f 30.000.- per dag PHILIPS lampen Nederland bespaart Koopt daarom alleen stroombesparende Uit Haarlem's Gemeenteraad. door de gasvullinglamp, HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 25 NOVEMBER 1932 VIERDE BLAD. Behandeling der begrooting. (Zitting van Donderdagmiddag). De heer Meyers (S.D.A.P.) wees er op, dat in de afdeelingen veel gesproken is over werkverruiming. Het antwoord van B. en W. daarop gegeven bevredigt spreker niet. B. en W. hebben te veel aandacht geschonken aan het gevaar dat de kapitaaldienst. te veel sou opgevoerd worden. Er is de laatste jaren wel veel door Haarlem geleend, maar veel van dat geld is rendabel belegd in de bedrijven. Nu vragen B. en W. 1.700.000 voor het uit voeren van werken. Maar hierin zitten groote bedragen voor materialen en gelden voor grondaankoop en onteigening. Daardoor is het zeker, dat het loonbedrag dat Haarlem kan laten verwerken, veel geringer is. Er djn onder de objecten die B. en W. voorstellen te laten uitvoeren slechts twee die als werkver schaffing kunnen worden uitgevoerd, name lijk de aanleg van sportvelden. De andere objecten zijn normaal werk. die niet in werk verschaffing mogen komen, anders wordt het reeds zwaar getroffen bouwbedrijf heelemaal kapot gemaakt. Wat het plan-van Tilburg betreft is uit de publicaties gebleken, dat de heer Meyer de vries, de rijksinspecteur, er blijkbaar niet veel van moet hebben. Hij wil blijkbaar al leen, dat te Haarlem werk in werkverschaf fing wordt uitgevoerd. Het is bedenkelijk, dat de heeren Wolzak en Visser zich in het bij zonder opgeworpen hebben als verdedigers van het plan-van Tilburg. De steun van dien kant moet de arbeiders tot voorzichtigheid manen. De heer Meyer de Vries is zeer on voorzichtig geweest door in een interview te zeggen, dat hij meent dat te Haarlem wel 500 man In werkverschaffing aangesteld kun nen worden, hoewel hij niet van te voren on derzocht heeft of dit mogelijk is. De heer Meyer de Vries is een leerling van Mr. Ger- ritsz. Spreker zou willen zeggen: „een slechte leerling", want zijn leermeester zou zich wel gewacht hebben voor zoo'n loslippigheid. De reglementaire bepalingen van de werk- loozenkassen verzetten zich tegen uitvoering van het plan-van Tilburg dat de werkloozen- steun wil aanwenden om werkloozen aan de: arbeid te zetten. De uitkeeringen mogen daarvoor niet gebruikt worden. Men moet voorzichtig zijn met te veel werk in werkverschaffing te willen uitvoeren. De technische hulp moet niet op zij gezet wor den, om met meer arbeiders te kunnen wer ken tegen een lager loon. Want dat zou zijn het rad van den tijd achteruit zetten. Wat de opmerkingen over de positie der S.D.A.P. betreft merkte spreker op, dat hij zoo lang mogelijk zal strijden voor de evolu tie. Als de tegenstanders dit evenwel onmoge lijk maken, dan zullen de arbeiders van den evolutionnairen weg afdwalen en dan zal spreker zich tenslotte aan den kant van die arbeiders scharen. In de eerste jaren behoe ven onze tegenstanders evenwel nog niet angstig daarvoor te worden. Eenmaal zal evenwel die dag komen. De heer O v e r s t e e g e n (Communist") ver zocht den heeren Castricum, de Braai en Wolzak in het vervolg niet meer over God te spreken. God moeten zij buiten de raadszaal -«laten/ -anders lokt men van ons bestrijding .Hit. Planmatige productie is ïn een kapitalisti sche maatschappij onmogelijk. Zooiets kan alleen in een arbeidersstaat als Rusland is. In Rusland zijn geen werkloozen. De 8 November-demonstratie der S.D.AP. ademde geen revolutionnairen geest, daarom zullen de revolutionn air-gezinde arbeiders zich van deze partij afkeeren. De S.D.A.P. wil van twee walletjes eten en dat gaat niet. De parlementaire weg loopt op niets uit. Het is een schande voor een Vrijz. Dem. om mede te werken aan de afbraak van het on derwijs. Toch heeft Mr. van Dam dit gedaan, die bovendien nog voorzitter van „Volkson derwijs" is. De gemeenteraad van Haarlem moet opko men voor haar autonomie en zelfstandig den steun der werkloozen verhoogen. De kapitalistische maatschappij zal nooit meer tot bioei komen. Spreker keurt het af, dat de leden der S.D.A.P. zitting genomen hebben in het Crisiscomité. De critiek die de heer Meyers op den heer Meyer de Vries heeft uitgebracht kan spre ker volkomen onderschrijven. Het plan-van Tilburg heeft niet de sympa thie der communisten, omdat aan de loonen der arbeiders getornd wordt. Vakarbeiders zouden bij dit plan ook niet meer dan 30 gul den ontvangen voor een volle werkweek. Er is in den raad gesproken over een 40- urige werkweek. Maar wij hebben hier te Haarlem al een 24-urige werkweek, maar die arbeiders verdienen slechts 15 gulden. Dat !s sterk af te keuren. De werklust kan er wel op een andere wijze inblijven. (De voorzitter maande tot kortheid). De heer Oversteegen: U hebt gister avond toegelaten, dat de heer de Braai een half uur in de ark van Noach heeft gedom meld. (gelach). De heer Kuiper (R.K.) is .ook bereid het financieel beleid van B. en W. te steunen mits het college alles wil doen om het leed der werkloozen zooveel mogelijk te verzach ten. Er moeten zooveel werkloozen aan het werk gezet worden. Wij moeten werk heb ben voor onze menschen! Door de gedwongen ledigheid der arbeiders krijgen de commu nisten gelegenheid om in troebel water te visschen. Het gedrag der communisten is zeer te laken. Het is verkeerd van de S.D.A.P. en de mo derne vakbeweging, dat zij te weinig waar deering hebben voor het werk van de andere partijen en vakbonden. Laten wij erkenning en waai-deering hebben voor eikaars werk. Op practische punten kan men elkaar vinden en samenwerken. De soc.-democraten moeten dan den moed hebben hun verantwoordelijk heid te dragen. Zij moeten zich niet op zij laten trekken door O.S.P.'ers en Communis ten. De liberale staatsidee is dood. Wij gaan naar een nieuwe orde. Spreker hoopt mede te mogen werken aan het bouwen van die nieuwe orde. die evenwel moet steunen op de erkenning van het eigendomsrecht en het al gemeen welzijn. Voor constructieve arbeid wil spreker sa men werken met de S.D.A.P. De wethouders aan het woord. De wethouder van financiën Mr. Slin- genberg <V.D.) begon met op te merken, dat deze begrooting zeer "sterk staat in het teeken van de crisis. Verschillende sprekers hebben getoond, dat zij inzien, dal, het college van B. en W„ speciaal de wethouder van financiën, voor een zeer moeilijke taak staat. Voor den toe gezegden steun is spreker dankbaar. Maar behalve vraagstukken van finan- cieelen aard, zijn er herhaaldelijk vraagstuk ken betreffende handhaving van het gezag en de openbare orde. Het is een verschijnsel, dat er een grootere groep personen in ons land komt die zich niet wil beperken tot par lementaire middelep. Een normaal gebruik van de grondwette lijke waarborgen moet steeds toegelaten wor den. maar misbruik "moet daarentegen tegengegaan worden. De gezagsuitoefening moet geëerbiedigd worden. Een ander belangrijk probleem dat aan de orde kwam, is de vraag van de gemeente lijke autonomie. Van ouds is de gemeente aan banden gelegd door het toezicht van Ged. Staten en van de Kroon. Maar die band werd niet al te knellend gevoeld, er werd vrijheid gegeven in de huishoudelijke' werk zaamheden, excessen werden alleen gekeerd. Verleden jaar, toen de gemeenten in finan ciële moeilijkheden kwamen, heeft de regee ring de banden aangehaald en het toezicht verscherpt. In het algemeen kan dat niet worden afgekeurd, want de moeilijkheden der gemeenten komen tenslotte neer op de schou ders der landsregeering. Het is dus te' begrijpen dat de overheid zich meer is gaan bemoeien met de financieele gesties der gemeenten. Maar daartegenover staat, dat de staat er dan ook voor moet zorgen, dat de gemeenten die goed bestuurd worden, niet in financieele moeilijkheden komen. Spreker denkt hier aan de financieele lasten voor de werkloozen- zorg. Sinds de werkloozenuitkeering zoo sterk is toegenomen, hebben B. en W. steeds aandrang in de richting op Den Haag uitge oefend. De regeering hee'ft het percentage voor werkloozensteun die voor rekening van het rijk komt, op 75 gesteld. Aan den anderen kant behooren de ge meentebesturen te doen wat noodig is om de financiën te saneeren. Eerst als de gemeenten die plicht niet na komen, hebben zij geen aanspraak op een welwillende beoordeeling van de regeering. De instelling die sinds jaren do noodige kasgelden aan Haarlem verzorgde heeft in dertijd den eisch gesteld, dat het rijk zich garant stelde voor het aan Haarlem te geven crediet als dit boven de 2 millioen ging. Het gevolg was, dat er op toegezien-werd, dat-de kapitaaldienst niet te zwaar belast werd. De raad van Haarlem is evenwel zelf bij machte om dit toezicht uit te oefenen. Daarom streven B. en W. er naar om zoo spoedig mogelijk vrij te -komen van die ga rantie van het rijk en wat daaraan vast zit. Spreker gaf een overzicht van de kaspositie der gemeente. Er zal ongeveer 2 millioen loo pende geldmiddelen zijn. Daarvoor kan geen geldleening gesloten worden. Er is gevraagd door raadsleden of van B en W. spoedig een voorstel te verwachten is om ee"n geldleening te sluiten. Qp 31' Dec. zou de gemeente f 500.000 kLimien leenen voor reéds gedane uitgaven. Een - gemeente ma;, niet leenen zonder meer. In het leeningsbe- sluit om geld te krijgen voor het uitvoeren van werken moeten de objecten precies om schreven worden, omdat de aflossingstermijn bepaald wordt door den aard van het werk. De leeningspolitie-k der gemeente kan en behoeft ook niet gewezigd te worden zoo als de heer Reinalda heeft gevraagd. De ge meente neemt reeds geld op voor nog uit te voeren werken. Dit kan ook met de objecten voor werkverruiming die in de begrooting zijn genoemd. Maar dan moeten eerst de raadsbesluiten om die werken uit te voeren door Gedeputeerde Staten goedgekeurd zijn. Bij den Incassodienst is thans ongeveer 1 millioen gulden in deposito gegeven. Dat ver lichtte de kaspositie met 1 millioen. Daarvan is het vrije crediet van de bank waarmede Haarlem zaken doet van 2 tot 1 millioen ver minderd. Als er een opleving in de industrie komt, zullen fabrieken, die nu geld bij den Incassodienst hebben gestort, die gelden te rug nemen. Daarmede moet rekening gehou den worden. Er is nog onzekerheid over de schadeloos stelling inzake de annexatie. B. en W. zijn evenwel hoopvol gestemd, dat de eisch der gemeente Heemstede op geen stukken na zal worden ingewilligd, ook al zal vermoedelijk wel aan Haarlem opgelegd worden een flink bedrag te betalen. Bij de Kroon is door Haarlem aangedron gen om de schadeloosstelling zoo laag moge lijk te bepalen. Uit de bëgrooting van Heemstede die pas gepubliceerd is blijkt dat het gemeentebe stuur van Heemstede thans rekening houdt met de waarschijnlijkheid, dat zij veel min der zal krijgen dan waarop zij aanvankelijk gerekend had. Er zijn moeilijke tijden voor de gemeente. Vele inkomsten dalen terwijl er veel geld moet uitgegeven worden voor werkloozen steun. Daarom moet een voorzichtig beleid gevoerd worden. Haarlem kan vergelijkingen met andere gemeenten glansrijk doorstaan. Dat zal blijken als de rekeningen over 1932 gepubliceerd worden. Dat Haarlem het vertrouwen van de geld gevers heeft is te danken aan het voorzich tige beleid. Het spijt spreker, dat de SD.A.P. zich af zijdig heeft gehouden van dit financieele be leid. Spreker is dankbaar voor de wijze waar op de S.D.A.P. haar critiek heeft uitgeoefend maar het was toch critiek. Men zou de laster, van de crisis gedeelte lijk kunnen verschuiven naar latere jaren door het instellen van een crisisdienst. Maar dat zou een ondoelmatige methode zijn. Er zijn andere methodes namelijk: le ver hooging van de inkomsten door het leggen van zwaardere lasten op de burgerij. 2e Verlaging der uitgaven door versoberm: en bezuiniging. 3e. Inzetting der reserves. De uitgaven der gemeente zijn verminderd met f 1.740.000, de uitgaven werden vermin derd met f 1.040.000, terwijl f 552.000 uit de reserves is gehaald. Het was dus niet waar wat de heer Rei nalda verleden jaar zei, dat Haarlem naakt en zonder reserves de crisis ingegaan is. Haarlem heeft nu bovendien nog reserves. Er is een reëele reserve van f 456.000 uit het grondbedrijf, die ontstaan is door gemaakte winst. Bovendien is er nog een reserve van f 453.000 in het Grondbedrijf ontstaan dooi de hoogere taxatie. Als 1932 dus met een te kort sluit (wat spreker wel verwacht) kan INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. Dr. Irving Langmuir een uitvinding van Irving Langmuir winnaar van den Nobelprijs 1932 De Pers schrijft: „De „hobby' voor natuurkundig onderzoek, die Langmuir al van jongs af aan heeft gehad, heeft hem niet alleen tot een reeks van schitterende ont dekkingen en uitvindingen gebracht, waarvan één, de gasvullingslamp, voor het Amerikaansche publiek alleen al een besparing van 7.000.000 dollar per dag beteekent, maar zij heeft hem er ook toe ge leid, in zijn vrije uren een theorie van den bouu van het atoom op te stellen - Beter bewijs bestaat er al niet hoe ont zaglijk duur in het gebruik z.g. „goed- koope" lampen zijn, vergeleken met Philips- lampen. uit die reserves geput worden om het tekort te dekken. Bovendien is er nog f 312.000 in het reser vefonds voor bijzondere doeleinden. Spreker heeft de verwachting dat dit geheele bedrag niet geheel noodig zal zijn voor het betalen der schadeloosstelling. Wijs mij de plaats waar meer reserves in dj gemeenten zijn. uitgezonderd Den Haag. En laten de soc.-democraten in het bijzon der gemeenten noemen waar soc.-dem. aan het bewind zijn. De heer Wester veld (s.d.a.p.: Amster dam met het Grootbedrijf. De heer SI i n g e n b e r g: op die rekening is veel af te dingen. Spreker heeft, liever de f 456.000 reserve van het Grondbedrijf te Haarlem (die in contanten aanwezig is) dan de 50 millioen zoogenaamde winst van Am sterdam. De gemeentefond.-: be lasting 1932—1933 valt wat de opbrengst aangaat eenigszins mee. Dat wil zeggen in verhouding met de raming van den inspecteur in Mei gedaan. Maar B. en W. vermoedden dit al in Augustus en hebben daarmede rekening gehouden bij de opstelling der begrooting in Augustus en de opbrengst hooger geraamd. Vermoedelijk zal di: hoogere raming er uitkomen, maar ook niet meer. B. en W. verwachtten in September een opleving.Daarmee is rekening gehouden bij het bepalen van de posten voor werkloozen- steun. De verwachting, dat de bouwvakarbei ders door de regeering onder de crisiswerk- loozen gerangschikt zouden worden is ge lukkig vervuld. Maar de uitgetrokken bedra gen voor steun zullen in 1933 alleen vol doende zijn als er inderdaad eenige opleving komt. B. en W. zullen alleen in de uiterste nood zakelijkheid in Mei met een voorstel komen om de belasting t:- verhoogen. omdat B. en W. overtuigd zijn. dat de belastingen zoo hoog geworden zijn dat zij feitelijk niet ver hoogd kunnen worden. Maar aan zal naar versobering en be perking ges'.rtefd moeten worden. Daarom moesten B. en W. de subsidies verminderen. De vraag of de bëgrooting 1933 reëel sluit, hangt af van het verloop van de economisch: crisis. Als 1933 tegenvalt, zullen vermoede lijk nieuwe maatregelen, misschien pijnlijke maatregelen noodig zijn. Spreker hoopt even wel dat die niet toegepast- zullen behoeven te worden. Van de begrooting zijn vrijwel alle posten zuiver en zeker behalve de posten van Burgerlijk Armbestuur en Werkloozensteun. De hoofden van dienst mogen de raming- I posten niet overschrijden, als zij dat toch zouden doen. zullen B. en W. hen zelf aan sprakelijk stellen. Spreker uitte de bes ie wensc-hen voor het spoedig herstel van den heer Joosten (ap plaus). B. en W. zullen er naar streven, om do voorstellen aan d; raadsleden eerder rond te sturen. Ook zal getracht worden de Jaar verslagen der bedrijven eerder te doen ver schijnen. In het a fd e el ings v-srslag is gezegd, dat B. en W. voor 1933 alleen een urinoir en een begraafplaats op hun programma hadden staan. Het is evenwel de gewoonte van B. en W. bij d? memorie van antwoord, steeds de nieuwe werken te noemen die in het ko mende jaar zullen worden uitgevoerd. Er zal gestreefd worden zooveel mogelijk wehken uit te voeren om de ellende van de werkloosheid zooveel mogelijk te verlich ten. Er moet evenwel met de financieele draagkracht van de gemeente rekening ge houden worden. Het nageslacht kan wel iets bijdragen voor de crisislasten van thans, maar men moet bedenken, dat als men nu gaat leenen voor wenken, 1934 al gedrukt wordt door rente en aflossing daarvoor. Wij rijden zoo besloot spreker in een diepe mist. Wij weten niet waar de weg heengaat. Voorzichtigheid is daarom voor eigen veiligheid geboden. Met de hulp van den raad hopen B. en W. op d n goe den weg te kunnen blijven, gedachtig aan het woord: ende desespereert niet! (Applaus) Mr. G e r r 11 s z (S.D.A.P.) wethouder van openbare werken, begon met aan den heer Castricum te zeggen, 'dat er onder het Haar- lemsche Ambtenaarscorps geen zoogenaamde ambtenaarsgeerst heerscht. Spreker heeft waardeering voor het werk der ambtenaren, Er is inderdaad minder arbeid aan den dienst van Bouw en Woningtoezicht, maar daardoor le het mogelijk om de behandeling van bouw vergunningen te bespoedigen. Bovendien komt nu het regeerïngscrediet voor de be vordering van den woningbouw en den par ticulieren bouw. Er is alleen tijdelijk personeel aangesteld bij den W.rkioosheicisdienst en bij het Bur gerlijk Armbestuur. De formatie van die diensten is evenwel opgezet voor normale tijden, zooda: het te begrijpen is, dat de vast; kern door tijdelijk personeel moei worden uitgebreid. Misschien is het in do toe komst ook gewenscht een reorganisatie in te voeren, want veel werk van die diensten grijpt in elkaar. Ook B. en W. meenen. dat juist in dezen tijd veel waarde gehecht moet worden aan dit Georganiseerd Overleg, maar dan moet het inderdaad ook overleg zijn en geen bot weg overstemmen. Geen dictatuur voor B. en W. maar ook niet voor de organisaties. De voorzitter van het Overleg heeft meer malen den weusch geuit, dat er ui: het ever- leg meer initiatief zou komen, ook wat be treft de betere organisatie in de bedrijven. Wat het plan van Tilburg aangaat merkt spreker oo. da-., het zich aangediend heeft als een plan. Dan mag het ook beoordeeld worccn als een plan. Het was een soort be stek waarover men oordcelen kan, alle de tails waren immers genoemd. Er is op meer waardeering va.n B. en W. voor he' plan aangedrongen maar B. en W. hebben er geen persoonlijke quaestie in gezien en alleen een zaak beoordeeld. Het is of sommige sprekers in don raad hebben willen zeggen ..spaarde vogels, behandel de dieren met zachtheid maar dat is toch niet juist. Als men de publicaties in Haarlems Dagblad nagaat, dan blijkt dat er van het oorspronkelijke plan van een heer Van Til burg thans niet veel overgebleven is. Er is nu feitelijk niets anders van over dan de gedachte van werkverruiming. De opzet was aanvankelijk om de Haarlemsche werkloo zen in een arbeidsreserve op te nemen. Die werkten zouden dan f 30 krijgen, die niet werkten 75 pet. van dit. loon. Daarvan is evenwel niets overgebleven, die geheele ge dachte is foetsie. Nu zegt men het plan moet nationaal uitgevoerd worden. Ook de gedachte van het instellen van een export-premie is foetsie, onder tafel. De gedachte van een export-premie is niet nieuw. Onze regeering, dit is met- zekerheid te zeggen voelt- voor een export-premie, en kele uitzonderingen daargelaten, niets. Ook is te zeggen dat de regeerin-v er niets voor voelt- om subsidies te geven om normale werken te laten uitvoeren. Als zij dit ook zou doen, zou de economische toestand nog ver ergeren. De werkloozensteun kan ook maar me, zonder meer aangewend worden om daar voor arbeiders aan het werk te zetten. De gemeenten hebben niet de beschikking over •de gelden uit de werkloozenkassen. Boven dien zijn die gelden voor heel andere doel einden bijeen gebracht. De gedachte, die er van hei plan overge bleven is. werkverruiming, leeft bij ieder, ook bij het Haarlemsche gemeentebestuur. Het rijk en de gemeenten doen reeds op dit gebied wat mogelijk is. Het rijk hoeft 25.000 werkloozen bij de werverschaffing te werk cestoid. Eerst- waren er wel klachten hier ter stede, dat wij werkloozen uitzonden naar Giethoorn en Castricum. maar nu zijn die klachten allang verstomd, de critiek daar over is tot zwijgen gekomen. Uitgaande van de gedachte, dat werk beter ls dan steun heeft Haarlem onlangs voor de werkloozen de werkweek van 3 dagen in gevoerd. Uit andere plaatsen wordt nu ge ïnformeerd naar het Haarlemsche voorbeeld. B. en W. zijn van plan om van de werken die nu op het programma staan er eenige uit te nemen om die in werkverschaffing te laten uitvoeren. De opmerking daarover van den heer Meyers onderschrijft, spreker ge heel. Omdat daarbij niet vak-arbeiders aan gesteld te worden, zal een lager loon dan het normale gegeven worden. Er is door denheerMeyerdeVriesgezegd.dat tc Haarlem wel 500 man in de werkverschaf fing te werk gesteld zouden kunnen worden. Maar er zijn niet zooveel objecten daarvoor. Het is onverstandig om zulke voorspiegelin gen te doen. want dan worden er bij de werkloozen verwachtingen gewekt die niet verwezenlijkt kunnen worden. Het nadeel daarvan is reeds aan B. en W. gebleken. Nederhand is het aan spreker duidelijk ge worden. dat de heer Meijer de Vries h°t. cij- fer van 500 meer illustratief bedoeld had. Hij meende, dat te Haarlem wel een belangrijk aantal werkloozen aan don arbeid gezet kon worden maar spreker is bang. dat dit aantal zal tegenvallen. Er is bij die te werkstelling ook kapitaal gemoeid. Men moet materialen en grond hebben. Wij zitten bovendien nog vast aan de garantie van het rijk vooi' deze kapitaals uitgaven. De wethouder van financiën heeft wel gezegd, dat. hij zal trachten daarvan zoo gauw mogelijk af te komen, maar hij heeft nog niet gezegd hoe dat mogelijk zal zijn. Zoo lang wij er niet af zijn moeten wij voor elke kapitaalsuitgave bij het rijk komen. In den raad Ls ook gezegd: ..werkverrui ming''. maar om het geld daarvoor te kunnen krijgen moeten wij van de rijksgarantie af. De groote puzzle is hoe komen wij daar af. De raad zal zich over deze vraag duidelijk moeten uitspreken. Op het oogenblik denken B. en W. er dus niet aan om normale werken op een andere dan de normale wijze uit te voeren. Als men het anders zou doen. zou er ook verzet van de arbeiders komen. Ook van de zijde der aannemers. Het gemeentebestuur van Haarlem zou het bovendien niet voor elkaar kunnen krijgen. Er zouden immers ook veel uitgaven op den kapitaaldienst drukken. Voor werkvergunning moet door B. en W. dus gezocht worden naar objecten waaraan weinig kosten aan materiaal zijn. De quaestie van de 40-urige arbeidsweek kan alleen internationaal geregeld worden. Van den Hoogen Raad van den Arbeid ls de zaak naar Genêve gegaan. In Haarlem kan men de zaak niet aanpakken zooals de heer Castricum wil. Spreker wijdde daarna aandacht aan het geen de heer Van Dam gezegd had over de politiek der soc.-democraten. Do hee'r Van Dam (V. D.): het- ls niet juist wat u onlangs zei over uw houding te genover de Communisten. Het is niet waar dat u nooit gestemd hebt voor een voorstel- Peper, ik heb hier het officieclc verslag van oen raadszitting voor mij waarin u gestemd hebt voor een voorstel Peper. Die praatjes kunt u dus in het vervolg voor u houden De heer G e r r i t s z als u zoo'n toon begint aan te slaan Mr. Bijvoet (i\k.); Het past u niet om over den toon te klagen.... Mr. Gerritsz: Mijnheer Bijvoet, u bent een goed jurist, maakt soms goede opmer kingen. maar door uw houding verscherpt gij soms ook onnoodig dc verhoudingen in den raad. Dat zul U moeten begrijpen. Gij hebt vele bekwaamheden, maar gij zult toch nooit de leider der rechtschc raadsfractie wor den De heer Baas (A.-R.) daarover zullen wij uw meening r.iet vragen. Mr. Bijvoet: in de zaal zijn de soc.-dem. poeslief, maar daarbuiten gooien ze mei mod der. Laat men maar eens het overzicht van den Haarlemschen raad in Het Volk van heden lezen, het ls een schande Dc heer Reinalda "S.D.A.P.i: de heer Van Dam heeft in de Vrijzinnig Democraat ook over modderen gesproken. Onder hevige gemoedsbeweging werd daar op de zitting verdaagd tot Vrijdagmiddag. LUCHTVAARTBERICHTEN Kwartel 23 te Djask. Uitreis. Snip 23 te Jodpoer. Thuisreis.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13