El SPORT EN SPilThl ENCELAND-OOSTENRIJK (4-3) VOOR HET KIND VOETBAL. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 8 DECEMBER 1932 Een eervolle nederlaag der gasten. Het verschil in speltype. De entourage op het Chelsea-veld. Over spel en spelers. De slag is gevallenMet de kleinst moge lijke mEerderheid heeft Engeland hun con tinentale rimlem uit Wecnen geklopt in een schitterenden, spamnenden, fairen kamp.. En daarmee ds het .Briittannia rules the waves!" weer eens te me-er bevestigd. Doch dat is al. Wamt deze uitslag (43) was volledig even redig met het vertoonde en dus een zeer eer vol resultaat vooa* Oostenrijk en een zekere ontgoocheling voor de Britten. Immers men was hier vast en zeker van doordrongen, dat de gasten met een fiksdhe nederlaag naar hun huiselijke haarden zouden worden terug gezonden, zonder veel vorm van proces. Het is echter een grimmig gevecht geworden, een gevecht waarop Engeland zeker niet had gerekend. D* „clean sweep" bleef uit" De tegenstanders werden niet zonder meer weg gevaagd. Integendeel! Dat de vertegenwoordigers van het trotsc'he Albion tensiottj met de zege strijken gingen, danken ze uitsluitend aan hun snelheid van ingrijpen. Hun positie-spel, hun loopwerk, hun schieten was niets beter dan van Oostenrijk. Maai- die tackle! Had een Brit den bal, dan keek de Wiener eerst even de 'kat uit den boom om dan aan te vallen. Maar had Oos tenrijk het leder, dan gingen de Britsohe backs, half-backs en forwards er regelrecht en zonder dralen op in. Daarin zat 'm de 'kneep. Deze match duurde anderhalf uur. maar werd beslist door tienden van secon den! Het ondeelbare moment dat goud waard is. Vooral In dat eerste kwartier 'kon Enge land eigenlijk doen en laten wat ze wilde. En geef een Brit tijd tot sp?Len, hij zal u demonstreeren hoe het hoort! Zoo startte die match met een demonstratie, zooals wij op onze velden van hen zoo vaak te aanschouwen kregen. led et meende er zeke r van te zijn. dat Oostenrijk eenzelfde afstraffing zou ont vangen als Spanje, dat juist een jaar ge leden met 71 werd „ingezouten". Een goal van Hampson, vijf minuten na den aftrap gescoord, ging de debacle inluiden. Doch nadien herstelde zich de Weensohe ploeg en het verdere gedeelte van den wed strijd hielden ze volledig stand. Toen hebben wc dan ook een prachtigen kamp aanschouwd met aan wierszijden schitterende momenten. Engeland was mogelijk wat beweeglijker in het aanvalsspel, doch anderszij ds werden de attaques van de gasten zóó perfect geleid en uitgevoerd, dat men moeilijk kon zeggen waarvan de meeste charme uitging. Het verrassende element was bij Meisi's discipelen minder overtuigend; zij bezaten geen kwikdruppel als David Jack en geen snel'trekvtje als Crooks, doch bij dat gansche vijftal wipte de bal meermal n van hoofd tot hoofd en voet tot voet, zonder dat de heer en Blenkinsop en Goodalil er aan te pas kwamen. Het was maMiematlsdh zeker gespreid voetbal. En daarbij bleken de kna pen te beschikken over een vlijmscherp schot, uit alle standen te lossen schuivers. De Britten mogen Hibbs wel op hun bloote knietj is dank zeggen dat hij er zoo onnoeme lijk veefl kanjers heeft uitgehouden. Achter deze „center-machine", waarvan de centervoor Sindeiar de ster was. stond een stuwende middenlinie, welke in den beginne de fout maakte steeds bij een Engelschen aanval op doel terug te trekken, doch die daarna wat wijzer geworden door het steeds dreigender gevaar, met leeuwenmoed zich in den strijd wierp. Daarachter tv. pracht- backs, achter elkaar opgestc'.d, r.. vd zeker van hun verweer. Plus Hlden in goal. athleet en comidiant, zich volkomen bewust van zijn reputatie en handelend naar rato. Maar niettemin een doelverdediger met talent en flair en soms een wanhoop der- Briitsche schutters. In de stormlinie van Engeland was David Jack, Arsenal's 10.000 Pond rechtsbinnen, de groote strateeg. Als hij niet lang was konden we hem met Adam vergelijken. Hij was de vierde half-back, de man die voor do rest van den aanval veelal eerst de kastanjes uit het vuur gaat halen. Hij was verder overal waar de Oostenrijksch? backs niet waren en had altijd den bal. David Jack was de man, waarbij de an dere vier, hoe goed op zichzelf ook, lichtelijk in het niit verzonken. Met alle respect voor het eminente werk van Crooks op de rechts buiten plaatse- en de ongeloofelijke balcontrole van Hampson, de leider van het quintet. Schitterend warm de beide backs Good all en Blenkinsop en Hibbs in goal. hetzelfde trio dat twee jaar terug in Wecnen tegen vrijwel hetzelfde Oostenrljksche elftal een do.lpunteniooze draw bevochten. Gewelde naars! En daar tusschen stond Hart als de schakel uitstekend verdediger. Als een keliner in een luxe-restaurant, serveerde Hart op een presenteerblaadje al lerlei smakelijke through-passes en heit was geen wonder dat het vjflfütl daar voor naar hartelust ervan smulde. Dat dit een evenement was van onmis kenbare interesse bewees het cosmopolitische element op de tribune. Niet slechts dat 2000 Oostenrijkers, alle malaise ten spijt, naar Londen waren gekomen om hun favorieten moed in te schreeuwen, maar schier alle lan den hadden vertegenwoordigers. Wat onze eigen natie betreft: behalve de heer Lotsy voetbal-minister van buitenlandsche zaxen en de heer Boeljon, was daar het hcele Ajax-elftal plus twintig supporters „Mr. Oudheusden's party" en een stuk óf acht journalisten. Verder was België daar met de volledige Antwerp F. C. en de Union St.- Gllloise. er waren veel Duitschers. Tsjechen en Zwitsers. De officieele missie was ook vrij uitgebreid en In de wandelgangen van het Chelsea-veld zagen we F. I. F. A.-bestuurde- ren van heel Europa. Rimet was er, en Schrlcker uit Zurich, Mauro uit Milaan, De- launey uit Parijs, Eberstaller zelfs uit Boeda pest. Neen, men kan waarlijk niet zeggen dat dit Engeland-Oostenrijk-treffen een stiekum onderonsje is geworden tusschen meneer Meisl en meneer Wall. Verre van dat. En opk het publiek uit Londen was in ruime hoeveelheid ter plaatse; 60.000 man be volkten de „stands". Door de nauwe ingan- getjes wurmde zich die gansche massa zeer ordelijk naar binnen. Het weer was perfect voor voetbal, geen zon en geen wind, doch we zouden wiet in Londen zijn als er geen tikje mist hing. Afgezien van een paar glijbaantjes bij de doelen bleek het terrein in uitsteken den staat en alles was dus tip-top in span ning bij den aanvang. Zeer attent als cie Britten zijn speelde het orkest voor den aanvang louter Weensche wijsjes, niet alle- op de tribune. Toen referee Langenus, die wij dewd. Totdat het groote oogenblik kwam.... Hiden, de Oostenrljksche doelman Eerst de Weeners, begroet door een volks lied dat ons wat vreemd voorkwam, daarna de Engelschen. Reeds de snuiten van' die kerels toonden wat er in het begin te gebeuren stond. De Oostenrijkers, stil, ernstig en zichtbaar ner veus, als hard-werkende studenten die ns.ar een haast niet te halen examen gaan. De zonen Alblons een en al vroolijkheid, zwaaiend naar lieve of minder lieve meiskes op de tribune. Toen referee Laai genus, die wij allen kennen, en die weer gekleed was in zijn speciaal costuum zoodat hij er uitziet als iemand die het juiste midden houdt tus schen een fietser anino 1890, een berg-gids of den heer Prikkebeen. Het Engelsche volk ver borg z'n hilariteit niet, het heeft immer zin voor humor. Trouwens datzelfde volk gaf den Belgischen arbiter na afloop alle hulde voor zijn inderdaad feilloos leiden, een beloo ning die alleszins verdiend was. Zoo schaarden' zich klokke kwart over twee de veelbesproken ploegen als volgt in. slag orde voor het treffen dezer eeuw: ENGELAND; Hibbs. Goodall, Blenkmgsop, Strange, Hart, Keen, Crooks, Jack, Hampson, Walker. Houghton. OOSTENRIJK. Vogl. Schall, Sindeiar, Gschweidl, Zlschek, Gall, Smistik, Nausch, Szesta, Rainer. Hiden. Onder intense hoogspanning bracht Sin deiar. een lange magere, blonde knaap, het leder aan 't wentelen, maar dat was dan ook het- cenige. Engeland nam direct het com mando over en speelde die eerste oogenolik- ken met. en zonder Oostenrijk. Je hield een voudig je hart vast.De bal pingpongde van den eenen withemd naar den anderen en de defen sle der gasten leek wel Gruyere-kaas, zóó poreus. Dat op deze wijze een goal moest ge boren worden waso klaar als een klontje en met Rainer op zoek naar z'n vorm cn den bal, en Szesta nog in 'n siesta, had Hampson geen enkelen hinderpaal op zijn weg om na vier minuten Engeland de leiding te geven met een hard en volledig onhoudbaar schot. (1—0). Toen ontwaakte Oostenrijk uit den droom. Men besefte blijkbaar ineens dat met een terugtrekkende defensie in de kaart van Engeland gespeeld werd, men was tevens zichtbaar over de eerste schrik heen. Zoo ver plaatste zich het spel naar de andere zijde en Sindeiar kreeg een prachtkans om met geoorloofd „charging" van Hibbs de partijen in evenwicht te brengen, doch hun gewoon te getrouw gaven de Centralen den vreem den doelman volledige vrijheid van handelen en het Engelsche publiek was haast ontdaan van deze coulance. Inderdaad, doet men dat in Brittanje eenigszins anders. Er was dus strijd geschapen, een strijd die zich uitte in ettelijke Oostenrljksche aan vallen waarbij Hibbs eenmaal glorieus een prachtschot van Gchweidl miste, doch Blen kinsop corrigeerde tijdig de fout.Het had er allen schijn van of de Weeners, die met pre cieze zekerheid hun aanvallen construeerden en daarbij ongelooflijk mooi kop-werk ver toonden, een tegenpunt gingen maken. Zij speelde tenminste steeds op Britsch terri torium en Hibbs had een paar „narrow esca pes". De harten der Engelsche toeschouwers gingen onder hun chemise van rikke-tik, doch een zucht van verlichting bleef niet lang uit, toen 25 minuten na het begin na waarlijk wonderbaarlijk combinatiespel, waar aan Houghton, Jack en Walker deelnamen, den bal voor Hampson's voeten bracht, en opnieuw knalde een kogel langs Hiden (2—0). Doch ook dit tweede doelpunt, gescoord te gen het spelvcrloop in, bracht niet de „down fall" der Weeners. Met des te meer energie pakten zij de zaken aan en het was dood jammer dat twee vrijwel zekere goals hun ontgingen dooidat de laatste trap faalde. Sindeiar, met de goal aan zijn genade over geleverd, kreeg een niet te missen kans, doen schoot pal naast en vier minuten voor de rust gaapte Vogl met den bal aan z'n schoen- spitsen in een leeg net, doch op het critleke moment slipte hij even en een gouden Kans ging verloren. Al hadden de Engelschen mis schien voor den doorsneekijker de over hand door hun verrassend snel en zeer ge vaarlijk voetbal, het ware heusch niet zoo gek. geweest als de pauze met gelijken stand was ingegaan. Thans voelde Engeland zich met een 2-0-voorsprong vrij veilig. De rust duurde vrij laijg omdat in dien tusschen tijd Prince George ten toon eele was verschenen, zoodat kostbare minuten verlo ren gingen door volksliederen, voorstellen, handenschudden, en wat verder bij zoo'n plechtigheid ter tafel wordt gebracht. Eindelijk was het feest voorbij en kon men weer beginnen, waarbij Hiden zijn capacitei ten demonstreerde toen hij na ver uitgeloo- pen te zijn, een schot van Jack in den open doelmond net bijtijds over de dwarslat wipte Het was een staaltje van kranig keepers werk, dat aan de aandacht der Britsc'he massa blijkbaar niet ontsnapte. Een schot van Gschweidl, dat Hiobs maar net hield, was de inzet tot een kort, maar zeer hevig offensief van Oostenrijk, waarbij eerst Zischek te scoren wist na keurig samenspel met Sindeiar <21) cn waarbij vervolgens Hibbs vier hoekschoppen achter elkaar mocht verwerken, terwijl de paal verder een kanjer van Gschweidl keer de. Dit alles gebeurde in vijf minuten tijd cn het was eigenlijk voor de gasten het psycho logische moment om gelijk to maken. De Engelsche veste doorstond echter de vuur proef, de reactie bleef daarbij natuurlijk evenmin uit en de hierop volgende raids der Britten werden eindelijk beloond toen een volkomen terecht toegekende vrije schop door Houghton keihard werd ingeschoten, door een half-back van richting wei'd veran derd, Hiden hopeloos geslagen latend. (3—1) Weer boekten dus de „Wunder-Mannschaft" twee goals achterstand, een schande die ze in geen jaren hadden te lijden, doch met nog 15 minuten te spelen namen ze nogmaals den handschoen op en Sindeiar scoorde met een schitterend schot (32). Het einde na derde, de duisternis daalde en de wedstrijd laaide ten felste op. Een vrije schop voor de Britten knalde Jack tegen de lat, maar Crooks dreef even later van den rechtervleu gel naar binnen en Hiden kreeg niet de flauwste kans. (42). Gestreden was de strijd nog niet. Onder aanvoering van Meisl's commando's togen de Weeners met onbegrijpelijk doorzettingsver mogen nogmaals ten aanval, en waarlijk, Zi schek kanjerde uit een corner regelrecht in (4—3). Met vijf minuten voor den boeg belaagde Sindeiar het Engelsche doel nog een paar maal, doch nuttig effect had zulks niet en onder zeer veel spanning kwam het einde. Het Engelsche publiek gaf den Weeners een welkome receptie toen zij terugkeerden naar de dressing-rooms. Een volkomen ver diende hulde. Immers een strijd, die reeds in den aanvang beslist scheen, hebben de Weeners gemaakt tot een kamp vol vuur en verve tot de laatste minuut toe. Want span nend was het! Het Oostenrljksche Elftal cu reserves Bijgaande afbeelding Is een reproductie van een re clameplaat, die de aandacht vestigt op den verkoop van weldadigheidspostzegels en prentbriefkaarten van 10 December tot 9 Januari. Deze worden uitgegeven ten bate van de vereenigïn- gen welke zieke, zwakke, ge brekkige, verwaarloosde kin deren van alle gezindten verzorgen. De opbrengst komt ten goede aan 350 in stellingen met tezamen ruim 50.000 kinderen. De reclameplaat drukt de stemming der uitgifte uit: doel is het kind, dat van dc alles overheerschende zonne bloem levensvreugde en kracht ontvangt, middel is de postzegel die gebruiks voorwerp is en dienovereen komstig wordt gestempeld. WIELRIJDEN. De Zesdaagsche te Keulen- Piet van Kempen cn Pijnenburg aan den kop. Uit Keulen: In aansluiting op de vierde sprint van het middagklassement ontketen de Thierbach Woensdag een jacht, welke tij dens de volgende sprints voortduurde. Het resultaat was, dat Thierbach één ronde won, evenals Oszmella, terwijl Vopel en Zims twee ronden winst boekten. De sprints werden ge wonnen door Oszmella, Richli, Pijnenburg, Funda, Vopel en Rausch. Na het laatste middagklassement zetten Funda en Korsmeier een jacht in. Na taaien strijd liepen ze een ronde in en schoven, aldus op. Woensdagavond was er zeer veel publiek in de ..Rheinlandhalle". Men schat het aantal toeschouwers op 6500, waaronder een groot aantal Nederlanders. Dumm, die den vorigen nacht was gevallen, reed met zijn arm in verband een eererondje. Bij het begin van de sprintseries waren in 119 uur afgelegd 2840,600 K.M. De sprints werden gewonnen door Pijnenburg, van Kem pen, Zims, Schorn, Pijnenburg en Schorn. Na de tweede sprint ging Vopel er van door; hij won 5 punten. Oszmella won een ronde. Dan volgde een jacht, waarbij Siegel/Thicrbach erin slaagden een ronde in te loopen. Woensdagavond ongeveer half twaalf werd plotseling een jacht ingezet. Deze werd ech ter niet geheel serieus opgevat; de uitloopers werden dan ook meestal niet gevolgd. Deze jacht duurde ongeveer een uur. Afwisselend hadden de leiding Van Kempen, Broccardo, Rausch en Funda. Om half twaalf werd de volgende stand bekend gemaakt: Aan den kop: 1. Van Kempen—Pijnenburg 364 punten. 2. Richli—Broccardo 309 punten. 3. Rausch—Huertgen 289 punten. 4. Funda— Maidorn 173 punten. Op 1 ronde: 5. SiegeThierbach 128 pun ten. 6. BraspenningVroomen 120. punten. Op 3 ronden: 7. OszmellaSchorn 240 pun ten. Op 4 ronden: 8. Vopel—Korsmeier 137 pun ten. Op 6 ronden: 9. Zims—Perelaer 209 punten. Damra werd toen uit de baan genomen. De stand Donderdagmorgen om 6 uur bij de neutralisatie: 1. Piet van Kempen—PijnenbuTg 411 p. 2. RichliBroccardo 329 p. 3. RauschHürt- gen 276 p. 4. FundaMaidorn 185 p. 1 ronde achterstand: 5. SiegelThierbach 164 p. 2 ronden achterstand: 6. Braspennings— Vroomen 125 p. 4 ronden achter: 7. Oszmella-Schorn 247 p, 8 ronden achter: 8. VopelKorsmeier 141 punten. 10 ronden achter: 9'. ZimsPerelaer 223 p. DAMMEN. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMBOND. District Noord Holland. Door de arbitrage-commissie van den Ne- derl. Dambond werden de volgende partijen uit bovengenoemde competitie arbitrair be slist: Damclub „Umuiden"Damclub ..Wormer", voorl. uitslag 75 voor damclub IJmuiden. B. DukelB. J. de Boer 20; H. de Boer— J. Demmendaal 11; C. DiedeviksJ. N. Vre- denburg 02; P. v. d. KuilC. van Hattum 1—1. Eindresultaat 119 voor damclub IJmuiden. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Dinsdagavond j.l. werden bovengenoemde wedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. W. van Dartelen wint van H. van Lunenburg Jr., P. J. van Dartelen remise met H. G. Teuinisse; J. P. van Eijk, wint van J. Balk, J. B. Sluiter Jr., wint van J. Poppen; A. de JongH. Greeuw afgebro ken; J. van LooijW. van Pelt afgebroken. Tweede klasse: Th. Wesselman wint van W. J. A. Mat-la. J. G. M. Ottolini Sr., remise met W. J. A. Matla; H. Rozijn remise met R. Kerkman, P. J. Bijrij wint van A. Kiel; Th. Wesselman wint van C. Kool. Derde klasse: J. Booij wint van Th. C. v. d. Sluijs; L. Kisch wint: van H. Hoogeveer; 1 A. Smit wint van L. Raversbergen; Ph. G. Amelung Jr. wint van C. Molenaar; H. G. J. Andriessen wint van J. Merts; B. Henneke wint van J. Klaverstijn Th. C. v. d. Slulj§ wint van J. Zurel ;J. Booij wint van H. W. C. van Rhoon; W. Jonkhof remise met II. C. Souverein; K. Olij wint van. O. T. Glaser, M. A. G. CATS t Met leedwezen maken wij melding van het overlijden in den ouderdom van 36 jaar van. M. A. G. Cats. Hij was gedurende "een lange reeks van jaren een trouwe oplosser van de problemen onzer damrubriek en won o.m. in onzen oplosserswedstrijd een medaille, be schikbaar gesteld door ons blad. Zijn ge zondheidstoestand liet het niet toe, actief aan het damleven deel te nemen, doch de problematiek had altijd zijn voortdurende belangstelling. Hij nam onder de Haarlem- sche probleemliefhebbers een zeer vooraan staande plaats in en zijn critiekemi leverden immer het bewijs van ernstige studie. In het damspel heeft hij gedurende zijn langdurige ziekte veel afleiding gevonden; daarom geeft het ons eenige voldoening dat onze damru briek hem nog eenige vreugde heeft kunnen schenken op zijn ziekbed. ZWEMMEN. NIEUWE OVERDEKTE ZWEMINRICHTING TE ROTTERDAM A.s. Zaterdag zal aan de Vredenoordlaan te Rotterdam een nieuwe overdekte zwemin richting feestelijk in gebruik worden geno men. In de N. R. Ct. lezen we, dat de burge meester een rede zal uitspreken en dat Willy den Ouden uitgenoodigd zal worden om den waterspiegel voor de eerste maal met een snoek-duiksprong te breken. ROEIEN. JAARVERGADERING NED. ROEIBOND. De !N>ederIand!schie Roeibond houdt Zondag) 18 December in „De Industrieel© Club1" te Amsterdam de jaarlijkschie aigemeene ver gadering. Op die agenda staat o.a. een voor stel van het bestuur tot het benoemen van eereleden en een voorstel van de Roei- en Zeilvenseniging .,Het Spaarne", teneinde te verkrijgen, dat aan de vaardiigheidsproef niat noodzakelijk is verbonden het ontvangen van een medaille tegen een inleggeld van f 3 doch deze medaille facultatief te stellen. Voor elke afgelegde proef zou dan een eenvoudig diploma uitgereikt kunnen worden tegen een inleggéld van f 0.50, desnoods f 1 (hetgeen ook meer in overeenstemming zou zijn mist de waarde van die prAf. De gouden medaille na vijf jaar wil men behouden. ST. NICOLAASFEEST VOOR DEN WESTER JEUGDKRING. Woensdagavond werd het eerste Sint Ni- colaasfeest gevierd door den Wester Jeugd- kring in het gebouw Olympia onder leiding van mevr. Alma en den heer Tames. Het was een feestvreugde toen de Sint binnen kwam tusschen de eerewacht door de kinderen gevormd. Hem werd een Sint Nicolaas-cantate toe gezongen. Voor elk kind waren er een cadeautje en de verdere tractaties. Medewerking verleen den de heeren Van de Hoven met zijn gezel schap en de Munk met zijn band. Tot slot werd opgevoerd het stukje „Alleen op de we reld". De ouders en de kinderen, die in grooten getale aanwezig waren hebben werkelijk ge~ noten. Het was een geslaagd feest. PROTESTVERGADERING. Vrijdagavond houdt de Internationale Roode Hulp een vergadering in „Olympia', waar gesproken zal worden door Mr. van 't Hoff- Stolk en een werklooze, over de gevangen houding van de kameraden H. Smit en C. v. d. Mark, wegens het gebeurde in het Pro veniershuis. CRISISCOMITé. Personeel boekbinderij W. Knoop en Zonen f 17,35 W. K. Z. 10.— PERSONALIA Bij K. B. is per 1 Januari benoemd tot lid var. den Beleggingsraad mr. W. M. J. van Lutteweld, voorzitter van den Raad van Toe zicht op de Rijksbeleggingsbank te Bloe- mendaal. VER. ONDERLING GENOEGEN De tooneelclub van bovengenoemde ver- eeniging geeft Zaterdag 10 Dec. in den Schouwburg Jansweg een opvoering van hot blijspel in drie bedrijven „Zijn Zoon" van G. von Mozer. Dc regie is in handen van den heer Kordelaar. Een bal besluit dezen avond.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10