9. UIT HET BUITENLAND H Amerika vraagt 28 millioen pond. EINDE VAN DE CRISIS? schHAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 29 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD. De politieke crisis in Duitschland. Een kabinet Von Schleicher? - Zijn kansen gunstig beoordeeld. Reeds contact met de partijleiders. De defini tieve uitslag van de Belgische Kamerverkiezingen HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCHLAND. uitslag van de verkiezingen in Eupen-Mal- raedy o.a.r Het voorloopige resultaat van de Belgische verkiezingen in de voormalig Duitsche 3 e» Generaal Von Schleicher. De Maandag heeft nog geen beslissing ge bracht in de kabinetscrisis. In politieke krin- rj gen bestaat meer en meer den indruk dat de 3. beslissing spoedig zal vallen. Men neemt aan dat zulks heden het geval zal zijn. Op den e' voorgrond der besprekingen staan zoowel een kabinet von Papen als een kabinet von Schlei - cher. Wie van deze beide persoonlijkheden belast zal worden met de vorming van een nieuwe regeering, zal vandaag bekend kun nen worden, wanneer de besprekingen der genoemde heeren ten einde zullen zijn. Het verluidt dat von Schleicher heden op nieuw in contact zal treden met leiders der NSDAP. Van deze be'spreking zal afhangen of v. Schleicher op zich zal nemen een nieuwe Rijksregeermg te vormen. Na het resultaat der besprekingen welke generaal von Schleicher en von Papen heb ben gevoerd, moet het niet onwaarschijnlijk worden geacht dat Dinsdag of in ieder gevai I binnen enkele dagen een overgangskabinet onder leiding van generaal von Schleicher zal kunnen worden gevormd, i Von Schleicher zou bij de besprekingen hebben nagegaan welke houding een door hem geleid overgangskabinet zou moeten. aannemen tegenover de partijen. Zooals be kend hebben deze besprekingen plaats ge had o.m. met Leipart, Breitscneid, Bereke, prelaat Kaas en persoonlijkheden der Volks partij. Bij de bespreking met Breitscheid is Schlei- I cher gebleken dat de SPD in oppositie zal gaan tegen een kabinet Schleicher, terwijl zoowel het Centrum als de Beiersche Volks partij en de Duitsche Volkspartij bereid zou den kunnen zijn een kabinet Schleicher te tolereeren. Er heeft geen bespreking plaats gehad tusschen Schleicher en Hogenberg. evenmin als tusschen Hugenberg en von Papen. Aangezien Strasser en Frick waar schijnlijk reeds Dinsdag in den loop van den dag te Berlijn zullen aankomen, mag aan genomen worden dat spoedig een onderhoud zal plaats vinden tusschen deze beide heeren en von Schleicher. In politieke kringen ge looft men dat een overeenstemming tusschen Schleicher en de NSDAP niet is uitgesloten, indien tevoren wordt bepaald, dat het kabi- net slechts een overgangskabinet voor zeer korten tijd zal zijn. Indien dit ondubbelzin- i nig zal zijn vastgelegd en von Schleicher zal afzien van een aantal sociaal,politieke maat- regelen kan een kabinet von Schleicher als zeker worden beschouwd. Kenmerkend voor het optimisme waarmede de bemoeiingen van von Schleicher te Berlijn ■worden gevolgd, is dat reeds de ministerlijst van een eventueel kabinet Schleicher in de bladen wordt besproken. Reeds neemt men aan, dat von Schleicher als Rijkskanselier het Rijksweerministerie zal willen behouden, voorts dat indien het niet mocht gelukken een nationaal socialist voor binnenlandsche Zaken te winnen, Dr Bracht hiervoor in aan merking zal komen, dat landbouw door den heer von Knebel-Doeberitz zal worden geleid, terwijl tenslotte de portefeuille voor econo mische zaken en arbeid zou worden toever trouwd aan Dr. Gereke. Dit zijn natuurlijk slechts combinaties, aangezien voor arbeid bijv. ook Stegerwald's naam wordt genoemd. Het Centrum schijnt evenwel de afvaardi ging van een lid in het kabinet von Schlei cher afhankelijk te willen stellen van de of- ficieele toetreding van een nationaal socialist in heti kabinet-Schleicher. Van de tegen woordige ministers zouden Neurath (buiten- landsche zaken). Schwerin v. Krosigk (finan- ciën) en Eltz von Ruebenach (Posterijen en Transportwezen) aanblijven. De laatste beslissing berust evenwel bij den Rijkspresident, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat von Papen nogmaals met de kabinets vorming zal worden belast, mits hij daartoe natuurlijk bereid is. BELGIë. De definitieve verkiezingsuitslag van de Zondag gehouden parlementsverkiezingen luidt: Katholieken 79 zetels (76) Socialisten 73 zetels (70) Liberalen 24 zetels (28) Vlaamsch Nationalisten 8 zetels (10). Communisten 3 zetels (1) Partijloos 0 zetels (2) De tusschen haakjes geplaatste cijfers geeft het zetelaantal van de oude Kamer aan. De verkiezingsuitslag voor Brussel is: Socialisten 107.589 stemmen. 11.000 meer 8 zetels. Katholieken 104.531 3000 minder 9 zetels. Liberalen 79.141 5.000 meer 7 zetels. Communisten 12.599 2.000 meer 1 zetel. VI. Nationalisten 43.694 2.000 minder 1 zetel Belg. Nat. Partij 3.558 Radicaal socialisten 381 Nation, radicalen 287. De „Koeinische Zeitung'* schrijft over den bieden Eupen, Malmédy en St. Vith heeft een onaanvechtbare overwinning van den Duitschen eigenaard gebracht. De drievierde meerderheid van het Duitsche element levert opnieuw het bewijs, dat een vrij, onbeïnvloed referendum, gelijk dit oorspronkelijk in het verdrag van Versailles was opgenomen, met overweldigende meerderheid zou aantoonen. dat Eupen, Malmédy. St. Vith willen terug- keeren in het Duitsche Rijk. Het laatste woord is nog niet gezegd over Eupen en Mai- médy. De .,Koelnische Volkszeitung" schrijft over den uitslag der verkiezingen dat de vader- landsche gedachte ondanks ontzaggelijke moeilijkheden en tegenstanden wederom ge zegevierd heeft. Opnieuw is gebleken, dat de geheele overwegende meerderheid van de be volking zich „Belg tegen wil en dank" voelt. Genève. Chineesch-Japansch geschil voor de Assembleé. De buitengewone plenaire vergadering van den Volkenbond is Maandag door den presi- den, den Belgischen minister van Buiten- landsche Zaken, Hymans, bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 December. Op de agenda staat het beroep der Chineesche regeering op den Volkenbond met betrekking tot het conflict met Japan, voorts de goedkeuring van de Assemblée den tot nu toe plaatsver - vangenden Franschen secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, te benoemen tot secretaris-generaal. Sir Eric Drummond treedt den 30 Juni 1933 af als secretaris generaal. Voorts heeft Hyman de leden der com missie van 19 bijeengeroepen op Donderdag 1 December ter voorbereiding van de behan deling der Mandsjoerijsche kwestie. Zooals bekend, zijn in deze commissie alle groote mogendheden vertegenwoordigd. De Chineesche gezant Yen heeft Maandag een nota overhandigd van het verbond van Mohammedanen in China, waarin 50 Mo hammedanen bij Allah zweren nimmer te zullen toelaten dat de staat Mandsjoerije wordt erkend. In de nota wordt verklaard dat de Mohammedaansche broeders over de geheele wereld het eens zijn met dit besluit. Frankrijk. Geen wijziging in de buitenlandsche politiek. Met betrekking tot geruchten, verspreid in buitenlandsche dagbladen, volgens de welke Frankrijk zijn houding zou wijzigen ten opzichte van het conflict in het Verre Oosten zulks in verband met de door Hoo ver aangenomen houding in de schulden kwestie, wordt in welingelichte kringen ver klaard. dat iedere grondslag aan deze ver onderstelling ontbreekt. In de kwestie van het Chineesch-Japansche geschil treedt Frankrijk alleen op als lid van den Volkenbond en den Volkenbondsraad, waar het duidelijk zijn objectiviteit en on partijdigheid tot uiting heeft laten komen. Fransch- Amerikaan sche vlootbesprekingen. Herriot heeft Norman Davis bij zich ont vangen voor een onderhoud, dat twee uur duurde. Na het onderhoud verklaarde Norman Da- vis, dat de besprekingen op zeer bevredi gende wijze waren verloopen. De kwestie der oorlogsschulden was niet ter sprake ge bracht, aangezien hij in dit opzicht niet het minste gezag had. De oorlogsschulden mo gen echter niets veranderen aan de oude Fransch-Amerikaansche vriendschap. In politieke kringen bestaat groote belang stelling voor de onderhandelingen welke Nor man Davis te Parijs voert, aangezien naar het schijnt door den Amerikaan al het mo gelijke wordt gedaan om overeenstemming te bereiken in de ingewikkelde vlootkwestie. Norman Davis die vergezeld wordt van zijn vlootexpert Dulles is te Parijs bijeengekomen met de Fransche onderhandelaars admiraal Laborde en kapitein Deleuze, met wien hij reeds te Genève heeft onderhandeld. De besprekingen te Parijs schijnen in hoofdzaak betrekking te hebben op de ver houding der vloten van Italië en Frankrijk en op de Japansche voorstellen. Treedt generaal Weygand af? Ofschoon van officieele zijde wordt tegen gesproken dat er meeningsverschiHen tus schen generaal Weygand en den minister van oorlog Paul Boncour zijn ontstaan, wordt de naam van generaal Georges, die onlangs tot lid van den Oppersten Oorlogs raad werd benoemd, toch genoemd als even tueel opvolger van generaal Weygand in de functie van inspecteur-generaal van het Fransche leger. Amerika. Een nieuwe hongeropmarsch naar Washington. Achthonderd deelnemers aan de „honger - optocht" naar Washington, aldus Reuter, de voorhoede van een leger van verscheidene duizenden vertegenwoordigers van werkloozen oud-strijders, boeren, die een moratorium eischen voor hun schulden, en communisten, vertrokken van verschillende punten in de Vereenigde Staten om elkaar in Washington te ontmoeten, waar zij hun onderscheiden eischen aan het- Congres wenschcn voor te leggen. Zal Groot Brittannie betalen (Van onzen correspondent). Londen, 26 Novembrr 1932. Van offic-ieele zijde is op dit ooeenblik nog niets gezegd dat een aanwijzing zou .kunnen zijn over de houding welke de Britsche regeering tegenover de Amerikaansche weigering tot uitstel van be taling van oorlogsschuld zal aannemen. Neville Chamberlain heeft vanmiddag in h-t- Lagemuis geweigerd zich uit :e laten en tevens verklaard niet te kunnen zeggen wan neer hij een verklaring kon afleggen. De oud-Kans: lier van de schatkist. Sir Robert Home, bracht de aangelegenheid in het Lagerhuis ter sprake en zeide dat er geen twijfel aan kon bestaan dat Engeland moest betalen. Deze opmerking werd m?t gejuich begroet. En dat toekent de opvatting van althans een goed deel van de volksvertegen woordigers evenals van een groot deel van de pers. Maar het avondblad van Lord Beaver broek. de Evening Standard, drukt- vanavond over d;- geheele breedte van zijn voorpagina ..Groot Brittannie zal niet betalen". Deze uitspraak moet gegrond zijn op de over tuiging dat Amerika zich door de nieuwe Britsche nota zal laten bewegen niet op be taling t? blijven staan. De tekst van de Amerikaansche antwoord nota is vanmiddag door de Britsche regeering ontvangen. In goed ingelichte kringen ver namen wij er over dat de nota formeel het besluit aankondigt van de regeering der Vereenigde Staten om betaling te vragen indien vera:re voorlichting en opheldering afwezig blijft en dat er verder in wordt gezegd dat Groot Brittannië en andere Europeesche landen tot betaling in staat zijn. De tussonenvoeging indien verdere voor lichting en opheldering afwezig blijft", laat klaarblijkelijk de mogelijkheid voor verder overleg open. Van die mogelijkheid heeft de Britsche regeering onmiddellijk gebruik ge maakt. Zij is bezig aan de opstelling van een nieuwe nota, waarin zal worden uitge legd waarom uitstel noodzakelijk is en waar om betaling thans onmogelijk. Tot zoover de mededeelingen uit goed in gelichte kringen. Het is duidelijk dat er voor Engeland in dien het moest maar één manier van be taling zou zijn. dat is betaling met het goud. dat. voor dekking van uitgiften van papieren geld, nog in de gewelven van de Bank van Engeland ligt. Betaling in ponden sterling zou door Amerika worden geweigerd. Po gingen om sterling om te zetten in dollars zou terstond leiden tot rampspoedige ont wrichting van de internationale geldmarkt. Groot Brittannië heeft geen dollars om er den termijn van bijna 29.000.000 op 15 De cember mee te betalen. Amerika wil geen be taling in goederen aanvaarden. De betaling in goud zou eveneens tot ernstige verstoring in den economischen en financieelen toe stand, die toch al weinig kan "verdragen, moeten leiden. Deze en andere overwegingen o.a. het vernietigend effect van de her vatting der schuldbetalingen op de afspraak te Lausanne voor afschaffing van herstel betalingen zullen ongetwijfeld op indruk wekkende wijze in de nieuwe Britsche nota worden vervat. Dc opvatting dat Engeland niet zal betalen moet dan voortkomen uit het geloof dat deze tweede Britsche nota zooveel indruk op Hoo ver zal maken dat hij er een mouw aan zal passen. ..Engeland zal niet betalen", zooals de Evening Standard het uitdrukt, is niet de uitroer; van een onwillige schuldenaar, die zich heeft voorgenomen in gebreke te blijven, maar het is de slotsom van een gedachte gang waarin alle mogelijkheden zijn overwo gen en ,.niet betalen" alleen overblijft, als de eenige uitweg. De vraag is nu alleen of Hoo ver en zijn raadsmannen en of het Ameri- kaansch Congres tot de zelfde slotsom zullen komen na studie van de tweede Britsche nota. Sir Robert Home, hierboven al even ge noemd, gaf in het Lagerhuis te kennen dat het gezag en het crediet van Engeland ten eenen male uitsloten dat het thans in ge breke zou blijven. Dat, zou een ramp worden, niet alleen voor Engeland maar voor de we reld. Hij erkende echter dat bet-alen ook op een ramp zou uitloopen maar een minder ernstige. Hij hield zich overtuigd dat betaling moest geschieden door verscheping van goud, waarvan de Bank van Engeland thans voor een waarde van 140.000.000 bezat. Maar cle regeer in g moest er voor waken dat door die verscheping de omloop van papieren geld niet werd verminderd. Met andere woorden. Home pleitte voor inflatie naar evenredig heid van het verlies aan goud. dat het land zou lijden. Inmiddels bleef voor rekening van de Vereenigde Staten het uitstel van terug keer van welvaart, welke men mocht ver wachten. A. K. VAN R. Ierland. Tarief muren worden weer Versterkt. De Valera is, volgens Reuter, bezig de douanemuren om den Ierschen Vrijstaat te versterken hetgeen blijkt uit een door hem uitgevaardigde waarschuwing, waarin den bewoners van den Vrijstaat wordt medege deeld, dat er rechten moeten betaald worden voor alle daaraan onderworpen artikelen buiten den Vrijstaat gekocht, hetzij nieuw, gebruikt of gedragen. Op onjuiste aangifte staat een boete van 500 of 2 jaar gevange nisstraf. Het doel der waarschuwing is te maken dat. den handel voor de Kerstdagen binnen den Vrijstaat zal worden gehouden. Bulgarije. Weer een politieke moord te Sofia. Het aantal Macedonische moordaanslagen te Sofia is weer vermeerderd met een aan slag der Protogerowistengroep, waarvan het slachtoffer is de Macedonische afgevaardigde in de Sobranje, Philippoff. Philippoff had weliswaar niets uitstaande met de illegale Macedonische organisatie I.M.R.O.. doch stond als leider der Macedonische emigran ten in Bulgarije sympathie tegen den onaf hankelijkheidsstrijd der Macedonische min derheid. 's Avonds op weg naar zijn huis werd Philippoff ln een straat te Sofia door een groep onbekenden overvallen en door vijftien revolverkogels zóó ernstig gewond, dat aan zijn herstel getwijfeld wordt. Zijn bewaker, die hem begeleidde .werd door het eerste schot gedood. De daders namen de vlucht en werden door tal van voorbijgangers w.o. een hoog politieambtenaar, achtervolgd. Hij slaagde erin een der moordenaars te grijpen, die op het laatste oogenblik nog een handgranaat naar zijn achtervolgers wierp, waardoor echter geen schade werd aange richt. Tegenover de politie verklaarde de gearresteerde, dat hij had gehandeld in op dracht van de Protogerow-groep, die hem geld en wapens voor den moord had geleverd. NOODWEER OP DE KASPISCHE ZEE. TRAWLERS VERMIST. MOSKOU, 28 Nov. (V.D.) Tengevolge van een zwaren storm op de Kaspische Zee worden verschillende trawlers met. in totaal 44 man aan boord vermist. Verscheidene vliegtuigen zoeken naar de schipbreukelin gen. Een militaire vlieger decide Maandag mede. dat het Russische s.s. „Bednota" ge zonken is. De bemanning kon worden gered. STORM EISCHT VIER SLACHTOFFERS IN ENGELAND. LONDEN. 28 November 'V. D.) De hevige storm, welke Zondag en Maandag boven En geland heeft gewoed, heeft vier dooden ge- eischt. In de haven van Gorleston bij Yarmouth aan de EngeLsch Oostkust is een auto te wa ter geraakt. De beide inzittenden verdron ken. Bij het eiland Wight zijn twee zeilboo- ten omgeslagen. Twee personen kwamen om het leven. Te Margate aan de monding van de Theems en op andere plaatsen werden deelen van de boulevards door de golven ver nield. De huizen werden ernstig beschadigd. De kelders liepen vol. GROOTE BRAND OP BROADWAY. NEW-YORK. 28 November (V. D.) Op Broadway is Maandag een geweldige brand uitgebroken, welke het geheele verkeer in het amusementscentrum tot stilstand bracht. Het vuur was ontstaan in een door Russen geleide nachtclub en greep direct om zich heen. Ter bestrijding van den brand was de brandweer met zeer voel materiaal aanwezig De localiteiten der club brandden evenwel geheel uit. Er was een sterke rookontwikke ling, 30 brandwachts geraakten onwel en moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht. De materieele schade bedraagt 35.000 dollar. MAJOOR CAMPBELL'S NIEUWE RECORD POGING. LONDEN. 28 November (V. D.) Sir Malcolm Campbell is voornemens in de maand Fe bruari as. het op zijn naam staande wereld snelheidsrecord te verbeteren. Het record staat op 253.9 mijlen per uur. De poging zal worden ondernomen te Dayton a (Florida). HET VERBRANDE ITALIAAN- SCHE VLIEGTUIG. AANSLAG VAN ANTI-FASCISTEN? PARIJS. 28 Nov. (V. D.) Zooals werd ge meld is Vrijdagnacht jl. op de internationale luchtvaar tentoonstelling in het ..Grand Palais" te Parijs een Italiaansch vliegtuig door brand vernield. Van verschillende zij den wordt thans de beschuldiging geuit, dat te Parijs gevestigde anti-fascisten een aan slag op het vliegtuig zouden hebben gepleegd en het met voorbedachten rade hebben ver nield. TIEN GRADEN VORST IN AMERIKA. NEW-YORK. 28 Nov. (V. D.) Dc winter is in Amerika dit jaar al zeer vroeg ingetreden. Te New-York daalde de temporatuur in den afgeloopen nacht tot 10 graden onder 0. Twee werkloozen zijn in den loop van den nacht doodgevroren. PAINLEVé'S TOESTAND ONVERANDERD PARIJS. 27 Nov. (Reuter). De toestand van minister Painlevé, die zooals gemeld, in de Kamerzitting van Donderdag gedurende hot debat over de kwestie der Aeropostale zijn rede moest onderbreken daar hij onge steld werd, is tot op heden nog niet verbeterd. TROTZKI NIET IN NOORWEGEN TOEGELATEN. OSLO. 28 November 'Reuter). Het mi nisterie van binnenlandsche zaken heeft af wijzend beschikt- op het verzoek van Trotski tot toelating in Noorwegen. ACHT JAAR GEëlSCHT. JACHTOPZIENER BLIJVEND LETSEL TOEGEBRACHT. De Rechtbank te Leeuwarden behandelde de zaak tegen een 30-jarigen boerenarbeider te Wijnjetcrp. die terecht- stond terzake van po ging tot doodslag op den jachtopziener J. Itzenga. Toen deze verdachte wilde arrestee ren heeft F. hem met een schot hagel levens gevaarlijk gewond. Dc jachtopziener blijft levenslang invalide. De officier van justitie eischtc veroordeelïng van den arbeider tot acht jaar gevange nisstraf. UIT DE STAATSCOURANT. NOTARIAAT Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam. H. B. Siebelts. cand.- notaris te Amsterdam (vacature W. Kranen burg) is benoemd tot notaris binnen het ar- rond. Amsterdam, ter standplaats Amster dam H. A. Warmelink. cand.-notaris te Am sterdam (vacature J. M. A. Hoogvliet). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Het einde van de crisis zou aanmerkelijk verhaast kunnen worden indien leder land genoot- doordrongen was van zijn plicht om Nederlandsch fabrikaat te koopen.Nog veel te veel wordt er b.v. buitenlandsche tandpasta gebruikt, terwijl er In ons land sinds 20 jaar NIVA TANDPASTA vervaardigd wordt, welke bü een destijds gehouden onderzoek een der weinige Tandpasta's bleek te zijn. vol doende aan de eischen, welke aan een wer kelijk goede en antiseptische tandpasta ge stold worden. Verpakking en grondstoffen van NIVA TANDPASTA worden, zoover dat mogelijk is. in Nederland vervaardigd, zoodat U dus cioor het gebruik hiervan verschillende Neder- landsche Industrieën aan work helpt- en daardoor dus reeds daadwerkelijk medewerkt de malaise in eigen land te bestrijden. Pro beert U ze eens. NIVA is verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten in tuben van 25 en 75 cent, waarmee U resp. 30 en 100 maal Uw tanden grondig kunt reinigen en daardoor inderdaad een der voordeeligste is. VERKOOP VAN DE ORANJE NASSAUMIJNEN? STEEN KOLE N11A N DELSY E R F. EN ICING DEED EEN AANBOD. Op loopende ruchten. omtrent onderhan delingen over een verkoop van de Oranje- Nassau-mijnen, deelt de directie van de Oranje-Nassau-mijnen te Heerlen mede. dat inderdaad de Steenkolen-Handelsvereemgmg te Utrecht daartoe strekkende voorstellen heeft gedaan. Do daarop gevolgde onderhan delingen met het concern de Wendel heb ben echter niet tot overeenstemming geleid. MISLUKTE BANKOVERVAL. TWEE MANNEN TE AMSTERDAM ONTKOMEN. Op het Damrak 24. te Amsterdam, waar gevestigd is de ..Noord Hollandsche Bank" kwam Maandagmiddag tegen zes uur iemand binnen om geld te wisselen. De kassier vol deed aan dit verzoek. Toen hij nog bezig was kwam een tweede man binnen, die onmid dellijk een revolver op den kassier richtte. Deze schrok hevig en begon te schreeuwen. Ook sloeg hij oen ruit stuk. Door dat lawaai verschrikt, maakten de beide mannen dat zij wegkwamen. Zij verdwenen tusschen het publiek dat op het lawaai kwam toeloopen. Bij de bank wordt niets vermist. HET „BOSSCHE GEVAL". MOEDER IN VOOGDIJ OVER HAAR KINDEREN HERSTELD. Het Gerechtshof In Den Bosch heeft arrest gewezen in den cisch van een katholieke moeder tot herstel in dc voogdij over haar kinderen welke eisch op 23 September door de rechtbank te Den Bosch was afgewezen- Het Gerechtshof heeft thans, aannemende, dat er nu godsdienstig, zedelijk en materieel gunstige omstandigheden zijn, de beslissing van de rechtbank vernietigd en den cisch van de moeder toegewezen, waarmede deze in de voogdij wordt hersteld. Bij een vroeger arrest had het Hof het vonnis van de rechtbank tot afwijzing van den eisch bevestigd op grond dat de moe der. die na scheiding hertrouwd is met een protcstantschcn man niet in staat zou zijn de kinderen een katholieke opvoeding te geven Het arrest van het Gerechtshof Is con form het requisitoir van den advocaat-gene raal mr. F. Cottvcc. De thans vernietigde uitspraak van de Bos sche Rechtbank had in dc pers veel opzien gebaard, omdat vele bladen spraken van ..Roomsch Recht", aangezien de rechtbank de ongeldigheid van een gemengd huwelijk in de R.K. zedeleer tot uitgangspunt had ge nomen. Andere bladen stelden daartegenover dat er recht gesproken wordt, volgens één, algemeen geldend Nederlandsch recht. AGENDA. Heden: DINSDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg: Vierde Gcm. Volksvoor stelling Het Schouwtooneel ..De Doofpot". 8 uur. Remonstrantenhuis: Ver. v. Spiritisten „Wetenschap en Religie". Populair weten schappelijke lezing mevr. Alblas-Rutèl. 8.15 u. Gcm. Concertzaal: Concert Bachvereeni- ging. Concertgebouworkest o. 1. v. dr. Willem Mengelberg. Luxor Sound Theater: „Cheri-Bibi" (het Spook van Parijs) en „Zijne Hoogheid moet trouwen". 8.15 uur. Palace: ..Het verleden ontwaakt". Op het tooneel: Inner on Garden, het elegante dans paar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: .Moderne bruids schat". Op het tooneci de 4 Kemmy's. 7 ca 9.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Herman Heuff. 10—7.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 30 NOVEMBER PrinsenhofGemeenteraadsvergadering. 1.30 en 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Herman Heuff, 107.30 uur. Gebouw Hoofdwacht: Tentoonstelling van teekeni- 'en van den heer H. J. Wesseling van oud-Haa.Iem: „Wat gespaard bleef". 25 u. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van RUn, KI. Houtweg 15. TeL 10539. Fa. C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek. Rijksstraatweg 19.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5