STA TEN-GENERAAL Werkverschaffing en steunverleening. CRICKET HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 1 DECEMBER 1932» WERKLOOZENOPTOCHT UITEENGESLAGEN. TWEEDE KAMER. Allerlei wenschen in de Kamer. Normale werken of ontginningsarbeid? Men moet voorzichtig zijn. Een Engelsch voorbeeld. Duitsche musici en Duitsche dienst meisjes. Wijziging der Winkelsluitingswet. Moet Dr. Vos zijn ontwerp intrekken? Veertigurige werkweek. Werkverschaffing en steunverleening werd vandaag aangesneden. Inderdaad aangesneden. Toen de Kamer hare discussie begon, stonden reeds 21 sprekers ingeschreven. Toen dc discussie eindigde waren er nog enkele bijgekomen. Met het gevolg dat mee wegens de avondvergadering niet alleen de minister niet aan het woord gekomen is, maar zelfs het sprekerslijstje niet werd af gewerkt. Zoodat Dinsdag waarschijnlijk de begrootings discussie zal voort kabbelen met tragen gang. Dinsdag en niet morgen. Want voor morgen staan er weer een aan tal van crisiswetjes op het programma. Vatten we dus het bepleite, het besprokene samen. Alles zien we immers weer bij de minister. De heer Van Voorst tot Voorst opende.de rij. Hij klaagde er over dat tenslotte van de uitgaven voor werkloosheid en armenzorg, thans door de crisis, de financieele positie van tal van gemeenten wordt geschaad en de belastingen worden opgevoerd tot het on draaglijke toe. De heer Van Voorst pleitte ervoor de kosten der crisiswerkloosheid vol ledig op het Rijk te doen drukken. Althans tijdelijk. Zóó sterk spraken de heeren Bakker en J. ter Laan zich niet uit. Wel pleitten zij voor meerdere hulp van het Rijk. De heer Bakker wilde wat meer soepelheid, wanneer een gemeente de normale 25 pCt. niet dragen kan en niet een onmiddellijk scherp drukken van nu eenmaal bestaande uitgaven. De heer J. ter Laan noemde een algemeen werkende verhouding van 5 pCt en 1 6 de meest juiste en de rechtvaardigste. De heer Van Voorst merkte op dat het vooral de kleine gemeenten zijn, welke onder den druk komen. Hij geloofde, dat er veel te voorkomen zou zijn. wanneer de boeren bedrijven meer werden geholpen. En hij uitte een gedachte, welke later ook door de heeren Hfemstra. Bakker en Ebels werd geopperd. Thans toch zoo betoogden ze worden de werkloozen in werkverschaffing te werk gesteld aan heide-ontginning, welke dan nog maar slechten cultuurgrond zal opleveren. En dat, terwijl de oude cultuurgrond op de boerderijen verwaarloosd wordt. Is hieraan niets te doen? Is niet werkverschaffingte brengen door arbeid op de boerderijen? Met een zekeren loontoeslag. We vermoeden echter, dat de bewindsman daartegen wel bezwaren zal hebben. Behalve deze arbeid op de boerderijen heeft de Kamer den minister heel wat ob jecten voor werkverschaffing aan de hand gedaan. Er worden ook naar het gevoelen van Dr, v. d. Tempel op het oogenblik veel te weinig groote werken aangevat. Naar zijn meening moet begonnen worden aan electri- ficatie, spoorwegplannen, automatiseering van de telefoon, vliegvelden, begraafplaatsen, bouwrijpmaken van grond. Dat zou alles zeer wel kunnen uitgevoerd worden, wanneer het maar organisatorisch juist werd aangevat. Dr. v. d. Tempel beval dan aan een algemeen contact in het leven te roepen voor de werk- loosheidsvragen tusschen het Rijk en de Ge meenten. Een gedachte welke de heer Ebels mee gaarne ondersteunde. Buiten de door den heer v. d. Tempel op gesomde mogelijkhoden. noemde de heer Van Voorst bebossching. ook de heer Hiemstra deelde zulks. De heer J. ter Laan pleitte voor woningbouw en voor beplanting van het Duin gebied. Intusschen, dit alles kost geld. De heer Krijger drong tot groote voorzichtigheid daar mede. herinnerde aan de Engelsche ervaring. Een Engelsche minister heeft volgens hem onlangs uitgesproken, dat al het schenken van groote sommen uit de openbare kas geen wezenlijke bijdrage hebben geleverd tot op lossing van het werkloosheidsvraagstuk. De heer Krijger sprak woorden van groo- ten lof tot den minister de heer Maenen was hem daarin voorgegaan en de heeren Kortenhorst en Amelink volgden voor wat hij aan de werkverschaffing deed, hij en zijn ambtenaren. De heer Kortenhorst echter wel wat gereserveerd. Immers hij merkte op, dat er over de werkverschaffing en de steunverleening niet zooveel behoefde gesproken te worden, wan neer de dienst slechts goed functioneer die. De heer Maenen had de klacht, dat verschil lende gemeenten zoo lang moesten wach ten voor zij antwoord kr.-gen op aanvragen om hulp bij werkverschaffing en steunver leening. De lof van den heer Krijger stond tegen over de klacht en wat meer het geval was de wenschen van velen. De wenschen van velen op heel liet gebied der werkverschaffing. De heer v. d. Heide brak een lans voor de bevordering van den afzet van fabrieksturf naar de fabrieken in de vsenkoloniën. De heeren Maenen. Bakker en van Voorst wenschten de plattelandarbeiders niet te werk te stellen ibij den centralen wi?rkver- schaffingsar'oeid zij vreesden voor schade aan de moraliteit-. De beer Hiemstra en Ame link noemden die uifckeerïngsnormen voor steun in de plattelandsgTimenten te laag. In het algemeen vermelden we de heeren Amelink, Hiemstra en Bakker betoogde men de noodzakelijkheid van een hooger be drag aan weekloon wanneer men door werk verschaffing geholpen wordt, dan wanneer men alleen steun ontving. De uitkeeringsnormen ondervonden ook critiek. Waarom wordt er niet genoeg reke ning gehouden met de grootte van 'het gezin? Waarom Wordt een gedeelte van de steun verleening afgetrokken, wanneer uitwonende kinderen inkomsten genieten. De agrariërs Bakter en Hiemstra vroegen om verhooging van dc werkvarschafflng- ioonnormen voor de arbeiders ten plattelan- de. Mej. de Jong diende een motie in. bedoe lende in de steunregeling ook bij de ouders inwonende volwassen kinderen te betrek ken. Dr. Vos hoopte, dat d? minister, wanneer hij geneigdheid mocht 'nebben, op veel van deze wenschen in :e gaan, toch st eeds in het oog zou houden, dat de prikkel om normaal werk te zoeken niet mooht verloren gaan. Het normale werk. dat moet ten slotte hei- doel blijven. Waarom ook dr. Kortenhorst van een aanvattien van normaal werk als werkverschaffing ndet wilde weten. Wordt normaal werk als zoodanig ondernomen, dan zag aan den anderen kant de heer Kuiper geen enkele reden aanwe-zig om werkver schaffingsmethoden -toe te passen. Dr. Vos vroeg 's ministers aandacht voor het feit der vele musici hier te lande, ter wijl onze musici dn Duitschland worden ge wis er d. Mevr. BakkerNorfc vroeg 's ministers aan dacht voor de vele Duitsche dienstmeisjes hier, daarom worden werklooze fabrieks meisjes niet bekwaamd voor een huishoude lijke betrekking? De jeugdige werkloozen hadden uiteraard de volle aandacht van verscheidene sprekers. De heer Kupers dankte den minister voor zijn jongste circulaire te dezen opzichte, maar hoopte toch ook, dat deze belangen niet uit hét oog zullen worden- verloren. Hij vroeg met nadruk en de heer Longman viel hem bij om werkverschaffing ook aan jeugdige werkloozen. Wanneer in een gezin zoowel vader als zoon werkloos is en er wordt een keuze gedaan, dan moet de zoon geholpen worden aan werk. Algemeen werd is-r aange drongen op vermeerdering van 'het ontwik kelingswerk, de vakopleiding. En dan niet al leen zei Mij. de Jong voor de jongens, maar zeker evenzeer voor de meisjes. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering werd met Arbeid en Economische Zaken begonnen. Eerst in algemeene beschouwingen. Hier werd weer over de crisis gesproken. Dr. Kortenhorst schetste nog eens de ontwikke ling al was 't dan maar in telegramstijl. We gaan daarop niet meer in, omdat het na pluizen der oorzaken zoo langzamerhand vervelend wordt. Meer aandacht heeft hij, die wegen aanwijst naar resultaten voor het opvangen der gevolgen. De minister geloofde in tegenstelling tot Dr. Kortenhorst dat hij in zijn contingenteeringspolitiek het juiste midden hield. Omdat die politiek niet moet zijn als de buitenlandsche, welke invoer af snijden, maar een meer conservatoire: be houden wat in de normale jaren hier aanwe zig was. Of Dr. Kortenhorst dat toejuichte? Dr. Kortenhorst had ook gevraagd om spoe dige invoering van de reeds aangenomen clearingwet. De minister sprak van de nood zaak van voorzichtigheid met dit tweesnij dend wapen. We kunnen dat alleen gebrui ken, wanneer het ons in de hand wordt ge drongen. Intusschen heeft de liggende wet sterke preventieve werking. Natuurlijk had Dr. Kortenhorst weinig'fi-i ducie in de komende Londensche conferen tie. De minister bleef hopen. Hij bleef voor zijn beleid ook vasthouden aan zijn ideaal van vrijhandel al zal er telkens weer met de antarkische neigingen van andere landen moeten worden rekening gehouden. De winkelsluitingswet kwam zoowel in de algemeene beschouwingen ter sprake als bij de afdeelingen der Arbeidswet. Dr. Vos klaag de over die~wet. klaagde over de toegebrach te schade. En de heer van Hellenberg Hubar had ook, zij het niet- zoo sterke, bezwaren. Intusschen, de bewindsman heeft een wets ontwerp aangekondigd tot wijziging van de wet. om haar in de practijk aan den dag ge treden bezwaren en moeilijkheden. Met deze wijzigingen stemden de heeren Schaper, van Hellenberg Hubar. Drop. Joekes in. Zij riepen den heer Vos op, zijn initiatief-ontwerp maar in te trekken, ten einde het werk van den minister niet te blokkeeren. De heer Schaper noemde Dr. Vos een door hem zelf gegeven voorbeeld. Destijds had hij een initiatief- ontwerp betreffende den achturendag inge diend. hetwelk de heer Schaper echter terug nam, toen er van de regeering zelf een ant woord binnengekomen was. Op een vraag van Dr. Kortenhorst zegde de minister toe. dat zijn economische voorlich tingsdienst gaarne een beroep op de pers zal. doen. wanneer hij belangrijke economische berichten te publiceeren heeft. De afdeeling-arbeidswet heeft opnieuw een groot aantal sprekers naar het spreekge stoelte gevoerd. In het midden der belangstelling stond de 40-urige werkweek. De heer Kupers had van den minister wat meer enthousiasme ver wacht voor het onderzoek, dat te Genève zal plaats hebben. De andere sprekers, de heeren Kuiper. Bakker. Loerakker, Amelink drukten zich wat meer gereserveerd uit. Zij juichten echter het bestudeeren te Genève toe. Want de werkloosheid be teekent ook naar hun ge voelen een bedreiging van de zedelijke krach ten in ons volk. Zij gewaagden van den in vloed van de mechanisatie. Intusschen had den zij er geen bezwaar tegen, wanneer de 40-urige werkweek in den Hoogen Raad van Arbeid zou besproken worden, een bespre king, die de heer Joekes zelfs gaarne wilde bevorderd zien. Maar zeiden Dr. Kortenhorst en de hee ren Bakker en Amelink wanneer er nu te Genève een conventie tot stand komt, betce- kent. dat dan ook algemeene ratificatie? Hier te lande is niet eens de 8-urcn conventie ge ratificeerd. Dan waren er de jaarlijksche verschillen over het tot. stand brengen thans van de ver bindendverklaring der Collectieve Arbeids overeenkomst. En een aantal afzonderlijke punten werd besproken. Mej. de Jong klaagde er over dat de nieuwe Directeur-Generaal van den Arbeid in het interview bij zijn ambtsaanvaarding eigen lijk poogde op den stoel des ministers te gaan zitten. Dr. Vos en Mr. Joekes brachten groote hulde aan zijn voorganger, den heer Zaal berg. Voor chauffeurs, voor vrouwen en kinde ren in den landarbeid, voor werkers in het café-restaurantbedrijf werd gepleit-, ten einde ze onder de Arbeidswet getracht te krijsen, Door de heeren Schaper. Kupers. Loerakker, Amelink en Joekes. De heeren Schaper, kortenhorst en Dr. Vos klaagden er over, dat zoovele arbeiders en ambtenaren, den 8-urendag bezittende, in hun vrijen tijd rich voor weinig geld aan bij werk geven. daarmede hunne medearbeiders sterk hinderende. Om één uur sloten we onze enveloppe. De minister was nog niet aan het woord. INTIMUS. RELLETJE IN DE JORDAAN. VOORWAARDEN WERDEN OVERTREDEN. Een groote optocht van werkloozen, waar voor de autoriteiten op bepaalde voorwaar den toestemming hadden gegeven en welke van het Amstelveld door het Frederik Hen drikplantsoen naar de Noordermarkt te Am sterdam zou trekken, is in den vroegen mid dag op de Elandsgracht en omgeving door de politie ontbonden omdat de gestelde voor waarden niet werden nageleefd. Daar velen van de deelnemers en ook de leiding aan het bevel tot uiteengaan geen ",e- volg wilden geven, is de politie in genoemd stadsdeels tot krachtdadig optreden overge gaan, waarbij het tusschen betoogers en po litic tot hevige vechtpartijen is gekomen. De politie zou den stoet zonder cenig op treden vafi haar kant tot het eindpunt, aan de Noordermarkt. hebben laten voorttrekken, indien zich niet, in strijd met het desbetref fende verbod, spreekkoren hadden gevormd. Herhaaldelijk heeft de politie gewaarschuwd dat daarmede opgehouden moest worden, doch toen aan deze bevelen ook door de lei ding van den optocht, geen gevolg werd ge geven, achtte de inspecteur, die aan het hoofd stond van de den stoet begeleidende politiemacht, het noodzakelijk hem te doen ontbinden. Aanvankelijk leek het of er aan de uitvoering van dezen order geen moeilijk heden in den weg gelegd zouden worden, doch plotseling werd uit den stoet het parool gege ven om in gesloten formatie te blijven door- loopen. Een aantal betoogers keerde zich tegen de politie; zoo werd getracht de paar den der politie-ruiters te doen struikelen door deze dieren rijwielen voor de pooten te werpen; andere vechtersbazen keerden zich tegen de agenten en trachtten d-eeen de uit voering van den gegeven order te beletten. De politie zag zich hierdoor genoodzaakt, met sabel en gummistok te chargeeren. waarbij over en weer rake klappen werden uitgedeeld. De geheele demonstratie werd uiteengejaagd: eenigen tijd later moest de politie ook op de Noordermarkt kraai"!tdadig optreden, aange zien op dit punt wmand, die op een fontein was gekommen. van deze standplaats de menigte opwekte om zich opnieuw tot oen stoet te formeeren. Daar het er naar uit zag dat dit ook gebeuren zou. voerde de politie wedcl'om eenige charges uit. Voorzoover ons bekend is. is niemand ernstig gewond. In de leiding van den op tocht. welke was georganiseerd door het Werkloozen Strijd Comité, liep ook het. Com munistische lid van den gemeenteraad Hui- zinga mee. NIEUWE LEENING AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam stellen aan den Raad voor een géldleening aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste 5 millioen nomi naal kapitaal. Deze leening zal worden aan gewend ter bestrijding van de reeds gedane kapitaalsuitgaven, waarvoor het gebruikelijk is leeningen te sluiten met een vaste aflos sing en een looptijd van 40 jaar. Van oen bankiersconsortium is een aanbieding ont vangen tot opneming van deze leening. TWEEDE GEVAL SACCO EN VANZETTI? 84-JARIGE PLEIT VOOR HAAR ZOON. Vrijdagavond arriveexi; aan het Centraal station te Amsterdam met den trein uit Hamburg, Marey Mooney. de 84-jarige moe der van Tom Mooney. die sinds 1926 met Warren Billings in Californië gevangen zit. en voor welke beiden internationaal een am nestie beweging gevoerd wordt. Het geval Mooney-BIllings is in dc pers meermalen genoemd, voor kort nog bij ge ruchten dat revisie van het vonnis te ver wachten zou zijn. Zij waren eerst ter dood veroordeeld, welke vonnis later in levens lange gevangenisstraf veranderd is. en wel als daders van een bomaanslag terwijl dooi de veroordeelden en hun advocaten bewijzen van onschuld worden bijgebracht en de ver oordeeling in vei-band wordt gebracht met door beiden gevoerde stakingsactie en agi tatie tegen de deelneming van de Vereenigde Staten aan den wereldoorlog. Marey Mooney maakt-, daartoe in staat gesteld door de Int. Roode Hulp (I.R.H.i in gezelschap van Carl Hacker, organisatie- secretaris van de Amerikaansche sectie der I.R.H., een tournee door Europa tot verster king van de amnestiebeweging voor haar zoon en Warren Billings. Ze is deze week in meetings is Duitschland opgetreden, het laatst te Hamburg en spreekt Zaterdagavond te Amsterdam in de Beurs van den Diamant handel. Weespevplein .Amsterdam en Zon dagavond in het Verkooplokaal Goudsche Singel, Rotterdam, waarna zij zich naar Engeland zal begeven. DE ZAKENVLUCHT VAN DER LEEUW. Het echtpaar Van der Leeuw uit Rotterdam is op zijn vliegtocht naar Afrika van Gabes gestart om 7.20 plaatselijken tijd en om 9.55 pl. t. te Tripolis aangekomen. Onderweg had men met slecht weer te kampen. ZES EN VIJFTIG BOEREN VEROORDEELD. CRISIS VARKENS WET OVERTREDEN. Dc kantonrechter te Amersfoort- Mr. Van Son heeft uitspraak gedaan in strafzaken tegen zes en vijftig verdachten uit de om geving van Amersfoort ter zake van over treding der Crisisvarkenswet. Op 17 November j.l. had de ambtenaar van hot- Openbaar Ministerie mr, Zijlstra bij dc behandeling dezer zaken boeten geëischt varieerende tusschen f 25 en f 500 voor ieder der verdachten, dat Is ongeveer uitkomende op f 5 per varken. In zijn uitspraak legde mr. Van Son den nadruk er op. dat de bepalingen van de Ge westelijke Varkenscentrale te Utrecht goed gekeurd zijn door den minister. Daar het hier een principieele zaak gold wilde cie kantonrechter ieder der 56 verdachten tot een gelijke boete veroordcelcr.. Hij stelde deze boete op I 20 subs. 10 dagen hechtenis. MOORD OP SCHÏEDAMSCHEN DIJK OPGEHELDERD? EEN ARRESTATIE TE AMSTERDAM. AMSTERDAM. 2 Dec. Gisteravond is aan boord van een in co Amsterdamsche haven aangekomen stoomschip gearresteerd een on eer 30-jarig man. De-ze arrestatie ge schiedde door een inspecteur van den Jusii- tieelen Dienst to Rotterdam, met medewer king der Amsterdamsche politie. Zij houdt verband met den moord, die korten tijd ge leden op den Schiedamschen Dijk te Rotter dam is gepleegd, waarbij een vrouw van ver dachte zeden op haar kamer door een zee man werd geword. De man is hedenmorgen vroeg naar Rotterdam overgebracht. VOETBAL. DUITSCHLANDNEDERLAND. Scheidsrechter: Otto Ohlsson. AMSTERDAM, 2 Deo.: Naar wij nader van den K.N.V.B. vernemen, zal de wedstrijd DuitschlandNederland, in tegenstelling met vorige berichten, worden geleid door den Zweedschen scheidsrechter Otto Ohlsson. WIJZINGING WEDSTRIJDPROGRAMMA. Blijkens de ,,Sportkr." zijn de volgende wij zigingen In het programma voor Zondag ge bracht: Uitgesteld zijn o.a. de wedstrijden Hermes- D.V.S., XehxesHilvzrsum, N.O.AJD.Middel burg, Leeuwarden—Veloci tas. Friesland Achilles. G. V. A. V.Sneek, VeendamAlci- des, T. H. B—L. D. W. S. IIJF.C.-VETERANENELECTRA. Zaterdagmiddag half drie spelen de II.F.C.- veteranen een wedstrijd tegen elect-ra op het terrein aan de Spanjaardslaan. E.D.O.—ALCMARIA VICTRIN. Met het volgende elftal komt E.D.O. uit: Van Roon, G. Zandstra. H. Swart. Koppen. Jansen, Oomen. Perukel Sr., H. Koene, Steffens. Perukel Jr.. J. W. Koene. De wedstrijd vangt aan om 1 uur. AJAX 2E.D.O. 2. De roodzwarten hebben het volgende elf tal: De Waard. J. Steffens. v. Weeren. Calland, C. Zandstra. J. Koene, C. Bruin, C. de Waard. H. Bruin, v. Gcemen. Schumacher. R.C.H. n—SCHOTEN. Ten einde in vorm te blijven speelt R.C.H. II a.s. Zondagmiddag twaalf uur een vrlend- schappelijken wedstrijd tegen Schoten op haar terrein te Heemstede. KINHEIM—BEVERWIJK. Kinheim speelt Zondagmiddag half twee een vriendschappelijken wedstrijd tegen Beverwijk in liet Sportpark V.G.Z. Voor de zen wedstrijd heelt de heer L. Peele te Be verwijk een medaille beschikbaar gesteld. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. In een uiterst spannenden wedstrijd moest IJ.F.C, dat bij Kennemerland op bezoek was, met 32 het onderspit delven. Dit is een fraaie prestatie van de oranjehemden, want sinds 1926 waren de IJmuidenaren niet door een Haarlemsche club geklopt. Z.S.V. begint zich langzamerhand te her stellen; de lastige ontmoeting tegen Tweede Jeugd werd met 4l gewonnen. Tramvogels kwam slechts met 8 man tegen V.E.W. op en verloor natuurlijk. Ulysses kregen tegen V. V, IJ. in Santpoort een gevoelige 71 nederlaag te slikken, waardoor zij de tweede plaats op de ranglijst aan Kennemerland moest af staan. Voor morgen is het volgende kleine pro gramma samengesteld: Afdeeiing A; Z.S.V.—V.E.W. Afdeeiing B: FRIGO—IJ.F.C. 2 TelefoniaKennemerland 2 Tramvogels 2Ulvsses 2 Uiysses 3—V.V.IJ 2 Afdeeiing C: V. V. R. A.Kennemerland 4 De eenige ontmoeting in de eerste afdee iing is die tusschen Z.S.V. en V.E.W. O.i .loopt deze uit op een flinkp overwin ning voor de thuisclub. SCHAKEN. COMPETITIE NOORD-HOLLANDSCHE SCHAAKBOND. Dezer dagen had in het gebouw Concordia Weesperplein Amsterdam een ontmoeting plaats tusschen het tweede tiental van Kijk Uit en het vierde tiental van A.S.C. Dc op stelling- en uitslag was als volgt; A.S.C. IV Kijk Uit II. 1 G. ter BraakeJ. Polderman 01 2 J. QueridoJ. Stals 01 3 M. StibbeA. Lanser 0l 4. W. WolfsbergenJ. de Vries 10 5. D. RepkoG. Schuurman 1/21/2 0 Mej. von LevemMr. A, Hellema 10 7 Mevr. A. de Saen MullerC. Post 10 3 P. WuisJ. Plugboer 10 9 C. BruinsmaTh Klauwers 1/21/2 10. M. TorenstraA. ter Haar 10 6—4 Een uitslag van 55 zou een juister bééld gegeven hebben van den wedstrijd. Uitslag 6e ronde onderlinge competitie: le groep B: A. Kok—H. Sant 1—0 A. LanserJ. Polderman 10 2c groep A: Th. KlauwersC. Post 10 J. KoelemeyJ. Plugboer 10 G. SchuurmanJ. de Vries (afgebroken) C. PostG. Schuurman 01 2e groep B: S. de Vries—G. Ba'.jet 0—1 J. BüderW. Deeldcr 10 2e groep C: A. de RuiterD. v. Rijswijk 10 H. Oderkcrk—I. Rietdijk 1—0 3e groep A: H. Groen—H. Ribbius 0—1 AUSTRALIc-ENGELAND. Heden is te Sydney in Australië de eerste testmatch tusschen Australië en Engeland begonnen en geheel Australië, maar ook heel Engeland leeft in deze gebeurtenis mee. Waarschijnlijk zal het bij onze tegenvoe ters op het oogenblik zeer heet. zijn en dit op zichzelf is een reden om zich met welge vallen als toeschouwer bij dezen wedstrijd tc denken. Zooals men nog wel zal weten. heeft Australië in 1930. toen de wedstrijden in Engeland werden gespeeld, de vermaarde „Ashes'* weten te behouden. Engeland is dus thans op herovering uit. Waarschijnlijk heeft het moederland in jaren niet zulk een mooie kans ops lagen gehad. Uit de resultaten van de tot nu toe gespeelde oefenwedstrijden kan men concludeeren, dat de bezoekers spoedig en goed in vorm zijn gekomen en vooral, dat zij veel runs weten bijeen te slaan. Met name van Sutcliffe. Ames en ook aanvoerder Jardine wordt in dit opzicht veel verwacht. Ames Is na een zwak begin plot seling losgekomen en de Nawab ol' Pataudl is, als gevolg daarvan, twaalfde man. De Australiërs zullen, onder leiding van Wood- full ook wel runs kunnen maken, maar men is er heel weinig gerust op Bradman, „the wonder-batsman" die tegen de Engel- schen totnutoe wonderweinig hoeft vertoond. Hij faalde de laatste weken tel kens en dat zal wei een deuk gegeven heb ben aan het voor een batsmen zoo noodige vertrouwen. De Engelsche bowlery is mis schien niet overmatig sterk met Mitchell, Bowes. Verity en Brown iTate is al in Aus tralië maar speelt nog niet mee) doch bij de Australiërs ls do aanval ook welecns sterker geweest. Het is alleen een kwaad ding dat de Engelschen nog nooit kennis ge maakt hebben met Fleetwood-Smith. O'Reilly cn Nash. hoewel zij Grimmett's listigheden zeer goed kennen. De wedstrijd wordt gespeeld „to a finish" en kan dus wel zes dagen of zelfs langer duren. Volgens Australische methode worden er acht ballen per over gebowld. BRADMAN SPEELT NIET. Do Telegraaf weet tc melden, dat Don Bradman op grond van zijn falen in de laatste weken, niet in de Australische test- ploeg uitkomt, die heden haar eersten wed strijd tegen Engeland begonnen is. Het is wel een einde als een nachtkaars, na het ve'.e geschrijf over de journalistieke werkzaam heden van Bradman in vereeniging met zijn uitkomen als testmatch speler. Voor Brad man zelf zal het wel nuttig zijn. want hij speelde den laatston tijd wel wat al te veel voor de bewonderende gallerij. GYMNASTIEK. VER G ADER ING CONCORDIA. Onder leiding van den heer F. G. J. van den Berg hield Concordia zijn najaarsverga dering in het gebouw ,.De Nijverheid". De voorzitter wenschte mej. S. Smit geluk met het door haar behaalde kampioenschap van den K.T.K. en deelde het bestuursbesluit lot het houden van een K.N.G.V.-marsch op 19 Februari a.s. mede. Gekozen werden als afgevaardigden naar de jaarvergadering van den K.T.K. de dames J. Bordes. G. C. van Huizen, J. van Dainme, A. Ostcrthun en C. Honing-Roosenboom, cn de heeren F. Bischot Jr., W. de Reus. J. Kooij- mans Sr.. J. M. Berrevoets, C. Pater. F. Jan sen en D. Jansen. Als afgevaardigden naar de K.N.G.V. ver gadering zullen optreden de heeren F. G. J. van den Berg en F. Jansen. Voorts werd In de bestuurs-vacature T. Dijkman voorzien door de benoeming van mej. A. Osterthun. Besloten werd. aan dc K.T.K, vergadering dc oprichting van een handbalscheidsrech- ter-cursus voor te stellen. Ter sprake kwamen verder: een gezamen lijke toch naar den drickringcnwedstrijd. de instelling van een rei.skas voor de a .s, Bonds, feesten en de verplichting van medische keu ring voor de leden. HOCKEY EERSTE RONDE BLOEMENDAAL-BEKER. De competitie staat Zondag weer ééns stil, thans voor de eerste ronde van den Bloe mendaal-beker, waarvoor alle Haarlemsche teams hebben ingeschreven. Een enthousiaste goede maatregel! Alleen II.BB. 2 ontbreekt op het appèl. De loting heeft het volgende resultaat op geleverd voor de eerste ronde: Laren—Bloemendaal Gooi 3—M.H.C. 2 HOC.—H.B.S. M.1I.C.Kameleon 2 Bloemendaal 3—Kieviten 2 Victoria 2—Bloemendaal 2 M.H.C. 3—Oh Kay Als Bloemendaal volledig naar Laren trekt, komt daar een Bloemendaalsche zege, al zul len dc scholieren daar wel heftigen tegen stand bieden. M.H.C. 2 gaat denzelfden kant op, naar Bussum om 't Gooi 3 te ontmoeten. Nu zal M.I-I.C. 2 toch wel eens moeten toonen in derdaad „2e klasse-fahig" te zijn door deze derde klassers te slaan. II.B.S. heeft natuurlijk weer zeer „geluk kig" geloot: liefst tegen H.O.C. Het lot Is II. B. S. weinig gunstig gezind, dit ls al lang zoo geweest en het schijnt zoo te blijven. M.II.C. ontvangt Kameleon 2. Bloemendaal 3 ontvangt Kieviten 2, dit is oen meer gelijkwaardige strijd tusschen twee derde kiasse-leams. waarbij Bloemendaal 3 kan toonen of haar afdeeiing sterker is. Bloemendaal 2 heeft een uitreis naar Rot terdam cn zal ongetwijfeld van Victoria 2 weten te winnen. M.H.C. 3 ontvangt Oh Kay. dus twee derde klassers. maar desondanks vreezen wij toch wel eénigszins voor de Musschen. WIELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE TE KEULEN. Guinibrcticre rijdt niet mee. Uit Keulen: Gemeld wordt dat Guïmbre- tièrc zich niet ln staat voelt om deel te ne men aan den Zesdaagschen wielerwedstrijd, waarvoor hij een contract had afgesloten. Naar men weet was de Franschman te Am sterdam gedwongen een strijd te staken we gens doorzitten. In de plaats van Guimbre- tièrc zal thans Broccardo. ook al een beken de uit den Amsterdamschcn wedstrijd, een koppel met den Zwitser Riciili vormen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 15