STADSNIEUWS J. LOTTGERINC Bij Hoesten? HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 23 NOVEMBER 1932 DE VROUW EN DE OORLOG, Onmenschen eischt de oorlog voor den mensch is er geen plaats." „DE QUAESTIE: OORLOG OF VREDE, LIGT IN DE IIAND DER VROUW". Op initiatief van de afdeeling Haarlem en omstreken der Ned. Vereen, voor Vrouwenbe- langen en Gelijk Staatsburgerschap, den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond en den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid had Dinsdagavond in het gebouw van den Ned. Protestantenbond een goed bezochte verga dering plaats, waar de heer W. L. van War- melo, oud-kapitein der artillerie en leider van het Vredes Studie Bureau te Blaricum sprak over het onderwerp: „De vrouw en de oorlog". Vóór de pauze behandelde spr. den ooi'log. Wat is oorlog? Als de politiek faalt en men moet overgaan tot drastische middelen, dan is er oorlog. De oorlog gaat altijd om bepaal de belangen. Het volk w i 1 niet oorlog voeren voor bepaalde belangen. Het moet daartoe dus worden opgevoed. Dat geschiedt door de propaganda voor den oorlog, die gevoerd wordt onder allerlei schoone leuzen, die niets zijn dan leugens. Do moderne oorlog eischt een volk dat krankzinnig is van haat en bloeddorst. Een Fransch generaal heeft gezegd, dat er maar één manier is om een soldaat voor den oorlog geschikt te maken: dat is, hem zóó slecht te maken, dat hij plezier heeft in zijn eigen slechtheid. Alle mogelijke middelen werden ge durende den oorlog 19141918 toegepast, het gemeenste en liederlijkste was niet ge meen en liederlijk genoeg: alcoholiseering, frontbordeel en enz. De doktoren hadden de taak, in de krankzinnigengestichten te on derzoeken welke inwoners dier gestichten nog geschikt waren voor den oorlog, De psycho- pathen werden gebruikt als „nettoyeurs" der loopgraven: dooders van hen die zwaar ge wond in de loopgraven waren achtergebleven. Het meeste geld wordt verdiend in den oorlog, in de wapenindustrie en alle mogelijke industrieën; bij het bouwen en onderhou den van oorlogsschepen. Tegenwoordig wordt per jaar uitgegeven aan bewapening 12 milliard gulden en daar bij maken de oorlogsindustrieën een winst van 200 a 300%. Die wapenindustrieën in de verschillende landen concurreeren niet. maar zijn met el kander verbonden en deelen met elkaar de winsten. Die industrieën zijn geweldig mach tig: zij beheerschen het groot-kapitaal. De macht van de geldmagnaten staat boven de wet. Geen sterveling: die hen aandurft. Het prikkeldraad waarin de Duitsche jon gens bij Verdun dsn dood vonden, werd ge leverd door de Magdeburger Draht- and Kabelfabriek. Het aluminium voor de Zep pelins werd door Frankrijk geleverd. Zoo gaf spr. uit verschillende van 19141918 oorlog voerende landen tal van voorbeelden. Duit sche duikbooten werden door Engeland „ge vangen" in netten, die in zee waren opge hangen aan glazen bollen, gemaakt in Duitschland! Spr. beval zijn gehoor de lezing aan van de brochure: „Achter de schermen van den wereldoorlog". Toen er in 1916 over vrede werd gesproken, gaf Sir Basil Zaharol'f ht advies: „Doorvech ten tot het bittere einde!" Maar Sir Basil Zaharoff was de leider der wereld-wapen industrie en zijn advies heeft hem geen wind eieren gelegd: hij verdiende er 2500 millloen gulden aan. Spr. gaf ontstellende cijfers van het aantal gesneuvelden bij Verdun, aan de Somme enz. Nog zijn in de kelders bij Verdun 12000 lijken, waarmede men niet mee voor den dag heeft durven komen. Driehonderd Duitsche jongens, knapen nog, die in een loopgraaf de wapens hadden weggeworpen en met de handen omhoog om genade smeekten werden allen gedood door ..nettoyeurs des tranchées", door de psycho- pathen dus. Onmenschen eischt de oorlog, voor een mensch is er geen plaats in. Het lijden van de gewonden- is nog erger dan de dood. Wat er geleden wordt in den oorlog, dat beschrijft, Helen Smith, een Engelsch meisje van goeden huize, dat als chauffeuze in den oorlog heeft dienst gedaan, in haar boek: „Vrouwen in den oorlog", waaruit spr. tref fende passages voorlas. En terwijl al die ellende in den oorlog gaande was, breiden de vrouwen in de oorlog voerende landen sokken en dassen en wierven recrutcn. Het élan in den oorlog? Het wordt er in gebracht door,mitrailleurs achter de aan vallende troepen! En wie dan nog „lafheid" toont, wordt doodgeschoten. Geen recht en geen eer zijn er in den oorlog. En de volgende oorlog? Die zal In hoofd zaak worden gevoerd tegen de burgerbevol king, De vrouwen zullen in dien oorlog wor den gebruikt in de munitiefabrieken, die het meest aan luchtaanvallen zullen blootstaan. De nieuwe oorlog zal gelijk staan met abso lute vernietiging van het blanke ras. Alle valide mannen en vrouwen zullen in den oorlog worden gebruikt en gedood en slechts de minderwaardigen zullen overblij ven als vaders en moeders van het nieuwe geslacht! Wij moeten den oorlog afschaffen of de oorlog schaft ons af. En hoe kunnen wij den oorlog afschaffen? Door te weten, te we ten wat de oorlog is. Kennis omtrent den oorlog moet zooveel mogelijk onder de men- schen worden verspreid. Bij den strijd tegen don oorlog moet, ook gestreden worden tegen den laster, die door de oorlogsindustrie wordt verspreid, met behulp van betaalde propagandisten. Van spreker is hier te Haarlem verteld, dat hij een communist is. die geregeld geld ont vangt- van Stalin en niets dan leugens ver spreidt! Na de panze lx-handelde spr. de taak der vrouw in de vredesbeweging. Sinds 1918 bestaan de volken uit- mannen en vrouwen. Veertig jaar lang hebben de vrouwen gestreden voor haar emancipatie. Die emancipatie diende niet a'.lcon om de vrouwen rechten te geven, maar legde haar ook plichten op. God heeft de vrouwen op de wereld geplaatst om het leven in dc we reld te brengen en om dat leven te bescher men. Maar de geëmancipeerde Westersche, beschaafde vrouw stuurt haar kroost naar de kazernes! Hoe komt dat? De vrouwen maken gebruik van haar stemrecht, maar zij stem men op mannen. Stemden de vrouwen op vrouwen, dan kwamen er 53 vrouwen in ons Parlement. En die meerderheid zou dan in ternationaal contact zoeken. Maar helaas moet nog geconstateerd worden dat de vrouwen zich hebben aangesloten bij de po litieke partijen van den man, in plaats van één groote, eigen partij te vormen. Het re sultaat is dat de vrouwen geen invloed heb ben in de politieke partijen. Maar de vrou wen kunnen van haar stembiljet gebruik maken om den vrede aan de wereld te bren gen. Geweldig is de beschavende invloed der vrouw in het gezin op man en kinderen. De moeder vormt het karakter dier kinderen, Is de vrouw van thans d e moeder, die haar kin deren noodig hebben, de vrouw die haar echt genoot noodig heeft? Het groot aantal echt scheidingen doet deze vraag ontkennend be antwoorden. Maar de mannen wcnschen niet langer al leen door de vrouwen beschouwd te worden als machines om geld te maken voor auto's en bontmantels en bridge-partijtjes. De man nen van thans willen weer eerbied heb ben voor de vrouw. Wanneer de vrouw haar plicht weer ver vult, dan zal de wereld gered zijn. Spr. heeft den diepsten eerbied voor de vrouwen die daar op het oogenblik in Genève zijn en zich internationaal tegen den oorlog hebben verbonden en voor zooveel andere vrouwen die haar plicht doen en met toewij ding arbeiden in de vredesbeweging. De geheele quaestie van oorlog en vrede rust in de handen der vrouw. „Gij vrouwen hebt de macht!" riep spr. uit. „Geeft ons het Paradijs terug!" Mej. C. M. M. HLssink, waarnemend presi dente van de afd. Haarlem der Ned. Vereen, voor Vrouwenbei an gen en Gelijk Staats burgerschap. die ook de vergadering had ge opend, dankt den inleider met een hartelijk woord. EEN MENSCIIENREDDER. De heer P. van Arum te Amsterdam schrijft ons: „Vrijdagmiddag jl. geraakte mijn 6-jarig zoontje spelende in het water van den Schin kel. aan den Overtoom te Amsterdam. Hij geraakte in het midden der vaart en zonk weg naar de diepte. Een chauffeur, de heer K. J. Kouffeld, wo nende Spaanschevaartstraat 50 te Haarlem, die het ongeluk zag gebeuren, begaf zich zon der bedenken te water en mocht het ge noegen smaken, het kind op te duiken en behouden op het droge te brengen". Gaarne maken wij van dit menschlievend optreden van den heer K. melding'. Ds. TROUW OVER ZIJN REIS NAAR INDIë. Op uitnoodiging van den Ned. Protestan tenbond en de Ver. van Vrijz. Hervormden zal ds. A. Trouw op Vrijdagavond 25 Nov. in het gebouw van clén Protestantenbond een lezing houden 'over .zijn reis naar Indië, met lichtbeelden en films. Vermoedelijk zal. wan neer de toeloop voor deze lezing daarvoor groot genoeg zal blijken,0 deze lezing her haald worden. KAMER VAN KOOPHANDEL. Dinsdagavond hield de Kamer van Koop handel voor Haarlem en Omstreken een openbare vergadering onder leiding van den heer G. J. Droste Jr. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Advertenties in oi'ficieele formulieren. Per brief van 22 September 1932 verzocht de Kamer aan den Minister van Financiën om in officieele formulieren het opnemen van advertenties niet meer toe te laten, ter wijl zij de aandacht vestigde op de bezwaren van een aantal handelaren in gedistilleerd tegen het feit-, dat op pagina twee van het aangiftebiljet, ter bckoming van een gelei biljet, een advertentie stond geplaatst. Öp '10 October ontving het Bureau ant woord, waarbij werd medegedeeld, dat tegen het verzoek van meer algemeene strekking- om geen advertenties in officieele formulie ren moer te doen opnemen bezwaren bestaan doch dat advertenties, in den geest ais ge plaatst in het geleidebiljet, ïn het vervolg niet meer zullen worden opgenomen. Verlaging busrecht. In antwoord op het verzoek der Kamer aan den Directeur-Generaal der P.T.T. van 27 September 1932 om te komen met een verla ging van het busrecht werd op 5 October ge antwoord. dat het in het voornemen ligt be doeld recht voor de kantoren, voor welke 't thans f 5 resp. f 2.50 per kalenderkwartaal bedraagt, terug te brengen tot 1' 3.75 resp, f 2 per kalenderkwartaal. Het recht wegens afhalen van stukken van hulppostkantoren, hetgeen slechts f 0.50 per kalenderkwartaal bedraagt, zal nog ongewijzigd blijven. Open.stclJingsuren Kantoor In voerrechten cn Accijnzen. Het Bureau der Kamer heeft op een des betreffend verzoek van den Ontvanger der Invoerrechten en Accijnzen te Haarlem me degedeeld, dat zijnerzijds geen bezwaren be staan. als het kantoor voor het publiek toe gankelijk zal zijn des Zaterdags van 9—1 uur v.m, en op werkëagén van 8 3:412 1/2 uui- en van 1 3/45 uur. Cursussen der Kamer. ïn verband met de geringe belangstelling voor deelneming aan de cursussen der Ka mer. is. in overleg met de Onderwijscommis sie uit dc Kamer, besloten, alleen de cursus sen voor Zweèdsch en Warenkennis, 1ste en 2de jaar te doen doorgaan, resp. met 4, II en 17 cursisten. Cursus voor winkel bedienden. Door den secretaris der Kamer zijn voor- loopige besprekingen gevoerd over de tot standkoming van een cursus voor winkelbc- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. W1LDLEEREN HANDSCHOENEN OPVERVEN, HOEDEN STOOMEN en VORMEN, COSTUMES PERSEN VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ Groote Houtstraat 5 a Telef. 10771 dienden. Nadere mededeelingen zullen u t.z.t. bereiken. Steun tuinbouw. In verband met de aan het lid der Kamer, den heer Treur, gedane toezegging om nader te overwegen of door de Kamer voorgesteld zou moeten worden bij de Regeering aan te dringen op steun, ten behoeve van den tuin bouw, deelde het Bureau mede, dat inmiddels een wetsontwerp is ingediend, waarbij een bedrag van maximaal 5 millioen gulden voor dit doel beschikbaar wordt gesteld. In dit verband achtte het Bureau der Kamer het niet juist, zich op dit oogenblik tot den be- trokkemMinister te wenden. De vergadering vereenigde zich hiermede, Goedgekeurd werden een brief aan den mi nister van Economische Zaken en Arbeid be treffende certificaten voor uitvoer van visch naar Frankrijk, en een brief aan den direc teur der P.T.T. inzake bussen in spoorweg stations. Subsidies. Vastgesteld werden de jaarlijksche subsi dies voor 1933. De subsidie aan de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer alhier wordt verhoogd van f 250 tot f 350. De heer Bü ckmann bepleitte, om aan deze vereenigingen in Zandvoort en IJmui- den een verhooging van f 50 te verleenen we gens het hoogst nuttig werk, dat door deze vereenigingen in dit district verricht wordt. De Voorzitter merkte op, dat Haarlem om de verhooging gevraagd had: Zandvoort en IJmuiden deden dit niet; spreker vroeg zich af of het wel goed is om een verhooging van subsidie te geven als daar niet om ge vraagd wordt. De heer Brockmeier ondersteunde het verzoek van den hee'r Bückmann. De ver- eeniging in Zandvoort heeft met vele moei lijkheden te kampen, ook omdat vele leden bedankt hebben. De Voorzitter vroeg of men genoegen kon nemen met de toezegging, om deze kwestie het volgend jaar eens onder de oogen te zien. De heer Brockmeier; „Daar hebben we dit jaar niets aan!" De heer Math ot kondigde aan, dat Vreemdelingenverkeer te Hillegom ook met plannen rondloopt om verhooging van sub sidie te vragen. De Voorzitter: „U maakt het met deze opmerking niet gemakkelijker!" De heer Kniymel gaf in overweging, om de voorgestelde subsidievei'hoogmg aan de Nederlandsche Kamers van Koophandel in Londen en Duitschland niet te verleenen, maar die te verdeelen onder Zandvoort en IJmuiden. De heer M eij e r was er op tegen, om de subsidiesverhoogmg aan de Ned. Kamers van Koophandel in Londen en Duitschland niet te verhoogen. De heer H o o y vond het principe verkeei'd om een verhooging van subsidie te verleenen, als daar niet om gevraagd wordt. Vreemde lingenverkeer te Haarlem heeft met bewij zen aangetoond, dat deze subsidieverhooging noodig is. De heer Bückmann was van meening, dat de principekwestie nu eens op zij ge schoven moest worden, en dat men nu liever moest besluiten om voor den middenstand te doen wat maar eenigszins mogelijk is, De Voorzitter deelde mede, dat het Bureau het voorstel van den heer Bückmann overnam. Het voorstel werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen. De heer Tedingvan Berkhout stelde voor, om het subsidie aan het bestuur van het Museum van Kunstnijverheid niet te verlagen, omdat van de bibliotheek veel ge bruik wordt gemaakt. Het voorstel van den heer Teding van Berkhout werd in handen van het Bureau om advies gesteld. Voor een winkelweek te Aalsmeer werd op voorstel van het Bureau besloten een subsi die van f 50 te vex-leenen. De heer Van den Burg was er op te gen, om een bedrag in geld tc geven. 1-Iij wil de liever een medaille beschikbaar stellen. Dit voorstel werd niet ondersteund. Het Bureau stelde voor, geen subsidie te verleenen voor de Boekenweek 1933. Goedgekeurd werd een concept-schrijven van het Bureau aan den minister van Justi tie betreffende het incasseeren van kleine vorderingen. Eveneens werd goedgekcui'd het agenda punt: „Verzoek Nationaal Crisis-Comité te 's-Gravenhage inzake steun aan midden standers", na een toelichting van den heer Hooy. Na de rondvraag, die niets opleverde, ging de Kamer in geheime zitting. EN GEPENSIONEERDEN VAN IIET O W.-INDISCH LEGER. De afd. Haarlem van de Vereeniging van gepensionncex-de en gegageerde militairen van het Leger in N?d. Oost- en West-Indië heeft ixx haar vergadering haar groote vol doening uitgesproken over het feit dat. de pensioenen (gagementèn) van de vóór 1920 gepensioneerde (gegageerde) militairen van het Ned.-Indische leger eventueel niet zullen worden verlaagd. INGEZONDFa mededeelingen a 60 Cts. per regel. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard. zullen een van de hieronder genoemde Mljnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's Hoestpoe ders - Grieppoeders - Hoofdpijnpoeders - Veikoudlieidspoeders - Kiespijixpoedex-s - Maagpoedei's - Rlieumatickpocders. Op poeders en doos staat de naam IvFjn- hax-dt. Let bij het koopen hiei-op! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Ver krijgbaar bij Uw drogist. VEREENIGING TOT BEVORDE RING DER BELANGEN VOOR T. B. C.-PATIëNTEN. FILMAVOND VAN DE AFD. HAARLEM. Dinsdagavond vond in de bovenzaal van het Concertgebouw een bijeenkomst plaats van de Vereeniging tot Bevordering der Be langen van T. B. C. patiënten in Nederland, afd. Haaiiem. Na een openingswoord van den heer R. J. Ch. Corveleyn, die het doel van den avond in korte trekken uiteenzette, kreeg de algemeen voorzitter, de heer S. Lessing uit Amsterdam het woord. Deze zeide, dat nog een groot deel van de bevolking onkundig is van het werk der vereeniging. In 1921 is de Vereeni ging opgericht op initiatief van patiënten om te trachten eenige lotsverbetering deel achtig te worden. Sinds de ontdekking van de tubercelbacil door Robert Koch, in 1882 is er strijd gevoex-d tegen de tuberculose, vooral van medische zijde. Er is gedaan wat mo gelijk was, en desondanks zijn er nog zoovele lijdex\s in Nederland tusschen de 7080 dui zend. Lucht, en licht, goede voeding en ge regelde leefwijze waren en zijn de strijd middelen. Maar het was lang niet altijd mogelijk om deze adviezen op te volgen; de woningen waren klein en bedompt en de levensonx- standigheeden niet steeds gunstig! Wel is door vele gemeenten wat huisvesting betreft, veel gedaan. De regeering voteert jaarlijks een groot bedrag, doch dit beteekent slechts per patient der dag 9 cent, terwijl de ver- pleegprijs f 3.50 a f 4 per dag bedraagt. Hst is dus geen wonder, dat er steeds maar weer om geld gevraagd wordt, daar het meer malen voorkomt, dat patiënten niet kunnen worden uitgezonden uit geldgebrek. En het rappox-t-Weiter wil van den steun nog 15 afnemen. Spr. vestigde er de aandacht op, dat tu berculose niet erfelijk doch wel besmette lijk is. Tegen alastrim liet men zich inenten en werd opgetreden tegen tuberculose te weinig. Dr. Vos uit Hellendoorn, begon met het geven van arbeid aan genezen patiënten, en thans wordt in alle inrichtingen arbeidsthe- rapie uitgeoefend. Tuberculose bestrijding is duur. Maar duur der is het. wanneer met het leven moet wor den betaald. Deze nazorg tracht te doen. wat mogelijk is. zonder naar kleur of rich ting te kijken. Want daar vraagt de tubercel bacil ook niet naar. Spr. bepleitte den bestaansgrond der ver eeniging en spraak een propaganda-woord. De vereeniging is geen concurreerende, doch aanvullende organisatie ten opzichte der be- s tr ij dingsvereeni gin g. Met eexx verzoek van steun sloot hij zijn rede. Na de pauze werd de film „Waar een wil is, is een weg" vertoond, de tweede Nederland sche tubercu-losefilm, ixx opdracht van de Ne derlandsche Centrale Vereeniging tot be strijding der Tuberculose door Willy Mullens vervaardigd Aan deze film, die een speelfilm is, werkten krachten mede uit Bouber's Too- neelgezelschap. Zij behandelt de geschiedenis vaxx een familie, waarvan de vader overlijdt, en de kinderexx ook ziek zijn. De dochter gaat naar het consultatiebureau, wordt op genomen in een sanatoiium en herstelt. De zoon echter, oogenschijnlijk sterk en gezond, laat zich te laat .onderzoeken en sterft. Elsje, de dochter, gaat zelfs trouwen, daar zij ge heel genezen is. Deze film. die goed gespeeld wordt, is een krachtige propaganda voor de tuberculose bestrijding. Ze laat zien, wat de gevolgen zijn van vex-waarloozing èn van goed en tijdig in grijpen. FAILISSEMENTEN. Door de Arrondissements Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 22 November 1932: 1. B. -J. W. Haak, opticien, wonende te Beverwijk, Breestraat 105. Curator Mr. W. de Rijke, alhier. 2. J. H. A. Logmans. winkelier ïn sigaren, wonende te Haaiiem, Kleine Houtstraat 113. Curator Mr. C. Blankevoort, alhier. 3. J. J. Veldnxeyer, handelaar in gi-oenten en fruit, wonende te IJmuiden-Oost, Willems- beekweg 114 Curator Mr. F. M. Hagemeijer, alhier. 4. J. A. Sassen, thans gx-oentehandelaar, vroeger bloemkweeker en handelaar, wonende te Bennebroek. Zwarteweg 1. Curator Mr. C. Blankevoox*t. alhier. 5. J. P. van den Nxeuwenhof. koopman in visch. wonende te Haarlem, Gasthuisvest 45. Curator Mr. W. G. J. Veexxhovcn, alhier. 6. L. W. Maarssen, vrachtrijder, wonende te Haarlem, Twijnderslaan 25. Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, alhier. 7. C. Tabak Gzn„ bloembollenhandelaar, wonexxde te Beverwijk, Kees Delfsweg. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. M. A. van Rijn varx Alkemade. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1. S. Appel, wonexxde te Beverwijk. Cxirator Mr. Silvain Groen, alhier. 2. A. Boutex's wonende te Zaandam. Curator Mr. II. M. C. Dekhuyzexx te Zaan dam. 3. J. A. Kenxp, wonende te Vijfhuizen. Curator Mr. W. de Rijke, alhier. 4. Blokker, woixcnde te Lisse Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. Geëindigd is het faillissement door het ver bindend wordeix der eenige uitdeelixxgslijst va ix; W. Regter. wonende te Edanx. Curator Mr. H. J. M. Tonino, alhier. iiet kinderdagverblijf van „brederodeduin". Het orgaan van de Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose doet eenige mededee- lingen over het Kindexedag-vcrblij f van „Bre der odeduhx" in 1932. De resultaten zijn ook dit jaar weer gunstig geweest. Vier groepen kinderen bezochten het duinterrein, in het geheel 32 meisjes en 18 jongens. Belangrijke gcwlchtstoeneming viel te con stat eeren. Gedurende vele dagen werden zonnebaden of openluclxtbaden genomen. VOOR „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Op 26 November, des namiddags oxxi 3 uur, zal in den schouwburg aan dne Jansweg een voorstelling gegeven woi-den ten behoeve van „Weldadigheid naar Vermogen", welke om meer dan een reden een bezoek overwaard be looft te worden. Vertoond zullen worden eenige vertraagd opgenomen films van den heer j. c. Mol, waai'in men kennis zal maken met het ontlui ken van bloemen, de vorming van kristallen enz. Onder deze films zijn er, die nog niet eer der vertoond werden. Verder wordt de middag gevuld met zang, goochelen enz. Kaarten zijn vex-krijgbaar aan het Bureau van „Weldadigheid naar Vermogen'' en van „Ax-beid Adelt". TIENJARIG BESTAAN DER ASSOCLATIE VOOR LIJKBEZORGING De Coöp. Vereenigixxg U. A. Associatie voor Lijkbezorging alhier bestaat 10 jax-en. Ter gelegenheid hiervan is een bx*ochure verschenen onder den titel „Om oxxs tienjaxig bestaan", waarin een ovei'zicht wordt gege ven van de geschiedenis der Associatie sedert haar oprichting. De Associatie begon met een gering aantal leden en thans zijn ruim 5300 gezinshoofdexx lid. Er zijn reeds veel meer dan duizend begrafenissen uitgevoei-d. In het afgeloopen jaar is voor 294 begra fenissen en crematies zorg gedragen. Te Amsterdam, Alkmaar, Delft, 's-Graven hage, Utrecht, Rotterdam en Zaandam zijn thans ook associaties voor lijkbezorging ge vestigd. O. S. P. SYMPATHISEERT MET GENèVE. PROTESTTELEGRAM TEGEN NICOLE'S GEVANGENSCHAP. In een vergadering der O. S. P. in Am sterdam-Oost sprak de heer Ohopand uit Gexxève. Hij zette uiteen dat Genève, ixx de laatste jarexx vooral bekexxd als Volkeixboxids- exx 'V-redesstad, ten onrechte een reputatie van vreedzaamheid had gekregen. In eeix lxisto- riscüx overzicht tooixde hij aan, dat de stad van Jean Jacqxxes Rousseau eexx der oudste revolu'tionnaire tradities had en oa. ixx 150 jaar tijds tienmaal groote volksoproeren met straatgevechten had gekend, en dat zoo wel de groote Fransc'he revolutie als de re volutie van 1848 war nx voorafgegaan door onxwexxtelingen te Genève. Vervolgexxs schetste hij de ontwikkeling der Zwitsersche sociaal-deixxocratie en de rol dis de socialistische leider te Gexxève, Leon Ni cole, in de laatste jarexx had gespeeld door het onthullen van tal van corruptie- en baiiksolxaixdaleix ixx het socialistische dagblad „Le Travail". Nadat de rede van dexx lxeer Chopard ver taald was, naixx de vergadei'ing een resolutie aan waarin zij haar sympathie met den ge arresteerden heer Nicole exx de gevallen slacht offers uitsprak en waarin zij het Partijbe stuur der O. S. P. verzocht, telegrafisch te willeix protesteereix tegen de gevangenhouding van Nicole en een twintigtal andere gear- resteei'den. NIEUWS UIT INDIE. GROOTE WINDHOOS. Aneta seint uit Panxekasan d.d. 19 Nov.: Een windhoos exx slagregen teisterde eexx vijf tal dessa's. 214 woningen werden verxxield. TAXI-ONGELUK. SOERABAJA. 21 Nov. (Aneta). Gistermor gen reed een taxi op 2 inlanders en een in- landsche vrouw in. Alle drie werden zwaar gewond. De vrouw is aan de wonden bezwe ken. EUROPEAAN DOOR INLANDERS AANGEVALLEN. SOERABAJA, 21 Nov. (Aixeta). Een Euro- peesche oliemaxx van het m.s. Sembilaix werd op het haventerrein door inlanders aangeval len exx ïxxet een hard voorwerp aan het hoofd gewond. ONZE AARDBEVING NIET IN INDIc GEREGISTREERD. BATAVIA. 21 Nov. (Aneta). Het observato rium te Batavia registreerde de ïedennacht gerapporteerde aardbeving in Nedei'land niet. UIT DE PERS Dc r.k. en de accijns- verhooging. De „Maasbode" (r.k.) constateert, dat de katholieken niet geestdriftig zijn over het gewijzigde opcentenoixtwerp van minister De Geer. Wij achten, schrijft zij, het vooi-stel door wijziging verslechterd: dat wij in deze tegen woordige econonxische tijdsomstandigheden er eexx veihoogiixg van het taxief alleen kun nen doorkrijgen onder uitdrukkelijk beding, dat juist hetgeexx in ons laxxd wordt gepro duceerd aan die verhoogixxg xxiet zal worden onderworpen, achten wij tegenover dexx toe stand van onze eigexx industrie texxnaastebij een bespotting; en de aanvullende heffing: veiixooging vaxx dexx suikeraccijns, kaxx alleen door dexx ongewooxx lagexx prijs vaix dit volksartikel worden verontschuldigd: maar ook niet. Het ooi-sponkeilijk ontwerp was oixs veel liever, en het gewijzigde kaïx alleen worden geslikt, ondaxxks de bezwarexx, omdat een crisis thans dieixt te wordeix vermeden, MARKTNIEUWS PURMEREND, 22 Nov. 1932 Kaas. Aanvoer 20 stapels kleine 27 a 30 per 50 K.G. Boter. Aanvoer 1263 K-G-, prijs 1.45 a 1.60 per K.G. Vee. 529 runderen, waaronder zijn 410 vette en 28 stieren. 16 paarden 70 a 130. 71 vette kalvere n0.700.90 per K.G. 181 nuchtere dito 6—17 per stuk 401 vette varkens 0.26—o.30 per K.G. 4 magere dito 712 per stuk. 193 biggen 4—8 per stuk. 1136 schapen 8—20 per stuk. 20 kuikens 0.50—2.10 per stuk 180 ganzen 3—3.50 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks 6.50 a 7.25, Vette koeien, prijshoudend 0.56f 0-64 Gelden koeien prijshoudend 85145 per stuk Melkkoeien, prijshoudend 140—220 per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10