Bij Ruwe Handen PUROL. Doos 30 ct. UIT HET BUITENLAND STA TEN-GENERAA t Allerhande Binnenlandsche Zaken. België. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 1. DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Generaal Von Schleicher's kansen weer aanmer kelijk gestegen. Een kabinet onder zijn leiding zou den steun hebben van Centrum, Beiersche Volkspartij, Duitsche Volkspartij en Duitsch- Nationalen. Hitier niet te Berlijn. TWEEDE KAMER. Niet boeiend, sensationeel en spannend. De diploma tieke minister. Het wordt weer tijd voor den zomertijd. Een initiatiefontwerp tot afschaffing. De heer De Visser maakt excuses. Er moest minder geïnterrumpeerd wor den. Minister Beelaerts als de Sphynx. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. UITS C H LAN D. RijksweermLuister von Schleicher heeft Woensdagmiddag den Rijkspresident opnieuw tussohentjjds rapport uitgebracht ov.ir den binneniandschen politikken toestamd. In poli tieke kringen neemt men thans imet vrij groote stelligheid aan. dat hoewel de beslis sing nog niet ds gevallen., de heer Von Schleicher zeer binnenkort door den Rijks- president zal worden verzocht het (kanselier schap op zich te nemen waarbij het ook zeker zon zijn, dat de heer Von Schleicher zijn functie van Rijksweermindster zal aan houden. Deze oplossing van de crisis wordt in breede (kringen toegejuicht. Aangenomen wordt dat een presidcntieele regeering von Schleicher zeker 'kan zijn van de instemming van het Centrum, de Beiersche Volkspartij, de Duitsche Volkspartij en ook de Duitsch Nationale Volkspartij. In politieke 'klingen wordt in dit verband gewezen op het interview dat de ..Nacht- ausgabe" heeft gehad met den Duit-sch- Nationalen afgevaardigde Schmidt uit Han nover, waarbij deze nadrukkelijk cischt dat een einde aan de crisis zal komen en dat een regeering zal worden gevormd, welke „orisisvast" is en een duidelijk, economisch plan heeft zonder zich evenwel vast te leg gen aan een bepaald persoon. De Duitsch Nationalen zouden op het standpunt staan, dat een autoritaire regeering moet worden gevormd en dat de kwestie van personen daarbij op den achtergrond moet worden ge plaatst. Ih politieke kringen te Berlijn neemt men thans aan, dat, ingeval de Rijkspresident vasthoudt aan het alternatief Von Papen of Von Schleicher, zijn beslissing toch nog zal uitvallen ten gunste van een kanselier- schap Von Schleicher, zelfs wanneer de laatste onderhandelingen van Schleicher met de N.S.D.A.P. op niets zouden uitloopen. Hoe langer de crisis evenwel duurt hoe 'nerveu- ser de stemming zal worden. De „Deutsche Zeitung" ontkent dat Von Schleicher als Rijkskanselier het vaderland zal kunnen redden, aangezien deze zeer be kwame officier reeds lang de perken is te buiten gegaan, welke juist getrokken zijn voor den hoeder van de Rijks weer. Von Schleicher heeft indertijd op het standpunt gestaan dat het Youngplan moest worden aangenomen en dat dan in het binnenland orde zou moeten worden geschapen. Hij heeft den heer Bruening als Rijkskanselier ontdekt en is er daarom mede schuldig aan dat voor den opbouw van Duitschland meer dan twee kost barejaren verloren zijn gegaan. Hij is ook de schepper van het kabinet-Von Papen en is verantwoordelijk voor zijn heterogene samenstelling. Hij is met verlof gegaan toen de gebreken van „zijn kabinet" nog al spoedig aan het- daglicht traden. Hij heeft ook een gebrek aan s taats mans inzicht betoond door aan te sturen op het aftreden van het kabi- net-Von Papen en door thans met zijn on derhandelingen met de vakvereenigingen te rug te vallen tot het- eindelijk overwonnen verderfelijke parlementarisme. „D.A.Z." be pleit een candidatuur Von Schleicher. Mocht Donderdag of Vrijdag de benoeming van een kabinet Von Schleicher afkomen dan zal het kabinet na de bijeenkomst van den Rijksdag de volgende week zeer zeker een openlijke beslissing der partijen teweegbrengen. Mocht het uitgestemd worden dan zou het als za kenkabinet- aanblijven. Mochten noodveror deningen worden ingetrokken, dan is even eens te verwachten dat maatregelen zullen worden getroffen om deze te herstellen. ..Der Deutsche" meent dat tegen de oplos sing von Papen met alle middelen wordt ge streden en geïntrigeerd door die partijen welke den val van Bruening bewerkten en den koers van Von Papen hadden bepaald. Men wil deni Rijkspresident noodzaken of de grondwet ter zijde t.e stellen of af te treden en het is geen geheim aldus 't- blad, dat Hin denburg Zaterdag j.l. zich ernstig heeft af gevraagd of hij zijn functie niet zou neer leggen met een proclamatie aan het Duitsche Volk. Dat- zou evenwel het oogenblik geweest- zijn. om het- plan van een Rijksbestuurder ten uitvoer te leggen. De ex-keizer is er tegen dat de ex-kroonprins deze rol op zich neemt, ter wijl de kroonprinses haar oudsten zoon op die plaats zou wenschen te zien. Het blad ver volgt dan: Hitier moet begrijpen dat het den Rijksweenninister op dit oogenblik er niet om gaat getolereerd te worden, maar om een garantie te krijgen dat de nationaal- socialistisclie-communistisclie meerderheid de nooiverordeningen der regeeringen Von Papen en Bruening niet intrekt. Met- betrekking tot de Woensdagmiddag gehouden bespreking der NSDAP-leiders, welke drie uren duurde en waaraan werd deelgenomen door Hitier, Dr Frick. Strasser, Goeïing en Dr. Goebbels wordt van officieu- se nationaal socialistische zijde verklaard, dat het bij deze bespreking niet ging 0111 kwesties betreffende de huidige regeerings- crisis. Adolf Hitler heeft zich met zijn lei ders veeleer informatorisch onderhouden. Van een reis van Hitier naar Berlijn is in nationaal socahst-ische kringen niets be kend. In ieder geval zou Hitier gedurende den nacht op Donderdag te Weimar blijven om vervolgens voor de rest van de week deel te nemen aan de campagna voor de ge meenteraadsverkiezingen in Thuringen. Geneve. Herrlot en MacDonald naar Genève. De Fransche minister-president Herriot heeft Woensdagavond tegenover Fransche journalisten verklaard, dat hij definitief Vrij dag naar Genève zal vertrekken. De Britsche minister-president MacDonald lioeft besloten vandaag tezamen met Sir John Simon naar Genève te gaan. In een communiqué wordt verklaard dat. Amerika door Norman Davis en dat ook Italië te Genève reeds vertegenwoordigd is. Het doel van de reis van MacDonald naar Genève bestaat in het tot stand brengen van een, zij het on-officieele gedachtenwisseling. ten ein de een basis te vinden waarop het mogelijk zal zijn Duitschland naar de Ontwapenings conferentie te doen terugkeeren. Amerika wenscht de ontwape ningsresultaten in een verdrag te vereenigen. De Amerikaansche delegatie voor de ont wapeningsconferentie zal trachten de tijdens de laatste zitting der conferentie door de en definitieve aanvaarding der voorstellen voornaamste mogendheden aangenomen ont wapeningsvoorstellen, die betrekking heb ben op afschaffing van tanks, van den gas- oorlog, van bommenwerpers en zwaar motor- geschut, vast te leggen in den vorm van een verdrag. Op deze wijze zou dan een spoedige en definitieve aanvaarding der voorstelling mogelijk gemaakt worden. Engeland. Schuldennota voor Washington gereed. Het kabinet heeft Woensdag de besprekin gen inzake de aan de Vereenigde Staten te zenden nota met betrekking tot de schulden-' kwestie voortgezet. Na drie kwartier was men gereed. De minister van Financiën heeft- dit in het Lagerhuis bevestigd en heeft verklaard dat thans de Engelsche nota direct zal wor den doorgezonden naar Washington. Zij zal dan binnen enkele dagen ook worden gepu bliceerd. Volgen berichten in de bladen zou de nota, welke zeer uitvoerig moet zijn, uit twee deelen bestaan. Het eerste deel behandelt de noodzakelijkheid de den 15en December ver vallende betalingen op te schorten, terwijl het tweede deel op meer algemeene kwesties betreffende de schuldenovereenkomst ingaat. Gewezen wordt op de gevaren van goud-over makingen en haar terugslag op Amerika en op de Europeesche landen. Frankrijk. Herriot zal het land niet voor een fait accompli stellen. Na de verklaringen van minister president Herriot heeft de financieele commissie be sloten stappen te doen bij Marin, teneinde hem te verzoeken af te zien van een onmid dellijke bespreking van zijn voorstel en een verdaging te aanvaarden. De commissie be sloot met algemeene stemmen, met uitzon dering van één communistische stem, heden voor de kamer rapport uit te brengen van de verdaging der debatten over de interge- allieerde schulden met het oog. op de for- meele belofte van Herriot een verklaring af te leggen voor de commissie, op zijn laatst op 9 December. Vooral de socialisten dron gen aan op deze stappen bij Marin ter ver krijging van een verdaging der bespre kingen. In zijn toespraak tot de commissie had Herriot verwezen naar de onderhandelingen, die gevoerd werden met de V. S. en de ge allieerde mogendheden. Hij verzocht de com missie vertrouwen in hem te stellen. Hij zal de rechten van het parlement eerbiedigen en het land niet voor een voldongen feit plaat sen. Dezelfde verklaring legde hij af ih de commissie van buitenlandsche zaken, die eveneens met een verdaging accoord gingen, Amerika. Roosevelt voor ingrijpende bezuiniging op de marinebegrooting. Uit Warmsprïngs (Georgia), waar de nieuw gekozen president Roosevelt thans vertoeft, wordt gemeld, dat Roosevelt zich heeft uit gesproken voor draconische bezuinigingen op de Amerikaansche marinebegrooting, waarbij de slagvaardigheid der Amerikaan sche Vloot niet zal worden verminderd. In een bespreking met afgevaardigde Vinson, den voorzitter van de Marinecommissie van het Representanténhuis bepleitte Roosevelt een jaarlijksche besparing van s 100 millioen door reorganisatie van het bestuursapparaat afschaffing van overbodige werven en vlieg- havens, zoomede door centralisatie van den dienst. Daarentegen verklaarde Roosevelt zich voor de handhaving der scheiding van de ministeries voor leger en vloot. Hongarije. Een protestnota aan de Roemeensche regeering. Naar aanleiding van botsingen in de Roe meensche steden Groeswardein en Klausen- burg, waarbij verscheidene vensterruiten van het Hongaarsche consulaat werden ingesla gen en een Roemeensche vlag in het con sulaat- werd geworpen, neeft de Hongaarsche regeering haar gezant te Boekarest opdracht gegeven een energieke protestnota te "richten aan de Roemeensche regeering. In de nota wordt genoegdoening en voorkoming van dergelijke gebeurtenissen geëischt. De gebeurtenissen, waarbij, naar een afge vaardigde beweert, ook het Hongaarsche wapen werd afgerukt en een Roemeensche vlag werd geheschen op het Hongaarsche pasbureau, hebben in hét Hongaarsche par lement een interpellatie ten gevolge gehad. In zijn. antwoord op deze interpellatie ver klaarde de minister van landbouw, dat hij den eisch tot een nationaal verweer tegen de gebeurtenissen in Klausenburg kon be grijpen. Hongarije is niet geneigd het hoofd in de schouders te trekken. Italië. Turati uit al zijn functies ontheven. Afgevaardigde Turati is, naar officieel wordt medegedeeld door den partijsecretaris Starace voor onbepaalden tijd in al zijn functies geschorst. Als motief wordt aange geven dat h ijin eenige particuliere brieven, welke bekend zijn geworden, uitdrukkingen heef gebruikt-, welke in het bizondcr voor een fascistisch functionnaris betreurenswaardig en ontoelaatbaar zouden zijn. Turati is. zooals bekend, in het jaar 1929 als opvolger van Farinazzi secretaris van de partij geworden. Deze functie heeft hij tot October 1930 bezet. Hij werd toen door Giu- riati vervangen. Alle functies, welke Turati nog in den loop van dit jaar bekleedde, heeft hij evenwel reeds begin van den herfst neer gelegd Brltsch'Imdië. De ronde-tafelconferentie. De besprekingen inzake speciale machts bevoegdheden en verantwoordelijkheden van den gouverneur-generaal en gouverneurs zijn in de zitting van de Indische Ronde Ta felconferentie voortgezet en zij zullen waar schijnlijk vandaag beëindigd worden. Aandacht werd geschonken aan de resolu ties, welke in de maand Februari j.l. door de kamer der prinsen waren aangenomen. Alge meen was men het er over eens, dat den gouverneur generaal de machtsbevoegdheid moet worden gegeven, zich op doeltreffende wijze van zijn taak te kunnen kwijten. China. Japansche aanval op Jehol. Het officieele Chineesche Telegraaf agent schap Gomyn deelt mede, dat- de Japansche troepen in de provincie Jehol na een artil lerie-bombardement tot den aanval zijn over gegaan Japansche vliegtuigen hebben boven Tsjaoja strooibiljetten naar beneden gewor pen, waarin werd medegedeeld, dat de Ja panners twee divisies hadden geconcentreerd om de provincie Jehol te bezetten. Spanje. De vonnissen tegen Primo's vrienden. Volgens een medeüeeling aan Reuter zul len binnen enkele dagen de vonnissen bekend worden gemaakt .uitgesproken tegen de per sonen, die een verantwoordelijke positie heb ben bekleed tijdens de dictatuur van Primo de Rivera. De president van de rechtbank heeft verklaard, dat de maximumstraf 12 jaar verbanning naar een afgelegen oord met verlies van burgerrechten is. Voorts wees hij er op, dat de rechtbank zich dezen keer alleen had beziggehouden met de politieke verantwoordelijkheid der beklaagden en dat hun persoonlijke verantwoordelijkheid tij dens hun ambtsuitoefening nog later zal worden onderzocht. Naar men weet is ook de hertog van Alba onder de beklaagden. Het resultaat der Senaats verkiezingen. De definitieve resultaten van de Belgische senaatsverkiezingen zijn: Katholieken 42 zetels (een zetel vooruit). Socialisten 39 zetels (drie vooruit). Liberalen 11 zetels (twee achteruit). Vlaamsch Nationalisten 1 zetel (twee ach teruit) NIEUWE ANTI-JOODSCHE RELLETJES IN POLEN. UNIVERSITEIT VAN "WARSCHAU GESLOTEN. WARSCHAU, 30 Juni. (Reuter), De anti- semietische onlusten in Polen duren nog steeds voort-. Onder geweldige belangstelling had giste ren te Lcmberg de begrafenis plaats van den student, die in een gevecht tusschen Joden en studenten is gedood. Op een groep, van de begrafenis terugkee- rende studenten werd uit een huis een schot- gelost, waardoor een student gewond neer viel. Dit schot dat vermoedelijk werd gelost door een communist van Joodschen afkomst, was hei- sein tot nieuwe anti-semitische be toog in gen. waarbij de politie herhaaldelijk moest ingrijpen. Ook aan ce universiteit te Warschau ont stonden botsingen. Joodsche studenten wer den door hun nationalistische collega's uit de zaal geslagen. De universiteit- is vervolgens gesloten. Aan de universiteit van Wilna werden drie Joodsche studenten tijdens een vechtpartij ernstig gewond. Ook te Czenstochau werden Joden overval len en afgeranseld. DE WAANZIN VAN DEN TARIE VENOOR LOG Engeland moet van plan zijn, zulk een hoog invoerrecht op levertraan te heffen, dat alle invoer onmogelijk is. behalve uit New-Founclland, tegenover welk land, vol gens de overeenkomst van Ottawa, Engeland zich verplicht, heeft geen invoerrechten op traan te heffen. Engeland voert echter meer traan uit naar Duitschland dan omgekeerd, zoodat nu in Duitschland al weer stemmen opgaan, om indien Engeland het tarief gaat invoeren, Duitschland niet aarzelen moet. ook weer invoerrecht op levertraan te heffen. 30 November. De zomertijd is lang niet in parlementaire discussie geweest. Het onderwerp heeft ge rust. Maar de verkiezigen naderen en dus wordt- er weer aandacht geschonken aan de meeningsverschïilen, die in den lande leven. Dus ook aan den zomertijd. Diende gisteren de heer Zandt al reeds een motie in om den zomertijd af te schaffen zij werd verworpen vandaag kwamen de heeren v. d. Heuvel en Bakker met een ini tiatief-ontwerp tot afschaffing. Het werd ingediend. Wanneer het behan deld worden zal? De Kamer heeft vandaag zich verder heen- gewerkt door de afdeeling Binnenlandsch Bestuur van de begrooting van minister Ruys de Beerenbrouck. Maar de al'decling Werk verschaffing en die van Volksgezondheid heeft zij nog voor den boeg. De Kamer heeft zich hec-ngewerkt door een groote hoeveelheid minder gewichtige, kleine en zelfs zeer kleine aangelegenheden. Deze allerhande-vergadering was niet be paald boeiend of sensationeel of spannend. Integendeel! Minister Ruys werkte zich met het van hem gekende bijzondere talent voor derge lijke situaties lieen door het kreupelbosch der vele kleine vragen, maar zorgde er toch altijd voor. eensdeels, dat de vrager niet ge heel onbevredigd naar huis ging en dat hij anderdeels geen toezeggingen deed. waar aan hij gebonden zou kunnen worden. Wanneer mej. Meyer had gevraagd naar keuring door de bioscoopcommissies ook van bij programma en reclame, dan zal de mi nister daaraan zijn ..bijzondere aandacht" schenken. In tegenstelling tot Mr. Teulings is de bewindsman van meening. dat, indien men volgens geweten keurt, de eigenschap pen van den goeden keurder niet. vermin deren door het herhaalde zien van het- ..lin nen venster". Dit antwoord moet Ds. Zandt niet aangenaam hebben in de ooren geklon ken. Hij immers pleitte voor het sluiten van alle bioscopen. Lijkverbranding was ter sprake gekomen de minister verwees naar zijn antwoord van verleden jaar. De omzetting van gemeentelijkc politie in veldwachters ten plattelande schijnt niet lang meer te zullen uitblijven. E11 wat nu de al of niet wenschelïjkheid van vereeniging van gemeenten betreft- de minister was 't met juffrouw Katz eens, dat elk geval op zichzelf moet- bezien worden. Schablonewerk is uit den booze. En dat de plannen gewoonlijk zoo langen tijd van ont wikkeling noodlg hebben, daarvan lag de oorzaak zeker niet altijd bij den minister meende hij. Dus: bij Gedeputeerden? De heer J. Ter Laan pleitte voor grenswij ziging van Rotterdam de minister wil zoo- voel mogelijk spoed betrachten. De benoeming van burgemeesters wi! al houdt hij rekening met- gelijke gezindheid op politiek en godsdienstig gebied de be windsman ook al niet tot'n schablonc maken. Vrij wil hij zijn ïn zijn keuze eïi niet alleen beperkt tot degenen, die vooral theoretisch in de gemeentelijke administratie thuis zijn. Wat Terschelling en Stamproy betreft alwaar raadsleden tot gemeentesecretaris werden benoemd hier zal de ervariny moeten uitwijzen, of de benoemden voldoen. De minister blijft zijn aandacht aan de be noemden geven. De heer Rutgers van Rozenburg had ge waagd. ten bate van de algemeene eerbied voor de wet. steeds een gemeenteraadsbesluit te vernietigen, wanneer er strijd is met de wet. Dat gebeurt niet altijd. De heer Rutgers sprak in het bijzonder van de keuze van een wethouder van Breda. Minister Ruys ver dedigde zich met de opmerking, dat wegens de kosten van een raadsvergadering met één agenda-punt. tot vernietiging niet was over gegaan. omdat de uitslag van de nieuwe stemming precies dezelfdel zou zijn als van de eerste. Wat de toepassing van de Trekhondenwet betreft de minister meende, dat deze zoo wordt uitgevoerd, als redelijkorwijze mag worden verwacht. Met den heer Van Zadelhoff gisteren heeft vandaag de heer De Visser geopponeerd tegen de onverminderde, blijvende subsidie aan Burgerwacht en Landstorm. De heer Van Dijk verdedigde de subsidie, de minister ook met een beroep op de noodzaak van hand having der openbare orde en veiligheid. De betreffende post werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De V.D. en S.D. fracties wilden geacht wezen te hebben tegengestemd. Een afzonderlijk punt van dat van de noodlijdende gemeenten. Wanneer St. Nico- laas niet helpt, dan zal de regeering. de Staat toch wel moeten bijspringen, meent do heer Bierema. Maar nu was de klacht van de heeren Keestra. v. d. Heide. Smeenk en Bierema. dat de regeering het niet ruim genoeg doet, dat ze te schriel is. De minister zette daartegenover, dat. wanneer er gehol pen wordt, dit met rijksgeld gebeurt. Daarom moet de uiterste zuinigheid betracht worden. Alles wat de zuinigheid in den weg staat, verwierp de bewindsman. Zoo wilde hij niet weten van den wensch van den heer Kccstra welke tegenover de gemeenten wat soepeler wil optreden door wijziging van de garantie bepalingen uit de wet op de financicelc verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. De regeering vergt van de gemeenten, voor een blijvende bijstand wordt verleend, dat het alleruiterste gedaan is, om de financieele zelfstandigheid te bewaren, dat de uitgaven tot het onvermijdelijke gedaald zijn en de inkomsten tot het uiterste zijn opgevoerd. Daarbij wordt geen onderscheid gemaakt tusschen de onderscheidene, onderstand ge nietende gemeenten. Vitale belangen zoo meende de bewindsman werden daarbij niet aangeraakt. Het regeeringsoptreden lijkt hard— zei minister Ruys de Beeren brouck maar zachtheid thans zou nojjen tot nog vele hardere maatregelen in de toekomst. Ook de afdeelfngen ..Armenzorg" en ..Krankzinnigemvezcn" werden nog doorge nomen. Morgen werkverschaffing en Volksgezond heid, Bij den aanvang der vergadering is de heer de Visser nog teruggekomen op hot tumult van gisteren en dc oorzaak daarvan. Dc heer de Visser meende, dat hij door don president onrechtvaardig was behandeld, wijl hem het woord ontnomen werd, nadat de heer Jockes hem en den heer Wijnkoop van moord be tichtte. toen hij Interrumpeerde: „Jullie schieten ze maar oogonbiikkelijk neer. zon der dc wet in de hand". En Mr. Jockes werd niet tot dc orde geroepen, klaagde de com munist. Mr. Jockes heeft hierop geantwoord, dat uiteraard geen sterveling er aan gedacht zou kunnen hebben dc heeren dc Visser en Wijn koop van moord, persoonlijk, te betichten. ..Zulke gedachte staat buiten elke werkelijk heid!" Wat Mr. Jockes alleen bedoeld had, was te herinneren aan de revolutionnalre uitspraken der communisten zelf, die immers den proietarischen staat willen doen verschij nen. met alle middelen, ook geweldmiddelen, zonder vorm van proces toegepast, welke maar voor het doel dienstig zijn. ,,lk gaf slechts weer, wat ze zelf propageeren" zei Mr. Joekes. De heer de Visser zweeg. De voorzitter trok de moraal uit- het ge beurde: ..als alle leden zich ln hunne inter rupties eens wat matigden!" De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft toch nog Dinsdagnacht geantwoord. Heel veel nieuws heeft, zijn antwoord niet opgeleverd. Over de Belgische kwestie, met name over den huidlgcn stand der onderhan delingen, is geen enkel feit bekend geworden. Hoe ook verschillende afgevaardigden daarop aandrongen. Nadrukkelijk onderstreept de bewindsman, dat de onderhandelingen alleen werden opgeschort wegens de komende verkiezingen in beide landen en men het bei derzijds goede politiek achtte, wanneer de minister, die de onderhandelingen voert ook volledig politiek verantwoordelijk is. De economische aangelegenheden worden bewaard tot het ratificatie-ontwerp betref fende overleg. Een verheugende medcdceling klonk uit 's ministers mond, dat spoedig Duitschland zal overgaan tot de eerste uitkcerSngcn wegens aangerichte oorlogsschade. INTIMUS. GEDWONGEN FEESTVIERING. LONDEN. 30 Nov. (Reuter), In aanslui ting aan het. bericht, dat naar aanleiding van de annuleering door de Perzische regeering van de z.g. d'Arcy-petroleumconcessie de hoofdstad Teheran was geïllumineerd, zijn te Londen inlichtingen ontvangen, volgens welke de feestviering niet sp'ontaan heeft plaatsgevonden, doch zorgvuldig onder po litietoezicht was georganiseerd TROTZKI'S TERUGKEER. MALMö. 30 Nov. (Reuter). Het bezoek, dat Trotzki aan Lund in Zweden zou brengen voor het houden van een voordracht, zal niet plaats bobben. Daar de duur van Trotzki's verbliif in Denemarken niet verlengd is. zou hij bii een bezoek aan Zweden niet in staat geweest ziin on Hid uit Zweden naar Dene marken terug te keeren. Naar officieel wordt, medegedeeld, was de verblijf per missie van Trotzki Woensdag afge- loopen. Aangezien hij naar Frankrijk even wel geen andere verbinding heeft dan via Esbjerg Duinkerken en dc stoomboot pas Zaterdag uit Esbjerg vertrekt, heeft de Deensche regeering Trotzki's visum verlengd tot Zaterdag. AGENDA Heden: DONDERDAG 1 DECEMBER Stadsschouwburg: Amsterdamsche Too- neelvereeniging ..De reis van Noach op de Wateren". 8 uur. Luxor Sound Theater: „Ohcri-Bibi" <hct Spook van Parijs) en „Zijne Hoogheid moet trouwen". 3.15 uur. Palace: „Het verleden ontwaakt". Op het tooneel: Ivmcr en Garden, het elegante dans paar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Moderne bruids schat". Op het tooneel de 4 Kemmy's. 7 cn 9.15 uur. Gebouw Hoofdwacht: Tentoonstelling van teekeningen van den heer H. J. Wcsseling van oud-Haarlem: ..Wat gespaard bleef. 2—5 u. Kunstzaal Reeker Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Herman Heuff, 10--7.30 uur. Teyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. Sint Elisabeth's Gasthuis: Verkoop van ar tikelen door patiënten vervaardigd. 2- 5 en 7—9 uur. VRIJDAG 2 DECEMBER Schouwburg Jansweg: Centraal Tooneel met ..Domino". 8.15 uur. Sint Elisabeth's Gasthuisr Verkoop van ar tikelen door patiënten vervaardigd. 25 cn 7—9 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Gebouw Hoofdwacht: Tentoonstelling van teekeningen van den heer H. J. Wcsseling van oud-Haarlem: „Wat gespaard bleef". 2—5 u. Kunstzaal Reeker Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Herman Heuff, 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST); P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. Te!. 10539. Fa. C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek. Rijksstraatweg 19. Tel. 12711, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5