Uit Haarlem's Gemeenteraad. C. C. Krouwels HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 VIERDE BLAD. Behandeling der begrooting. (Vervolg). (Zitting van Donderdagmiddag). De Volkshuisvesting De lieer Meyers (S.D.A.P.), zijn rede ver volgend, wees er op, dat te Haarlem een groot tekort is aan goedkoope arbeiderswo ningen. B. en W. zeggen wel, dat er een woningoverschot is van 2.8%, maar dat zegt niets als de leegstaande huizen meest mid- denstandswoningen zijn. Spreker pleitte voor enkele verbeteringen in de woningen voor sociaal-achterlijken bij den Harmenjansweg. De heer Peper (Communist) deelde mede, dat het aantal woningen met een huurwaar de van 275 en minder in 1931 van 12084 ge daald is tot 11986. In de eerste 9 maanden van 1932 is het aantal weer met 20 vermin derd. Zoo zal het niet lang duren of er komt weer woningnood. Wij gaan met sprongen achteruit. Ook spreker meende dat er wat verbeterd moet worden' in de huizen van de sociaal achterlijken bij den Harmenj answeg. De luehtverversching in de slaapkamers moet verbeterd worden. Bovendien moeten de be woners een tuintje hebben. Nu de reiniging verplaatst is kan grond daarvoor beschik baar gesteld worden. De heer Castricum (R.K.) meende dat Haarlem in de afgeloopen jaren veel belang stelling getoond heeft voor de Volkshuisves ting. Er vestigden zich personen te Haarlem, maar er vertrokken er ook. Aan de Centrale Werkplaats der Spoorwegen vertrekken elke maand 20 a 30 personen naar elders. Het per soneel is in den loop der jaren verminderd van 1400 tot 900 man. De quaestie van de verlaging der huren moet de volle aandacht hebben. Het gaat evenwel niet aan het vraagstuk plaatselijk op te lossen, het rijk moet voorgaan. Het gaat niet aan, dat men overschotten op de exploitatie van bepaalde woningcom plexen gebruikt om de tekorten van de wo ningen voor sociaal zwakken of achterlijken te bestemmen. Beter is de overschotten te reserveeren voor een latere huurverlaging. De heer Keer wolf (S.D.A.P.) vroeg of B. en W. binnenkort willen mededeelen waar zij in de toekomst de sportvelden willen aan leggen. De heer de Rij ke (C.H.) vroeg wanneer de nieuwe bouwverordening te verwachten is. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder, wees er op. dat de gemeente zelfstandig geen huurverlagïng kan invoeren. Ieder voelt dat er iets moet gebeuren. Het initiatief moet van het rijk uitgaan. Wat de gemeente er aan kan doen is gedaan, er is 20.000 op de begrooting gezet om bijslagen aan huurders te geven. Verder moet aandrang op den Haag uitgeoefend worden. Alles ligt kant en klaar voor de nieuwe woningbouwplannen. Als het crediet uit den Haag komt, kan onmiddellijk een aanbeste ding uitgeschreven worden. Begonnen wordt met 81 huizen, maar plannen voor nog 300 huizen zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding. In Haarlem moet men geen complexen twee gezinswoningen bouwen. Alleen op be paalde punten kan een uitzondering gemaakt worden. De inspectie der Volksgezondheid denkt daar eveneens zoo over. De I-Iaarlem-. sche arbeider wil niet op een bovenhuis zit ten, hij wil zijn tuintje hebben. Geef hem ongelijk! Spreker erkent, dat Haarlem weer staat voor een dreigend tekort aan arbeiders woningen met een lage huur. Daarom moe ten tijdig maatregelen genomen worden. Het is niet de bedoeling om overschotten van hot eene woningcomplex te gebruiken voor de dekking van tekorten van andere. Wel kan het aangewend worden voor huizen voor ouden van dagen. Het is onjuist wat de heer Peper zei. dat Haarlem er slecht voorstaat wat den wo ningbouw aangaat. Het aantal krotten wordt steeds minder. In de volgende vergadering zullen weer 94 krotten onbewoonbaar ver klaard worden. De arbeiders te Haarlem be schikken over goede huizen. Het doel dat de gemeente gehad heeft, met de stichting, van de huizen voor sociaal-ach terlijken is bereikt. 43 van de oorspronkelij ke bewoners zijn al overgebracht naar ge wone huizen. De slaapkamers voldoen wat de ventilatie aangaat aan de eischen der Bouwverorde ning en Woningwet. R. C. H. is niet uit de gemeente vertrok ken op bevel van B. en W., maar omdat zij meer terrein beschikbaar wilde hebben, terwijl zij bovendien zekerheid eischte, dat zij voor lange jaren de terreinen had kun nen krijgen. Aan de wenschen was niet- te vol doen/Voor de vereendgingen die er nu in Haar lem zijn, zijn terreinen beschikbaar. In de toekomst zullen maatregelen genomen om meer sportvelden beschikbaar te. krijgen. De heer Me ij ers (S.D.A.P.) vreesde, dat de bouwvakarbeiders door de regeering in het oot je zijn genomen De loonen der bouw vakarbeiders zijn verlaagd, maar de beloofde credielen voor woningbouw blijven uit. De heer KleinSc hiphorst (R.K.) meende, dat er te Haarlem thans genoeg wo ningen zijn. Als er meer woningen gebouwd worden komen er nog meer arbeiders uit de omgeving omdat de werkloozensteun hier hooger is. Laten; B. en W. eens onderzoeken hoeveel arbeiders er in de laatste 2 jaar naar I-Iaar lem zijn gekomen. Het is van Haarlem niet te eischen dat daaivoor huizen gebouwd worden. Als de toestanden normaal worden trekken die arbeiders weer weg en Haarlem blijft met de leege huizen zitten. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.). wethouder, had geen bezwaar om de zaak van de verbetering van de woningen voor sociaal- achterlijken te bespreken in de commissie voor de Openbare Werken. De verwachting, dat er spoedig werk zou komen voor de bouwvakarbeiders nu zij ge noegen genomen hebben met de loonsverla ging. is niet vervuld. Het Haarlemsche ge meentebestuur heeft geen uur laten verloo- pen om de zaak zooveel mogelijk te bespoe digen. De nieuwe Bouwverordening is in concept gereed, zij zal nu binnenkort in verschillen de commissies behandeld worden. Er worden den laatsten tijd statistieken bij gehouden over de vestiging en vertrek van arbeiders en werkloozen. ïn "het algemeen is de bewering van een heer Klein Schiphorst onjuist. Er vestigen zich hier niet meer werkloozen dan er vertrekken. Er is geen bovenmatigen trek van arbeiders en werkloozen naar Haarlem, De heer O ver stee gen (communist) drong er op aan, dat er meer urinoirs in de gemeente zouden gemaakt worden. De heer Van Tetering (R,K.) wees er op, dat Openbare Werken niet altijd het eigendomsrecht der burgers eerbiedigt. De eigenaar van een perceel Botermarkt 3 zag zijn gele steentjes van zijn stoep ongevraagd vervangen door trottoir-tegels der gemeente. Maar het gevolg was dat hij in het vervolg aangeslagen werd om precario-recht te be talen, omdat zijn kelder uitkwam op een stoep die in onderhoud bij de gemeente was. De belastingambtenaren beijveren zich te veel om de opbrengst der precario-rechten op te voeren, waardoor soms onbillijkheden ontstaan. Men is het spoor van het „mijn en dijn" bijster, waardoor inwoners tot hooge px-oceskosten woi-den gedrongen. De leden van B. en W. zullen zich in het pai-ticuliei-e leven geen cent toe-eigenen, maar als de lieex-en voor de gemeentekas werken, is het hek van den dam en ontzien zij geen middelen (protesten). De heer G r o e n e n d a. a 1 (s.d.a.p.)B en W. hebben indertijd; toegezegd, dat de ipi-ecax'io-verordening soepel zou worden toe gepast De post voor bestrating is op deze be grooting vrij iaag gesteld. Wij zijn nu heel dicht aan verwaarloozing toe. De post is slechts 1/3 van het bedrag van verleden jaar. Spreker wijst o.a. op de slechte bestrating van de Atjehs'traat. B. en W. zouden beter een lijst kunnen geven van straten die niet voor hei-stel in aanmerking komen dan een lijst van straten die veribetieiring behoeven. Hebben B. en W. alplannen laten' klaar maken voor het Phoenixterrein. dat het vol gend jaar vrij zal komen. Nu is het eT een bende. De heer Van Kessei (r.k.) zei dat Haarlem zijn populariteit dankt aan den Hout en de plantsoenen. Er wordt .nu niet voldoende besteed aan het onderhoud der plantsoenen. Er stonden van den zomer hier en daar brandnetels van 11/2 M. hoog. Deze 'bezuiniging gaat (te ver. temeer om dat bijna al het bestede geld arbeidsloon is. Spreker zou het betreuren als men de aspbal'teering van den Zijlweg 'beperken wil tot de Julianaweg. Kunnen de benoodigde grondsfcrooken niet alsnog van de eigenaars gevraagd worden? Dan kan de geheele weg ineens geasphalteerd worden. De heer Visser (C.H.) vraeg hoe de ver dere lotgevallen van het Hildebrand-monu- meiut zijn. De heer Baas (A.R.) meende, dat men niet kan blijven doorgaan met het bezui ni- gen op openbare gebouwen en 'bestrating. „Haarlem's Dagblad" schrijft: „Laat u niet al te zeer beïnvloeden door de tijdsomstandig heden; door niet te koopen Vei-ergent gij de crisis". Met een variant daarop zou spreker zeggen: „door geen noodzakelijke werken te lat?n uitvoeren verergert zij de crisis". Wij geven veel werkloozensteun uit en daar heb ben wij geen werk voor. De heer Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder, zei, dat zoomogelijk het aantal urinoirs uitge breid zal worden op de Gr, Markt komt een nieuw urinoir. De leefregel voor Openbare Werken is. dat geen stoep door de gemeente toegeëigend mag worden zonder toestemming vam den eige naar. Als hier een fout gemaakt is berust dit op een misvex-.staiid. Dit misverstand is vermoedelijk ontstaan doordat de eigenaar reeds e enigen tijd precario voor de stoep be taald heeft. Daardoor meende anen aan. te kunnen nemen, dat de stoep gemeente eigen dom was. Er is geklaagd over onvoldoend onderhoud van de straten. De raad wil evenwel geen belastingver'nooglng. Dan moet er bezuinigd worden. Een der bezuinigimg-cbjeclten is de bestrating. Als men zoo niet doet krijgt men geen sluitende begroot-ing. Nu wil de heer Van Kessei den geh.eelen Zijlweg asphaiteeren, maar dat zou dan het dubbele kosten. Wil de raad meer bestratingen vexmieuwexi dan moet de raad kapitaalsuitgaven daar voor beschikbaar stellen. Men kan ïxiet te lang op den nu ingeslagen weg voort-wande len. Het os waar dat sommige gemeentege- ooxiwen er al minder oogelijk tgaan uit zien. Het Phoenixterrein wordt bestemd voor kleine industx-ic. Er zal evenwel voor gezorgd worden dat het terrein er oogenlijk uit ziet. D.e meeste arbeiders die drie dagen per week in de werkverruiming zijn opgenomen, worden aan den Hout en de Plantsoenen aan den arbeid gezet. Het onderhoud zal dus wel wat verbeteren. Het Onderwijs. De heer Schoil iSDA.P.) ontkende de juistheid van de bewering van den wethou der van onderwijs, geuit bij de algemeehe be schouwing, dat de ingevoerde bezuinigingen de belangen van het onderwijs niet hebben geschaad Er is wei schade aan het onderwijs toegebracht. Ais rnexx van scholexx de eerste klas afneemt, wil dat zeggen, dat de school in de toekomst met ondergang bedreigd wordt Er is op het onderwijs een te groote aan val gedaan. Ex- is totaal f 278.000 op bezui nigd, of meer dan een kwart van het. totaal der bezuinigingen. Spreker wilde geen algemeene beschouwin gen over de toekomst houden, omdat hij daar van weinig heil verwacht. Er is voor de toe komst veel to doen. Als de tijden veranderen hebben B. en W. al de handen vol om de reeds genomen raadsbesluiten uit te voeren. Spreker verwacht, dat er het volgend jaar gebrek aan schoolruimte ten Noorden van de Jan Gijzenvaart zal oixtstaan. B. en W. moe ten daarmede rekening houden. Waarom is er nog niets door B. en W. ge daan aan het Georganiseerd Overleg in On derwijszaken. B. en W. zeggen in de memorie, dat die voorbereïdixig ter hand genomen is. Er had evenwel meer spoed mede betracht moeten zijn. Het tegenwoordige overleg met de onderwijsorganisaties is niet ideaal. Er is door B. en W. weinig aandacht besteed aan de adviezen. B. en W. hebben een schriele houding aan genomen ten opzichte van het vrijaf geven aan onderwijzers op 8 November. De Bond wilde 1 onderwijzer per school vrijaf geven. B. en W. gingen evenwel tegen de organisa- LVGEZONDEX MEDEDEELIXGEN a 60 Cts. per regeL De-meuwe Te!efunkeo»»ook«^iaol« Hoe technisch volmaakt een radio toestel te kunnen bezitten waarop duidelijk stationsnamen leesbaar zijn, zelfs in een donker hoekje van de kamer door onze verlichte autoschaal met losse uitneembare stationsnamen. Telefunken-Service-Stat ion KONINGINNEWEG 6 TEL. 14024 HAARLEM tie in. 8 November was voor een groot deel der bevolking een bijzondere dag. Spreker dringt aan op meer decentralisatie bij de schoolvoedixig. Kan aan de kinderen die het noodig hebben ook geen ontbijt ge geven worden. De heer Weustink (r.-k.) wees er op, dat het noodig was veel op het onderwijs te bezuinigen. Het is niet tegen te spreken, dat de belangen van het onderwijs daardoor ge schaad worden. Vooral het lager onderwijs heelt veel te lijden. Drommen wachtgelders bij het l.o. komexx nu buiten de school te staan, tegenover slechts één hoogleeraar. Van de ondex-wijzers die in dienst blijven wordt steeds meer capaciteit geëischt. Geluk kig blijven zij van goeden wil, waax'door ver kregen zal worden, dat het onderwijs niet al te veel zal lijden. Wil de gemeente aan elke school, cn na de wet Terpstra. één boventallige ondenvij- zer houden en dat is absoluut noodig om het onderwijs op peil te houden dan eischt dit voor onze stad een uitgaaf van f 100.000 per jaar. De gemeente kan niet langer buiten het bouwen van nieuwe scholen. Wat xxoodig is, moet er komen. In een school wordt al les gegeven op een zolderver trek waar weinig licht is. Als er in 1933 gebouwd wox'dt, moet er goedkooper gebouwd worden. Dat is mo gelijk. Binnen korten tijd xnoet Haarlem 2 openbare en 3 of 4 bijzondei-e scholen bou wen. De bouwplannen moeten zoo sober mo gelijk gehouden worden. Het eerst moeten de nieuwe bijzondere scholen gebouwd worden, want dit onderwijs breidt zich het sterkst uit. Spreker hield vol wat hij verleden jaar al gezegd heeft, dat de achteruitgang van het leerlingenaantal van de openbare school te wijten is aan lxct Nieuw Malthusianisme. Voor 4 operxbare en 4 R.-K. scholexx heeft spreker een ondex-zoek ingesteld. Bij de open- bax-e scholen telde men per gezin 2 1/2 kind, bij de bijzondere scholen 5 2/3. Aan één R.K. school waren er 38 gezinnen met meer daxx 4 kxndex-en, of tezamen 609 kindex'en. Aan de 4 openbare scolexx te zaniexx waren slechts 52 gezinnen met meer dan 4 kinderen, of le samen 303. INGEZONDEN MEDEDEELIXGEN a 60 Cts. per regel. NOOIT ZONDER HOOFDPIJN, NU ER VOLKOMEN VRIJ VAN. Een vrouw schrijft ons: „Ik zou iedereen die aan hoofdpijnen lijdt, willen aaxxx-aden om Knischexx Salt te ninnen. Voordat Ik Kruschen gebruikte, was ik bijna noon, zon der hoofdpijxi. Maar sinds ik het nu regelma tig neem heb ik nauwelijks meer hoofdpijn gehad, waar ik uiterst dankbaar voor ben. want hoofdpijnen kunnen iemand zich wer kelijk ziek doen voelen. Eiken morgen voor mijix ontbijt neem ik steeds die kleine dosis Kruschen Salts In een glas warm water-, en ik voel me nu uitstekend". Mevr. A. E. D. Hoofdpijnen kunnen gewoonlijk worden toe geschi-even aan eeix slechten toestand van dc maag en aan een gestadige ophooping in het organisme van achtergebleven afval stoffen, die het bloed vergiftigen en den al- geheelen gezondheidstoestand benadeelen. Verdrijf deze giften voorkom dat zc zich ooit weer kunnen vormen en u zult nooit meer eenige last hebben. En dat is de manier waarop Kruschen Salts verlichting bx-engt voor hoofdpijnen vlug cn blijvend. Kruschen Salts helpt de natuur om uw lichaam volkomen te zuiveren van alle ach tergebleven, v:\stoppende afvalstoffen. Be gin morgen direct met ,.de kleine dagelijk- sche dosis" Kruschen Salts. Dan zult u heel gauw hebben afgedaan met al uw hoofd pijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij a.ilc apothekers en di'ogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. STRALENDE GEZONDHEID VOOR EEN CENT PER DAG. Nu is het di:- meest geschikte tijd dit alles eens zelf te ondervinden op het oogenblik kunt u Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden fla cons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn, met een gi-atis pi-oefflacon. U kunt dezen gratis proef flacon gébruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En aLs u na deze proef niet volkomen tevreden bent kunt u den grooten flacoxx terugbrengen bij den win kelier waar u hem kocht en hij zal u uw f 1.60 (uw geheele uitgave) zonder onwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van fl. 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar uw apotheker of drogist, voordat hij- deze groote proefpakket! uitver kocht heeft. Deze cijfers zijri zoo vervolgde spreker overtuigend. Bij het bijzonder ondex-\v(js zijn er klassen met 48 tot 53 kinderen, omdat er geen ruimte is. Het is vooral op de R.K. scholen een nood toestand. Het vexwolg ondei'wijs kan niet voldoen aan de behoeften als het blijft, zooals het nu is. Het moet gereorganiseerd worden om tic honderden die alleen lager onderwijs hebben genoten. De voikskindei-en hebben daarop recht. Het beste is als B. en W. een com missie benoemen om deze zaak te bestu- deeren. De salarissen die bij het buitengewoon 1. o. betaald worden zijn te hoog. Er mag onder scheid zijn, maar het is onjuist, dat een onderwijzer bij dit onderwijs meer verdient, dan een hoofdonderwijzer met 3 taaiakten en wiskunde. Ex- is ook een noodtoestand wat betx-eft de gebouwen bij het M.O. De toestand bij de Meisjesschool is een noodtoestand, die kan niet zoo blijven. Zijn er geen particuliere ge bouwen te krijgen die voor een tijdelijk on derdak geschikt zijn? Er kan bezuinigd worden bij het M.O. door de rijksvoorschi'iften te volgen wat de grootte der klassen betreft. En zouden enkele Middel bare scholen geheel opgeheven kunnen wor den. Het maximum aantal lesuren der leex-ax-en kan ook van 26 op 30. zooals het rijk doet. Als de rijksi-egeling een nadeel voor het onderwijs zou zijn, dan zou de gemeente ook moeten meewerken om dezelfde uitzonde- rings toestanden mogelijk te maken aan de bijzondere middelbax-e scholen. Dan moet dc gemeente subsidie daarvoor geven aan de bijzondere scholen, want dat is een eisch van rechtvaardigheid. In vex-band met de crisis zou spi-eker thans daartoe geen voorstel doen. Mevrouw Elzinga (V. D.) herinnerde aan haar rede van verdeden jaar over den onhoudbaren toestand aan de Meisjesschool. Waar willen B. cn W. het nieuwe gebouw zetten zoodra het mogelijk is. Spreekster betoogde nog eens, dat aan deze school wel tei'dege middelbaar onderwijs ge geven wordt. Verleden jaar hebben ver-schil lende leden daai'over een verkeerd stand punt ingenomen. De heer Peper (Communist) hield vol, dat te veel bezuinigd is op het onderwijs voor- het volkskind. Het instituut schoolkleeding cn school- voeding moet worden uitgebreid. Evenzoo het onderwijs aan de openluchtschool.. Haar lem kan niet volstaan met één openlucht- school voor 150 kindei-en. omdat gebleken is. dat voor zeervele kinderen een vei-blijf van 6 maanden te kort is gebleken. Er moeteix ook verschillende nieuwe open bare scholen gebouwd worden, want er is ruimte te kort. De cijfex-s van den heer Weustink over bet kinderen-aantal heeft spreker nog niet kun nen onderzoeken. Er is wellicht uit af te leiden, dat de R.K. ouders wel veel kinderen hebben, maar dat die kinderen voor een deel naar de openbare school worden gestuurd. De 1100 voor de schoolreisjes moet her steld worden, evenzoo de 3500 voor school prijs j es. De heer Visser uitte zijn voldoening over het beleid van B. cn W. op onderwijs gebied. Er zijn wel moeilijke en pijnlijke be slissingen genomen, maar die waren door bevelen van hooger hand en door dc tijdsomstandigheden noodzakelijk geworden. De houding van B. en W. ten opzichte van de 8 November-betooging was juist. De regeering meende ook dat men zoo'n beloo ging niet mag tegenwerken maar ook niet bevorderen. Ook spieker acht scholenbouw in de naaste toekomst noodig. Spreker vond het jammer dat nog niets bereikt is wat de Radio-distributie betreft. De heer Gr oenen daal (S. D. A. P.) drong er op aan zoo spoedig mogelijk dc Na zorg niet de werkverrichtingen in één gebouw onder te brengen. 1-Ioe komt het, dat er een lecraar ïn de li chamelijke opvoeding is die al 25 jaar oen dubbele betrekking in gemeentedienst heeft. Het onderwijs lijdt daax-door. De heer Wolzak (A. R.) besprak de in September genomen bezuinigingsmaatregelen bij het voorbereidend onderwijs. Die worden niet geheel juist toegepast wat het bijzonder vooi-bereidend onderwijs betreft. Er wordt namelijk geen enkele uitkeering gedaan voor het hulppersoneel. Dit komt omdat vroeger in de verordening stond, dat de hulpen van het bijzonder voorbereidend onderwijs f 300 minder salaris zouden krijgen dan bij het openbaar vooi'bereidend onderwijs. Nu is in September bepaald, dat dc hulpen bij het openbaar onderwijs f 300 zouden krijgen. Ergo geeft men voor de hulpen bij het bij zonder onderwijs niets. Dit is lettorkiicchterij Het was de bedoeling, dat de hulpen bij het bijzonder ondeiwijs ook niet meer krijgen dan f 300. Laat. de raad toonen. dat hij een andei-e opvatting van dc zaak heeft dan het ge meentebestuur. Daartoe stolde spreker een motie voor. Mevrouw M a a r s c h a 11 (S. D. A. P.) be toogde, dat als dc toestand beter wordt, et- veel kleuterscholen gebouwd moeten woi'dcn, want de achterstand is heel erg. Spreekster vroeg naar de afvloeiing van de helpster bij het openbaar voorbereidend on derwijs. Krijgen de helpsters geen wachtgeld? De heer Boes (V. D.) achtte den tijd om wenschen te uiten niet geschikt zij worden immers toch niet verwezenlijkt. Het lager onderwijs, dat na de bezuiniging.s maatregelen gegeven wordt, behoeft niet op lager peil te staan. Wat door den Bond van Ned. onderwijzers voor de schoolvoeding gevraagd wordt is bil lijk. Spi-eker zal dit vex-zoek steunen. Veel wat de heer Weustink in zijn sympa thieke rede gezegd heeft, kan spreker onder- schi'ijven. Het zal evenwel de vraag zijn of Haarlem de boventallige ondexwijzers zal kunnen handhaven. Er zullen nieuwe scholen gebouwd moeten worden. Dc opeixbare exx bijzondere scholen die noodig zijn moeten er komen. Het vervolgonderwijs moet gereorganiscei-d woi-den. Er moet een ander soort onderwijs komen. Er moeten nu reeds plannen gemaakt worden voor het nieuwe gebouw van de Meis jesschool. opdat zij uitgevoerd kunnen wor den als de tijd even verbetert. De heer West er veld (S. D. A. P.) wees er op. dat ook sterk bezuinigd ls bij liet mid delbaar en voox-bereidend onderwijs. De leeraren hebben daai'bij medegewerkt. De S. D. A, P. kan niet meewerken aan een gelijkstelling van het middelbaar en voorbe reidend onderwijs. Er is hier geen leerplicht, zooals bij het lager ondenvijs. De openbare middelbare en voorbereidende scholen kun nen zonder bezwaar bezocht worden door kinderen uit R.K. en Protestantsche gezinnen De heer Oversteegen (Communist) zei. dat de heer Visser onwaaiixeden heeft verkondigd over de arbeidei's. De voorzitter: ik roep u over die uit lating tot de orde. De hoer O v o rs t e e g e nals u het daar bij laat vind ik het goed. Spreker betoogde, dat de arbeiderskinderen die aanleg hebben om te studeeren daarin, belet worden door de noodzakelijkheid, dat zij voor het brood moeten gaan werken. Daarna werd de zitting verdaagd tot Vrij dagmiddag. ARROND.-RECHTBANK. DIEFSTALLEN. Tc Zaandam, Een 21-jarig Amstei'dammcr is op 3 Octo ber des avonds naar Zaandam gegaan ..om iets te verdienen". Hij trof daar een rijwiel aan, dat hij meepikte en naar Amsterdam bevrachtte op het station. Spoedig daarop is hij gearresteerd. Hij had zich nu te verant woorden voor de rechtbank on bekende. De Officier heeft een rcclassecringsrupport gevraagd, dat ongunstig luidt: verdachte is brutaal, verkeert in slecht gezelschap, be zoekt spcelgelcgenheden. Een eisch van 5 maanden gevangenisstraf met aftrek wordt uitgesproken. Tc Heemskerk. Op 6 October zou een jong visc'nventer uit IJmuidcn. thans gedetineerd, zich in Heems kerk hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 8 gulden, die in een doosje zaten In een kast van een bewoonster aan den Rijksstraat weg. Twee rijksdaalders en drie guldens wa ren tusschen l en half 3. in den tijd dat de visc'nventer in het. huis geweest kon zijn ver dwenen. Hij is achter onx dc woning geloopen, den keuken ingegaan en heeft door de voor deur het huis weer vei-!aten. Gearresteerd na dit geval ontkende hij eerst in de woning geweest te zijn. Den vol genden dag bekende hij dit. doch verklaarde in het huis ontvangen te zijn door een mars kramer met een baard, dien hij voor den eigenaar van het huis hield. Deze heeft hem te woord gestaan en door de voordeur ze- loodst. Andere personen heeft hij niet gezien in dat huis en gestolen heeft hij niet. De president m r. Th. M a a s se n acht dit verhaal onwaarschijnlijk. Ook de officier mr. M. W. Pa ar dek oo- por Overman twijfelt aan de aanwezig heid van den „gocdmoedlgcn Sinterklaas". Verdachte staat ongunstig bekend, heeft jaren in een opvoedingsgesticht doorge bracht. is reeds eerder veroordeeld wegens diefstal. De eisch luidt 10 maanden met af trek. Verdediger mr. W. Brict. gelooft, dat het verhaal van verdachte mogelijk is. Bewijs acht hij niet geleverd voor don diefstal, wes halve hij vrijspraak pleiten onmiddellijke in- vrijheidsstelling verzoekt. De rechtbank vindt, hier geen termen voor aanwezig. Verdachte houdt vol onschuldig lc zijn aan den diefstal Tc Alkemade. Een ruit van een woning in Alkemade is op 13 Dee. 1931 stukgedruktwaardoor een on- genoode gast toegang verkregen heeft tot een kamer. Hier stal hij uit een portefeuille een bankbiljet van f 25 en een van 10. Wie het gedaan had was niet na te gaan. Totdat eenige personen aan den veldwach ter kwamen zeggen: ..Hou dien man eens in de gaten, die weet er. geloof Ik. meer van". Dc veldwachter verhoorde den aangeduiden jongen en oen vriend. Een hunner ontkende, de ander bekende, 'met het door z'n vriend gestolen geld op stap gegaan te zijn. Later oe- kende do dader, een 20-jarig los werkman, ook volkomen. Zijn strafblad is niet schoon, wegens dief stal is luj reeds veroordeeld cn vaak wegens strooperij en baldadigheid. Dc Officier cisrht een gevangenisstraf van 9 maanden met af trek. Ml*. B. W. Stompe pleitte clementie. Tc Lissc. Daarna stond terecht oen 22-jarig los work men. die in den nacht van 4 op 5 November cei-st in Loimuiden door openschuiven van een raam zich toegang verschaft heeft tot een woning, waaruit hij een mandflcsch brandewijn stal. Vervolgens doodde hij een tam konijn en probeerde uit een huis in Lizse geld weg te nemen, doch werd gestoord, ter wijl bovendien het doosje, dat hij uit de kast gehaald had, geen geld dochknoopen bevatte. Verdachte bekende. De flesch heeft, hij 5n een riethoop verborgen, waar ze later inder daad is gevonden. Op den weg zag hij even later iets wits, hij schrok, dacht dat, een poes was en gaf het dier een schop, zoodat. het dood bleef liggen. Het bleek een konijn te zijn. Na do mislukte knoopendicfstal heeft hij met den eigenaar van het huis gewor steld. Do officier acht de feiten ernstig. Het strafregister vertoont meer veroordeelingen wegens diefstal, in het dossier liggen nog ettelijke pi-oces-vcrbalcn voor diefstallen in Rijnzaterswoude, Lissc. Voorhout. Door ver dachte ls eenige malen tegen boeren dc be dreiging geuit: ..Je moet me 25 geven, of ik steek je dc boel in brand". Hier moet een afschrikwekkend voorbeeld gesteld worden cn dc officier vraagt een jaar gevangenisstraf met aftrek ven preventief. In al deze gevallen zal dc rechtbank over 14 dagen uitspraak doen. Voor den Kantonrechter. Het verkeer van rechts! Een melkhandelaar le IJmuidcn stond te recht. omdat hij op 26 October des morgens tegen 11 uur met paai-d cn wagen in sukkel drafje de Tuindersstraat is uitgekomen on den Velserduinweg overgestoken, zonder het vei-keer, dat van rechts kwam in dit ge- van een motor den voorrang te laten. Do motor reed, volgens getuigen met een snel heid tusschen de 25 en 35 K.M. Een getuige op de fiets achter den melkboer aanrijdende had gezien, dat de melkhandelaar noch rechts, noch links keek en in een zelfde tempo overstak. Een andere getuige zeide. dat de motor rijder het ongeluk had kunnen voorkomen. Als hij langzamer gereden had. als hij achtex* den wagen om was gegaan, dan zou er niks gebeurd zijn. Maar de motorrijder kon niets zien door de bocht in den weg en hij reed te hard bovendien. Dc ambtenaar zcide, dat het rijden van den motorrijder in dit geval niets ter zake deed. Verdachte heeft niet opgelet en had het verkeer van recht moeten laten voor gaan. Hij eischt 15 subs. 15 dagen wat de kantonrechter verminderde tot 10.— subs 10 dagen N.V. DE MI7TNCK KEIZER. De NfV. Ned. Staalfabrieken vfh J. M. de I Muinck Keizer leden over het afgeloopen boekjaar een verlies van 182.631. De voor uitzichten zijn ongunstig.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11