LETTEREN EN KUNST 1 Nieuwe Uitgaven. De Voetbalclub ..Damiaten" tien iaar. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 18 NOVEMBER 1932 VIERDE BLAD. FRANS HALSMUSEUM. HET TOONEEL De pas ontdekte Frans Hals. Een in Holland onbekend schilderij, dat aan den grooten Haarlemse hen meester, wiens naam ons museum draagt, wordt toe gekend, is thans in de achterste der kleine Halszaaltjes ter bezichtiging gesteld. Naar reeds werd medegedeeld komt dit doek uil Engeland, en werd in Londen in het vorig jaar op een veiling door een Hollandsche antiquair verworven, die het medebracht naar ons land en het grondig liet reini gen. De directeur van. ons museum ziet in dit werk een fraai staal van Hals' kunst en sprak de verwachting uit dat het voor Hol land behouden kon blijven, ook omdat derge lijke composities van Hals in Hollandsche verzamelingen schaarsch zijn. Hij herin- neerde hierbij aan de figuur met de drink kan in het Leerdamsche hofje. Tot zoover de gegevens waarover wij be schikken. Het doek schijnt, voor het in Lon den ter tafel kwam, ombekend geweest te zijn, althans in mijn editie (van 1921) van Valentiner's Frans Hals werk komt het niet voor. Wat natuurlijk verder niets ter zake doet daar in tien jaar tijd van groote econo mische schommelingen heel wat belangrijke kunstwerken naar de oppervlakte kunnen komen en van bezitter verwisselen. De schilderij stelt een oolijk lachende jon ge man voor die den linkerarm om een houten schenkvat geslagen heeft. Het schijnt een groote, houten kan mot- koperen banden. Zooals de snaak daar zijn drinkvat, als zijn bruid omarmd houdt, doet hij meer aan een drinkebroer voor wien het feest gaat begin nen, denken, dan aan een smokkelaar, in welke qualiteit hij ons officieel wordt voor gesteld. Achter hem, boven een zwak landschap een lucht waardoorheen een donkere wolk tegen een achtergrond met veel rose er in. De to- taalkleur vooral van dat gedeelte van het doek heeft iets zoetelijks, niet onaangenaam om te zien op een; achttiende-eeuwsche En- gelsche kleurgravure, doch bij onzen forsehen Haarlemmer iets ongewoons. Wat niet weg neemt dat juist dat beminnelijke in de kleur voor velen een aantrekkingskracht be* duidt en men tegenover dit doek zal komen te staan, bereid om het amusante in de voor stelling hooger aan te slaan dan de merites der schilderij op zich zelve. Over de laatste kan, meen ik, gediscussieerd worden. 3. H. DE BOIS. MUZIEK. POOPSGEZIND ZANGKOOR. De koraalzang, waarmee het D. Z. den avond opende werd een verrassing: hij was van een zuiverheid en evenwichtig als men zelden bij a-cappellazang aantreft. In het tweede koraal verstoorden de sopranen even de schoone harmonie door te laag te zingen, maar het wolkje dreef spoedig weg en het azuur der zuivere accoorden blonk alras weer in ongerepten luister. De uitvoering der grootere, begeleide koor werken was niet overal zoo gelukkig als die der koralen. Vooral in Mendelssohns „Lauda Sion" was behalve de neiging der sopranen om te zakken een rekking der tempi waar te nemen, die het toch al niet zeer afwisselende stuk langdradig dreigde te maken. In dit werk trad een solokwartet, bestaande uit de dames Jo de Koeyer en Guus Max en de hee- ren G. Nemnan en Bram Misset op den voor grond, een kwartet, waarvan de mannenstem men het beste deel vormden. De sopraan zong krachtig en zuiver, doch met een regel matige langzame vibratie die in den samen zang" hinderlijk was; de alt had meer stabi liteit en goede stemkwaliteiten doch into neerde wel eens wat te hoog. Tenor en bas toonden zeer prijzenswaardige eigenschap pen. Ook de solo-sopraan, mevr. H. Ludolfs- Geysen bleek in ;t bezit van hoedanigheden die een gunstig oordeel wettigen: zuiverheid van intonatie en kracht kenmerken haar zingen; het timbre der stem is echter scherp en haar voordracht heeft een tekort aan ex pressief vermogen. In dc vertolking van „Mirjam's Siege's- gesang", het slotnummer van 't programma was vrij wat meer levendigheid dan in die van „Lauda Sion". We vinden in „Mirjam's Siegesgesang" weinig van Schuberts eigen aardigheid terug: de muziek schijnt reac- tionnair; zij bedient zich van de overgelever de vormen as fuga en canon op scholastische wijze. Toch, al verloochent zij Schuberts per soonlij khe*ï, zooals we die uit vele andere werken kennen, verdient zij belangstelling en vermoedelijk ook wat frisschere tempobe handeling dan Donderdagavond geschiedde. We moeten niet vergeten dat we met een „zegezang" te doen hebben! Met schier onverdeeld genoegen heb ik den samenzang van het dubbel-mannen- kwartet „Zanglust". dat evenals het Doops gezind Koor onder leiding van Jac. Zwaan staat, beluistei-d. Hier was dezelfde stralende zuiverheid als bij den eersten koorzang waar te nemen; bovendien bestaat het dubbel- kwartet uit zeer mooi materiaal. Dat deson danks hun nummer na de pauze. „Chanson espagnole" van Jouret mij niet kon bevredi gen, ligt, behalve aan een kleine vertroebe ling in het gedeelte „Si Dieu quittait son Paradis" voornamelijk aan de compositie, die allerminst Spaansch aandoet, en eer de Ar dennen voor de Pyreneeën schijnt aangezien te hebben. Ook het Doopsgezind Kinderkoor werkte weer mee. thans niet meer onder leiding van den heer Ten Wolde, maar onder die van Jac. Zwaan. Het koor heeft met de wisseling gewonnen, maar dc eerste stem moet nog leeren op toon te zingen. De tweede stem was veel beter en de door een knaap gezongen altsoli waren een prettige verrassing. Eer mooi, buigzaam geluid een uitstekend ge hoor. blijkende uit een prachtige zuiverhrid- daar ligt misschien een belofte voor de toe komst in. Gosse Kroese begeleidde het koor der groo ten. Dolly Jacobszoon dat der kleinen. Bei den kweten zich op uitstekende wijze van hun taak. K. DE JONG. Else Mauhs en Cor Ruys in De Dokter beveelt. Wie eenige jaren geieden voorspeld zou hebben, dat Else Mauhs nog eens in een en hetzelfde seizoen gastrollen zou vervullen bij Het Schouwtooneel en het gezelschap van Cor Ruys. zou niet veel kans hebben gehad geloofd te worden. Het zijn de wel zeer pre caire. tegenwoordige toestanden in de too- neelwereld, die tot de meestonverwachte combinaties leiden. Toch lijkt het mij wel zeker, dat het gast- spel van Else Mauhs bij Cor Ruys een grooter succes zal worden dan het dat bij het gezel schap van Adriaan van der Horst en Jan Musch is geweest.. De opvoering althans van De Dokter bevéélt de amusante en geestige comedie van Harrison Owen is te Amster dam zeer ingeslagen. Het publiek heeft den weg naar het Rika Hopper-Theater weer ge vonden en dit blijspel belooft dank zij ook de voortreffelijke opvoering een kasstuk voor Het Nederlandsch-Indisch Tooneel te worden. Het is niet voor de eerste maal, dat de namen van Cor Ruys en Else Mauhs samen op een programma staan. Zij waren bij de oprichting van Het Hofstad Tooneel beiden aan het- gezelschap van Cor van der Lugt Melsert verbonden en speelden er o.a. in De Tuin der Droomen en Phyllis. Ook herinner ik mij een opvoering van De Tweede Mevrouw Tanqueray van Pinero nu ongeveer tien jaar geleden, waarin Ruys en Else Mauhs de hoofdrollen vervulden. Maar er heeft zich sinds dien tijd veel veranderd, meer eigenlijk in den speeltrant van Cor Ruys dan in dien van Else Mauhs. Else Mauhs was ook toen reeds de groote actrice van het verfijnde raffinement en de subtiele nuances, Ruys echter nog niet de uitbundige komische kracht, die in zijn rollen het liefst zich laat gaan, er bij fantaseert en voortborduurt, als de vroegere acteurs van de comedia dell' arte. Daarom hebben wij met zoo groote belangstelling en ook wel met eenige vrees het samenspel van deze twee in hun wezen en kunst zoo geheel verschil lende artisten tegemoet gezien. De combinatie is boven verwachting goed uitgevallen, ja, het lijkt mij zelfs wel zeker, dat De Dokter beveelt, den uitbundigen bijval voornamelijk te danken heeft aan het sa menspel van Ruys en Else Mauhs. omdat de elementen van het succes door deze bezetting der twee hoofdrollen juist in haar verschei denheid tot het hoogste worden opgevoerd. Else Mauhs verdiept met haar fijn, van geest tintelend en altijd innig-vrouwelijk spel deze comedie en Cor Ruys geeft het komische deel zóó de volle maat zonder toch eenige chargeering, want hij houdt zich heel den avond met opmerkelijk zelfbedwang in dat wij gedurende het lange en hoogst ver makelijke tweede bedrijf niet op adem kwa men door den voortdurenden gullen lach. Wanneer ik niet geweten had, dat Doctor Pygmalion uit Engeland kwam, dan zou ik hebben gemeend, dat deze geestige comedie van Fransche origine was, vooral om de tweede acte, die als doortrokken is van Fransch esprit. Dat er ook in Engeland na den oorlog veel veranderd is, zien wij in zoo'n uit Londen geïmporteerd blijspel wel het meest. Lucie Haydon lijdt aan 20 kwalen zonder echter ziek te zijn. Zij is de moderne malade imaginaire en James, haar man, vindt dat uitstekend, omdat het hem zijn vrijheid te ruggeeft. Hij koestert haar kwaaltjes en gaat zijn" vroólijken gang. Maar dan introduceert Lucie's zuster bij de zieke een nieuwen dok ter, die er een heel aparte methode op na houdt om „uit het evenwicht geslagen" vrouwtjes" weer op den been te helpen. Dr. Garnett weet. dat als de liefde het hart van zulke vrouwtjes maar eenmaal in vlam heeft gezet, de ziekte ook tegelijk verdwenen is. Hij treedt op als een soort ..animateurdie de vrouwen het mooie van het leven weer doet kennen en daarbij zelf de rol van den ge liefden man vrijwillig op zich neemt. Bij Lucie lukt hem dat ook wonderwel. Na 'n paar glazen champagne on wat paté de foie gras zijn de kwalen al voor de helft verdwe- enn en de charmes van den opgewekten, vroolijken dokter doen dc rest. Wanneer James Haydon na eenige maanden afwezig heid terugkomt, vindt hij thuis een heel an dere vrouw. Lucie schept evenveeel behagen in het leven als hij en het is hem heel gauw duidelijk, dat de ziekenstoel, dien hij meege bracht heeft, niet door haar in gebruik zal worden genomen. Maar wat hij dan in een half uur hoort over zijn genezen vrouw is alles zoo onverwachts, dat zijn toch door de reis al wat geschokte gezondheid er een slag door krijgt. Zijn hart dreigt telkens stil te staan en het is een kostelijke blijspelvondst van Harrison Owen aan het slot van het tweede bedrijf om dezen James met een ijs- zakje op zijn hoofd, een thermometer in zijn mond en het vergeten paraplutje van een „oude vlan" in zijn arm als een tweede mon sieur Argan door Lucie en Dr. Garnett te laten wegrollen in den ziekenstoel, dien hij voor zijn vrouw had bestemd. Onnoodig te zeggen, dat de zaal „in katzwijm lag" bij dit door Cor Ruys verrukkelijk gespeelde tooneel Na dit aan komische scenes zoo overrijk; bedrijf, was In III moeilijk nog climax te verwachten. Voor Dr. GanietU is. wat eerst spel was. ernst geworden en de liefde heeft zijn eisen hart in lichte laaie gezet. Eén oogenblik denken wij, dat James Lucie voor altijd verliezen zal, maar op dat -gevaarlijke moment ontdekken wij dat gelukkig voor James Haydon Hariss Owen toch een Engclschman en geen Franschman is. Als Lucie haar man voor haar ziet staan in zijn zielige triestheid en hoe mooi en fijn speelde Ruys dat- keert zij op haar weg terug. Is zij ndet en hier krijgen wij hetzelfde motief als in Geraldy's Aimer -'oor een leven van 18 jaar vol h?rmnenn- ~en aan hem verbonden? Dokter Pygmalion tl oei wijken voor den man. maar zoodr~ V.icie is weggereden, staat al w-eer eer. -"euwe patiënte ger:ed voor wie bij de ar.. -ateur kan zijn. Zeer geestig en met een oumericehiken kij'. op tooneel is deze comedie van Harrison Owen die wel in III wat zakt, maar dank zij ae voortreffelijke opvoering toch tot aan het slot toe amusant is en boeit. Else Mauhs INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel. heeft in Lucie Haydon een haar prachtig liggende partij gevonden. Zij speelt deze rol in de meest- subtiele nuances uit, languis sant eerst in haar ingebeelde ziekte, dan met een nooit falenden, zekeren overgang naar het andere stadium, waarbij zij haar „Schwips" verrukkelijk geestig en aldoor t-och mei. vrouwelijke distinctie speelt. Voornaam en van charmeerende gratie blijft ook haar sp-1. wanneer zij.is in toiletten van exquisen smaak als de genezen en overwinnende vrouw verschijnt. Er. in ni steunt zij den schrijver door fond en verdieping aan haar rol in he~ wat leege bedrijf te geven. Ruys is op zijn allerbest ais de in zijn gevo;!ens geschokte echtgenoot. Hij is in deze rol van een daverende grappigheid zonder één moment bas-comique te worden. En hij toont in III. hoe hij met. sobere mid delen ook in het ernstige sfeer weet te scheppen. Reuie speelt den d ok t er - anhnateur leven dig en met aplomb, zonder .te veel nadruk kelijkheid. Hij manifesteert in deze rol de nieuwe heeren-moöe van de hooge, vier kante schouders op een wijze, die geen re clame voor den kleermaker mag hee ten. Geen man toch zal gaarne den indruk maken van contre-fait te zijn. Ook de bijrollen waren zeer goed bezet. Zoo verraste de jonge acteur Wim Kan met een bijzonder knappe uitbeelding van den somberen huisdokter, maakte Pierre Myin door zijn geestige .Fransche" typeering en levendig spel als Fontenaïs zijn tooneel met Ruys tot een der meest geslaagde gedeelten van deze comedie en gaf mevrouw Chrispijn- Muider relief aan de rol van de verstandige en resolute schoonzuster. Ruys komt ook met „De Dokter beveelt", te Haarlem. Wie van allervroolijkste amuse mentskunst wil genieten en daarbij tevens van voortreffelijk in enkele rollen zelfs superieur spel weet- dus welken avond hij zal moeten vrijhouden. J. B. SCHUIL. Het Vaticaan door dr. R. R. Post en dr. J. O. Smit. De bedoeling van dit boek is een beeld te geven van de beteekenis van het pausschap zoowel in den loop der geschiedenis als nog in onze dagen. Het eerste gedeelte, door den secretaris van het- Ned. Historisch Instituut te Rome. dr. R. R. Post geschreven, bevat een geschiedenis van de pausen en geeft de his torie van het pausschap en van de practische verwerkelijking van dit allerhoogste gezag. Het- tweede deel is van de hand van dr. J. O. Smit. bisschop van Paralus, kanunnik van St. Pieter te Rome en beschrijft den invloed van het Vaticaan op het bestuur der Kerk. Hij heeft het boek bijgehouden tot 1 Juli 1932 en deelt- bizonderheden mede over het best-uur der Kerk. over de benoeming en het leven van Paus en Kardinalen, over het werk der Romeinsche Curie enz. Ook vertelt hij over gemengde huwelijken, dispensaties en over de benoeming van de Ned. bisschoppen. Het lijvige boekwerk, voorzien van vele fraaie foto's, is verschenen bij W. J. Thieme en Cie. te Zutphen. SPORT EN SPEL DAMMEN. IJMU1DEN I VERLIEST VAN HAARLEM I. Voor de competitie hoofdklasse N. D. B. werd Woensdag te Haarlem gespeeld Haar lem IIJmuiden. De uitslag was; Bord. Haarlem IIJmuiden 1. 1. F. A. Berkemeijer—B. Dukel, afgebr. 2. C. F. VisseA. Ligthart. 20 3. Th. v. Wamel—F. Bass tra 1—1 4. Mr. „Schijfje"H. de Boer 11 5. J. J. KraaijerK. de Jong afgebr. 6. N. N. v. Abs—H. Diederiks 1—1 7. W. StrooJ. Kramer 20 8. G. P. Heck—P. v. d Kuil l—l 9. W. v. DaalenL. Koetsier 20 10. D. A. v. Abs—J. Smit 1—1 Voorloopige uitslag 11—5 De groote verrassing was ongetwijfeld de nederlaag van Ligthart. immers deze speler is haast niet te slaan, doch nu moest hij te gen den veteraan Visse het onderspit del ven. Hier won de jarenlange practijk het van de theorie! Basstra herstelde zich goed en wist een eervolle remise te behalen. Ook de Boer debuteerde niet slecht-, wij rekenen tegen „Wormer" op twee punten van hem! Diederiks haalde een verrassenden dam- slag uit, het kostte echter te veel schijven en meer dan remise zat er niet in. Kramer kon het niet bolwerken en moest capitulee- ren. v. d. Kuil blijkt- zijn plaats ten volle waaxxi, ook van deze partij wist hij een nor male remise te maken. Invaller Koetsier bleek zijn kruit in Zaandam verschoten te hebben, hij verloor. Smit had de eer hoog kunnen houden, want hij kon een doodeen voudig damzet-je nemen, hij keek lang, zijn hand „zweefde" boven het bord en hij nam de verkeerde voortzetting! Remise was het resultaat. Dukel speelde zeer goed. wel licht had hij gewonnen, maar.... de tijd orong en de partij werd afgebroken. De Jong speelde een zwarte partij, in het eind spel dacht hij nog winst te krijgen, het liep echter anders, na 7 minuten werd de stand afgebroken. Ook deze wordt arbitrair beslist. Opvallend was het dat- „IJmuiden" vrijwel alle jonge spelers stelde tegen deze Haar- lemsche veteranen-ploeg. Men kan gerust zeggen dat hier de groote routine zege vierde over de jonge eex-ste klassers. De voorzitter de heer v. Abs, heette de IJmuidenaren Ln een korte toespraak harte lijk welkom. De heer De Jong voerde na mens IJmuiden het woord. Over het geheel genomen is deze nederlaag zeer leerzaam voor de D.C.IJ.'ers geweest. VOETBAL. ZATERDAGMIDDAG-COMPETITIE. IJ.F.C. had met het zwakke V.E.W. niet de minste moeite, want zij won den uitwed strijd tegen dit elftal met 70. Tramvogeis miste enkele goede krachten in den wedstrijd tegen Ulysses en verloor daai-door met groote cijfers nl. 10—3: het gaat den Geeltjes niet erg voor der. w'rd. In een wedstrijd, die vooral na rust op hoog peil stond, wist Kennemeriami 'l a c Jeugd in eigen home met 7—3 te kloppen; dit Ls eeïi keurige prestatie van de Oranje - hemden. Blijven zij in dezen vorm spelen, dan achten wij een kampioenschap geenszins uitgesloten, Het tegenwoordig bestuur (v.l.n.r.) achterste rij: J. Cats, commissaris; J. P. Delchambre, tweede secretarisH. Mootticeede penning meester. Voorste rij: W. Smit, secretarisII. Vonk. voorzitter; J. Traksel, tweede voorzitter H. Hesseling, penningmeester. Op 16 November 1922 werd uit de Haar- lemsche Gymnastiekvereeniging ..Bato" een voetbalclub opgericht. Het eerste bestuur be stond uit de heeren W. Smit, secretaris; H. Vonk. voox'zitter O. de Vries, penningmees ter; H. Hesseling en J. J. Cats, commissa rissen. Er werd aanvankelijk met het eei'ste elftal in dc Zaterdagmiddagcompetitie van den Haarl. Voetbalboxxd gespeeld. In 1924 werd de naam veranderd ïn „Damiaten" om dat er reeds een voetbalvereeniging „Bato" bestond. Er werd toen gespeeld op het ge meentelijk speelterrein achter de Leidsche- vaart. Later kreeg „Damiaten" do beschik king over de terreinen aan den Middenweg en de Kleverlaan en thans speelt do vcreeniging op het gemeentelijk speelterrein aan den Vergierde weg. „Damiaten" lelt 39 leden. Hiervan spelen twee elftallen in den Haarlemschen Voetbal bond, namelijk het eerste in de eerste klasse A en het tweede in ae dei'de klasse. Verder heeft zij 160 donatrices en donateui-s. Dit tweede lustrum zal gevierd worden a.s. Zaterdagavond in het gebouw van den Haarl. Kegelbond aan de Tempeliersstraat. Hiervoor is een heel mooi programma samengesteld. De voorzitter, de heer H. Vonk, schrijft daarin een en ander over de geschiedenis der vcreeniging. „Het bestuur" aldus schrijft hij. „heeft met groote activiteit getracht, ieders belangen en wenschen te behartigen en de spelers hebben getoond, door ernstig trainen iets tc kunnen bereiken, door in dezen tien jaar niet minder dan tien" bekers, twee beelden, zeven lauwertakken, vijf lau werkransen en negentien medailles (waarbij twee maal het eeremetaal van den lI.V.B.i te veroveren De schrijver dankt ook de donatrices en donateurs, die steeds zoozeer met de veieeni- ging meeleven en die voor eiken feestavond een keurcollectie prijzen voor de verloting beschikbaar stellen. „Damiaten" heeft natuurlijk ook teleur- steilingen moeten ondervinden, vooral ook ook door dc moeilijke tijdsomstandigheden, doch zij heeft zich niet alleen staande ge houden. maar staat er nu ook heel goed voor. Zij mag zich ook in dc sympathie van het bestuur van den H.V.B. en van haar zustervereenigingen vex-heugen. Dit kwam voor al goed uit bij dc viering van het eerste lustrum. Van bijna alle aangesloten vexreni- gïngen mocht zij een blijk van hulde in ontvangst nemen. Hij spreekt tenslotte de hoop uit. dat bestuur, ledeix en donateurs de ver»enizin7 trouw zullen bleven. A.s. Zatermiddag van drie tot vijf uur houdt het bestuur receptie in Hotel .Spoor- ~;rht" aan den Kruisweg. De feestavond zal o.a. worden opgeluistei'd door de bekende familie Hofmann met hun aardige liedjes en voordrachten. *c wenschen. „Damiaten" geluk met haar jubileum. Voor morgen is het volgende programma vastgesteld: AFDEELING A. Z.S.V.V.V.IJ. TramvogeisKennrmerland IJ.F.C.—Tweede Jeugd. AFDEELING B; Tele fon i aFr i go Ulysses 3Kennemerland 2 AFDEELING C: V.V.R.A.V.V.IJ. 3 V.E.W. 2—Z.S.V. 2 IJ.F.C. 3Kennemorlaxxd 3 Z.S.V. heeft <iit seizoen nog niet veel bij zonder latexx ziexi en ook morgén krijgt '/.ij o.i. geen kans tegen V.V.IJ. een succes te boe ken. Wij verwachten dan ook, dat de IJmui denaren met twee punten naar huis tcrug- keeren. Tramvogels krijgt Kennemerland op be zoek Het zou ons erg verwonderen, als de bezoekers hier niet wisten te overwinixen. IJ.F.C. heeft het niet moeilijk in den wed strijd tegen Tweede Jeugd en blijft dus voor- .oopig de eerste plaats bezetten. In C-afdeeling heeft een belangrijke ont moeting plaats, nl. tusschen V.V.R.A. en V. V. IJ. 3, twee ernstige kampioenscandidaten. Wij achten de ploegen van vrijwel gelijke sterkte, misschien dat het terreinvoordeel den ambtenaren de overwinning brengt, waardoor zij de loidixxg in deze afdeehng zullen nemen. Alle ontmoetingen beginnen te half drie. SCHAKEN. HINTERWEDSTRIJD „KIJK VIT". De vierde ronde van den wintexnvedstrijd van „Kijk Uit" had het volgende resultaat: le Groep A: C. Gordijn—A. de Groot 0—1 le Groep B: H. WoudenbergH. Sant 1—0 2e Gro;p A: J. de VriesC. Post 1—0 2e Groep C: C. VerbaanH. Oderkerk 7—1 I. Rietdijk—A. de Ruiter 0—1 3e Groep A: F. RooMiebJ. Ribbius 0—1 H. BichiJ. Arts 1—0 In den wedstrijd ..Kijk Uit" III tegen H. S. G. m verloor ..Kijk Uit" met 8 12 11 2. Dit is echter geen schande voor Kijk Uit", aangezien het tiental van Haarlem uitslui tend bestond uit. eerste klasse sp Iers. Woensdag j.i. speelde JJir. v. d. Bosch si multaan voor de Bloem end aal sche Schaak club aan 37 borden. Van Kijk Uit namen de heeren G. Gordijn. A. ter Haar en A, Kek daaraan deol. De heeren Kek en Gordijn verloren terwijl de heer ter Haar het- ge noegen mocht smaken remise te maken. Dc totaal uitslag was: verloren door Jhr. v. d. Bosch 4 partijen en 7 remise. Woensdag 23 November a.s. spoelt het le tiental tegen V.A.S. III te Amsterdam. Vertrek uiterlijk zeven uur van het Club.okaai per autobus. GYMNASTIEK. DAMES-WEDSTRIJDEN K. T. K. Mcj. S. Smit kampioene. Meer dan gewone belangstelling bestond voor de dames-wedstrijden van den Ken ne mer Turnkring, die in de gymnastiekzaal van het Gemeentelijk Lyceum onder leiding van den heer W. H. Verkes werden gehouden. De zaal was meer dan vol. ofschoon een groot aantal dames (46) niet bleek te zijn opge komen. Deze wedstrijd gold als de tweede voor den len en 2en graad «de eerste was reeds in Bevetwijk gehouden», en tevens waren de 3e graads turners aan de beurt. Voor dc hoo- gere graden restten vier van de 8 onderdcc- lon. terwijl de 3e graad dezen avond een zes kamp had tc verwerken. De jury bestond uit de dames van Praag Segaar, van dor Zwaan en Schaap en cle heeren van Praag, van der Zwaan. Theinert en Muller, waaraan toegevoegd werden dc heeren Dijkstra en Wieland Los. omda: er een te kort was aan juryleden buiten K T K - gebied. De prestaties van dezen avond bewezen, dat do stijgende lijn in het Kenncmer da mes-turnen voortgezet wordt Persoonlijk was de wedstrijd dus een succo.s, maar het tegendeel moet worden gezegd van den ploegen wedstrijd. Zoowel in don len als in den 2en graad wist betreffende laa'stge- noemden wedstrijd slechts écn vcreeniging (resp. O. S S. en de Bloemendaalsche) 't tot een goed einde te brengen. In alle graden moest in nog sterker mate dan vorige jaren het euvel van Inschrijving voor een le la gen graad worden geconstateerd. Vooral het ringenzwaaien bepaaldelijk in den len graad, toonde vooruitgang, zoo dat de achterstónd, dien dc K. T.K. spe ciaal op dat onderdeel te boeken had. weg gewerkt belooft te worden. Over beide wed- strenden (dit geldt ook voor de volgende uit slagen) behaalde in den len graad mej. S. Smit van Concordia een prachtige overwin ning, en we] met 64.5 p. van de 80 maximum. Verder was de volgorde; 2. H. Sochow "O.S.S.» en A. Rookhuizen (Concordia) 61.5 p.. 3. C. de Liefde (Bato), T. Rollema 'O.S.S.i en M. Kaptein (Concordia) 58.5 p. Alleen mej. Smit behaalde een len prijs 'voor minstens 80 percent van het maximum1VooxTs werden 2e prijzen ivoor minstens 70 percent 1 be haald door 10 dames en 3e prijzen voor min stens 60 percent) door 6 dames. De twee .-ie graad bracht mej. A. Osterthun, eveneens van Concordia, aan het hoofd en wel mot 62 p. Haar clubgenootc mej. C. Kwant, werd met 61,5 p., no. 2 on niej. R. Berkhout van de B. G. V, met 57,5 p., no. 3. Tweede en derde prijzen werden verworven resp, door 3 en 12 turnsters, tei'wijl 6 dames voor geen enkelen prijs in aanmerking ko men. In den 3en graad (maximum 60 p..) word het resultaat; l. M. Stevens (Tumlust II.) 59 p.. 2. S. v. d. Bovenkamp (idem) 49 p.. 3. D. Paauw (Concordia) 48.5 p. Hier waren 67 en deelneemsters, waarvan 4 een eersten. 15 een tweeden en 36 een derden prijs behaal den. Dc vereenigingswedstrijd bracht in don 3cn graad den volgenden uitslag: 1. Turnlust II.. 233 p.. 2. Concordia 227 p.. 3. Tuimlust B 207(5 p.. 4. S S. H. 205.5 p., 5. Spar;a 203 p., 6. Gratia-Plato 198.5 p. LUCHTVAARTBERICHTEN K w a r tel uitreis 17 Nov. 12 uur van Schip hol. Vertrek vertraagd door den mist. Twee passagiers, een voor Batavia en een voor Jodpoer.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13