DE BILT HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 8 DECEMBER 1932 meldt: Hoogste barometerstand 775.1 m.M. te Thorshaven. Laagste barometerstand 7.47,8 m.M. te La Corunia. en voorspelt: zwakken tot matigen N.O. tot Oostelijken wind. Nevelig tot half bewolkt. Weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vries punt. Uit het Buitenland. OOSTENWIND. Het gebied van hoogen druk dat zich gister van Schotland over Scandinavië uitstrekte, is uitgebreid en afgerond door drukstijgingen, op IJsland en over Duitschland en aan den Noordelijken kant afgenomen, terwijl de de pressie in het Z.W. vrijwel onveranderd bleef. Door dezen toestand is een zwakke of matige N.O. tot Oostelijken wind, in onze streken te verwachten met weinig of geen neerslag. In het Noorden, op Groenland en cp Janmayen en aan het Noorden, van de Noor- sche kust, is de temperatuur gestegen. Hier en daar 14 en 15 graden C., Doch in het Zuiden van Scandinavië neemt de vorst zeer toe Over Oost-Frankrijk is de ochtendtem- peratuur lager dan gister en enkele graden onder 0. In het Zuiden van Engeland en over het Noordelijk deel der Fransche kust waait een krachtige Oostelijke wind. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 40 F. 35 F. 36 F. Barometer Stand hedenmorgen 10 uur 769 m.M. (Goed weer) Stand gisteren 765 m.M. Neiging; Stilstand. Opgave van: Fa. CAREL VAN HUIZEN, Opticien. Kleine Houtstraat 13 Tel. 14112. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 8 December. Ondertrouwd 7 December: A. v. d. Nes en J. M. Kieft; C. G. van Leeuwen en K. Loon- stra; F. S. W. Gelaudie en J. P. L. Vink; C. Oene en H. M. B Jansen: H. van Kampen en D. Hoolwerf; J. Mullen en M. T. van Dijk; J. M. Ovcrmeer en C. A. Schaafsma: C. W. Wijkhuizen en B. E. van Duuren; J. G. Erdt- sicck en J. M. Zuidweg; A. Scheffer en M. E. Nijsten. Getrouwd 7 December: J. Voskuijl en B. W. M. A. Capelle; N. Vernout en H. J. Gross; A. Groothelm en N. Jansen; A. Baard en C. A. v. d. Korf; M. Skoupi en M. Ubags; J. Boon en H. G. van Gulik; A. J. Smalen en F. ■bjand; W. van Reijn en T. Gelsema; J. A. Klein en A. A. Hoogendoorn. Bevallen 5 December: H. J. M. v. d. Horst Dengerink., d.; 6 December: C. Wesselius Pleneman, d,; D, Rensen—Stiens, z.; J. E. de VriesHom an; J. M. Coksvan Tol, z. Overleden 6 December: A. Meijer, 56 j., A. L. Dyserinckstraat; G. P., 7 d., d. v. P. J. J. v. d. Berg, Kamperlaan; J. G., 10 mnd., z. v. N. C. J. Zonneveld, A. L. Dyserinckstraat. BLOEMENDAAL. Ondertrouwd: P. J. Boudewijn en V/. E. Muller von Czernicki. Overleden: S. Plukker, 81 j.; A. J. Stoel. 68 j.; A. van Horick, 82 j.; J. van Sitteren, 7 j. BENNEBROEK Bevallen: M. VerstratenSimmeone, d. Overleden: R. de Jong. 83 jaar; M. Eden- burg, 61 jaar; G. MetzDekker. ONTSLAGEN BIJ HET RIJKSINSTITUUT VOOR YTSSCIIEltlJ-ONDERZOEK. Bij Kon. besluit is. met ingang van 1 Ja nuari 1933 aan dr. H. C. Redeke, vroeger te Haarlem, directeur varu het Rijksinstituut voor biologisch visscherij-onderzoek, noafd daar afdecling Rivier- en binnen-visscherij, onder dankbetuiging voor de in die betrek king aan den lande bewezen diensten, aan mej. A. P. C. de Vos, bioloog, mej. A. J. van Aken, administratief ambtenaar, en F. van Dok, amanuensis bij voormeld instituut te Gouda, wegens verandering in de inrichting van den dienst, waardoor hun werkzaamhe den overbodig zijn geworden, eervol ontslag verleend. ARROND.-RECHTBANK. De dootlclijkc aanrijding op den Wagenweg Op Hemelvaartsdag is bij de Spanjaards laan een 17-jarige jongen in aanraking ge komen met een auto. die twee naast elkaar rijdende auto's nog wilde passeeren en zoo doende geheel links van den weg kwam. De jongen overleed kort daarop. Wegens het veroorzaken van dood door schuld had de Officier 6 maanden hechtenis geëischt te gen den chauffeur. De rechtbank veroordeel de den verd. tot 4 maanden gevangenisstraf en 1 jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen. Verdediger was mr. W. Hoek uit Schiedam. 461e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Donderdag s December 193:. •Je Klasse, 4c l(|st 334 565 1844 2017 3461 3858 5493 5669 6714 6965 7806 8085 10409 10469 11008 11184 Ml 18 14559 15700 15784 16965 17003 18392 18401 1^759 19840 TrU'/en v 752 850 2020 2600 4917 4930 5736 5776 6979 7064 8953 9432 10597 10599 11438 11880 14684 14797 15854 10149 17667 17755 18463 18855 20688 20838 nn f 35 984 1027 2646 2085 5019 5242 5836 5803 7235 7519 9496 9904 10918 10000 11053 12105 15044 1544G 10326 16402 17R20 18030 19237 19298 1118 1210 2687 3172 5240 5304 6299 6490 7711 7736 10024 10277 10978 10979 13152 13336 15495 15552 16642 16705 18062 18127 19518 19562 DE BELEGERING VAN EEN MELKBOER. VECHTPARTIJ IN DE JORDAAN. Een melkverkooper in de Laurierstraat te Amsterdam, die belast is met het ophalen van de huur van verschillende door arbei ders bewoonde perceelen, heeft Woensdag morgen voor zijn zaak een volksoploop gehad van eenige honderden arbeiders, die den man er van beschuldigden dat hij de hand zou hebben in een poging tot uitzetting van een gezin in de Van Bossestraat. Een tweetal agenten dat in de nabijheid van den winkel op post stond, omdat op deze plaats Dinsdag ook reeds een demonstratie was gehouden, was door de overmacht volkomen verrast. Toen er voor hen versterking kwam opdagen en getracht werd de menigte uiteen te drij ven, ontstond er tusschen de politiemacht en de betoogers een vechtpartij, waarbij aan weerskanten rake klappen werden uitgedeeld. Daar er uit de ramen en uit de menigte met allerlei voorwerpen naar de agenten ge gooid werd, liet de inspecteur, die met de po litieauto was meegekomen, eenige schoten in de lucht lossen met het gevolg, dat de de monstranten in alle richtingen uiteenstoven. De ruiten van de melkzaak waren intusschen met steenen ingegooid. Ook 's middags en 'savonds was er in deze buurt veel volk op den been, zoodat de politie daar in versterk ten getale surveilleerde. DE GEZAGVOERDER VAN DE „EUROPA" OVERLEDEN. BREMEN, 7 Dec. (V.D.) De gezagvoerder van de Europa van den Nord Deutschen Lloyd. Johnsen, die tijdens de overtocht naar New York aan een acute blindendarmont- steking moest worden geopereerd is na aan komst te New York in het ziekenhuis aldaar overleden. AMERIKAANSCHE SLEEPBOOT VERGAAN. NEGENTIEN MAN OMGEKOMEN? ST. JEAN (New Foundland), 7 Dec. (Reu ter). De New-Yorksche sleepboot Sand'beach, die op zoek was naar het wrak van do Brit- sche kruiser Raleigh, aan de kust van Ba- brador is naar men vreest in den storm van Vrijdag-avond vergaan. De uit 19 leden bestaande bemanning is waarschijnlijk omgekomen, twee lijken zijn reeds aangespoeld. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Noteering van den 7en December 1932. Andijvie per kist 2582 ct. Koolrapen per zak 85 ct. Wortelen per kilo 354 ct. Bieten per kilo 24 ot. Schorseneercn per kilo 710 ct. Aardappelen klei per kilo 35 ct. Idem zand per kilo 5 ct. Spruitjes per kilo 717 ct. Boerenkool per bak 1024 ct. Roods kool per 100 f 4f 6. Savoije kool per 100 f 4f 6. Bloemkool per 100 f 5f 14. Uien per kilo 556 ct. Prei per bos 69 ct. Pieterselie ipsa- bos 35 ct. Selderie per 'bos 46 ct.- Appelen per kilo 1428 ct. Peren per kilo 1228 ct. Brusselslof per kilo 1626 ot. LISSE KLEUTERSCHOOL. Voor de Ned. Herv. kleuterschool zijn reeds ruim 100 kinderen ingeschreven. HAARLEMMERMEER DOOR DE GLADHEID. Woensdag zijn op verschillende plaatsen in Haarlemmermeer auto's en motorrijwielen door de gladheid geslipt, zoodat de bestuur ders met het vervolgen van hun. reis maar wachtten tot de ijzel ontdooid was. Op het drukke verkeerspunt bij de brug te Hoofddorp had men gelukkig reeds vroege in den morgen zand gestrooid. Een auto waarin 4 personen waren gezeten, raakte van den weg af en reed de Kruisvaart in. Allen kwamen in het water terecht, doch slaagden er im uit de cabine vandaan te ko men. De auto werd met takels weder op het droge gebracht. INBRAAK IN DIEFSTAL. Bij een bewoner van den Hoofdweg in Haar lemmermeer had men 's avonds de wasch in een schuur opgeborgen. Dat ze ook daar niet veilig' stond, bleek 's morgens toen ontdekt werd dat een ongenoode gast een bezoek op het erf had gebracht, in de schuur had inge broken en al de goederen had ontvreemd. BENNEBROEK PERSONALIA. Voor het eerste gedeelte van het artsexa men is te Amsterdam geslaagd de heer C. E. van Kempen, geboren te Bennebroek. IJMUIDEN REISINDRUKKEN UIT RUSLAND. Woensdag 21 Dec. zal in de zaal Flora, Zeeweg, de heer Mathijssen uit Amsterdam spreken over: Reisindrukken uit Rusland. Zooals bekend is zou deze lezing in November 1.1. plaats hebben gehad, maar kon door ver hindering van den spreker toen niet door gaan. NATUURIJS NAAR IJMUIDEN. NOORSCHE COMBINATIE ZAL EEN VERKOOPBUREAU STICHTEN. Reeds gedurende tal van jaren wordt èr ernstig geklaagd, zoowel door reedersals door visch koopers over de kwaliteit van het ijs, geleverd door de ijsfabrieken alhier en meer dan eens zijn pogingen in het werk gesteld, om voor reederij en handel natuurijs uit Noorwegen geïmporteerd te krijgen. Oude IJmuidenaren zullen zich nog wel den tijd herinneren, dat groote hoeveelheden Noorsch ijs alhier w.êrden ingevoerd met kleine scheepjes, 'welk ijs, aangevoerd in groote blokken, in kwaliteit het door de ijsfabrieken geproduceerde ijs verre overtrof. Het is on geveer 20 jaar geleden dat de laatste lading ln onze haven arriveerde. Nog onlangs ver scheen in ons blad van de hand van een trawlerschipper een interessant artikelover het visscherij bedrijf waar-in in het bijzonder gewezen werd op het feit, dat de vele klach ten over cle Hollandschè Noordzeevisch voor een groot deel zijn toe te schrijven aan de kwaliteit van het op de trawlers of in de pakhuizen gebezigde ijs. Dit ijs, „schuddelijs" genoemd, vertoont niet die helderheid van het natuurijs en laat op de visch, wanneer het weggesmolten is een bruinachtig slijm achter. Naar wij vernemen heeft een Noorsche combinatie van ijshandelaren thans het voornemen, alhier op te richten een natuur- ijsverkoopbureau. Deze combinatie heeft het pakhuis van de Zaanstroom aan de Trawler kade gehuurd, dat zal worden ingericht als „ijskelder" en reeds tegen het eind der vol gende week kan een lading van 600 ton ver wacht worden. Vermoedelijk zal het natuurijs verkrijgbaar v/orden gesteld tegen denzelfden prijs welke thans voor het fabrieksijs wordt betaald. Wij hebben deze zaak met eenige vooraan staande handelaren besproken en allen juichten het ten zeerste toe, dat zij in de ge legenheid zullen worden gesteld, natuurijs voor hun visch te kunnen lcoopen. Zij zien hierin een middel om de Hollandschè Noord zeevisch haar oude reputatie terugte geven. Een der reeders verklaarde, dat hij zonder twijfel natuurijs voor zijn schip zal koopen, ook al zou het een paar gulden per ton duurder zijn. ST. NICOLAASFEESTEN TE IJMUIDEN (O.) In het patronaatsgebouw heeft de R.K. speeltuinvereeniging „Vrij en Blij" Woensdag middag aan 850 kinderen een vreugdevollen middag bereid. Aangezien de groep voor één maal te groot was, is dit feest i'n tweeën gesplitst, 's Mid dags van 2.30 tot 5 uur is er feest gevierd door de kleintjes van 3 tot 7 jaar, en van 63 uur door de grooteren van 8 tot 14 jaar. Of schoon de goede Sint geen bezoek aan het patrdnaatsgebouw gebracht heeft, is het feest goed geslaagd. De heer Williams uit Amster dam was aanwezig met zijn poppenkast, die hiermee van begin tot einde de kinderen wist te vermaken. Vooral de sprookjes dre op gevoerd werden, zooals Roodkapje en „Tafei tje dek je" vonden enorm veel bijval. Tus schen de bedrijven in werden de kinderen ruimschoots getracteerd. Allen kregen een verrassing mee naar huis. In de zaal Flora aan den Zeeweg heeft de St. Nicolaas vereeniging „Algemeen Belang" ongeveer 200 kinderen een feest bereid. Om- stréks half vier, toen de voorzitter der veree niging het feest zou openen, hield voor het gebouw een auto stil en stapte St. Nicolaas vergezeld van zijn onafscheidelijken zwar ten knecht uit om het feest in Flora bij te wonen. Luid gejuich der kleinen toen hij bin nenstapte, maar veel betrokken soms angstige gezichtjes, als hij de rijen langs ging om persoonlijk kennis met de kleuters te maken. Voorts waren hier ook aanwezig poppen kast en goochelaar. Tractatïes en bij het einde een mooi cadeau. iDt alles maakte dezen mid dag tot een onvergetelijken. De Speeltuin vereeniging In Veilige Haven ls wat betreft het vieren van St. Ni'colaasfeest ook niet achter gebleven. Woensdagsmiddag om één uur was de zaal „het Wapen van Velsen" gevuld met een jui chende kinderschaar. Het bestuur van genpem de vereeniging had ook besloten met het oog op het groote aantal ruim 500 kinderen dit feest in twee partijen te doen houden. Van 1—3 uur en daarna van 46 uur is hier volop pret geweest. Vanwege de bezoeken die de grijze Bisschop nog moest afleggen was hij alleen bij het feest dat van 13 uur gevierd is, aanwezig. Tot zijn spijt kon hij het feest van 46 uur niet bijwonen. Niettemin heeft het wegblijven van den Sint, de feestvreugde bij deze groep niet bedorven. Behalve de trac- taties. die ook hier ruimschoots werden rond gedeeld werd ook genoten van de mooie hu moristische films, welke vertooning de zaal deed weergalmen van ae gulle lach der klei nen. De clou van het feest was het optreden van het gezelschap „Honoloeloe" met het Weerhuisje. Tijdens het optreden hiervan werkten de handen en voeten der kinderen mee om hun bijval te uiten. Een kostelijker, middag heeft „In Veilige Haven" den kinderen bereid. ZANDVOORT RIJKSPOSTSPAARBANK. Op het postkantoor alhier was over de maand November ingebracht f 2367 en terug betaald f 29050. RAADSVERGADERING Openbare vergadering van den gemeente raad van Zandvoort op Woensdag 7 Decem ber, des avonds half acht-. Voorzitter: de heer H van A'Iphcn, burge meester. Hamei-stukken. De volgende agendapunten worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd: Voorstel tot aankoop van grond voor straataanleg. Voorstel tot het aangaan van rekeningcourant overeenkomsten met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Vast stelling van het schoolgeldkohier voor voor bereidend lager onderwijs. Voorloopige vast stelling van de gemeenterekening en van de rekeningen der bedrijven over 1931. Vast stelling der verordening, regelend de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der gemeente-politie. Herziening uurloonen van losse en tijdelijke werklieden. Stennverlecnïng aan werkloozcn. Daar de eiesbet-refi'ende post op de begroo- ling voor 1932 is uitgeput, vragen B. ëri IV. nog ëen crediet van f 7000 voor steuriverlëe ning aan werkloozen. Wel is er nog een post van f 5000 voor onvoorziene uitgaven, doch deze zou het college gaarne willen besteden voor andere doeleinden. Het gevraagde crcdiet wordt toegestaan. Bijdragen Nijverheids onderwijs. Goedgekeurd wordt een voorstel van den heer Geers om de vergoeding voor tram- kosten voor leerlingen, die het Nijverheids onderwijs te Haarlem volgen, te verlagen tot f 36. Concentratie van diensten. In verband met de concentratie van dien sten stellen B. en W. thans voor,-op arbeids contract per kwartaal te benoemen als as sistente bij het Consultatiebureau voor Zui gelingenzorg' mej. A. C. G. Regoord, reeds als zoodanig werkzaam, op een wedde van f 450 per jaar met twee jaarlij ksche verhoogingen van f 75 per jaar, en met ingang van 1 Jan. 1933 mej. J. Bos zonder toekenning van wachtgeld eervol te ontslaan uit haar be trekking van assistente van de schooltand- arts. en met ingang van dien datum als zoo danig per kwartaal te benoemen Zr. Regoord op een wedde van f 200 per jaar. Wordt goedgekeurd. De tarieven voor water. In de raadsvergadering van 28 April 1932 werd besloten den prijs van het water met 3 cent per M3. te verhoogen en wel met terug werkende kracht van 1 Jan. 1932 af. Enkele grootgebruikers kwamen tegen dit besluit in verzet. De rechtskundige adviseur der ge meente was van meening, dat het genomen besluit niet uitgevoerd kon worden. De be paling betreffende de terugwerkende kracht moest vervallen en het teveel betaalde moest terug betaald worden. Overeenkomstig dit advies stellen B. en W. thans voor: het vorige besluit in te trekken, de tarieven met ingang van 1 Januari 1933 met 3 cent per M3. te verhoogen, en het te veel betaalde te verrekenen met de over het laatste kwartaal 1932 verschuldigde bedragen of te restitueeren. De heer E1 f f e r s zou het beter vinden, als de rechtbank uitspraak doet. De heer D r u ij f stelt voor, dit agendapunt in geheime zitting te behandelen. Dan kun nen de raadsleden meer vrij-uit spreken. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Benoeming Stembureaus. Tot voorzitter van het stembureau in het vijfde distx-ict wordt benoemd de heer J. van der Werff; tot leden de heeren B. van Rijn berk en J. Groen Wz.; tot plaatsvervangende leden de heeren W. Bruinsma en G. J. Ster renburg. Tot plaatsvervangend lid voor het stembureau in het eerste district wordt be noemd de heer C. L. Bolwidt. Winkelsluiting. De Israëlitische gemeente verzoekt vrij stelling van de bepalingen der winkelslui- tings wet op Zondag voor de Joodsehe win keliers. De heeren Kemp en P. v. d.Berg dienden een verzoek in hun fruitwinkels 's Zondags te mogen open hebben van 4 tot- 8 uur. B. en W. stellen voor, de verordening op de winkelsluiting zoodanig të wijzigen, dat de Joodsehe winkeliers hun winkels op Zon dagen mogen open houden van 9 uur voor middag tot 5 uur namiddag', en dat de fruit winkels 's Zondags voor het publiek ge opend mogen zijn van 's middags 4 uur tot 's avonds 8 uur. De Voorzitter leest een brief- van de Haarlemsche Handelsvereniging' voor, waar in geadviseerd wordt, de Joodsehe winkels open te laten van 9 tot 6 uur. De heer D r u ij f dankt den Burgemeester, dat hij dit voorstel zoo spoedig' aan de orde heeft gesteld. Hij begroet het advies van de Haarlemsche Handelsvereniging met sym pathie, maar hij meent, dat er aanleiding is, om aan de Joodsehe winkeliers toe te staan, hun winkels tot 's avonds 8 uur geopend te houden. De heer Van R ij n b e r k is van oordeel, dat de heer Druijf iets te veel vraagt. Spre ker vindt het beter, het advies van de Haar lemsche Handelsvereniging op te volgen, vooral omdat de Joodsehe winkeliers ook op Zaterdagavond na de Sabbath nog een paar uur kunnen verkoopen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. het advies van de Haarlemsche Handels vereniging overnemen. De heer Druijf merkt op. dat "de Jood-, sehe winkeliers wel op Zaterdagavond nog wat mogen verkoopen, maar dat beteekent practisch niet veel, omdat de winkels pas laat open mogen. Hier moet volgens hem een onrecht goedgemaakt worden. De heer Bolwidt ondei'steunt het voor stel van den heer Druijf. De heer Geers wil geen uitzonderingen maken en wel in het belang van den win kelstand. Spreker is voor het advies van de Haarlemsche Handelsvereniging. In de win termaanden hebben de Israëlieten toch ook nog eenige voorrechten. De heer E1 f f e r s steunt het betoog van den heer Druijf. Hij is van meening, dat de Israëlieten te weinig compensatie krijgen- voor de vele uren, die ze voor het vervullen van hun godsdienstige plichten hun winkels gesloten houden. De heer Druij f dankt voor den steun van den heer Elffers. Spreker merkt tegenover den heer Geers op, dat de Israëlieten ook in de wintermaanden practisch twee avonden missen. Zij hebben altijd; zelfs in het hoog seizoen, hun zaken op Zaterdag gesloten ge houden. De heer Van der Mooi en vraagt of de Winkelsluitingswet zich daartegen niet verzet. De heer D r u ij f ontkent dit. De heer Koning steunt het voorstel van den heer Druijf. De cafés mogen tot in den nacht open blijven. Dat is onbillijk tegenover de andere winkeliers. De heer Van der Mooi en vraagt, dit voorstel aan te houden. Hiertegen wordt verzet aangeteekend. De heer Bolwidt vindt dat zifterijen. Hij wil het voorstel zoo royaal mogelijk be handeld zien. Het voorstel-Druijf wordt ten slotte aan genomen met 7 tegen 6 stemmen. Uitbreiding' Commissie Maat schappelijk Hulpbetoon. De heeren Van der Moolen en Van R ij nb e r k stellen voor, het aantal leden van dc Commissie voor Maatschappelijk Hulpbe toon uit te breiden, omdat zij meenen, dat dc huidige commissie te langzaam werkt. De meerderheid van B: en W. adviseert af wijzend. Met 10 tegen 2 stemmen wordt het voor stel van de heeren Van der Moolen en Van Rijnberk aangenomen. Bestuur Maatschappelijk Hulpbetoon. Wegens periodiek aftreden van de heeren C. Slegei's. L. L. M. Geers, J. Groen, L. M. van den Bos eix mevrouw Poots als bestuurs leden van Maatschappelijk Hulpbetoon is het noodig geworden om vijf bestuursleden te kiezen. Behalve de aftredenden zijn nog can- didaat gesteld de heeren G. Wijdcman, D. Vader, T. Koper, A. Loos en mevr. Paap-Ma- chielse. De vijf aftredenden werden herbenoemd. Ontheffing bepalingen Bouwverordening. Aan de orde komt een voorstel van de meerderheid van B. en W. tot het verleenen van ontheffing van bebouwingsvoarwaarden aan den Boulevard Barnaart, waartoe de heer A. F. Sievers een verzoek had ingediend. Op voorstel van den heer D r u ij f wordt het voorstel aangehouden, opdat eerst de Schoonheidscommissie advies kan uitbren gen. Uurloonen losse en tijde lijke werklieden B. en W. handhaven hun voorstel, om de uurloonen van de tijdelijke werkkrachten in dienst der gemeente over de geheele linie met 15 cent per uur te verlagen. De bestuiten van den Zandvoortschen Be- stuurdersbond, van den Christ.-Nat. Bouw vakarbeidersbond, van de Landelijke Federa tie van Bouwvakarbeiders en van den R.-K. Volksbond adviseeren het uurloon voor pro ductieven arbeid ook voor losse arbeiders op 65 cent te handhaven. De heer Van Rijnberk verzet zich te gen vei'laging van het uurloon. Dit werkt het pauperisme en de onzedelijkheid in de hand. De heer Groen begrijpt het verzet van den heer Van Rijnberk niet. Aan de Axibei- derspers worden ook de loonen verlaagd De Voorzitter verzoekt den heer Groen niet in de algenreene beschouwingen voor de begrooting te verwallen. De heer Groen: „De praktijk wijst het toch uit!" De heer Geers bestrijdt de meening van den heer Groen. Spreker kan zich niet met het voorstel van B. en W. vereenigen. Het groote aantal losse arbeiders bij de bedrijven mag niet als ar gument gebezigd worden om tot loonsverla ging over te gaan. Voor de ai-beiders in de werkverschaffing vindt spreker een uurloon van 50 cent vol doende. De heer D r u ij f verklaart zich ook tegen loonsverlaging, Wethouder Molenaar bepleit een een- heidsloon van 50 cent per uur. Hét voorstel van B. en W. wordt verwor pen met 7 tegen 6 stemmen. Weldadigheidsverloting. De heer Van Rijnberk dient eën motie in, waarin de raad het betreurt dat de Zand- voortsche Handelsvereeniging geen vergun ning heeft kunnen krijgen om de weldadig- heidsverloting- voort te zetten. De' Voorzitter antwoordt; dat hij over deze aangelegenheid heden Dondei-dagmor- gen een onderhoud zal hebben met het be stuur van de Zandvoortsche Handelsvereeni ging'. Over deze motie wordt niet gestemd. Te kwart over elf wordt de vergadering gesloten. DE WEG NAAR 'T SOCIALISME. Dinsdag hdield dr. Van Eek ain <ïe oude Be waarschool een lezing over: De weg naar het socialisme. „Juist in dezen tijd", begon spreker, „leeft bij vielen het verlangen naar een andere maatschappij. D? massa ziet geen uitkomst. De massa weet niet welken weg zij moet gaan om andere maatschappelijke verhou dingen in het leven te roeipen. De socialis ten wieten het wel. Zij moeten de massa leiden langs den weg, die voert tot de socialistische maatschappij; de maatschappij van ordelijke samenwerking op voet van gelijkheid. In de tegenwoordige kapitalistische maat schappij heerschit geen orde. De geheele productie is slechts gebaseerd op het maken van winst. Bestaat de mogelijkheid om de winst te vergrooten door het aannemen van meer arbeiders, dan worden zij aangenomen. Zoodra de ondernemers het noodig vonden, worden zij ook weer ontslagen. Van gelijkheid is in den maatschappij zeker geen sprake. Achtereenvolgens behandelt spr. de nood zakelijkheid om te komen tot de socialis tische maatschappij; de wil van de massa; de overgang tot de socialistische maatschap pij en de middelen tot dezen overgaing of de strijd. In de tegenwoordige maatschap pij is het geiheeile productie stelsel gebaseerd op hiet maken vian winst zal er altijd werk loosheid blijven bestaan. Ook de kans op oorlog zal blijven, omdat er van ontwape ning niets zal komen zoolang men de „winst" uit de koloniën niet wil mossen. Bij het nemen van besluiten blijven mox-eele overwegingen buiten 't geding. Een maatschappij die dat alles toelaat is noodzakelijk tot ondergang gedoemd. Als alle krachten in de goede richting gebruikt werden zouden alle gebrek en ellexxde als bij too verslag verdwenen zijn, want de tegenwoordige ellende wordt niet veroorzaakt door een te veel aan menscihexi, maar door een te v; el aan producten en een verheelde distributie. De massa moet rijp gemaakt worden voor :t socialisme. Met de gewone propaganda middelen, zooals de pers, lectuur en vergade ringen kan zeker al veel bereikt worden, maar meer nog met het goede voorbeeld van goed onderlegden die 't vertrouwen hebben van de massa en deze kan leiden. Zoo moet de massa doordrongen worden van de nood zakelijkheid van 't socialisxxrie. Zonder strijd zal evenwel het kapitalisme niet verdwijnen. Deze strijd behoeft niet te zijn een strijd met de wapenen der barbaren. Met alle ge oorloofde parlementaire middelen, door nsquesten en betoogingen, door demonstra tieve stakingen en dreigende optochten is x-eeds veel te bereiken. Wel zal het moeilijk zijn dit doel te be reiken, besloot spreker, maar aan onze zijde staan: de slechte economische verhoudingen, die rechtvaardigheid en de mensohenliefde Laten we daarom niet weifelen, maar met beslistheid en groote overtuigingskracht den weg volgen, die voert naar het socialis me.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 2