LIPPITS Door niet fe koopen verergert gij den crisis Het Plan—Van Tilburg. Groote uitslaande brand in het Wilhelminapark. met een ELECTRISCHE KLOK Het Belangrijkste. Een Rookbonze. IN PETTO. N.S.F. of PHILIPS RADIOTOESTEL 50e Jaargang No. 15162 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 28 November 1932 HAARLEM S DAGBLAD Keectie-. P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN per week <125, per maand 1.10, per 3 maanden f 5.25, franco per post 3.55, losse ars. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 rnncL ƒ0.65. franco per post ƒ.0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj.5 regels f 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag cn aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (ïederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer 0.10, nitsluitcnd a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïll. ZondagsbladLevenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. iktheid f2000.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75—, Verlies andere vinger f ^0.-. DIJ NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Ons slotwoord. Wij publiceeren heden, op zijn verzoek, een verklaring' van den heer Meyer de Vries. Hoofdinspecteur van de Werkverschaffing, ambtenaar aan het departement van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, betreffen de het plan-Van Tilburg. Zooals men weet hebben wij op 22 September dit natio nale plan gepubliceerd ter beoordeeling voor de regeering, tegelijkertijd vragend om de deskundige adviezen van gemeentebestu ren en aandringend op serieus onderzoek, waarop de minister van Binnenlandsche Za ken ons onmiddellijk schriftelijk toezegde, dat hij zijn aandacht aan de zaak zou ge ven. Eveneens op 22 September publiceerden wij een aantal verklaringen van deskundigen, waaruit gleek dat bij alle partijen belang stelling voor de zaak bestond, terwijl sommi gen reeds hun instemming met het plan betuigden, o.a. de heer C. van der Winden, Alg. Secretaris van den Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond en de heer A. Mars, voorzitter van den Haarlemschen Bestuurdersbond. Uit de houding, later door wethouder mr. Gerritsz en thans ook door den heer Meyer de Vries aangenomen kunnen wij niet anders 'dan de conclusie "trekken dat andere dan zuiver-zakelijke factoren zich bij de beoor deeling van de zaak door deze beide heeren doen gelden. Wij hebben dat niet voorzien en het nimmer gewenscht. De wethouder heeft zelfs de portefeuillekwestie gesteld in een antwoord op een motie voor een commissie van onderzoek, door eenige raadsleden inge diend. Wij hebben Zaterdag reeds medege deeld, dat' wij met dezen loop van zaken niet instemmen. Thans, na het schrijven van den heer Meyer de Vries, hebben wij er grondig ge noeg van. In de huidige omstandigheden trekt Haar lem's Dagblad zich uit deze zaak terug'. Het zelfde doet zijn redacteur, de heer C. J. van Tilburg, voor zich persoonlijk. Dit beteekent dus dat wij. en ook de heer Van Tilburg per soonlijk. ons niet meer beschikbaar stellen voor verdere gedachtenwisseling over de zaak, en dat wij niet meer aandringen op verder onderzoek. Omtrent dé waarde van de grondgedachten in het plan blijven wij onze meening hand haven'. Mocht er ooit nog eens kans komen op een algemeen zakelijke behandeling, dan zullen "wij dadelijk bereid zijn opnieuw onze aandacht aan de zaak te geven. Dat mo ment zullen wij dan zelf wel vaststellen. Dat tegen de zwart-op-wit staande feiten in, door de heeren Gerritsz en Meyer de Vries wordt betoogd dat wij geen nationaal plan hebben ingediend, doet voor ons de deur dicht. Dit lijkt niet meer op een zakelijke behandeling van feiten. Onze lezers weten dat wij deze zaak vol komen loyaal, als een poging in het algemeen belang, en niet meer dan' een poging, met belangstelling van alle partijen, hebben aangepakt. Wij hebben er geen seconde be rouw van. En dit is ons laatste woord. R. P. HOOFDINSPECTIE OF INSPECTIE? VRAAG OVER DEN HAARLEMSCHEN BELASTINGDIENST. Uit het Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer op de begrooting van het Departe ment van Financiën blijkt, dat een der leden dc vraag stelde, waarom de inspectie der directe belastingen te Haarlem geen hoofd inspectie is of wordt. Hij meende, dat deze inspectie volstrekt niet minder bealngrijk was dan sommige andere hoofdinspecties. Voorts gaf hij in overweging, aan dc inspecteurs, die den graad van meester in de rechten bezitten, een toelage te geven (zooals geschiedt ten op zichte van leeraren bij het middelbaar on derwijs, die den doctorstitel verwerven) of hun een extra aantal dienstjaren toe te kennen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN v.v. <S\\EGj uur Heerenhuis bijna geheel uitgebrand. Met moeite de belendende perceelen behouden. ULD De juiste tijd In elke kleur en eiken vorm Laat U niet al te zeer beïnvloeden door de tijdsomstandigheden. Zondagavond omstreeks half negen brak brand uit in het perceel Wilhelminapark 19 waar dia heer Tneisen een pension heeft. Het vuur, dat in een achterkamer op de eerste verdieping was ontstaan, werd door den ster ken Oostenwind flink aangewakkerd en reeds spoedig stond niet alleen de eerste verdieping maar ook de bovenste étage in lichtelaaie. De 'brandweer dis door de politiepost Bosch en Vaart en door buren werd gewaarschuwd was spoedig met de groote motorspuit en den motormateriaaliwagen ter plaatse en greep het vuur direct met een tiental stralen op de waterleiding krachtig aan. Met den schuifladder konden twee brandweerlieden het uur van boven af bestrijden .terwijl men ook slangen door perceel no. 18 had gelegd om het vuur aan den zijkant van het huis aan te tasten en bovendien via de Schouwtjes laan naar de achterzijde. Na korten tijd bleek echter dat het ge vaar dat de aangrenzende huizen eveneens vlam zouden vatten niet denkbeeldig was en een burger en vrijwilliger brachten een oude dame die bedlegerig was en die het perceel no. 13 bewoonde, bij buren in veiligheid. Om kwart over negen breidde het vuur zich dan ook inderdaad uit tot de bovenver dieping van perceel no. 18 en kort daarna ook tot perceel 20, dat door de familie H. Koster wordt bewoond, waar dichte rookwolken door alle kieren heendrongen. Wij hebben gepoogd om tot de bovenste verdieping door te dringen, dooli moesten reeds spoedig onverrichter zake terugkeer en daar de verstikkende rookmassa's elke po ging verijdelde. Óp No. 18, waar de familie van der Weijde een pension heeft, is de vliering' totaal uitgebrand; op de tweede étage is in de voor kamer groote schade aangericht. De plafonds dropen van het water, en ook in andere ka mers Is daardoor het meubilair beschadigd. Op no. 20 is de waterschade nog ernstiger; in alle kamers die aan de voorzijde zijn ge legen lagen plassen water terwijl op enkele plaatsen de muren zwart zijn aangeslagen door de groote hitte. Tegen 10 uur was de brandweer den brand volkomen meester en werd een aanvang ge maakt die gedeelten te sloopen welke ge vaar voor instorting opleverden. Het huis waar de brand is ontstaan is nagenoeg ge heel uitgebrand. Mej. Ré Koster, operazangeres, die perceel no. 20 bewoont vertelde ons nog het volgen de: „Ongeveer half negen was ik bezig te st-u- deeren. toen ik plotseling een hevig gebonk hoorde. Aanvankelijk dacht ik aan een aard beving, maar toen ik in den tuin keek zag ik daar een feil; vuurgloed. Onmiddellijk waarschuwde ik de brandweer, doch die bleek reeds kort. tevoren te zijn gealarmeerd. Wij liepen natuurlijk direct naar buiten, doch mijn eerste werk was om d? mij zeer kost bare manuscripten, die ik voor mijn optreden de volgende maand in Oostenrijk noodig heb. in veiligheid te brengen. Het spreekt van zelf dat wij allen zeer zijn geschrokken". D; heer Theisen. bewoner van het geheel verbrande perceel kon ons omtrent de ver- moeaelijken oorzaak niets vertellen. Later vernamen wij van de an dere zijtje. dat waarschijnlijk een defect aan do kachel den brand tot gevolg heeft gehad. Daar dc bewoners echter niet thuis waren, valt er uiteraard weinig met zekerheid ovei te zeggen. Mej. van der Weijde, die op no. 18 woont zeide eveneens een knal te hebben gehoord en kort daarop een f llen vuurgloed te heb ben waargenomen. Ook zij was natuurlijk era geschrokken. Vele belangstellenden sloegen bet werk van de brandweer gade. doch de politie had voor een behoorlijke afzetting der directe omge ving gezorgd, zoodat de brandweerlieden in hun bezigheden niet werden gehinderd. Behalve de geheele staf der brandweer was ook wethouder Slingenberg aanwezig. Het duurde nog eenieen tijd voor men zeker was dat nergens meer vuur te bespeuren was en alle doelen die gevaar opleverden waren omgehakt, i In hoeverre verzekering dc schade dekt kon ons gisteravond nog niet worden medegedeeld. Bij nadere inf onna tie hedenmorgen ver namen wij nog het volgende: In het nagenoeg geheel uitgebrande per ceel no. 19 bewoonde de heer C. C. M. van Hees, directeur van den Stadsschouwburg, op de eerste verdieping de achterkamer. De heer van Hees vertelde ons dat er van zijn bezittingen totaal niets is overgebleven. Be halve in genoemde kamer had de heer van Hees ook langs de trappen en op andere plaatsen in het huis eigendommen van groote persoonlijke waarde. Zoo zijn o.a. vele schil derijen w.o. een geschilderd portret van de overleden eohtgenoote van den heer van Hees en een geschilderd portret van hemzelf totaal verwoest. Het geheele meubilair, waar onder enkele kostbare fauteuils en schrijftafels, de geheele garderob; en vele waardevolle do cumenten zijn verloren gegaan. Het is dan ook een troostelooze aanblik om waf eens voorwerpen waren waaraan men dierbare berinneringen heeft geshad, in zoo korten tijd tot een woestenij te zien herschapen. De heer Theisen vertelde ons nog heb vol gende: Omstreeks kwart na acht is mevrouw Theisen van no. 22 uit, dat ook door hen wordt bewoond, daar in perceel no. 19 nie mand thuis was, eens een kijkje gaan nemen of alles in orde was. Bij het openen van een deur op de bovenverdieping sloegen plotse ling de vlammen haar in het gelaat waar door zij brandwonden aan het gelaat opliep en haar haar verschroeide. Bij het afgaan van de trap is zij toen gevallen, waarbij zij zich wondde aan been, hand en gelaat. De bewoners van het pension vonden ge durende den nacht bij kennissen onderdak Een gedeelte der bewoners van no. 18 waar eveneens een pension is gevestigd kon den nacht aldaar doorbrengen, enkelen, vonden onderdak in het Dianonessenhuis waar ook de 86-jarige mevrouw van der Weijde is op genomen die reeds sedert een jaar bedlegerig is. Zooals gemeld is, waren de bewoners van het verbrande perceel niet thuis toen de brand uitbrak. Een zoon van mevrouw Bosveld Heinsius, een der inwoners van het pension op no. 19, was toevalligerwijze juist bij den commandant van de brandweer aan het. kaarten, toen hij vernam dat er brand uit gebroken was. Alle perceelen waren tegen brand- en water schade verzekerd; de schade loopt in de dui zenden. Aanwezig bij het blusschingswerk waren ook nog de burgemeester C. Maarschalk, en de Commissaris van Politie de heer E. II. Tenckink. JONGE DAMES IN UNIFORM. Wegens overvloed van kopij moet de plaatsing van de critiek over de opvoering van Jonge Dames in Uniform tot morgen worden uitgesteld. EEN ONTSLAGQUAESTIE. In het stukje over .,een ontslagquaestie" in ons nummer van Woensdag staat, dat na het ontslag van den heer Dc Zwart nog enkele ongeliuwden werden aangenomen bij het G.E.B. De heer De Zwart verzoekt ons, mede te deelen dat de zaak iets anders staat. Niet na zijn ontslag, maar na zijn aanstelling, werden bij het G.E.B. nog enkele ongchuw- den aangenomen, die ongeveer 3 maanden geleden fdus in Aug. j.l.) hun vaste aanstel ling ontvingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Wie levert hier in Haarlem De beste Anthraciet? - vroeg Sinterklaas - O, Hoenderdos - zei dadlijk Zwarte Piet. - FransenRussisch non-agrcssic en arbitrage pact gesloten. (2e blad, lc pag.) Winst voor katholieken en socialisten bij de Belgische parlemcnts-verkiczingen. Verlies voor dc liberalen. Vele ongeregeldheden (2e blad. lc pag.) Program der R.K. Staatspartij aangenomen. Na amendementen van vergadering le Haarlem. (2e blad. 2o pag.) Het plan Van Tilburg. Brief van den heer Meijer dc Vries. (4e blad, le pag.) Groote brand in het Wilhelminapark te Haarlem. Heerenhuis bijna geheel afge brand. (lc blad. le pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN (Tc Alphen a.d. Rijn worden reeds geruimen tijd weggewor pen doosjes vol sigaretten ge vonden, ivaarin echter de cadeau-bons ontbreken.) Te Alphen vraagt men zich verbijsterd af, Welk zonderling daar tegenwoordig rond mag loopen, 't Moet iemand zijn, die niéts om rooken gaf, En toch niet laten kop zijn sigaret te koopen. Hij strooit maai' doosjes overal in 't rond, Gevuld en wel, in straten, tuinen, zelfs in schuren; Waar Alphen's jeugd ze bij dozijnen vond, En heimelijk wel wenscht, dat dit nog wat mag duren. Men dacht aan diefstal en men heeft gespeurd. Maar nergens hoort men, dat er iets had ontbroken 't Blijft onbegrijpelijk wat daar gebeurt, Behalve sigaretten is niets opgestoken, 't Verbijstert Alphen zei ik maar niet ons, Die onbekende wenscht op 't evenwicht te letten, De sigaretten gaven hem de bons. Waarna hij weer de bons geeft aan de sigaretten. P. GASUS. HERDENKING VAN WILLEM VAN ORANJE. Het bestu'U.r van hi-t Algemeen Neder- iandsoh Verbond, afaeeling Haarlem en Om streken schrijft ons: Het. volgend jaar herdenkt het Nederland- sehe volk den geboortedag van den eersten Oranjeprins, van Willem den Zwijgef, die in de geschiedenis van ons vaderland zal blijven leven ais de Vader des Vao--rlaiids. In tijden van groote beroering, van ver nietiging en beschadiging van groote en on misbare geestelijke waarden, in een tijd van schier algeh'eele ontwrichting van heel net nationale leven, wordt, ons volk in hot jaar 1933 de gelegenheid geboden tot bezinning tc komen. Wanneer wij, Nederlanders, straks den geboortedag van den Vacrir des Vader lands herdenken, wanneer wij ons dan in denken wat dc beteekenis van den grooten Oranjeprins voor ons volksleven is geweest, zullen wij tot het bcs:f komen. dat. welke verschillen in wereld- en levensbeschouwing ons Nederlanders ook mogen scheiden, wij als volk in de volken-samenleving één ge heel vormen en vormen mo;ten. Het jaar 1933 kan ons brengen tot be- In dc Amerikaansche bicrbrouiocrijcn worden thans de flesschen geïnspecteerd en gereinigd ter voorbereiding van het „natte tijdperk.". Uniformpetten voor H.B.S. Gym nasia, Lycea, Kweekschool, ctc. worden geleverd door HOE DENMAGAZIJNEN AFDEELINC FABRICAGE VRAAGT PRIJS EN BROCHURE. zinning, kan ons sterken in de overtuiging dat de groote daad van Prins Willem, het brengen van eenheid van willen, eenheid van handelen in de volksgroepen die haar lot hadden toevertrouwd aan Oranje in dagen van grooten nood, haar herhaling noociig heeft. Neerland's toekomst hangt al' ook van den wil van 'het volk ln al zijn geledingen een te zijn. een te will n. een te handelen Hierin ligt naar de meening van het bestuur der afdeeling Haarlem een omstre ken van het Algemeen N; derland-ch Ver bond de beteekens van de herdenking van Willem van Oranje's geboortcda vierhon derd jaren geleden. Dit bes.uur heeft daarom gem-tend maat regelen te moeten treffen, die een groc:- sche en ernstige viering van dezen dag mogelijk maken. De secretary Mr. C. M. J. de Jongh, v. Hogendorpsctraat 2. Haarlem» is gaarne bereid nadere inlichtingen te ver strekken aan de besturen van die vereeni- gingen hier ter stïde, die willen medewer ken aan het hierboven gestelde doel. Samenwerking van alle nationale vereeni- gingen is voorwaarde van 'slagen. Onze Jaarlijksche tentoonstelling van De Jeugd-Rubriek. Dinsdag 29 November van 2—9 cn Woens dag 30 November van 10—9 zal onze Tijding zaal weer herschapen zijn in een Kinder- Paradijs. Daar liggen weer ln de geïmpro viseerde wiegjes de zell-aangekleede popjes. Daar zijn de poppenkamers. keukens en stal len. Voor eenige weken waren 't nog sinaas- appelkistcn cn dc meubeltjes garcnklossen en lucifersdoosjes. Daar ziet u weer stapels boeken, dre van nieuwe omslagen of hoeken voorzien zijn, spellen in opnieuw gecarton- ncerdc doozon. 't Moet er alles keurig uitzien, want 't Is immers een feestgave. Ja. een feest-gave voor de groole schare onbekende kinderen, die daar op 6 December in de kinderzalen van onze Ziekenhuizen liggen, of die verpleegd worden in Brederodo duin of door moeder dagelijks gebracht worden naar de Kinder-Bewaarplaats. Ook de Licht-Hoevc-kinderen en die van dc Zusters van 't Maatschanpelijk werk zullen blij gemaakt worden. Dus alom kinder vreugde. Gelooft u maar, dat dit alles met groote vreugde is vervaardigd cn thans met vreugde wordt afgestaan. Door uw komst kunt U ook een steentje bijdragen ter vermeerdering van kindergeluk, want de minimum entree-prijs Ss lö ets. Deze gelden worden geheel afgedragen aan de Afd. Haarlem ter Bestrijding der Tubercu lose. Ik voorspel U, dat U van uw bezoek een stukje vreugde mee naar huis neemt. W. B. Z. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN "v- ■.^CP01A Een geschenk van blijvende waarde is een

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1