UIT HET BUITENLAND het belangrijkste nieuws. COETHE EN NAPOLEON II IN PARIJS. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Von Schleicher of Von Papen? Vandaag neemt de Duitsche Rijkspresident zijn beslissing.Hitier zal zijn standpunt niet wijzigen. De Britsche nota te Washington ontvangen. Motiveering van het .verzoek voor uitstel der betalingen. DUITSCHLAND De beraadslagingen van Von Papen en Von Schleicher met den Rijkspresident be treffende de vorming van een nieuw kabinet waren tegen half acht Donderdagavond af- geloopen. Er is geen beslissing gevallen. Zij wordt heden Vrijdag tegen den middag ver wacht. Thans berust de beslissing bij den Rijks president. Donderdagmiddag hebben Von Papen en Von Schleicher geconfereerd. Beiden zouden overeengekomen zijn, wat zij den Rijkspresident zouden voorstellen. Of de pogingen van Von Schleicher dc po sitie van de regeering tegenover den Rijks dag te verbeteren door den Rijkspresident afdoende zullen worden geacht om Von Schleicher met de leiding van een kabinet te kunnen belasten, is de vraag. Of Von Schlei cher dan wel Von Papen Rijkskanselier zal worden, moet afgewacht worden. De kansen voor Von Schleicher en Von Papen staan thans 1:1. In politieke kringen wordt het niet uitge sloten geacht dat de beslissing van den Rijks president eerst zal vallen, indien vaststaat welke persoonlijkheden bereid zullen zijn toe te treden tot een kabinet Von Schleicher, resp. een kabinet Von Papen. Gemeld wordt dat de leider der Duitsch Nationalen. Dr. Hugenberg. Vrijdagmiddag door den Rijkspresident zal worden ontvan gen. De kabinetsvorming kan nog verscheidene dagen in beslag nemen en het is dan ook geenszins zeker, dat de nieuwe Rijksregee- ring reeds gevormd is als de Rijksdag 6 De cember a.s. bijeenkomt. In dit geval zou het demissionaire kabinet Von Papen nog in den Rijksdag aanwezig zijn, wat onder bepaalde omstandigheden voor Von Schleicher het voordeel kan hebben, dat hij een beeld krijgt van de houding der verschillende par tijen. waarbij hij zoowel voor de personen, die hij in zijn kabinet opneemt als voor het program van de nieuwe regeering rekening kan houden. De persdienst der Nationaal-Socialistische partij deelt mede. dat alle genachten volgens welke Adolf Hitler voornemens zou zijn met welke officieele instantie te Berlijn ook te onderhandelen over de regeeringsvorm, uit de luchit zijn gegrepen om de publieke opinie in de war te brengen. Vernomen wordt voorts dat Adolf Hitler in een brief aan den Rijks-president verklaart, dat volgens zijn meening in den politieken toestand geen wijziging is-gekomen, zoodat- hij zijn aanwezigheid te Berlijn op dit oogen blik niet noodig acht Hij handhaaft zijn den Rijkspresident schriftelijk overgebrachte voorstellen ten volle. Naar aanleiding van de berichten over het spoedige vertrek van Her riot en MacDonald naar de ontwapeningsconferentie te Genève, wordt van welingelichte zijde te Berlijn me degedeeld. dat de Rijksminister van Buiten- Iandsche Zaken Freiherr von Neurath met eerder naar Genève zal reizen dan nadat een nieuw kabinet in Duitschland gevormd is. amerika. De Engelsche antwoord-nota met betrek king tot de oorlogsschulden, welke gisteren aan staatssecretaris Stimson is overhan digd, is een document van twaalf schrijfma- chinevellen. Zij vermeldt de redenen waarom een hervatting der schuldbetalingen de eco nomische wereldcrisis opnieuw zou verscher pen. In het hoofdstuk betreffende de betalings capaciteit zegt de Engelsche regeering dat ae hervatting der oorlogsschuldbetalingen in strijd met de rapporten van het Amerikaan- sche departement van Financiën van 1924- 1925 is, waarin gewezen wordt op de noodza kelijkheid van het evenwicht in de staats- begrootingen en de valuta en de verbetering van het levenspeil. De Engelsche regeering toont aan, dat haar schuldenbetalingen door de devalorisatie van het pond sterling, door de daling der prijzen op de wereldmarkt en de wanverhou ding tot de oorspronkelijke goudwaarde der schulden beïnvloed worden. Gewezen wordt voorts op den invloed der Amerikaansche tarieven. In het jaar 1923 hebben de Engel sche schuldenbetalingen aan Amerika slechts ongeveer de helft van de waarde van den export naar de Vereenigde Staten bedragen, terwijl thans 60 millioen pond betaald moet worden vergeleken met een uitvoer van slechts 19 millioen pond. In een hoofdstuk over de economische te rugslag van de hervatting der oorlogsschuld- betalingen kondigt Engeland aan dat in dat geval beperkingen zullen worden gebracht op den aankoop van Amerikaansche producten, hetgeen een overeenkomstig verlies voor de Amerikaansche producenten zal beteekenen. Engeland verklaart dat het bedacht moet zijn op de bescherming van het pond sterling gezien het feit dat de schuldcnbetalingen van andere landen aan Amerika nadeelig moeten inwerken op het pond. Een ander hoofdstuk behandelt de over eenkomst van Lausanne. De Engelsche regee ring is er vast van overtuigd, dat voor de aan Amerika te betalen schulden geen preferen- tieele behandeling mag worden geëischt in vergelijking tot de aan Engeland te verrich ten betalingen. Want het is ondenkbaar dat Engeland zijn oorlogsschuldbetalingen voort zet, doch tegelijkertijd afziet van zijn vorde ringen. Indien Amerika derhalve persisteert bij de hervatting der schuldenbetalingen dan moet Engeland met zijn debiteuren Frankrijk, Engeland. Portugal. Zuid-Slavië, Roemenië en Griekenland de kwestie der betalingen verder bespreken. De debiteurstaten zullen hunnerzijds van Duitschland betalingen te vorderen hebben overeenkomstig het plan- Young en Engeland zou in het zelfde geval verkeeren. Zonder een revisie der oorlogs- schuldverpfichtingen kan het verdrag van Lausanne niet geratificeerd worden. De Engelsche regeering is van meening dat door het. overmaken van de op 15 December vervallende termijn zoodanig ernstige en vérgaande politieke en financieele terugsla gen zouden plaats hebben, dat de voorwaar den voor een toekomstige regeling van de kwestie der herziening van de oorlogsschul den zouden verdwijnen. De Engelsche regeering verklaart dat de aanwezige goud- en deviezenreserves ter be taling van 95 1 2 millioen op 15 December niet toereikend zijn en dat ook de valuta moeilijkheden zouden blijven bestaan, indien de betaling in een pondenconto zou geschie den. Er zou slechts een betaling in goud over blijven, waardoor de goudreserves van de Bank of England ernstig zouden moeten worden aangesproken. Ten slotte spreekt de Engelsche regeering als haar meening uit dat zij genoegzaam be wijsmateriaal heeft geleverd voor de wen- schelijkheid van een betalingsuitstel. Genève, Verdaging der besprekingen ter ontwapeningsconferentie? Een bericht uit Washington, volgens het welk Norman Davis de spoedige verdaging van de ontwapeningsconferentie heeft voor speld, heeft in Parijs groot opzien gebaard. Volgens de „Liberté" verwacht men in krin gen die in nauw contact staan met den pre mier Herriot. dat een verdaging eerst na de a.s. besprekingen in Genève zal geschieden Het blad voegt hieraan toe, dat deze uitlating van Norman Davis oogenschijnlijk een ge volg is van zijn besprekingen met Herriot, die geweigerd heeft een samenkoppeling tus- schen de sohuldenkwestie en de ontwape ning^ kwestie te erkennen, Duitschland. Critiek van Von Papen op Braun. Van de zijde van het Pruisische Staatsmi- nisterie wordt medegedeeld, dat Rijkskanse lier Von Papen in zijn functie van Rijkscom missaris voor het land Pruisen in een brief van 30 November aan den Pruisischen Mi nister-President Dr. Braun een nadere uit eenzetting heeft gegeven naar aanleiding van het besluit van 24 November j.l. over het voortzetten van het bewind door het. Pruisi sche Staatsminister ie. De Rijkskanselier stelt met leedwezen vast. dat het Pruische Staats ministerie door dit besluit het ambtenaren corps heeft medegedeeld, dat zij streeft naar opheffing van de naar zijn oordeel onge rechtvaardigde maatregelen van den Rijks president. Door dergelijke mededeelingen wordt in het ambtenarencorps een onzeker heid gebracht die in het belang van een goeden dienst en van de handhaving dei- openbare veiligheid en orde niet geduld kan worden. Wat het recht van gratieverleening betreft blijft de verordening van den Rijks- president gelden, dat dit recht bij de Com missarissen van het Rijk berust. De Rijks kanselier betreurt, dat de Pruisische Minis ter-President- bij een dergelijk onverant woordelijk optreden de behulpzame hand heeft geboden. Frankrijk, Vertrouwensvotum voor Herriot. Gisteravond laat is in de Kamer de kwes tie der Fransch-Amerikaansche schulden be handeld. met betrekking waartoe de vecht- SChe afgevaardigde Marin een verzoek tot onmiddellijke behandeling had gedaan. Ondanks de verklaring van Marin en Bouil lon. die van meening waren, dat een besluit van de Kamer, inhoudende, dat Frankrijk niet- aan Amerika mag betalen, wanneer het iiiet zelf door zijn schuldenaren betaald wordt, de regeering bij de tegenwoordige on derhandelingen slechts kan steunen en ver sterken, stelde Herriot tegen onmiddellijke debatten ae kwestie van vertrouwen. De Kamer besloot met 426 tegen 166 stemmen de debatten te verdagen tot 9 December. Dc minister van oorlog Paul Boncour is hedenavond naar Genève vertrokken. Hij reisde met denzelfden trein als MacDonald. Joegoslavië. Bommen en helsche machines op den nationalen feestdag. Donderdag is in Zuid-Slavië de nationale feestdag gevierd ter herdenking van de ver- eeniging der Serven, Kroaten en Slowenen. Te Agram zijn twee helsche machines geëx plodeerd. Aangezien de gevaarlijke projectie len op open plaatsen waren gedeponeerd en des ochtends vroeg in de lucht vlogen, neb ben zij slechts weinig materieele schade aangericht. Ook in Dalmatic werd in de buurt van Zara een bomaanslag gepleegd. Van een motorboot werd een bom geworpen naar den langs de kust loopenden straatweg. Griekenland. Algemeene staking in Athene uitgebroken. De staking der arbeiders in het particuliere autobusbedrijf heeft zich thans naar V. D. uit Athene seint uitgebreid tot een zoo goed als algemeene staking. Eerst legde het tram personeel het. werk neer. spoedig gevolgd door de andere arbeiders in de openbare be drijven. Ook de bakkersgezellen dreigen met staking. Het is reeds tot botsingen gekomen tus- schen stakers en politie-beambten waarbij verscheidene personen werden gewond. De politie heeft een aantal arrestaties verricht Tot de gewonden behoort ook de Engelsche directeur van de Atheensche verkeersmaat- schappij. Het tram- en autobusverkeer Is vol komen gestremd. De autoriteiten zijn voor nemens technisch onderlegd marineperso neel te belasten met het weer op gang bren gen der verbindingen. Zweden. Sovjet-ambtenaar van spionnage verdacht. Groot opzien heeft de arrestatie gebaard van een employé van het Sovjet Russische naphta-syndicaat. Volgens een bericht in de bladen is de door zijn communistische agita tie bekend geworden ambtenaar gearresteerd wegens spionnage op de vloot en bij den luchtvaartdienst. Hij zou medeplichtigen hebben. De Zweedsche politie en de militaire autoriteiten weigeren nadere mededeelingen te verstrekken. Brazilië. Japs Ambassadeurs tri Tokio en Mandsjoekwo aangesteld. Volgens een mededeeling in de Japanschc Staatscourant, aldus Reuter is generaal Moe- to. tot dusver .speciaal gezant van Japan in Mandsjoekwo. benoemd tot ambassadeur. De slaat Mandsjoekwo zal zijnerzijds een diplomatïeken vertegenwoordiger te Tokio benoemen, die den tegenwoordig en tijdeüj- ken gezant zal vervangen. Chi ma. Lioe pen contra Lioe pen. In de Chmee.sche provincie Szetsjoean is een nieuwe oorlog uitgebroken tusschen ge neraal Lioe Pen Hoei en zijn neef generaal Lioe Pen Siang. Beide partijen beschikken over ongeveer 80.000 man en hebben ook on geveer evenveel wapenen. De meeningsver- schillen tusschen oom en neef zijn het ge volg van het feit, dat de neef groote hoeveel heden munitie, welke bestemd waren voor zijn oom en een waarde van eenige millioe- Ynn guldens vertegenwoordigen, ten eigen ge- bruike in beslag heeft genomen. DE ONTPLOFFINGSRAMP TE MONTREAL. tot nog toe twaalf dood11n. BERLIJN, 1 Dec. tV.D. De „Tempo" meldt, dat de stad Montreal, die zooals ge meld door een ontploffingsramp is getroffen, tot nog toe twaalf dooden heeft. In de rioleeringsbuizen, die onder het straat dek liggen, moeten zich explosieve gassen hebben gevormd, die plotseling tol ontplof fing kwamen. Op een straathoek hoorde men plotseling een donderend geluid, het plavei sel scheurde, steenen vlogen meters hoog en groote steekvlammen sloegen naar bulten. De ontploffingen duurden drie uur lang en ver woestten talrijke straten. Van de bevolking maakte zich een paniek meester en aanvan kelijk stond de brandweer machteloos. joxgmensch wegens dubbelen moord ter dood veroordeeld. LONDEN. 1 Dec. «V. D.i In Nairobi (Kenya» is de 20-jarige William Ross, de zoon van een Engelsche majoor, wegens moord op zijn verloofde en op een ander meisje ter dood veroordeeld. Militaire autoriteiten naar Lissabon gedeporteerd. In verband met den jongsten opstand te Sao Paulo bevinden zich nog meer dan hon derd hooge militairen in de gevangenis. Een aantal deelnemers aan dien opstand, waar onder Leonel en Bernardes, is blijkens een Reutertelegram naar Lissabon gedeporteerd. 15 December is het honderd jaar geleden, dat dc bouwer van den EiJ feit oren te Parijs, A. G. Eiffel, in Dyon geboren werd. Twee belangwekkende exposities. (Van onzen Parijschen correspondent). Er worden op het oogenbiik twee uiterst be langrijke tentoonstellingen in Parijs gehou den en 't merkwaardigste er van is wel dat zoowel de een als de ander eerst is kunnen slagen, omdat twee ex-vijandelijke landen, Duitschland en Oostenrijk, alle medewerking- hebben verleend en "net. kostbaarste van hun bezittingen hebben afgestaan voor het pu bliek in de Fransche hoofdstad. Dat op zich zelf is al een merkwaardig verschijnsel vooral wanneer men bedenkt, dat dit tot stand kon komen door de persoonlijke in menging van twee Fransche ministers, Edouard Herriot en Louis Barthou, die per soonlijk naar Weimar en naar Weenen zijn getrokken om daar, dank zij hun persoonlijke relaties deze intellectueele relatie tot stand te brengen. Dc Goet-he-tentoonstellmg welke nu in de Bibliothéque Nationale wordt gehouden heeft daarom zulk een buitengewone beteekenis, omdat de organisatoren er zich vooral op heb ben toegelegd om. aan de hand van authen tieke stukken, aan te toonen welk een Uni- versal-Geist, de Vorst van alle Dichters was. Men heeft er zich niet toe bepaald om per soonlijke herinneringen aan Goethe ten Loon te stellen, maar er is aan de expositie een uitbreiding gegeven: de invloed van Goethe op de Fransche kunstenaars. Zoo vindt men er b.v. het handschrift van Madame de St-aëi. de pagina's van de „Voyage en Allemagne". waarin de beroemde romanschrijfster ge waagt van haar bezoek aan Weimar en aan Goethe. Verder, de autographieën van Renen en Taine, wanneer ze hun oordeel qitspreken over Goethe; Berlioz' ouverture van de ..Dam nation de Faust"; het beroemde schilderij, de Walpurgisnacht van Delacroix. Het aan tal herinneringen aan Goethe in Frankrijk is legio; we denken niet alleen aan zijn „veld tocht", maar vooral aan zijn jongelingsja ren, waarvan we hier het mooiste souvenir vinden; zijn desertarie aan de Hooge school van Straatsburg, waar Goethe promoveerde tot doctor in de rechten. Het Goethe-museum en vooral het Goethe 'Schiller» Archief in Weimar hebben talrijke hoogst belangrijke en merkwaardige stukken afgestaan. Er is ten eerste het beroemde, door Stieler geschilderde portret. In een vi trine vinden we Goethes' veerenpenhouder, naast een groote collectie romantische tee- keningen welke hij zelf vervaardigde. Daar naast, het in 1807 door Meisser geblaakte doodenmasker en een gipsafgietsel van zijn rechter-hand, benevens een fijn haarvlokje. Iedereen kent die beroemde geschiedenis: Napoleon, die op zijn veldtocht in Duitsch land (na de overwinningen van Iéna en Auerstadt), in Weimar aankomend, dadelijk naar het huis van Goethe reed om den be roemden dichter te begroeten. Omringd door zijn grootste generaals deed Napoleon zijn in trede en alleen vooruit stappend omhelsde hij Goethe met de woorden: Ziet daar ein delijk een Man. Het was bij deze gelegenheid dat Napoleon aan Goethe het Legioen van eer schonk, onderscheiding waarmede Goe the zoo was ingenomen, dat hij dienzelfden dag vlak boven zijn schrijftafel een beeltenis van den overweldiger van zijn land plaatste. De herinnering aan dit merkwaardige feit. de ontmoeting tusschen twee van de grootste genieën van deze wereld wordt vastgehouden door de door Napoléon, eigenhandig geteeken- de benoeming van Goethe in dc nationale orde. Natuurlijk zijn er talrijke portretten, maar een van de belangrijkste en interessantste is dat, geteekend door Lavater: die voor Goelhe een onbegrensde bewondering had. Natuurlijk komen daarbij talrijke portretten van beroemde tijdgenooten van Schiller, van Herder, van Körner, van Wieland, van Klop stock, een magnifiek miniatuur van Talley rand, geschilderd door Isabey en een kost bare collectie van eerste uitgaven en beroem de kunstedities van de Goethc-werken. Voor een bibliophile om zijn hart op te halen. Maar naast deze min of meer algemeene sou venirs is de tentoonstelling ook bijzonder rijk aan meer intieme herinneringen, Zoo vindt men er b.v. het door Goethe aan Charlotte ten geschenke gegeven zilverwerk, en een koffertje voor theeflacons en een prachtige verzameling brieven ook van en aan Frede- rike Brïon. 'n Buitengewoon stuk is ook de origineele pagina van Schuberts muzikale illustratie van den Erikönig, En dan de cor respondentie van Goethe met Maria Szyma- nowska. en de mooie, gedeeltelijk door Goe the zelf aangelegde muntenverzameling, die hij voor 'n groot deei van zijn Italiaansche reizen meebracht. De tweede herinneringstentoonstelling wel ke we zouden willen noemen is die welke in de Orangerie wordt gehouden: de expositie, die herinnert oan het feit dat een eeuw ge leden de zoon van Napoleon, de Due de Reich- stadt is overleden. Hier zijn het niet dc Duit- .schers, maar de Oostenrijkers die spontaan de meest precieuse en treffende souvenirs tijdelijk hebben afgestaan voor do Parijze- naars. Er is in de eerste plaats de door de stad Parijs, bij de geboorte van den Koning van Rome aangeboden wieg, het prachtige specimen van Fransche kunst en nijverheid; de wieg met een verguld bronzen schutsengel aan het, hoofdeind. In het midden der zaal het doopfont. naar ontwerp van David en in een andere vitrine het kleine, zwaar vergulde karosje waarin de keizerlijke prins werd rond gereden in de tuinen van de Tuilerieën. Een andere glazen kast bevat tientallen kin- derkleertjes, hemdjes, sokjes, welke' aan den kleinen koning van Rome toebehoorden en een prachtige collectie kinderspeelgoed, een schip, welke Napoleon aan zijn zoon cadeau gaf. Met de authentieke meubelen welke de president van den Senaat tijdelijk afstond werd de heele salon van Napoleon II. in de Tuilerieën gereconstrueerd. Welk een tref fend souvenir daar is het borstbeeldje in marmer, dat de Keizer, in Sint Helena voor zich liet zetten, teen zijn laatste tragische oogenblikken aanbraken. In zijn doodsstrijd wilde hij de beeltenis van zijn geliefden zoon voor zich hebben. En daar is de ziekenstoel, waarin Napoleon II, één dag voor zijn dood nog een uur lang rustte, smachtend naar een beetje zon van zijn geboorteland. Daar zijn zijn geweren, zijn degens, zijn beurs, zijn horlogeketting, zijn uniform, d.w.z. zijn uni form van Ooslenrijksch officier. Maar 't moest aangrijpend voor hem die de geschie denis kent is die collectie ordeteekons. groot kruisen en linten en middenin, het eenige grootlint dat hij als kind heeft gedragen, maar dat hem na aankomst in Schoenbrunn werd afgenomen: het vuurroode lint en kruis van het Legioen van Eer. En, zoo gaat men verder, langs talrijke herinneringen, langs prachtige collecties schilderijen, miniaturen, prenten., gravures, om tenslotte stil te staan voor de officieele overlijdensacte. waaronder de 'nandtcekening van Metternich. Het tra gische einde van het Adelaarsjong. HENRY A. TH. LESTÜRGEON. ingezonden mededeelingen a 60 Cts. per regel. mm EEN GOEDE VULPENHOUDER? Z00 EEN VOOR UW LEVEN? BOEKHANDEL VAN CITTERT Spekstraat 14, Haarlem. Telef. 10839 TABAKSSMOKKELAFFAIRE AAN HET LICHT GEKOMEN. douane-inspecteur ek bij betrokken NEUMüNSTER. 1 Doc. (V.D.) Naar eerst thans bekend wordt, heeft de politie te Neu- munster eenigen tijd geleden een wijdver takte smokkelaf faire van tabak ontdekt, waarbij een douane-inspecteur als hand langer den smokkelaars behulpzaam was. De organisatrice was een Hamburgsche. die door bemiddeling van tabakshandelaars te Aken In Rotterdam tabak kocht en zoowel per automobiel als per trein,naar Bremen liet vervoeren. Vandaar werd de tabak naar Hamburg en Neumunster gebracht. De zen dingen waren meestal ingeschreven als pa pierwaren. machinc-onderdeelen of verfstof fen. en geadresseerd aan een koopman te Bremen. De smokkelwaren waren meestal op geraffineerde wijze verborgen. Dc douane-inspecteur te Neumunster. de koopster te Hamburg en nog een aantal bij de smokkelzaak betrokken personen, zijn. ge arresteerd. In totaal zijn ongeveer twintig personen te Hamburg. Neumunster en Aken als verdacht van medeplichtigheid worden vervolgd. Het proces zal waarschijnlijk eerst in het begin van 1933 te Kiel of te Altoua plaats vinden. ZWAAR WEER IN ITALIc ROME. 1 Dec. V.D.) In den nacht op Don derdag heeft boven Toscane noodweer ge woed, Het station van Livorno staat geheel onder water, zoodat de treinen om het tra ject. Rome-Genua moesten worden onwel ■d. De treinen komen met groot? vertraging bin nen. De te velde staande gewassen hebben ernstige schade opgeloopen. Ook in de om geving van Cortona staan de landerijen on der water doordat de beken buiten hun oever traden. iNGELsrm: vrouwen protfsteeukn tegen fin beslissing van het permanente iiof LONDEN. 1 Dec. -Reuter.) Op een alhier gehouden conferentie hebben gedelegeerden van 14 vrouwenorganisaties besloten den eersten minister MacDonald te verzoeken, een deputatie te ontvangen, teneinde hem dc meening der organisaties voor te leggen over den sedert 15 November j.l. geschapen toe stand door het advies van het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag inzake nachtarbeid voor vrouwen. Het Hof had toen besloten om de conventie van Washington betreffende den nachtarbeid voor vrouwen ook van toepassing te doen zijn op vrouwen, die functies van toezicht of lei ding bokleeden en in normale omstandighe den geen handenarbeid in industrieele on dernemingen verrichten. Dit advies, aldus het. door dc vrouwenor ganisaties gepubliceerde communiqué, be- tookont een ernstige hindernis voor vrouwen, die b.v. werkzaam zijn in machine-fabreken of electrLsche centrales en daardoor thans belemmerd worden in het vindon van werk gelegenheid. welke belemmering niet geldt voor mannen met dezelfde technische be kwaamheden. De deputatie wil MacDonald eenige maat regelen toelichten, welke naar haar meening de regeerine. dient te nemen, om dezen toe stand te verbeteren. ingezonden mededeelingen a 60 Cts. per regel. AGENDA VRIJDAG 2 DECEMBER Schouwburg Jansweg: Centraal Tooneel met „Domino". 8.15 uur. Sint Elisabeth's Gasthuis; Verkoop van ar tikelen door patiënten vervaardigd. 2—5 en 7—9 uur. Palace; „Vier van de bob". Op het tooneel: Mr. Max, de komische sneltcekenaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Watt en Halfwatt in ..Kannibalen". Op het tooneel: Twee Roxy's, dc muzikale maaltijd. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater„De gescheiden vrouw" en „Oorlogsverpleegsters". 815 uur. Gebouw Hoofdwacht: Tentoonstelling van teekeningen van den heer II. J. Wcsseling van oud-Haarlc-m: „Wat gespaard bleef" 2 -5 u. Kunstzaal Reeker Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Herman Heuff, 107.30 uur. ZATERDAG 3 DECEMBER Stadsschouwburg, WilsonsplcinKinder feest Haarlem's Dagblad. 2 uur. Palace: Sint Nico! a as-matinee, 2.30 uur. Rembrandt Theater: Sint-Nlcolaas-mati- ncc. 2.30 uur. Gebouw H. J, M, V., Lange Margarethastr. 13: Bazar Padvinders. 311 uur. Gebouw Hoofdwacht: Tentoonstelling van teekeningen van den heer H. J. Wcsseling van oud-Haarlem: „Wat gespaard bleef" 25 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Kunstzaal Reeker Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Herman Heuff, 107.30 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. Tel. 10539. Fa. c. g. Loomcyer en Zoon, Zijlwcg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheok. Rijksstraatweg 19. Tel. 12711,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5