Prelaat Kaas' pogingen mislukt. MET SUCCES u HAARLEM'S DAGBLAD STA TEN-GENERAAL Het wetsontwerp-Terpstra afgehandeld <0 N HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932 Kabinet met parlementaire meerderheid thans van de baan. Von Schleicher en Von Neurath worden genoemd als samenstellers van een presidentieel kabinet. Het Amerikaansche antwoord op de Britsche en Fransche nota's. Een bevredigende regeling te wachten, indien de December betalingen worden verricht. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCHLAND. De Centrumleider, prelaat Kaas, heeft den Rijkspresident Vrijdagmiddag om vijf uur op gezocht ten einde hem rapport uit te bren gen betreffende zijn besprekingen met de partijleiders Hitier, Hugenberg, Schaeffer en Dingeldey, respectievelijk de voorzitters der N.S.D.A.P.. der Duitsch-Nationale Volkspartij, de Beiersche Volkspartij en de Duitsche Volkspartij betreffende de eyentueele moge lijkheden tot vorming eener nood- en werk gemeenschap van den Rijksdag. Prelaat Kaas heeft bij deze besprekingen aan de leiders der genoemde partijen in de eerste plaats de vraag' gericht of zij evenals de Centrumpartij bereid zijn deel te nemen aan beraadslagingen over een zakelijk nood- en werkprogram voor meerderhei'dsregeering. Deze vraag' is door de voorzitters der Beier sche Volkspartij en der Duitsche Volkpartij bevestigend beantwoord. De voorz. der Duitsch Nationale Volkspartij heeft een dergelijke bespreking in strijd ge acht met het standpunt dat door zijn partij wordt ingenomen. De voorzitter der N.S.D. AP. verklaarde, dat hij op grond der erva ringen van de laatste dagen en in verband met de overtuiging dat geen positief resul taat is te bereiken, aan een dergelijke be spreking niet kan deelnemen. Uit den hoofde heeft prelaat Kaas den Rijkspresident verzocht te mogen afzien van verder contact met de partijen. De Rijks president heeft den prelaat dank gebracht voor diens bemoeiingen. Aangenomen wordt dat de Rijkspresïdent thans iedere verdere poging een parlemen taire meerderheid te vormen zal opgeven en vandaag een man die zijn vertrouwen heeft zal belasten met de vorming van een presi dentieel kabinet. De „D.A.Z." noemt in dit verband den naam Neurath, terwijl het „Acht Uhr Abend- blatt" van meening is dat generaal Von Schleicher thans voor het kanselièrschap in aanmerking komt. V. D, meldt nog, dat prelaat Kaas geen önderhandelingen gevoerd heeft met de SP.D., aangezien de opdracht aan Kaas slechts de poging een meerderheid te vormen betrof en de S.P.D. reeds te kennen had ge geven dat zij niet wilde deelnemen aan een meerderheidsvorming. AMERIKA. ïrï het antwoord van den Staatssecretaris Her Vereenigde Staten op de Britsche nota inzake de oorlogsschulden wordt het volgen de gezegd: De Engelsche regeering zal moeten erken nen dat de aansporing iet een algemeene nieuwe regeling van het schuldenvraagstuk ver uitgaat boven hetgeen indertijd door den Amerikaanschen president is voorgesteld of in overweging is genomen. Met het oog op dit- feit en het standpunt van Amerika dat de herstelkwestie slechts een Europeesche aan gelegenheid is, waarmede Vereenigde Sta ten niets te maken hebben, is de Amerikaan sche president er van overtuigd dat men niet- eventueel kan beweren, dat de overeenkomst van Lausanne is tot stand gekomen in de ver wachting van een of andere door de Ameri kaansche regeering gedane toezegging. Hoover erkent de beteekenis der te Lausanne door de crediteurstaten ondernomen stappen met betrekking tot de Duitsche herstelbetalin gen en haar mogelijke terugslag in den vorm van een achteruitgang der inkomsten voor de crediteurstaten. De Amerikaansche regee ring is van meening dat een schuldencom missie van het congres moet worden ge vormd ter bestudeering van de intergouver- menteele schulden, ten einde deze kwestie afzonderlijk met iedere regeering te behan delen. De president is bereid het congres een dergelijk voorstel te doen, De nota besluit: Het Amerikaansche Volk en de Ameri kaansche regeering' hechten groots waarde aan de volledige handhaving der oorspron kelijke verdragen door de betaling der per 15 December vervallende termijnen, waarbij alle motieven voor een uitstel vervallen. Naar de meening van Hoover zullen de voor uitzichten op een bevredigende regeling van de geheele kwestie aanmerkelijk verbeteren, indien de betaling wordt verricht. Ook te Parijs is gisteravond het antwoord der Amerikaansche regeering op het Fransche verzoek om uitstel der 15 December verval lende betalingen gepubliceerd. De tekst van deze antwoordnota komt vrijwel overeen met die aan de Engelsche regeering is gezonden. Deville Chamberlain, de Britsche kanselier van de schatkist heeft verklaard dat de Britsche regeering gehoopt had. dat de over eenkomst van Lausanne de definitieve op lossing zou beteekenen voor de kwesties der herstel- en oorlogsschulden De regeering heeft nooit tevoren de betaling gevraagd van haar debiteuren, terwijl haar crediteuren niets ontvingen. Deze positie zou onhoudbaar zijn voor de handhaving der welvaart van onze .industrieën. De herroeping van het accoord van Lausanne zou Europa in een chaos storten. Chamberlain spreekt er zijn genoegen over uit dat Hoover erkent dat er reden voor is een nieuwe discussie te openen over de kwestie der schulden. Men verwacht dat de Engelsche antwoord nota inzake de schuldenkwestie begin vol gende week naar Amerika zal worden ge zonden. Tevoren zal nog een kabinetszitting worden gehouden, waaraan ook zal worden deelgenomen door Simon. Simon zal dan weer zoo spoedig mogelijk naar Genève te rug kecren. In toonaangevende regeeringskringen wordt er op gewezen, dat een beslissing pas kan worden genomen na een verdere ge dachten wisseling tusschen Engeland en Amerika. 'Het bericht, dat ingevolge geheime politieke besprekingen tusschen de Ameri kaansche regeering en ce Fransche en Brit sche ambassadeurs te Washington, Frankrijk en Engeland per 15 December zullen betalen, blijkt dus niet juist. Het Engelsche ministe rie van Financiën en ae Londensclie City zijn er vast van overtuigd dat een kwijting der 15 December vervallende betaling niet gelegen komt. In de City wordt er in het bijzonder op gewezen, dat iedere bemoeiing ponden in dollars te transformeeren, een uiterst ongunstigen invloed zal hebben op de wisselkoers. Duitschland. Voorstel tot ontbinding van den Beierschen Landdag. De communisten hebben in den Beierschen Landdag voorgesteld den Landdag direct te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Programma van Braun c.s. De re ge erin g-Br a u n heeft den 24sten No vember richtlijnen vastgesteld voor de voort zetting harer werkzaamheden. Vastgesteld wordt dat alleen premier dr. Braun en de Pruisische staatsministers de Pruisische staatsregeering. de Pruisische landsregecring en het Pruisische staatsministerie vormt. Alle ambtenaren hebben aanzeging gekre gen dat het hun niet veroorloofd is namens de ..staatsregeering", de „landsregecring". den ..Pruisischen premier" of de „Pruisische staatsministers" mondeling of schriftelijk verklaringen af te leggen, welke in werkelijk heid plaats hebben namens de commissaris van het Rijk. Voorts is hun niet veroorloofd in mondelinge of schriftelijke verklaringen te spreken van „commissoriale staatsregee ring, aangezien volgens de beslissing van het staatsgerechtshof in de plaats van de landsregeering ook tijdelijk geen ander orgaan kan worden geplaatst. Bouilloux Lafont, directeur van den Franschen luchtpost dienst, een der voor- naaviste beschuldig den uit de gerucht makende luchtvaart affaire Frankrijk Het luchtvaartschandaal in de Kamer. Tijdens de behandeling van de interpella tie over de Aéropostale-zaak in de Fransche Kamer nam de minister van Luchtvaart, Painlevé het woord. Tijdens de pauze toen hij slechts een gedeelte van zijn rede had uitge sproken. werd hij plotseling ongesteld en moest naar huis gaan. In zijn plaats nam in den loop van den nacht de premier Herriot het woord. Hij deelde mede, dat de minister van plan is de exploitatie van de Aéropostale te hei-vatten met nieuwe mannen en nieuw kapitaal, onder controle van den staat. Delesalle oefende daarop, evenals Renau- del en Blum critiek uit op oud-minister Flan- din, die, toen hij minister was. geld zou heb ben ontvangen van de Fransche en Argentijn sche luchtvaartmaatschappijen, in zijn func tie van juridisch adviseur. Flandin verklaarde, dat hij inderdaad ad vocaat is geweest van de Aéropostale, hetgeen volkomen wettig is, maar dat hij die functie leerlegde en geen enkele betaling meer kreeg toen hij minister werd. Flandin deed een heftigen aanval op de socialisten, die hij ver weet, dat zij munt sloegen uit beweerde schandalen. De regeering stelde voor de aanneming van de motie van ordede kwestie van vertrou wen. Deze werd 485 tegen 18 stemmen aan genomen. Genève. Kwestie Mandsjoekwo nog steeds aan de orde. De beraadslagingen van den Volkenbonds raad met betrekking tot de Mandsjoerijsche kwestie zijn Vrijdag voorloopig besloten. De beslissing inzake de bïjeem-oeping der ple naire vergadering zal Maandag vallen, aangezien de Japansche vertegenwoordiger in deze aangelegenheid eerst nieuwe in- stucties uit Tokio wil afwachten. In de zitting van Vrijdag is het weer tot levendige gedachtenwisselingen gekomen tus schen de vertegenwoordigers van Japan en China. De Japansche regeering eischte dat een overeenstemming tusschen Japan en China uitsluitend in den Volkenbondsraad moet worden gevonden, terwijl de vertegen woordiger van China aandrong op de spoe dige bijeenroeping der Buitengewone Volken bondsvergadering. De commissie-Lytton zal voorloopig niet deelnemen aan de verdere onderhandelingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. BIJ GEBREK AAN EETLUST, oprispen, slechte maag. trage spijsvertering, darmver stopping. opgeblazenheid, stofwisselingskwalen, netelroos, .jeuk. bevrijdt het natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater het lichaam van de opgehoopte afvalstofvergiften. Bij Ap. en Drog. Volgende week vijf-mogend- hedenconferentie? In toonaangevende Engelsche kringen ver- .wacht men algemeen dat MacDonald einde der volgende week te Genève zal aankomen In Engelsche kringen wordt verklaard, dat MacDonald thans de onderhandelingen in zake de rechtsgelijkheid in handen wil ne men en vastbesloten is zoo spoedig mogelijk tot practische resultaten te komen. In Engel sche kringen verwacht men veel van de in de al'geloopen dagen gevoerde diplomatieke besprekingen. Op de basis dezer besprekingen welke thans te Parijs worden voortgezet door Norman Davis en Herriot, zouden dan einde der volgende week de gemeenschappelijke besprekingen der vijf groote mogendheden, Engeland. Duitschland, Frankrijk, Italië en de Vereenigde Staten aanvangen. Dit zal geen speciale conferentie worden binnen het kader der ontwapeningsconferentie, doch een niet bindende persoonlijke gedachtenwisse- ling. Deze besprekingen hebben ten doel. den terugkeer van Duitschland ter ontwapenings conferentie mogelijk te maken. China, Geen onderhandelingen met Japan over Mandsjoekwo. De regeering maakt naar Reuter uit Nan king meldt bekend, dat het voorstel tot het openen van rechtstreeksche onderhandelin gen tusschen China en Japan met het doel een oplossing te vinden van het conflict over Mandsjoerije, volstrekt onaannemelijk is. BESLUITEN DER ATLANTISCHE CONFERENTIE LONDEN. 25 Nov. (V.D.) De Noord Atlan tische scheepvaartconferentie heeft besloten de vroeger ingevoerde bezuinigingen niet te herroepen, doch heeft er wel in toegestemd, dat a.s. Maandag zekere verhoogingen van kracht zullen worden. Het leidend beginsel is geweest een verhooging van ongeveer 6 pet. op de hutten der eerste klasse, dc tweede klasse wordt 5.50 hooger de toeristenklas sen 5 hooger, de vrachten op schepen welke naar het Westen worden 7.50 hooger, terwijl die in Oostelijke richting gelijk zullen zijn aan de tarieven voor de derde klasse- Een zomerseizoen van vier weken zal weer worden ingesteld. De tarieven voor de eerste klasse zullen 5 pet. hooger zijn dan voor de toeristenklasse. De huidige verminderingen op rondvaarten zullen voor alle klassen ge handhaafd blijven. HAAR ZOON VERGIFTIGD. JOHANNESBURG, 25 Nov. 'Reuter'. Na een dramatisch proces, dat weken lang heeft geduurd, is mrs. Demelker. de weduwe van een vroegeren rugbyspeler te Springbok, heden schuldig bevonden aan vergiftiging van haar zoon en ter dood veroordeeld. Mrs. Demelker werd op de twee andere be schuldigingen. n.l. van vergiftiging van de twee echtgenooten, met wie zij getrouwd was, vrijgesproken. DUITSCH STOOMSCHIP VERGAAN? STOCKHOLM. 25 Nov. (V.D.) Op het eiland Oland zijn behalve een reddingsboot, twee lijken van matrozen aangespoeld, die hoogstwaarschijnlijk behoord hebben tot de bemanning van het Hamburgsche s.s. .Her- tha Grube". dat. 5 koppen aan boord had en met een lading hout op weg was van Garn- leby (Zweden) naar Stettin. Men vermoed*, dat het stoomschip tijdens het noodweer dei- laatste dagen is ondergegaan. De matrozen waren voorzien van reddingsgordels. Het is waarschijnlijk, dat ook de andere drie opva renden verdronken zijn. MIJNWERKERS VAN DE DELLBRUECK- MIJN NOG IN LEVEN. HINDENBURG, 25 Nov. (V.D.) De direc tie van de Dellbrueck-mijn deelt mede dat de reddingsbrigade vanmiddag zoover is doorgedrongen in de ingestorte schacht, dat men hoopt binnen eenige uren de bedolven mijnwerkers te kunnen bereiken. Drie hun ner zijn nog in leven, aangezien de reddings brigade thans reeds hun gesteun en gejam mer kan hooren. Van den vierde heeft men tot nog toe geen teeken van leven gehoord. VERKEERSONGELUKKEN. Te Overvcen. Vrijdagavond ongeveer acht uur wilde de bestuurder van een auto, komende uit de richting Haarlem, in de Elswoutslaan een paar wielrijders, die in dezelfde richting re den. passeeren. De wagen kwam hierbij ge heel links op den weg terecht- Juist op dat oogenblik naderde van de tegenovergestelde richting de 16-jarige wielrijder J. Kat. die wegens de onverwachte zwenking van de auto niet meer kon uitwijken. Hij werd door de auto op zij geslingerd en kwam tusschen de boomen terecht. De bestuurder van de auto reed na het ongeval door. Kat werd even later door een anderen autobestuurder ge vonden. Deze bracht hem naar het politie bureau te Overveen, waar hij door een dok ter voorloopig behandeld werd. Het bleek, dat zijn sleutelbeen gebroken was. Hij werd naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar hij verder behandeld werd. Kat kon daarna naar zijn woning aan de Duvenvoor- destraat terugkeeren. De politie van Bloemendaal tracht den be stuurder van de auto op te sporen: de moge lijkheid bestaat, dat hij van de aanrijding niets gemerkt heeft. TWEEDE KAMER. Dinsdag stemming. De defensiebegrooting aangenomen. Vergaderd tot Vrijdagmorgen 4 uur. Linkerzijde behalve de liberalen tegen. Gespannen toestand voor het ontwerp- Terpstra. Eenige R.K. leden op de wip. Maar hoeveel zijn het er? Ook de liberalen tegen. Het koekoeksjong in 't lijsternest. 25 November. Donderdagnacht om 4 uur was dc Defen siebegrooting doorgewerkt. Vandaag zou ei- gestemd worden. Donderdagavond heeft nog een tiental af gevaardigden zich doen hooren en 's nachts de minister. In enkele woorden vermelden we nog het belangrijkste van die „avond'-vergadering. De minister beeft, voorloopig de post van f 100.000. welke noodig is om de Rijkswer ven van Willemstad en Hellevoetsluis te cen- tralïseeren, teruggenomen. Hij wil de heele zaak nog eens door een kleine commissie la ten overzien. Dezen crisistijd achtte de minister niet hot meest geschikte oogenblik om te gaan spre ken over de kosten verdeel ing voor de vloot tusschen Nederland en Indië. Voorts denkt de minister over de mogelijkheid om heel de kustverdediging bij de zeemacht onder te brengen, hetwelk op het leger bespaart en te vens de kans biedt overtollig rakend Marine personeel op te vangen. De bewindsman is voorts de heeren Tila- nus en van Dijk tegemoetgekomen door in de nieuwe concentratie het getal oefenoen- heden te behouden, dus 3 compagnies bij dc infanterie en 3 schoolbatterijen bij de artil lerie. De Kamer heeft vanmiddag den eersten termijn voor de O. 16 met 5033 stemmen toegestaan en ten slotte de Defensiebegroo ting met 54—31 stemmen aanvaard. Tegen de soe. en vrijz. democraten, de communisten en de heeren Braat en Fl. Vos. Voortgezet, werd de discussie over het nood wetje-Terpstra. Wanneer we de groepcering van gisteren weer mogen aanhouden, dan konden we con- stateeren, dat de heer Ketelaar en Moj. Groeneweg van een wijziging der leerlingen - schaal niets moeten hebben. Zij zien in elke vergrooting der klassen een zeer groot nadeel met bedenkelijke gevolgen. De liberale groep bleef de eenige groep, die wel bezuinigen wil, maar op andere wijze dan het ontwerp. De heeren Tilanus en Van Dis waren de le den. die met den minister willen meegaan, ook in zijn gedifferentieerde schaal. De heer van Wijnbergen is dus de eenige gebleven, die op een uniforme schaal aandrong. De voorstemmers verklaarden met nadruk dat ze alleen voorstemden, omdat ze besna ring als plicht gevoelden, niet wegens de voortreffelijkheden van het ontwerp. Zij za gen daarin alleen bezwaren. En ook de be windsman later heeft gezegd, dat het ont werp wel heel groote nadeelen bracht-, maar dat hij het ingediend heeft in 's lands be lang. Het is onmogelijk het laser onderwijs daarbuiten te houden. De schrille werkelijk heid eischt maatregelen. Zou men thans ivot op onderwijs ingrijpen, dan vreesde Minis ter Terpstra dat over eenigen tijd de Staat genoodzaakt zou zijn in te grijpen op de so ciale voorzieningen. Zonder besparing op het L. O. gaat het niet. immer heeft het L. O. al les opgeslokt in de laatste 10 jaren, wat er aan inkomstenaccrès viel te waardeeren. liet Lager Onderwijs zei volgens den minister eens één v an zijn hoofdambtenaren is het koekoeksjong in het lijsternest. We hebben dus nu de volgende situatie in de Kamer: De liberalen zijn tegen het ontwerp ook in tweede instantie verklaarden Mei Wester man en de heer Knottenbelt, dat de liberale fractie niet zou mee gaan met den minister. Zij wilden op Onderwijs wel bezuinigen, maar dan door veel meer te besparen op de ge bouwen En wel in den zin van gebouwen concentratie Er werd. vooral door Dr. Beumer en den minister alle moeite gedaan de liberalen voor bet ontwerp te winnen. Zij vooral Mr. Terpstra rekenden uit. dat de besparing hoogstens, wanneer heel sterk gerekend werd in de richiing vanMej. Westerman, door ge bouwen-concentratie 5 millloen zou kunnen opbrengen, terwijl de minister 6 12 miiliocn hoopt te besparen De liberale fractie zal blijven tegenstem men. Zij eischt dat rechts medewerkt, door de gebouwenconcentratie De stemmen van de liberale fractie zijn voor den minister heel veel waard. Immers op de R.K. banken is meeningsverschil en men weet niet hoeveel medestanders de heer Van Wijnbergen heeft in zijn pleiten voor de uniforme schaal. Er werd ook sterke druk op den heer Van Wijnbergen uitgeoefend om hem nog tot voorstemmen te brengen. Dr. Beumer wees hem den weg naar een amen dement, hetwelk de uniforme leerlingen- schaal zon doen invoeren inplaats van dc gedifferentieerde schaal van het voorstel. Wanneer dit dan zou verworpen zijn. dan kon immers de heer Van Wijn bergen „den koninklijken weg" bewandelen en bij de eindstemming, om de bezuiniging nog voor het geheele ontwerp zijn. Intusschen de heer Van Wijnbergen heeft geen amendement ingediend. De dis cussie is beëindigd. Dinsdag wordt er ge stemd. De spanning kan bij deze stemming groot worden. Want heel links tegen, vóór zijn de rechtsche groepen met de Kerstlanen behalve eenige R.K. leden. Hoeveel dat zijn? We weten 't niet en daarin zit nu juist het spannende. Overigens heeft de minister den heer van Wijnbergen aan zijn eigen voorbeeld her innerd. Ook hij geeft een uniforme lecrlin- gonschaal den voorkeur boven een gediffe rentieerde schaal. Maar. wijl hij zag. dat hij daarvoor onmogelijk een meerderheid in de Kamer vinden zou, was hij. uit plichtsbesef, nu bezuiniging noodig is. met de andere schaal gekomen. De minister had zelf de maatregel het liefst nagelaten, maar aan don anderen kant: te zeggen, dat de maatregel noodlottige ge volgen hebben zal of een felle aanslag is op ons volksonderwijs, daarmede kon de minis ter zeker niet. instemmen. Moj. Groeneweg zag hot alles wel in dat. licht. Zij merkte op, dal. het. onderwijs ten slotte liet eenige bezit van den arbeider is. dat er moet gezorgd worden voor een krachtig lichaam en een krachtigen geest. Wanneer er dan op Onder wijs moet bespaard worden, dan zal het op het Hooger en het M.O. moeten gevonden worden. Hierop sloeg 's minister's vergelij king van het L.O. met een koekoeksjong. De heer Terpstra betoogde, dat do school lokalen groot genoeg zullen zijn: 45)34 lokalen zijn geschikt voor 45 scholieren. 188 niet. Hel brengen van alle onderwijskosten naar het Rijk achtte de minister niet wensche'.ijk. wijl dan de verantwoordelijkheid der plaatse lijke or vanen word* weggenomen. De minister deelde nog mee. dat hij de eoner-ntratic in de gebouwen in onderzoek heeft. Op een vraag van den heer Tilanus ant woordde de bewindsman, dat hll niet de ge meenten verbieden kan boventallige leer krachten aan te stellen, al is het wenschelljk Want thans reeds waren or afgevaardigden o.a. he' jonge R.K. Kamerlid Suring die in het ontwerp een l&stenversehulvlng nanr dc gemeenten za^en. omdat de gemeenten toch hun ondcrwh* wilden on pril houden. Op vragen van Mgi. oroenewe" decide Mr. Terpstra mede. dat hii de verplichte her plaatsing van wachtgelders zeer soepel zal toepassen. De bewindsman is niet voorne mens het z.g. kerte wachtgeld alleen voor ge- h"wd° onderwijzeressen uit te schakelen. De heer Lan°"man pleitte voor de her invoering van het assistenten-stelsel. Maar toen kreeg dominee van allen kant den wind van voren. INTIMUS. EXPORT VAN ZWARE VARKENS. Hot Haao-soh Corr. Bur. meldt.: Teneinde al'e misverstand te voorkomen vestigt de Noderlandsch Varkenscentrale er nog eens de aandacht on dat met ingang van 28 November zij "een enkele aankoop van varkens moer on dc markt zal doen. Ge durende de loonende week heeft de Ned. Varkenscentralo ruim 2500 zware varkers voor export kunnen koopen. Getracht zal worden dozen exnort zoodanig uit te brei den dat zoo spoedig mogelijk alle aangeboden zware varkens van een benaald gewicht, voor zoover wij verzekerd zijn voor export,, worden afgenomen. Ten aanzien van varkens van een gewicht boven 180 K G. zal dit wellicht reeds dadelijk mogelijk zijn. CXL LU CtL GROOTST AANTAL be talende abonnés dus ook GROOTSTE PUBLICITEITS- WAARDE.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9