Aardbevingen in Nederland. 1 MET PUN L00PEN? ABSORBINE J? HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 7 DECEMBER 19321 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. BINNENLAND K. N. M. I. publiceert onderzoeksresultaten. Acht honderd berichten ontvangen. Wij beven al sinds eeuwen. Ongerust behoeven wij niet te zijn. Het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut heeft aan het Persbureau Vaz Dias een overzicht gegeven van de aardbe vingen, die van Zondag 20 November tot Maandag 28 November in Oostelijk Noord- Brabant zijn opgetreden, benevens enkele mededeclingen, waartoe de opmerkingen der waarnemers aanleiding gaven. In de eerste plaats wenscht het Meteorologisch Instituut allen, die berichten hebben ingezonden, daar voor hartelijk te bedanken. Het Instituut hoopt, dat zij, die nauwkeurige mededeelin- gen deden, daarmee zullen voortgaan, wan neer zich verdere schokken mochten voor doen; bijzonder wordt prijs gesteld op nauw keurige opgave van den tijd en van cle sterkte der schokken, de laatste b.v. door vergelij king met vroegere waarnemingen ol' door op gave van enkele typische kenmerken. Het zal niet noodig zijn van eiken schok afzon derlijk bericht te zenden: men kan ook een lijst aanleggen, waarin de schokken worden opgeteekend en te gelegener tijd b.v. na een sterkeren schok een verzamclbericht sturen. Zulks is trouwens reeds gedaan door enkele waarnemers, van welke sommigen een gra fisch overzicht bijvoegden. Van zijn kant zal het Instituut mededeeïing in de bladen doen, van schokken die te De Bilt zijn geregistreerd oni aldus voeling met de waarnemers te hou den. Er zijn samen ongeveer 800 berichten ont vangen. door het' groote aantal was het niet mogelijk daarin gestelde vragen afzonderlijk te beantwoorden; ook de in vele brieven ge zonden postzegel voer antwoord was niet in staat een antwoord per brief uit te lokken, om de eenvoudige reden, dat hiervoor geen tijd beschikbaar was. Hieronder zal men ech ter een antwoord op veie vragen vinden, dat ieder gelieve te beschouwen als aan haar of hem persoonlijk gericht. Te De Bilt wérden van Zondagavond 20 November tot Maandagmorgen 28 November 8 aardbevingen uit Noord-Brabant gere gistreerd. De beving van 20 November 23 u. 56 m. gaf zoowel te De Bilt als te Heerlen de grootste uitslagen op het diagram; er werden onge veer 400 berichten over ontvangen, uit alle deelen des lands; ook uit de Noordelijke pro vincies, zoodat do beving over het geheele land waarneembaar geweest is, veel verder dan de eerste persberichten aangaven. Na deze toonde te De Bilt de beving van 28 November G u. 1 m. de grootste uitslagen. Sommige landen, zooals Zwitserland, be zitten gemakkelijk transportabele seismo- graven die na een be'ving in het aardbevings- gebied worden opgesteld voor het registree- ren der nabcvingen. Het instituut te De Bilt is niet in- het bezit van een dergelijk instru ment en beschikt niet over de middelen er een aan te schaffen; opstelling er van in het aardbevingsgebied zou van veel nut kunnen zijn, om de nabcvingen en bijzonderheden er van vast te leggen. Nu dit ontbreekt, stelt het instituut des te meer prijs op het ontvangen van berichten van waarnemers uit het aardbevingsgebied. De medewerking van waarnemers in het aardbevingsgebied is ook daarom gewenscht, dat de regïstreeringen der seismische stations dikwijls alleen niet voldoende zullen blijken voor een nauwkeurige plaatsbepaling van het epicentrum wijl, vooral bij zwakkere be vingen de registreering onvolledig kan zijn of verstoord door bodembewegingen van an deren aard, zooals de z.g. microseismische bodembeweging of trillingen veroorzaakt door industrie en verkeer. Berichten uit verder afgelegen plaatsen zijn van belang om de uitgebreidheid van het macroseismische ge bied het. gebied, waar de beving nog door personen is waar te nemen te kunnen vast stellen. Sedert 1920 worden in Duitse hl an cl, waar men dergelijke waarnemingen van veel be lang acht, westelijk van Noord-Limburg ge regeld nauwkeurige metingen gedaan, om cle bodem bewegingen in verticale en horizontale richting langs in de aarde voorkomende breukvlakken vast te stellen. Daarbij is ge bleken. dat in geologisch opzicht vrij aan zienlijke veranderingen voorkomen, die nabij dc Nederlandsche grens het sterkst zijn. Brengt men deze feiten in verband met de geologische gesteldheid van dit deel van ons land het gebied der slenken en horsten, d.i. van aardschollen, die ten opzichte van de omgeving zijn weggezakt of hooger liggen, o a de Groote Centrale Slenk, die van Duitsch land door Nederland in ongeveer noordwes telijke richting naar de Noordzee loopt dan behoeft het geen bevreemding te wek ken dat hiei* thans aardbevingen zijn opge treden. De aardbevingen zün van tectonischen oorsprong. Dit is trouwens het geval met vrij wel alle aardbevingen van eenige beteekenis. Vulkanische aardbevingen, dw.z. aardbevin gen tengevolge van vulcanische uitbarstin gen zijn slechts tot op een afstand van circa 200 K.M. nog te reglstreeren, verder niet; daarvoor zijn zo te zwak. Van de vulkanische bevingen van de Krakatau. waarvan in 1928 op Lang Eiland op zes a acht K.M. afstand duizenden werden geregistreerd, zijn er te Batavia, afstand 150 K.M.. hoogstens vijf opgeteekend. Onder de 300 verschillende aardbevingen die door de seismische stations in Indië (Batavia, Malabar. Maron, Amboina) in 1928 werden opgeteekend, was er behalve deze vijf nog slechts één registreering, die met vulkanische werking in verband kan ge bracht worden; onder de 275 bevingen van 1929, toen ook te Medan een station werd ge vestigd. geen enkele. Dat was het geval in Indië, een vulkanisch gebied bij uitnemend heid. De bijna 8000 aardbevingen te De Bilt in ongeveer 25 jaren geregistreerd, waren alle van tectonischen oorsprong, alleen omtrent één zou twijfel kunnen ontstaan, doordat tegelijkertijd met een verwoestende tectoni- schc aardbeving op Sicilië de Etna in wer king was Prof. Siberg zegt :n een studie over de geologie der aardbevingen in Rijnland, dat van het voorkomen van ook maar één aardbeving van vulkanischen oorsprong in Rijnland elke aanwijzing ontbreekt, ondanks het vulkanisme van nog jongen datum in Eifel, Zevengebergte en Westerwoud. En toch vindt men nog tegenwoordig in populaire artikelen vulkanen als de oorzaak van aardbevingen aangeduid: uit welke bronnen de schrijvers hun wijsheid hebben geput, is niet duidelijk doch stellig niet uit moderne seismologische of geologische wer ken. In sommige bladen kreeg de drooglegging van de Wieringermeer de schuld van de aardbevingen; gelukkig waren er nog bladen die het bericht niet overnamen. Zonder twij fel beteekent het leegpompen van den Wie- ringermeerpolder een vermindering van druk op het aardoppervlak daar ter plaatse en is dit van invloed op de spanningen der aard kost elders doch deze invloed is zoo klein, vergeleken bij de in het gesteente der aard korst heerschende spanningen, dat het slechts als een secondaire oorzaak van het optreden van aardbevingen kan beschouwd worden in dien zin, dat het oogenblik hier van iets kan vervroegd, of vertraagd worden, de primaire oorzaak is de in de aardkorst heerschende geweldige spanning-, waardoor deze tenslotte op een zwakke plaats met ee'n schok breekt. Als vergelijkbare secondaire oorzaken, die eèn plaatselijke drukvermeerdering geven, zijn te noemen zware regenval, hooge stand der rivieren of overstroomingen van polders als omstreeks 1916 in Waterland; drukver- mindering geeft daarna het afvoeren van het hooge water, het leegpompen der polders. Vroeger is nooit gebleken, dat hier te lande hierdoor aardbevingen zijn ontstaan; er is geen reden om dit nu aan te nemen. Sommige waarnemers hebben er aan her innerd dat de meeste aardschokken in den avond of nacht .zijn voorgekomen en ge vraagd of hiervóór een bijzondere oorzaak was aan te wezen. Een algemeene ooi-zaak, dat aardbevingen meer in den nacht worden gevoeld dan overdag is, dat door de bezig heden overdag zwakke trillingen nietge merkt worden, die 's avonds of 's nachts we'l de aandacht trekken, waarneer men rustig zit of ligt. Enkele waarnemers in het aard bevingsgebied hebben opgemerkt, dat de schokken evengoed overdag voorkwamen, doch inderdaad hadden sterkere schokken, die door de seismografen zijn opgeteekend of door waarnemers ver buiten het aardbe vingsgebied gevoeld, plaats tusschen 20 u. 5 min. 's avonds en 6 u. 1 m. 's morgens zooals uit het in het begin gegeven lijstje blijkt. Het aantal waarnemingen is te gering om een algemeene conclusie te trekken. Men zal geneigd zijn als secondaire oorzaak aan een invloed der zonnestraling te'.denken, die door verwarming der aarde spanningsveranderin gen teweeg brengt en met eenige uren na werking tot het-,optreden van een schok leidt. Verschillende "hieromtrent gedane onder zoekingen zijn niet met elkaar in overeen stemming. Af en toe duiken in de bladen voorspellin gen van aardbevingen op. Bedenkt, men dat er jaarlijks een 10.000 tal aardbevingen op aarde gevoeld wordt, dan is het duidelijk, dat een voorspelling, waarbij men zich op de ruimte houdt, b.v. de aankondiging van een aardbeving-in Zuid-Amerika, zeker moet sla gen; ook heeft men goede kans bij het voor spellen van nabevingen van een sterke aard beving succes te hébben. In „De Natuur" van April 1929 zijn de aan kondigingen -van Bendandi, een Italiaan, voor Mei 1928 uitvoerig besproken en aan de waarnemingen getoetst; het bleek daarbij dat de voorspellingen het tegendeel van geslaagd waren. Thans heeft een Duitsch ingenieur zich den profetenmantel omgehangen en aardschokken in het Nederlandsch-Duitsche grensgebied aangekondigd, in den nacht van 29 op 30 November en voorts op 1, 5 en 6 De cember. Hij is niet gelukkig geweest in de keuze zijner data, er zijn geen aardbevingen geregistreerd, behalve op 5 December. Na de beving van Maandagmorgen 28 No vember 6 u. 1 m. zijn tot 2 December te De Bilt geen aardbevingen afkomstig uit Noord- Brabant geregistreerd; wel zijn in het aard bevingsgebied nog schokken waargenomen, doch deze waren niet sterk genoeg om te De Bilt opgeteekend te worden. Van belang is de vraag, wat ons nu verder te wachten staat. Met zekerheid is hierom trent niets te zeggen; men kan alleen ver moedens uitspreken, door na te gaan wat bij vroegere aardbevingen is geschied. Het best komen hiertoe de aardbevingen hier te lande van 1755 en 1756 in aanmerking; het is goed. iets van de geschiedenis van zijn land. ook op het gebied van aardbevingen, te kennen, zoodat niet meer geschreven zal worden, wat verleden jaar na deNoordzeebeving van 6 Juni in een onze geïllustreerde bladen geschiedde, nl. dat aardbevingen „ten onzent nimmer ge constateerd zijn". In den morgen van 27 December 1755 werd in Z.O. Nederland en liet naburige Duitsch- land en België een sterke aardbeving waar genomen. voorafgegaan door enkele voorbe- vingen op 26 December en gevolgd door een groot aantal nabevingen op de volgende da gen. Op 18 Februari 1756 trad een veel sterkere aardbeving op, die gevoeld werd tot in Z.O. Engeland. Parijs .en Neurenberg. Van dien dag af tot begin April ging, zoo vertelt de geschiedenis, te Maastricht geen dag voorbij, dat er niets gevoeld werd; men telde meer dan tachtig afzonderlijke aard schokken. De nabevingen bleven tot 1757 voortduren. Ook bij vele andere aardbevingen is geble ken. dat een groot aantal nabevingen op trad die soms maanden aanhielden; bij an dere aardbevingen was het met één schok vrijwel afgeloopen, zooals bij de beving in de Noordzee zuidelijk van de Doggersbank van 67 Juni 1931, afstand 350 K.M. van de Bilt, welke geregistreerd werd op meer dan 6000 K.M. afstand, zooals in Noord-Amerika (Washington) en Centraal-Azië. Van deze beving is te De Bilt geen enkele nabeving opgeteekend. ook niet te Kew in Engeland, dat op 270 K.M. afstand van den oorsprong ligt. In Noord-Brabant ligt het gevaü anders. Zooals reeds in het begin gezegd is, werden GEVAARLIJKE VOORTEEKENEN! UW LEVEN LANG Uw voeten jeuken en branden. De huid tus schen de teenen barst, er ontstaan puistjes en blaren op de huid. De vergiftige kiemen, tinea trichophyton, die vele voeteuvels ver oorzaken zijn aan 't werk. Zij loeren overal, dringen in de huid en vermenigvuldigen zich snel, tenzij U ze bestrijdt Bestrijdt de kiemen, die voeteuvels veroorzaken Absorb!no Jr. verlicht de pijnen en geneest de pijn lijke plekkenvoorkomt complicaties. Gebruikt da gelijks Absorbinc Jr. Absorbing Jr. heeft bovendien ol jarenlang pijnlijke spieren, kneuzin gen. brandwonden, snijwonden. ver stuikingen en schaafwonden gene zen. Het geneest zeker en snel. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company. Beuling straat 2, Amsterdam, onder vermel ding van dit blad. te De Bilt van 20 tot 28 November acht schokken opgeteekend. De sterkste hiervan die van 20 Nov. 23 u. 56 m. was lang niet zoo sterk als de Noordzee-beving, die in Enge land, Nederland, Denemarken, West-Duitsch land, België en Noord-Frankrij k gevoeld werd. Van de in sterkte op de beving van 20 Nov. 23 u. 56 m. volgende kan aangetoond wor den dat de oorsprong van de eehe, die van 23 November 3 uur 28 minuten Zuidelijker, die van de andere, van 28 Nov. 6 u. 1 m. Noordelijker dan die van Zondagavond 20 Nov. lag. Blijkbaar vertoont de aardkorst on der Oostelijk Noord-Brabant verschillende zwakke plekken en treden er op verschillende plaatsen be'wegingen op, hetgeen gezien de geologische structuur zeel- aannemelijk is. Men 2al trachten met behulp van de waar nemingen van buitenlandsehe stations de plaats der epicentra van de geregistreerde bevingen nader vast te stellen, voornamelijk uit de tijden, waarop verschillende fasen aan verschillende stations zijn geregistreerd. Het is voor de plaatsbepaling een gunstige om standigheid, dat althans één station dat voor plaatsbepaling in aanmerking komt, in het N.W. kwadrant is gelegen, de andere stations, die hiervoor gegevens kunnen verschaffen, liggen voornamelijk in Z.W.lijke, Z.O.lijke', en N.O.lijke richting. Had de seismograaf te Heerlen een minutenteekeninrichting, dan zou het mogelijk zijn, ook hier de tijden der inzetten in seconden nauwkeurig aan te ge ven. Nu is dit slechts bij benadering moge lijk, doch de tijdsverschillen van verschiillen- dc inzetten zijn wel aan te geven, doordat de registreer-snelheid bekend is. Ook al zijn na Maandagmorgen 28 No vember te De Bilt geen aardbevingen uit Noord-Brabant meer geregistreerd, dus geen sterke schokken meer voorgekomen, zoo mag men toch niet aannemen, dat deze ook ver der zullen uitblijven; men moet afwachten, wat lcomen zal. Men make zich echter niet noodeloos ongerust. ZEVENTIENJARIGE SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. BUDEL, (N.Br.), 6 Dec. Gisteravond is de 17-jarige Van Deurzen bij het smokkelen van een kleine partij suiker door kommiezen aangeschoten. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Eindhoven is het slachtoffer overleden. RESTAURATEUR VAN IIALSEN OVERLEDEN. Zondag' is te 's Gravenhage overleden, 63 jaar oud, die heer Dertx de Wild, bekend restaurateur van schilderijen e.d.. waar hij samenwerkte met zijn zoon dir. dir. A. M. de Wild, scheikundig ingenieur. Hij heeft veie schilderijen van Frans Hals gerestaureerd. DE IN DEN HAAG GEARRESTEERDE FINANCIER. De directeur van hut Trustkantoor voor Belegging en Administratie te 's Gravenihage die dezer dagen is aangehouden als verdacht van hiet verstrekken van onijuisti? inlichtingen in een failldssements-aangelegenheid dezer bank is voer den Officier van Justitie ge leid. DE „P. C. HOOFT" SPOEDIG DROOG. ZONDER DOKKEN NAAR PERNIS? Men schrijft ons uit Amsterdam; Dinsdagmorgen hebben wij nag een kort •bezoek gebracht aan het wrak van de P. C. Hooft. De ruimen 1, 2 en 3 zijn practisch droog. De pompen werken thans allben nog in de ruimen 6 en 7 en ih de provisiekamer zoodat de hoep is gewettigd dat Ihet schip zeer spoedig drijvend zal zijn. Of de P. C. Hcoft zonder te hebben ge dokt naar Simon's scheepsslooperij te Pernis zal worden gesleept, is'een open vraag, In de beantwoording waarvan die scheepsvaart- inspectie het voornaamste woord zal spre ken. Bovendien geldt het hier naar wij nader vernemen een koop op voorwaarden zooaat als onverhoopt geen vergelijk wordt getrof fen genoemde scheepsslooperij gr en aan spraak op het wrak kan doen gelden. SCHEEP VA ART BERICHT EN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nariva vertr. 7 van Barry naar Vancouver. HALCYONLIJN. Vrsdenburg 5 van Emden te Oxelosund. Stad Zaltbommel 4 van Bordeaux te Bil bao voor Velsen. Stad Arnhem Vlaardingen naar Bagnoii p. 4 Gibraltar. Stad Zwolle 2 van Huelva uil Gent HOLLAND—AFRIKA LIJN. Niauwkerk 6 van Bremen te Hamburg. Springfontein 'thuisr. 6 te Genua. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom uitr. p. 5 Las Palmas. IJsbroom thuisr. 5 te Havre. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Ouderkerk 5 van Amsterdam naar Ham burg. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk uitr. 6 van Kurraah.ee. Gaasterki.-rk uitr. 5 te Brisbane: ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tosari thuisr. p. 5 Sagres. Jacatra uitreis p. 6 St. Vincent. Kola Nopaai thuisr. 6te Suez Garoet vertr. 7 n,m. van Hamburg naar Rotterdam. ROTTERDAMZUID-AMERIK A LIJN. Alcyone thuisreis 5 van Santos. HOLLAND—'WEST-AFRIKA LIJN IJstroom (thuisreis) p. 3 December Ouessant. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alchiba (uitreis) 3 (8-28 v.m.) 85 mijl O. v. Land's End. MIJ. NEDERLAND. Tabian, thuisreis, van Belawan 4 Dec. Tabinta, thuisreis, Suez, 5 Dec. K. N. S. M. Achilles 3 van Napels naar Burriana Ajax 4 van Algiers naar Amsterdam Ariadne 3 te Oran, 4 van Oran naar Pa lermo Baarn 4 te Callao Bameveld 3 te Liverpool Berenice 3 van Barcelona naar Tarragona. 4 te Tarragona Brion 3 van La pallice -naar Amsterdam, 4 14 uur Ouessant gepasseerd. Colombia 4 van Chistpbal naar Cartagena Costa Rica 3 20 u. van Dover naar Barbados Deucalion 3 te San Juan Euterpe 4 van Corcnbion naar Amsterdam Fauna 3 van Aarhps naar Amsterdam, 4 16 uur Brunsbuttel gep. Ganymedes 3 van Bourgas naar Constantza. 4 te Constantza Hermes 5 5 u. 40 m. Beachy Head gepass. Irene 4 van Algiers naar Amsterdam Iris 3 21 u. van Danzig naar Amsterdam Juno 2 te Calamata Merope 3 van Rotterdam naar Melilla Nereus 3 van Kopenhagen naar Gdynia Nero 3 van Uddevalla naar Amsterdam Odysseus 4 te Stettin Orpheus 5 2 uur Brunsbuttel gep. v. Rensselaer 3 17 uur van Madeira naar Lis sabon Rhea 2 Dec. van Valencia naar Amsterdam S. Bolivar 3 Dec. van Amsterdam naar Ham burg Trajanus 3 23 u. 30 van Hamburg naar Am sterdam, 5 te Amsterdam Triton 3 Dec. te en van Barcelona naar Genua Ulysses 3 te Varna Orpheus 5 6 uur te Hamburg S. Bolivar 4 16 u. te Hamburg RADIO-PROCRAMMA DONDERDAG 8 DECEMBER HILVERSUM 296 M. 8.AVRO. Tijdsein en gramofoonmuziek. 10Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Solistenconcert L. Walvisz. cello, Mevr. B. PolakWalvisz. piano. 11.Kook en bak praatje door Mevr. R. Lotgering-Hillebrand: „Echte winterschotels". 11.30 Voortzetting so listenconcert. 12.Lunchconcert door het Avro-kamerorkest o. 1. v. Louis Schmidt. Intermezzo van Dijk's origineele Volendam- mers. 2.halfuur voor de vrouw. 2.30 Gra mofoonmuziek. 3.— Naaicursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees; 3.45 gramofoonmu ziek. 4.Ziekenuur door Mevr. Ant. van Dijk 5.Avro-kleinorkest o. 1. v. Nico Treep. Zang voordracht door Hilde Raave-Fasser. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.Avro- kleinorkest. 7.30 Engelsche les voor gevor derden door Fred. Fry. 3.Persberichten van het Persbureau Vaz Dias. 8.05 Gramofoonmu ziek. 8.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Abonnementsconcert door het Concertgebouworkest o. 1. v. Dr. W. Mengel berg. In de pauze Avro-radiotooneel „De ap pelen van de Atalanta" 10.15 Avro-radio tooneel. „Het Spoorkamertje" door Rosier. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.Nieuwsberichten van het Fersbureau Vaz Dias. 11.05 Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN 1875 RL 8.KRO. Morgenconcert. NCRV. 10.Gra mofoonmuziek. 10 15 Morgendienst door Ds. N. Brandsma. 10.45 Gramofoonmuziek. KRO. 11— Marialiederen. 11.30 Godsdienstig half uurtje door Pastoor L. H. Perquin O.P. 12. Politieberichten. 12.15 KRO. orkest o. 1. v. Johan Gerritsen. NCRV. 2.— Handwerkcur- sus. 3.Vrouwenhalfuurtje. 3.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 4.Bij - bellezing. 5.Zang en piano. 5 45 H. J. Sten voort: 5.Zang en piano. 5.45 H. J. Sten voort: .Voor de Kersttafel". 6.15 Causerie. 6.45 Knipcursus. 7.Wat er op de wereld ge beurt". 7.30 Politieberichten. 7.45 Persberich ten van het Ned. Chr. Persbureau. 8.— Die- mer harmonie o. 1. v. P. Swag-er. 9.-- A. J. Drewes. 9.30 Het uurtje dat ge niet moogt overslaan. 10.30 Persberichten van het Pers bureau Vaz Dias. 10.40 Bespeling van het NCRV-orgel. BRUSSEL 508 RL I.30 Concert door het klein-orkest van het N- I. A. o. 1. v. P. Leemans. 5.20 Concert door het Radio-orkest o. 1. v. Krale Walpot. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Arthur Meulemans. 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG 1153 M. II.20 Strijkorkest o. 1. v. Max Skalka. 2.20 Instrumentaal ensemble. 10,06 Dansmuziek BERLIJN 419 RL 6.30 Concert, door het omroeporkest o, 1. v. Brino Seidler Winkler. KöNIGSWUSTERHAUSEN. 1635 M. I.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Concert. 7.20 Vroolijk programma-, LANGENBERG 472 RL II.20 Concert o. 1- v. Eysoldt. 4.20 Vesper- concert door het orkest van den WeS't-Duit- schen omroep. 7.20 Concert o. 1. v. Wolf. 8.20 Luisterspel. 10.Concert o. 1. v. Wolf, DAVENTRY 1554 RI. 12.50 Orgelconcert. 1.35 Concert. 4.25 Con cert door Moschetto en zijn orkest. 11.10 B. B. C. dansorkest o. 1. v. Henry Hall. PARIJS EIFFEL 1446 RL 7.50 Gramofoonmuziek. T IJS (RADIO) 1725 RL 12.50 Populair concert. 7.40 Populair con cert. 9.05 Concert. MILAAN 331 RI. 7.50 Concert. RORIE 441 RL 8-05 Concert. WEENEN, 517 RL 3.45 Populair concert. 9.50 Dansmuziek. WARSCHAU 1411 M. 4.20 Concert door het omroeporkest o. 1. v. St. Nawrot. 5.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Dans muziek. BERORÏUNSTER 460 RI. 7.20 Solistenconcert. 9.Populair concert Onze dagelijksche Kindervertelling. Plotseling werden ze alle drie tegelijk wak ker van een hevigen schok. „Wat gebeurt er," brult Dik, die 't eerst bij 't raampje is, waar door ze naar buiten kunnen zien. „O. kom eens gauw kijken, we zijn in Grootestad. Kijk, hier is de toren van die mooie kerk. We zijn er!" Ze kleedden zich vlug aan en holden naar de eetkamer, waar prof. Piekergraag al was. Ein delijk zijn ze op den grond en kunnen ze uit stappen. Maar het wordt hun" bang om het hart. Wat een menschen! ..Voor wie zijn die hier?" vraagt Miep aan den professor. DE AVONTUURLIJKE LOTGEVALLEN VAN MIEP MUIZENSCHRIK EN DIKKIE KRAKEBEEN „Wel, natuurlijk voor jullie, Dik, Miep en Knipstaart. Iedereen bewondert hetgeen jullie gedaan hebt." Plotseling holt Knipstaart op iemand toe. Hij heeft den' portier -van de quarantaine uit Bruggestad herkend, die voor hem naar Grootestad is gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6