer 200 meter hoogte uit db rich ting gedreven, de parachute opende zich niiet en de raket sloeg met kracht lm den bodem. De politie verbood toen een dorde poging. BOTSING TUSSCHEN TWEE PASSAGIERS SCHEPEN Het stoomschip „Alaunia" van de Cunard- Line <14.000 ton), mot 250 pasaglers aan boord is even na 't vertrek uit Quebec op de St.. Laurens in botsing gekomen met het stoomschip ..Duchess of Richmond" van de Canadian-Pacific Line, groot 20.000 ton. De botsing, die in den mist plaats vond. was vrij hevig en veroorzaakte groote opwinding on der de passagiers. Beide schepen aldus meldt V. D. werden beschadigd en moesten hun reis onderbreken. De .Alaunia" is naar het droogdok te Quebec gebracht. MAANDAG 14 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Toonkunst": Belgisch Klavier Kwartet. 8 uur. Gebouw „Caecilla": Lezing met lichtbeelden voor slecht hoorenden over „Geluld cn Ge luidsversterking". 8 uur. Luxor Sound Theater: „Tarzan", gepro longeerd. 8.15 uur. Palace: ..II est Charmant". Op het tooneel: „Horace and Bell" entertainers. 7 en 9.15 uur Rembrandt Theater: „Ik heb een mensch gedood". Op het tooneel: Frankly's Golden Melody 5. 7 en 9.15 uur. Hotel De Leeuwerik: Ijsbond Holland's Noorderkwartier. Leden-vergadering. 8.30 u. Volksuniversiteit: Cursus ..Crisis, malaise en economische opbloei". Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Herman Heuff. 2.30—7.30 uur. DINSDAG 15 NOVEMBER Schouwburg Jansweg: De Reis van Noach op de Wateren. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Herman Heuff. 2.30—7.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. .Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Tli. A. Klinkhamer. Koninginneweg 69, Tel. 11596. Firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27. Tel. 10043. Zaterdag is het te Genève opnieuw tot botsingen gekomen. Er werden aanvallen op trams gedaan en electrische draden doorgeknipt. De Zondag is echter rustig verloopen. Bovenstaande foto werd langs radiogrufischen weg uit Gencve overge bracht. Rechts de gearresteerde Socialistische leider Nicole.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5