O De Vrouw in de XXe eeuw. ABR. MEIJER T en PLICHTEN KINDERWERK. Naast het vele breien en haken, wat den laatsten tijd vaak wordt toegepast, is het bor- duren een prettige afwisseling. Daarom geven we hier, voor de dames die borduren prefe- reeren een sierlijk en toch niet te moeilijk 1 korenaar-motief dat voor veel doeleinden te gebruiken is. Willen we een wit tafelkleed met bijpassende vingerdoekjes van een mo tiefje voorzien, dan hebben we 't liefst iets, dat niet al te omslachtig en ingewikkeld is. Het patroon is hier op de juiste groote ge- teekend, zoodat men het eenvoudig met be hulp van een velletje calqueerpapier op dun papier kan overtrekken. Het vloeipapier of dun perkamentpapier waarop we het patroon hebben overgebracht, wordt vervolgens gere- j gen of gespeld op de plaats die we willen bor duren. Groen hetzij D.M.C.-garen dan wel koord- zijde, gebruiken de voor de beide aren en rood voor de bloemmotief jes. Hebben we het patroontje meerdere malen noodig gehad, dan kunnen we onder de teekening om en om calqueerpapier en vloeipapier leggen, zoodat we met één maal doortrekken meerdere af drukken krijgen. We zullen bij het doortrek ken slechte wat steviger moeten doordruk ken, dan kunnen we wel vijf of zes bruik bare copieën ineens maken. Het motief werkt vlug op en daar geborduurde tafellakens, ser- j vetten en ontbijtlakens nog altijd zeer prij- zig zijn, loont het de moeite, om een gewoon wit stel vam een fleurige versiering te voor- zien. Vooral ook voor de Kersttafel leent zich ENKELE NIEUWE HOEDJES. Parijs brengt weer eën paar allernieuwste modelletjes, die wij u hier toonen. 1. Een hoedje van fluweel, waarvan de fijn-geplooi de rand wordt opgeslagen. 2. Een mutsje uit éénkleurige stof, waarvan de omgeslagen rand Schotsche ruiten heeft. Dit modelletje i moet héél scheef worden gedragen. 3. is een j gestept bontmutsje het een veertje als eenige garneering. Nr. 4 is een zwart bont mutsje met een lichtkleurige lintgarneering, die het hoedje tot iets zeer aparts maakt. KEUKENGEHEIMEN. De recepten voor deze week zullen bestaan uit een smakelijke restvèrweiving van vleesch een voedzame win'.erschotel voor de koffie - tafel of h:t middagmaal, en een „imcderne" wintergroentesoep. i ..VJccschkockjes: 300 gram koud vleesoix 60 gram oud brood zonder korst, 60 gram boter of margarine, 1 uitje, zout, nootmuskaat, j peper, paneermeel. Hak of snijd het vleesch in kleine struikjes, snipper de u.i fijn, week het brood in een weinig warme jus of m;Ik en wrijf ihet fijn. i Mene al deze bestanddeslen door elkaar, voeg de gesmolton boter toe en zout, peper, noot muskaat, desverkiezende ook wat fijngehakte peterselie. Voim van deze massa ronde, platte j koekjes, haal ze door wat losgeklopt ei (of 1 een dik paipje van bloem en water) en pa- i neermeel en bak ze in de koekenpan met boter j of vet aan weerskanten bruin. "WMt u hiervan een aardige schotel voor de koffietafel maken schik de vleesohkoekjes dan dakpansgewijs in het middm van een platte schotel en lea- er een rand omheen van macaroni, die met boter en wat tomatenpuree is gestoofd. het rood-groen uitstekend en naar het heele werkje voor een handige huisvrouw een kwes tie van enkele avondjes is, hebben we nog tijd genoeg om alles voor Kerstmis klaar te heb ben. Zijn we met het borduren gereed, dan wordt het vloeipapier voorzichtig wegge trokken en met een vochtig doekje wordt het borduursel uitgestreken. Ook voor servet- taschjes, kussensloopen, beddelakens en sier- kleedjes voor theetafel of anderszins is het motief goed te gebruiken, waarbij dan nog geheel andere kleurencombinaties mogelijk zijn. Stroogeel voor de aren, en blauw of goudbruin en oranje voor het bloemmotief je, zal het ook alleraardigst doen We moeten ei- slechts aan denken, dat we kleurecht ma- triaal kiezen, we hebben dan geen kans dat de kleuren in de wasch gaan uitloopen of vaal worden, wat het geheel zou bederven. Kleurecht materiaal kunnen we tegenwoordig in iedere goede handwerkzaak krijgen, zo-a der dat dit den prijs verhoogt. Een zakkammetje in een keurig etuitje, zooals we dat hier op het teekeningetje zien. is ook zeer geschikt voor geschenkje. Ifet etuitje wordt geborduurd met den span- sleek, op een stukje stramien (merkgaas) of linnen. We kunnen dat naar verkiezing doen met wol of zijde, waarbij de kleuren oranje-bruin of koremblauw-licht-blauw frisch en modern zullen staan. Ten slotte wordit het nog gevoerd met een stukje sati net in de tint van het geheel. WAT DOEN WE ALS....? .We te lijden hebben van z.g. vochtige handen? Het is een onaangenaam euvel, waardoor men, vooral in gezelschap, zoo licht de persoonlijke zekerheid verliest. Een goed middel is, om de handen 's avonds enkele minuten te masseeren (van vingertoppen naar pols) en ze dan in te wrijven met vet, wat den volgenden morgen eerst weer wordt verwijderd. Om te voorkomen, dat het bed linnen smoezelige wordt, trekken we vóór het naar bed gaan- een paar oude handschoe nen aan. Na korten tijd zal men reeds verbe tering bespeuren. Wie haar ziet en hoort, zal het nooit geloo- ven, dat mevrouw van Heerdt, (zooals men gewoonlijk over haar spreekt), 5 December 70 jaar is geworden. Haar enthousiasme doet ondanks haar zilveren haren veeleer denken aan een achttienjarig meisje, vol illusies, die enkel het mooie van het leven kan zien, en nog geen teleurstellingen heeft gekend. Menige bakvisch in dezen tijd ziet het leven minder rooskleurig, heeft minder geloof in idealen en minder stuwkracht dan deze zoo volmaakt vrouwelijke vrouw, die wel feministe is, maar toch altijd vrouwenbelan- gen ruim opvat, altijd in de eerste plaats de vrouw ziet als de opvoedster tot. al wat goed en edel is. Kom haar niet met bezwaren, zij zal bij ieder aankloppen, met haar vriende lijk lachje, haar beminnelijke argumenten, geen twijfel kermend, voor elke goede onder neming de propagandiste met woord en pen, met een bezieling, die anderen beschaamt. In de politiek heeft zij een werkzaam deel genomen, maar zij is nooit geworden de poli tieke vrouw, al heeft zij voor haar partij hard gewerkt. Voor alles is zij de vrouw met haar geloof in opvoeding, ook op vredesterrein. Reeds vele jaren geleden behoorde zij hier tot degenen, die ijverden voor de zoogenaam de „moral education", die in ons land nooit veel aanhangers heeft gevonden. Natuurlijk moet elke goede opvoeding zedelijke men schen vormen, maar het opzettelijk opvoe den voor zedelijkheid, of liever ondc-rwijs in zedelijkheid, lessen gewijd aan zedelijkheid., men was er hier niet zoo voor te vinden, over tuigd als men is. dat voor de meerderheid het voorbeeld en de sfeer meer vermag dan wat wij een beetje beschouwen als zedepreekjes. Mevrouw van Heerdt had het in de school, welke zij in Zwitserland bezocht anders on dervonden en gaf practische voorbeelden, van wat men daar wist te bereiken. Zij wijdde een geheel boek aan het onderwerp, maar op dit gebied oogstte zij niet meer dan een „suc- Mevrouw de Dre gravin Van Heerdt tot Eversberg—Quarles van Ufford. Margaret Kornitzer: The modernen Woman and herself. Jonathan Cape, Londen. Want hoewel er in dit boek onvolmaakt heden zijn men zou alleen al kunnen be ginnen met zich af te vragen, wat ce bedoe ling is van de titel bezit het eenige eigen- schappen, die daar ruimschoots tegen opwe gen. en één van de eerste daarvan is, dat de schrijfster, vrouw zijnde en schrijvende over de moderne vrouw o, geliefkoosd en bijna afgesabbeld onderwerp, waar al vsel te veel over geschreven is! erin slaagt om dat onderwerp niet eenzijdig- en niet partijdig te behandelen. De vrouw van het standpunt- van de vrouw, hoe ontelibaa-r veel malen is het ons al niet voor den neus gezet? En bij wijze van tegen wicht zou het misschien geen 'kwaad kun nen. als een eerlijk man tens zonder terug houding zijn oordeel over de vrouw, van het standpunt -van den man, en liefst don in de vrouw tteleurgestelde man. ten beste gaf. Mogelijk dat dan -beiden, vrouw en man, eens tot bezinning zouden komen, en. zonder v-ee-1 fraaie woorden en theoriën, maar met goede wil en daden, het iet of wat optimis tisch 'klinkende, maar niettemin maair a-1 te vaak aan de werkelijkheid ge-toetste ge zegde waar zouden kunnen maken, dat. „das Leben blülit aus zw?i Ruïnen". En schooner -en krachtiger dikwijls dan op den vruoht- baarsten grond. Intusschen is Margaret Kornitzer in haar boek tot een dor helaas nog lang niet allen erkende conclusies gekomen, en namelijk deoe: dat in een veertigtal jaren de wereld en speciaal de vrouwenwereld er-in geslaagd is zichzelf volkomen op den kop te zetten. Wat was het, vurigste verlangen vaai d: vrouw van veerig jaar geleden, -«'aar zij evenwel zelden rond voor uit durfde komen, geremd door aangeboren conservatisme, dat geree delij k valsche schaamte genoemd werd door de pioniersters, die daar misschien alleen in zooverre gelijk mee hadden, dat elk niet durven uitkomen voor een eerlijk sentiment voor een groot deel gestimuleerd wordt door het beschavingsverschijnsel valsche schaam te? Een zelfstandig leven, een carrière, zooals iedere man die kon hebben, waarbij zij aan eigen individualiteit uiting konden geven. ëëNatuurhjk was het een reactie op da vooral voor wouwen geestaoodende sfeer van het Victoriaan-sch tijdperk. Intusschen heeft nu veertig jaar later, de vrouw datgene bsreikt wat zij toen wenschbe natuurlijk nog lang niet- wat sommige radicalen wenschen, maar mèèr, dan zij toentertijd dorsten wenschen en de reactie daarop v-olgt weer vanzelf. Val sche schaamta -belet haar maar al te vaak no-g er rond' voor uit te komen, '.maar in hun hart erkennen de meesten, die het niet heb ben, dat wat zij wenschen is „een man, een eigen -huis, en kinderen". Maar als zij het krijgen, zit de oude zMfsiandigheid hen dwars en bij hen, die het al hebben, wekt de zelf standigheid der anderen, een sfer van ver zet. die gewoonlijk niet bevorderlijk is voor de saam'h-oorig-heid tusschen man en vrouw; en het gepraat over de rechten, der wouw ontstaat. De rechten der vrouiw ook al weer als lang niet onnatuurlijke reactie bovendien op het eeuwenlange gepraat over d:- rechten van den man. En gezien van dat standpunt- niet onlogisch man en vrouw, beide men- cès d'estime". Men waardeerde haar eerlijke en warme overtuiging. Men kon haar niet goed bestrijden, maar men zag geen reden, om hier te beproeven, wat nu eenmaal niet lag in onze zeden. Zij gaf het nog niet op. Toen men voor de opvoeding tot de gezinstaak begon te voelen en daarvoor onder de vrouwen werkte, bleek zij ook hier gaarne bij te dragen tot een op voeding, welke voor het maatschappelijk leven van meer belang zou kunnen zijn dan alle geleerdheid, waarmede men de hoofdjes vol stopt, en alweer pakte zij de propaganda met geestdrift aan voor een doel, dat zij ge makkelijk kon laten aansluiten aan haar oorspronkelijke ideeën omtrent karakter opvoeding. Op haar eigen gemoedelijke ma niet kwam zij met concrete plannen, altijd vervuld van haar eigen schooljaren in den vreemde, waar men haar op zoo prettige wijze voor het leven had opgevoed. Zij was zich niet bewust, dat zij alles zag door den bril van de illusie, door haar zonnig tempe rament, dat uit alles het goede en aantrek kelijke weet te halen, dat zich onder alle omstandigheden tevreden voelt en dus ook de schooljaren zag als een paradijs. Waarschijn lijk bracht haar gemakkelijke natuur mee. dat anderen ook haar goedgezind waren, dat zij op school tot de leerlingen behoorde, op wie nooit viel aan te merken, en bij wie elke methode en elk systeem het wel zou hebben gedaan, omdat er weinig te verbeteren was en zij zich gemakkelijk schikte in de wetten en voorschriften, die voor minder gelukkige naturen moeilijker zijn na te leven. Bovenal heeft mevrouw van Heerdt echter al haar krachten altijd gegeven aan het vredeswerk en de Volkenbond heeft geen meer toegewijde vriendin dan deze optimiste, die als zij lichtbeelden vertoont van het Vol- kenbondswerk bewijst, hoe zij zich heeft op de hoogte gesteld van den arbeid te Genève. Zij toont dan tevens te beseffen, dat dezen niet is los te maken van de geschiedenis van den vrede, van de vredesconferenties, van al wat mannelijke en vrouwelijke pacifisten in schen. de èèn in zijn soort, geen grein onder doend voor de andere hebben natuu-rlijk rechten. De man-rechten niettegenstaan de alle gepraat over de natuurlijke meerder heid van d? man. die hem in vele, zoo niet ae meeste zaken de leiding moest geven, heeft dam de vrouw ook rechten; al was het alleen al het recht, om dien man. die de leiding wil hebben, duidelijk te maken, dat het -risico en de verantwoordelijkheid voor een -even tueel verkeerd, beleid dan ook bij hem berus ten helaas is het een feit, dat de ver houding al bedenkelijke barsten en sleten begint te vertoonen, als dergelijke onder werpen ter sprake komen of nog erger door beide belanghebbenden elk voor zich overdacht worden. Maar intusschen is het woord rechten typeerend voor de situatie. Wanneer begirK men te pralen over rechten? Wanneer ge praat over plichten niet helpt. En niettemin heeft noch de man rechten, noch de vrouw rechten, maar hebben ze beide plichten. Plichten, die zwaar moeten wegen. Plichten niet tegenover zichzelf, maai- tegenover den ander in plaats van -rechten. <tie louter de slotsom van egoïstische overwegingen zijn. Plichten, gestimuleerd door waarachtige goedi- wil. en omgezet, niet in woorden, maar in daden, zoowel door man als door vrouw, en ieder naar zijn beste vermogen. En dat is één van de voornaamste dingen van Margaret Kornitzer''s vrouwen plichten dan over vrouwenrechten. Zij houdt die moderne vrouw, die zoo trotsch op zichzelf is och arme! een spiegel voor, on va-aagt haar goed te kijken en tot de ont dekking -te willen komen, dat er niet zoo iels is als ..een moderne vrouw" maar dat. wat zij in die spi-'gel ziet, slechts ..een vrouw" is, n'en déplaise de zoogenaamde gelijkheid die natuurlijk .toch onbestaanbaar -is. on de moderne opvoeding, die op alles gericht is -behalve c,p Qa-et huwelijk, zoodot zelfs de opmerking: „Wat zonde van (haar ze gaat •trouwen!" maar al te vaak wordt gehoord als een meisje dat goede hoop gaf voor een bri'l- lante toekomst, de moed heeft oon toekomst en al adieu te zeggen, en haar talenten te wijden aan zoo ie:s inferieurs als een huwe lijk. Inderdaad, al haar talenten. Want de instelling hiuweiijk staat wel op zeer losse -schroeven, getuige alleen maar het feit. dat een woord als „rechten" in verband daarmee gebruikt wordt. Mogelijk zal dit boek. dat een stuik of wai wonderlijke t ekortkomingen in stijl en compo sitie bezit, en waarin bovendien o.a. het pro bleem van de millioenen vrouwen die ..Te veel" zijn, wel zouden willen trouwen, maar niet kunnen, te vluchtig behandeld wordt tocfii een kleine en in allen gevalle één van de eerste, en dus belangrijke stooten geven tot het inzicht van „de moderne vrouw", dat zij op deze manier niet kamt. waar zij naar toe wiide Waar wilde zij naar toe? Naar vermeerdering van haar geluk, dat tenslotte het egoïstische Streven van ieder anensch is. De manier waarop ho:-ft echter voor een waarachtig rnensoh niets egoïstisch in te houden, integendeel, elke vrouw, die dien naam' waard is, en elke man, die hem verdient, za'l op den duur tot de erkenning komen, dat het nastreven van het gel-uk van een amder menscJh oneindig- meer vreugde en 'bevrediging brengt dan het jagen achter het eigen iik aan. Men noeime dit idealisme; het is niets dan tde opperste wijsheid der na tuur. die zkVn verstopt achter een schijnbare paradox. WILLY VAN DER TAK. DE KINDERMOND. Moeder is bezig een schoongemaakte gans met appelen te vullen. Kleine Dick kijkt aan dachtig toe. vraagt dan plotseling: Moeder, waarom doet u dit nu? Hij heeft er nu im mers toch niets meer aan!" eigen land en daarbuiten door de eeuwen heen hebben gedaan, om den Volkenbond voor te bereiden en ae menschheid op te voe den voor de gedachte van oplossing van ge schillen (welke er altijd zullen zijn), door rechtspraak, bemiddeling of verzoening, in- plaats van langs den weg van geweld. Zij staat niet stii bij de vraag, of de Vol kenbond in zijn onvolmaaktheid velen heeft teleurgesteld, zij behoort tot hen, die blij zijn. dat zij er is, die den menschen willen in prenten. dat zijn ontwikkeling in de toekomst zal afhangen van de meerdere of mindere be langstelling waarmede de volken, de open bare meening hem steunen en op zijn rich ting invloed oefenen. Daarom begrijpt ze, dat de openbare mee ning steeds moet worden voorgelicht en dat men moet beginnen met de sympathie on medewerking van de jeugd, het geslacht van de toekomst- te winnen. Opnieuw het op voedend werk. dat. haar riep, en dat haar op haar post vond, bereid om het jeugdwerk, dat in Frankrijk werd begonnen in den Moe- derbond in Holland bekend en populair to maken. Natuurlijk stuitte zij op intellectuec- len, die vonden, dat de tijd van het pacifisme van het gevoel voorbij was. dat men niet met gevoelsoverwegingen moest komen, maar met absolute kennis. Zij wist wel beter, wist wel, dat. de meerderheid der vrouwen het best te bereiken is met gevoelsargumenten, dat een Moederbond, die vrouwen zou mee slepen. die zich niet thuisgevoelen in defti ge vergaderingen, waar logisch wordt gerede neerd. bij zware wolken tabaksdamp. En zoo orsdernam zij ook dit- met veel vuur, zooals zij alles wat zij aanvatte deed met den gloed van haar oogen en van haar warm hart. Natuurlijk zijn er wel geweest, die haar wat zakelijker wenschten. maar dan zou zij minder vrouw zijn geweest; enjuist, om dat het noodig is. dat ook de vrouwen, die het kiesrecht hebben haar verantwoordelijk heid loeren kennen ten opzichte van de poli tiek en vraagstukken als dat van vrede en Volkenbond, is het goed. dat r<- vrouwen zijn, als mevrouw van Heerdt. die haar voorlich ten, op haar manier, die der vrouwen. Er is moed en geduld noodig. om dit vol te houden en mevrouw van Heerdt heeft die in haar leven getoond. Moge zij dan nog jaren op haar post staan, de vrouwen jong en oud steunend door haar zonnigen glimlach, en haar onwankelbaar vertrouwen in de over winning van het. goede EMMY J. BELINFANTE. DONDERDAC 8 DECEMBER 1932 Menige huisvrouw heeft in dezen tijd haar hulp, hetzij dienstbode, dagmeisje of werk ster moeten afschaffen en ziet daarmee haar eigen werk zeer aanmerkelijk toegenomen. Een begrijpelijk gevolg hiervan is. dat. er minder intensief gewerkt wordt dan voor heen. waarmee in het geheel niet gezegd is. dat de huisvrouw vroeger overdreven netjes was, of dat ze nu lui en slordig is geworden; die opvatting: minder tijd, dus minder wer ken kan een noodzakelijkheid worden, wan neer er niet genoeg menschen zijn om alles in de puntjes en op de gezette tijden klaar tc hebben. En met <he vast? tijden moet de vrouw des huizes wel degelijk rekening hou den. anders loopt alles onvermijdelijk ln 't honderd. Dus er wordt minder nauw gekeken bij het werk, maar dat neemt niet weg. dat er toch nog heel wat meer te doen valt. dan toen de vaste hulp ook een gedeelte van de oagelijksehe taak op zich kon nemen. De huisvrouw gaat zelf nog wat meer aan den gang. en terwijl zij druk bezig is in huls, overpeinst zü. dat haar dochters nu toch eigenlijk groot genoeg zijn, om eens een handje mee te helpen bij het meer eenvou dige werk. De kinderen moeten naar school: dus veel kan zij ze niet laten doen; bovendien is zij van mccning dat de jeugd, als zij den hielen dag in het gareel heeft geloopen. na den schooltijd wel eens vrij mag zijn om naar eigen zin te spelen en pret te maken. Er zijn echter van die kleine werkjes in huis, die gedaan moeten worden, die op zichzelf niet vee! tijd kosten, maar die. als zij van het huishoudelijk werk werden uit geschakeld, toch heel wat verlichting zouclen brengen. Daar is dan om te beginnen het afhalen van dc bedden: dit kan evengoed als oen on derdeel van het aankleeden gelden als tan den poetsen en de schoenen dichtmaken. De meisjes wennen dus om haar eigen bedden af te halen, zóó dat het bij haar aanklee den behoort; het is een eenvoudig kuns'.jo, waar geen enkel kind moeite mee zal h.-b- ben. Zijn de matrassen te zwaar voor hen om om te keeren. dan kan moeder dit im mers doen voordat zij de bedden weer op maakt. Nu moet ik zeggen, dat er voor mij een groot verschil bestaat tusschen meisjes- en jongenswerkjes, en de jongens behoeven hun bedden dan ook niet af te halen, mits moeder ze maar probeert te leeren. om hun slaap kamer opgeruimd achter te laten, en de ramen open te zetten, als zij de kamer ver laten. Voor jongens gelden veel meer de werkjes waarbij gesjouwd moet worden als zc wat groot er zijn tenminste of waarbij zc moeten timmeren en dergelijke. Er is werke lijk voor de jongens in huis genoeg te doen wat zoo specifiek jongenswerk Ls, dat wc zc niet behoeven te dwingen om werkjes op te knappen, die hen nooit zullen afgaan. Zij kunnen helpen bij het ophangen van een spiegel, of bij het versjouwen van dc vuilnisbak of bij het werk in den tuin. of bij heb inzetten van nieuwe stoppen van het licht wanneer wij zc daarbij eerst de noo- dige leiding hebben gegeven. Of wij laten zc eenvoudige boodschapjes doen bijvoorbeeld bij den fietsenmaker of ln een ijzerwinkel of bij den boekhandel. Maar stuur dc meisjes erop uit om een pond suiker, of om een strengetje zij of oen klos garen: want de jongen die uit zijn aard een afkeer heeft van zulke voorwerpen die hem niet passen, loopt, wanneer moeder toch zooiets doorzet, geen denkbeeldig gevaar een flauw jongetje te worden. Komt hij daarentegen in een ijzer winkel om een paar duimen, dan voelt hij zich een heele kerel, hoe klein hij ook is, want daar komen immers bijna alleen mannen! De meisjes kunnen heel goed helpen, met afwasschen op Woensdag en Zaterdag en Zondag; en het is waar dat dit vooral in het begin wel stumperig zal gaan. maar dat went betrekkelijk gauw. Of als moeder meent dat zij het alleen veel vlugger kan. dan kan de kleine meid toch ook opruimen, zij kan de tafel dekken, zij kan ook de leveranciers opendoen, het brood van den bakker aanne men en daarmee ook eenigszins de waarde van het geld leeren kennen. Telefoneeren kunnen kindoren ook heel goed leeren, en ik ken een aardig meisje van 10 jaar, dat de telefoon beantwoordt als dc beste en ook eenvoudige boodschappen heci goed overbrengt. Al die kleinigheden kunnen moeder heel wat uit de hand nemen, zoodat, zij niet on ophoudelijk van haar werk af moet. of van haar stoel moet opstaan. En hel zal zijn goeden invloed van behulpzoamheid op dc jongens en meisjes niet missen. E. E. J.—P. INGEZONDEN MEDEDEKLINGEN a fiO Cts. per regel. WEEKNIEUWS CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM Verkoopt vanaf lieden, alle voor handen aardige eenvoudige dames- japonnen, costume rokken, damcs- pullovers, peignoirs cn kindertruien tegen belangrijk verminderde prijzen. Een buiten ge 10 one g el eg cu ll e i d voor dames die wel 'gaarne b uit eng e w one kwaliteit tegen minder dan 0 ew one prijzen koopen. Een wakkere zeventigjarige

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11