MOUSSANA Liefde de Sterkste HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 5 DECEMBER 1932 St. Nicolaas-avond. door GUUS BETLEM Jr. Het was al in October geweest, dat ik met Reuvers overeen was gekomen, dit jaar bij hem voor Sinterklaas te zullen spelen. Niet dat ik een specialen voorkeur gevoel de voor den tabbard of den „gouden" staf, o, nee... feitelijk voelde ik er zelfs maar heel weinig voor ik hield niet van die verkleed partijen voor volwassen mannen, maar het was Reuvers geweest, die me op zeer be scheiden wijze, doch niettemin volkomen doorzichtig, het voorstel in den mond had gegeven. Het ging den over Sinterklaas. Wel iswaar nog rijkelijk vroeg, maarals men drie alleraardigste kleuters heeft, zoo als in dit gezin Reuvers het geval was, dan zorgen die er wel voor, dat de Sint-Nicolaas- dag niet kón worden vergeten, zoodat zelfs in October al een vage Sint Nicolaasstem- ming heerschte in het huis op den Linden- gracht. Tja! meende Reuvers, nadat de kinderen maar bed waren gebracht en we gezellig nog even na-boomden zoo zie jezitten we al midden in den Sinterklaassfeerterwijl anderen er nog niet aan denken zelfs Behalve als die andere ook kinderen heb ben! opperde ik lachend, en nog vergeef ik mezelf niet de vraag, die ik daarna stelde en die het gevolg zou worden vanMaar ik loop m'n verhaal vooruit. Wel? vroeg ik dan nonchalant, zonder eenige bijbedoeling laat je een Sinter klaas komen, dit jaar? De kinderen zullen het wel leuk vinden denk ik Zeker! Natuurlijk! stemde Reuvers in maar zie jedaar zit 't 'm nou! Ik zou dolgraag een Sinterklaas laten komen, en als 't kon nog een zwarte Piet ook, maar - hoe krijg je die? De kwestie is namelijk ik heb weinig idee in zoo'n stelletje dat langs de deuren komt, te engageeren, begrijp je. Ik houd er niet van, die wildvreemde men- schen in je huis, wat ken je ze per slot. En dan komt er nog iets bijhet decorum! Stel je voor een Sint Nicolaas met een scheef gezakte baard, of een witte damesonderrok, nee, lach niet,... ze zijn d'r! Helaas! Want en nou vraag ik je, wat voor indruk moeten dergelijke menschen op de kinderen maken, nietwaar? Afgezien dan nog van het taaltje dat ze doorgaans plegen uit te braken.... Néé „beroepssinterklazen" daar moet ik niets van hebben... Maar, heb je dan niemand onder je ken nissen of zoo, die...! begon ik, doch Reuvers viel me snel in de rede. Och ja,... misschen wel... ik weet niet! Ik ben niet zoo er „vragerig" weet je.... 'k hou d'r niet van! Misschien als ik het bij voorbeeld eens iemand vroeg, dat-ie ter- wille van de vriendschap ja zou zeggen, en achterafg heeft-ie misschien spijt, omdat-ie zelf z'n Sint-Nicolaas-avond wil vieren! Néé... vragen heb ik een broertje aan dood! Goed als de menschen het aanbieden...! Op dat moment verhief m'n vrouw haar stem. Zou jijbegon ze en ik vóelde, zon der te kijken, hoe Reuvers en z'n vrouw bei den het hoofd ophieven, als in spanning. Och natuurlijk! sprak ik. en op dat mo ment meende ik het werkelijk waarom zou ik niet? 't Lijkt me wel eens leuk om voor Sinterklaas te spelen, alhoewelik heb het nóg. nooit gedaan!! En paedagogischen aanleg bezit ik ook niet hoor O! Reuvers lachte onzin! Je moet je daar geen probleem van voorstellen. Als je maar een beetje aardig babbelt met de kin deren, enwij zorgen natuurlijk voor cadeautjes en zoo! Trouwens, verbeterde hij wat haastig alle kosten zijn voor ons natuurlijk! Hè ja! viel Reuver''s vrouw glunderend bij doen jullie het, zeg! Dan kom je hier den Sint-Nicolaas-avond vierenja? Af gesproken? Mij best! meende ik maar.tegen dien tijd spreken we er nog wel eens over, denk ik! En zoo was het gekomen! Aanvankelijk was ik het geheele geval al haast vergeten, als niet m'n vrouw me het was begin Decem ber eraan herinnerd had. O, ja! schrok ik da's waar zeg.... mag ik wel 'es aan een costuum gaan den ken! Ja. dat mag je zeker! stemde m'n vrouw in ennehoe ga jezou je niet op 'n paard;; eh! aarzelde ze. Ben je nou heelemaal! vond ik op een paardIk zie me al rijdennee merci.. dat lijkt me een beetje al te opwindend! Ik huur een auto natuurlijk. En dan kun je Henk vragen of hij voor Zwarte Piet wil spelen! Ja! Ik hief het hoofd op dat is een goed idee, zeg dan hebben we dus enkel familieda's met een vertrouwd! Prachtig! vond ook m'n vrouw kan niet mooier! Reuvers zal tevreden wezen! Nou ik zwaaide een groet dan ga ik maar evenzal meteen Henk vragen, of-ie idee heeft! Dat zal-ie zeker wel! Zoo'n jongen Henk was een neef van me.een iong- mensch van achttien jaar en. zooals m'n eega al had voorspeld natuurlijk maar ai te graag bereid om van de partij te zijn. Maar je maakt geen gekheid, hoor! dreigde ik. Welnee, oom.gèkheid? deed hij ver wonderd U zal 'es zien. hoe ik d'r uitzie! Nou, afgesproken dan. kom ik je halen met de auto, om een uur of kwart voor zeven, hè, zorg dat je klaar bent, hoor! Eenige dagen waren voorbij gegaan met- nerveuze voorbereidingen, geheimzinnige zen dingen en nauwkeurige veranderingen aan het Siterklaascostuum, dat hier en daar ietwat te groot bleek te zijn, een euvel, dat door Gerda op handige wijze werd verhol pen. Nou! prees ze, toen ik dien bewusten Sint- Nicolaas-avond om zes uur al kant en klaar voor den spiegel stond te draaien je ziet eruitom door een ringetje te halen! De echte Sinterklaas kan er niet beter uitge zien hebben! oordeelde ze dan na nog een laatsten keurenden blik. Ik was tevreden. Alleen die baard! bromde ik dat ding briebelt om zeeziek van te worden. Ik keek op de klok. Kan ik 'm nog niet even af doen? weifelde ik, maar Gerda wees zéér beslist dit voorstel van de hand. Néé, néé! meende ze geen sprake vananders ben je straks niet klaar, als de auto komten hij zit nu net zoo mooi.. hij kan onmogelijk weg, 'k zou d'r aan kun nen hangen, geloof ik. Nou, probeer het maar niet! lachte ik.. 't Was half zeven, toen de auto voor stond en even later, omzwermd door een plot seling opgedoken schaar van grut. schreed :k op plee hts tatiige wijze naar den wagen, waar van de chauffeur eerbiedig de pet in de hand, wijd het portier openhield. En in m'n eentje in de kussens weggedoken, peinsde ik dat dit in elk geval toch wel oen groot voordeel was van het Sinterklaas-spe len... de eerbied en achting, die ieder je toe droeg. Want een grootsch staaltje hiervan kreeg ik te ondervinden, toen bij den spoorweg overgang de auto eenige oogenblikken moest wachten voor een juist passeerenden trein. Ik hoorde vage geruchten om me... achter me Een stem schoot uit. Sunterklaos! en onmiddellijk stond m'n wagen omringd doör een grooten groep jongens en meisjes, de neuzen plat tegen de nuitjes gedrukt. Ik herinnerde m'n eigenhan dig opgelegde plicht en boog... boog, links en rechts! Dan herinnerde ik me de pepernoten die in een zak op den bodem van de auto wa ren gedeponeerd. Haastig graaide ik er eenige handenvol uit, en het portier open schuivend. strooide ik kwistig met de voor Reuvers' kinderen bestemde heerlijkheden. Een luid gejuich steeg op Uit de andere auto's die met mij. voor den gesloten overweg stonden te wachten, bogen nieuwsgierige, gezichten... knikten lachende meisjeskopjesglunderden stralende kin dergezichtjes. Ik had het portier weer gesloten., knikte eens naar de bengels die in afwachting van verdere mogelijkheden, stonden toe te kij ken. Dan hoorde ik een van hen de eel- hameli Ga je méé, joh, daargindsch staat er nog één kijken of die óók strooit.... Ik zuchtte! Moderne tijden Bij Henk's huis gekomen, werd onmiddel lijk de buitendeur geopend door het kittige dienstmeisje een nieuwe blijkbaarik had haar tenminste nog niet gezien en Zwarte Piet schreed statig op de auto toe. Even later had hij tegenover mij plaats geno men. Allemenschen Henk! grinnikte ik ik zou je niet herkend hebben....- je ziet er keurig uit! Nou maar Sinterklaas mag er ook we zen! bromde Piet met een zware basstem. Ik knikte tevreden. 't Zal een goeien avond worden. Henk, voorspelde ik een geslaagde avond! 'k Zal 't hopen. Sint meende Henk we hebben d'r moeite genoeg voor gehad! Enhet werd een geslaagden avond! Onze entree op zichzelf was reeds een suc ces en de kinderen er waren er met neef jes, nichtjes en vriendinnetjes een stuk of tien waren opgetogen! En, hoewel ik geenszins een voorstander ben van zelfverheerlijking, moet het gezegd worden, dat de taak van Sinterklaas mij bó ven verwachting goed afging! En ook Piet voldeed in alle opzichten, hoewel de lummel een paar keer verdwenen bleek te zijn, op oogenblikken, dat ik 'm net noodig had na tuurlijk! En één keer zelfs, juist toen ik m'n hoofd zoekend om den hoek van de deur had gestoken, zag ik hem aan 't eind van de lange gang uit het kantoor van Reuvers ko men. Wat bliksem! schold ik fluisterend wat moest je daar, aap? Daar heb je toch niks te maken, wèl? Even opbellen! verklaarde Henk ge heimzinnig, en ik meende dat ik onder het zwart, van z'n gelaat een donkerroode kleur zag opstijgen. Ah, zóó! constateerde ik voldaan waait, de wind uit dien hoekhoe heet ze? Annie? NeeWiesje! bekende Henk schuch ter. Nou. enfin... dat doe je dan straks maar, als we klaar zijnvooruit, naar binnenwe wachten op je! en z'n arm pakkend duwde Ik hem de kamer binnen. Overigens verliep de avond zonder een enkel incident en toen Reuvers ons om acht uur als een correct gastheer uitliet, ver klaarde hij fluisterend dat het een „reuzen"- avond was geweest! En verkleeden jullie je <rm maar gauw thuis.dan kunnen we, als de kinderen naar bed zijn, nog een paar ge zellige uurtjes hebben. Ja., jij komt óók maar hier naar toe. Henk, hoe méér zielen, hoe meer vreugd! Na een tweede triomftocht door de verlich te winkelstraten, belandde ik, na éérst Henk te hebben thuisgebracht, weer voor m'n wo ning en nog geen half uur daarna voerde dezelfde taxi me opnieuw terug naar het deftige heerenhuis op den Lindengracht..., waar we dit keer voor ons grooten het feest op prettige wijze voortzetten. Een oogenblik verwonderden we ons er over dat Henk niet meer was komen opdagen, doch dan opperde ik de mogelijkheid, dat z'n ouders hem wellicht liever niet lieten gaan op een zoo intiem huiselijk feest, dat onge twijfeld ook in hun kring zou worden gevierd. Den volgenden ochtend vertelde een hef- tig-opgewonden Reuvers me, dat er den vo- rigen avond of nacht bij hem was ingebro ken. Z'n brandkast bleek geforceerd, terwijl een groot bedrag aan contanten werd vermist. Tja, eindigde hij wat triest een droe vig slot van een vroolijken Sint Nicolaas- avond! Maar dat we d'r nou heelemaal niets van gehóórd hebben, dat begrij Op dat moment ratelde de telefoon. Je excuseert even? onderbrak ik. den hoorn afnemend, en dan telefoneerend: Jamet wiewieo, ben jij 't Henk? Ja jongen-, of 't gezellig geweest is gis terenja, héél aardigjammer dat je niet meer bent teruggekomenhoe is 't thuiswat? zonder dienstmeisje opeenso, juistvanmorgen wegge loo- pennja. dat héb jeze was er nog maar kort. hè, twee weken bij-na. Ja .ja. wat ■zeg je! hèik begrijp-je nietof ik nog een ander heb' kunnen vinden?een ander?waarvoor? hè ïk snap d'r geen laars vanom voor Zwarte Piet te spe len?Nou dat heb jij toch gedaan, giste renwat? Néé? En ik heb je zélf van huis gehaaldwat? Heb je 't dienstmeisje ge stuurdal drie dagen geleden, dat je niet kón? Dat je met je ouders mee moest naar Apeldoorn? Dusdusjij hebt niet voor Zwarte Piet gespeeld? Wel allem Met een smak viel de hoorn uit m'n hand, cn wezenloos staarde ik Reuvers aan, die met klimmende verbazing m'n telefoongesprek ten deele had gevolgd. Welallemheb je het. begrepen? wilde ik weten die Zwarte Piet van gis teravonddat was Henk niet.... Ja! Reuvers lachte grimmig ik heb 't begrepeninderdaadEn dat dienst meisje is ook weg, zeg*, je? Weldan zullen we haar signalement maar aan de po litic opgeven! Ochdoe me een plezier en bel het bureau even, als je wiltlaat maai- een mannetje hierheen sturen, hé? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. MOUSSEERENDE APPELWIJN a£f, c/hzmfxxfjne p VET EN MARGARINE VOOR KERSTGAVEN. WORDT ONBELAST BESCHIKBAAR GESTELD. De Crisis -zuivel -cent rale verfclaart cich bereid verzoeken om onbelaste margarine en vetten voor Kerstgaven in welwillende over weging te nemen en noodigt de vereeni gin gen en instellingen, dié daarvoor in aanmer king wenschen te komen uit op «e geven hoeveel margarine, bak- en braadvet en an der vet in andere jaren voor dat doel werd uitgereikt, benevens hoevee: thans benoodigd zal zijn, opdat zij aan de hand van die gegevens de beschikbare hoeveelheid over de verschillende vereenigimgen en instellingen kan verdeelen. Het is de bedoeling, dat zooveel mogelijk d? margarine en andere vetten zullen worden aangekocht bij dezelfde leveranciers van wie zij de vorige jaren bet-rokken zijn. Bij de opgave gelieve men dus tevens te ver melden bij welke leveranciers men de waren wenscht te bestellen. Opgaven worden ingewacht bij de Crisis- zuivel-oentrale, Laan van Meerrdervoort 8. 's Gravenhage, vóór 10 December. IJSSELMEER SLECHT BEVAARBAAR. In tegenstelling met allerlei andere wen schen is een verzoek, dat het Nedorlandsch Binnenvaartbureau gezonden heeft aan den minister van Waterstaat, waarin geen verdere verlaging van het pril van heit UsseLmeer gevraagd wordt dan tot min. 13 A.P., omdat dit zeer hinderlijk zou wezen voor de scheep vaart. die bij Pampus tooh reeds grooten last ondervindt. VEREENIGING CHRISTELIJK HULP BETOON AAN BLINDEN In het Christelijk Lyceum hield de Veree- niging Christelijk Hulpbetoon aan Blinden Vrijdagavond een bijeenkomst voor contri buanten en belangstellenden. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE ONTREDDERING VAN HET HUISHOUDONDERWIJS IN DE GEMEENTE VELSEN. Gedurende meer dan 10 jaren is het huis- houdonderwijs in de gemeente Velsen door een groep vrouwen opgebouwd. Aanvankelijk werden deze cursussen als onderdeel van de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool door rijk en gemeente gesubsidieerd. Toen het rijkssubsidie niet September 1925 op hield, heeft een vrouwenvereeniging de cur sussen met een klein gemeentesubsidie en met behulp van particuliere bijdragen voort gezet. In 1927 heeft de gemeente het huis- houdonderwijs opgenomen in het gemeente lijk onderwijs voor de rijpere jeugd en vol wassenen; de vrouwen, die het onderwijs al die jaren hadden georganiseerd bleven er zich aan wijden als commissie van advies. Niet meer aan beperkte subsidies gebonden heeft het huishoudonderwijs, dat van 1922 1925 voortdurend in leerlingtal was geste gen, ook na 1927 van jaar tot jaar meer leer lingen getrokken: In October 1931 waren er 350 leerlingen voor de naaivakken en 80 voor het koken. Dit onderwijs het eenige vakonderwijs voor meisjes, die niet meer leerplichtig zijn is vernietigd, doordat de gemeentelijke verordening regelende het onderwijs voor de rijpere jeugd en volwassenen in het voorjaar van 1932 om redenen van bezuiniging buiten werking is gesteld. Toch had het huishoudonderwijs gered kunnen worden, als aan den met vrijwel al- gemeene stemmen geuiten wensen van den gemeenteraad gevolg was gegeven door B. en W., nl. om aan 't bestuur van de Sant- poortsche Vrouwenclub, voor dit doel uitge breid niet de overige leden van de commissie van advies, om kosteloos de beschikking over lokalen en leermiddelen te geven. Deze vrou wen toch hebben aan B. en W. een plan voorgelegd om door een combinatie van cur sussen als de tot nu toe gegevene mèt cur sussen voor fijnere keuken en gekleedc ja ponnen enz. het evenwicht in de begrooting te bereiken, doordat duurdere cursussen door hun batig slot het tekort, ontstaan door het kosteloos of tegen verminderd schoolgeld toelaten van leerlingen zouden dekken. Mocht dit tegenvallen dan kon een steunfonds ge vormd worden. Bovendien wilde men 3 of 4 cursussen over dag geven voor meisjes van 1316 jaar, om zoo een kern van een daghuishoudschool te vormen. Daar dit een proefneming sou zijn, was het gewenscht ook deze cursussen slechts 20 weken te doen duren. Zoo was er in de laatste maanden nog alle gelegenheid om het huishoudonderwijs. vóór dat het heelemaal zou zijn vcrloopen. weer te reorganiseeren; met Januari 1933 hadden de nieuwe cursussen geopend kunnen worden. B. en W. hebben het verzoek om lokalen en leermiddelen beschikbaar te stelten echter botweg geweigerd. Inplaats van het huishoudonderwijs aan de vrouwenvereeniging toe te vertrouwen, die daar al 10 jaar aan gewerkt had onder ver schillende benamingen, heeft de wethouder van onderwijs er de voorkeur aan gegeven den algemeenen leider van het stopgezette onderwijs aan de rijpere jeugd en volwas senen in de gelegenheid te stellen, om dit onderwijs in zijn vollen omvang gaande te houden zonder kosten voor de gemeente. Als particulier persoon heeft dc algemeene lei der dus kosteloos de beschikking gekregen over lokalen cn gemeentelijke leermiddelen: de cursussen moesten verder zichzelf bedrui pen. Met de plannen van den alg. leider heeft de commissie van advies zich niet kun nen vereenigen, daar deze niet in het belang zijn van de vrouwelijke jeugd. Immers: kos teloos onderwijs werd afgeschaft het cur susgeld werd voor alle leerlingen nog 50 pet. hooger gesteld dan het maximum cursusgeld volgens de verordening. Het huishoudonder wijs bleef alleen bereikbaar voor de eenlgs- zins welgestelden: het karakter van volks- hulshoudonderwijs werd er aan ontnomen. De alg. leider had nl. geweigerd om aan de bovengenoemde plannen van de commissie van advies zijn medewerking te verlecnen. daar hij hoopte, dat de cursussen zich niet alleen zouden bedruipen, maar dat de leer lingen bovendien het salaris zouden opbren gen. dat hij als algemeen leider genoten had, benevens dat van de hoofden van onderwijs, meerendeels schoolhoofden in wier scholen dit onderwijs gegeven wordt. Daartoe moest het lesgeld met 50 pet. wor den verhoogd, de salarissen der leerkrachten met 25 pet. per gegeven cursus verminderd, alle minder draagkrachtige leerlingen ge weerd! Er werd gerekend op een flinken achteruitgang van het aantal leerlingen: hadden zich voor aile takken samen in 1931 ruim 700 jongens en meisjes opgegeven, voor 1932 rekende men op 400 inschrijvingen. De alg. leider wilde dan ook 25 pet. op zijn sa laris laten vallen, wat in don grond nog oen loonsverhooging beteekende voor den tc ver richten arbeid, waar hij ruim de helft van 't aantal cursussen verwachtte, dus een ver mindering van pl.m. 45 pet., wenschte hij de salarissen voor de administratie slechts met 25 pet, tc verlagen! Op 400 leerlingen had voor deze salarissen der administratie een som van f 525 moeten drukken (voor den alg. leider f 375, voor dc 4 hoofden van onderwijs samen f 150). In het voorafgaande jaar werden ruim 700 leerlin gen voor f 700 geadministreerd! Maar de cursussen zijn met dezen opzet een fiasco geworden: wat de huishoudcursus- sen betreft, die verreweg het grootste aantal leerlingen leverden 't vorig jaar 430 van de ruim 700 het aantal inschrijvingen is schrikbarend achteruit geloopen: van 430 tot 150! Slechts 12 onvolledig bezette naaicursus sen konden worden gevormd, verdeeld over IJmuirien, IJmuiden-Oost en Santpoort: die in Vclsen-Noord konden niet doorgaan. Slechts twee eveneens onvolledig bezette kookcursussen konden doorgaan Zoo zullen deze cursussen wél zichzelf bedruipen maer niet het verwachte overschot kunnen ople veren voor de heeren die de administratie in hooqp op zegen op zich namen Zelfs toen het gblcken was dat deze rege ling fnuikend is voor den bloei van het huis houdonderwijs hebben B. cn W. vastgehou den aan hot eenmaal ingenomen standpunt. En dit jaar tenslotte óók ten koste van dc bestaande naaicursussen, daar de gemeente slechts onvoldoende leermiddelen bezit. De 28 naaimacflines van het Rijk mogen nl. al leen gebruikt worden als de cursussen voor onvermogende leerlingen kosteloos toegan kelijk zijn gesteld en geen salaris voor de ad ministratie wordt uitgetrokken. Zoo zijn de leerlingen de dupe èn de leeraressen. die niet alleen 25 pet. salaris korting krijgen, maar die bovendien haar werk tot minder dan de helft, sommigen tot minder dan een derde zien inkrimpen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat deze leerares sen, aan wier ijver en toewijding de bloei van het. onderwijs voor een groot deel te denken is. elder werk zullen zoeken en vinden. Dat in dezen crisistijd veel nuttige sociale instellingen schade lijden ls onvermijdelijk, maar dat vernietigd wordt, wat behouden had kunnen blijven is ergerlijk. Dr. J. VAN DEN BERGH VAN EYSINGA—ELTAS. FEUILLETON. Naar hat Engelsch van Mrs. PATRICK MACGILL (Nadruk Verboden). 30) Jack voelde er zich door aangetrokken en voor de tweede maal sedert haar thuiskomst glimlachte hij, terwijl hij antwoordde: „Wc; als ik jou Lizzie moet noemen, kun je mij moeilijk ..mijnheeren", ik heet Jack Jack Vale maar dat weet je al. nietwaar?" eindigde hij en de:d zijn best zijn stem even zorgeloos te doen klinken als die van Lizzie. „Natuurlijk, Jack". Een vroolij'k geschitter van twee blauwe oogen vergezeld deze woor den en Jack moest tegen wil en dank nog meer alikruiken eien. Na tafel, nadat Lizzie haar moeder had helpen omwasscnen. keek zij nadenkend naar de sterrenhemel. ,Js het nou geen schandaal, dat ik nie mand heb om mee uit te gaan", merkte zij op, niet tot- iemand in het bijzonder, maar met een zijdelingschen blik in d» richting waar Jack met een ernstig gezicht een pijp zat te rooken. „Een flinke wandeling of een ritje boven op de bus zou je goed doen, Lizzie", zei me vrouw Kent en bevorderde daarmee op on schuldige wijze Lizzie's plannetje. „Ga je met mij een eindje mee loopen Lizzie vroeg Jack, plotseling van zijn stoei opspringend. Eigenlijk lokte het hem heelemaal niet aan zijn reeds dunne schoenen nog meer t: verslijten, maar Lizzie Kent geld op dit moment als gezelschap en haar gebabbel zou de gedachten aan Hetty, die hem dag en nacht vervolgden, helpen verdrijven Hij kon haar zich niet voorstellen als de vrouw van Max Reiss. Hij was er zeker van dat ze ongelukkig was; dat voelde hij in iedere vezel van zijn wezen, want liefde werpt een brug over de verre afstanden en hij wist, dat Hetty Loring hem toebehoorde krachtens de wet der liefde, niettegenstaande zij door een wreeden samenloop van om standigheden in de finnen van een anderen man was gevoerd. Lizzie, di? wist dat een heele troep vrien dinnetjes door de straat zou wandelen, was uitbundig van verrukking; zij rende naar haar slaapkamertje om zich te verkleeden en tien minuten later versoheen zij stralend van vreugde beneden, gekleed in haar beste groene mantelpakje met een groen wollen mutsje. Zij vierde haar grootste triomf, toen zij een troepje van haar vriendinnen passeerden bij den hoek van de straat cn verder wandelden in de tegenovergestelde richting der cinema's en cabarets. Zij deed dit met grooten tact. daar zij Jack's financieele positie kende. Zij liepen door een rustige laan en Jack die niet zijn gedachten mijlen ver weg was. werd plotseling opgeschrikt door de heldere stem naast hem: „Zeg Jack, heb jij ooit een meisje gehad? Ik bedoel niet maar zoo alleen om te wandelen, maar echt!" Lizzie Ken: was heel ernstig; haar groote blauwe oogen waren opgeheven naar h~t bieeke gezicht, waarvan zij zooveel was gaan houden; zij was niet brutaal of schaamteloos, maar een eenvoudig en eerlijk kind, dat nooit had geleerd haar gevoelens te verbergen. Jack's gelaat vertrok een oogenblik kramp achtig. H: t eenvoudige fabrieksmeisje had de herinnering aan Hetty zoo levendig in hem wakker geroepen. Hij keek neer en zag een ander paar blauwe oogen dieper en zachter, met minder mensohenkennis en wereldwijsheid er in en inplaats van Lizzie's aardig, maar alle- daagsch figuurtje, zag hij de trotsche en teere schoonheid, die zijn hart van het eerste moment af geboeid had. Voordat hij begon te spreken wist Lizzie al bij intuïtie wat zij wilde weten: cn dat deed haar pijn. „Ja Lizzie ik heb een meisje gehad lang geleden". Zijn stem klonk diep treurig bij het laat ste woord en Lizzie brandde van nieuwsgierig heid. ..Wat is er dan gebeurd? Is zij gestorven of heeft zij je de bons gegeven?"', vroeg zij op zachten toon, waardoor hij zich onmogelijk beleedigd kon voelen. „Ze is gestorven", antwoordde Jack kortaf en bij zichzelf voegde hij er aan toe: „Ze had beter dood kunnen zijn dan met dien hond te trouwen". Maar Lizzie putte een groote troost uit de mededeeling, die ze hem had afgeperst; als een zeer practische jonge vrouw was zij overtuigd, dat niemand met de dooden kon leven en dat Jack toch eens zou moeten trouwen, zij evengoed mevrouw Jack Vale kon worden ais een ander meisje. „Hij zal niemand vinden, die m?er van hem houdt, dan ik", zei zij peinzend. HOOFDSTUK 26 net onvruchtbare gebied van den haat. Lady Olea Purnell. nu Lady Perivale, was acht maanden getrouwd. Uiterlijk was het huwelijk een succes, in zooverre men dit be- oordee'en kon naar de overdreven en voort durende attenties van Lord Perivale jegens zijn jonge vrouw. Het slecht bij elkaar passende paar zag men overal tezamen en als c oude edelman ook soms zuchtend verlangde naar zijn onge breidelde vrijheid van voorheen ,dan zorgde hij er wel voor dit niet te laten merken: nie mand vermoedde, dat hij eigenlijk de meest beklagenswaardige aller stervelingen was een oude man, die al zijn best doet om de jeugd te imiteeren. dooh die haar genoegens niet waardeert en tevergeefs op aarde de rust zoekt, waarop zijn leeftijd hem eigen lijk het recht geeft. Zij hadden hun eersten twist over Jack ge had. dien dag bij een lunch. Lady Olga had gevraagd om een zekere bezitting, die nooit bewoond werd. te verkoopen; haar echt genoot had haar geantwoord dat hij nie' geneigd was dit landgoed van de hand te doen, omdat Jack er altijd zooveel van ge houden had en hij wilde graag het bewust zijn hebben, dat de jongen die bezitting na zijn dood zou erven en er misschien nog een gelukkigen tijd kon doorbrengen. „Wat bedoel je daarmee? Heb je dan niet gezegd, dat Jack onterfd zou worden en geer. cent zou krijgen? vroeg Lady Olga scherp Haar echtgenoot schudde eenige malen zijn oud 2 grijze hoofd. In een stem, waaruit zooveel zelfverwijt sprak, dat Jack zich verwonderd zou heb ben als hij het had kunnen hooren. zei hij: ..Mijn lieve Olga. als iemand dicht bij het graf is als ik hij dacht aan zijn ernstigen hartaanval, waarbij Lady Olga toem in han den van de doktoren en verpleegsters overliet en zelf naar een danspartij ging wanneer iemand zoo dicht bij her. graf is als ik. gaat over alles nadenken. Ik wil, dat Jack krijgt wat hem to:komt om den titel hoog te houden, die hij eens zal dragen", eindigde Lord Perivale langzaam en bedroefd. Er volgde een woedende en vulgaire twls: die den ouden man tot de lippen bleek deed worden en zijn hart vervulde met een na- melooze ellende. Waarom was hij zoo gek, zoo stapelgek geweest om maar één enkel oogenblik te ge- looven, dat een jonge vrouw ergens anders om gaf dan om zijn geld en zijn positie, vroeg hij zich af. HU bleef in de eetkamer achter om te overdenken, wat zUn vrouw hem voor haar vertrek naar den salon had toegesnauwd en dat verontrustte hem zoodanig, dat hij verplicht was zich een sterke whLSkey-soda in te schenken. „Wanneer Je even je gedachten van Je dierbaren zoon wilt laten afdwalen, kan ik Je vertellen, dat je in den herfst een tweeden kunt verwachten. hoewel het natuurlijk ook. wat ik niet hoop. een doohter kan zUn", zei Lady Olga terwijl zij opstond en hem zonder een verder woord achterliet. De oude man was totaal onderste boven. Hij wist niets van kleine kinderen en had er zelfs als Jongeman, niet van gehouden. Toen Jack. het eenige kind uit zUn eerste huwelijk geboren werd. was hij onderweg op een lange ontdekkingsreis in het hoog gebergte en hU had hem niet gezien voor dat zUn eerste baby-stadium voorbij was. En nu zou hU wellicht nog 'en zoon krijgen! Lord Perivale voelde zich merkwaardig hul peloos en ongeschikt voor de hem toegedach te positie. Terwijl hU zoo in de eetkamer zat tc mij meren. lag Lady Olga op een zijden divan in den salon cn haar gedachten joegen in wilde woedende vaart door haar brein. Natuurlijk zou haar kind een jongen zijn; zij zou het vreesclijk vinden een meisje als eerstgeborene te hebben, zei zij bU ziclizelf en zij weigerde zelfs om met die mogelijkheid rekening te houden. De gedachte om een kind te hebben, was niet onsympathiek, maar wat haar hinderde waren andere feiten, waarvan wel het voornaamste was, dat haar zoon zoolang Jack leefde, den titel nie*. zou kunnen erven en wanneer Jack door een of ander wonder Hetty Loring nog zou vLn- den en haar trouwen, zou die vrouw Lady Perivale worden als de oude Lord stierf, terwijl zij dan in haar vollen bloei en op het hoogtepunt van haar socialen triomf op den achtergrond zou moeten treden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7