Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932 VIERDE BLAD. Behandeling der begrooting. (Zitting van Vrijdag). De wethouders aan het woord. In het verdere deel van zijn rede zei de heer Geeritsz (S.D.A.P.) wethouder van Openbare Werken, dat men overal werkzaam is in de richting van een productie-regeling. Uit alles blijkt, dat in aantocht is een rege ling van de bedrijven, rekening houdend met de behoeften van producenten en consumen ten. De tegenwoordige prijsregeling heeft ge faald, dat is uit alles duidelijk geworden. Als er een opleving komt zal het niet gaan in de oude banen. Wij zullen er mede reke ning houden dat wij te Haarlem ook al komt er opleving, jarenlang vele werkloozen zullen hebben. Groote groepen werkloozen zullen voorloopig buiten het productie-pro ces blijven. De heer Roodenburg (CS.)wethou der van onderwijs, verzekerde den heer Van Santé, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat de belangen van het openbaar onder wijs bij een rechtse hen wethouder veilig zijn. Laat de Vrijheidsbond dan feiten noemen. Willen de soc.-dem. met den Vrijheidsbond samen werken om te komen tot- de benoe ming van een linkschen wethouder van onderwijs? Als zij in dit opzicht gaan samen werken zullen de botsingen niet uitblijven. Het was niet juist van den heer Van Santé om de kerkelijke vereenigingen als sectari- sche vereenigingen- aan te duiden. Dat is kleineerend. Aan den heer Reinalda zei spreker dat er te Haarlem geen afbraak op onderwijsgebied heeft plaats gehad. Laat de heer Reinalda aantoonen dat het tegenwoordige onderwijs minder aan de kinderen op den levensweg meegeeft dan in den tijd (dat er nog niet bezuinigd behoefde te worden. De gemeente werd tot bezuinigingen gedwongen door maatregelen van het rijk. De S.D.A.P. wil op treden als beschermer van het volkskind. Het gemeentebestuur werkt om een goede oplossing te krijgen voor de rijkssubsidie- quaestie voor het M. O. Met de belangen der leeraren wordt daarbij rekening gehouden. De heer Westerveld kan dit weten. De onder handelingen met het rijk worden gevoerd in samenwerking met de gemeentenAmsterdam Rotterdam en Den Haag. De heer Van Liemt (RK.) wethouder der bedrijven en armenzorg, dankte voor de waardeerende woorden in den raad gespro ken over het beleid van B. en W. inzake de werkloozen. B. en W. zullen blijven doen wat mogelijk is, speciaal om de menschen- aan het werk te zetten die werken willen. Het verhaal door het Burgerlijk Armbestuur wordt soepel toegepast. Het verhaal ge schiedt zóó dat de werkloozen die weer aan het werk komen, eerst een tijd ongemoeid gelaten worden. En dan geschiedt het ver haal nog zóó dat het volkomen toelaatbaar is. B. en W. doen hun uiterste best om zooveel mogelijk te doen voor de toekomst van de jeugdige werkloozen. Over de 450 hebben zich reeds aangemeld voor cursussen. Laten de ouders en de vakvereenigingen ook medewer ken om de jongens van de straat te houden en ze tc ontwikkelen en te bekwamen. De steun verleen ing van werkloozen vatten B. en W. op, als een verlenging van de ver zekering. Zij draagt dus niet het karakter van philantropie. B. en W. hebben verleden zomer een onder zoek ingesteld naar de prijzen van brood en melk. Dat onderzoek is bevredigend uitge vallen. Nu is ook aan den directeur van het Openbaar Slachthuis opdracht gegeven om den vleeschprijs te onderzoeken. Als het noodig blijkt, dat B. en W. maatregelen ne men, zal dat niet worden nagelaten. Bijna alle arbeiders die in de 3-daagsche werkweek werken kregen een brandstoftoe slag. Misschien zijn er 6 op de 100 uitgesloten maar dat is dan omdat er andere gezins inkomsten zijn. B. en W. zijn bezig om meer werk te vin der. voor de 3-daagsche werkweek, opdat het aantal arbeiders uitgebreid kan wor den. Wat het plan Van Tilburg aangaat is reeds ~et noodige gezegd door den raad en wethou der Gerritsz. Ik ben het geheel met den heer Gerritsz eens. dat een plaatselijke toe passing van het plan volmaakt on mogelijk zal zijn en dat het bij een landelijke toe passing zooveel moeilijkheden zou meebren gen dat die vrijwel niet overwonnen kun nen worden. Maar ik handhaaf volkomen wat ik in dertijd, toen de heer Van Tilburg het plan aan mij uiteenzette, verklaarde. Ik heb hul de en waardeering voor dengene die in deze tijd zijn gaven en bekwaamheden wil wijden aan plannen te beramen om zoo mo gelijk een einde te maken aan de impasse waarin wij thans gekomen zijn. Ik geloof dat het goed was dat ik dit even maar voren bracht, want elke goede daad, ook deze, verdient hulde, Het stuk ,X>e Tocht van Noach over de Wateren" was geen stuk dat de geloovigen kon kwetsen. De replieken. De heer Castricum (R.K.) betreurde nog de omzetting van het Burgerlijk Arm bestuur in een dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Hij deed een beroep op de amb tenaren van dien dienst om vooral tactisch op te treden te meer omdat bij den dienst tegenwoordig veel personen komen die te vo ren nooit hun handen opgehouden hebben. Laten B. en W. in dien geest- instructies ge ven. Dan zal van den dienst te maken zijn wat de voorstenders er van verwachten. Spreker zal zich niet laten afschrikken door het dreigement van den heer Over steegen en den naam Gods als het gewenscht is in de raadszaal noemen. Het zal goed zijn om van gemeentewege actief op te treden om te komen tot verkorting van den arbeidsdag. Spreker stelde voor: a. in het Georganiseerd Overleg de vraag aan de orde te stellen van een verkorting van de arbeidsweek van het gemeentepersoneel, om daardoor zoo mogelijk te kunnen komen om meer per soneel te kunnen aanstellen. b. bij den raad een voorstel in te dienen om de meest urgente objecten zoo spoedig mogelijk te kunnen uitvoeren natuurlijk met inachtneming van een redelijk te achten financieelen basis, om daardoor zooveel mogelijk werkloozen aan den arbeid te kunnen zetten. De heer Wolzak (A.R.) stelde vast, dat door B. en W. niet gezegd is hoe de ge meente zich vrij kan maken van de rijksga rantie. Als de raad dat zou willen moet er nog meer in de gemeente bezuinigd worden. Spreker betoogde dat de makke rede van den heer Reinalda over de 8-November- betooging sterk afstak tegen het pamflet dat door de S. D. A. P. over die demonstratie verspreid is, dat vol stond met leugenach tige opruiing. De heer Boes (VD.) vroeg nogmaals welke maatregelen B. en W. denken te ne men. als de verwachte opleving uitblijft, om de financiën opnieuw sluitend te maken. Op de nu door de heeren Reinalda. Wes- sterveld en Gerritsz gegeven uiteenzetting over de evolutie-theorie is een samenwerking van democraten heel goed mogelijk. De heer Reinalda (SDA.P.) had met genoegen kennis genomen van het ge sprokene door den Wethouder van Financiën betreffende de schade loosstelling van Heemstede, Spreker was ér van overtuigd, dat de geheele raad het stand punt deelt, dat Heemstede alleen kan eischen wat met den geest van de annexa tiewet overeen te brengen is. Spreker jr-stoogde dat een gedeelte van de reserve waarvan de weth. van Fin. spreekt! n het Grondbedrijf niet aanwezig is. Het be treft hier immers alleen de geschatte overwaarde van de in erfpacht uitgegeven gronden. B. en W. moeten een anderen weg gaan bewandelen wat de beoordeeling der reserve betreft. Het is niet juist dat rekeningen van som mige diensten ingediend door de directeuren de kamer van den wethouder van financiën anders verlaat dan zij ingediend worden. Spreker verwachtte op dit punt een duide lijke toezegging van B. en W. De belastingheffing te Haarlem is niet zooals de S.D.A.P. die wenscht, maar hij zal thans geen voorstel doen, er op rekenend, dat B. en W. als zij in Mei een voorstel zullen doen over de belastingen, rekening houden met hetgeen daarvoor door spreker is gezegd. Het heeft spreker verheugd dat in den raad algemeen aangedrongen is om zooveel mo gelijk werken uit te voeren om daardoor de werkloosheid te verminderen. De heeren die dit gedaan hebben, moeten evenwel bedenken, dat daarvoor geld ge leend moet worden. Bij de werken moet voor de werkloozen zooveel mogelijk het rouleeringsysteem wor den toegepast, want dat wekt bevrediging onder de betrokkenen. Bij een bespreking van de invoering van de 40-nrige werkweek in het Overleg, zou ongetwijfeld de loonquaestie aan de orde komen. Spreker vond dit thans niet ge wenscht, daarom gaf hij in overweging punt a van de voorstellen in te trekken. Punt b zullen de soc.-dem. steunen. Spreker hield vol dat het onderwijs te Haarlem door de bezuiniging te zwaar ge troffen is. Evenzoo wat de Gezondheidszorg betreft. Er zijn brieven door het gemeentebestuur aan de doctoren geschreven om de menschen niet zoo gauw in een ziekenhuis op te nemen. Er is hier ook een politiek steekspel gehou den. De couranten zijn veel in het debat in den raad betrokken geworden. Dat is ver keerd. In den ouden tijd bestond de ge woonte de couranten buiten het debat te houden omdat de couranten zich in de verga dering niet kunnen verdedigen. Spreker is vroeger vaak door de Nieuwe Haarl. Ct. aan gevallen. maar hij heeft altijd gezwegen. Nu is plotseling „Het Volk" in het debat ge bracht, waardoor Donderdagmiddag een on verkwikkelijke discussie heeft plaats gehad. Een courant moet een objectief verslag geven, maar daanaast hebben de couran ten volkomen het recht hun beschouwing te geven over het gebeurde in den raad zooals de redacteuren dat zien. Incidenten zooals Donderdagmiddag ge beurd zijn kunnen voorkomen worden, als de couranten in het vervolg buiten het debat gehouden worden. De S. D. A. P. wil nog steeds trachten een werkmeerderheid in den raad te vormen op een werkprogram voor constructieve ge meentepolitiek. De raadsmeerderheid zal dan haar finan- cieele politiek moeten hei-zien. want dan moeten de lasten anders verdeeld worden. De heer Westerveld (S.DA.P. betoog de dat belastingverhooging beter is dan be perking van de sociale taak. De heer Visser (C.H.t bestrcedt het standpunt van den heer Reinalda wat de belastingpolitiek betreft. Wij moeten reke ning houden met het gevaar dat gegoede in gezetenen de stad verlaten' wegens te hooge belastingdruk. Kunnen B. enW. een Statis tiek overleggen van het laatste halfjaar van vertrokken en gevestigde personen met in komens boven f 5000? Ook ina de rede van den heer Gerritsz hield spreker vol, dat aan het plan Van Til burg geen recht gedaan is. Als van zoo'n plan zij het ook officieus, door de regec- rïng kennis genomen wordt, heeft het aan spraak op meer waardeering van den raad. Spreker stelde een motie voor om B. en W. uit te noodigen een commissie te benoe men om dit plan te onderzoeken. iDeze motie werd door verschillende loden gesteund). Spreker meende dat er niet veel zal komen van samenwerking van rechts met de S.DA.P. Het blijkt- dat de S.D.A.P. steeds ver der naar links afzakt. Komen er evenwel goede voorstellen van de S.D.A.P.. dan wil len de rechtsche partijen daarvan met ernst kennis nemen. DE AVONDZITTING. Mr. van Dam (V. D.) ontkende dat hij Mr. Gerritsz beticht had van oneerlijkheid of een opzettelijk verkeerde voorstelling van zaken. Hij heeft alleen willen vaststellen, dat de heer Gerritsz zich vergist heeft door te zeggen, dat hij altijd tegen moties en voorstellen van den heer Peper heeft ge stemd. Het is niet waar dat spreker gewaagd heeft van een ontbinding der S.DA.P., alleen heeft hij het gehad over het afglijden van den weg van evolutie. Daarbij heeft spreker de S. D. A. P. aangeraden zich niet van den weg der evolutie te laten dringen. Ook nu nog ontkent spreker, dat hier, met medewerking der Vrijzinnig-Democraten, af braak van het onderwijs heeft plaats ge had, hoewel erkend moet worden, dat ern INGEZOXDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel. stige bezuinigingsvoorstellen noodig waren. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat de trek kracht van de openbare scholen niet vermin derd is. Het is een gevaar voor het openbaar on derwijs als ongewettigd gesproken wordt over afbraak van het openbaar onderwijs. Men kan niet zeggen, dat het bijzonder onderwijs te Haarlem bevoorrecht is boven het open baar onderwijs. Het openbaar onderwijs te Haarlem is uitstekend. De heer Peper (communist) verzekerde dat het onjuist is, dat niet meer dan 6 van de 100 man die 3 dagen per week werken verstoken zijn van den brandstoffen toeslag. Van een groep van 8 mannen is er slechts 1 die den toeslag heeft. Als men een half millioen gulden per jaar extra beschikbaar stelt voor de werkloozen, zou men het lot van deze menschen veel dra gelijker kunnen maken. De heer Reinalda heeft zich bereid ver klaard tot samenwerking met de burgerlijke partijen. Hij heeft er geen behoefte aan me: de communisten samen te werken, hoewel dat veel redelijker zou zijn. De heer Meijers heeft tenminste nog verklaard, dat als het er op aan komt. hij zich wil scharen aan de zijde der revolutionnaire arbeiders, maar hij heeft er bij gevoegd, dat de bezittende klassen de eerste jaren nog niet bang behoeven te zijn. Spreker diende moties in bedoelend uit te spreken: le, dat de werkloozensteun aanmer kelijk verhoogd moet worden. 2e dat aan werklooze gezinshoofden f 100 en aan vrij gezellen f 50 als uitkeering in eens wordt toegekend, 3e ook steun te verleenen aan werklooze jeugdige personen die bij hun ouders inwonen. 4e de tarieven voor gas, electriciteit en water te verlagen, 5e te be sluiten, dat de loonen van het gemeenteper- sonel in 1933 niet opnieuw verlaagd mogen worden. Deze moties werden niet voldoende onder steund en bleven dus buiten behandeling. De heer Van Santé (V. B.) meende, dat de subsidies van de confessioneele in stellingen door B. en W. in verhouding min der verlaagd zijn dan in de andere vereeni gingen. De heer Meyers (S.D.A.P.') merkte op, dat de heer Visser een aanval gedaan heeft op de positie van het overheidspersoneel, door de aandacht te vestigen op zijn gunstige po sitie. In dagen van hoogconjunctuur was de betaling van het overheidspersoneel te laag. zoodat- het onbillijk is, het overheidsperso neel meteen te gaan verlagen omdat de ar beiders in het vrije bedrijf nu in loon ver laagd zijn. De motie-Visser inzake het plan Tilburg kan spreker niet steunen. Spreker heeft alle waardeering voor het streven van den heer van Tilburg, maar dat zegt niet dat men niet vrij zijn meening daar over mag zeggen. Uit de verklaring van den heer Meyer de Vries is duidelijk gebleken, dat de regeering geen subsidie wil geven voor normale wer ken. Het is niet duidelijk geworden, wat de heer van Tilburg nu als niet normale werken wil laten uitvoeren, want de objecten die hij noemde zijn normale objecten. De heer van Tilburg wil van de 1000 werk loozen die door de arbeidsreserve worden aan gesteld 600 aan gemeentewerken zetten en 400 in het vrije bedrijf. Hoe wil hij contro leeren, dat die 400 arbeiders geen werk zullen ontnemen aan arbeiders die nu nog werken? De heer van Tilburg rekent uit, dat de werkloozen gemiddeld f 15 steun hebben, maar uit de statistische gegevens blijkt, dat de uitkeering gemiddeld 26 pet. lager zijn. Als onverhoopt de motie-Visser wordt aan genomen, wil spreker vastgesteld zien dat tijdens die studie niet gewacht wordt met de uitvoering van het raadsbesluit om f 1.700.000 aan werken te laten uitvoeren. De heer V is s e r (C.-H.): natuurlijk niet wachten. Tenslotte vroeg de heer Meyers of B. en W. maatregelen willen nemen om nog meer wer ken in 1933 te laten uitvoeren als nu voorge steld is. De heer de Braai (A.-R.) eischte de vrij heid op om ook in den raad voor Gods naam uit te komen als dit noodig is. De R.-K. denken anders over het tooneel dan de A.-R. Spreker houdt de waarschuwing vol om geen zoogenaamde bijbelsche stukken in den Stadsschouwburg te laten spelen. De heer Klein Schiphorst <R-K.) herinnerde aan hetgeen hij het vorige jaar bij de begrooting heeft gezegd over werkver ruiming. De wethouder heeft toen beloofd dat de gemeente met plannen zou komen. De gemeente hee'ft evenwel heel weinig gedaan. Alleen een beetje werk en de 3-daagsche werkweek. Nu is een burger van Haarlem gekomen met een plan, dat mag gebreken hebben, maar het is een studie waard. B. en W. had den de hand moeten toesteken en in elk ge val trachten en onderzoeken of er iets goeds uit te maken is in het belang der werkloozen. B. en W. maken er zich evenwel met een Jantje van Leiden af. Alles foetsie, foetsie! Dat is beneden alle peil. De heer van Tilburg hee'ft recht op een goed onderzoek. Er kan getracht worden iets goeds uit te maken, ook al is het dan misschien iets anders dan aan vankelijk bedoeld is. Daarom wil spreker de motie-Visser van harte steunen. De heer Kuiper (R.-K.) heeft waardee ring voor het streven van den heer van Til burg, maar spreker ziet in het plan niet an ders dan een toeslagregeling op het loon in de particuliere nijverheid. Dit heeft niet de uitwerking die men er van verwacht. Het leidt er toe. dat patroons die nu nog met per soneel werken, die arbeiders zullen ontslaan, om in het vervolg ook te profiteeren van den toeslag. Spreker heeft een ervaring in dit opzicht in Friesland. Geroep: dat is heel iets anders. De heer Kuiper: maar cr is toch over eenkomst. Maar ik ben niet tegen een onder zoek van het plan van Tilburg. Geroep: Dat hadden B. en W. moeten doen. De heer Reinalda (S.D.A.P.) er komt niets uit het onderzoek, het cenige goede dat er in zit is dat het werk wil. De heer Oversteegenf communist) zei. dat zijn partij tegen het plan van Tilburg blijft, omdat daarbij de arbeiders geen voile werkweek zullen werken tegen normaal loon. Spreker protesteerde tegen de uitdrukking van den heer Kuiper (Donderdag gebruik?1 dat de communisten in dc kast hooren. De heer Kuiper (R.-K.)ik zei de com- 1 munisten die de werkloozen ophitsen. De heer Oversteegen: alle communis ten zijn opruiers. De wethouders weer aan het woord. Mr. Slingenberg (V. D.) wethouder van financiën, zei dat thans nog geen beeld te geven is van den stand van zaken over de financiën van 1932. Enkele posten zijn be langrijk overschreden, maar andere posten kunnen misschien meevallen. De omzet der bedrijven is verminderd, maar op de uitga ven werd bezuinigd. Misschien kunnen de geraamde winsten uit de bedrijven komen. De belasting zullen vermoedelijk opbren gen waarop gerekend is. Alleen is te zeggen, dat het vermoedelijke nadeelige saldo over 1932 niet te groot zal zijn. Er is nog niet te zeggen wat B. en W. zul len doen als in de toekomst de toestand der financiën verslechtert. B. en W. hebben daar over nog niet beraadslaagd. De heer Meyers heeft gevraagd, of B. en W. nog meer werken zullen laten uitvoeren in 1933 dan voorgesteld is. B. en W. kunnen alleen zeggen, dat zij niet onwillig zijn. Het is de vraag of het k a n. Spreker wil alleen, zoo noodig. in 1933 be schikken over de reëeie reserve uit het Grond bedrijf. Wat het bezwaar van den heer Reinalda betreft, dat te veel bezuinigd is en te weinig uit belasting is gehaald, kan gezegd worden, dat de conclusie onjuist is. De belastingen zijn verhoogd met 20 pet., terwijl op de gewor.e uitgaven van het ge meentebudget slechts 7 pet. bezuinigd is. Op de Gezondheidszorg, speciaal op de sociale educatie, is niet zooveel bezuinigd als de heer Reinalda heeft voorgesteld. De medici waken er voor dat de patiënten die ziekenhuisver- pleging noodig hebben die ook krijgen. In het laatste half jaar is geen enkel conflict ge weest tusschen den Geneeskundigen dienst en de medici. Bovendien is nog de mogelijk heid van arbitrage. Er wordt nu alleen toegezien dat iemand niet onnoodig in een ziekenhuis komt en als hij daar komt er niet te lang blijft. Er waren niet veel patiënten in de zieken huizen, maar dit komt door den goeden ge zondheidstoestand in 1932. Mr. Gerritsz (S.DA.P.)wethouder van Openbare Werken, verklaarde zich voldaan door de woorden van Mr. van Dam gesproken over het incident van Donderdag. Wat de motie Castricum betreft- over de 40-urige werkweek, wees spreker er op, dat- de quaestie nog besproken moet worden in den Hoogen Raad van den Arbeid en in de vakcentrales. Het is nog te vroeg om die zaak nu al in het Haarlemsche overleg aan de orde te stellen. Wat het tweede deel der motie betreft, kunnen B. en W. toezeggen, dat zij zoo spoe dig mogelijk met voorstellen zullen komen om werken uit te voeren. Een van de werken die B. en W. op het oog hebben is de noma- lisatie van den Zijlweg. De directeur van de N.Z.H.T.M. heeft gezegd, da) de autobussen vermoedelijk in Februari zullen gaan rijden, zoodat de rails dan opgebroken kunnen worden. Ook zijn er nog andere objecten in voorbereiding. Wat de zaak van Tilburg betreft is gezegd, dat de zaak door B. en W. niet ernstig beke ken is. Maar dat is onjuist, het plan is in dc memorie van antwoord volledig behandeld. Ten opzichte van het buitenlahd moet. men zeer voorzichtig zijn. De regeering wil geen subsidies aan de industrie geven om voor liet buitenland te werken. Nu zegt men B. en W. hadden het vriende lijker in dc memorie kunnen zeggen, maar B. en W. hebben niet onvriendelijk willen zijn. Zij hebben alle eerbied voor den ijver van den heer van Tilburg, maar ijver alleen kan een zaak niet- redden. De regeering zou uit principieele overwe gingen niet. op het denkbeeld van een export premie willen ingaan. Het buitenland doet ons veel schade, maar als Nederland iets wil doen, komt er dadelijk verzet uit het buiten land. Wat het overige deel van de memorie be treft-, staat er niets afkammends in. De raad zegt. de toon deugt niet, maar de feiten en ge gevens van de memorie zijn door dc raads leden niet weersproken. De regeering zal nooit toestaan, dat alleen Haarlemmers in Haarlem aan het werk ge steld worden. In de bestekken mag zoo iets. in opdracht van de regeering, niet door een gemeente gesteld worden. Men kan nu wel zeggen wees welwillend en bekijk het nog eens, maar dat geeft toch niets. De heer van Tilburg zegt, dat hij z(jn plan volledig handhaaft, maar dat ls niet juist. De export-premie heeft hij laten vallen, ver der hooft hij gezegd het moet nationaal, niet stedelijk zijn. voorts wil hij laten vallen dc bijdragen uit de werkloozenkasscn en het be palen tot den steun van regeering De heer van Tilburg heeft dus gezegd het nioet nationaal zijn. waarom moeten wij hier in Haarlem dan dc zaak nog nader bekijken? Do heer van Tilburg verwacht steun to kunnen aanwenden voor het laten uitvoeren van normale werken. Dit moeten dus vooral werken zijn voor bouwvakarbeiders. Dc re geering zal dit nooit doen. Spreker gaat in zijn functie veel om met den heer Meyer de Vries en lilj kan verzeke ren, dat geen steun van dc regeering in dat opzicht is te verwachten. Het is niet juist, dat vele personen sym pathie met het plan betuigd hebben, alleen is belangstelling geuit. Hel antwoord uit den Haag aan den heer van Tilburg is ook feite lijk geweest een kluitje in het riet sturen. Mijn levenstaak is geweest de werklozen zorg en Ik weet volkomen wat er op dit ge bied te doen is. B. en W. hebben er alle belangstelling aan geeeven die er aan gegeven kan worden. Het is niet noodic dat B. en W. een com missie van raadsleden oo hun dak krijgen, om een onderzoek in te stellen. Dat Haarlem niet meer menschen In werk verschaffing heeft-, ligt niet- aan B. on W. Het college heeft reeds gedaan wat gedaan kon worden. B. en W. hebben duinen willen laten bebosschen. maar de regeering heeft niet willen meewerken om temt onteigening der gronden te komen. B. en W. hebben geen aanwijzing noodig. Nergens heeft men een dagen werkweek voor de werkloozen dan hier. Spreker heeft veel moeilijkheden gehad door de uitlating van den heer Meyer dc Vries, dat hier 590 man aan het werk gesteld konden worden. Het heeft verwachtingen bij de arbeiders gewekt, die niet volledig bevre digd kunnen worden. Als hot Sportfondsenbad, de nieuwe Huis houdschool en de 81 nieuwe woningen bin nen enkele maanden uitgevoerd zullen wor den. zal cr een millioen werk voor bouwvak arbeiders komen. Er zal gezorgd worden voor wcrkobjecten die in werkverschaffing zullen uitgevoerd worden. Als men zegt wij moeten de nieuwe haven bouwen, dan is dat m i. onvoorzichtig, want wij weten niet hoe het- met onzen handel gaat. De Conrad is gesloten en komt niet meer open. Gonnerman is gefailleerd. Stork zit in het gebouw, maar slechts met 100 man. Met moeite wordt de werf „Hubertlna" aan het werk gehouden. Spreker besloot: Een commissie van onder zoek hebben B. en W. wat het werklooze n- vraagstuk aangaat niet noodig. Ik voor mijn persoon kan. dat zal duidelijk zijn na de rede die ik nu gehouden heb, zoo'n commissie niet aanvaarden. (Geroep: ach. ach.) De heer Roodenburg (C.H.L wethouder van onderwijs, zei, dat de SDA.P. niet de plaats is voor Protestanten, ook al zitten er predikanten in die partij. De heer van Liemt (R.K.). wethouder van bedrijven en armenzorg, zei, dat hij be doeld heeft te zeggen dat van de 100 perso nen die 3 dagen per week werken en een brandstoffentoeslag hebben aange vraagd, niet. meer dan 6 zijn afgewezen. Woensdag zal over de voorstellen gestemd worden. EEN HERMAN HEUFF-FONDS JAARLIJKSCIIE CONTRIBUTIE GEVRAAGD Het Comité voor de stichting van oen Her man Heuff-fonds heeft een circulaire ver spreid. waarin gezegd wordt: „Wij hebben besloten een fonds te stichten om den kunstschilder Herman Hen ff te hel pen. en noodigen u uit daarvan lid te wor den tegen betaling van een jaarlijksche con tributie te zijnen voordeele. Uit de couranten weet u denkelijk al de droeve oorzaak, die tet dezen oproep heeft geleid. Heuff heeft anderhalf jaar geleden het licht van een zijner oogen verloren. Do oogziekte heeft later ook het andere aange tast, en sinds een paar weken is hij blind. Moeten wij gaan uitweiden over de tragiek van zulk een noodlot? Het is een ramp voor ieder, dien het treft, maar wel hot allerergst voor den man. die in de weergave van zijn visie op Natuur en Leven zijn grootste vreug de. zijn roeping, zijn arbeid heeft gevonden. Midden in de voorbereiding van zijn hui dige tentoonstelling in de kunstzaal Reeker, Wagenweg, waarvan hij zich zooveel voor stelde, heeft deze zware slag den opgewek- ten, levenslustigen werker getroffen. Natuur lijk voelt u met ons. wat dit voor hem betec- kent. Wij allen moeten hem helpen. Van hot weinige, dat hij zelf had. heeft hij vaak en gaarne anderen gesteund. Hij is een man, die steeds warm heeft meegevoeld met- allen, die in nood verkocren. Zelf heeft hij onver moeid en opgewekt, altijd vol Intense belang stelling voor alles wat het groote leven en zijn medemerischen betrof, den zwaren strijd gevoerd, die des kunstenaars Ls. Voor zijn vrouw en zijn drie dochters hoeft hij hard en met succes gewerkt, zonder zich de weelde te kunnen veroorloven zich te bepalen tot dc onderwerpen, die hem het liefst waren, of te kunnen wachten op inspiratie als scheppende arbeid hem zwaar viel. Heuff heeft steeds moedig en levensblij alles aangepakt. Als hij niets liever had wil len doen dan doorwerken aan dat doek. dat hij met zooveel liefde en toewijding had op gezet. moest hij er telkens op uit om anderen arbeid te ondernemen, die kans op dadelUkcn. verkoop gaf. Er was niet alleen de kunst schilder. maar' ook de etser, de graveur, de reclametcckenaar, de Illustrator Heuff. Zijn groote vakkennis, zijn energie en vooral zijn blijde levenslust hebben hem In staat gesteld dat. alles te doen. en goed te doen. Het is die blijde levenslust, oicn zijn werk vooral toont, die dc zon er in doet leven en sprankelen. Er zijn heel veel bezitters van zijn werk. die nooit meer zouden willen schei den van het stuk. dat tot een kostbaar iets in hun woning, in hun loven Ls geworden. Vooral daardoor heeft Herman Heuff. kun stenaar die iets te zeggen had, veel voor zijn medemenschen gedaan en zal hij nog veel voor hen doen. Want dat werk blijft. En hoe veel vrienden heeft hij zich wel niet met zijn opgewekte, blijde natuur gemaakt! Nu hij de zon niet meer zien kan is het de beurt van zijn medemenschen, die hem lief zijn en in wie hij altijd -zoo eerlijk en hartelijk belang heeft gesteld, om hem te hulp tc komen en hem hun dankbaarheid tc toonen. Zijn geestkracht en levensmoed heb ben thans een zwaren strijd tc voeren. Wij willen hem materieelen nood besparen en hem voor zijn ouden dag een vast inkomen verzekeren, door uw hulp en den onze. Daar om vragen wij u met vertrouwen: vult bij gaand biljet in, met opgave van het bedrag, waarvoor u lid wilt worden. Laat Herman Heuff In deze voor hem zoo ontzettend zware dagen den troost ervaren, dat hij als mensch en als kunstenaar op zijn volle waarde erkend wordt. dat. taU.oozen met hem meeleven en hem de krachtige hand der echte vriendschap reiken dc vriendschap die tot een persoonlijk offer bereid Ls. Wat de organisatie van ons plan betreft, het volgende: Hot Herman Heuff-fonds. gevestigd te Heemstede, zal rechtspersoonlijkheid bezit ten. Zijn loden zullen ee"n contributie beta len van minstens f 10 per jaar. Alle leden, krijgen daarvoor als tegenwaarde een ets van Heuff. Hij heeft een groot aantal etsen in portefeuille en hij wil iets van zijn werk ge ven. Hij en wij willen het karakter van lief dadigheid, dat men anders aan deze zaak zou kunnen toekennen, vermijden. Bovendien zal elk jaar een groote ets van Hcufi onder dc leden van het- fonds verloot worden. Door Oscar Mendhk is een van zijn eigen schilderijen ter beschikking van het fonds gesteld, om het ten bate van Heuff te vcr- koopen. Het fonds zal alle andere dingen doen. die het meent in het belang van het debiet van Heuff's werk te kunnen verrichten, bijvoor beeld door in de toekomst tentoonstellingen to organlseeren. Ook bulten Haarlem, want hij telt ook elders vele vrienden. En nu rekenen wij, in dc eerste plaats, op uw medewerking. Wij komen op voor een man die het ver dient. Htt initiatief, door een paar vrienden van Heuff genomen, heeft in enkele dagen tijds reeds tot vorming van een groot comité van oprichting geleid. Allen zegden van har te. zonder aarzeling, hun steun toe. Men kan zich voor het lidmaatschap van het fonds op een aan de circulaire gehecht formulier schriftelijk aanmelden bij den se cretaris van he> Uitvoerend Comité, den heer J. Waldkotter, Raadhuisplein 23, Heemstede. Het bedrag van de contributie kan men gireeren of laten overschrijven op dc Twent se he Bank, kantoor Haarlem. Postrekening 4000. ten behoeve van het Herman Heuff- fonds. In het comité van oprichting heeft o.m. zitting Jhr. J. P. W. van Doorn. Burgemees ter van Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11