BRIEVEN VAN EEN CONTROLEUR B.B. Over den Atlantischen Oceaan. H.D. VERTELLING. Het kostbare Kerstgeschenk. door GUUS BETLEM Jr. Hè Evelineschei nu toch'es uit met dat getingelHelp liever eens een handje.... pianospelen leer je tóch niet Han van Everdingen keek van zijn hooge standplaats af néér op zijn vrouw, die lang zaam opstond en met een verongelijkt ge zicht de klep van de piano dichtsloeg. Zèg'es! verzocht. Han dan wat zach ter zit deze slinger zoo goed? En dat kaarsje hierkan dat geen kwaad zoo? Je hebt er zoo heelemaal geen kijk op. hè, als je bovenop zoo'n trap staat! Van onder af zie je 't veel beter! Nou, maar, 't hangst schitterend hoor! prees Eveline! Alleen zou ik zeggen, kan diè ronde bal daar links nog wel iéts hoo- gernéé, links, niet rechts.... ja, zóó! is het beter! Ben je nou klaar? Jaik geloof tenminste niet dat ik iets vergeten heb! En trouwenser mag niet meer bij, anders wordt de boom zoo verschrikkelijk voldat vind ik nooit fijn staan! Nee, heuschkom nou'es naar be- j neden, dan kun je zelf zienje hebt er alle eer van hoor! j Han daalde voorzichtig het wankele trap je af, kwam dan naast z'n vrouw staan I een arm om haar mid':!el geslagen. Ja, vond hijzelf ook 't is een hééle mooie Kerstboom! En wat ruikt dat heerlijk, hè? Je moest altijd een Kerstboom in huis kun- I nen hebben! vond Eveline alleen voor de lucht al.... i Han lachte. Nou sprak hij dan dan ga ik me nu even verkleedende pakjes doe jij er dan morgen wel onder, hè Ja, goed hoordat doe ik wel. Ik heb nog hulst over en lint, dan doe ik op ieder pakje een takje hulst met een strik jedat staat aardig! Goed, jaenneehwat ik zeggen wou, als ik met zoometeen verkleed j hebehzou je dan nog even tijd 1 hebben om met me mee te gaan? Dan gaan we dat ééne cadeau koopenje weet wel. dat cadeau dat Eveline hief met een ruk het hoofd op. O. Han. schat,doe je 't toch Heusch? Koopen we heusch een auto O, wat éénigwat fijn, jongen! Wacht, gauw m'n mantel halenkunnen we 'm vanmiddag nog bestellen Ik was al bang, dat je 't heelemaal uit je hoofd had ge zetik hoorde er zoo niéts meer van Dat het je tóch nog te duur kwam mis schien. Nou ja Han streek zich over het voorhoofd ik zal niét ontkennen't is een hééle hap tegenwoordig, maar ja ok heb er ook tèlkens wat voor opzij ge legd O, jongenhéérlijk! Ga je gauw verkleeden, dan zet ik in dien tijd zoolang een plaatje op! Gauw maar, want ik houd 't haast niét meer uit! Ja, jaik ga al! lachte Han bij de deur trek jij nu maar vast je mantel aan. en zet je hoed op. wat anders zie ik er nog van komen, dat ik op jou moet. wachten inplaats van jij op mijIk kèn je zoo'n beetje! Eveline pakte hem bij een schouder, terwijl ze met een elegante zwaai de deur wijd voor hem open hield. Hanals je niet diréct gaat stèrf ik van ongeduld Hetgeen ik niet op m'n geweten wil hebben! lachte Han, waarna hij de deur achter zich dichttrok! Het was een kwartier later, dat de groote straatdeur met een dreun achter hen dicht viel. Nou stelde Han voor willen we dan maar es bij Van Krempelen gaan kijken, daar heb ik prachtwagentjes zien staan... Eveline drukte z'n arm. Fijn jongen Hè vervolgde ze dan ik vind het toch zoo fijn, dat je altijd direct klaar staat om méé te gaan in zulke gevallen Nou ja, natuurlijkvond Han, doch z'n vrouw schudde haar blonde kopje. Heelemaal niet natuurlijk! Tiental len mannen zouden eenvoudig tegen hun vrouw zeggen: Hoor 'es kind.... gij jij al leen maar even.en bestel maar of zóó! Ja waar of niet besloot ze dan. Nou ja! bond ook Han nu er zijn natuurlijk van die idioten, maar ik ben dan gelukkig nog niet zoo ouderwetsch om te vinden, dat je zooiets met z'n beiden moet koopen! O.... niet dat ik het niet aan je smaak zou kunnen overlaten.... dat weet je wel beter! Je zult je heusch niets in je handen laten stoppen! Eveline schaterde het uit. Nog al een cadeau om in je handen te laten stopDeneen auto! Nou ja Han lachte ook maar je weet in elk geval wel wat ik bedoel. Zoo onderbrak hij zichzelf dan daar is Van KrempelenNou 'es kijken! Ze staken de straat over en voor de étalage gekomen slaakte Eveline een zachten kreet. O. zègkijk 'esdaar links d t wagentje, dat groene enneóóo. zeg daar achteraan die rooie two-seater vind je dat geen dót zeg? Bééldig gewoon geknipt voor ons! Had je dar. gedachtzoon two- seater? vroeg Han wat aarzelend. Javind je dat ook niet het leukste? Och. natuurlijkmij kan 't niet- schelen, dat weet je welJe moet heeie- maal volgens je eigen idee te werk gaan, hoor Kom onderbrak hij zichzelf dan we zullen maar eens naar binnen stevenen en de deur openduwend liet hij haar voor gaan. Onmiddellijk kwam één der correcte ver- koopers op hen af. Dieehtwo-seater daar nee daar achteraan, die rooiebegon Eveline, doch de verkooper viel haar on middellijk snel in de rede. Had u daar interesse voor, mevrouw Wachtik zal even een paar stoelen voor u krijgeneen momènt Haastig verdween hij om het volgend moment terug te keeren, in elke hand een stoel. Kijkt u eenswanneer u hier even wilt gaan zitten, dan hebt u er een uit muntend gezicht op. Welbegon hij dan z'n explicatie zooals u ziet, het is het allernieuwste mo delzoo rechtstreeks van de fabriek.... vind u nog nérgens, mevrouwpositief nietSierlijkelegantgracieus, een zéér bijzonder model O. ja viel Eveline hem in de rede 't is een dótdat- kan ik zóó wel zienZeg, Hanmoet je kijken, die portieren keurig, hèafgebiesd Han lachte. Een échte vrouw was ze toch, om aller eerst te kijken naar de portieren. Hij boog zich naar den verkooper. Enneloopt-ie nogal licht? Buitengewoon, meneerbuitenge woon licht! En ook de stuurinrichting, zooals u zietalles perfect in ordezeer ge makkelijk te hanteeren en reageert bij de geringste aanraking. Verder, zooals u hier vindt, alle moderne en nieuwste snufjesen dan natuurlijk schijnwerpersbermlamp.achterlicht enfin, alles wat in een modernen wagen thuishoort Han keek z'n vrouw aan. Hoe vind je 'm Eveline straalde. O, beweerde ze verrukt van dichtbij vind ik 'm nog véél, véél mooier. Eénig een dót gewoon! En zoo sierlijk. O. 't is een voudig een schatHoe vind je die rèmmen daar, zegeigenwijs, hè? De verkooper kuchte. Dus.ehmevrouw.meneer O. zeg! vervolgde Eveline dan onver stoorbaar haar bewonderende onderzoekin gen o. zègkijk'esdie bééldige mas cotte op den radiateur Dat is ook iets nieuws mevrouw.... 't laatste model! hielp de verkooper. Han lachte. Nou, enfin hakte hij den knoop door dus dan zal 't deze maar zijn kind Eveline klakte met haar tong. Dól ja Met den verkooper regelde Han de verdere afwikkeling Op straat gekomen greep Eveline z'n arm. O, jongenje bent een èngelDol... ik vindt het gewoonweg verrukkelijk! Wat een éénig, doddig wagentje, hè Han schaterde. Mal kindmal gróót kind. dat je nog bentsprak hij. en er lag een liefkozing in z'n stem daar hoef jij toch immers niet blij om te zijn! Eveline deed verontwaardigd. Natuurlijk wel verdedigde ze zich welke moèder zal niét blij zijn in het geluk.... in de vreugde van haar kind O... ik ziè Jackie morgen alhet was zijn harte- wensch.... zoo'n auto-tje onder den Kerst boom! Ze zijn anders gewoonweg niet meer van de échte wagens te onderscheiden, in af werking! Alleen in grootte dan natuurlijk. En dat je déze trappen moet, als een fièts! lachte Han smakelijk. Eveline drukte z'n arm. Zèg jongenis het nu wérkelijk niet te duur't is zoo'n groot cadeau, en dat in den tegenwoordigen tijd.... Och kind! 't Is onze eenigste moet je maar denken, ennenou, jaik heb er nu een beetje op gerekend, niet waar. 't Jog moet toch wat hebben onder z'n Kerstboom Hij wachtte.... keek wat peinzend voor zich uit. Dan sprak hij, als ïn gedachten: Tja. we leven nu eenmaal in een anderen tijd, dan toen wij kinderen waren.want toen ik vijf jaar was, heb ik van het- Kerstman netje een zak met knikkers gehad.... dat weet ik nog best! EEN GEHEIMZINNIGE SPIN. Een kleine, zwarte spin heeft haar verschij ning gemaakt in Port. Elizabeth (Zuid-Afri- ka( en schijnt alleen in de nabijheid van deze stad gevonden te worden. Uit ingewonnen inlichtingen in andere deelen van de Unie blijkt dat deze spin nergens anders gevonden wordt. Onlangs werden drie mannen gebeten door deze soort spin en de beet was zoo ver giftig dat ernstige bloedvergiftiging intrad en het leven van de mannen in gevaar bracht. Een van hen, een vroegere burgemeester van de stad, beschrijft de spin als ongeveer zoo groot als een gewone vlieg en daar het na tuurlijke voedsel van deze spin uit vliegen bestaat, is het mogelijk, dat zijn kaken be smet worden met bacteriën van de lichamen van de vliegen. Een ander vreemd kenmerk van dit insect is het feit. dat het merkwaar dig goed kan springen. Het is inder daad iets vreemds onder de spinnen. Spinnen van alle soorten en grootte worden in Zuid-Afrika gevonden, kleine, niet grooter den een spel denknop tot de enorme..Boschspinnekop", die zoo groot is als een schoteltje, maar zij kruipen en loopen allen. De springende spin is iets nieuws en blijkbaar meer te vreezen dan de langpootige spin. EEN AVONTUURLIJKE FAMILIE. Een familie van 13 broeders, waarvan 12 „globetrotters", is een record, dat niet zoo gemakkelijk gebroken zal worden. Mr. J. W. Herald assistent tooneelmeester van een rondreizend tooneelgezelschap is de zoon van een der 13 broeders, die in Birken head, Engeland, geboren waren. Hij geeft de volgende merkwaardige bijzonderheden: 1. Matroos, 15 jaar bij de zeilvaart en 15 jaar bij de stoomvaart; begraven in de Stille Zuidzee. 2. Soldaat, diende in Egypte en in Afrika; stierf in de binnenlanden van Afrika. 3. Schaper.fokker in Argentinië en Chili; stierf op een goudzoekerstocht in Patagonië. 4. Matroos, leed schipbreuk nabij de Fidsji- eilanden; stierf aan de koorts. 5. Machinist, slachtoffer van de groote aardbeving in San Francisco. 6. Woont ih Nieuw-Zeeland. 7. In Australië. 8. In Paraguay. 9. In Ierland. 10. Ergens in de Ver. Staten. Het laatst van hem gehoord vier jaar geleden. 11. Purser op een stoomschip op de kust van Chili. 12. Ging naar Mexico. Vijf jaar geleden het laatst van gehoord. 13. Woont in Engeland. Drukke maar prettige dagen. Het is alweer een heele poos geleden sinds ik iets van me liet hooren, maar de laatste weken had ik werkelijk geen tijd, gedeelte lijk door tournées, maar ook doordat ik den laatsten tijd veel kleine reisjes moest maken en daardoor een grooten achterstand op kantoor kreeg, die nu gelukkig eenigszins is bijgewerkt.We kunnen er nu tenminste weer af en toe eens een vacantietourneetje van maken met de dames er bij. Toen ik vanmor gen even naar boord van de K.P.M.-boot ging. trof ik daar den dominé van Koepang, die indertijd ons huwelijk inzegende. Hij moest plotseling met zijn geheele gezin, vrouw en 5 kinderen naar Java. daar een der peuters niet tegen het. Joepangklimaat kan en mevrouw nu met alle kinderen op Java gaat wonen. Hij hoopt nu op overplaatsing, ook op Java. Ze waren allen erg in de put en ik had te doen met die brave menschen. Den volgenden morgen heb ik tot l uur druk op kantoor gewerkt en toen gingen we met onze auto naar Lenanggoear waar we om zes uur aankwamen en volgens afspraak een heel gezelschap troffen, de elite van Soem- bawa. met aan het hoofd de Sultan en Sul tana. We zouden er gezamenlijk 4 dagen blijven en dat zijn 4 bar leuke dagen ge worden, waar je af en toe toch wol eens be hoefte aan hebt. De Sultana had niets min der op zich genomen dan dagelijks voor de eterij te zorgen en dat bleek haar meer dan goed toevertrouwd: eiken avond groot diner van diverse gangen en 's middags uitgebreide rijsttafel Ik heb het op tournee nog nooit zoo goed gehad. Den eersten avond gingen we met ons allen buiten zitten een en twintigen maar daar het te koud werd (het ligt 400 Me ter hoog) togen we om 10 uur al naar bed. Maar toen was de pret nog niet uit. De di verse families waren nJ. op drie kamers on dergebracht met zeer dunne bamboemuren dus erg gehoorig. Het gesprek ging dus van kamer tot kamer lustig door en vooral toen Datoek Ranga begon met raadseltjes op te gever., deed iedereen aan het oplossen mee en was het soms een gelach van wat ben je me door alle kamers heen. zoodat het. een heelen tijd duurde voordat het geregeld ademhalen gehoord werd en ook de laatste luisteraar in slaap viel. Den volgenden morgen na het ontbijt trok ken de heeren er op uit voor een tournee van anderhalven dag te paard; een mooie streek, een prachtklimaat en fijne paarden, zoo-dat het een waar genot was. We overnachtten op Hoppang. 800 Meter hoog, waar het- zoo koud was, dat we in dekens en truien ge huld, nog zaten te bibberen en een extra oorlam het eenige middel was om ons op tem peratuur te krijgen. Den volgenden morgen gingen we weer verder, ik had een pracht van een paard, het was een heerlijk terrein heel veel golvende gladde weiden, Om 1 uur waren de van onze reis van 55 K.M. terug. We werden door de dames op een fijne rijsttafel onthaald. Den volgenden morgen beklom ik met den Sultan een mooie plek 800 Meter hoog. van waar je een prachtuitzïcht had. 's Middags met ons allen wat gewandeld, de kleine kin- Georgetown. Georgetown. Demerara. Georgetown, de hoofdstad van Britsch Guyana wordt geregeld aangeioopen door de schepen van den Kon. West Indischen Mail dienst. Vaak pikken ze er wat suiker of rijst op, of diamanten. Het goud gaat natuur lijk naar Frankrijk. Maar altijd is er een flink aantal passagiers. De Engelschen weten best. dat je nergens ter wereld beter ver zorgd en bediend wordt dan op een Neder- landsch schip en reizen dus bij voorkeur met onze schepen naar hun koloniën. Maar voor wij met een twintigtal nieuwe passagiers kunnen uitvaren, moeten wij eerst binnen- loopen. Niet veel aan hoor; d.w.z. een moeilijke taak voor den kapitein, het aan wal komen in de sterk stroomende rivier, maar voor den toerist is er weinig te zien. Wij zijn 's nachts b ijhet lichtschip ten anker gegaan en loopen met daglicht en hoog water kalm aan on een grijze vlek in dc lage groene ku'tüjn. die verder niet gebroken wordt. Mangrove-moeras. En al dat grijs is plaatijzer Als wij nader komen blijkt er enkele pal men. hooge boomen en torentjes boven uit te steken, maar zelfs als wij gemeerd liggen aan den steiger is er nog niets anders te zien dan loodsen, steigers, barakken enz. Heele nuttige dingen, maar even leelijk als ander plaatijzer. Door een lange loods vol balen suiker en rijst gaat het den wal op om te trachten iets van Demerara's suiker en rijstcultuur te zien te krijgen. Daarvoor moeten een paar groote planters opgezocht worden en dat geeft ons gelegenheid om de stad te zien. Aardige hoofdstraten. eigenlijk lanen van bloeiende flamboyants, flinke re- geeringsgebouwen. om de stad heen gezellige cottages in prachtige bloementuinen en als centrum een aantal flinke breede straten vol ezelkarretjes, waar de winkels van Chi- neezen en Britsch-Indiërs afwisselen met enkele Europeesche zaken. En al die lanen en straten leiden naar de club, vervolgens naar zijn kantoor, dan even zien of hij in de club is. Telkens in de club andere men- sc-hen, voorstellen, een ..drink". Wij moesten vier menschen spreken, kwamen dus 16 keer in de club. Wiegeren is onbeleefd, maar bij het zesde glas lemon squash ben ik on beleefd geworden. Edoch alles komt recht en ik word voorgesteld aan de nieuwste, beste, ideaalste suikerrietsoort van Demerara die nota bene veertien maanden na het uit- planten pas rijp is. De productiecijfers in Engelsche maten heb ik ook, maar geen tech nisch Woordenboek en rekenlat om het in verstaanbare taal om te zetten. De fabrie ken zijn in vergelijking met Indic klein en maken een primitieven indruk. Met de rijst cultuur is het al net zoo. De rijst ziet geel en is erg ongelijkmatig van korrel. Op het veld blijkt ze onregelmatig te groeien, mis schien ook in verband met sterk wisselende waterstanden. Waar de sawah's omwald zijn. Iaat men het water drie dagen stil er op staan om het dan te ververschen, wat een rare methode lijkt. De irrigatie geschiedt door gegraven kanalen, die meest nog uit den slaventijd dateeren en waan'n met ijzeren schuiten motorpompen worden rond gevaren. De suiker groeit in hoofdzaak op den iets hoogeren rivieroever, waar lange smalle plantagetuinen liggen, die grootendeels nog Hollandsche namen dragen: Goede ver wachting Naar genoegen, enz. Langs de kust liggen de rijstvelden en wat cocos- plantages achter den Sea "wall, een groote dijk, die indertijd door de Zeeuwen werd aangelegd. Die ligt nog prachtig, maar een door de Engelschen gemaakt verlengstuk be gint al leelijk uit te zakken. En achter den dijk een echt Hollandsch landschap. Lange lijnrechte asfaltwegen, met aan weerskan ten een breede sloot en dan half onder water- staand weiland.. Veel vee. dat echter meest tot den buik in het water loopt te grazen en af en toe eens door de sloot waadt en op den weg klimt om te rusten en uit te lekken. Midden in dat vlakke land een dammetje met een paar sluizen. Bij de sluis een dood kalf en tweehonderdzeventig gieren <je telt de pooten en deelt dan door twee!» Dan een dorpje, weer wadende en zwemmende koeien. Het volgende dorpje heet Victoria en daar ligt. middenin een cocosplantage. een bloementuin en een landhuis, zooals alleen een Engelschman het bouwen kan. Na de lunch bezoeken wij nog den botani- schen tuin. Zoo iets moois heb ik zelden ge zien. Een palmenpark met een ondergroei van bloeiende heesters en struikjes, alles gloeiend van kleur. En overal de heldergroene gras tapijten doorsneden door kronkelende vijvers vol bloeiende VVictoria i'egia en lange slooten vol rijk bloeiende Lotus. Prachtig hoog ston den de roze bloemen tusschen de groote cir kelronde bladeren en een paar Britsch-In- dische vrouwtjes, kenbaar aan den kleurigen hoofddoek, vouwden de handen en bogen het hoofd voor de wieg van Brahma den Schep per. De Victoria Regia, de waterlelie met bladeren van twee meter en bloemen van een voet middellijn groeit hier in de slooten langs den weg, Is het wonder, dat wij bij de derde fluit de loopplank opstormden met de jubileumpostzegels nog in onze handen? VAN DER SLEEN. deren ook mee, en 's avonds voor de variatie aan 'L bridgen geslagen. Ik ben blij dat we hier nog maar niet allen op de hoogte zijn van de nieuwe spelregels want dan zou voor velen het aardige van het spel af zijn; het moet amusement blijven. Zondagmorgen naar de plaatselijke races, prachtige paarden, mooi rennen. We zaten met ons allen zwaar te gokken.om dubbel tjes. Dienzelfden middag trokken we weer naar Soembawa terug, zeer voldaan over het eenvoudige genot. Ik had het juist op tijd waargenomen want er lag thuis een be richt dat Dinsdag de Resident A. R. en gevolg een paar dagen zouden komen, denkelijk voor begrootingbesprekingen 1933. want die tyd schiet ook al weer hard op. Ook een be richt dat professor van Vollenhoven en pro fessor Van Asbeck morgen zouden komen. Dus weer variatie genoeg. Maandag om 11 uur stond de auto met de Proffen voor ons erf en ik herkende direct mijn oude leermeester uit Leiden. Hij mij ook en na ell' jaren en we waren natuurlijk direct druk aan het. boomen. Ze waren echter moe en stoffig zoociat ik de twee hooge heeren maar gauw naar de Passangraham bracht, waar zo dien nacht zouden vertoeven. Ze kwamen natuurlijk bij ons eten en zaten gezellig en wetenschappelijk te praten, zoo dat het een zeer gewaardeerd bezoek was. Den volgenden morgen vroeg op en naar boord van de K. P. M. waarmee de Resident met A.R. en de A. R. van Blma aankwamen. Dat werd een drukke dag op kantoor. De Resident kwam natuurlijk met allerlei zuinig heidsmaatregelen aan. wilde alles stop zet ten o.a. paleisbouw en wegenaanleg enz., maar toen bleek dat ik al verder aan het be zuinigen was dan hij van plan was tot groo ter bedragen, maar op andere onderwerpen) werden we het gellukkig eens en kreeg ik nagenoeg in alle opzichten mijn zin. 's Avonds werd 'net beraadslagen nog druk voortgezet tot een uur of elf. Den volgenden dag met ons allen op één dag heen en weer naar Karoengo. totaal 260 K.M. en al is de weg al stukken beter dan vroeger, het blijft toch altijd een heele zit. zoodat we 's avonds om een uur of zeven dan ook tamelijk gaar thuis kwamen. Den volgenden morgen vertrokken de autoriteiten weer naar Koepang en Bima en ik bleef alleen met mijn A. R. voor de kasinspectie, die jaarlijks moet plaats hebben en waarmee nog een paar dagen gemoeid waren. Om wat op te frisschen van al dat gecljfcr. gingen wc nog even naar het race-terrein dat nu zoowat klaar is en waarop we dan gaan oefenen. Ik rijd m'jn paarden die in zeer goede conditie zijn, dan zelf; later komt er natuurlijk een jockey op. Maandagmorgen met A. R. weer naar Ka- roenggo.. van waar hij per motorboot naar Bima vertrok. Ik had haast plan om mee te gaan en dan met het. K.N.I.L.M.-toestel dat naar Koepang gaat, even moe heen en weer te reizen. Maar dat ging after all niet. maar goed ook. want u zult wel gelezen hebben dat het bij Bali een noodlanding met slechte gevolgen moest maken. Den volgenden dag moest ik een fuselier met een meisje van 15 jaar (Ambon<sche Christenen) in den echt verbinden, 's Avonds was ter oere daarvan een groote fuif do tangsi, er waren niet veel menschen en het was een tamelijk suffe stemming. Ik heb don boel toen maar wat geforceerd, polonaise met het bruidje geloopen en gedanst, de tangslkinderen polonaise laten loopen (een clown en ik als ceremoniemeesters) en ook nog wat met een paar tangsidames rondge huppeld. Het werd toen toch nog een beetje genoegelijk en we gingen pas om twaalf uur naar huis. Den volgend,n morgen alweer om 6 uur op, want toen kwamen de militairen, ter core van den verjaardag der Koningin, een feost- réveille voor mijn deur blazen, hetwelk ik in deftig pakaian aanhoorde. Daarna naar gevangenis en hospitaal, om een dertigtal gestraften, die wegen goed gedrag en ter ecre van 31 Augustus een jaar of zes maanden strafvermindering kregen, gelukkig te ma ken. Net hadden 's morgens twee elkaar met een mes bewerkt (één was zwaar gewond», maar gelukkig kreeg de dader geen en het slachtoffer een jaar strafvermindering. Toen naar het feestterrein van de tangsi, waar kinderspelen gehouden worden, door tout Soembawa bijgewoond. Het hoofdnummer was ringsteken dat met mijn auto plaats vond. Die werd steeds volgeladen met een vijftien kinderen, waarvan een met een lan ge bamboe gewapend, waarmee dan door een gat in een ton met water gestoken moest worden, zoodat bij missteken de heele bak met water, in de auto, op de kinderen terecht kwam. Alles, auto. chauffeur en de dames cn kinderen, die aan het spel meededen, werden dus sliknat. Om twaalf uur naar huis en 's middags naar het voetbalveld waar een wedstrijd werd gehouden tusschen de mili tairen en de ambtenaren, door de eersten met 10 gewonnen, 's Avonds met ons al len weer naar de tangsi. waar al weer fees ten waren, schermen, wedstrijden, we deden ook nog mee aan de eierrace op de flets, ook r.og ringsteken uit mijn auto en toen heb ben we nog wat gedanst. Het waren drukke, maar toch aardige dagen. DE VISCH MET VIER OOGEN. Vier oogen heeft een vlsch, die prof. Croc ker. lid van de CallfornLsche Academie van Wetenschappen, met een rijken buit van an dere zeldzame visschen uit dc Stille Zuidzee naar San Francisco gebracht heeft. Deze visch, die slechts in het ondiepe water van eer. kustrivier in Honduras voorkomt, zwemt altijd dicht onder de oppervlakte van het water, zoodat hij met de twee oogen, die zich op den kop bevinden, de lucht kan af zoeken naar insecten en tegelijkertijd met twee andere oogen, beneden den bek. den rivierbodem kan gadeslaan. De expeditie, die ongeveer 15.000 kilometer aflegde, hield zich hoofdzakelijk bezig met het onderzoek der nog weinig bekende eilandengroepen nabij de Midden-Amerikaansche en Mexicaansche kust.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 15