Vrijz. Democratische Bond. J. LOTTCERINC Liefde de Sterkste HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 21 NOVEMBER 1932 STADNIEUWS. De algemeene vergadering. Mr. Marchant over de parlementaire democratie. Zooals wij reeds meldden hield de Vrijz. - Democratische Bond Zaterdag en Zondag zijn algemeene vergadering in het Gem. Con certgebouw. Mr. H. P. Marchant <V. D. B.) Mr. P. J. Oud (V. D. B.) Nadat de voorzitter Mr. W. H. M. Wer ker, Zaterdagmiddag de vergadering met de Zaterdag reeds door ons vermelde rede had geopend, heette Mr. L. G. van Dam, namens de afdeeling Haarlem de deelnemers aan de algemeene vergadering met een kort woord welkom. Spr. drukte er zijn vreugde over uit, dat de Bond thans te Haarlem ver- gaderde en kondigde een gezellige bijeen komst voor de deelnemers aan. Hierna volgde een huishoudelijke vergade ring, die den geheelen verderen middag in beslag nam. Rede Mr. Marchant. Des avonds sprak in de groote Gem. Con certzaal Mr. K. P. Marchant, politiek leider van den Vrijz.-Dem. Bond over den algemee- nen politieken toestand. Mr. Marchant weid met applaus en 'ge juich door de vergadering begroet. Spr. zeide in het begin van zijn i*ede, dat in dezen tijd zoo ongeveer ieder op reserves teert. Als alle reserves zullen zijn opgedroogd, is ër gebi-ek. Wanneer zal de gemeenschap zoo ver zijn? Men komt er niet met te zeggen: „Het komt wel weer in orde; zoo is het al tijd gegaan!" Zuinigheid, ook met de reser ves, is dus dringend noodzakelijk. De duur van de crisis is afhankelijk van den loop der zaken in de geheele wereld. Teeke nen van vooruitgang zijn er nog niet. Bezuinigen is moeilijk. Iedere partij zal het liefst bezuinigen op dingen, waar zij niet mee op heeft. Zoo zijn de Vrijz.-Democraten tegen bezuiniging op onderwijs en Nijver heidsonderwijs. Symen (de gemeente") moet nog maar al tijd betalen "en toenhij bij het Rijk kwam aankloppen om steun, omdat hij niet meer betalen kon, toen klonk de kreet: „Wat is die Symen een verkwister!" Het is nu lastig voor de gemeenten, de rem te hanteeren. Vee'l omzichtigheid is daarbij noodig. Ook de wijze waarop het geoi-gani- seerd overleg wordt gepleegd, is van groote be te eken is. Wij weten niet hoever gegaan kan worden met de verhooging der belastingen. Ook de Vrijz.-Dem. meenen dat men de grens van het mogelijke in dit opzicht begint te be reiken. De crisis is niet voortgekomen, zooals wel gezegd wordt uit eën teveel aan Staatsbe moeiing. Was deze er niet geweest, dan zou zeker de crisis nog veel erger geweest zijn. De parlementaire democratie aldus spr., voortgaande, krijgt telkens stooten. In ver band hiermede staat de actie tegen de dub bele functies. Maar dit is een vraagstuk van gering belang voor ons volk. Er zijn be langrijker dingen om actie voor te voeren! De kiezers moeten dan aan „cumulanten" hun stem maar niet geven, wanneer zij de cumulatie afkeuren. Een andere aanval op de pai-leméntaire democratie komt van de voorstanders van een dictatuur. Maar bij de dictatuur is geen sprake meer van uiting van den volkswil. En de Vrijz.-Dem. willen juist voor het geheele volk vrijheid om zijn eigen zaken te regelen. Vervolgens behandelde spr. de quaestie: Moet de S.D.A.P. aandeel hebben in de lei ding der zaken? Het te hoog mikken der S.D.A.P. heeft steeds aanleiding gegeven tot opleving der reactie. Betrouwbare medewer king van de Soc.-Democraten is niet te ver wachten tot redding der parlementaire de mocratie. De Vrijz.-Dem. zullen rekening moeten houden met het feit, dat zij bij hun werk voor de redding der parlementaire democra tie den steun der S.D.A.P. zullen moeten mis sen. Spr. is nog altijd van meelxing, dat een de mocratisch parlementair kabinet de voorkeur verdient boven een herleving der coalitie c-n eindigde met de verklaring dat handhaving der parlementaire democratie slechts moge lijk is bij een regeeringsbeleid volgens de vrijz. democratische beginselen. Aan Mr. Marchant werd na zijn rede een ovatie gebracht. DE VERGADERING VAN ZONDAG. Zondagmorgen werd de vergadering voort gezet in de tuinzaal van het Gem. Concert gebouw. Benoemd werd verklaard tot voorzitster van het Centraal Bureau der Vrijz.-Dem. Vrouwenclub mevr. W. A. L. Ros-Vrijman te 's-Gravenhage. Tot leden van het hoofdbe stuur werden benoemd de heeren J. C. Pen ning. te Arnhem en Ir. J. W. Sprenger, te Ginniken. Bespreking economische crisis. Hierna volgde bespreking van de economi sche crisis, ingeleid door de heeren J. B. W e s t e r d ij k, Jan Schilt huis en Mr. P. J. Ou d. De heer Westerdijk sprak hoofdzake lijk over de landbouwcrisis en zette uiteen, dat de huidige crisis slechts in enkele op zichten met een gewone, periodieke crisis is te vergelijken. Voor de bestrijding is de internationale weg blijkbaar de moeilijkste van alle. Daarom hebben ook wij Nederlanders ons nationaal aan te goi'den, om gezamenlijk het hoofd zoo mogelijk boven water te houden. Onze levensstandaard zal daarbij goedschiks of kwaadschiks belangrijk moeten dalen. Bij de bestudeering van de crisisverschijn selen wordt men getroffen door het verband tusschen de algemeene economische conjunc tuurschommelingen. en de crisis in den land bouw. Doorgaans dux-en de periodieke economi sche crises veel korter en zijn ze' veel langer dan de landbouwcrises. Intusschen zou de landbouwcrisis vermoe delijk ook zonder de algemeene economische crisis zijn gekomen, omdat in de wereldvoed- selproductie, diep ingrijpende veranderingen hebben plaats gehad, vooral wat-den graan bouw en meer speciaal den tarwebouw be treft. De huidige werelddepressie is een combi natie van politieke agricultureele, indus- trieele cn financieele desorganisatie, waarbij de landbouw het eerst en het ergst en ook op andere wijze werd getroffen dan de in dustrie, die er door tot inkrimping werd ge dwongen. Vervolgens bësprak spi*. de beide rapporten der crisiscommissie van den Vrijz.-Dem. Bond met den inhoud waarvan hij onvoor waardelijk instemde waarna, hij pleitte voor agrarische voorlichting. Ondanks den Rijkssteun is dp toestand van dag tot dag verergerd. Groote groepen onzer land- en tuinbouwers zien geen uitkomst meer en leven van hun vroeger opgespaarde kleine reserves. Spr. eindigde met den wensch dat het be sef van het onhoudbare van den toestand in den landbouw zop doordringen tot deze alge meene vergadering. De heer Schilt huis begon met te zeg gen. dat Nederland het grootste belang heeft bij een onbelemmerden internationalen han del. Bij het voortschrijden der crisis zag de nij verheid haar uitvoer-moge'lijkheden steeds afnemen. Daar elders de nijverheid dezelfde moeilijkheden ondervond wijdde ook die meer aandacht aan de Nederlandsche markt, het geen hier voor sommige goederensoorten tot overmatigen invoer heeft geleid. Toen kwam de contingenteering. Tot voorzichtigheid bij de toepassing bestaat alle aanleiding, omdat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. WILDLEEREN HANDSCHOENEN OPVERVEN, HOEDEN STOOMEN en VORMEN, COSTUMES PERSEN VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ Groote Houtstraat 5 a Telef. 10771 contingenteering een nog krachtiger middel tot belemmering van het ruilverkeer vormt dan zelfs hooge invoerrechten. Daarom is artikel 3 der crisls-invoer- wet van zeer groote betcekenis. Het is ont staan uit eexx amendement van Mr. Oud en bepaalt dat ieder Kon. besluit waarbij de contingenteering aanvankelijk wordt uitge- vaai'digd, onverwijld moet gevolgd worden door een wetsontwerp ter bevestiging van dat besluit. De maatregelen tot steun aan het Neder landsche bedrijfsleven (inclusief de agrari sche bedrijfstakkeix) zijn behalve aan die be drijven zelf ook ten goede gekomen aan den handel. Het zou de voorkeur verdieixen indien de steun via de schatkist door den belastingbe taler werd verleend, omdat de lasten dan meer naar draagkracht werden verdeeld, ter wijl althans de agrarische steun nu grooten- deels verleend wordt door middel van op drijving van de prijzen der producten. Na de moeilijkheden van de binnenscheep vaart en de zeevaart besproken te hebben zeide spr. dat voor or.ze nationale uitvoer- productie en onzen handel de vooruitzichten er de laatste maanden nog slechter op zijn geworden. Overwogen zal moeten worden of niet hier en daar de uitvoer-productie zonder over wegend nadeel wat kan worden verminderd. De in het Britsche Rijk en Duitschland be staande mentaliteit is zeer gevaarlijk juist voor de belangrijkste bronnen onzer volks welvaart en de mogelijkheden der Neder landsche gemeenschap om aan bedreigde be drijfstakken steun te vei*leexien, zijn lang niet onbeperkt. Het is daarom zaak om die mogelijkheden zoo lang mogelijk te laten strekken en ieder niet absoluut noodzakelijk gebruik van het daartoe aanwezige weer standsvermogen, dient angstvallig te worden vermeden. De derde inleider, Mr. Oud, voorzitter van de Crisis-Commissie van den Vrijz.-Dem. Bond, gaf hierna een algemeene beschou wing ten beste. De groote gedachte der paragi-aaf van de beginselverklaring van den Vrijz.-Dem. Bond waarin gewaagd wordt van de verhouding tusschen de overheid en de bedrijven komt spr. nog steeds juist voor. De Bond staat vol strekt'niet'vijandig tegenover het nemen van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Verzacht de pijnen van snij-en brandwonden! Kinderen zijn zoo levendig, dat zij het niet kun nen helpen als zij zich bezeren. Zij loepen dan niet alleen het gevaar van lichamelijke pijn. maar ook van bloedvergiftiging. Gebruik Ahsorbine Jr. het verzachtende, antiseptische smeersel, het verlicht de pijnen bijna- direct, Ahsorbine Jr. prikkelt zelf de teerste huid niet. Het vcrzacjjt, neemt de pijn v.eg en bevordert de genezing bijna onmiddellijk. Houdt het bij de hand voor de vele onge lukjes, die kinderen en volwassen dagelijks over komen. Gebruik het ook voor inseoenbeten. Vraagt een gratis monster aan de Ahsorbine Jr. Company, Beu lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. ABSORB! NE maatregelen, maar daarbij moet dan elk ge val op zichzelf worden beschouwd. De S. D. A. P. daarentegen wil maar alles ,.mlr nichts dir nichts'" van boven af regelen, volgens een vooraf opgemaakt plan. Staat men voor de vraag of stelselmatige productie verbetering kan brengen, dan moet meent spr.. scherp onderscheiden worden tusschen overheidsbemoeiing of nationaal en internationaal terrein. Maatregelen, die de socialisten willen, kunnen alleen iets uit werken ais zij internationaal worden toege past. Wil er verbetering komen, dan moei er eerst een eind worden gemaakt aan de inter nationale invoerbelemmeringen. Spr. hield vervolgens een pleidooi voor vrij handel en uitte als zijn meening dat onze uitvoer na de crisis niet meer den omvang zal hebben, dien hij daar vóór had. Wat moeten wij doen voor het nationaal bedrijfswezen? Vast houden aan de vrijz.dem. beginselen; den middenweg houden tusschen het vrije bedrijf en het overheidsbedrijf en daarbij voortdurend rekening houden met gewijzigde omstandigheden. Sprekende over de werkloosheid gewaagde spr. van „het verschrikkelijke probleem van gedwongen zijn tot ledig zitten". Vrijz.-Dem. zullen steeds verre de voorkeur geven aan werkverruiming, boven werkverschaf fing. Wij leven in een tijd van overgang. Het nieuwe is groeiende. En de jeugd weet niet. of er in de nieuwe maatschappij een plaats voor haar zal zijn, zij ziet geen uitkomst. La ten wij ons. aldus spr., in onze propaganda ook richten tot de jongeren en trachten, hun steun te geven en hen te houden uit de han den van het fascisme. Spr. eindigde met een welsprekend en geestdriftig woord van bemoediging in deze moeilijke tijden, waarna de vergadering Mr. Oud staande een ovatie bracht. Des middags werd uitvoerig van gedachten gewisseld over het gesprokene. Mr. Marchant vond in zijn antwoord gelegenheid, de aan dacht te vestigen op de dringende noodzaak van bezuiniging. Over de contingenteering zeide spr., volstrekt niet overtuigd te zijn, dat de bedrijven door dien maatregel, zooais die tot heden wordt toegepast, te gronde zullen gaan. Voortdurende belastingverhogingen en leeningen zullen ten gevolge hebben dat de vermogenden ons land verlaten. Het Neder- landsch crediet is nu nog ongeschokt, maar zakt het dan volgt oxiverbiddelijk inflatie, Bij de regeering is voortdurend in overweging, wat te doen is zonder belastingverhoging. Daarbij wordt ook gedacht aaxi de manipula ties der Naaml. Vennootschappen ten opzich te van de ontduiking der directe belastingen. Met kracht zal de droogmaking der Zuidex-zee moeten worden voortgezet. Met algemeene stemmen nam de vergade ring een motie van het Hoofdbestuur aan. waarin de vergadering haar vertrouwen uit sprak, dat de vrijz.-dem. fracties in de beide Kamers alles zullen doen om te bevorderen, dat de begrooting op een zoodanige wijze sluitend wordt gemaakt, dat in de eerste plaats de militaire uitgaven aanzienlijk wor den verminderd en dat voorts de lasten naar draagkracht over het geheele volk worden verdeeld en nadeelen voor de sociale en cul- tureele volksbelangen zooveel mogelijk wor den voorkomen. Ingevolge een voorstel der afd. Haarlem die zich met het op dit voorstel door het Hoofdbestuur gegeven prae-advies vereenig de zal op het gewone werkprogram van den Bond worden geplaatst: ..invoering vaix het huishoudotiderwijs als verplicht leervak voor meisjes Het beleid der Kamer fracties werd tegelijk behandeld met de ingediende voox-stellen betreffende cumulatie van sala rissen en pensioenen. Mr. Marchant achtte het het beste dat tegen laatstgenoemd vei-schijnsel geen wette lijke maatregelen worden genomen maar dat de regeering elk geval op zichzelf beoordeelt. De regeering moet de vrijheid behouden, de bekwaamstexx en geschikts ten te benoemen. Aaxx pensioenen mag nooit geraakt worden: daarvoor is betaald. Zoowel Mr. Marchant als Prof. Van Embden betoogden dat dc vrijz.-dem. frac ties in beide Kamers wel degelijk aandacht hebben gewijd aan den uitvoer van oorlogs wapenen uit ons land en aan de particuliere wapenfabrieken. Te kwartier vóór zes werd de openbare vergadering gesloten. BEKRONINGEN. x Op dc Pluimvee- cn Konijnen tentoonstel ling op 19 en 20 November te Zaandam, be haalden de volgende stadgenoot en met hun inzending hoenders, duiven cn konijnen be kroningen; F. J. Fokkelman 2 eere. 1 eerste 2 tweede 1 derde: J. J. van Koperen 3 eere 2 eerste; H. ten Kulve 4 eere. 4 eers;e 1 derde: D. Lod der 1 eerste 1 tweede: J. Noppe 1 eere 1 eerste; S. Oudhuisen 2 eere 2 eerste 3 tweede 1 derde; A. J. v. d. Ploeg 3 eere 3 eerste 2 tweede 1 der de: W. G. Quax 18 eere 36 eerste 7 tweede 2 derde; J. Quax Sr. 2 eere 1 eerste 3 tweede 1 derde 1 vierde: A. G. van Servelien 3 eere 5 eerste: F. Rusman 1 cere 1 eerste 2 tweede 1 derde: P. J. Scheelings 1 eere 2 eerste 2 twee de: D. F. Volkers 3 eere 2 eereste 2 twe^ 2 derde; H. A. J. Vos 4 eere 3 eerste en 1 twee de prijs. Tevens behaalde W. G. Quax den beker voor de fraaiste inzending slerduivcn. Op de Pluimveetentoonstelling te Enschedé behaalden stadgenooten de volgende onder scheidingen F. Rusman l eere l eerste en J. C. KuIjken 4 eere 7 eerste en 1 tweede pr*js. VERMINDERING ELECTRICITEITSGEBRUIK. MINDER IIUISHOIDTARIEI-CONTRACTEN. Wij hebben er indertijd reeds op gewezen dat door dc verhooging van het huishond- tarief het electriciteftsgebruik te Haarlem verminderd is. Op 31 October 1932 waren er 12.767 eloc- triciteitsgebrulkers met vast recht, tegen 14.058 een jaar geleden. Bovendien ïs het aantal contracten voor winkeltarief dat jaar verminderd van 1844 tot 1679. In September 1932 werd in de gemeente Haarlem 686.328 KAV.U. elect riciteit ge leverd tegen 736.935 in dezelfde maand van 1931. Wij herinneren er aan. dat de gemeente thans het vastrechttarief weer verlaagd heeft. DE AFGELOOPEN ZOMER. ER IS VEEL GEZWOMMEN! In den afgeloopen zomer fs in de gemeen telijke zweminrichting aan de Houtvaart on de Kleverlaan zeer veel gezwommen. In totaal werden 309.592 baden genomen tegen 228.216 in 1931. Een stijging dus van bijna 35 pCt. Alleen in de maand Augustus werden nu 100.621 baden genomen tegen 51.344 in het dezelfde maand van 1931. Het aantal 10 cents baden steeg in die maand van 4421 tot 32.508. ONGELUK PIJ EEN STUDENTEN- FEESTJE. DE I1EER ANTON KNOTTENBELT OVERLEDEN. Vrijdagavond half twaalf wilde de 19-jar -::e student A. Knottenbelt, afkomst'g uh Bus- sum. op het Stationsplein te Leider, op een autobus springen, die met eerst -jaars-stu- denten uit Noord-wijk kwam. Hij gleed daarbij uit en kreeg een wiel van de autobus over zich heen. lezen wij in de N.R.C Met Inwen dige kneuzingen is hij in zorgw:kkenden toe stand naar het Diacon rsseivhucs ov?r?ebra?ht Daar is hij Zaterdagmiddag om twaalf uur overleden. Het Leldsche Studentencorps heeft een rouw van veertien dagen aangenomen. De heer Knottenbelt was een b.kerid tcn- nissp?ler, die veel beloofde te werden. BEGRAFENIS VAN DIRK WITT*:. Eenlge honderden belangstellenden waren aanwezig op dc algemeene begraafplaats te Naarden, toen Vrijdagmiddag Dirk Witte begraven werd. Er waren er velen uit den houthandel, cn ook tal van kunstenaars, waa.van wij noemen Clinge Doorenbos, Max van Gelder, Ivans, De heer F. C, A. Gebhard. directeur van Zwaardemakers Industrie te Zaandam, heeft het eerst gesproken, hrdnnerende aan don tijd. dat Dirk Witte en hij opgeteld werden bij Pont's houthandel te Zaandam, Hij begon met de versregel van Dirk Witte: „Je leeft maar heel kort. maar en enkelen keer. En ais je straks anders wil, kun je niet meer". Spr. geloofde, dat Witi? zoo'n goed koop man en goed kunstenaar is geworden, omdat hij een echt goed mcnsch was. Zijn vrouw was hem een groote st:un. spr. geloofde, dat zij haar lot flink zou dragen. De heer Gfb- hard eindigde me: Witt?'s regels: „Een hart van goud In je borst. Maar blijf op Je vier kanten meter een vorst". Loiiis Davids, vervolgens spr kende, zei dat hij juist een nieuw lied van Witte had ontvangen :„Als t Zondag wordt" Louis Davids zal dit lied verder ter nagedach tenis van Dirk Witte onder het volk ver breiden. Antoinette van Dijk, vergezeld van Stella Fontaine, herinnerde aan den tijd. dat. Plauisse de liedjes van Dirk Witte zong. De cabaretiers Van Lier en Tholcn spra ken nog, waarna een zwager de heer J Looman voor de belangstelling he ft dank gezegd. FEUILLETON. Naar het Eixgelsch van Mrs. PATRICK MACGHLL. (Nadruk Verboden). 18) Er scheen geen greinltje licht- door de don kere wolken, die zich boven Hetty Lorixug's leven samengepakt hadden, tenminste zij merkte er niets van. Zij hoorde hi.-t luide en ruwe gepraat der meisjes om haar heen, doch de betcekenis hunner woorden drong niet tot haar door en absoluut uitgeput door alles wat zij d:? laatste twee dagen had on dervonden, viel haar goudblond kopje ach terover tegen den wand van het rijtuig en werd zij door slaap overmand. „Laat haar met rust", zei de vrouw tegen d? andere meisjes, nadat zij zich ervan over tuigd had. dat.Hetty niet flauw gevallen was. Maar haar rust zou ndet lang duren, want plotseling klonk een heftig gekraak en wer den de meisjes aiiie vier van hun plaatsen geworpen: ze kwamen gillend, spartelend en schreeuwend op den vloer terecht, terwijl de twee paaiden stijgerden alsof zij dol waren geworden. .,Help, help! In vredesnaam, laat ons er uit!" rii:p het meisje dat van tevoren zoo lachend verklaard had, dat zij hertogin was exx ze duwde de andere meisjes opzij en pro beerde het portier te openen. De vrouw, die in dienst stond van het Pentonvi'te Hom?, was ten volle bereid haar plicht tegenover deze instelling te vervul len. maar zij dacht er in de verste verte piet aan, haar leven er bij in. te bouten. Met bevende vingers opende zij het portier van het rijtuig cn de ontstelde meisjes rolden er als een. verwarde kluwen op exx over elkaar uit. Doordat zij achterover leunde, was Hetty niet mist de anderen op den grond gewor pen. Zij kwam het laatste uit het rijtuig en was even gescheiden van de anderen, die dadelijk omringd waren door eexi groote menigte man nen en vrouwen, jongens en meisjes, die ijlings toegeschoten waren, txxik op een rel letje. Een auto was tegen het rijtuig aangereden en had de paaaden geraakt en het leek wel alsof de chauffeur ziek of dronken was, zoo versuft hing hij achter zijn stuur, tot groote ergernis vaxi dun politieagent, die hem onder vragen moest en geen woord uit hem kon krijgen. Opeens voelde Hetty zich bij den arm grijpen en een mannenstem fluisterde zacht jes: „Houd u heel kalm; dit heele zaakje is fcerwille van u op touw gezet; loop langzaam exi heel gewoon met mij mee naar de auto. die aan den anderen kant van den weg staat". De vreemde jongeman, bracht Hetty on middellijk daarop naar den ovL-rkant. met zijn ellebogen dexx weg voor haar banend door de dichte menigte en bijna onder de oogen van de beambte van het Verbeterhuis, die angstig naar haar pupillen zocht, hielp hij het verwonderde meisje in een gesloten auto stappen, legde doodkalm een plaid over haar beenen exx in het volgend oogenblik need Hetty Lori-ng in vliegende vaant in de tegen overgestelde richting. De groote wagen spoeddi? zich voort en Hetty leunde in den versten hoek, tot- nog toe niet in staat zich over haar bevrijding te verheugenzij was allien vervuld van een namelooze angst en nieuwsgierigheid, wat er met haar zou gaan gebeurerx en waar men haar heenbracht. Het groote, drukke spoorwegstation van Kings Cross kwam in zicht; haastig liepen de menseden doorren; ieder ging zijn eigen weg en Hetty dacht, wat zij wei zouden zeggen, wanneer zij wisten dat zij, op weg naar een tuchthuis, gevlucht was. Opeens viel haar in wat dc jongeman haar gezegd had. toen hij haar vroeg mieifc hem mee te gaan: „Dit heele zaakje is terwille van u op touw gezet". Dat waren zijn woorden cix Hetty's hart sprong op van vreugde, toen zij er aan dacht. Wie anders dan Jack kon iets derge lijks voor haar gedaan hebben? Een zwakke glimlach speelde om haar lippen, toen din gedachte bij haar opkwam en een gevoel van veiligheid omving haar als een bescher mende mantel. Het licht was door de wolken gebroken en liet haar a'.hen nog een leven dig gevoel van schaamte, dat zij ooit aan haar jongen had kunnen twijfelen, ook al getuigde alles tegen hem. „Nu wordt alles natuurlijk zoo klaar als de dag! Hij deed alsof hij het met zijn vader eens was om tijd t? winnen en mijn ont vluchting :e kunnen voorbereiden. Zoodra wij getrouwd zijn, is natuurlijk alles in orde". Hetty troostte zichzelf mot deze gedachte er. weldra had he'. heerlijke vooruitzicht haar lichamelijke vermoeidheid zoovfer overwon nen, dat zij rechtop durfde ziiüten en nu en dan eens uit het x-aampje kijken. Tot- nu toe wist zij nog. waar zij was. Zij hadden High Gate bereikt en waren nu op den grooten Bathe Road, ze reden met de allergrootste snelheid, dre veroorloofd was exx bleven met dezelfde vaart rijden tot ze niet alleen Londen, maar tw:e voorsteden achter zich hadden. De wagen had een korten bocht genomen door een smalle laan waarin levendig het avondgezang der vogels weerklonk, toen Hetty de snelheid voelde minderen en zij noords takken en bladeren kraken terwijl de geheim zinnige chauffeur den wagen door een groote opening in een haag een veld opreed. Het volgend!:- oogenblik wrsoheen -het bruingebrande vriendelijke gezicht van den chauffeur door hot geopende portier. „Wilt u er even uitkomen om een luchtje te happen, juffie?", vroeg deze. „Neen, dank uhet is hier binnen pret tiger en rustiger. Wilt u mij niet vertellen waarheen en bij wien u mij brengt?" was Hetty's nieuwsgierige wedervraag. „Ik zou het u graag vertellen ails ik nikt zoo schitterend betaald was. om mijn mond te houden", was het eenigszins teleur-:' ellende antwoord, terwijl de jonge chauffeur bewon derend naar het mooie meisje keek. „Ik begrijp hot, maar dit kunt u mij wel vertellendaarin kan niet kwaads steken: werd u betaald door een heer door een heel goeden vriend van mij?" Ademloos wachtte zij op h -t antwoord. „Ja", luidde dit prompt. .Dank, zei Hetty haastig, zonder eenlg spoor van twijfel meer. ZU was zelfs niet langer ongerust ov r de kinder n. Jack zou ook wel aan hen ge dacht hebben. De eenige over wien zij nu nog bezorgd was. was haar vader. Was hij gepakt of was het hem gelukt te ontkomen? Er waren zooveel vragen waarmee z:j haar hersens pijnigde en klonk oprechte sympathie in de stem van den jongen chauffeur toen hij haar een mand over handigde met d? woorden: „Nu moet u maav goed eten, Juffie, want wij x-ijden den hieelon nacht door; d;f is veiliger dan de trein, want alle stations worden natuurlijk gewaarschuwd om een oogje op u te houden!" Die woorden gaven Het ty een on aange nomen schok, maar toch opende zij de mand. die met zooveel zorg voor haar gereed wac gemaakt en zij genoot van ten heerlijk man' van koude kip. ham. brood, torn alten, gebak en wat wat zij het meest op prijs s'.eM*- een thermosflesch gevuld met heerlijke, war me thee. De sterren stonden red'S aan den. hemel, toen de auto zijn reis ging voortzette en nu zij goed doorvoed en gerustgesteld was, voel de Hetty eerst haar groote bdheofte aan slaap. Zij strekte zich uit op de zachte zitting en de gelijkmatige 'beweging van don wagen zij waren blijkbaar op een hoofdweg - - brach ten haar vermoeide zenuwen lot ruist: acht uren lang sliep zij rustig en kalm zoo door. Zij was Juist ontwaakt on nauwelijks was de geur van de morgenlucht, do lentebloemen en het welland tot haair doorgedrongentoen de auto stilhield voor een klein hut-jje, dar bijna op d? punt van een rots stond on dat omringd was door wijde heidegronden, ter wijl men geen ander huls ixi den omtrek ont waarde. Hetty voelde den smaak van ce zoute zee lucht aan lxaar bpp n toen zij nog half slapend uitstapte, maar haar blauwe oogen openden zich wijd van verbazing en angst en haar mondhoeken vertrokken in teleur stelling, toen zij in de deuropening niet Jack. haar beschermer en ridder zag staan, maar Max Reiss. HOOFDSTUK 16. Hetty geeft haar belofte ten tweeden male. Hetty's teleurstelling. die te «herig was oen te kunnen verbergen, ping voor Max Rei-s niet verloren, hoewel hij haar toch laclxend met uitgestrekte armen tewmoet kwam. ..Welkom in Zeezicht. Hetty! Wat heb ik een verduivelde moeite gehad om iemand te krijgen, die Je wou helpen met de verdwij ningstruc. Maar je hebt bet er goed afge bracht en hier zullen ze je niet vinden, ook al zoeken ze zich blind". Hij praatte aan een stuk door. terwijl hij Hetty hielp haar mantel uitdoen en toen ging hij haar voor naar een aardtee k'rin? kamer, waar het Jonge meisje een tweede en neg heftiger verrassing wachtte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7