ees nu en in de volgende dagen onze Advertentiekolommen met meer dan gewone aandacht Het Plan tot Werkloosheidsbestrijding. Het Belangrijkste. P R I T ID S Hij komt, hij komt... 50e Jaargang No. 15160 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 25 November 1932 HAARLEM S DAGBLAD IMrectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMEN TENper week 025, p-cr maand 1.10, per 3 maanden f325, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 072Vz. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 O Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTF.NTIëNI5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedcren dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim v 250.-, Wijsvinger f 1 50.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvingei f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 25 November. Ten Prinsenhove. Wethouder mr. Slingenberg houdt zijn begrootingsrede. Er is een leegte in den Raad, veroorzaakt door ae afwezigheid van den heer Joosten. Het gemis wordt algemeen geveeld. Hij. de traditioneele opposant tegen het financiëele beleid van B. en W.. heeft altijd een voorna me rol in de begrootingsdebatten gespeeld, en hij wordt ook door zijn politieke tegen standers gewaardeerd. Niet alleen als een eerlijk strijder voor zijn beginselen en als een der bekwaamste leden van den Raad, maar ook als een bereidwillig collega, die in het commissie-werk. dat in stilte gedaan wordt, vaak veel arbeid in het gemeente belang op zijn schouders heeft genomen. Toen eerst de nestor, de heer De Braai, en later wethouder mr. Slingenberg hartelijke woorden aan hem wijdden en hem een spoe dig herstel van zijn ernstige ziekte toe- wenschten, stemde de Raad daar dan ook beide malen door krachtig applaus mee in. Ook wij richten gaarne en van harte onze beste wenschen tot den heer Joosten. Op dezen tweeden begrootingsdag heeft mr. Slingenberg zijn begrootingsrede gehou den. Na hem sprak de wethouder van Open bare Werken, mr. J. Gerrit-sz. Deze heeft op zonderlinge wijze uitgeweid over het plan tot werkloosheidsbestrijding van den heer C- J. van Tilburg, redacteur aan ons blad. Zonder ling, omdat de wethouder de zaak blijkbaar op verscheidene punten nog steeds niet be grepen heeft. Zijn betoog wordt elders in dit nummer door den heer Van Tilburg beant woord. Daarbij zou het dezerzijds kunnen blijven, ware het niet dat mr. Gerritsz zich de volgende uitlating heeft veroorloofd; „Er is op meer waardeering van B. en W. voor het plan aangedrongen, maar B. en W. hebben er geen persoonlijke quaestie in gezien en alleen een zaak beoordeeld. Het is of sommige sprekers in den Raad hebben willen zeggen: „Be handel de dieren met zachtheid, spaar de vogels". A3 dus de toon van.... de' overheid! Wij beleven Inderdaad vreemde tijden. Het is onwaar dat de bewuste raadsleden er „een persoonlijke quaestie" in zouden hebben ge zien. De wethouder zelf verklaart dat zij „op meer waardeering voor het plan" hebben aangedrongen. Zij hebben gevraagd om een serieuze beoordeeiing, en die is uitgebleven. Niet om vriendelijkheden. Wij evenmin. Plas dankjes hebben wij niet noodig; ze laten ons koud. Maar dat de wethouder aan zijn diver se onjuistheden de opmerking toevoegt: „Het is of sommige sprekers in den Raad willen zeggen: - Behandel de dieren met zacht heid, spaar de vogels dat beschouw ik als een grove onhebbelijkheid. Een dergelij ke ongepastheid, en dat tegenover een man die geheel belangeloos, met een enthousias me dat velen tot voorbeeld kan strekken, maandenlang extra-arbeid verricht heeft om iets te pogen bij te dragen tot leniging var- den nood der tijden, nemen wij den wet houder ten zeerste kwalijk. Het is grof en onbehoorlijk. Tegenover de bescheidenheid, waarmee dit plan is ingediend door den voorsteller, tegenover de vraag om het door opbouwende critiek, door mogelijke verbete ring, tot de mogelijkheid van uitvoering te brengen, staat dit in schrille tegenstelling. Van velen, van de zijde van zeer kundige menschen heeft de voorsteller opbouwende critiek op zijn plan gekregen. Ook van partij- genooten van wethouder Gerritsz, en die cri tiek is zeer gewaardeerd. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat zijn uitlating evenmin de gevoelens van den Raad als die van de S. D. A. P. tegenover het werk van den heer Van Tilburg weergeeft. Deze woorden komen voor rekening van den wethouder persoon lijk. Wij weten nu welk onthaal iemand te wachten staat, die een eerlijke poging doet om iets bij te dragen aan het werk, waar voor deze overheidspersoon verantwoorde lijk is, en zullen daar voortaan rekening mee houden. Wethouder mr. Slingenberg heeft in den aanvang van zijn rede het recht der regee- ringsbemoeiïng met de gemeentelijke finan ciën en de plicht der gemeentebesturen tot saneering dier financiën erkend, en erop ge wezen dat de gemeenten alleen geen aan spraak op een welwillende beoordeeling der regeering hebben, als zij die plicht niet na komen. Het logische standpunt. De gemeente is geen autonoom staatje in den staat-, maar een onderdeel ervan, dat aan z-ekere alge- meene voorwaarden heeft te voldoen om in zijn belangrijke uitvoerende taak vrijheid te behouden. Omtrent de leeningspolitiek der gemeente gaf de wethouder den heer Reinalda een uit eenzetting. waarin het hoofdpunt was dat de raadsbesluiten, om bepaalde werken voor werkverruiming uit te voeren, door Gedepu teerde Staten goedgekeurd moeten zijn eer ervoor geleend kan worden. Wij blijven zeer belangstellend op dit punt. nu grooter be reidheid in Den Haag is gebleken. Zullen de 1.700.000, op de begrooting uitgetrokken, er in i933 voor besteed kunnen worden? Ten aanzien van de reserves van het Grondbedrijf en in het fonds voor bijzondere doeleinden liet de wethouder zich bemoedi gender uit dan wij, eerlijk gezegd, verwacht hadden. Hij gelooft bovendien dat niet het geheele gereserveerde bedrag van 312.000 noodig zal zijn voor het betelen van de scha deloosstelling aan Heemstede. Hetgeen te hopen is. Mr. Slingenberg bevestigde de reeds m ons nummer van Maandag gepubliceerde verkla ring van den hoofdinspecteur der Rijksbelas Zij geven het antwoord op de Si. Nicolaas wenschen van Uw gezin tingen, dat het kohier voor l932-'33 na de raming in Mei (die een vermindering van 30 pCt. voorzag) eenigszins meevalt. Hij voegde er evenwel aan toe „dat B. en W. dit reeds vermoedden bij het opstellen der be grooting in Augustus", hetgeen ons verwon dert, want toen deelden zij mede, dat zij pas bij de Memorie van Antwoord iets daarom trent zouden weten. En het werd nog later. Alleen inde uiterste noodzaak zullen zij in Mei met een nieuw voorstel tot belastingverhooging komen. B. en W. zijn overtuigd dat de belastingen feitelijk hun maximum bereikt hebben, maar als nieuwe verhooging vermeden zal worden moet naar versobering en beperking gestreefd worden. En dan hangt het sluiten van deze begroo ting nog af van het verder verloop der eco nomische crisis. Met de hulp van den Raad hopen B. en W. op den goeden weg te kun nen blijven, en zij zullen ernaar streven zoo veel mogelijk werken uit te voeren tot ver lichting der werkloosheids-ellende. De rede van mr. Slingenberg, met applaus ontvangen, werd zeer rustig voorgedragen geheel voorgelezen, ïn tegenstelling met vo rige jaren en was gelukkig niet te zeer in mineur. Zelfvertrouwen in het gevoerde voorzichtige beleid en in het crediet der ge meente sprak er zeker uit. De bereidheids verklaring inzake werkverruiming bewijst dat de wethouder niet voor een verstarring van den huidigen toestand is, en wel tot Ini tiatief bereid. Hetgeen zeker noodig is. Aan het slot van de zitting ging wethou der mr. GeiTitsz zich in politieke beschou wingen begeven, naar aanleiding van de rede die mr. Van Dam (.V.D-)' gehouden had. en raakte in een dispuut met mr. Bijvoet *R.K.) verzeild, waarin hij deze plotseling de merk waardige woorden toevoegde: „gij zult toch nooit leider der rechtsche raadsfractie wor den". Waarop de heer Baas (A.R.) interrum peerde: „Wij zullen daarover uw meening niet vragen". Dit lijkt inderdaad niet waarschijnlijk. Be langstellenden in de altercatie verwijs ik naar ons verslag. Aan de orde is overigens nog steeds de begrooting voor 1933. R. P. VAN ZIJN BED GELICHT EN ER UIT GEZET HOE MEN ONZE MUSICI IN DUITSCHLAND BEHANDELT. De Nederlandsche Toonkunstenaarsbond heeft bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken de zaak aanhangig gemaakt van den Nederlandschen violist J. J. Gijp, die door de politie te Bremen van zijn bed gelicht is en uitgewezen, omdat hij zonder middel van be staan was. De heer Gijp was reeds 26 jaar als violist in Duitschland werkzaam, en was slechts den laatsten tijd werkloos, voor de verzekering waartegen hij premie betaald had- Hij ontving dan ook geruimen tijd uit- keering van de Duitsche overheid. Plotseling werd hij, zonder in de gelegen heid te zijn om zich met den consul in ver binding te stellen, naar Nieuweschans ge bracht. Onze gezant te Berlijn heeft opdracht ge kregen om deze merkwaardige zaak te onder zoeken. Merkwaardig des te meer, omdat er in ons land nog altijd gelegenheden zijn, waar 100 pet. der musici uit het buitenland niet het minst uit Duitschland komt! Een antwoord aan mr. Gerritsz. Ik meen reden te hebben om aanmerking te maken op de manier waarop Mr. J. Ger ritsz, wethouder van Openbare Werken, ge tracht heeft ons plan tot werkloosheidsbe strijding af te maken. Het gebruik van de uitdrukking „spaar de vogels, behandel de dieren met zachtheid" is zeer zonderling. Niet alleen jegens ons. De heer Gerritsz richt zich daarmee tevens te gen de vele personen die zich voor het plan geïnteresseerd hebben. Onder de „vogels" en „dieren" zijn dan immers ook de minister van binnenlandsche zaken, de secretaris van de Kamer van Koophandel, vele raadsleden, eenige leiders van vakcentrales en zijn col lega-wethouder de heer Van Liemt. Het zal ons verwonderen of de heer Van Liemt nog iets over deze aangelegenheid zal zeggen. Werkelijk de gang van zaken verwondert ons buitengewoon. Toen wij in eerste in stantie het plan met den heer Van Liemt. den wethouder voor de werkloosheidsbestrijding en armenzorg, bespraken, zag hij daarin zooveel aantrekkei.j^v, dat hij op publicatie- aandrong. Nadat de vergaderingen der afdee- lingen gehouden waren, sprak ik den heer Van Liemt op het raadhuis. Hij verklaar de mij toen: ..B. en W. zullen ongetwijfeld aan het verzoek der afdeelingen voldoen en ernstige aandacht aan het plan wijden. Als het zoover is zal ik u eerst nog eens uitnoo- digen om het nog eens van alle kanten te •bekijken. Daarna zal natuurlijk ook de heer Gerritsz zich met de zaak bemoeien, want het is ook voor den wethouder voor de werk verruiming." Van die bespreking is evenwel nooit iets gekomen, hoewel ik den heer Van Liemt eenige dagen later nog mededeelde, dat ik uitgenoodigd was voor een bespreking op het departement, waaruit hij dus kon afleiden, dan men in Den Haag het plan niet negeer de. Nog voor de memorie van antwoord ver schenen was, heb ik den heer Van Liemt in kennis gesteld van de toezegging, die mij na mens de regeering gedaan was, dat men wil de medewerken om den werkloozensteun te bestemmen voor werk. Ik vertelde hem er bij dat er tusschen den heer Meijer de Vries en mij verschil van opvatting was over de vraag, of dit gedaan kon worden in werk- objecten waarbij ook de normale hoeveelheid materiaal betrokken is. of dat gezocht moet worden naar objecten met weinig mate riaal. Over dat punt zou er een nadere ge- dachtenwisseling plaats hebben. De hegr Van Liemt zei toen: „dat is bui tengewoon belangrijk: het verheugt mij, dat er in den Haag belangstelling voor de zaak bestaat, want- wil er iets van komen, dan moet het nationaal aangepakt worden." Vijf dagen na dit gesprek verscheen de me morie van antwoord, waarin namens het col lege van B. en W. het plan werd afgemaakt en op grond dat het alleen plaatselijk niet is uit te voeren en dat de regeering nooit zou willen medewerken om den werkloozensteun te gebruiken voor het laten uitvoeren van normale werken. Blijkbaar komt de memorie van Antwoord voor dit deel alleen voor rekening van den heer Gerritsz. In den raad is van vele kanten aanmer- Welk een ontzaglijke venooestingen de jongste storm op Cuba aanrichtte, toont bovenstaande foto, die een beeld geeft van de vernietigde stad Vera Cruz. In deze plaats alleen eischte de catastrofe 1700 dooden. king gemaakt op dc manier waarop de quaestie in de memorie van antwoord be handeld is. Daarom heeft het. mij verwonderd dat do heer Gerritsz bij zijn antwoord in den raad het plan weer op onjuiste gronden heeft willen afmaker.. Het. is zoo sterk, dat hij zelfs verward heeft wat hij in de memorie van antwoord geschreven heeft en wat in mijn plan stond. Dc heer Gerritsz zei namelijk: ..De opzet in het plan van Tilburg was, de Haar- lemsche werkloozen in een arbeidsreserve op te nemen. Die werkten zouden f 30 krijgen, die niet werkten 75 pet. van dit loon". Wij merken op dat wij dit laatste nooit ge schreven hebben, liet. is een passage uit de memorie van antwoord, die wij reeds bij onze aant-eekeningen over die memorie onjuist hebben genoemd. De heer Gerritsz doet het nu voorkomen alsof de gedachte dat het plan nationaal be doeld was. alleen van den laatsten tijd is. Wij wijzen er evenwel op, dat wij in hetzelf de nummer waarin het plan gepubliceerd werd daarop duidelijk dc aandacht geves tigd hebben. Daarna hebben wij in bijna elk stuk op dien nationalen kant gewezen. Wanneer wij het hebben over het plan wil dat zegge'n alles wat daarover in ons blad gepubliceerd is. Het is onredelijk alleen het eerste stuk, waarin de groote lijnen aange geven werden met details als illustratie in het geding te brengen. Nog meer om dit op te vatten als een bestek en dit met een duimstek te gaan nameten. De heer Gerritsz zei, dat „de regeering er niets voor voelt om subsidies te geven om normale werken te laten uitvoeren". Maar ons plan is gebaseerd op het laten uitvoeren van werken die anders in dezen crisistijd niet uitgevoerd kunnen worden. Dat- zijn dan immers geen normale werken meer te noemen. De heer Gerritsz heeft verder gezegd, dat het niet mogelijk zou zijn om werkloozenuit- keering van de kassen te gebruiken voor het uitvoeren van werken. Heeft hij evenwel niet opgemerkt dat in de verklaring van den heer Meyer de Vries staat: „de regeering wil niets liever dan me dewerking om het geld, dat thans door de overheid (rijk en gemeenten) aan werkloo zensteun wordt uitgegeven, te gebruiken om de werkloozen aan den arbeid te zetten". Met opzet zijn natuurlijk de uitkeeringen der kassen niet genoemd. Het is niet waar dat wij zelf alles in ons plan ..foetsie, onder tafel, hebben gewerkt", zooals mr. Gerritsz het uitdrukt, uitgezon derd de gedachte aan werkverruiming. De heer Gerritsz heeft de publicaties blijkbaar slecht gevolgd. Ons geheele plan ligt nog op tafel. Wel hebben wij in ons nummer van 22 en 23 November alleen beschouwingen gegeven over de verhouding arbeidsloon-ma teriaal, maar dit was omdat dit deel van het plan nader bekeken moest worden ln ver band met het Haagsche bezwaar. Wij hebben er evenwel duidelijk doen uitkomen, dat als over dit voorname punt de bezwaren onder vangen konden worden, de détails nader be keken konden worden. Maar dat is toch geen onder tafel stoppen! Als de heer Gerritsz zegt, dat er van ons plan alleen de gedachte aan werkverruiming overgebleven is. spreken wij dit tegen. Wat is toch de quaestie: De heer Gerritsz heeft in dezelfde rede in den raad gewezen op de onzekerheid of het mogelijk zal zijn het geld te krijgen om de werken uit te voeren die B. en W. voor 1933 op hun lijstje hebben gezet. Dit komt natuurlijk omdat de begrooting nu zoo verzwaard is door de uitgaven voor de werkloozen. Onze opzet is nu immers juist om het geld van dezen steun aan te wenden om daarmee werken te laten uitvoeren waardoor de kos ten, die daardoor ten laste van den kapitaal- dienst komen veel lichter en dus dragelijker worden. Temeer als het mogelijk is om zooals in ons plan uiteengezet is. te bereiken, dat door den een ook de ander weer aan het werk komt. De heer Oversteegen heeft nog gezegd, dat de communisten tegen het plan zijn, omdat dit tornt aan de normale loonen. Dit is even wel onjuist. In het plan is het normale uur loon onaangetast gelaten alleen zouden ar beiders die meer dan f 30 verdienen een klei ner aantal uren werken om daardoor tc be reiken. dat- zooveel mogelijk arbeiders aan 't werk gezet zouden kunnen worden. C. TVT. Hitler's tegenooorstc] door Hindenburg afge wezen. Prelaat Kaas tracht een kabinet van nationale concentratie tc vormen. (2e blad, lc pag.) Het plan tot werkloosheidsbestrijding. Een antwoord van Mr. Gerritsz. (lc blad, lc pag.) Uit Haarlem's gemeenteraad: Voortzetting van de behandeling der gcmecntcbcgroo- ling. (4e blad, lc pag.) Tieeede KamerDc haringvisscherij wordt gesteund. (3e blad. Ie pag.) Dc Zesdaagschc tc Amsterdam. Piet van Kempen en Pijnenburg winnen. (3e blad. Ie pag.) Arrondissementsrechtbank: Dc doodelijkc aanrijding op den Wagenweg. Zes maanden gecischt. (3e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Ten Prinsenhove. (Ie blad, le pag.) H. L. Warnier: Lichamelijke opvoeding. (2c blad, 2e pag.) De Haarlemsche straten en hun oorsprong. Dc Groote Markt (3e blad, 2e pag.) INGEZONDEN MED EDE KLINGEN s ■■jon op Zoo.m-Do.tr. SINT NICOLAAS EN DE WINKELSLUITING. KEGELING VOOR DE WERKDAGEN. Op de werkdagen In hot tijdvak van 25 November tot en met 5 December, dus in gaande heden, mogen alle winkels tot tien uur des namiddags voor het. publiek geopend zijn. Voor wat de Zondagen in deze periode be treft kon dc politie ons nog alleen medc- deelen, dat op Zondag 27 November voor alle winkels de gewone Zondagsregeling geldt AAN FIETSEN NIET GENOEG! NU OOK EEN MOTORRIJWIEL GESTOLEN. Het stelen van rijwielen in deze gemeente houdt maar niet op. Donderdag zijn er hier weer drie ontvreemd, namelijk een dames fiets van de Groentemarkt, een hoerenfiets uit en pand aan het Spaarne en een heeren- fiets. staande voor een winkel op den Kruis weg. Nu is ook Donderdag aangifte bij de politie gedaan, dat een motorrijwiel, staande voor een perceel aan de Molijnstraat, gestolen is. 't Lied van Sinterklaas kapoentje, Voorspel van het heerlijk feest, Speelt weer door den crisisvrijen, Zorgeloozen kindergeest. Zie ginds komt, (ook thans), de stoomboot Van den gullen goeden Sint, Met. zijn j aarlijksche verrassing Voor het Nederlandsche kind. Schoentjes staan weer voor den schoorsteen Met een plukje hooi of brood. Lekkernij- en speelgoeddroomen Kleuren kinderwangen rood. Sinterklaas is weer in aantocht, Die liefst allen kindren geeft. Uit de stoomboot vol geschenken. Die hij ook dit jaar weer heeft. Laat hem niet uw deur voorbijgaan En beneem niet aan het kind, Het poëtische vertrouwen In zijn ouden gullen vrind. Als hij op uw dak geweest is En hij wil weer verder gaan. Wijs hem dan nog wat adressen Van de allerarmsten aan. Sinterklaas is weer ln aantocht, Jongens, meisjes, is dat fijn. Vinden wij 't niet allen heerlijk. Even kinderlijk te zijn? Babies, kleuters en scholieren En dan wij, dat grootste soort, Laat ons allen samen zingen, Sinterklaas komt straks van boord Kom we moeten hem ontvangen Met een vroolijk stemgeluid, Laat ons even goed er in zijn. Dan zijn w'aLlen „er" eens uit. P. GASUS.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1