UIT HET BUITENLAND ZIJDEN SCHOENEN verven in elke gewensch- te kleur. J. LOTTCERINC HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAC TWEEDE BLAD. 5 DECEMBER 1932 1 Von Schleicher's kabinet definitief samengesteld. Communistische Rijksdagfractie dient reeds een motie van wantrouwen tegen de regeering in.Uit Genève: wordt de ontwapeningsconferentie afgebroken Nieuw plan van Hoover voor indirecte schuldbetaling. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCHLAND Dr. Guertner, minister van Justiti'e in het kabinet Von Schleicher. Rijkspresident Von Hindenburg heeft Za terdagavond officieel de nieuwe ministers van het kabinet-Von Schleicher benoemd. De lijst van Ministers ziet er als volgt uit: Rijkskanselier en Rijksweer Von Schleicher, Buitenlandsche Zaken Von Neurath, Finan- cien. Von Schweirin Krosigk, Verkeer Eltz von Ruebenach. Arbeid Syrup, Binnenlandsche Zaken Dr. Bracht, Rijkscommissaris voor de Werkverschaffing Dr. Gereke. Minister zon der portefeuille Popitz, Justitie Guertner. Zondag heeft de Rijkspresident op voorstel van den Rijkskanselier de rijksministers Dr. Warm-bold en Frei'herr von Braun bevestigd in hun functie van resp. Rijksminister van Ecoomische Zaken en Rijksminister van Landbouw. Naar verluidt is gisteren een bespreking ge houden tusschen Rijkskanselier von Schlei cher en Rijksdagvoorzitter Goering in ver band met een eventueele verdaging van den Rijksdag. Van het resultaat dezer bespreking is niets bekend. De persafdeeling van het centraal comité der communistische partij deelt mede, dat de communistische Rijksdagfractie de opdracht heeft ontvangen, onmiddellijk een motie van. wantrouwen tegen Von Schleicher en zijn re- geermg in te dienen en alle maatregelen te treffen, die er toe leiden, dat over deze motie I reeds in de Rijksdagzitting van 6 December wordt gestemd. Adolf Hitler is te Bei-lijn aangekomen in verband met de openingszitting van den Rijksdag. Vandaag is een vergadering ge houden van de nationaal-socialistische Rijks dagfractie, die door Hitier zal worden bijge woond. Prof. Warmbold, minister van economische zaken in het kabinet Von Schleicher. Naar i'n politieke kringen verluidt, zal de regeering-Von Schleicher haar programma niet publiceeren vóór het bijeenkomen van den Rijksdag. De regeering heeft veeleer het plan, haar programma eerst in de Rijksdag zitting bekend te maken. De bedoeling van het kabinet is het ook een verdaging van den Rijksdag te bewerken. Voor het geval dat die verdaging wordt ver worpen, zou wellicht rekening moeten wor den geh.ouden met de ontbinding van den Rijksdag. AMERIKA. Volgens een telegram van de Exchange Telegraph Company uit Washington zou Hoo ver zich momenteel, tezamen met zijn advi seurs, bezig houden met het ontwerpen van een indirecte methode tot betaling der oor logsschulden, teneinde hierdoor de versche ping van goud of het nemen van andere maatregelen te verhinderen, waardoor het En gel sc he Pond verder gedeprecieerd zou kunnen worden en die den internationalen toestand ongunstig zouden kunnen beïn vloeden. De voorstellen zullen waarschijnlijk een invoercrediet inhouden, en wel aldus, dat Egel and den Amerikaanschen exporteurs cre- dieten verstrekt-, in plaats van invoerrecht te heffen op hun in Engeland ingevoerde goede ren. De Amerikaansche exporteurs deponee- ren dan bij de Amerikaasche regeering de gelaen, die zij anders aan Engelsche invoer rechten zouden moeten betalen. Een ander voorstel houdt in dat Engeland niet in Pon den of m Dollars betaalt maar in een andere valuta, teneinde het Pond te scsu-en. Tenslotte is er een derde plan ttó xt^z overmaken van particuliere credïetë?*, waaruit de op 15 De cember vervallende termijn kan worden be taald. GENèVE. MacDonald en Herriot hebben Zaterdag- talrijke vertrouwelijke besprekingen gevoerd, waaraan ook Norman Davis. Paul Boncour, Aloisi. Simon en Benesj hebben deelgenomen. Naar verluidt is in hoofdzaak de gelijkge- jsechtigdheidkwestie behandeld. De kansen op overeenstemming in deze kwestie worden zeer gering geacht. Van En gelsche zijde wordt er op gewezen, dat het allen schijn heeft dat een voortzetting van de Ontwapeningsconferentie doelloos is. Er wordt zelfs rekening gehouden met het afbreken van de conferentie. Het Amerikaansche plan. de conferentie reeds thans af te sluiten met het aannemen van een algemeen protocol, vindt in toon aangevende Engelsche kringen niet den min sten steun. MacDonald wil de leiding van de besprekingen over de gelijkgerechtigdheid nemen om een overeenstemming tusschen de Duitsche en Fransche regeeringen tot stand brengen. Herriot heeft heden den rapporteur-gene raal van de ontwapeningsconferentie, Benesj, ontvangen tot een onderhoud. Men heeft het plan, zoo spoedig mogelijk na de aankomst van Von Neurath een gemeenschappelijke be spreking van de vijf groote mogendheden te houden, waarin de gelijkgerechtigdheids kwestie en het verdere verloop van de ontwa peningsconferentie zullen worden behandeld. In welingelichte kringen wijst men thans algemeen op de zich duidelijker manifestee- rende tegenstelling tusschen de opvattingen der Engelsche en Amerikaansche regeerin gen in de ontwapeningskwestie. Naar Amerl- kaansch inzicht moet de kwestie der gelijk gerechtigdheid zoo spoedig mogelijk een op lossing vinden, daar het wegblijven -van Duitschland van de conferentie wordt ge voeld als een belemmering voor het herstel van het algemeen vertrouwen en het over winnen van de economisch wereldcrisis. In een onderhoud met. Norman Davis heeft de Japansche gezant te Londen Matsoedeira Vrijdag mededeeling gedaan van de groote lijnen van het nieuwe Japansche vlootvoor- stel. Volgens de thans door Benesj uitgewerkte plannen is het de bedoeling, de eerste periode van de ontwapeningsconferentie in den loop van het voorjaar definitief af te sluiten met het aannemen van een algemeen protocol, waarin eeai termijn van 5 tot 8 jaar voor de uitvoering zal worden vastgesteld. De tweede periode zou dan eerst na 5 tot 8 jaar be ginnen. Duitschland. Bullerjahn vrijgesproken. Waiter Bullerjahn. die zooals bekend, in- derraij wegens landverraad tot vijftien jaar tuchthuisstraf was veroordeeld en tegen wicn ■bij de behandeling der zaak in revisie twaalf jaar tuchvhuisstraf was geëïëscht, is. naar het W.B. meldt, door het rij'ksgerecihjtshof te Leipzig vrijgesproken. Na het voorlezen van de uitspraak viel de moeder van Bullrrjahn, die zich in de zaal bevond, flauw; zij moest door een broeder van Bullerjahn waan buiten werden .gebracht. Amerika. De Fransche nota een „aanmatiging" Ook de Amerikaansche bladen beschouwen de Fransche nota inzake de oorlogsschulden als een „aanmatiging"' waartoe Frankrijk geen recht heeft. De ..World Telegraph" ver klaart- o.a. dat van alle debiteurstaten Frank rijk wel in de laatste plaats een herziening der schulden kan verwachten. De Fransche bewapening en het ondersteunen van de Japansche militaire bedrijven in het Verre Oosten zijn gewichtiger oorzaken voor oen wereld-chaos dan alle oorlogsschulden te zamen. Het Fransche voorwendsel van finan- c.ieele moeilijkheden is belachelijk, omdat Frankrijk welvarender is dan eenig ander land in Europa. Het blad herinnert verder aan de onttrekking van goud aan de Ameri kaansche banken door Frankrijk en aan de weigering van Frankrijk om de Amerikaan sche voorstellen op de Ontwapeningsconfe rentie en in het conflict in het Verre Oosten te steunen. Commissie verwerpt Garner's Drankwet-resolutie. De door Garner voorgestelde resolutie tot opheffing der drankwetten, werd naar Reu ter uit Washington meldt door een rechts kundige commissie van het Huis van Afge vaardigden verworpen. Niettemin heeft Garner aangekondigd dat hij de resolutie op 5 December aan de goed keuring der kamer zal voorleggen. Spanje Anti-religieuze actie nog verscherpt. Het wetsontwerp, waarbij de stai'.us van de religieuze orden wordt geregeld, is blijkens een Rent er telegram uit Madrid, door de com missie van rapporteurs uit de Ccrtes gewij zigd en nog strenger gemaakt. Het nieuwe wetsontwerp heeft verontwaardiging ge wekt, niet alleen in Roomsch-Katholieke krin gen, doch ock bij de gematigde republikeinen, die niet aan de anti-clerical actie deelnemen Volgens het geamendeerde wetsontwerp zal aan congregaties of religieuze orden worden verboeten, direct of indirect inrichtingen van onderwijs <te hebben of op te richten. Alle bestaande religieuze scholen moeten bij hst van kracht worden dezer wet, onmiddellijk gesloten worden. Alle gebouwen toebehoorende aan de gees telijkheid, die niet voor openbare doeleinden gebruikt worden, moeten worden v;inkocht en de opbrengst aan de regeering worden af gedragen. Voor alle religieuze gebouwen, al dan niet beiioorenöe tot kerken, zal belasting moeten worden betaald. Primo de Rivera's mede werkers verbannen. Het bijzonder gerechtshof, bestaande uit leden van het parlement, en ingesteld ter be rechting van de verantwoordelijke medewer kers van Primo de Rivera tijdens diens dicta tuur en de deelnemers aan den staatsgreep van September 1923, heeft- vonnis gewezen. Hierbij worden veroordeeld: de in het buiten land wonende generaal Martinez Anido tot 24 jaar verbanning, verlies van pensioen en ont zetting uit het recht tot het bekleeden van openbare functies. De speciaal voor dit proces van de Philippijnen naar Madrid gekomen generaal Saro werd veroordeeld tot 6 jaar verbanning en verlies van pensioen. Den ge neraals. die leden van de z.g. tweede dicta tuur-regeering van Primo de Rivera waren, werd het recht om openbare functies te be kleeden voor een tijd van 20 jaar ontzegd. De civiele ministers van Primo de Rivera werden gestraft met verbanning van 8 tot 12 jaar. Ook hun werd het recht tot het bekleeden van openbare functies ontnomen. Drie admi raals en een civiel minister van dezelfde re geering werd een bepaalde verblijfplaats in Spanje aangewezen Griekenland, Regeering grijpt te Athene in. Het personeel der autobus-ondernemingen te Athene heeft, zooals reeds bericht, het werk hervat, doch door het trampersoneel wordt de staking voortgezet. Ook de bakkers gezellen zijn in staking gegaan, doch de broodvoorziening schijnt voorloopig geen ge vaar te loopen. Ook de postbeambten en het spoorwegper soneel hebben besloten het werk neer te leg gen. De regeering is voornemens de staken de postbeambten en het spoorwegpersoneel voor zoover het onder de militaire wetten valt. door een mobilisatiebevel tot werkher vatting te dwingen Uit Felguera. waar men tracht, de al<re- meene staking uit te roeoen, worden talrijke dynamietaansïagen gemeld, waardoor o.a. hoogspanningsleidingen zijn vernield. Sterke afdeelingen politie zijn samengetrokken, om verdere excessen tegen te gaan Juid» Amerika. België. J INGEZONDEN MEDEDEEIINGEN a 60 Cts. per regel. Kans voor oolossing van het Gran-Chaco geschil. Naar verluidt heeft Bolivia ingestemd met het voorstel van de neutrale commissie te Washington tot het zenden van een militaire missie naar den Gran Chaco, ten einde een beslechting van het conflict te vergemakke lijken. Paraguay, aldus meldt Reuter uit La Pax, zou zijnerzijds de voorwaarden voor de vor ming van een neutrale zone hebben aanvaard en bereid zijn, arbitrage te accepteeren. China. Douaneovereenkomst met Japan opgezegd. De Ohineesche regeering heeft door den Chineeschen gezant te Tokio de Japansche regeering ervan in kennis gesteld, dat China de bestaande douane-overeenkomst met Ja pan buiten werking heeft gesteld. Deze stap wordt gemotiveerd met de depreciatie der Japansche valuta, waardoor de Chineesche markt wordt overstroomd met Japansche waren, zoodat beschermende tarieven tegen Japansohen invoer noodig zijn. Hevige gevechten aan den Ooster spoorweg. De strijd bij den Chineeschen Ooster- Spoorweg neemt een steeds heviger karak ter aan. De pogingen der Japanners, de Chi neesche stellingen in het Tsjingan-gebergte te nemen, zijn mislukt. De stellingen zijn zoo sterk, dat de Japansche troepen er niet in slaagden, door te breken. Aan de Westelijke zijlijn van den Chinee schen Oosterspoorweg nabij Tsjingan woeden hevige gevechten. De Japansche troepen heb ben de Chineesche posten in het gebergte be legerd en enkele bergstellinge'n der Chinee- zen in de lucht laten vliegen. Volgens berichten van de Kwo-Min-Tang te Peking zouden hierbij 300 man om het leven zijn gekomen. De gevechten duren voort. Japan wenscht geen verdere onderhandelingen meer. Van Japansche zijde wordt- officieel mede gedeeld, dat de pogingen der Japansche re geering om met China tot overeenstemming te komen over de Mandsjoerijsche kwestie zijn mislukt. De Chineesche regeering heeft alle onderhandelingen met Japan afgewezen. Men wijst er van Japansche zijde op, dat Japan deze pogingen om tot nieuwe bespre kingen met China te komen heeft gedaan op grond van de discussies over het Lytton- rapport te Genève. Ook deze poging is dooi de afwijzende houding der centrale Chinee sche regeering mislukt. Thans heeft, de Ja pansche regeering haar legatie te Nanking opdracht gegeven, geen verdere onderhande lingen met de Chineesche regeering meer te voeren. Japan. Plannen tot uitbreiding van vloot- en luchtmacht. Het Japansche departement van Marine heeft naar Reuter meldt besloten het tweede viootbouw-program uit te voeren en van het parlement- dc goedkeuring te ver krijgen voor de gevraagde credieten van 460 millioen yen. Volgens berichten in de bladen is men voornemens twee kruisers, elk van 8500 ton. op stapel te zetten, alsmede zeven torpedojagers elk van 1400 ton. zes onder zeeërs van verschillend type, een mijnen- legger van 5000 ton en een aantal mijnen vegers en torpedobooten. Ook ten aanzien van de luchtvloot is Japan voornemens tot uitbreiding over te gaan, waartoe een crediet van 20 millioen yen is aangevraagd. Als het luchtvloot-program wordt uitge voerd, zal Japan in April 1937 de beschikking hebben over 36 luchteskaders, hetgeen meer dan tweemaal zooveel is als dit land had bij de vlootconferentie van Londen. De bladen twijfelen echter, of het ministe rie van Financiën de benoodigde credieten zal verlccnen. Ook bij de provinciale verkie zingen winst voor Katholieken en socialisten. De verkiezingen voor de provinciale raden in Belgic hebben Zondag een rustig verloop gehad. Het kiezersaantal zou naar de Cou rant meldt wat lager zijn, dan de vorige week. Zondagavond kon reeds vastgesteld wor den. dat bij de verkiezingen dezelfde tentien- zen aan den dag kwamen als verleden week. Vrijwel overal verliezen de liberalen weder terrein ten gunste van de katholieken. Ook de socialisten hebben eenige winst te boeken, maar de katholieken zullen over hot geheel genomen de meeste zetels winnen. Te Ant werpen is de Frontpartij aanmerkelijk ach teruitgegaan. GEVANGENISDIRECTEUR GEMOLESTEERD LONDEN. 3 December (R.uteriDe directeur der gevangenis te Dartmoor is aan gevallen door een gevangen?, die onlangs was ontvlucht doch weer gearresteerd was. D; gevangene protesteerde tegen de s'.raf. die hem was opgelegd, wgens inbreuk cp cle ge vangen istiucht; toen d2 directeur zich naai de cel van den gevangene begaf, werd hij c:or den man aangevallen en tegen den grond geslagen, zoodat de dir-rcteur aan het hoofd werd gewond. DE AANSLAG OP DEN EGYPTISCH EN PREMIER. CAïRO, 3 Dec. (Reuter). De rechtbank heeft twee van de drie personen, die tereent- stonden wegens een in Mei j.L gepleegden aanslag op den trein, waarin zich de premier Sidky pasja en twee zijner collega's bevon den. tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld. De derde beschuldigde werd vrijge sproken. IIET DRAMA OP IIET KASTEEL WALTERSIIAUSEN. Neurenberg. 4 December (V.D.L Naar de bizondere correspondent van het „Nurnber- ger 8 Uhr-Blatt'' meldt heeft de sectie op het, lijk van majoor Waerther. die zooals bekend, dezer dagen op zijn kasteel Waltershausen vermoord werd gevonden, aangetoond dat ae kogel, welke den^slotheer heeft getroffen van een andere revolver afkomstig is dan die welke uit het lichaam van de gewonde slot- vrouw is verwijderd, doch niet uit de revolver van den van moord verdachten tuinman Karl Liebig. Men neemt aan dat hier sprake is van een echtelijk drama. BEDROG VAN TWEE FRANSCHE BANKDIRECTEUREN. PARIJS. 4 Dec. (V.D.) Tegen twee direc teuren van de Banque de Paris Commerciale et Indüstrielle is verdenking gerezen, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan verval- schingen en bedrog ten koste van hun cliën ten Zij zullen ter verantwoording worden geroepen. TROTZKX FIT DENEMARKEN VERTROKKEN. KOPENHAGEN. 3 Dec. <V.D.) Aan boord van het Deensche stoomschip „Esbjerg" is Trotzki heden uit Denemarken vertrokken. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. VORMEN VAN „IJSWACHTEN" GEVRAAGD Dat bovengenoemde Bond met alle geoor loofde middelen den verdrinkingsdood in ons land tracht te bestrijden, mag als bekend verondersteld worden. De Bond heeft van zijn oprichting in 1917 af gewezen op de gevaren in ijstijd, omdat dc keerzijde van het ijsver maak is dat in iedere vorstperiode ee>n groot aantal personen het slachtoffer worden van ongelukken. Herdenkende het -droef gebeuren in Fe bruari 1932. toen op enkele plaatsen van ons land één dag berijdbaar ijs was en- toch tal van ongevallen met doodelijken afloop te betreuren waren (o.a. twee kinderen te West- zaan, twee menschen in Erp, vier jongelui in Bemmel enz.) heeft het bestuur van den Bond aanleiding gevonden. per circulaire een verzoek te richten tot alle Gemeentebe sturen in ons land. waar geen Reddingsbriga des voor drenkelingen zijn. om met in de Ge meente bestaande zwemvereenigingen. E.H. bij O. afdeelingen of met- leden van een ijs- vereeniging. of wel van het Oranje-,, het Groene-, het Witte-, het Geel-Witte of het Roode Kruis, te vormen zou zijn een: ..vrij willige ijswacTrt,. die ten doel heeft, in ijstijd op rivieren, vaarten, kanalen, leemputten of afgravingen, waar veel wordt geveden. bij een ongeval direct helpend op te treden. Gewenscht wordt, dat een dergelijke ,,IJs- wacht" -de beschikking heeft over een paar goede moedige zwemmers (bij voorkeur on derlegd in zwemmend redden) en over leden, die een cursus volgen in E.H.b.O. Natuurlijk moeten de ijswachten kunnen beschikken over goed reddingsmateriaal; de reddingsmid delen zouden aangeschaft- kunnen worden door gemeentebesturen, ijsvereenig in gen, of andere vereenigingen ter plaatse. Deze middelen behoeven absoluut niet kostbaar te zijn. Daar de vorming van ijswachten voorberei ding vordert, vertrouwt het bondsbestuur. dat men niet wacht tot de vorst, is ingeval len. want dan is het onherroepelijk te laat. Gemeentebesturen of vereenigingen. die een „Voorlichtingsavond" of nadere inlich tingen wenschen. kunnen zich wenden tot het Bondssecretariaat: mejuffrouw A. Claus, Ceintuurbaan 362. Amsterdam Z. of tot den. heer A. J. Meijerink. hoof-dconsul voor de centrale propaganda in Nederland, Cruquiusstraat 10 Haarlem. MIDDELBAAR TECHNISCHE SCIIOOL. De volgende afgestudeerden der Middelbare Technisch? School te Haarlem werden ge plaatst in de navolgende betrekkingen; van de afdecling Weg- en Waterbouwkunde: de heer R. Duinkei- als oprichter-teekenaar bij Openbare Werken van de gemeente Den Helder; de heer J. Helder als aaspirant- opziebter bij de Nederlandsche Spoorwegen; van de afdceling Electrotechnick: dl? heer J. W. Jongbloed, als contructeu-r op het Ont werpbureau van dc N.V. Philips' GloeLiam- penlabfiekcn tc Eindhoven;. de heer E. Ruys VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ Groote Houtstraat 5 a Telef. 10771 als assistent bij den T.'chnbchcn Dienst der N.V. Provinciale Utrcohtseho EbvtrietLuU» Maatschappijde heer Th. Kunvpe, als em ployé bij de Standard Oil Company, Aruba, West-Indlc. OMLEGGEN GARENKOKERS- VAART. WERKGELEGENHEID. Ten einde het terrein aan den Kïhder- huissingel in exploitatie te kunnen brengen is het noodzakelijk naast bestratings- en rioleringswerken over te gaan tot liet om leggen van de Garenkokersvaart en tot hot bouwen van een nieuwe brug over die vaart in den Kinderhuissingel, Blijkens dc teeke- ning zal de uitmonding van de nieuwe Garenkokersvaart recht tegenover het einde van de Nieuwe Gracht konten te liggen. De nieuwe brug in den Kinderhuissingel zal zeer eenvoudig van gewapend beton wor den gemaakt met oen totale breedte van 14.50 M. (rijweg 7.50 M. en trottoirs resp. 2.50 M. en 4 50 M.L Dc kosten van deze brug ramen B. en W. op f 7.850. B. en w. merken hierbij op, dat het Ih het voornemen ligt. slechts het bouwen van de brug aan te besteden en de overige werk zaamheden in eigen beheer te doen uitvoe ren. Voor het uitvoeren van de gezamen lijke werken, waardoor werkgelegenheid en bouwterrein ter beschikking zullen komen, ramen B. en W. de totale kosten op 40.000. LANGS DE STRAAT. T egenstellingen. Het is een zonnige zomernamiddag. Fel flikkerend wordt de zon weerkaatst in de ruiten van de nieuwe huizen, die zich frisch verheffen tegenover de oude rij aan de overzijde. En voor die huizen, waarin zich reeds nieuwe bewoners hebben geve." igd, strekken zich fleurige voortuintjes ui', keu rig aangelegd, ais wedijverend wie de schoon ste schakeeringen van frissche. warme zo- merkleuren geeft. Maar daar tusschenin lig gen de nog onbewerkte, kaal en armoedig, en toch is het een van deze dat door de jeugd wordt uitverkoren, en wel om zijn berg zand, waarmee de kinderen uren lang heerlijk kunnen spelen Een meisje donkere krullen omlijsten het gezichtje met de appelroorie wangen en de lachende schitterende oogcsi heeft een plank vol poffertjes gebakkenin haar oogen ziet de een er nog verleidelijker uit dan de ander. Ze bukt zich. tilt de plank op voorzichtig, bang de poffertjes te bescha digen en loopt er mee het straatje in. terwijl haar helder, vroolijk stemmetje rond schalt- „Poffertjes .mooie poffertjes te koop!" Een mijnheer, die juist voorbij wandelt, staat stil, plotseling geboeid door dat ranke, blijde kinderfiguurtje, een tweede zonnetje op dien hecten namiddag. En hij haalt een „heuschen stuiver" uit zijn zak en koopt een poffertje: toppunt van vreugde voor hel klei ne meisje. Andere menschen hebben dit toonceltjc lachend gadegeslagen en ook zij keeren zich tot het meisje: een raam gaal open. een oude dame wenkt het poffertjesvrouwtje na derbij En in een wip zijn alle poffertjes verkocht, dc meeste zijn betaald met een lachenden blik, een tikje op het smoezelige kinder handje, of iets voor het kleine snoepmondje. En niemand ziet de donkere figuur, die langzaam nadert aan dc andere zijde der straat. Zooals blijde vreugde spreekt uit heel de houding van het kind, zoo spreekt deze figuur van een ontzaglijke moeheid. Maar geen raam gaat open bij zijn nade ringzijn koopwaar knoopjes, garen, band. poetsgoed, postpapier, ik weet niet wat het is doet de menschen niet lachend stil staan.... Hij zeult er moe de huizen langs: heel mat gaat dc arm steeds weer naar de bel om slap langs hot lichaam terug te val len. Als de deur open gaat doet. geen stille hoop zijn gelaat veranderen, geen teleur stelling is zichtbaar als zij dadelijk weer dichtvalt. Hij merkt geen zomerbloemen, geen zon.. Hij loopt maar voort, doelloos, in denzelf den gelijkmatigen gang. Maar de menschen hooren niet de ellende die spreekt uit zijn sleepende passen, zij zien niet de armoede op dat stompe gelaat,... Want, ach, zóó gaan er zoovelen.... WOLLY RESOORT AGENDA MAANDAG 5 DECEMBER. Palace: ..Vier van de bob". Op het tooncol: Mr. Max. de komische snelteekenaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Watt en Halfwatt in „Kannibalen". Op het toonecl: Twee Roxys, de muzikale maaltijd. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: ..De gescheiden vrouw" en ..Oorlogsverpleegsters". 8.15 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Herman Heuff, 107.30 uur. Tcyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DINSDAG 6 DECEMBER Stadsschouwburg: Blume von Hawaii, Fritz Hirsch operette. 8 uur. N. V. Haarl. Drukkers en Uitgeversmij v. h. gebr. Nobels. Algemecne Vergadering, kan toor notaris Hoef lake. 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Herman Heuff, 107.30 uur. APOTHEKEN fAVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijseels en Van Hees, L. Vecrstr. 14. Tel. 11000. L. Schoorl. Fr. Halsplein 1. Tel. 11130. Bosch- en Vaart Apotheek, Bosch en Vaart straat, 26, Tel, 13230,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5