LETTEREN EN KUNST KANTTEEKENINCEN. Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 1 Dubbele Bart, door mevr. Van Nes-Uilkens. A'dam, Va^i Holkc- ma en Warendorf. De boeken dezer schrijfster behooren tot de zeer gewenschte lectuurin een be paalden kring. Ik heb zelden over het door zettingsvermogen be'schikt er één geheel en serieus door te werken, en kan ook niet ge tuigen er bijzonder mee ingenomen te zijn thans die wilskracht op Dubbele Bart te heb ben aangewend. Plichtsgevoel en zin voor onbevangen beoordeeling meer dan zuiver genot aan de zaak zelve doen ons vaak zulke taak ten einde voeren. Toch schrijft deze dame niet slecht, al vinden wij haar naam zelden genoemd als het over Nederlandsche auteurs gaat, wier werk litteraire beteekehis heeft. Maarhoe vreemd is deze geest ons Hoe gekunsteld schijnt ons deze soort rechtzinnigheid, hoe onvrij en vol van wel- meenend zelfbedrog deze kijk op het leven. Wie dezen Bart kon scheppen in allen ernst, en blijkbaar diens lachwekkende figuur zelfs niet vermotedde(in hoe zeer sterke be grenzing moeten de waarnemingen van het leven hebben plaats gevonden)moet wel een buitenlandsch wijsgeerig inzicht koeste ren en vast kunnen rekenen op de gezind heid eener groote menigte lezers, die. even ernstig, het praeparaat voor zoete koek nut tigen. Als een eigenwijze gewildheid komt reeds dubbele Bart ten tooneele. Dubbele Jan of dubbele Piet zou ons bij een Jan Jansen of Piet Pieterse minder opzettelijk lijken dan deze Bartholomeus* Bartholomeus wiens naam reeds de sfeer van zijns vaders huis, die van een stijf-orthodox protestantisme, moet aanduiden. Bart's moeder is, toen hij vijf jaar oud was, weggeloopen en, schrille tegenstelling, meteen maar danseres gewor den, den kleinen Bart aan de zorgen van den met bijbelteksten werpenden vader, gesecon deerd door een juweel van een oude dienst bode, overlatend. Die moeder, die voor haar huwelijk kindermeisje was geweest, wordt spoedig een beroemde danseres, zich ver schuilend achter den naam Fiore Nuova (waarom geen Fiore della Neve, dat heeft tenminste nog iets van een vriendelijke her innering aan Neerlands letterkunde!) Maar dat weet Bart niet. Die studeert met een weerzinwekkende gemakkelijkheid en door vliegt de regionen van onderwijzer-leeraar- professor zonder eenigen tegenwind. Alleen als hij bij een kort oponthoud op die vlucht, als gemobiliseerde te Leeuwarden in garni zoen ligt, heeft hij daar in het eerste hotel ter plaatse een romantische ontmoeting met zijn moeder, die er met een Duitsch gezel schap gestrand is en voorstellingen geeft. Ik kan het niet helpen dat de gewilde verhe venheid van den dialoog in dat tafereel mij ontgaat en ik er de situatie tamelijk ridicuul vind. Bart's vader en pleegmoeder zitten, van dit alles onwetend, in hun oude huis in liet kleine stadje, waar de naam yan Bart's moeder niet meer genoemd mocht worden en de schoonste levenswijsheid uit een oud testamentisch verhaal van gouden en kope ren schilden gedistelleerd wordt. Veel later verneemt Bart van zijn vader het hoe en waarom der verdwijning zijner moeder en dan tracht hij deze laatste nog éénmaal te naderen; doch als hij haar adres te Berlijn (of was het München?) heeft opgespoord is zij juist kort te voren overleden. Mevrouw Van Nes heeft ter opluistering van haar verhaal een ouderwetschen voor raad requisieten disponibel: verwelkte rozen blaadjes, geheime bureaulaadjes, vergeelde brieven, verbleekte portretjes en wat dies meer zij. Het is mogelijk dat dit oude spul zijn kracht bij een groot aantal lezers nog niet verloren heeft, doch anderen kan het kriebelig maken. Zoo is het ook gesteld met het chapiter Bart en de liefde. Hij kan het wel niet helpen, maar Bart is ook in dit op zicht eigenlijk een kwibus. Dat komt er nu van als een auteur als mevr. Van Nes haren held zulk een bovenmenschelijke goedheid en wijsheid meegeeft. Dan wordt hij vervelend en gelukkig voor het menschdom on waarschijnlijk. Van kind tot knaap, van knaap tot man blijft Bart, zonder één afdwa ling, eer. engel gelijk in weigezindheid en ge duid, doei als mensch onder menschen het stuk zoet* koek. waarop de tallooze lezers dezer schrijfster blijkbaar gesteld zijn. Het zou onbillijk zijn niet te erkennen, en ik deed zulks reeds in den aanhef, dat me vrouw Van Nes vertellen kan. dat haar tech niek vrij groote hoogte bereikt, haar dialoog bijvoorbeeld bijna voortdurend uitmuntend is. Maar zij bezit of veinst te bezitten zulk een naleven kijk op den hutspot van goed en kwaad die nu eenmaal in ieder men- schelijk schepsel voorhanden is, dat elk harer creaties misschien de oude huishoudster uitgezonderd, tot perfecte parodieën op echte menschen vergroeid zijn. En de jaren dat wij plezier hadden in een poppenkast zijn helaas reeds lang voorbij. Het is in deze dagen misschien nuttig, bij voorbaat on een paar goede, pas verschenen boeken te wijzen. waaroD wij nog terugkomen, doch die nu alvast gesignaleerd mogen zijn; al een paar weken ligt op onze tafel een Hol- landsche vertaling van een prachtig boek van Romanow. dat hier onder den titel „Drie paar zijden kousen" gepresenteerd wordt. Van den beroemden Vos Reinaerde heeft Ca- rel Voorhoeve een bewerking in nieuw Ne- derlandsch uitgegeven (bij de Leidsche Uit geversmaatschappij) die door Fokko-Mee's met houtsneden versierd is. Een precieus boekje is Maria Lceina, een lied in honderd verzen door J. W. F. Werumeus Buning (uit gaaf Querido) waar aan de vrienden der jon gere dichtkunst smullen zullen Jeanne van Schaik-Willing een der jongste schrijfsters waarvan men vee! verwachting heeft, kwam met ..Uitstel var. executie", eveneens door Guerido uitgegeven, terwijl een tweetal an dere schril friers. Fenna de Mevier en mevr. Van Hille Gaërthé. de komende feestdagen eveneens met hun gaven verrijkten. Van de eerst" verscheen bil do Hollandia-Drukkerij ..Het was Nina", van de tweede publiceerde Nijgh cn van Dit.mar de Heilige' Kerstnacht". Van den door ons zeer bewonderden Den Doolaard gaf Strengholt ..De Witte Stilte" uit. Er ligt nog wol het een cn ander op ons ta feltje, doch ik noteerde vast eenige werken die ik, zoo ik persoonlijk voor Sint of Kerst mannetje moest spelen, zeker in aanmerking zou doen komen. Als het bewind van den Maleischen generaal zoo vertaalde Jopie immers de „malaise général qui regnait dans le pays" nu eens wat minder als excuus gebruikt werd, kon de boekhandel met mooie boeken goede zaken maken. De boeken zijn J. H. DE BOIS. Lectuur voor onze Jeugd. Bij den uitgever A. J. G. Strengholt te Am sterdam is een allergrappigst kinderboek ver schenen, geschreven door Carla Simons en getiteld: Snip, Snap Snavelmond, Trokken de wijde wereld rond. Verhaaltjes, versjes en grapjes wisselen elkaar af. 't Verhaaltje, waarnaar het boek zijn naam draagt, is ze ker een der beste. Hoe de koning weer ge zond werd, is vooral wat stijl en taal aan gaat, voor onze kleintjes te moeilijk. De grapjes zijn wel eens wat gezocht en on kinderlijk. Ik kan niet gelooven, dat een kleine b.v. aan zijn moeder zal vragen„Als de batterij van de zon op is, waar halen ze dan den stroom vandaan?" Evenmin dat een kind over ooms snor zegt: „hij heeft een wenkbrauw boven zijn mond". Dat zijn ge maakte mopjes. De gedichtjes zijn ook nog al eens Sinter klaasrijmen. Paschen moet rijmen op hazen, springen op beginnen enz. Er zijn ook heel geestige versjes en verhaaltjes bij, zooals Naar den kapper, De tooverbril, De nieuws gierige prinses, Kabouterbezoek, enz. De tee- keningen van Netty Heyligers zijn nog veel leuker dan de tekst. Alles bij elkaar geno men: een aanwinst voor de kleuter-lectuur. De uitgever Mulder Co. te Amsterdam bracht op de boekenmarkt De apen van Mijn heer Pimpeimeyer door G Revers. Die apen zijn vaak lastige snaken. De fa milie Pimpeimeyer heeft heel wat met ze te stellen. Toch krijgen ze zooveel mogelijk een menschelijke opvoeding. Ze leeren spreken, zich kleeden, enz. Ze leeren ook motorfietsen, maar daar loopt 't gauw de spuigaten mee uit. Op school komt er niet zoo heel veel van ze terecht, 't Gevolg, dat ze twaalf ambach ten, maar dertien ongelukken hebben. Ten slotte komen ze bij jonker Strikkel, sluiten vriendschap met Karei den Zebra, vermaken zich in 't groote gymnastieklokaal. Dan wordt er aan meneer Pimpeimeyer geschreven. Tenslotte keeren allen weer naar Holland terug. Een leuk boek met aardige plaatjes. Goede amusementslectuur. W. B.-Z. Grondslagen' en problemen der nieuwe cultuur in Sovjet-Rusland. Mevrouw Henrietta Roland HolstVan dei- Schalk heeft de verschillende voordrachten, die zij hier te lande over de nieuwe cultuur in Sovjet Rusland heeft gehouden, gebundeld bij Em. Querido's Uitgeversmaatschappij te Amsterdam laten verschijnen. Zij zet in deze beschouwingen de ideologische grondslagen en de socialistische en mechanische elemen ten van de wordende cultuur uiteen en geeft o.m. haar meening weer ten opzichte van de tegenstrijdigheden tusschen de socialistische en mechanische cultuurelementen. Het werkje ls typografisch goed verzorgd en in een eenvoudig smaakvol bandje gèhuld. Het leven van Jezus. Mevr. T. JagerMeursing heeft in eenvou- digen vorm het leven van Jezus verhaald aan de kinderen. A. B. K. leverde fraaie ge kleurde platen en vele teekeningen voor dit boek, dat dooh de Hollandia-drukkerij te Baarn is uitgegeven. „WerkelijkheïdstheologTe" door C. B. Hylkeina. Bij de N.V. H. D. Tjeenk Willink en Zoon's Uitgevers Mij. heeft het licht gezien: „Wer- kelijkheidstheologie", hoofdlijnen cener em pirische godsdienst-ideologie, door C. B. Hyl- kema. De schrijver heeft met zijn boek een* uit gangspunt willen geven, een centrale ge dachte. van waaruit alle geloof cn vooral alle geloofsverschil te begrijpen is en die op alle problemen een verhelderend licht werpt. „Werkelijkheidstheologie" is niet een boek speciaal voor theologen, allen die den strijd der geesten meestrijden, alle denkende men schen, zullen het willen lezen. De schrijver is van oordeel, dat godsdienst een natuurlijk aardsch cn menschelijk verschijnsel is. dat uit dc natuurlijke en menschelijke werkelijk heid moet begrepen worden. Aan het eerste hoofdstuk: „Grondgedach ten" ontleenen wij: „Met alle andere cul tuur zijn ook godsdienst cn wetenschap opge wassen uit één en denzelfden grond, elk met zijn eigen wortel, zou godsdienst werkelijk irrationeel zijn? De wetenschap, die uit instinct en werke lijkheid der godsdienst tracht te begrijpen en de godsdienstige denkbeelden in het licht te stellen (werkelijkheidstheologie) in de onmisbare basis voor klare geloofsbezinning zij schept ook den band der eenheid die de verschillende kerken en richtingen met be houd van elks bijzonder karakter tot harmo nisch naast elkaar leven en samenstrijdën kan verbinden." KALENDERS. Ringers kalender. De chocoladefabriek v.h. II. Ringers te Rot terdam heeft voor haar Margrieteirchocolade een nieuwe verpakking uitgedacht, namelijk een doos, waarop een maandkalender is be vestigd. Er staat geen reclame op, alleen de uitvoering herinnert aan de bekende Mar- grietendoozen. CONCERTGEBOUWORKEST NAAR DUITSCIILAND. Het Concertgebouw-orkest vertrok heden voor een korte tournee naar Duitschland. Onder leiding van Dr. Willem Mengelberg zal ons orkest Vrijdag te Dusseldorf, Zater dag te Keulen en Zondag te Dortmund con certen govcn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. FRITZ IimSCII KOMT WEER. Fritz Hirsch in „Die Blume von Hawaii". Na in Duitschland triomfen te hebben gevierd, komen Fritz Hirsch en de zijnen naar ons land terug. Op Dinsdag 6 Dec. zullen zij te Haarlem optreden in den Stadsschouwburg. Zij komen met hun nieuwe operette, die zij in Berlijn, Hamburg, Stuttgart en ook in ons land met een buitengewoon succes hebben vertoond: „Die Blume von Hawaii", de laatste schepping van Paul Abraham, componist van het welbe kende „Viktoria und ihr Husar" en voorts van tarijke filmsuccessen. Pe regie ligt in handen van Fritz Hirsch, die ook een der hoofdrollen voor zijn like ning neemt, van welke rol wij hier een por tret bijvoegen. Verdere hoofdrollen worden vervuld door: Friedel Dotza, Hilde Harmat, Paul Harden. Albert May, Fritz Geiger, Wal ter Tiebel en twee nieuwe aanwinsten voor het gezelschap: de dans-soubrette Claire Clairy en le ponge tenor Richard Sallaba, beiden uit Weenen. Voor geheel nieuwe costumes en decors is zorggedragen,. Het orkest staat- weer onder leiding van Jozef Zeigler, terwijl de dansen werden ingestudeerd door Hein Lingen, leer meester en medewerker van Lilian Harvey. HET TOONEEL BOND VAN NEDERL. ONDERWIJZERS. ST. NICOLAASFEEST. RODERIK DE TOOVENAAR. Wij hebben er weer midden tusschen ge zeten, tusschen de kwetterende en joelende kinderschaar en ons weer eens een avond jong gevoeld. Men moet zoo'n St. Nicolaas- feest van den Bond van Nederlandsche On derwijzers hebben meegemaakt, om eenigs- zins te begrijpen, wat zoo iets voor de kinde ren beteekent. Men moet die duizend jongens en meisjes hebben liooren zingen: „Zie "de maan schijnt door de boomen", zoo gul en zoo hard, dat de heilige Sint 't wel in Spanje moest hoor en, men moet de spanning op al die gezichten hebben gezien, wanneer het doek opgaat voor Roderik de Toovenaar, men moet den kinderlach door de zaal hebben hooren loeien en liet donderend applaus, dat de Gemeentelijke Concertzaal op haar grond vesten doet schudden, om te weten, wat zulk een. feest voor de kinderen is. Elk jaar zijn het weer andere gezichten, maar elk jaar is het hetzelfde heerlijke feest. Dc heer Fred. Berens, die steeds weer de tooneelstukjes voor deze avonden maakt, weet precies, wat de jongens en meisjes het liefste zien. Prinsen en prinsessen met hun stoet van hovelingen willen zij op het tooneel geen prinsen in colberts en plus fours of met gewone dophoedjes zoo als een „Prince Charming", geen prinsessen in bontmantel of avondjapon, nee, échte prinsen met een rood fluweelen mantel over de schouders, een zwarte baret met veeren op het hoofd en een degen op zij en prinsessen in ruischende geel zijden gewaden met spitse suikerbroo- den op hun blonde lokken en met slepen van kant. En dan een hinkelepinkelende toovenaar met een dochter, die een ziel heeft zoo zwart als houtskool. Het oude maar voor kinde ren altijd weer nieuwe sprookje van den prins cn de prinses, die elkaar ondanks hun betoovering, vdnden op een onbewoond eiland en die, teruggekeerd in hun land, den boozen regent en zijn nog boozere dochter verdrijven cn die al hun landskinderen in vreugde en geluk doen leven. De heer Berens weet, dat de lach en de traan elkander in een kindertooneelstuk moeten afwisselen. Voor den ernst zorgen de prins en de prinses, voor de vroolijkheid het democratisch element; de lakeien cn de ka mermeisjes. Was hij niet effen fijn, die Hil- perik. die niet binnen kon komen, zonder over zijn eigen beenen te struikelen en het servies op den grond te laten vallen, die oude, meester Boudewijn, die met zijn bevende kraakstcm aldoor maar riep: „'t Wordt mij te INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HANDELSBLAD GRATIS Zij. die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement f 1.90 per maand en t 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. druk! 't Wordt mij te druk!" En dan dat kamermeisje, in die blauwe japon, dat zoo rap van tonge was, dat haar woorden als een waterval uit haar mond rolden. En als dan aan het slot de booze toovenaar met zijn dochter onder een hoeraatje van het publiek verdwenen zijn en de prins en de prinses jo viaal met al hun kamerdienaars, lakeien, kamermeisjes en matrozen daar zoo maar ronddansen, Fridolyn zijn Gisela omarmt en de oude Boudewijn vroolijk door alles heen dribbelt, als het orkest onder leiding van den heer P. Stiphout pittige dansmuziek speelt en alles daar aan het hof zonneschijn en vreug de is, dan wordt het pas heelemaal goed en is er een stemming in de zaal zoo prettig en uitgelaten, dat het je werkelijk spijt, dat het feest dan gedaan is en wij weer naar huis moeten vertrekken. De Amsterdamsche onderwijzers tooneel- club heeft er slag van zulke stukjes te spelen. Van het scherpe, bitse woord van den ouden Roderik gaat geen woord in de groote zaal verloren en hij is van zoo'n slechtheid dat geen kind aan de zwartheid van zijn ziel zal twijfelen! En al evenmin aan die van prinses Adelheid! Zoo'n juffer voor de klas... brrr. het is alleen reeds, om er de nachtmerrie van te krijgen. Maar met haar leelijkheid viel het nog al mee! Zij had heusch niet het middel van. de tooverdrank noodig om er bekoorlijk uit te zien. Het grootste succes was natuurlijk voor den altijd weer struikelenden Hilperik, die heel het servies van zijn meester brak en voor meester Boudewij n met zijn kraakstcm en voor de kamenier met de radde tongZij behoef den zich maar te vertoonen of de lach klonk door de zaal. Gelukkig voor de menschheid uit die dagen dat er ook nog lakeien, kamer dienaren en kamermeisjes waren, anders zou het misschien met al die toovenarij een treu rige boel zijn geweest. Maar zij zorgden voor de vroolijkheid en de jool en het waS gistei-en wel heel duidelijk te merken, dat de kinde ren dat toch nog maar het allerfijnste von den. St.-Nicolaas heeft gisteren zijn joyeus entree weer in de concertzaal gemaakt; hij zal de harten van duizenden Haarlemsche kinderen deze week weer vlugger doen kloppen, waarvoor wij hem dankbaar zijn, zooals wij dit al zoovele jaren zijn geweest. J. B. SCHUIL. VERKIEZING VAN GEMACHTIGDEN NED. HERV. KERK. Ter aam-vulling van het. bericht in ons nummer vam Donderdag betreffende de ver zieking van 25 gemachtigden in het Kies college dier Ned. Herv. Gemeente alhier zij nog vermeld, dat het stemmenaantal, uit gebracht op de camdidaten van de „Vereeni- ging voor Evenredige Vertegenwoordiging" varieerde van 1261 toifc 1267 en dat van de candidaten van die gezamenlijke Kiesvereeni- gingen „Schrift en Belijdenis" en „Evangelie en Belijdenis" van 1268 tot 1282, ONDERLING GENOEGEN. Bovengenoemde vereenïging houdt op Zon dag 4 Devember haar St. Sintnikolaasfeest in het Gemeentelijk Concertgebouw. Er zal worden vertoond voor de kinderen des mid dags; poppenkast, goochelen, jongleeren en een film. Als grootste attractie St. Nicolaas tc paard in de zaal met zijn knecht. Des avonds zal worden opgevoerd het. blijspel in één bedrijf „Dc hoed van Tante" van A. C. C. de> Vletter, door de Tooneeiclub. Daarna goochelen, jongleeren en een film, waarna de uitdeeling van speelgoed zal plaats hebben. Welwillende medewerking wordt ver leend door de Harmonie Muziek Vereenigfng „Voorwaarts" onder leiding van den heer J. Schulpzand. JUBILEUM H. LUIJTE Maandag a.s. viert de heer II. Luijte zijn 50 jarig jubileum bij de fa. Jol!. Enschedé en Zonen. De heer Luijte is reeds sinds enkele jaren chef der a-fdeeling stereotypie. COLLECTE SIMAVI Aan de collecte voor Simavi (Steun in medische aangelegenheden voor Inheemschen in Oost- en West-Indië) die op Zaterdag 3 December te Haarlem wordt gehouden, geeft het Trommelcorps Haarlem, naast enkele muziekvereenigingen, den geheelen dag zijn medewerking. Het Trommelcorps wil voor deze algemeene en zeer noodige hulp een flink bedrag bij elkaar trommelen en rekent op veler hulp. „NIEUW LEVEN" Door de Geheel onthouders tooneelver- eeniging „Nieuw Leven", wordt op Woensdag 7 en Donderdag 8 December opgevoerd „De- Zeven Sleutels van Baldpali" een geheim zinnig melodramatisch blijspel in twee be drijven, met een voor- en naspel, naar de roman van Earl Der Biggers, bewerkt door Dirk Witte, cn C. van Kerkhoven Jr. De voor stellingen vinden plaats in den schouwburg Jansweg. HERZIENING DER ANTI-DUMPINGSWET? De minister van Economische Zaken en Ai-beid. mr. P. J. Verschuur, heeft Donder dag in de avondzitting van de Tweede Kami?r medegedeeld, dat. de anti-dump in gswet op grond van de ervaringen van den laotsten tijd aan een herziening zal worden onderwor pen. CONVERSIE 5 PCT. NEDERLAND 1932 A. De minister van Financiën heeft naar het Handelsblad meldt, in de Memorie van Ant woord op de Lceningwet medegedeeld, dat het vomenien bestaat de f 186 mill. 5 pet. obl. 1932 (le liecning) te convcrteeren en de restcerende f 114 mill, der wet te gebruiken tot consolidatie van Indische vlotr.ende schuld ACCIJNS OP VLOEIBARE OLIëN? Naar het „Ned. Weekblad voor kruideniers waren" met een zei?ir groote mate van waar schijnlijkheid verneemt, is het thans zeker, dat de instelling van een accijns op vloei bare oliën zeer spoedig kan worden venvacht. Deze accijns zal f 35 per 100 K.G. vedra- gen. Spijsolie in flesschen benevens raapolie en botoroiie zullen niet onder de heffing val len. UIT DE STAATSCOURANT. RECHTSWEZEN. Bij Kon. besl. is benoemd tot substituut- officier van justitie bij de arrond. rechtbank te Utrecht jhr. mr. J. E. Twiss Quarles van Ufford, thans te Almelo. NOTARIAAT. Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris bin nen het arrond. 's Gravenhage, ter stand plaats 's Gravenhage, jhr. C. J. G. Six, cand. notaris te 's Gravenhage. NEDERL. ROODE KRUIS. Bij Kon. besl. is aan den heer mr. J. Wolt- man, secretaris-generaal van het Dep. van Defensie, op verzoek op de meest eervole wijze ontslag verleend als rechtskundig ver tegenwoord Lger van het Dep. van Defensie in het hoofdbestuur van de Venreniging het Nederlandsche Roode Kruis, zulks ondier dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten; aan den heer mr. J. Wolt- man de eeremedaille van het Roode Kruis verleend. WIJZIGING VAN DE WINKEL- SLUITINGSWET? ONTWDERP DR. VOS ONGUNSTIG ONTVANGEN. Naar wij uit parlementairen kring verne men, is het afdeelingsonderzoek over het wetsontwerp-Dr. Vos, tot wijziging van de Winkelsluitingswet niet gunstig uitgevallen voor het ontwerp. In de avondvergadering der Tweede Kamer van gisteren, waarin de begrooting van Ar beid werd besproken, deelde Dr. Vos mede, dat hij overwegen zou, tot intrekking van dit ontwerp over te gaan, wanneer de minister toezeggen wil, dat hij zelf bij de Kamer komt met een ontwerp tot wijziging van die wet. LUCHTVAARTBERICHTEN Pelikaan 1 te Bangkok. Uitreis. Ijsvogel 1 te Bagdad. Thuisreis. Havik 1 te Marseille van Schiphol. Oehoe, 2 te Medan. Thuisreis. Kwartel 2 te Medan. Uitreis. SCHEEPVAARTBERICHTEN KON. HOLL. LLOYD. Montferland ongeveer middernacht té IJmuiden verwacht. HOLLANDAMERIKA LIJN. Binnendijk 30 (n.m.T v. N.-Orleans n. Rott. Meissonier, Vancr. naar Rotterdam 29 van Cristobal. HOLLAND—OOST-AZIê LIJN. Arendskerk 1 v. Rotterdam n. Yokohama, ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (thuisr.) 1 (3 n.m.) v. Tanger. Jacatra (uitr.) 1 van Londen pass. 1 (8 v.ni.)" Gravesend. Kota Nopan (thuisr.) pass. 1 Periiri. ROTTER D AM—Z UID - AMERI KALIJN Alphacca (thuisr.V p. 1 Ouessant. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. SUBSIDIE VOLKSUNIVERSITEIT. Het Bestuur van de Volksuniversiteit heeft zich alsnog tot het Gemeentebestuur gewend met het verzoek, het subsidie voor 1933 op het oorspronkelijk bedrag van 2000 te handhaven. De argumenten daartoe zijn de volgende: „Zoodra het Bestuur vernam, dat B. en W. zich genoodzaakt zagen, den Raad voor te stellen, het subsidie met 50% te verminderen, heeft het dc maatregelen genomen, die trachtten dc V.U. door deze donkere tijden heen te helpen. De docenten verklaarden zich bereid in verband met de bizondere omstan digheden voor één jaar met sterk vermin derde honoraria genoegen te nemen. Bureau kosten worden tot oen minimum terug ge bracht. In leermiddelen cn publiciteit werd de uiterste beoerking betracht. Salarissen werden tijdelijk sterk verlaagd. Aan den anderen kant echter trachtte het Bestuur door naast de gewone cursussen, een aantal kortere leergangen met actueel en aantrekkelijk karakter, afzonderlijke lezin gen, leerzame filmavonden enz. op het pro gramma te plaatsen, vooral echter door- de cursusgelden zooveel mogelijk te verlagen, in het vervolg een nog grooter aantal toehoor ders te trekken dan reeds het geval was. Reeds nu kan geconstateerd worden, dat deze maatregelen volledig geslaagd mogen heeten. De V.U. heeft dit najaar 150 cursisten meer getrokken dan verleden jaar. Aan den ande ren kant kan echter duidelijk zijn. dat ver meerdering van deelnemers aan de cursussen niet meer inkomsten, eerder het tegendeel ten gevolge heeft. Dit is dc reden, waarom het Bestuur de vrijheid neemt, nogmaals er bü het college op aan te dringen, het sub sidie voor 1933 niet te verminderen, opdat de V.U. ook in dat jaar haar werkzaamheden, die blijkbaar juist in den tegenwoordigen tijd zoozeer op prijs gesteld worden, kan blijven verrichten. Het. Bestuur wijst er ten overvloede nogmaals op, dat in den tegen- woordieen tiid niet alleen aan de werkloozen, doch ook aan diegenen onder de neringdoen den. handels- en kantoorbedienden, ambte naren enz., die dikwüls aan een dieoe ont moediging ten prooi ziin. eenice moi-eele en intellectuele opwekking moet worden ge bracht. De V.U. mag er zich op beroemen, dit werk door haar leergangen met succes te hebben aangegrepen. Zii vreest, echter, haar werkzaamheden te moeten inkrimpen, wan neer zij slechts de helft van haar subs'die zou erlangen". J. S. BARTSTRA, Secretaris.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10