Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DACBLAD DOND'ERDAG 1 DECEMBER 1932 Behandeling der begrooting. (Vervolg). (Vergadering van Woensdag). Woensdag middag zette de raad van Haarlem de behandeling .der gemeentebegrooting.voor 1933 voort. Aan de orde werd gesteld de stemming over de moties. Dc motie Visser c.s. luidde: De Raad, kennis genomen hebbende van het betoog in de memorie van antwoord, betreffende het plan van Tilburg, noodigt Burgemeester en Wethouders uit, dit plan door een commissie te doen onder zoeken. De heer Visser (C.H.) wilde een verkla ring afleggen. De Voorzitter: Do discussies zijn ge sloten; het is iets anders als u wilt verklaren de motie te willen Intrekken. De heer Visser: Dan zou ik moeten voorstellen de discussies te heropenen. Dit voorstel wóndt ondersteund. Met- groote meerderheid van stemmen werd het voorstel aangenomen. De heer Visser deelde namens den heel de Rijk mede, dat nu de werkloosheid steeds grooter afmetingen aanneemt en steeds dui delijker wordt dat de werkloozen verlost moeten worden van het nietsdoen, alles aan gegrepen moet worden wat gedaan kan wor den om de gevolgen van de werkloosheid te-- gen te gaan. Sprekór is ook na do rede van den heer Gerritsz in de vergadering Van Vrijdag, niet overtuigd, waarom geen onderzoek gedaan kan worden naar het plan-van Tilburg. Als bij het onderzoek blijkt, dat het plan niet uitgevoerd kan worden, dan Is er niets ver loren. Afgezien van elke bijkomende omstandig heden meende spreker de motie te moeten handhaven. De heer V an Tc te r i n g (R.-K.) zei, dat hij na de wetenschappelijke rede van den hoer Gerritsz niet voor de motie-Visser zou stemmen. Spreker verzocht evenwel pogin gen te doen om den vrede in onze stad te her stellen. Want die vrede wordt niet. hersteld na de stemming en verwerping der motie. Spreker bracht hulde aan het initiatief van den heer van Tilburg. Kunnen B. en W. geen middel vinden om alsnog een contact te bewerken met den heer van Tilburg. Dc heer Van Liemt (R.-K.) wethouder, zei dat er alle waardecring voor den heer van Tilburg is uitgesproken, De heer van Tilburg zegt zelf het plan is niet alleen te Haarlem ln te voeren. De Haarlemsche Raad staat er dus buiten. Laat de heer Visser er belangstelling voor in den Haag wekken. De heer dc Braai (AR.) ondersschreef dit. Voor de motie vond h|j nu geen reden meer. De heer Wolzak (A.R.), zei dat deze zaak een zeer eigenaardig verloop heeft. Aanvankelijk had de heer Meijer de Vries een!ge sympathie voor het plan van Tilburg. Nu blijkt het dat hij eensgezind is met den heer Gerritsz. Dat maakt een eigenaaraigen indruk. Spreker zou het nu evenwel een motie van wantrouwen vinden tegenover B. en W. als de motie-Visser werd aangenomen. Daar om zou hij tegenstemmen. De heer De Rijke (C.I-I.) zei. dat het plan-van Tilburg een aantrekkelijkheid voor hem had, omdat het een vorm beoogde tus- schen productief werk en werkverschaffing. Tusschen de twee is een derde mogelijkheid bestaande. Het gaat om het uitvoeren van werken die anders in den crisistijd niet zou den worden uitgevoerd. Spreker gelooft dat dc regeering dit werk tenslotte wel zal wil len steunen. Dc details waarmede de heer van Tilburg het plan omhangen heeft, die voor velen niet volkomen duidelijk zijn, maakten de bestrij ding gemakkelijk. Uit het plan is uitstekend iets te maken dat bruikbaar is. Mevrouw Scheltema (V.B.) zei, dat de lieer Gerritsz haar overtuigd had. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder, wilde uit eerbied voor den 'raad nog eenige opmerkingen maken. Er is geen Sprake van, dab B. en W. iets onvriendelijks tegenover den heer Van Til burg bedoeld hebben. De persoon is er buiten gehouden. Op zakelijke gronden is de zaak beoordeeld- De heer Van Tetering heeft ge zinspeeld over de houding van een stadge noot. De heer van Tilburg is geen ingezetene. Hij woont in Heemstede. (Protesten). De heer Gerritsz: zoo bedoel ik het niet. De zaak-van Tilburg is volkomen behan deld. Ei- is te Haarlem niets meer te behan delen. In den Haag is het iets dnders. Ver moedelijk zal de zaak van steun voor nor male objecten dezer dagen in de Kamer aan de orde komen. Spreker verwacht dat de re geering steun in dat opzicht beslist zal af wijzen. De motie-Visser werd verworpen met 33 te gen 2 stemmen (de hoeren Visser en Dc Rijke). (Het bovenstaande is reeds in een groot gedeelte van een vorige oplaag opgenomen geweest) De motie-Castricum. De heer C a s t r i c u m <R.K.) trok zijn motie in wat betreft, de aan de orde stelling van de quaestie van de verkorting van de werkweek in het Georganiseerd Overleg. Het tweede deel der motie, B. en W. uit- noodigend „bij den Raad zoo spoedig mogelijk oen voorstel in te dienen, de meest urgente objec ten welke hiervoor in aanmerking komen, uit te voeren, waardoor meerdere werkgele genheid wordt daargesteld.een en ander met in achtneming van naar redelijkheid voor dezen tijd beschikbaar te stellen financicclc basis" werd door B. en w. overgenomen. Daarna werd begonnen niet dc behandeling der hoofdstukken. Gewone dienst. De lieer Peper (Communist) vroeg inlich tingen over het salaris van den bezuini- gingsinspecteur. Naar welke maatstaf wordt die tijdelijke ambtenaar betaald, die slechts 4 dagen in de week werkt. De heer Klein (R.K.) vroeg of alle ambte naren der gemeente deelcn in de 7'.'« korting op de salarissen. Hoe ls het met de hooee ambtenaren wier salaris door de Kroon wordt vastgesteld? De heer Schuddeboom heeft al heel wat ambtenaren uit den boom geschud. Bij de behandeling van het ambtenaren reglement zal spreker er voor ijveren, dat cr zoo weinig mogelijk tijdelijke ambtenaren worden aangesteld. Het zal goed zijn, dat dit reglement, spoedig aan de orde komt, want er bestaat twijfel over liet lot van de gehuwde ambtenaressen, Spreker wees verder op het samenvoegen yan verschillende betrekkingen, Ook daar moést bij het reglement op gelet worden. De lieer O v e r s t c e g e n (Communist) vroeg of de leden van het college van B. en W. die hooge salarissen hebben, geen deel daarvan willen laten vallen om het tekort op de begrooting te verminderen, opdat minder bezuinigd zal behoeven te worden op onder wijs. De heer Slingcnbe.r (VU.), wethouder, deelde mede, dat op alle ambtenaren de korting van 7% ls toegepast. Op de dwaze vraag van den heer Oversteegen "wilde spre ker niet antwoorden. De heer Schuddeboom is in tijdelijken dienst gesteld tot 1 Jan. 1933. Daarna wordt hij weer voor een vol jaar aangesteld, even wel op een eénigszins lager salaris. De heer Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder, zei, dat het ambtenarenreglement zeer spoe dig in den raad zal komen. B. en W. trachten reeds neven-betrekkingen zooveel mogelijk tegen te gaan. Het aantal tijdelijke ambte naren wordt zoo laag mogelijk gehouden. Nu er evenwel abnormaal veel werk verricht .moet worden, kan men het op dien dienst niet zonder tijdelijk personeel stellen. De heer. van Kessel (R.K.) kunnen B. en W. het personeel der gemeente niet aan zeggen, dat na een jaar alle bijbetrekkingen opgegeven ihoeten zijn. Er moeten geen twee inkomens in één gezin komen. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) Wethouder: voor alle nevenbetrekkingen moet toestem ming aan B. en W. gevraagd worden. Van alle gevallen bestaat een kaartsysteem. (Geroep: ook van de onderwijzers en lee raren?) Er zijn slechts enkele nevenbetrekkingen waartegen wij iets kunnen doen. B. en W. willen wel een staatje aan den raad over leggen. De heer Visser (C.H.) vroeg of B. en W. aan de gepensionneerde wethouders willen vragen vrijwillig een deel van hun pensioen terug te storten in de gemeentekas. De Voorzitter: op welke gronden moe ten B. en W. dit doen. De pensioenen zijn volkomen in de wet gegrond. Als wij hieraan gaan tomen staat alles op losse schroeven. De heer Visser: Het gemeentepersoneel heeft toch ook een korting van 7 pet. op de salarissen moeten accepteeren. De voorzitter: Tot nu toe zijn de pensioe nen onaangetast geblevan Als de raad het v/il moet een voorstel daartoe gedaan wor den. De heer Visser deed geen voorstel. De />olitie. De heer Van Kessel (R.K,) bracht in het algemeen hulde aan het optreden der nolitie. Maar dat wil niet zeggen, dat alles ln orde is. In enkele gevallen krijgt men den indruk, dat het publiek er is voor de politie. Soms ls een cursus in wellevendheid voor de politie wel gewenscht. Wil men de politie goed hebben dan* moet men haar nt<jt meer ,op-., dragen dan noodig is. Nu is bijvoorbeeld aan. de politie de controle op de straatverlich ting opgedragen. Die taak. had men aan. de lichtfabrieken moeten, laten. Spreker hoopte dat de burgemeester zal willen medewerken, om, als het ambténaren- reglement binnenkort aan de orde komt, de rechtspositie van. het politiepersoneel afdoen de te regelen. Er is op de kleedïng der politie bezuinigd, dat is evenwel een verslechtering der ar beidsvoorwaarden. zoodat de. zaak in het Overleg had .moeten komen. Hoe is het met de ervaring van den bur gemeester met de inspectrice? Spreker heeft nooit den indruk gehad, dat de burgemeester smoorlijk verliefd is .geweest op.de inspectrice (gelach). Daarom zégt.het niet. veel als de burgemeester meedeelt, dat de inspectrice aan zijn verwachtingen voldaan heeft. Het Ls niet juist, dat er beperkende be malingen zijn .ingevoerd voor het parkeeren van auto's in de nabijheid van het. gebouw van Bloembollencultuur, Het is een belang der stad, dat er zooveel mógelijk automobi listen in onze stad komen. Spreker vroeg of het -niet beter ls om v/èvkloozen tijdelijk aan te stellen om een politie-agent. ,'s nachts te vergezellen dan aan de agenten een politiehond mee te ge ven? De post van f 1000 voor het aanschaffen van een motor met zijspan voor de politie kan dit jaar wel geschrapt worden. In 4 jaar zijn reeds 3 nieuwe motors aangeschaft. Het volgend jaar kan men nog eens kijken. De heer Klein (R.K.) huldigt den Com missaris en de politie die zorgen dat alles in. orde is. hoewel de sterkte beperkt is, Spreker heeft gehoord, dat de burgemees ter van plan is voor de politie een commissie van advies ln te stellen bij strafoplegging. Maar dat is niet afdoende, vooral niet als zul ke commissies werken op zoo'n havelooze ma nier als onlangs te Haarlem voorgevallen is. De heer Groen endaal (S.D.A.P.) meen de dat het corps te Haarlem niet te klein is. De burgemeester heeft wel gezegd, dat net aan tul agenten te gering is. maar aange toond is het toch niet. Nu de burgemeester niet met een voorstel komt, kan de zaak voor- loopig blijven rusten. Spreker vroeg of de goede geest bij de po litie niet- in gevaar komt door het opleggen van zware straffen. Er zijn den laatsten tijd aan ^agenten zelf.s straffen opgelegd van f 50. Daardoor worden vooral de gezinnen getroffen. Waar worden die boeten gestort. Volgens de wet op liet arbeidscontract moe ten, de boeten voor een liefdadig doel gege ven worden. Er moot voor do politie een vaste com missie van advies ingesteld worden die kan optreden als straffen worden opgelegd. Waar om wordt voor de benoeming van nieuwe agenten nooit een keuze gedaan uit burgers die op een cursus opgeleid zijn voor politie agent? Nü worden alleen agenten aange steld die werkzaam zijn bij de militaire po litie. Het is een schandaal dat in- bet raadhuis wapens geborgen worden voor de burger wacht. De Raad is daarover nooit gehoord, het raadhuis moet geen wapenarsenaal zijn. De burgerwacht is bovendien slechts een or ganisatie van burgers. De heer Boes (V.D.) pleitte voor prac- tisch verkeei'sonderwijs op de scholen. Het verkeer op de Groote Markt- is alsoluut on voldoende geregeld. Het was indertijd de bc- doeling daar 'n cirkelverkeer te maken, maar 1 daarvan is in de praktijk niets terecht geko men. Vooral voor voetgangers is dc toestand zeer gevaarlijk. Kunnen B. eh W. niet een onderzoek instellen. Kan er niets gedaan worden tegen het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a (10 Cts. per regel. PERFECT ST. NICOLAAS ADRES overdadig lawaai op straat. De aut-o's toete ren veel te veel. De straten worden vaak verontreinigd door reclame-papleren. Kunnen B. en W. daarop geen belasting invoeren? De heer V isser (C.H.) meende dat het politiecorps te klein is. In de stakingsdagen is dit bijvoorbeeld duidelijk gebleken. Als er geen geld is voor voldoende uitbreiding, zou men voorloopig genoegen kunnen nemen met. een. kléine uitbreiding. Dus geen 20 maar 4 nieuwe agenten. Misschien is iets te doen voor werkloozen, zooals de heer Van Kessel in overweging gaf. De politie moet berekend zijn op conflicten. De heer Oversteegen communist) meende, dat de straat-demonstra ties den laatsten tijd bemoeilijkt worden. Er mag niet gefloten en gezongen worden. Sprekende leuzen mogen ook niet meegevoerd worden. Het moeten begrafenisstoeten zijn. Het is een belang der arbeiders dat het dom on stra tl-e recht weer in den ouden vorm her steld wordt. Er staan alleen agenten bij de stempello kalen van Maatschappelijk Hulpbetoon. Daarom ook. niet bij de stempellokalen van de Centrale en den R. K. Volksbond. Het werkt provoceerend. Eenige moties van spreker werden niet door andere raadsleden gesteund en kwamen dus niet verder in behandeling. De heer Ca'stricum (R.K.) klaagde over te snel rijdende auto's in de hoofdstraten. Mr. Van Dam vroeg of B. en W. het oe- zuinigingsrapport over de politie-administra- tie voor den raad ter inzage willen leggen. Vérder of de burgemeester- de nieuwe dienst regeling voor de inspecteurs in het Overleg wil behandelen. De hiser Baas (A.R.) pleitte ook voor uit breiding der politie. 186 agenten is voor een stad ais HaaxJ/eni veel te kle&n. In 1919 (teen Haarlem 78.000 inwoners telde) waren er 184, dus slechts 2 .minder (bij een bevolking van 124.000). De bevolking steeg met 60 pet. en de politie met 1 pet. Hoewel onze financiën niet gunstig zijn, mag toch niet bezuinigd worden op de sterkte der politie. De wapens der Burgerwacht b:hooren in het Stadhuis, het centrale punt der stad. De Burgerwaoht is geen onderonsje. Mevrouw Scheltema V.B.) kan be grijpen, dat den laatsten tijd beperkingen zijn opgelegd voor demonstraties. De politie moet niet het stootblok .worden «iaisschen de overheid en de zich ontevreden toonende be- toogers. De politie moet zich buiten stakingscon- flicten houden en alleen de werkwilligen als diet noodig as beschermen. "v Als het beslist noodig ls de politie uit te .breiden, dan moet ^daartoe worden overge gaan. Spreekster constateerde dat de politie, in het bijzonder de verkeerspolitie, dkn laatsten tijd zeer veel vooruitgegaan is. Het optreden is tlxans uitstekend. Enkele verkeersregelingen op punten in de stad moeten verbeterd worden, o.a. 'net Plein en het Stationsplein. Waarom is de parkeerverordening' nooit ingevoerd? Is het juist, cat- de bordjes zoo duur waren? Het maken der borden kan door werkloozen geschieden. Wij moeten er even wel voor waken, dat de automobilisten uit de omgeving Haarlem niet gaan mijden. De Voorzitter herinnerde er aan, dat in 1919 het aantal agenten van 123 op 184 is gebracht o.a, in verband cmet de verkor ting van den werktijd. Later is het aantal met 14 verminderd door het opheffen der opleiding, hoewel spreker er tegen gestreden heeft. Bij de grensregeling is het aantal weer op' 186 gebracht. Het aantal is te laag. Spreker heeft het .vaaJk met den Commissaris b.--sproken, maar er viel niets aan te doen. De toestand is •evénwel niet zoo, dat het niet verantwoord is. Anders zouden B. en W. wiel met voorstellen gekomen zijn. 30 Agenten zouden f 75.000 per jaar kosten. Door het maken van over uren zijn steeds voldoende agenten voor den dienst op te roepen. Ongerustheid be hoeft er absoluut niet te bestaan. Een staking is altijd lastig voor de politie, vooral te Haarlem. In Amsterdam is het iets anders, daar staan steeds auto's met politie mannen klaar om uit te rukken. Dat is an ders als in den tijd van Gysbrecht van Amstel Maar Diedie ri ch van Haarlem de Maarschalk kan zoo iets niet (gelach) De politie heeft bij de stucadoorsstaking gedaan wat mogelijk was. De een vond-, dat de politie ite veel gedaan heeft, de ander te weinig. Te Haarlem hadden de stalkers een strijdcomité v^n vrouwen van stakers opgericht om „adsistentie" te verleenen. Ad- slstentie aan de stakers. Zelfs werden er kinderen bij gehaald. Dat moet men in het vervolg niet meer doen! Als het Ambtenarenreglement in den raad geweest is, zal spreker zijn standpunt be palen ten opzichte van een scheidsgerecht voor de politie. De politie moet een nieuwe motor hebben. De machina in 1928 gekocht is op er is 100.000 K.M. mee gereden. Vooral voor de politie is zoo'n wagen afgereden. Door het rijden vari de motorbrigade wordt het aantal verkeers ongelukken beperkt. Als de tmotorbrigadie nog sterker was zou het voel beter zijn. Nu de inspectrice- er is blijkt het', dat zij oen volledige dagtaak heeft. Zij doi't haar werk uitstekend cn wij zijn daarover vol daan. Het parkeerverbod zal met Januari in wer king treden, men hoopt d'a-n het geld. be schikbaar te hebben voor de noodlge ver keersborden. Het geld der straffen van dc agenten vervalt aan de gemeentekas. De heer Klein (r.fc.): dat is in 1918 aJ afgeschaft. De Voorzitter: dan zal ik dat nader onderzoeken. Mr. Gerritsz (wethouder) (s.d.a.p.)hei is geen boete, maar een administratieven maatregel. De Voorzitter: het is volkomen logisch, dat de wapens der burgerwacht in het Stad huis bewaard worden. Onder sprekers voor ganger gebeurde het ook al. Het ïs moeilijk verbetering te brengen in de verkeersregeling op de Gr. Markt. Is liet feit, dat er geen ongelukken gebeuren geen aanwijzing dat hét -nü goed is? Even zoo op liet Plc-in. In den Haag zijn de bepalingen voor demonstraties strenger dan te Haarlem. Er is geen r; den om de bepalingen te wijzigen Slechts af en toe zullen demonstraties toe gestaan worden, er kunnen er niet veel toe gestaan worden, want- de taak der politi- wordt er door verzwaard. Er wordt gelet op het overtreden van de maximum snelheii door auto's. Het is verkeerd werklóozèn te gebruiken om de politie te versterken. Als men het deed zou men aan de werkloozen het gewone po litie-'non moeten geven. De Volksgezondheid. De heer Peper (communist) wees er op. dat het gebouw voor den Geneeskundigen - dienst steeds ongeschikter wordt. Er «moet in het gebrek aan huisvesting voorzien worden. Nu willen B. en W er ook ln 1933 niet aan denken om met plannen tot verbetering te komen. Er worden aan de leden van den Onge- vailendionst door een ingenieur lessen ge geven ln het gebruik van gifgassen en gas maskers. D? heer Koppen (s.d.a.p.) zou dit jaar nalaten te wijzen op wenschen der s.d-a.p. op het gobied der volksgezondheid die veel geld kosten. Hij betreurde het. dat de heer Adrian d; behandeling van deze begrooting niet meer meemaakt. Hij wijdde zich in het bijzonder aan de behandeling van de Volks gezondheid. Noods mist spreker thans zijn steun. Er moet verbetering komen in het gebouw van den Geneeskundigen dienst. Er kan a.l iets verbeterd worden als de bezoekuren over den ge'neelen dag verdeeld wonden. 1-Iet is voorgekomen dat -;en kind. dat vermoedelijk leed aan -een besmettelijke ziekte, in de wachtkamer gezeten heeft met andere be zoekers. Dat is gevaarlijk. Ook in gevallen van twijfel «moet een patiënt dadelijk verwe zen worden naar een ziekenhuis. Wat de ziekenhuisverpleging aangaat, deelde spreker mede, dat in de laatste 4 maanden 49 aanvragen voor opneming in een ziekenhuis zijn afgewezen. 22 personen zijn afgewezen om sociale educatie. Dit is absoluut verkeerd. Vaak wordt er over' geklaagd, dat de wa gens van Mathot te laat bij een ongeval ko men. Het ziekenvervoer is wel in goede han den, maar zit er geen lek' in den meldings- dienst? DE AVONDZITTING. De eerste spreker in de avondzitting was de heer Baas (A.-R), die er op wees, dat de barakken in het St. Elisabeths GasthuLs noodig verbetering behoeven. De houten ge bouwen staan in de open lucht, de bezoekers der patiënten moeten buiten blijven staan. Hier is goede productieve arbeid te verrich ten. Willen B. en W. het volgend jaar met voor stellen komen om verbetering daarin te brengen. Wordt, als er een krankzinnige in een ge sticht opgenomen moet worden, ook van ge meentewege gevraagd of familieleden willen bijdragen ook al zijn die volgens de wet niet daartoe verplicht? Spreker heeft gehoord, dat ee'n opneming geweigerd is omdat een welgesteld familielid, niet tot steun bij de wet verplicht, weigerde bij te dragen. De heer Wës te rve ld (S.D.A.P.) vond de verslagen van den schoolartsendienst te weinig beredeneerd en toegelicht. Uit de cij fers over de ziektegevallen blijkt, dat de beide schoolartsen van een verschillenden maatstaf uitgaan. Kan. nu er een nieuwe schoolarts komt, niet- gezorgd worden voor een gelijken maatstaf? In totaal zijn er on de scholen 4300 zwakke kinderen. Er zijn 309 kinderen uitgezonden naar vacantiekolonies. Is dat niet veel te wei nig. Moet ook het aantal kinderen dat op de buitenschool geplaatst wordt niet uitgebreid worden. Mevrouw Scheltema (V. B.) dankte den heer Koppen voor de sympathieke woor den jegens Dr. Adrian geuit. Wij kunnen de nagedachtenis van Dr. Adrian het beste eeren door bij dit hoofdstuk te vragen: hoe zou Dr. Adrian over deze zaken geoordeeld hebben? De subsidie van de Kleine Theresiastich- ting is verminderd van f 1000 op f 750, daar entegen is de subsidie van f 750 van het ba byhuis in de Cruquiusstraat geheel geschrapt Kunnen B. en W. niet voor beide stichtingen te zamen f 1200 op de begrooting brengen? De heer Oversteegen (communist) vond het verkeerd, dat de post voor voorko ming en bestrijding van epidemische ziekten f 5000 lager is uitgetrokken dan in 1931 is uitgegeven. De heer Rein al da (S.D.A.P.) vroeg waar om B. en W. den medicus die als specialist belast was met het toezicht op kinderen van de buitengewone school ontslagen hebben. De medicus is toen op wachtgeld gesteld, maar moet nu voor zijn wachtgeld toch zijn werk doen. Bovendien moet hij voor dit wacht geld nog controle uitoefenen op de krank zinnigen die van gemeentewege in gestichten worden verpleegd. Spreker acht het verder verkeerd, de vermoedelijk krankzinnigen niet dadelijk naar een gesticht te bréngen, maar op te nemen in particuliere inrichtingen te I-Iaavlem en omgeving. Het paviljoen van het provinciaal gesticht te Santpoort wordt gepasseerd, om dat dat, iets duurder is. De Voorzitter verklaarde, dat ook B. en W. betreuren dat er nog geen nieuw ge bouw voor den Geneeskundigen Dienst gezet kan worden. Er zijn evenwel onoverkomelijke financieele bezwaren. Wij moeten geduld heb ben. Als er geen geld is. zijn er ook geen Zwitsers. De quaestie van de gifgassen is een zaak van den burgemeester en er is geen post op de begrooting voor uitgetrokken, daarom wil hij er nu niet over spreken. Als geen feiten genoemd worden over het te laat komen van de ziekenauto's, is onder zoek moeilijk. Men moet dadelijk met klach ten bij spreker komen. Het is niet aan te nemen, dat een dokter een vrouw met een kind dat vermoedelijk aan een besmettelijke' ziekte leed, naar den Geneeskundigen Dienst heeft gestuurd. De doktoren weten, dat zij in zulke gevallen de patiënten onmiddellijk naar de ziekenhuizen moeten sturen. Wat de opneming van vermoedelijk krank zinnigen in een particuliere inrichting te Haarlem betreft, is mede te deelen, dat het oordeel over die inrichting aanvankelijk zeer gunstig is. Men kan er van op aan. dat de Geneeskundige dienst de aandacht aan de zaak zal wijden. De vraag van den heer Baas over de ba rakken zal overgebracht worden aan de re genten van het St. Elisabeths Gasthuis. Wat de krankzinnigenverpleging betreft wordt in het algemeen alleen steun ge- vraagd van personen die daartoe door de wet verplicht zijn. Er zijn evenwel gevallen dat een broer met een zeer groot inkomen (5 cij fers) weigert iets voor zijn broer te doen. Dan oefenen B. en W. moreelen druk uit. Een pa tient wordt evenwel niet geweigerd. Als de post voor bestrijding van epidemi sche ziekten te laag Ls, zal die verhoogd wor den. De heer Roodenburg (C.-H.)wethou der, verzekerde, dat het nieuwe verslag van den schoolartsendienst aan de wenschen van den 'neer Westerveld voldoen. Er wordt nu ook een gelijke maatstaf voor de beoor deeling van afwijkingen bij kinderen aan gelegd. Er zijn inderdaad veel zwakke kinderen. Daarom zullen eenige extra ploegen kinde ren uitgezonden worden. De buitenschool is geheel vol. Het is niet noodig een tweede school te stichten. Als het noodig is kan de Geneeskundige Dienst versterkende middelen aan de kinde ren geven. Hoofdzaak is. dat de kinderen vroeg naar bed gaan, de ouders moeten daarop letten. B. en W. meenden dat de medicus voor het werk aan de buitenschool royaal betaald werd. Hij moe* nu één keer in de zes weken vier krankzinnigengestichten bezoeken, het geen hem vier middagen kost. B. en W. mo gen het personeel van den Geneeskundigen Dienst benoemen. De heer SI in gen berg (V. D.) wethou der verzekerde nog eens. dat het niet juist is dat de gemeente te veel bezuinigt op de zie kenhuisverpleging. De heer Koppen kan niet zeggen, dat de bedoelde weigeringen onge grond waren. De heer Kóppen (S.D.A.P.): ik kan het niet beoordeelen. De heer Slingenberg: dan mag u het niet veroordeelen. Sinds de annexatie zijn de kosten voor ziekenhuisverpleging meer dan verdubbeld. Het is billijk dat toegezien wordt dat niet on noodig geld wordt uitgegeven. Maar alle patiënten die ziekenhuisverple ging noodig hebben, zullen opgenomen wor den. De loop der discussie in de raadscommissie voor de subsidies heeft er toe geleid om het subsidie aan het babyhuis te schrappen. B. en W. zullen de subsidie-aanvraag van het bebvhuis nog nader beoordeelen. De heer Koppen (S.D.A.P.) zei, dat, al zijn de kosten van de ziekenhuizen sinds de annexatie verdubbeld, er mee gerekend moet worden, dat de opbrengst van de ziekenhuis verzekering vervierdubbeld zijn. De heer Peper (Communist) 'meende, dat de raad er recht op heeft te weten hoe het staat met de cursus voor de gifgassen. De heer Baas (A.R.) drong er op aan dat de patiënten eerst in de krankzinnigenge stichten opgenomen worden en dat daarna de quaestie van het verhaal aan de orde komt. De heer R e i n a 1 d a (S.D.A.P.) sloot zich daarbij aan. Wat fs de taak van den controleerend ge neesheer bij de krankzinnigenverpleging? Is het om te zien of een patient beter is? Wethouder Roodenburg: ja. De heer Re in al da: dat is heel gevaar lijk. De beslissing moet worden overgelaten aan den geneesheer-directeur. Moet de con troleerend geneesheer zeggen: „schiet een beetje op! "De raad had hierin gekend moeten zijn. De voorzitter zei nog. dat de patient waarover de heer Baas het had thans ver pleegd wordt op „Meer en Bosch". Haast is er dus niet bij de beslissing van B. en W. Wat de cursus voor gifgassen betreft is te zéggen, dat dfe in verband staat met het ge bruik van gas voor de diphterié-bestrijdihg (gelach). Wethouder Roodenburg (C. II.) zei nog dat er bij B. en W. klachten gekomen waren, dat de medicus voor de 750 die hij kreeg voor het toezicht op de buitenschool zeer weinig werk verrichtte. Daarom is er een wijziging gekomen in het werk. De heer Peper (Communist) pleitte er voor om de werkloozen in staat te stellen kosteloos baden te nemen in de douche-bad huizen. Het is onjuist, dat, B. en- W. van het Witte Kruis door het dreigen met subsi die-inhou ding afdwingen om het loon van het perso neel met 7 pCt. of zelfs meer te verlagen. De Iconen van de badmeesters zijn al laag, n.l. 27 voor man en vrouw te zamen, .plus 2 1 '2 cent voor elk bad. Van dat geld moet nog uitgegeven worden voor onderhoud van handdoeken. Spreker diende moties in om uit te spreken. Ie. aan de subsidie-verleening geen eisch .te verbinden voor loonsveriaging. 2e. de gelegenheid te geven aan werk loozen en hun gezinsleden om kosteloos te baden in de douchebadhuizen. De heer Visser (C. H.) meende, dat nu de gemeente de tekorten aan de badhuizen dekt. ook eischen mag stellen voor loonsver laging van het personeel .Het bestuur van het Witte Kruis heeft dit tenslotte toege geven. De heer Castricum (R.K.) vindt het goed dat getracht wordt de werkloozen toe gang te geven tot de badhuizen. Willen B. en W. daarover overleggen niet het Witte Kruis? De heer Van Dam (V.D.) vond het billijk dat het personeel der badhuizen deelt in d e7 pCt. loonsverlaging. De badmeesters heb ben geweigerd daartoe te willen medewerken. De heer Roodenburg (C.H.), wethou der, betoogde, dat de 7 pCt. korting voor het personeel der badhuizen billijk is, anders bestaat er ongelijkheid met het gemeente- personeel. B. en W. willen medewerken om te berei ken, dat de werkloozen kosteloos kunnen baden. Het bestuur van het Witte Kruis heeft daarvoor te zware eischen aan de gemeente willen stellen. Dit bedrag zou zelfs grooter geworden zijn dan de tegenwoordige sub sidie. De heer Castricum (R.K stelde een motie voor om uitte spreken dat reductie moet worden toegestaan voor het gebruik der badhuizen door werkloozen. De heer Peper (communist) vond het onjuist, dat van dc badmeesters meer dan 7 pCt. korting wordt gevraagd. Dc heer Visser (C. II.): er moet aan de werkloozen reductie gegeven voor het gebruik der badhuizen. Als de werkloozen naar bios copen en voetbalwedstrijden gaan. kunnen zij ook wel iets betalen voor een bad (protes ten. geroep: er worden vrijkaarten gegeven). Dc heer Roodenburg C.H.)wethou der. zei. dat de korting niet hooger behoeft te zijn dan 7 pCt. B. en W. zullen nogmaals besnrekingen openen met het Witte Kruis, voor het koste loos baden van werkloozen. Dan zullen '8. cn W. praeadvies uitbrengen over de moties Peuer en Castricum. Punt- 1 van de motie Peper (geen korting op de salarissen van het badhuis-personeel) werd verworpen met 24 tegen 12 stemmen. De heer Oversteegen (Communist) stelde voor de subsidie van „Zuigelingen zorg" op 5900 te handhaven en dus niet te verlagen tot 4500. Dit voorstel werd niet voldoende gesteund. Mevrouw Maarschall (s. d. a. p.) wees op het belangrijke werk van „Zuigelingen-»

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6