VOOR PI VROU ABR. MEIJER DE KEUKEN EN WIJ. OM ZELF TE MAKEN. HAARLEM'S DAGBLAD DECEMBER 1932 Om met koud weer over de jurkjes te dra gen is een vestje zooals we dat hier op het teekeningetje zien. wel heel practisch. Het wordt, als het wat koeler is, over het jurkje gedragen. Zoo'n vestje kunnen we heel ge makkelijk zelf maken. Het patroontje is zoo eenvoudig, dat iedere handige huisvrouw het wel kan knippen. We maken het uit vilt of wat goedkooper is uit peau de pêche cn om boorden het dan met wol, in festonsteek. Op de voorpandjes brengen we nog dierenap- plicaties aan, die het vestje iets gezelligs geven. Houden we een stukje stof over, dan maken we er nog een handtaschje en een mutsje van. We krijgen dan voor weinig geld en moeite een compleet stelletje. HOE WE OOK NOC KUNNEN BEZUINIGEN. Wc kunnen bezuinigen door het licht wat later op tc steken, door een keer minder naar den bioscoop te gaan, of een voordeellg jurkje tc koopen maar we kunnen óók be zuinigen door in onze huishouding op hoogst eenvoudige wijze boek te voeren. Het be hoeft volstrekt geen ingewikkeld systeem tc zijn met hoofd- cn bijboeken, we kunnen vol staan met een simpel schoolschrift, waar van we de pagina's in verschillende rubrie ken indeelen, bijv. „licht en verwarming", „voeding", „genotmiddelen" e. d. „Welk nut kan dat nu hebben?" hoor ik sommige huismoeders al vragen, „als het huishoudgeld „op" is merk ik het wel." Dat is ook volkomen juist, alleen dat we dan wèl heel zeker weten dat het „op" is, maar ge woonlijk niet begrijpen dat- het zóó gauw is gegaan en ons ook moeilijk meer kunnen herinneren, waaraan het wel is weg gegaan. En dus kunnen we ook niet controleeren of we het op de juiste manier hebben besteed. d.w.z. of we zoo veel mogelijk waarde voor ons geld hebben gekregen. Als we ons het no- teeren van onze uitgaven tot een tweede na tuur maken en telkens na een week of een maand eens nagaan, hoe we het huishoud geld hebben besteed hoe de verhouding tus- schen de verschillende uitgaven is, bijv. voe ding luxe uitgaven of voeding huur, dan zullen we dikwijls tot verrassende con clusies komen. De huisvrouw is eigenlijk een minister van financiën in- miniatuur, met dit verschil dat ze het,;nog wat moeilijker heeft, want zij kan niet, als de huishoudkas wat erg vlug leeg is, eenvoudig nieuwe bronnen van in komsten gaan „scheppen". En daarom kan ook niemand van de huisvrouw verlangen, dat ze al haar uitgaven onthoudt, zonder ze te noteeren. Wie geen lust heeft, om regel matig notities van de uitgaven te maken, zal goed doen het bij wijze van steekproef eens één maand te probeeren. We krijgen dan een duidelijk overzicht, met welke uit gaven we te zuinig en met welke we te royaal zijn. Allicht dat het aanleiding tot practische bezuiniging geeft. KeukeTiijelieTraeri g V '7 7 7 7 Voor het komende Sinterklaasfeest zal ik. u de recepten geven van enkele versnaperin gen, waarmee ge uw huisgenooten, vrienden en kennissen op den vijfden December kunt verrassen. Chocoladeborstplaat: 3 kopjes witte suiker, 2 kopjes basterdsuiker, 1 kopje melk, 1 eet lepel cacao, 1 eetlepel boter. Meng alle be- standdeclen dooreen en breng ze aan de kook, laat ze 10 minuten heel zachtjes door koken. Neem de pan van het vuur, roer de massa, totdat zij begint dik te worden en vul dan vlug de met boter besmeerde borstplaat- ring, die op een vel boterhampapier is ge plaatst. Neem de borstplaat niet uit den ring voor zij door en door is afgekoeld, anders breekt zij gemakkelijk. Een borstplaat op deze manier bereid, is zeer smakelijk; nog iets fijner kunt u ze maken door er. wanneer de pan van het vuur wordt genomen, 25 gram grof gehakte pinda's of hazelnoten door te roeren. Cliocoladctruffcls: 125 gram chocolade (ongeveer 4 reepen), 1 eetlepel melk, 50 gram boter of Delf ia, 50 gram poedersuiker; voor het omhulsel chocoladehagelslag of cacao. Laat op een zacht vuur de chocolade in de melk smelten, voeg er, onder goed roeren de boter of Delfia bij en neem de pan van het vuur. Roer de gezeefde poedersuiker door de massa en laat deze afkoelen, waardoor zij stijf wordt. Vorm met behulp van 2 thee lepeltjes balletjes van onregelmatigen vorm cn rol zo door de chocoladehagelslag of de cacao. Als u een leege bonbondoos of borst- plaatklstje keurig vult met deze truffels, dan is het een heel aardig geschenk, dat zeer vol doet. Gevulde speculaas: 150 gram bloem. 100 gram boter. 50 gram bruine suiker. 3 thee lepels speculaaskruiden (verkrijgbaar bij banketbakker of drogist); voor het vulsel: 150 gram amandelen, 150 gram witte suiker. 1 cl. geraspte schil van 1 citroen. Doe bloem, boter, basterdsuiker, speculaaskruiden en een snuifje zout In een kom. snijd de boter in stukken, kneed daarna met een koele, vlugge hand de bestanddeelen tot een soepelen bal. yerdeel deze in tweeën en rol ze uit tot 2 even groote plakken van 1/2 centimeter dik. Kook de amandelen even op. pel ze, vóór zij koud zijn. Houd enkele amandelen apart voor de garneering, vermeng de rest met de suiker, het ei en de geraspte citroenschil; maal alles tweemaal door de amandelmolen of vleesch- molen. Bestrijk een bakblik met boter, leg een plak deeg erop, bedek deze gelijkmatig met de amandelpers, leg de tweede plak deeg er bovenop. Plak ter garneering de achterge houden, gespleten amandeltjes op de koek en bestrijk deze ten slotte met wat losgeklopt ei. Bak ze 30 a 40 minuten in een matig warme oven. Neem de speculaas uit den vorm, als zij goed is afgekoeld, anders breekt zij. Presen teer dit gebak in langwerpige stukjes gesne den. ongeveer ter grootte van een domino steen. C. P. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. WEEKNIEUWS CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM Wij hunnen U een groote sorteering practische cadeaux voor het a.s. St. Nicolaasfeest toonen. Ik wil er U enkele noemen Peignoirs, frames-én lander pull oversvesten, mutsen en shawls, goud- doorstikte muiltjes met hoog hakje en bontafwerking, Japansche zakdoekjes en de bekende sterke Pyramid zakdoe ken. Voorts een groote partij ZUIVER LINNEN, handgeborduurde dekservet- ten, voor den zeer voordeeligen prijs van fl. 4.50 maat 130 x 130 c.M. U zult zeker tevreden zijn met uw inkoopen J- ZWART EN WIT. De beroemde ekster combinatie, waar voor al de Parisienne, waaraan toch maar do heele wereld een voorbeeld neemt, zoo verrukt van is, en die dan ook nooit haar bekoring zal verliezen. - - De teekening geeft een idee voor een kraag je met groote manchetten van wit piqué, dat zoowel een oud als een nieuw zwart jurkje alleraardigst kan maken. In de manchetten zijn knoopsgaten gemaakt, die of gepaspi- leerd of met den gewonen knoopsgatensteek omgewerkt kunnen worden; voor elke man chet fabriceert men van twee groote, zwarte knoopen een soort van reuze-manchet knoop, door ze met een verscheidene malen omwoelde draad aan elkaar te verbinden met een tusschenafstand van ongeveer 1 a 2 c.M. en sluit daarmee na het aanzetten de manchetten, die men, om ze mooi te laten zitten, iets zal moeten stijven. WILLY VAN DER TAK. MODERN ROODKAPJE. De juffrouw- uit de e'erste klas heeft sprook jes verteld, en nu mag kleine Nel vertellen van Roodkapje. Met een kleurtje van opwinding staat ze ijverig te vertellen. En toen kwam de wolf bij de grootmoeder en hapte haar op, en trok haar pyjama aan. dat Roodkapje zou den ken dat het heusch grootmoeder was. (Historisch) Lenie is vier jaar, dus nog maar een heel klein meisje. Ze praat nog een gebroken taal tje en ze wordt thuis nog als een baby be handeld. •Is die appel voor Lenie? Ja, die is voor Lenie!" Je kijkt naar haar blij gezichtje; dat is een belooning op zichzelf. Je geeft Lenie graag wat, je maakt haar graak blij. Er wordt rekening met haar wenschen gehouden, als ze ergens mee mag spelen neem je haar dat niet onverhoeds of, je bent bang voor een huilbui. Ze wordt ontzien als een klein gevoe lig wezentje, dat je het leven zoo aangenaam mogelijk moet maken. Ze ïs ook pas vier jaar. Maar daar komt een neefje op visite, 't Is een tenger, klein kereltje, veel kleiner dan Lenie. En hij is nog geen drie. Nu is Lenie plotseling „groot". ..Lenie, laat Fritsje met je blokken spelen! Lenie, neem Fritsje dien beer neit af! Kijk nu gaat hij huilen! Hè, wat ben je ondeugend tegen die kleine Fritsje!" Je bent er na aan toe Lenie „een naar kind" te vinden, omdat ze Fritsje den beer afneemt en hem met een vastberaden gezicht in haar eigen armpjes knelt. Want kijk die arme kleine Fritsje nu eens een bedroefd snoetje hebben! Hoe kan Lenie hem zooiets aandoen! Lenie hoort nu opeens tot de grooten. Een uur geleden was ze nog een klein kindje, nu wordt ze voor .,vol" aangezien, moet meehel pen het jongste lid van het gezelschap te ver wennen. Groot lijkt ze en zelfstandig bij het kleine neefje. Alles is betrekkelijk; zonder neefje lijkt Lenie klein en hulpeloos;; nu gaan we verge lijken en Lenie wordt een groote flinke meid. Maar of ze het zelf ook zoo voelt? Het blijkt van niet. "Sommige kinderen hebben dat wèl; al heel jong willen ze nog jongere kinderen bescher men. Zij vinden het wel echt om groot te doeon tegen kleine neefjes ze geven graag hun speelgoed. „Fritsje mag het wel hebben, die is nog zoo klein." Waarin opgesloten ligt, dat zij al groot zijn en dat hen dat met vol doening vervult. Maar niet alle kinderen hebben dat bescher mende; zij blijven dezelfde, ook als er klei nere kinderen bij zijn. Ze hebben dan even veel behoefte om vertroeteld en verwend te worden als anders. Ook in een gezin gebeurt het dikwijls, dat- het kleintje van twee alles toegestaan wordt en de „groote" van vijf zich daarvoor op moet offeren. Waarom? Omdat altijd het kleinste ons medelijden opeischt, omdat wij het meest hulpelooze willen beschermen. Maar laten we ons niet door den schijn laten bedriegen; een kind van vijf is ook nog hulpeloos en klein, kan het groot lijken bij een nog kei'ner kind. Het moet iets voor zijn jonger broertje of vriendje over hebben, goed, maar leer dat jonger broertje dan tegelijkertijd het „eer lijk zuilen we alles deelen". Als het neefje straks weg is zal Lenie weer het kleine kindje zijn. Ze zal de inbreuk op haar rechten weer gauw te boven komen en vergeten. Maar in een gezin kan het blijvend zijn; en dat kan tot verbittering leiden van het andere kind tegen het jongere broertje of zusje. Een kind wil een beetje verwend zijn, of 't twee, zes of tien jaar is. Het blijft een kind. dat zorg behoeft, dat liefde vraagt! BEP OTTEN. De keuken is een 'belangrijk vertrek in ons huis daar zal iedereen 't wel mee eens zijn Want nu nog' daargelaten of de weg naar het hant werkelijk door de an&ag zou varen, een feit is het toch maar, dat de voeding een zeer belangrijke factor in ons leiven is, niet alleen om in leven te kunnen blijven, maar ook met het oog op gezellige bijeenkomsten cn feestjes, op attenties die wij elkaar be wijzen willen, en op ziekte waart ij siteecis rekening gehouden dient te warden met de voeding. De 'belangrijkheid van de keuken ds echter in de laatste tientallen jaren zeer sterk vermindert, omdat vroeger veel en veel meer zelf in huis werd 'klaargemaakt. Denkt u maar eens aan de ouderwetsche slacht, en de geweldige rompslomp die daarmee samen ging; verder de inmaak, die vooral in de kleine plaai!s.-ai, waar men veel vruchten en groenten zelf in den tuin had, een groot deel van de zomermaanden in beslag nam. Dan nog het bakken van groote en kleine koek, het maken van taarten, enfin van al lerlei 'heerlijkiheden. die niet te krijgen waren of men moest zelf aan den slag gaan. Dat alles is sterk veranderd: menige jonge vrouw heeft nog nooit in haar leven een ko k gebakken, of een pasteitje gemaakt, of zelfs maar van frituurvet gehoord. En om dat zij dit meer moeilijke werk op het ge bied van de kookkunst totaal niet kent. is ook haar kennis van het eenvoudiger koker, niet voor uitbreiding vatbaar, want het is \v:l zeker, dat iemand die zich nooit aan iets moeilijks gewaagd heeft, weinig ambitie toont voor de oneer eenvoudige recepten En dat is zeer jammer want de kookkunst is een mooi werk, dait alleszins onze foelang- stelHng verdient, zij het dan ook, dat wij weten, dat er voor een vrouw tegenwoordig gelukkig nog heel wat belangrijker dingen bestaan dan enkel die keuken. Koksn kost veel tijd, en het is begrij pehjk, dat de vrouwen en moeders van tegenwoordig, wier kinderen in een moeilijken tijd als de onze opgloeien, heit beste deel van haar leven liever aan de kindereen willen besteden, dan aan de keuken, die-daarbij toch zeer ten achter staat. En dan is het dfkwijls nog niet eens noodig, of zelfs maar gewensoht. dat moeder alles niet haar kinderen overlegt en bespreekt, dat maakt de jonge menschen vaak vóór hun 'tijd volwassen en eigenwijs; maar het feit dat moeder er is en voor haar kinderen den itijd over 'heeft, waaraan zij be hoefte hebben, lijkt mij persoonlijk altijd een zeer belangrijk onderdeel van de opvoe ding. Nu ligt hier echter een boek op mijn tafel, dat de huisvrouwen weer geheel in de keuken verplaatst. Het heet;: „Wij bakken zelf" en het bevat ruim 250 recepten voor het maken van koekjes, taartjes, cakes, enz. door Mevr. R. LotgeringHillebrand. uit gave Van HoLkema en Warendorf, Amster dam. Mevrouw Lotgering heeft een reputatie op het gebied der kookkunst, het boek dat ge ïllustreerd is, ziet er zeer verzorgd uit, de re cepten zijn voor een deel op zeer bescheiden leest geschoeid, zoodat „lekker" hier niet synoniem is me: „duur", hoewel er ook veel fijnere gerechten in staan, zoodat het een degelijk kook-, beter gezegd baikboek kan worden genoemd. Maar we verplaatsen onze dag van de ge zelligheid yan de huiskamer, van de sociale belangen die onze aandacht hebben, hier mee weer geheel naar die keuken, en ik ben zoo vrij om m? daartegen te verzetten. Natuurlijk is het veel 'goedkooper om de lekkernijen zelf ite maken, dan oui ze bij dear banketbakker te koopen: deze heeft er zijn onkosten vaai personeel, winkel, bakkerij, enzoovoo-rts voor, dus het is logisch dat zijn waar duurder wordt dan de zelfgemaakte. Maar wanneer wij dan dien banketbakker niet kunnen betalen, gebruiken wij maar wat minder, zou ik zeggen: heit komt tenslotte toch meer op de prettige ontvangst aan dan op een oneer of minder beladen schaal met lekkernijen. Wanneer er gasten komen, is het belangrijker dat de gastvrouw ze frisch en uitgerust tegemoet treedt, dan dat zij afge sjouwd en doodmoe er maar zoowat bij zit. Denk nu niet: dit is overdreven! Want me nigmaal kunnen wij dit ondervinden bij gastvrouwen die van weinig geld erg wilden uithalen, en die in haar drukke huishouden beter hadden gedaan, wat minder overhoop te halen, opdat zij er zelf meer aan zouden hebben. Heeft u echter zin om eens wat heerlijke baksels te maken, prachtig, maar bedenk dan één ding; dn vaardige hand van den banketbakker kan dit alios met luchtige zwier, als ware het een kleinigheid, voor elkaar krijgen, maar de hand van de leek mist die zwier en die losheid, en maakt daar door menig gebak te zwaar en te massief. Dat ik overigen niets tegen het boek in kwestie he'o, voeg ik hieraan nog ten over vloede toe: het is zakelijk en overzichtelijk geschreven, en ais u er recepten uit wilt klaarmaken, zal het lukken of mislukken alleen aan uzelf liggen. Maar pas op voor een reputatie van altijd willen ..kokkerellen", en bedenk dat taarten en koekjes bakken een zeer groote handigheid en minstens even veel routine vtreischen. en bovendien ook erg ondergeschikt zijn! E. E, J.-P. ST. NICOLAAS CADEAU. Dit is een ietwat ongewoon Sinter klaascadeau een das en een stel on dermouwen voor een truitje. Maar bij nadere beschou wing heelemaal niet zoo gek, want we breien en dra gen de laatste ja ren zooveel van deze kleedingstuk- ken, dat we er haast allemaal wel een in ons bezit hebben, die ons een beetje verveelt of een kleine opfris selling best hebben kan. En zoo breien we dus voor een doodge woon truitje een das en een stel nauwe on- der mouwen, in een fleurige of rustige streep. De das wordt ongeveer een meter lang en twaalf centimeter breed, en heeft aan elk uiteinde een paar centimeter van den kant af, een knoopsgat. De ondermouw wordt zoo nauw mogelijk aan den onderkant begonnen, en wordt naar den elleboog toe breeder. We meerderen bij voorbeeld om de vijf toeren aan eiken kant een steek. We mazen haar tenslotte aan de effen bovenmouw vast. Het dasje knoopen we gewoon om de hals, en zetten op het truitje twee knoopen, die we door de knoopsgaten van het dasje halen. Voor degenen, die geen oud truitje willen opknappen, maar het heele mo del nieuw willen breien, de volgen de algemeene op merkingen: De boort is on geveer 10 c.M. hoog en wordt één recht één averecht gebreid. Verder breit men één toer recht één toer averecht. De hals opening in het voorpand is V- vomiig. de schou ders loopen aan den voorkant iels schuin aan den achter kant zijn ze recht. In het achterpand maakt men geen halsopening. Voor de armsgaten mindert men 8 keer na elkaar een steek. De kap op de mouw krijgt men door telkens aan het begin van een pen zes steken af te hech ten en daarna de pen uit te breien. Als kleuren geef ik in overweging: donkerblauw, met wit en donkerblauw, of wit, donkerblauw en rood in de strepén-; grijsblauw, met grijs en oranje, of grijs, oranje en grijsblauw in de strepen, rood, met wit en rood. of wit, rood cn zwart in de stre pen. MIES BLOMSMA. WEKELIJKSCH KNIPPATROON. USsoft S-5ÖOÓ Al willen we er in deze tijden geen heele collectie van aanschaffen, meestal zullen we het toch ook niet heelemaal zonder avondtoiletje kunnen stellen, al was het maar, omdat we het plotseling voor een of andere gelegenheid noodig kunnen hebben. We geven hier dus eens 1\vee hoogst moderne en zeer smaakvolle avondtoiletjes. Het figuurtje linies (J. 5806) draagt een avondkleedje van roode marocaine met korte een weinig getrokken taille. De mouwvolants harmonieeren met het onderdeel van het rokje. De halsopening is wit gehouden. Be- noodigde stof. bij een breedte van 100 c.M. ongeveer 9.60 Meter. Het figuurtje rechts (J. 5803) toont ons een avondtoiletje uit lichtblauwe kant-stof, met afneembaar jakje, waarvan de punten zich van voren kruisen en rugwaarts ge knoopt worden. Bij een stofbveedte van 90 c.M. hebben we ongeveer 6 Meter stof noodig. Beide knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 44 en 48 en kosten 0.30 per stuk. U kunt ze bestellen bij de „Afd. Knippatro nen", van de Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175, Amsterdam. Het be drag kan worden gegireerd op postrekening 41632 of ingezonden per postwissel of in postzegels. De lezeressen, dfe een knippatroon wen schen te bestellen, worden vriendelijk ver zocht- niet- slechts de verlangde maat. maar ook" het nummer van het patroon op te geven,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 16