LETTEREN EN KUNST De Modeshow van Worth in het Carltonhotel. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 15 NOVEMBER 1932 I HET TOONEEL FIE CARELSEN. Op 18 November zal Fie Carelsen te 's-Gra- venhage in het tooneelstuk Mata Hari bij het Rotteroamsch Hofstad Tooneel haar 25-jarig tooneel jubileum vieren. Er is alle reden om dezen mijlpaal in de carrière van Fie Carelsen te herdenken want zij is een der talentrijk ste en daarbij ook een haar kunst het ern stigst dienende actrices, die ons land bezit. Het is nu ongeveer twintig jaar geleden dat Ik Fie Carelsen voor het eerst in een belangrijke rol zag. Het was bij Royaards in Loulou, een vrij drakerig Italiaansch stuk van Carlo Ber- tolazzi, waarin de toen nog zeer jonge actrice een soort Carmen-rol speelde. Erg enthousiast was ik allerminst en ik wil wel bekennen, dat ik haar toen zeker niet de mooie toekomst zou hebben durven voorspellen, welke zij later zou maken. Trouwens, er waren er in het begin van haar loopbaan meer, die in haar moeilijk een toekomstige .eerste rol"' konden zien. Heeft zij zelf niet met de haar eigen open hartigheid erkend, dat haar moeder Cecile Carelsen, aan wier onovertroffen, fel-levende Rosalie in De Violiers wij altijd zoo'n mooie herinnering hebben bewaard en ook de leeraren en leeraressen op de tooneelschool aan haar slagen als actrice twijfelden? Zij rieden haar zelfs in allen ernst om maar een ander baantje te zoeken. Fie Carelsen i's de eenige niet in onze too- ■neelwereld. die zich, alle sombere voorspel lingen ten spijt, een roemrijke carrière heeft gemaakt en zich een vooraanstaande plaats onder de prominente tooneelartisten heeft weten te veroveren. Heeft haar directeur. Cor van der Lugt Melsert, ook niet. toen hij al eenige jaren aan het tooneel was, van zijn zwager en zuster den heer en mevrouw Van der Horstvan der Lugt Melsert herhaaldelijk moeten hoo- ren, dat hij als tooneelspeler nooit iets zou bereiken? Wil men een ander, nog markanter voorbeeld? Zelfs Theo MannBouwmeester werd, toen zij nog jong was, geraden er maar mee uit te scheiden, „omdat het toch nooit iets zou worden." Welk een geluk voor ons tooneel, dat mevrouw Mann, Fie Carelsen en Cor van der Lugt nooit naar deze raadgevin gen hebben geluisterd! Ons land zou er drie van zijn grootste tooneel artiste n armer door zijn geworden. Fie Carelsen, van wie zeker niemand thans zal zeggen, dat zij niet van het zuivere, echte ras is, heeft doorgezet met alle wilskracht. die in haar is en zij heeft zich de eervolle plaats veroverd, welke zij thans inneemt. Twee kunstenaars hebben ongetwijfeld veel bijge dragen tot haar ontwikkeling als tooneed- speelster, en wel Jean Louis Pisuisse en Eduard Verkade. Pisuisse, de intelligente en scherp critische artist zelf ook fijn acteur met wien zij in 1913 in het huwelijk trad moet op de kunstzinnige vrouw, die Fie Carel sen is, wel een grooten invloed hebben uit geoefend. Het lijkt mij wel zeker, dat hij het is ge weest, die haar als kunstenares tot volle rijp heid heeft gebracht en het mag hier wel worden vermeid, dat Fie Carelsen al is zij later van Pisuisse gescheiden nog steeds met groote bewondering en eerbied spreekt over den grooten artist, die Pisuisse was. En dan kwam ook juist op tijd in haar le ven Eduard Verkade, die als regisseur in Fie Carelsen het prachtige materiaal vond om te bewerken. Zij kwam na Enny Vrede bij zijn gezelschap en mocht de rollen van haar be roemde voorgangster opnemen. En zij deed dat voortreffelijk. Laat ik hier maar twee van Enny Vrede's glansrollen noemen welke' Fie Carelsen overnam en die zij wel met an der inzicht en een eigen karakter, maar mot niet minder talent speelde. Daar was Gloria in Shaw's ..You never can tell" en vooral de tooneelspeelster in Molnar's De Gardeluite nant. die nooit fijner en met meer raffine ment is gespeeld geworden dan door Fie Ca relsen. En uit dien tijd herinner ik mij ook haar ontroerend-mooie koningin in Verkade's Hamlet-vertoor. ing. Maar de sterkste indrukken van haar kun nen en haar talent heb ik toch van de laat ste jaren, van den tijd. nadat zij zich aan het gezelschap van Cor v. der Lugt Melsert heeft verbonden. Ik zou weinige actrices in ons land kunnen noemen van zoo groote veel zijdigheid als Fie Carelsen. Toen ik mijn kri tieken over haar der laatste jaren doorbla derde. trof het mij. dat, hoe mijn oordeel over stukken en opvoeringen ook was. ik over Fie Carelsen altijd weer in enthousiast-bewon derende termen kon schrijven. En in wat voor verschillend soort rollen heb ik haar in die jaren niet gezien! Fie Canefcen (heeft "een voorbeeld1^ op vatting van haar roeping ale toomeelspeeltaer In een artikel over baar dm Ons Toiotnieel schrijft Louus van Gastaren, dSe door jaren lang samenspelen haar zoo goed ikent, dat zij im ifcegemistdiing met de faam van haar sexe nooit- „lastig" is. Zelf heeft zij in een interview gezegd, dat zij nooit een rol weigert T en alles speelt, wat haar opgedragen wordt. En wat mreer zegt zij doet dit misschien met altijd imet even groote liefde, maar wel steeds met een bewonderswaardige toewij ding en conscientieuzen ernst. Of zij een rol minderwaardig vindt of niet, men zal dit nooit aan haar spel merkenZij is te veel waarachtig artiste om ooit baar werk .half te doen. Zoodra zij op het tooneel staat, i& zij de kunstenares. Dat is een van de aisdenen waarom zij nooit tel-Eiurstelt. Ik herinner mij van haar rollen, waarin zij uit liefde voer ihaar kunst het offer bracht aan de vrouwelijke ijdierheid op een (manier die slechts eerbied kon afdwingen. Zij kon zooals in .JDe kleeren maken de "Vrouw", en „De Groene Pleureuse" de Heefflijikheidi van de d'oor 'haar gespeelde vrouwen soms tot bijna pijnlijke perfectie opvoeren. Zij schrikte .er nooit voor terug zich zoo leeldjik en af- stootend mogelijk te maken. taJlis biet er om ging de haar opgedragen rol het juiste ka- crakitcr te geven. Zij gaf zich din zulke roülen met even veel ja misschien met nog meer toewijding en liefde dan in die van de grande coquette, waarvoor zij met baar expressieve donkere oogen, baar mooi, slank lichaam en vooral haar aanleg, alles medebrengt. Ik 'ken mevrouw Fie Cadensen niet persoon lijk, maar ik ben ervan overtuigd:, dat zij een der geestigste en intelligentste vrouwen on der onze actrices moet zijn. Men voslt dat, wanneer men haar ziet spelen. Haar sipel i? sprankelend van esprit en vol van dlie fijne details, waarin men de artiste van diep in zicht en scherp intellect herkent. Haar dictie is altijd weer raak en puntig. Wanneer Fie Carelsen ,.op" is, boeit zij onmiddellijk door haar plastiek, haar expressief gelaat en haar zeldzaam mooie, donker-fluweeflige s'wn. Of zij de revue-girl speelt in het stuk van dien naam, bruisend van leven en met een on-Hollandsche canailleuse cranerie dan wel om een sterke tegenstelling te noemen met een roerende resignatie en innigheid de vrouw, die veel geleden heeft in De Groene Pleureuse of de oude vrijster in De vier Dames Duvernis, altijd weer erkennen wij in haar de artiste van ras. Wanneer Fie Carel sen op de spelerslijst voorkomt, is dat voor mij al een reden van vreugde, omdat ik dan van te voren reeds weet, dat, hoe de avond ook moge uitvallen, zij mij niet zal teleur stellen en ik door haar zeker van zuiver, goed spel zal genieten. Aan haar dank ik het, dat zij door haar spel menigen avond voor mij heeft goed gemaakt. Om ten slotte haar veelzijdigheid nog eens duidelijk in het licht te stellen, kan ik niet beter doen dan hier eenige van Fie Carelsen's laatste rollen noemen: de vrouw in Napo leon bemoeit er zich mee, door haar gespeeld met verrukkelijke frivoliteit, sprankelenden geest en verrassende souplesse, de Xantippe in Drie Weken op Proef, aldoor scherp en snijdend, maar steeds voornaam en in zuive ren comedie-toon, Gabrielle in De Vrouw zoo als ieder zoekt fijn geestig, beheerscht en van een frappante zuiverheid, wanneer in haar de uitgebluschte liefde weer vlam vat Margaret Sones in Op Zicht, een sterk-dra- matlsch gespeelde rol, Lady Lebanon in Het Huis der Vreezen, uitgebeeld met een expres sieve, strenge strakheid, die ons er naar deed verlangen haar eens nog als Lady Macbeth te mogen zien, de jolige en vroolijke minister van posterijen in Shaw's De Keizer van Ame rika, de sfinxachtige dlerentemster in De Man die de klappen krijgt een vrouw die af stootte en aantrok tegelijk Ann in Mensch en Oppermensch. de operette-diva in Caram- ba, waarin zij het overladen sentiment zoo fijn geestig gaf ik zou zoo nog lang kun nen doorgaan, want elke rol, die zij speelde, was immers voortreffelijk. Fie Carelsen staat bij haar zilveren jubi leum in den vollen luister van haar rijp, mooi talent. Dit is wel het meest, verheugende bij haar feest, omdat wij nog zoo heel veel van haar in de toekomst mogen verwachten J. B. SCHUIL. Haarlem's Tooneel Ensemble- Miss Hobbs. Jerome K. Jerome, vermaard om zijn „Drie man in een boot" heeft ook voor het tooneel geschreven. Zijn blijspelen zijn hier te lande niet zoo bekend als zijn boeken. Lang geleden moet „Miss Hobbs", naar ik van een tooneel- liefhebber hooide, op het repertoire van de oude Rotterdammers hebben gestaan, en toen heeft het veel succes gehad. Inzonderheid Marie van Eysden in den titelrol en mevrouw Coelingh-Vorderman als de Tante hebben roem met dit stuk in geoogst. Voorzoover mij bekend, is dit op het dil- lettantentooneel niet- eerder gespeeld. Voor Haarlem althans is de vertooning van gister avond een première geweest. Een première, die wel wat laat kwam de veroudering van het stuk blijkt wel duidelijk uit het aandeel, dat „de brief" in de handeling heeft. maar beter laat dan nooit, zullen we maar zeggen. Want het stuk is ook heden ten dage nog wel bij machte, een welgezind publiek een vroolijken avond te bezorgen. Haarlem's Tooneel Ensemble kan niet klagen over ge brek aan belangstelling. Een goed gevulde zaal heeft de vertooning met aandacht en in een pleizierige stemming gevolgd. En aan het eind beloonde een der werkende leden uit naam van de vereeniging den heer F. H. Meijer, die de regie had gevoerd met een bloe menmand en een kranig speechje. Ook de actrice, die den titelrol had gespeeld, me vrouw Jo van LeeuwenHoeben, werd zoowel voor de pauze als aan 't slot van den avond in de bloemetjes gezet. Men kon merken, dat het gezelschap dit blijspel ernstig heeft ingestudeerd. Het is een vrij eenvoudige stof. maar juist bij een een- voudigen opzet vergeet men zoo licht de puntjes op de i te zetten. Hier echter ston den ze er allemaal op. en dat de heer Meijer vooral daarvoor gezorgd had, bleek voortdu rend uit allerlei weloverwogen regie-détails. Regie, spel cn aankleeding muntten, groote verdienste bij dilettanten! door so berheid uit. Men had het niet in het goed- koope succes van de overdrijving gezocht. Zelfs de grappige figuren van den avond, de door Her Kuipers gespeelde onbenullige vrijer George en de vergeetachtige en mlst- lievende kapitein, met een forschen streek door Jan Lubbers getypeerd, waren slechts bescheiden gechargeerd en bleven binnen de perken van het beschaafde blijspel. Ook de overige rollen waren in goede han den. Het drietal jonge vrouwtjes, „de ineis- sies" zooals de kapitein ze betitelde, zag er in hun zomerschc japonnetjes allerliefst uit INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. PERFECT ST. NICOLAAS ADRES KRUISWEG HOEK PARKLAAN en speelde charmant. Mevrouw Jo van Leeu wenHoeben had de zware taak, de geheim zinnige miss Hobbs tot een aannemelijke fi guur te maken, wat haar vrijwel gelukte. Miep van Goor en Mien van der Vlist waren de beide slachtoffers van deze „vriendin", die van de mannen een even griezelige als on juiste voorstelling had, totdat zij zelf ook den waren Jozef in de gedaante van Wolf Kingsearl ontmoette, die haar op zijn Sha- kespeariaansch tot een „getemde feeks" maakte, en haai- tot verbazing van haar om geving tot het huwelijk bekeerde. Weer kon men zich overtuigen, hoe weinig theorieën stand houden tegenover de praktijk van het leven Zonder de andere spelers te kort te doen, geloof ik toch wel te mogen zeggen, dat deze rol van Wolf Kingsearl door Jos. Mathot tot het centrum van de vertooning is gemaakt. Deze dilettant beweegt zich vrij en gemakke lijk op het tooneel en zegt zijn tekst even natuurlijk alsof hij in t gewone leven stond inplaats van op de planken. Hierbij be schikt hij over een krachtig en klankrijk ge luid en een expressief gelaat. Henk van Leeuwen en Her Kuipers, hoe zorgvuldig ook dezen hun rol hebben ver zorgd, kwamen hierdoor onwillekeurig een weinig op het tweede plan, al had laatstge noemde het voordeel, dat hij door zijn leuk gespeelde figuur van den onbenulligen vrijer voortdurend de aandacht trok en den lach lust ontketende. Het dienstbodenrolletje werd door Dora Giesbers op bescheiden wijze vervuld. Dat de vertooning zoo goed tot haar recht is gekomen, is mede te danken aan de aardige décors. H. G. CANNEGIETER. MUZIEK. Ledenconcerf der M. t. B. d. T. BELGISCH KLAVIERKWARTET. In al de jaren dat ik geregeld de con certen alhier bezoek, heb ik, één zegge één pianokwartet hooren uitvoeren, n.l. dat van Chansson door het Chailly-ensemble. Toch vormen de werken voor piano, viool, alt en cello een niet onbelangrijk deel van de ka- mermuzieklitteratuur, maar combinaties die zich aan de vertolking ervan wijden, zijn schaarsch. Strijkkwartetensembles zijn er le gio, trio-dito vele, maar het Belgisch Kla vierkwartet is het eerste dat als specialist voor deze kunstsoort onze stad bezocht. Het vooruitzicht dit te hooren was dus lok kend en de kennismaking is allerminst een teleurstelling geworden; integendeel: nevens dankbaarheid voor wat het ensemble ons bracht past bewondering voor de wijze waar op het dat deed. Welk een prachtig sluitend samenspel, welke een rijkdom van schakee ringen, welk een subtiele afgewogenheid in de toonproductie en welk een juist stijlgevoel Hoe goed gaven zij elk der componisten naar zijn aard: den sierkunstenaar J. Chr Bach, den charmeerenden, drukken causeur Fauré den stroeven, maar ook heftigen Brahms! Het kwartet van J. Chr. Bach doet mij denken aan arabesken, die een teekenaar op een vrije rand desnoods om een reclamebil jet van margarine of om heelemaal niets trekt. Het is een spel van elegante lijnen, die zich niet tot de stoute meetkundige figuren van vader Joh. Sebastian groepeerend; een spel zonder diepere gronden of bedoelingen. De schrijfwijze is doorgaans monodisch en verwant met die van Haydn in zijn jongen tijd; het staartpruikje hangt er aan. Van Gabriel Fauré is bekend dat de evolu ties, die de muziek tijdens zijn leven onder ging'. den aard van zijn werken sterk beïn vloedden. In het kwartet op. 15, dat uit zijn jongen tijd dateert vinden we de na-Schu- mannsche en na-Mendelssohnsche periode terug. Het begin van het eerste Allegro doet in zijn schrijfwijze eenigszins aan Brahms denken: de ondergrond schijnt Duitsch; zij blijft Duitsch wanneer Schumann (begin van het Scherzo ui diens Trio op. 68) of Men delssohn om den hoek gluren; den laatste vindt men hoofdzakelijk terug in het drukke figurenwerk der finale. Maar Fauré zou geen Franschman zijn als hij de ingrediënten niet naar Franschen smaak had verwerkt. De Fransche keuken geldt als de hoogeschool der kookkunst; de Franschman weet ee"n elegant betoog te hou den over een niemendalletje: Fauré houdt ons met zijn kwartet geruimen tijd aange naam bezig zonder veel diepzinnigs, waar over we achteraf zouden na piekeren te berde te brengen Hij is breedsprakig en zou 't kor ter afgekund hebben, doch vervelend is hij niet, en sterk overtuigend tenslotte ook niet. Ook daarin nadert hij tot Mendelssohn, die echter meer spontane frischheid had. Brahms treedt in zijn g min.-kwartet veel stroever op dan in het gelijktijdig versche nen A maj.-werk op. 26. Ook hij is breed sprakig, meer dan in zijn later geschreven werken, waar hij zelf de beperking van den meester toont. Ir. het Andante echter stroomt- de melodie in verzadigden klank en in het Rondo heerscht wilde Zigcunergeest. En hij zegt ons heel wat meer dan Fauré. De vertolking was zonder voorbehoud prachtig te nemen. Het uitei'st- delicate, on opgesmukte, op zijr, tijd ook krachtige kla- vierspel van Marcel Maas. (dien we vóór eeni ge jaren hier eens Ir. een uitmuntend piano recital hoorden) sloot zich voortreffelijk bij het spel van Georges Lykondi, Charles Foi- dart en Joseph Wetzels aan. Geen enkele drong zich naar voren, geen enkele bleef te veel op den achtergrond. Zoo was de kennismaking met. dit ensem ble een hoogst aangename en verrassende en roepen wij den he eren gaarne een tot weerziens toe. We hopen dat de belangstelling van het publiek nog grooter dan nu zal zijn; de er kentelijkheid voor het gehoorde was ook nu zeer groot en verdiend! K. DE JONG. Zaterdagavond tijidens het diner-dansant en Zondagmiddag gedurende de afternoon-tea hebben de mannequins van het bekende modehuis Worth, te Parijs, Londen, Biarritz en Cannes gevestigd, ons de laatste mode snufjes gebracht. Bij meer dan één van de belangstellende bezoeksters zal de wensch zijn opgekomen om op haar Sint-Nicolaas- of verjaardaglijstje een der nummers in te vullen uit het Worth-notitieboekje, corres- pondeerend met de getoonde modellen. Dit is in ieder geval practisclher dan het opgeven van namen; daaruit zouden wel eens verwikkelingen kunnen ontstaan. Hoe kan de echtgenoot-cadeau-gever-in-spé weten dat zijn vrouw, wanneer ze een „Auburn", „Hispano" of „Talbot" wil hebben, zij een groene, grijze, of bruine rêve van Worth ver wacht? Niet alleen de show zelf, ook vele -"an de gasten gaven ons in hun kleeiding aardige nieuwtjes te bewonderen. Vooral bij de avondjaponnen waren prachtige resultaten bereikt door combinatie van. soepele bont soorten met zware zijde, craquelé, marocain en velours chiffon. Het rug-décolleté, dat gebroken wordt door lange smalle banden, gekruisd of samenkomend in strikken of ges pen, geeft weinig gelegenheid voor een col lier. In plaats daarvan worden veel Strasz- sieraden gedragen, dikwijls op den rug waar de schouderbanden aan den rok vast gemaakt zijn. Ook gepailleteerde tule. zooals in fig. II geeft een aardig effect, hier toege past in combinatie van bruin met zilver. Zelfs zijn de kleine glinsterende loovertjes op het schoentje aangebracht. Niet alleen bij wandelschoen, ook bij dans- en avond- schoentje is de hak minder hoog dan tot nu toe het geval was.. Tet hoeidje is nog steeds klein, grillig van vorm en opvallend vaak door kleur. Als reactie op de achterhoofdsche- of één-oorige plaats dragen we het thans „boven-oogsch", en bij voorkeur boven het rechteroog. Vele hoedjes zijn van fluweel, sommige gesple ten en open van boven of opzij, maar bijna alle met een strikje, hetzij in dezelfde kleur, hetzij in overeenstemming met de gaVneering van mantel of japon. Ook kleine vilthoedjes worden gedragen, liefst gegar neerd met fluweel of bont. De cape neemt een belangrijke plaats in; als a vond jasje kort tot de taille, van fluweel in zachte tinten, hyacinth-blauw, viooltjes- blauw, een nieuwe nuance rose, lila en mauve, vaak afgezet met bont, hermelijn, sabelbont, zibeline of petit-'gris. Maar ook lange capes worden gedragen. We zagen een alleraardigst complet; wandelcostuumpje in bruin met 3/4 cape van dezelfde stof van boven op een strakke band gesloten.. De lange handschoenen bij het avond-toi let zijn gedeeltelijk vervangen door onder mouwen; deze beginnen soms boven de elle boog, soms vlak er na. In het eerste geval zijn ze meestal wijid en bestaan uit soepele zijde of crêpe Georgette. Als strakke ondermouw zagen we een mo delletje van fluweelen bandjes ongeveer 3 c.M. breed, die als ruches over elkaar pasten. Aan den onderkant van den arm een lange ruohe van georgette in de kleur van de japon. Soms is de ondermouw bevestigd met enkele smalle banden, recht of gekruisd, aan den schouder, wat het effect geeft van een heele mouw. Op de mantels worden groote royale bont kragen gedragen, vaak als shawls geknoopt of gestrikt, wat zeer sportief staat. Veel bijval oogstte een eenvoudige zwarte mantel mot shawlkraag en grooten strik van een zwart- en-wit geruite taf-zijde, waarvan het na middagjaponnetje dat daaronder gedragen werd, ook gemaakt was. In ide taille even eens een groote strik, echter alleen van vo ren. Hierbij werden handschoenen gedra gen met grooten kap. Vaak zijn deze met bont gegarneerd, evenals de daarbij behoo- rende tasch, vaak ook wel doorgestikt in contrasteerende kleuren of met open zoomen. De kap wijd, van binnen met een afwij kende kleur gevoerd. Ook de openzoom ais garneering der japon is gebleven. Twee ori- gineele toepassingen daarvan zagen we bij een zwart-stoffen japonnetje, waar ide open zoomen in diagonaal-richting uit de 'aille komend, waren opgevuld met kleine gekleur de kraaltjes, en bij een wit avond-toilet waar het schouderstuk uit als openzoom ge vlochten bundeltjes draden bestond, telkens bij elkaar geknoopt door gouddraad. Metalen knoopen en armbanden zijn ook nog zeer en vogue. Voor ceintuurs wordt vaak gebruik gemaakt van metalen ringen, Zelfs zagen we een zeer origineele toepassing van ringen op een avondjapon. Voor en achter waren twee ringen genaaid waar doorheen een smal bandje over den 'schouder werd vastgestrikt. Maar niet alleen met haar mo dellen, ook met haar bekende parfums heeft de firma Worth ons kennis laten maken. „Dans la nuit", „Vers le jour", „Je reviens", en ..Sans Adieu" werden aan de dames-be zoeksters aangeboden. TOONEELAVOND NED. REISVEREENIGING. De afdeeling Haarlem van de Nederland- sche Reisvereeniging, die jaarlijks een of meer tooneelavonden voor haar leden orga niseert, had voor Zaterdagavond ..Haarlem's Tooneel" uitgenoodigd in den schouwburg aan den Jansweg een voorstelling te geven van het Amerikaansche kluchtspel „De fami lie van mijn vrouw" van Stephens en Lin ton. Van dit stuk hebben we reeds in ons blad van Vrijdagavond een uitvoerig verslag ge geven. Wij kunnen dus volstaan met te ver melden, dat de toeschouwers zich uitermate vermaakten met de dolle situaties en de meestal zeer komische dialoog, waartoe vooral zonder hierbij aan de verdiensten van de overige medespelers af te doen, de heer J. van Eden het zijne bijdroeg, die als „Doe" Knott een heel dankbare rol te vertolken had. Onnoodig dus te vermelden, dat na elk bedrijf een dankbaar applaus opsteeg, welke dankbaarheid zich aan het einde materia liseerde in den vorm van drie fruitman den. Een gezellig bal met muziek van Haar lem's Salonorkest besloot den avond. DIE SPAERNE SANGHERS. Men schrijft ons: In een Maandag gehouden gecombineerde vergadering van bestuur en propaganüa-com- missie van het Mannenkoor „Die Spaerne Sanghers" werd tot de uitgifte van een maandblad besloten. Hft maandblad zal in boekvorm verschij nen. He;, ontwerp van het titelblad en de achterzijde van den omslag .is opgedragen aan een der beste sierkunstenaars, den heer H. J. van 't Hof. bekend door z'n reclame affiches, o.a. van de Ned. Jaarbeurs, de Kon. Luchtvaart Mij. en verschülll'ende groote scheepvaart maatschappijen. Hrt ontwerp zal op gekleurd papier in tweekleurendruk wor den uitgevoerd Door den inhoud van ih'et bfedi, waaraan o.a. verschillende bekende personen uit de muziekwereld zullen medewerken, hoopt hei Mannenkoor „Die Spaerne Sanghers" meer belangstelling te wekken voor den (mainnen- zang. en tevens het muziekleven in het alge meen te bevorderen. Het eerste nummer zal binnenkort ver schijnen. MANDOLINECLUB APOLLO Maandagavond 28 Nov. geeft de Mandoline club Apollo een concert in den Protestanten bond Jacobstraat- Hier wordt ..Het Daagt", het jubileumstuk van Apollo, op verzoek nog eens gespeeld. Op 9 en 10 Dec. gaat „Apollo" naar IJmuiden om „Het Daagt" uit te voeren met Excelsior, op verzoek van laatstgenoemde. Op 23 Dec. verzorgt „Apollo" het Kerstfeest van de I. O. G. T. met medewerking van het Onthouders dubbel gem. Kwartet onder lei ding van mevr. R. Hippe—Tencleloo, te Am sterdam. UITVOERING OP „BREDERODEDUIN" Zaterdag 19 November geeft het Meisjes koor onder leiding van mevr. Mien Sybrandi- Halberstadt weer een uitvoering op „Brede- rodeduin". Behalve verschillende koren, worden liederen gezongen door mevr. G. Textor, mej. J. Venneer en mej. A. v. d. Weg. Mevr. v. d. Noord zal vereen zeggen en. mej. Emmy van Eden zal begeleiden. WILLEM NIEUWENHUIS De heer Willem Nieuwenhuis te Amsterdam redacteur van „De Maasbode", een zeer be kend journalist, viert heden het jubileum, dat hij 25 jaar als zoodanig in functie is. GEORGE VAN RENESSE. De pianist George van Renesse heeft zijn werkzaamheden als begeleider beëindigd en zal voortaan uitsluitend als solist en kaïner- muziekspeler optreden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10