Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 24 NOVEMBER 1932 Behandeling der begrooting. (Zitting van Woensdag 23 November). Algemeene beschouwingen. Dc eerste spreker, de lieer Castrlcum (R.-K.) vervolgde zijn rede Wat „Het Volk" geschreven heeft over het bestaan van een coalitie tusschcn Rechts en de Vrijzinnig-De mocraten is absoluut onjuist. Er zijn geen af spraken, Rechts kan evenwel met de politiek van den Weth. van Financiën sympathisee- ren, waardoor van zelf eenige samenwerking ontstaan is. Onderschrijft de soc.-dem. fractie de uitla tingen van ..Het Volk"? De Wethouder van Financiën heeft een moeilijke taak in deze tijden. De heer Reinalda kan daarover als meer-ingewijde oordeelen. Mr. Slingen- berg die met bekwaamheid de financiën be heert, heeft recht op meer waardeering. (Ap plaus) Het is een afzakken van de soc.-dem. frac tie in den raad, dat zij onlangs de motie van den heer Peper inzake den sterk af te keu ren aanval van werkloozen in het kantoor van het Burgerlijk Armbestuur gesteund heeft. Men moet meer waardeering van eikaars in zicht toonen dan de soc.-dem. fractie te Haarlem tegenover de andere partijen. Spreker becritisee'rde de houding van de soc.-democraten te Amsterdam en maakte vergelijkingen tussdhen Haarlem en Amster dam. Herhaaldelijk is van de zijde der soc.-de mocraten gezegd dat wij nu te Haarlem in het financieele moeras zitten, omdat niet ge luisterd is naar de waarschuwingen der S. D. A. P., die eerder de belastingen heeft willen verhoogen, om te voorkomen, dat alle reser ves werden opgebruikt. Maar het verwijt dat de SD.A.P. aan de rechterzijde doet Ls niet gegrond. Het is waar wij hebben in den af- geioopon tijd wel wat royaal geleefd, maar men moet bedenken, dat juist uit de rechter zijde herhaaldelijk stemmen opgegaan zijn om tot beperking van uitgaven te komen. Daarom zijn herhaaldelijk voorstellen van de S D.A.P. noodgedwongen afgewezen of uitge steld. Nu de crisis gekomen Ls hebben de soc.-de mocraten wat hun critiek aangaat den wind in de zeilen. Het streven van den wethouder van finan ciën en van de rechterzijde om de belastin gen laag te houden, was indertijd evenwel volkomen gerechtva ard igd Geen Roomsch-Katholiek kan lid van de S.D.A.P. zijn. Het is een blijk van verwording dat de S.D.A.P. het standpunt inneemt, dat een R.-K, zich wel tot de SD.A.P. kan wen den. Met genoegen heeft spreker gezien, dat de regcering* het standpunt inneemt, dat de werkloozensteun niet verminderd zal worden. Er zal gestreefd moeten worden naar werkverruiming Ook door de gemeenten. In kleinen kring moet Haarlem het voorbeeld geven en geen personeel ontslaan als dit niet absoluut mogelijk Is. In de toekomst moet zooveel mogelijk gestreefd worden naar de invoering van de 4örurige werkweek. Haar lem zou voorloopig kunnen beginnen de werk week met 2 uur te. verminderen. Het zal goed zijn die zaak in het Overleg aan de orde te stellen. Hot Plan van Tilburg wordt door B. en W. in de memorie van antwoord weggewerkt. Dat is misplaatst. Integendeel een woord van waardeering had op zijn plaats geweest. Haarlem heeft op het Stadhuis een man ge huldigd die zich alleen vrdienstelijk ge maakt heeft als wielrijder. Daarbij steekt de houding tegenover den heer van Tilburg zeer sterk af. B. en W. hadden er meer aandacht aan moeten besteden en er ook meer waar deering voor moeten toonen, Het betreft hier een werk van zeer veel studie. Spreker hoopt, dat de raad alles wat ge daan kan worden om, met in achtneming van de financieele mogelijkheden, zooveel mogelijk te streven naar werkverruiming. Wat de belastingpolit.iek betreft herinnerde spreker aan zijn indertijd gedaan voorstel in zake de wijziging van de Personeele Belas ting. Mcenen B. en W. niet, dat de belasting op de publieke vermakelijkheden verhoogd kan worden. Er wordt nog veel gebruik gemaakt van de gelegenheden om vermaak te zoeken, vooral van bioscopen. De H.O.V. is door B. en W. te sterk aange pakt. Ais het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, wil dat zeggen de ondergang van de II.O.V. Daaraan wil spreker niet me dewerken. Spreker betreurde het voorgevallene tij dens stakingsrelletjes. Er is o.m. betoogd voor het huis van een werkwillige terwijl zijn vrouw in hevige barensnood verkeerde. Zoo iets mag niet. voorkomen. Het gezag moet zoo Iets kunnen afwonden. Spreker is altijd tegen de Burgerwacht geweest, maar als er weer over een subsidie van de Burgerwacht ln onzen raad gestemd zou worden, zou spre ker voor stemmen, omdat- de politie blijkbaar niet in staat ls om zulke uitwassen te voor komen. De heer Oroencndaal: de eene burger tegen de ander! De heer Castrlcum vervolgde, dat B. en W. moeten streven naar billijkheid wat den werkloozensteun betreft. Het Ls verkeerd als een werkloozc die in goeden tijd door spaarzaamheid een eigen huisje heeft ge kocht. verplicht wordt- eerst dit eigendom te verkoopen voor hij steun krijgt. Dc electrlciteitsprijzcn zijn to hoog. het Ls een leugen dat zij laag genoemd kunnen wor den. De heer Gerritsz (S.D.A.P.): dat ls het gezag hoog houden! De heer Boes (V. DA sprak namens zijn fractie een woord van hulde voor het finan cieel beleid van het- college van B. en W. De verslechteringen die in den loop der jaren zijn voorgesteld zijn, waren inderdaad nood zakelijk. Uit de begrooting blijkt hier en daar opti misme. In het algemeen is optimisme goed, maar soms is het gevaarlijk. Spreker heeft den indruk, dat er posten op de begrooting zijn, die te optimistisch geraamd zijn. Het is aan te nemen, dat wij wat de crisis betreft nog niet over het- zwaarste punt heen zijn. Het is of de lichtpunten die gezien werden weer verdwijnen. In het- algemeen kan de fractie van spre ker zich vereenigen met dc vermindering der subsidies, maar over enkele moet toch gesproken worden. Moet in de naaste toekomst overgegaan worden tot het uitvoeren van groote wer ken? Er zijn veel voordeeien aan verbonden, maar een nadeel en een bezwaar is. dat er geleend moet worden, wat moeilijk is, terwijl bovendien het nageslacht belast wordt. Wat het laatste betreft, kan evenwel gezegd worden, dat het nageslacht er ge bouwen voor krijgt, die noodig zijn. Er blijf' dus alleen de leening-quaestie over. Spreker heeft den indruk dat Haarlem thans wel lee nen kan. Als dat zoo is, moet het ook gedaan worden. Ook aan onderhoud van straten en gebou wen moet voldoende aandacht geschonken worden Wij kunnen beter, als het moet, be zuinigen op den Hout en de Plantsoenen dan op het onderhoud van ce straten, want dat laatste wreekt zich zeer sterk. Is het juist, dat den laatsten tijd door de eemeente veel tijdelijke ambtenaren zijn aan gestold die een salarieering hebben die afwijkt- van de bestaande regelingen? De S.D.A.P. heeft zich jarenlang verze' togen het- financieel beleid van B. en W. De S D.A.P. is dus niet in de oppositie gedruk: maar heeft zelf de oppositie gekozen. De heer Wolzak (A.R.) meent, dat het de -taak van de rechterzijde is om B. en W. in het financieele beleid te steunen. Feitelijk moest- de geheele raad dit doen. De critiek der.SD.A-P. op het financieele beleid Ls on gegrond. Rood is duur. De rechterzijde moest zich herhaaldelijk verzetten tegen plannen van de S.DA.P., omdat die te bezwarend wa ren voor de financiën. Als de S.D.A.P. zich niet kan vereenïgen met- de financieele poli tiek, dan moeten zij hun vertegenwoordi ger uit het college van B. en W. terug nemen. Waar had het naar toe gegaan als de S.D.A.P. zich in de goede financieele dagen had kunnen uitleven? Nu de crisis er is moet men door samenwerking tot versobering ko men. Het één lijn trekken der burgerlij ke partijen is niet- gericht togen- de S.D.A.P. maar een gevolg van het dienen van het gemeentebelang. De SD.A.P. poogt zich aan de verantwoordelijkheid steeds meer to onttrekken. Zij zien er tegen op dat zij mede voor de verantwoordelijkheid gestold zouden worden zooals te Amsterdam en te Gronin gen De heer Reinalda: Wat een heerlijke onderwerpen om. er aan te kluiven. B. en W. hebben zoo vervolgde de heer Wolzak winst uit het Grondbedrijf naar de gewone middelen overgebracht. Maar is dat wel winst die gerealiseerd kan worden? Spreker gelooft het niet, want de schatting der gronden dateert van den tijd der hoogconjunctuur. Het geld dat bij den Incassodienst in depositie gestort wordt-, wordt belegd in .het grondbedrijf. Is dat wel voldoende zekerheid? Uit de Statistische Gegevens der gemeente blijkt, dat de particuliere bouwnijverheid zeer sterk achteruitgaat, Is de bezet-titig van de gemeentediensten dien met deze bouwerij te maken hebben, niet t-e sterk geworden nu het werk zooveel verminderd is. Spreker geeft toe, dat het plan van Tilburg iets aanlokkelijks heeft. Plaat selijk is het evenwel niet uit te voeren. Sa menwerking en medewerking van het rijk is noodig. Spreker verheugt er zich over, dat de regeering aandacht aan het plan gewijd heeft. Daardoor hebben wij ook de meening gekregen van den heer Meijer de Vries, den hoofdinspecteur der werkverschaffing. Hebben B. en W. aandacht gewijd aan de verklaring van den heer Meijer de Vries, dat als hij 14'dagen in Haarlem was, hij objecten zou hebben om te Haarlem 500 man aan het- werk te zetten. Welke objecten zou de heer Meijer de Vries op het oog hebben? Spreker wijst- op de wenschelijkheid om te Haarlem een rioolstel sel in te voeren. Spreker bracht verder hulde aan het werk van den heer Van Tilburg, dat veel ver diensten heeft.- In de Openbare Leeszaal worden te veel werken opgenomen over Sovjet-Rusland. Wij moeten niet te veel naar Rusland kijken, het land van de actie tegen de godsdienst. De heer Reinalda fS.D.A.P.) wees ér op. dat niet alleen het- beleid van B. en W. besproken is. maar ook het beleid van de soc.-dem. fractie. Die laatste aanval moet afgeslagen worden. Met graagte greep spre ker die gelegenheid aan. De tijden zijn ont redderd. De besten onder de verdedigers van het kapitalistische stolsel verkeeren in twij fel of op den ingeslagen weg kan worden voortgaan. Het allerergste is dat- in de wereld millioenen tot werkloosheid zijn gedwongen. Die werkloosheid beheerscht ook onze gemeentebegrooting. De gevolgen van de crisis worden door de bevolking in het algemeen geleden, maar in het bijzonder door de arbeidersklasse. Er is een streven om de gevolgen van de crisis zoo veel mogelijk te schuiven op de schouders der arbeiders. De arbeiders moeten daarom paraat zijn. om te pogen de overwinning dier crisis in handen te hebben. Wij constateeren dat de verdedigers van het kapitalisme ook bezig zijn om te trach ten dit stolsel alsnog te redden. Maar die pogingen vorderen heel slecht-. Er zijn in ons land nu 300.000 werkloozen. Het. is zeer sterk de vraag of die arbeiders ln de toekomst nog volledig aan het werk zullen komen bij de tegenwoordige verhou dingen. Wij zullen moeten geraken tot een plan matige productie. Die zal hier en daar moe ten aanvangen waar een kern zit. Hier en daar gemeentelijk, hier en daar landelijk, op dat het later internationaal zal zi5n. De heer Castrioum heeft gewezen op de verkorting van arbeidstijd. Als wij pleiten voor een 40-urige werkweek, dan ontmoeten wij in ons land tegenstand van kapitalisten. Ais de arbeidsweek verkort wordt, moet nie: het loon verminderd word ?n_ De werkweek kan evenwel niet landelijk verkort worden, dat. moet internationaal geschieden. Spreker gelooft evenwel niet, dat- dat nog to ver wachten is van het tegenwoordige kapi talistische stelsel. De verhoudingen tussohen de s.da.p. en de andere partijen zijn in het land vrijwel het zelfde als in het geheele land. De soc. dem. fractie verkeert daar evenals to Haarlem in een uitzonderingspositie. Alleen Amsterdam maakt een uitzondering. De s.d a.p. wil haar eigen denkbeelden vrij ontwikklen en als dat kan samenwerken met dc andere partijen. Maar te Haarlem kan INGEZONDEN HÏEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. PERFECT ST. NICOLAAS ADRES Specie fist ir^ dat laatste moeilijk, omdat men daar tracht grootste gevolgen van de crisis op de schouders der arbeiders af te schuiven. Het is de taak der soc. democraten op te komen tegen deze wanorde. Maar nu b:gint de heer Wolzak al te klagen over aianranaen van het gezag. De s.d.a.p. strijdt open en eerlijk togen het kapitalistische stolsel. Zij zai dip doen langs den weg der democratie en voor zoover die weg nog aanvaard kan worden den weg van 't parlementarisme. Het is dus de weg der evo lutie. Er wordt groote tact vereischt van de leiders der arbeiders om de arbeiders te leiden langs den weg der evolutie. Daarom is de s.d.a.p. tegen arbeidersrelletjes,-want daar mee bereikt men niets. De arbeiders eisohen evenwel het rech: op van demonstratie op straat. Deze veiligheids klep moet- open blijven. Als de kapitalistische klasse die veiligheidsklep zou stoppen, zou den er dingen komen die verkeerd zijn. Dat ongebreidelde moet tegengegaan worden. De politie heeft in een tijd dat de maat schappij zich aan het omvormen is, een zware taak. Die taak moet niet verzwaard worden. De heer Castricum wou de Burger wacht in het geweer roepen om de werk willigen to beschermen togen stakers, maal laat hij bedenken da: in Twente ook R.K. en Protostantsche arbeid ?rs gestaakt hebben. Zou ook in Twente de Burgerwacht op de stakers afgestuurd moeten zijn. Ook in Haarlem kunnen de R.K. en Protestantsohe arbeiders bij een staiking betrokiken worden. De overheid moet aan de werkloozen die zij niet aan werk kan helpen, een behoor lijke steun geven. De ruim 4000 to Haarlem aanwezige werkloozen moeten gesteund wor den uit de belastingen die te Haarlem opge bracht worden. Er zijn gemeenten, o.a. Was senaar en Doorn, die veel minder zwaar ge troffen zijn door de werkloosheid. Ligt het niet op den weg van het Haar- lemsehe gemeentebestuur om er voor te ij-ve ren dat erkend wordt, dat de werkloozen- zorg een rijkszaak is. Niet in den geest, dat dB gemeente-kassier van het rijk is. De las ten der werkloozen moeten drukken op alle. Nederlanders. De loonen die thans in ons land betaald worden, men denke aan de tuinders, zijn hier en daar schandalig. Daarom wil de s.d.a.p. de loonpositie der arbeiders onaan getast laten. B. en W. van Haarlem hebben verleden jaar van het personeel 7 oct. ge vraagd. Dat was raak. Gelukkig hebben B. en W. thans geen nieuwen aanval gedaan op de loonen. Op het onderwijs mag niet zoo bezuinigd worden dat het gehalte in het gedrang komt, want dat is het eenige wat wij het arme arbeiderskind in zijn leven m? eg even. Toch is aan dat onderwijs te Haarlem in behoor lijke mate geknabbeld. Ook wat de gezondheidszorg betreft, wor den te Haarlem de groots crisislasten op de arbeiders afgewend. "Er wordt zeer sterk be zuinigd op de ziekenhuisverpleginig ten koste van de arbeiders, zoo zelfs, dat het een sport schijnt om zooveel mogelijk ledige bedden in de ziekenhuizen te maken. B. en W. zijn op den verkeerden weg! In de afdeelingen van den raad is door een lid gezegd, dat de kosten van de Open bare Leeszaal en de Zweminrichtingen, be taald moeten worden door de personen die er gebruik van maken. Dat zouden dus vooral d? arbeiders zijn. Heeft dat iemand gezegd, die een opl riding op een universiteit gehad heeft? Dan moet hij bedenken dat de kosten van de hoogescholen gedeeltelijk door de arbeiders betaald worden. Zwemmen en lezen zijn eischen voor de volksontwikke- "i£. De s.d.a.p. eischt, dat de lasten van de crisis progressief door de bevolking gedragen worden. H.-t Ls waar, dat de geldleenïngen der ge meente Haarlem van 1928 tot 1933 van 21 tot 40 miilioen zijn gestegen, maar er was voor dien tijd een zeer groote achterstand wat betreft den woningbouw, bruggen, asphalt- wegen enz. Stuk voor stuk waren die uitgaven evenwel noodzakelijk. Welke uitgaven had de heer Castricum achterwege willen laten? De posten die door B. en W. gevraagd wor den voor nieuwe openbare werken (totaal f 1.725.000) acht spreker te laag. Er moet meer gedaan worden om werkloozen aan he'. werk te zetten. De raad moet B. en W. uit-noodigen om meer werken te laten uit voeren. Helaas zal door het toezicht van Ged. Staten pas in d? tweede helft van 1933 het eld. dat nu door B. en W. aangevraagd wordt, beschikbaar komen voor deze wer ken. Spreker heeft de overtuiging, dat wij nog niet op het- diepste punt zijn wat de gemeen- tefinanciën betreft. want al komt er he'. volgende jaar een opleving, dan ondervinden wij het pas in 1934 in onze belasting ont vangst. Gelukkig heeft spreker in Haarlem's Dag blad gelezen, dat de hoofdinspecteur der be lastingen heeft medegedeeld, dat de ont vangsten over 19321933 nog al meevallen. Waarom zijn de verslagen van verschillende bedrijven dit- jaar zoo laat verschenen? Is er overleg daarover met het gemeentebestuur ;eweest? De s.d.a.p. blijft haar meening handhaven, dat de reserves der gemeente uitgeput zijn door een verkeerde belastingpolitiek van de raadsmeerd erheid. De heer Castricum heeft- de Zuiderzeewer ken te berde gebracht. Het heeft heel wat moeite gekost om minister Ruys de Beeren- brouck zoover te krijgen dat minister Reymer met- een suppletoire begrooting daarvoor in de Tweede Kamer kwam. Er is veel druk voor uitgeoefend. Diezelfde druk zal de heer Cas tricum in Haarlem moeten uitoefenen, wil ook hier niet gezegd worden: ..Het gaat niet, er is geen geld voor nieuwe openbare werken". De heer Wolzak was verheugd over de meen ing van den heer Meyer de Vries dat hij te Haarlem wel 500 man aan het werk kon zetten. Maar spreker acht dat onjuist. Die uitlating is te wijten aan onkundigheid met plaatselijke toestanden t-e Haarlem. Het spijt spreker dat hij het zeggen moet, hoewel het zijn partijgenoot is. Er is door den heer Wolzak als wcrkobject genoemd oen rioolstelsel. Maar dat zou voor Haarlem 2 a 3 miilioen kosten. En waar moe ten wij met het riool naar toe. Naar het IJselmeer of naar Zandvoort? Maar daar tegen zijn zeer groote bezwaren. Het is een zeer moeilijke vraag hoe het- rioleervraagstuk te Haarlem moet opgelost worden. Het is onjuist om zoo to zeggen dat er meteen 500 werkloozen aan het werk gezet kunnen worden, want dat wekt onredelijke verwachtingen bij de werkloozen. Die vragen: Waarom doen B. en W. het dan niet De heer Gerritsz 1 S.D.A.P.) wethouder: Het is onverantwoordelijk'. De heer Reinalda 1S.D.A.P.): Er moet naar andere objecten gezocht worden. Bij voorbeeld de Noorderhout. Geroep: Zeg liever sportparken. Steun aan werkloozen is het allerberoerd ste wat er is. De hand ophouden en stempe len is zwaar. Laten B. en W. zich toch vooral vrij houden van een gevoel van filantropie bij den werkloozensteun. Vooral ook aan de jongere werkloozen moet gedacht worden om hen zooveel mogelijk te bewaren voor mo- reele inzinking. Er is gesproken over een uiteenvallen van de moderne arbeidersbeweging. Maar spreker kan verzekeren dat. hoewel er natuurlijk soms meeningsverschil is, daarop geen kans is. De moderne arbeiders zijn een hechte een heid. De financieele positie der gemeente is in gewikkeld en slecht en wel door het draag vlak onzer belastingen in verband met- onze omgeving. In het debat- met Jhr. van de Poll is de Haarlemsche wethouder van financiën er in geslaagd, om aan te toonen. dat Haar lem steeds slechter wordt, terwijl Heemstede na de annexatie steeds beter geworden is. Staan B. en W, als college geheel achter den wethouder van financiën in zijn houding teeenover Heemstede. Spreker zou gaarne precies weten of Haar lem nog vast zit aan het rijk wat het aan nemen van gelei leen in gen betreft. Welke zekerheid moet Haarlem geven aan de bank die. onder garantie van het rijk geld aan Haarlem leent? Wij moeten af van het toe zicht of de curateele van het rijk. Anders kunnen wij alleen die 1.700.090 voor werken uitgeven als het riïk het goed vindt. Laat Haarlem zijn leeningsnolitiek wijzi gen en meteen op de open markt ?eld lesnen. Dan zijn wij van die curateele af. Haarlem staat er gunstig voor wat het uitschrijven van een leening betreft. Haarlem is in dit op zicht solide. Laten B. en W. met een voorstel komen om geld te leen en voor die oDgesomde werken. Laten B. en W. zich losmaken van de censuur van het rijk. DE AVONDZITTING. De heer Visser (C.H.) sloot zich aan bij de leden die waardeering hebben uitgespro ken voor het algemeen beleid van B. en W. Op enkele dingen heeft hij evenwel bezwaren en bedenkingen. Het is jammer dat B. en W. medegewerkt hebben om te komen tot de omzetting van het Burgerlijk Armbestuur in een dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Spreker is overtuigd, dat de reorganisatie aan de gemeente geld zal kosten. Haarlem moet trachten de rijkssubsidie voor het M.O. zoo spoedig mogelijk terug te krijgen. De leeraren zullen hun bevoorrechte positie moeten opgeven, nu de gemeente ook op andere lakken van onderwijs heeft móe ten bezuinigen. De rijksregeling moet even wel alleen aanvaard worden als wij daardoor de rijkssubsidie krijgen. Wat het vraagstuk der werkloosheid be treft is het spreker opgevallen, dat de S.D. A.P. altijd spreekt van de arbeiderspartij, maar er zijn naast de S.D.A.P. ook andere sterke arbeidersbewegingen, namelijk van de Protestantsohe -en R.K. groepen. De S.D.A.P. moet daarmee rekening houden. Het stucadoorsconflict te Haarlem was geen gewone staking. De stakers traden op tegen arbeiders die zich aan de bevelen van hun organisaties, moesten houden. Als de politie niet sterk genoeg is om zulke werk willige arbeiders te beschermen, moet een andere weg gezocht wordt. Spreker begrijpt, dat de heer Castricum in zoo'n geval aan de burgerwacht dacht. De heer Reinalda had het optreden der stakers niet in bescherming moeten nemen. De S.D.A.P.. die zich niet tevreden stelt met de economische markt, is in landen waar zij t-ijdelijk in de meerderheid is geweest, er niet in geslaagd den tegenstand te breken. Denkt slechts aan Oostenrijk en Duitschland. Daar uit is af te leiden, dat de S.D.A.P., die wel wat goeds tot stand gebracht- heeft, geen vol doende toekomst heeft. Verschillende leiders der S.D.A.P. zien dit blijkbaar in. Als de S.D.A.P. de meerderheid in den raad had, sou er veel gebeuren wat niet strookt met de op vattingen van veel leden der partij. Men kan niet voortgaan met bezuinigen door alles maar stop te zetten. In dit verband wees spreker op het plan-van Tilburg. Wij hebben veel noodig in Haarlem: een nieuw .ebouw voor den Geneeskundigen dienst, de Brandweei-kazerne. de brug over het Zuider Buiten Spaarne. Er moet- getracht worden geld te leenen om die werken uit te voeren. Hoewel in de memorie van antwoord van B. en W. aandacht gewijd is, aan het plan zelf nu geheel recht gedaan is. Het heeft zeer velen gespeten, dat in die bespreking elk woord van waardeering ontbreekt. Dat is niet groot. Men had meer waardeering moeten hebben voor het streven. De regeering heeft aandacht aan de zaak gewijd. Misschien is er reden om B. en W. uit te noodigen alsnog een nadere studie van het plan te maken. Er zal afgewacht moeten worden wat de verdere besprekingen met de regee ring zuilen uitwerken. Het plan kan niet ste delijk uitgevoerd worden, het moet landelijk Maar men kan met een gemeente beginnen. Waarom niet te Haarlem? De hoofdzaak is: ..werk in plaats van steun". Het begin sel is gezond. Over de details van het plan is nader te spreken, daarover gaat het niet. Wil de halve werkweek geen half werk blij ven, dan moet het een heele week werk wor den. Een bedenking van den heer Meyer de Vries togen het plan was. dat er te veel kosten aan materiaal zou komen. Uit het nadere on derzoek is evenwel gebleken, dat. bij vele ob jecten 80 pet. arbeidsloon betrokken is. De gemeente moet rekening houden met de uitlating van den heer Meyer de Vries, dat hij in 14 dagen 500 man aan het werk zou kunnen zetten. Is er geen reden voor B. en W. om zich nader met den heer Meyer de Vries in verbinding te stellen? Spreker hoopt, dat te Haarlem spoedig een betrekkelijk groot getal werkloozen aan den arbeid gezet zal kunnen worden. De heer Peper (Communist) wees op de methode Coué. In de economische crisis heeft die veel aanhang. B. en W. gewaagden in de toelichting on de begrooting van de opleving. Maar een feit is. dat het gedurig slechter wordt. Steeds duidelijker wordt, dat- het ka- pitalLstische stelsel gefaald heeft. De Lon- densche conferentie zal ook geen uitkomst brengen. Het oorlogsgevaar is dreigender dan ooit. Daarvan bloeit de oorlogsindustrie, in het bijzonder wat de gifgassen betreft. De voorzitter: Zou u niet tot de be grooting komen. j Dc heer Peper: ik ben nog even dicht bij huis als dc andere heeren waren die ge sproken hebben. Te Haarlem is door B. en W. veel bezui nigd, maar uitsluitend in het. nadeel der ar beiders. Wat de verlaging van de loonen van het gemeentepersoneel betreft had Haarlem de primeur. Nergens Ls zoo bezuinigd op on derwijs als te Haarlem. Verder is bezuinigd op de ziekenhuisverpleging. Het gemeentebestuur treedt krachtig op tegen de arbeiders. Aan demons treerende ar beiders werd een gemeentesrbouw geweigerd. De menschen die 3 dagen in gemeentedienst werken hebben om 1 gulden brands tof-toe slag gevraagd, maar aan dit billijke verzoek is nog geen gevolg gegeven- De arbeiders te Haarlem betalen te veel voor gas en electriciteit. De woningvoorziening Ls geheel in het ge drang gekomen. Er wordt niet voor 1 10 in de behoefte voorzien. B. en W. hebben in hun toelichting op de begrooting gezinspeeld op een nieuwe loons verlaging voor het gemeentepersoneel aLs de geldmiddelen van de gemeente verslechteren. Dit moet bij voorbaat afgewezen worden. De bakkerspatroons willen met de meel fabrikanten samenwerken om de arbeiders voor het brood onnoodig meer te laten be talen. Dit is sterk af te keuren. Niet alleen de regeering, maar ook het zoo genaamde democratische college van Ged. Staten van Noord-Holland oefent curateele op Haarlem uit. Er is geen gemeente meer die vrijheid in eigen huishouden heeft-. Toch zou een gemeentebestuur veel meer voor de arbeiders kunnen doen dan het college van B- en W. van Haarlem doet. Maar dan moeten de leden van B. en W. meer ruggegraat te genover de regeering toonen. In Engeland was een stadsbestuur dat er gevangenisstraf voor over had. B. en W. van Haarlem wil spreker niet naar de gevangenis verwijzen, maar toch is er meer voor dit college te doen dan nu gedaan wordt. De arbeiders komen steeds meer tot de overtuiging, dat het kapitalistische stelsel hun geen bestaansmogelijkheden biedt. Zij zullen streven om overal toestanden te ver krijgen als nu reeds in Rusland gevonden worden. De heer van Santé (V. B.) meende dat aan de begrooting een speculatieve kant zit. De verwachting van B. en W-. dat de werk loosheid spoedig zal verminderen, blijkt niet uit te komen. W? denken B. en W. nu te doen? Het evenwicht van inkomsten en uit gaven moet toch behouden blijven. De belangen van het openbaar onderwijs mogen door de bezuiniging niet in het ge drang komen. Met genoegen heeft spreker gezien, dat er een soort bezuinigingsinspecteur aan het werk gezet is. Zullen B. en W. nu komen met voorstellen van dezen bezuinigingsinspec- teur? De belastingen te Haarlem zijn het laatste jaar sterk verhoogd, Zijn wij niet be zig om de kip met de gouden eieren te slach ten. De gegoede ingezetenen worden naar buiten gedreven. Wat kan gedaan worden om de kip in het leven te houden. De 3 dagen werken door werkloozen moet worden uitgebreid. Dit is in het belang der werkloozen en der gemeente. Spreker heeft eerbied voor het verdienstelijke werk van den heer van Tilburg. In de memorie van ant woord had spreker meer waardeer ing daar voor willen zien. B. en W. hebben verlaging van verschil lende subsidies voorgesteld. Het heeft ver wondering gewekt, dat de subsidies van sec- tarische vereenigingen in verhouding het minst Verlaagd zijn. De heer de Braai (A. R.) heeft ook eer bied voor het financieele beleid van B. en W. De ingevoerde versoberingen waren noodig, al deed het soms zeer. Spreker betreurt het, dat de S. D. A. P. meent steeds de politiek van B. en W. te moeten bestrijden. Samen werking was meer in het belang der ge meente. Het Ls niet juist, dat de raadsmeer- derheid met de S. D. A. P. niet wil samen werken. Spreker uitte namens den raad zijn leedwezen over de afwezigheid van den heer Joosten. Namens allen wenschte hij hem een spoedige beterschap. (Applaus). De ellende die ïn de wereld geleden wordt, is niet te peilen. Ons land is niet het zwaarst getroffen, maar toch ook zwaar. De crisis kan alleen internationaal opgelost worden, maar een gemeente moet toeh doen wat zij kan. Het heeft spr. verheugd dat vele sprekers waardeerend gesproken hebben over het plan Van Tilburg. Ook Haarlem's Dagblad kan voldaan zijn over de woorden van waardec- ring die in den raad gesproken zijn over dit werk van zijn redacteur. B. en W. kunnen er zich niet afmaken met hetgeen zij in de memorie daarover geschreven hebben. Er moet door hun college opnieuw en meer aandacht aan gewijd worden, want er zit veel aanlokkelijks en verdienstelijks in. Colijn heeft gezegd: „liever 2 gulden voor werk. dan 1 gulden voor steun". Spreker gaf de commissie van beheer van den stadsschouwburg in overweging nog strenger te keuren. Het stuk „De reis van Noach op de wateren" is een verderfelijk tooneelstuk De heer B ij v o e t (r.k.)integendeel De heer de Braai: de r.k. Gelderlander heeft het stuk sterk afgekeurd omdat het spot met het geloof. Vooral als men met zoogenaamde Bijbelsche stukken komt, moet de commissie dubbel voorzichtig zijn. De heer Van Dam (V.D.) zei. dat de be grooting in het algemeen zijn instemming heeft. Alleen kan hij niet meegaan met het voorstel tot verlaging der subsidie van de H.O.V. De omstandigheden waaronder wij leven zijn zeer bijzonder. Daardoor komen vooral de partijen die de democratie beoogen voor moeilijke beslissingen. Soreker gaf aan hoe de houding van de Vrijzinnig Democraten in dezen tijd is. De klassenstrijd zooals die aan beide zijden ge voerd wordt, is zeer nadeellg voor dc «a- menleving. Daarom is het goed te ijveren voor de tem pering van den klassenstrijd. De Vrijzinnig Democraten geven den goeden tusschcnwcg aan en hebben daardoor juist in dezen tijd een beteekenisvolle taak. Ook om de demo cratie te redden. Soreker wilde een beroep doen op den heer Reinalda om te blijven ijveren voor de demo cratie en wat die kan redden. Er is geklaagd over oppositie togen de S.D.A.P., maar die tegenstelling is voor het grootste oercentage aan de S.D.A.P. zelf te wijten. De leiders der S.D.A.P. moeten zich niet laten opstuwen door de arbeiders die hun idealen niet verwezenlijkt zien. want dan komt het gevaar van het revolutionnaire streven. De critiek van de SD.A.P. en Het Volk op het beleid van B. en W. en de raads- meerderheid gaat soms de grenzen van het fateeen te buiten. Daarmee worden de be langen der democratie niet gediend. In andere gemeenten werken de sociaal-demo craten mee tot het nemen van maatregelen inzake bezuiniging op het onderwijs die door de S.D.A.P. te Haarlem betiteld worden als „verraden van het openbaar onderwijs", om dat Vrijzinnig Democraten daaraan hun steun gegeven hebben. Als de S.D.A.P. ook te Haarlem de verant woordelijkheid zouden dragen, zouden zij met

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6