DE NATIONALE VREDES-CENTRALE. Vesn HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 19 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Eenheid in de anti-oorlogs-beweging. Haarlemsche Vredesraad opgericht. Negens was tot dusvt* ie Vredesbewe ging zóó verbrokkeld als in Nederland, ter wijl toch éénheid in den strijd tegen oorlog en oorlogsbe'wapening zoo dringend noodig is. Beoogende, zoolang het mogelijk is, te ko men tot een éénheidsfront in den strijd te gen eiken oorlog en tegen alle oorlogstoe rusting hebben ondergeteekenden opgericht en zich vereenigd in de Nationale Vredes- Centrale. Deze bestaat uit personen van alle vooruitstrevende richtingen, vereenigingen en democratische partijen en is onderver deeld in hoofdbestuur, den nationalen vre desraad, de plaatselijke vredesraden en het nationaal vredescongres. Aldus wordt op een propaganda-kaart ge zegd. Volgen de namen van het hoofdbestuur: Prof. dr. D. v. Embden V.D.B.). voorzitter: Paul Kiês: Prof. dr. C. G. v. Riel (Kerk en Vrede). Selma Meyer (Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid): Arend de Vries (VA..R-A.). Ds. J. B. Th. Hugenholtz, E. Ku- pers (N.V.V.t. K. Ler Laan (S.D.A.P.). A. C. Luyten-Blcck (Ned Vrouwen Vredebond): H. Roland Holst-v. d. Schalk, Mathijs de Visser (Chr. Dem.-Uie), G. J. de Voogd <J. V. F), C. D. Wesseling (R.-K.) Volkspartij), Dr. F. M. Wibaut. Deze Vredescentrale bestaat nu sinds kort. En ze is bezig in 200 plaatsen in Nederland Vredesraden op te richten. Vrijdagavond hadden zich daarom een beperkt aantal ge- noodigden van de partijen en richtingen ver zameld m hotel Lion d'Or, voor wie de secre taris-propagandist Paul Kiès spreken zou. Deze legde in het begin van zijn heldere rede den nadruk op de principieele kentering in het oorlogsbedrijf, die den oorlog gemaakt heeft tob een alles vernietigende factor in het leven. De oorlog is een groot bedrijf geworden. Na de slagen, kwamen de onbewegelijke loop graaf-fronten. En tevens de steeds groeiende techniek om die fronten door te breken. Hier door -werd het geheele industrieele achter land ingeschakeld waartegen de strijd nu gaat. De arbeidersbeweging kon in 1914 niet vol doen aan haar roeping tegen den oorlog, doch nu is ze tot grootere rijpheid gekomen en heeft meer aanhang verworven. Spr. ge looft aan een massaal verzet tegen den oor log. En voorts is er de republiek Sovjet-Rus land, die een der belangrijkste factoren voor de vredesgedachte is. Sovjet kan en wil geen oorlog voeren, dan zou alles vernietigd wor den wat zij nastreeft. En voor een gemeen- schappeüjken aanval op de Sovjet-Unie is de tijd verloopen. Dit zijn factoren voor den vrede. Er zijn echter ook andere. De stemming in sommige landen die tot avonturen drijft, de maat schappelijke wanorde en de wapenfabricage vooral. Deze is een nieuwe bloeiperiode tege moet gegaan, afzetgebieden zijn gezocht, en dit werkt conflicten in de hand. Spr. is er van overtuigd, dat het conflict in Zuid-Ame- rika door wapenfabrikanten geleid is. en verklaart den langen duur van het conflict in Mandsjoerije ook uit de wapen fabricage. Het is een logisch verschijnsel, dat op zeer scherpe controle moet worden aan gedrongen. Terugkeerende naar de kentering in het oorlogsbedrijf haalde hij de uitspraak van een Fransch generaal aan, die luidt, dat de oorlog in 1914 meer gelijk was aan die van is te danken aan de personen, die er heen den gehouden. 1870 dan aan die van 1918. Waarmee hij de ge"weldige verandering tusschen de jaren 1914 en 1918 bedoelde. Thans is de combattant niet langer meer het doel van den anderen combattant. Neen, nu staat alle industrie er achter, die nu het eerste doelwit is, zooals de fabrieken knooppunten enz. Dit zag men al in de laatste jaren van den oorlog. Ludendorf zeide. dat Stinr.es meer macht had in Luden- dorf's hoofdkwartier dan hij zelf. De groot industrie dwong tot massaal gebruik van be paalde wapens. Prof. Keiler heeft openlijk gezegd, dat tijdens den oorlog in een hotel in Zwitserland de groot-industrieeien uit verschillende landen bij elkaar zaten en el kander de grondstoffen uitwisselden. Hjer- door leden de bemiddelingen van Paus en Troelstra schipbreuk. Dus de industrie is ingeschakeld. Vroeger kon de soldaat nog denken, dat hij een roe ping had om iets te behoeden. Door de tech niek kentert he: bedrijf. Wat hij vil behoe den is de wei vaart, en dat is tegenwoordig het eerste doel in den oorlog. Dat de techniek met reuzen schreden voor uitging. staafde Kiès met het voorbeeld van de Engelsche luchtvloot, die in 1914 272, en aan het einde van den oorlog 22000 (met reserves 37000' vliegtuigen telde. En met dat van het gas. Waar Duitschland met in wer king stelling van alle laboratoria in den be ginne 4 maanden voor noodig had (voorbe reiding voor een bepaalden gasaanval, die 40.000 slachtoffers maakte), daar hoefde Amerika aan het eind niet meer dan 1 dag voor te nemen! Toen kwam de- potentieele oorlog dus, de oorlog van volk tegen volk, zooals men zwak kon zien in de laatste fase van den afgeloo- pen oorlog, zooals de toekomstige oorlog ge heel zal zijn. En nóg gaat de techniek voor uit. Men vliegt dagelijks over de Noordzee, wekelijks naar Indië, door de stratosfeer zelfs. En als de vliegtuigen door Piceard aangegeven aan het eind van dit jaar gereed zijn. kan men in 5 (zeg 10 uur) Amerika bereiken. En dus zijn die afgelegen landen zelfs niet meer veilig. Spr. bestreed de meening, als zou de in dustrieele'bourgeoisie belang hebben bij een oorlog. Ze is zelf bevreesd voor de gevolgen. Wel heeft ze belang bij de oorlogsbewapening De leidende machten sturen niet doelbewust op oorlog aan. Maar als er oorlogsindustrie is, dan is er direct oorlogsgevaar. Het Nederlan-c'sche volk staat, aldus spr., met de Scandinavische en Engeland aan de spits der wereld. De nieuwe gedachten ko men hier dus ook het eerst. Meer naar het Zuiden en Oosten heerscht meer serviliteit, ook in het denken. Nederland is klein en ligt geheel open voor artillerievuur. Door een oorlog zou geheel Nederland met zijn cultuur er aan gaan. ook de fabrieken en bezittingen van de heerschende klasse. En daarom heeft men hier geenszins belang bij een oorlog. Volgens spr. kan niemand een goed plei dooi houden voor de stelling, dat Nederland zichzelf zou kunnen beveiligen met welke militaire maatregelen dan ook. Denkt men hier zeer nuchter over. dan zegt men: als we dan toch ten onder moeten gaan in een vol genden oorlog, laten we dan de 90 millioen jaarlijksche militaire uitgaven thans dan maar sparen. Dat de ontwapeningsconferentie mislukt, Binnenkort zal een groote vergadering wor- gezonden zijn en die niet de vredesgedachten in hun landen vertegenwooi*digen. Een mi litair kan niet ontwapenaar zijn. Kleine landen hooven de be'wapening af te schaffen, want deze is een gevaar voor het land. Hiermee is uitsluitend bedoeld het oor- logsmilitairisme, dat een taak naar buiten heeft, niet het politie-militairisme met zijn taak naar binnen. En hiermee is aangetoond dat de meening, als zou door ontwapening de hand gereikt worden aan het communis me, volkomen onjuist is. Als de kleine staten tot radicale ontwape ning overgingen, zou het probleem alleen be perkt blijven tot Frankrijk. Duitschland, En geland, italic en Sovjet-Rusland, waarvoor dan de besprekingen voor geleidelijke ont wapening goed zouden zijn. Internationaal bewijzen wij, aldus spr., de ontwapeningsge dachte een dienst door nationaal te ontwa penen. Oorlog is misdaad en ondergang en daar om moet de tijd tot den volgenden oorlog ge bruikt worden om de anti-oorlogsgedachten door te laten dringen tot het volk opdat ze in geval van volgenden oorlog dien dan niet willen. Door het nationale ontwapeningseenheids front moet druk worden uitgeoefend op hst volk. opdat daar een meerderheid komt. Voor dat front hebben zich verschillende partijen en organisaties beschikbaar gesteld, zooals de lijst van het hoofdbestuur duidelijk toont. De Nationale Vredesraad is samengesteld uit 3 groepen: politieke partijen, religieuze vredesvereenigingen. algemeene vereenigin gen. publicatie-organen, vakcentraien, vrou wen vereenigingen. jeugdorganisaties en be kende personen-groep. AI deze 8 groepen zijn in het hoofdbestuur vertegenwoordigd. Ook de vredesraad Haarlem zal uit die groepen bestaan, terwijl er ook individueeie leden zijn. Het doel der Ned. Vr. Centrale is het geza menlijk en gemeenschappelijk actie voeren. Dan heeft het veel grabber gezag. De ver eenigingen blijven haar eigen werkzaamhe den doen, doch worden gesteund en gesterkt. De N.V.C. tracht samenwerking tot stand te brengen en te bevorderen tusschen de parle mentaire vredesactie en de buitenparlemen taire. zooals o.a. door ..Kerk en Vrede'', het N. V. V.. Vredeskring van Nederland. ..Oorlog of Vrede" (weekblad'. Internationale Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid. Nat. Vrou wen Vredebond, en Jongeren Vredes Fede ratie. De meerderheid van het volk wil de N. V. C. tot het inzicht brengen van de nood zaak der ontwapening. De heer kies had vele adhaesiebetuïgingen ontvangen uit Haarlem, zoodat tot oprichting van den Vredesraad Haarlem werd overge gaan. Tot voorzitter zal gevraagd worden ds. J. M. Leendertz. die zijn medewerking voor de gedachte toegezegd had. Voorloopig zal Mr. L. G. van Dam (Vr. Dem. B.) het secre tariaat op zich nemen, bijgestaan door mej. dr. M. A. Thiel. Ook zijn leden dr. W\ Ban ning, prof. dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, B. Bulsing-van Besouw. Joh. Op 't- Eynóe, prof. dr. A. D. Fokker, prof. P. H. van Moer kerken, prof. R. N. Roland Holst, mr. J. H. Schultz van Haegen, Piet. Voogd en E. R. J. Frank (voor de indivudeele-leden-groep) aangezocht zijn de heeren Westerveld fsecr. S.D.A.P.)Gregoire (V.A.R.A.). M. A. Reinalda. en mej. de Kruyff (Ned. Vrouwen Vrede Bond), terwijl nog verscheidene anderen wor den aangezocht. In het debat dat zich na de inleiding van Paul Kiès ontspon, werd o.m. behandeld de verhouding tusschen vredescentrale en de Nooit Meer Oorlog Federatie. De vredesbe weging was versplinterd. De N.M.O. Federa tie poogde en eenheid te brengen, welke mis lukte. De arbeidersbeweging sloot zich niet aan. Nu komt de Vredesraad. die een een heidsfront tracht te vormen waaraan de moderne arbeidersbeweging ook meewerkt. TAXI TRAMLIJNEN TE AMSTERDAM? ZAL DE POLITIE ER EEN STOKJE VOOR STEKEN? De Vereeniging van Ondernemers in het Auto. taxi- en luxe verhuurbedrijf te Am sterdam (A.V.O.), waarin het- overgroote deel der garage-taxibedrijven vereenigd is, heeft het- plan opgevat om met ingang van heden. Zaterdag een sneltaxidiensfc te gaan on derhouden, met lijnen, ongeveer gelijk aan die van de tram Vooreerst zouden proefrit ten gehouden worden op het traject van lijn 17, SurinamepleinCentraal Station. Om de twee minuten zou een auto vertrekken, waarvoor men voor een dubbeltje zou kunnen meerijden. Bovendien zou men een reductie- bon ontvangen. Daar dergelijke taxilijnen bij politieverordening verboden zijn. verwacht men ingrijpen van de politie. Het denkbeeld vindt in Amerika, blijkbaar met succes toepassing. HET GEMEENTEPERSONEEL. Overeenkomstig het besluit, genomen in dc raadsvergadering van 2 Maart j.l. hebben B. en W. advies ingewonnen van de Commission van overleg voor de ambtenaars- en werklie denzaken en van het politic-personeel be treffende een voorgestelde wijziging van de Verordening tot regeling van do bezoldiging van ambtenaren en werklieden bij afwezig heid wegens ongesteldheid en tot toekenning van een uitkeering aan hen. die na afkeuring wegens lichamelijke of geestelijke onge schiktheid zijn ontslagen. Blijkens het advies dd. IS October j.l. hebben genoemde Com mission zich eenstemmig met de voorgestelde wijziging vereenigd. Daarbij werd evenwel aangedrongen op wijziging van het oor spronkelijke ontwerp-besluit in zooverre, dat de tijdelijke aftrek op bedoelde ultkeerlngen voor het eerst zal worden toegepast bij de eerste uitbetalingen na den datum, waarop het ontwerp-besluit zal worden bekrachtigd. B. en W. stellen voor aan dat verzoek te voldoen. 1N G EZ O N D E N MED ED E ELI N G E N :i 60 Cts. per regel. Eén onzer lezers vond in zijn verzameling foto's een afbeelding van Koning Emma en haar dochter prinses Wilhelmlna. waarvan hij veronderstelt dat het vrij onbekend is. Deze foto werd namelijk bijna vijftig jaar geleden gemaakt. Hierboven een reproductie er van. DE VALSCHE SCHILDERIJEN EEN VREEMDE GESCHIEDENIS INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Voor ieder een bril, voor weinig geld. Ook volgens recepten. Bij Opticien FEDERMANN. Gr. Houtstraat 37, bij de Ancgang, Telef. 11059. De correspondent van de Telegraaf te Brussel heeft aldaar een onderzoek inge steld naar den be'faamden heer Chanterou. aan wien de verschillende schilderijen van moderne Fransche meesters zouden zijn aan geboden die te Amsterdam geveild zijn en die onecht zouden zijn. Deze Chanterou bleek te zijn zekeren heer Du. Bols. een schilder, die wel onder den ver maarden naam als schuilnaam gewerkt schijnt te hebben. Hij gaf zeer vage verkla ringen. zei dat hij twee jaar geleden tus- schenpersoon was geweest tusschen ver- kooper en kooper. Hij had twintig jaar te Parijs gewerkt en had ook wel eens iets cadeau gehad, doch niet van de in den catalogus genoemde schilders. I-Iij is van verschillende vereenigingen lid geweest, maar telkens onder zijn eigen naam Du Bois. Van do veiling en net gebruik van zijn naam wist hij echter niets af. Met den geneesheer, die de verkooper was. heeft hij sinds jaren geen betrekkingen meer gehad. De geneesheer zelf. daarna geïnterviewd, verklaarde, dat de echtheid der schilderijen door de documenten volledig gedekt was. Drie maanden geleden deed Chanterou zelf hem de laatste levering. Van hem zelf werden aut hen ticiteitsbewijzcn geëischt. De Parijsche correspondent van het blad vernam nog dat de zaak onder de schilders verontwaardiging heeft gewekt door he'. misbruik van hun naam en vroolijkheid om de naïveteit, van de koopers. Bij allerlei in de catalogus genoemde schilders lieeft de correspondent navraag gedaan naar den „Maecenas" Chanterou, maar niemand kende hem.- De schilder Othon Friesz ontkende zelfs ooit te St. Cloud, waar een zijner schilderijen volgens onderschrift vervaardigd was, te hebben ge schilderd. En het zelfportret van Kissling, dat in de verzameling Chanterou zou zijn voorgekomen, hangt bij den kunstkenner Davidson te Parijs. Slechts twee schilders konden zich nog Chanterou herinneren, en dat waren niet de gunstigste herinneringen. Dr. Baert dc la Faille heeft intusschen nog eens verklaard, dat de Brusselsche ge neesheer hem geschreven heeft Chanterou gesproken te hebben, en waarborgen ont vangen te hebben voor de echtheid van de schilderijen, RADIO :er roordcelige cond. Bezoekt ome thowrc J. J CORNELISSEN KAMPERVEST 1 hoek Ki. Hout.treat AGENDA. AVONDSCHOOL. B. en W. stellen voor aan dc Gemeentelijke avondschool voor handelsonderwijs alhier te benoemen tot tijdelijk leeraar voor het tijd vak van 1 September 1932 tot en met 31 Augustus 1933 de heeren L. J. F. van der Meulen. A. J. Hekkelman, J. W. Schotman. J. L. Nanninga en G. Beun allen te Haarlem. ZATERDAG 19 NOVEMBER Stadsschouwburg. WilsonspleinOpvoering van „De eerlijke vinder" door de N.V. Het Schouwtooneel. 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Lezing Volks universiteit. 8 uur. Clubgebouw Kleverlaan: Jaarvergadering IJsclub voor Haarlem en Omstreken. 3.30 u. La Gal té. Raaks: Prijsdansen. 8 uur- Toonkamers J. A. Boskamp en Zn., Over- veen: Tentoonstelling Giza Fakler. Palace: „Fraulein falseh verbunden". Op het tooneel: The Spyra's Mensch of Pop? 2,30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt. Theater: ..De man zonder naam". Op het tooneel: Jackie Collier ele gant draadact. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Tarzan" voor de derde week geprolongeerd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Rocker. Wagenweg 102. Tcntoon- stelling van werken van Herman Heuff, 107.30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. toegang vrij. ZONDAG 20 NOVEMBER Stadsschouwburg. WlisonspleinOpvoering van ..De Eerlijke vinder", door de N.V. „Het Schouwtooneel". 8 uur. Schouwburg Janswcg: Opvoering van ..Ma demoiselle" door het Centraal Tooneel. 8 15 u. Gemeentelijke Concertzaal: Concert H. O. V. "s avonds. Rembrandt Theater: Filmvoorstelling van „Waterbewoners". 11.30 uur. Broedcrkerk, Parklaan: Lezing met licht beelden over Rusland. 8 uur. Bakcnessergracht 13: Openbare voordracht Rozckruisers Genootschap, 10.30 uur. Zaal van 't Nut. Lange Veerstraat 16: Uni- verseele eeredienst (Soefi-beweglng), li uur. Bioscoopvoorstelling 's middags en des avonds. MAANDAG 21 NOVEMBER Schouwburg Jansweg: Optreden van Han Beuker en Wouter Denijs. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Herman Heuff. 10—7.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomeijer en Zn.. Bartcljo- risstraat 11. Tel. 10175. ll"93rk"APOlheek* KJefverParkwe2 13. Tel. Q Gehoorzamen en ongehoorzamen. Zijn we op weg naar een hetere werelcl? De veelbelovende war boel. „De wereld houdt zich in stand door ge hoorzaamheid. maar door ongehoorzaamheid komt zij vooruit", heeft de een of andere diepe denker gezegd. En ligt er geen vervaar lijke waarheid in zijn woorden? Ik zal deze krant weliswaar weghouden van mijn oud sten zoon (de jongste kan, tot zijn en mijn geluk, nog niet lezen) maar heusch niet omdat ik de juistheid van het diep-door dachte woord betwijfel. Allerminst. Het aan tal waarheden, dat kinderen zoo maar uit zichzelf ten beste geven, vind ik evenwel voldoende en het lijkt mij onnoodig. dit met een exemplaar als het bovenstaande te vermeerderen. Voor mijn rust in huis is het zeker beter. Uit deze zelfzuchtige overweging ziet u. dat ook een journalist zich al niet voldoende opoffert voor den vooruitgang van de wereld, waaraan wij in dezen tijd toch meer dan ooit behoefte hebben. Overigens blijkt uit het woord des diepen denkers, dat er zoowel gehoorzame als onge hoorzame menschen in de wereld noodig zijn. Mijn zonen zouden eruit afleiden dat de gehoorzamen overbodig zijn, maar dat is verkeerd. Als men de wereld vooruit wil brengen blijft het niettemin even noodzake lijk haar. hangende het proces, in stand te houden. Derhalve is het optreden van twee paitijen, een conservatieve en een vooruit strevende, noodzakelijk. Die ziet ge dan ook overal en in alles aan het werk. Goedbe schouwd zijn er maar twee p aagten, niet alleen in de politiek, maar ook in het zaken leven, in het onderwijs, in de kunst, ja in den godsdienstin alles. Alleen zijn zij verschrikkelijk onderverdeeld, en soms lichte lijk in elkaar verward geraakt. Maak u daarvan los. negeer de diverse etiketten, en gij zult al uw vrienden en kennissen kunnen verdeelen in behoudende en vooruitstrevende lieden. De laatsten zijn. althans in het oog van de eersten, altijd de ongehoorzamen, want zij willen de bestaande orde veranderen. Nu is het meest opvallende van dezen tijd. waarin „alles in de smeltpot is", zooals de Engelschman het uitdrukt, wel dat de twee partijen van eikaars onmisbaarheid over tuïgd beginnen te geraken. Zij zeggen het wel niet. maar zij voelen het. Zegt u maar eens tegen een conservatief, op welk gebied en van welke kleur ook, of hij de vooruit strevende elementen liever allemaal weg zou hebben. Hij zal aarzelen eer hij bevestigend antwoordt. Die aarzeling doet het, want zij beteekent dat hij het tegenovergestelde heeft gedacht. Vraag aan een vooruitstrevend man hetzelfde ten aanzien van de conservatieven, en u krijgt hetzelfde effect. Ik sta er, om zoo te zeggen, voor in. De gevolgtrekking ligt voor de hand. Alleen uit. een warboel kan nieuwen opbouw ge boren worden. Kijk maar eens naar den toe stand op een bouwterrein, waar ze juist de fundamenten voor een nieuw huis hebben gelegd en de materialen aangesleept. Nu, in dat soort warboel zitten we nu. Midden erin. Als ik Hindemïth's nieuwste compositie hoor, zooals mij onlangs op het Bachconcert ten deel viel, voel ik mij midden op dat bouw terrein. en als ik Bernard Zweers' eindelooze symphonie „Aan mijn Vaderland" aanhoor, zooals mij deze week in het Concertgebouw te Amsterdam beschoren was, luïster ik naar een vergadering van starre conservatieven, zonder debat, cf zelfs gelegenheid tot vragen stellen, ja in totale afwezigheid van alle on gehoorzamen. Zijn de gehoorzamen dc baas (zie 1914) dan voert dat naar een verschrikkelijke el lende. Hebben de ongehoorzamen uitsluitend het heft ïn handen (iedereen weet wat een communistisch bewind beteekenen zou) dan duikelen wij een andere periode van afbraak in. Alleen de juiste verhouding tusschen de twee machten, die in iederen toestand ter we reld zich doen gelden., brengt regelmatigen opbouw, waarbij de gehoorzamen den boel in stand houden zonder de ongehoorzamen te kunnen beletten, vooruitgang te scheppen. Mijn optimisme zegt mij. dat wij dezen toestand steeds dichter naderen. Er wordt zóó intens gezocht en gestreefd naar de verwezenlijking van betere toestanden, ter wijl tegelijk het conservatisme zoo hard zwoegt om de wereld in stand te houden, dat een opgaande conjunctuur hieruit wel ontstaan moet. Natuurlijk fs het een kwestie van tijd. en zijn we allemaal buitengewoon ongeduldig en ontevreden over den huidigen warboel. Feitelijk staan we midden op dat bouwter rein. midden in de bende, en hopen iederen dag weer dat we nu het nieuwe huis einde lijk eens zullen kunnen betrekken. Terwijl de fundamenten pas goed en wel gelegd zijn. Het is een beetje dwaas, maar dat zijn wij nu eenmaal. Welke fantaisie den beeldhouwer, die het „Dansende Paar" op bijgaande illustratie schiep, bevangen heeft, kan men slechts ver onderstellen. Hij is zonder twijfel een der velen uit het kamp der ongehoorzamen De tradilionecle vorm van den mensch staat hem tegen, cn hij laat zijn kachelpijp een dans uitvoeren met de bordpapieren rol, waarin de maatschappij waarbij ie verzekerd is hem net haar kalender voor het jaar 1933 heeft toegezonden. Die beeldhouwer komt ook wel tot wat an ders. Misschien stuurt een oer-conservatieve vriend hem met Sinterklaas een dansend Saksisch herdertje en herderinnetje, van zoetig-gekleurd porcelein, net. als hij 's avonds een aardig meisje ontmoet heeft dat op het herderinnetje lijkt. Zijns ondanks zal de conservatief in hem ontwaken. Hij zal, in een zwak moment, in het herdertje zich zelf herkennen, en als hij op zijn atelier komt een blik vol gramschap slaan op zijn dansen de kachelpijp-met-kalenderrol. Wie weet ontwaakt dan reeds een nieuwe gedachte in hem, die. aanvankelijk zooiets als een Sak sische kachelpijp, groeien zal tot een ietwat- gestyleerde Saksische en zoo verder. Want dit heb ik nog vergeten te zeggen, en het is de grootste waarheid van alle: in iede ren ongehoorzame leeft de gehoorzame, in iederen gehoorzame de ongehoorzame. Ergens in den wanordelijksten communist schuilt een ordelijk burger, die er zich diep over verontwaardigt als een andere fietser hem op het rijwielpad rechts passeert niet omdat er geen ruimte genoeg voor is, maar omdat hij zeker weet dat het In flag- ranten strijd is met artikel zooveel van de Motor- en Rijwielwet een door vcrwenschte parlementariërs op last van het verdoemelijk kapitalisme gewrocht misbaksel. Zoo ben ik er ook zeker van dat er oogen- blikken voorkomen in de levens van Willem Pijper en van den al eerder genoomden heer Hlndemuth waarop zij, met Innig genoegen en in droomerige overgave luisteren naar hot Intermezzo uit de Cavalcria Rustlcana cn de Cavatlne uit II Trovatore, hun suiker-zoete lijk voorgekwecld door een Itallaansch straatorgel. Le Corbusier, de vermaarde architect, moet momenten doormaken waarin de oude. ro mantische onzakelijkheid hem veel dierbaar der is dan alle rechte lijnen en stalen labo ratorium-stoelen bij elkaar, Misschien drinkt hij wel eens een kopje koffie bij zijn oude tante cn geniet dan stiekum van haar focl- leelijke mahoniehouten stoelen met gekrulde pootcn, trijpzittingen op spiraalveeren en antimacassars, haar vergulde pemlulc-ondcr- een-glasstolp met coupes en haar sentlmen- teele oleogravures van den Fransch-Duit- schen oorlog, alles uit den ergstcn tijd. Zoo heb ik een aarts-conservatief ontmoet, die zwoer bij vader Haydn. en tot zijn eigen schrik werd meegesleept door den geraffi- neerden. verontrustenden climax van Ravel's Bolero. Hij kon er zelfs niet van slapen, zoo als hij mij later vertrouwelijk meedeelde. Er zat. zei hij, een totaal-onbegrijpeliike beko ring In. die zijn gemoedsrust op allerhlndcr- lijkstc wijze in de war schopte. Een met hem verwante ziel zat eens naast mij op de Kamertribune tijdens een zeer geestdriftig betoog van oen radicaal tegen het militairisme. en vergat zich op een goed oosenblik zoozeer dat hij mij toefluisterde: „Weet je wat ik het ergste vind? Die kerel heeft gelijk!" Een derde kon (tot zijn leedwezen) met geen mogelijkheid ontkennen dat er Iets zat dat hem boeide in een beeld van Hildo Krop, op een Amsterdamsche tentoonstelling. Het zijn deze teekenen die een zeer belang rijke rol meespelen in datgene dat wij plegen aan te dulden als „de opleving". En dat be staat, ën groeit, ondanks de wanhopige ont kenningen van mijn pessimistische vrienden, die het nóg zullen ontkennen als wij midden in de volgende hoogconjunctuur zitten.... OPTIMIST.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5