UIT HET BUITENLAND het belangrijkste nieuws. STA TEN-GENERAAC Toezeggingen van minister Ruys. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC TWEEDE BLAD. 8 DECEMBER 1932 Rumoerige Rijksdagzitting. Het oude liedje: hand gemeen tusschen Communisten en Nazis. Hugenberg bedankt voor het secretariaat van den Rijksdag. Uit Washington: Anderhalf milliard tekort op de begrooting. DUITSCHLAND. Bij de opening van de Rijksdagzitting van Woensdag deelde de voorzitter Goering mede, dat tot algemeen rapporteur was gekozen Dr. Hugenberg', en tot derde vice-president de so ciaal-democratische afgevaardigde Loebe. De nationaal-socialisten twijfelden aan de juist heid van deze< stemming en dienden een voorstel in 0111 opnieuw te stemmen. Dit wer£. met 289 tegen 201 stemmen en 58 onthoudin gen verworpen. Alvorens de Rijksdag tot de behandeling van de agenda overging, vroeg de communis tische afgevaardigde Schneller het woord om mededeeling te doen van het ongeluk in de kunstzijdefabriek te Premmitz van de I. G. Farbenindustrie, waarbij een aantal arbei ders werd gedood. De Rijksdagleden verhie ven zich hierbij van hun zetel- doch toen de spreker het ongeluk weet aan het „uitbuitings systeem" dat in de fabriek werd toegepast, en op agitatorische wijze verder bleef spreken, werd van verschillende zijden luide gepro testeerd. In de eenigszins bewogen stemming, die hierdoor ontstond bezigde Schneller even later uitdrukkingen, die de voorzitter beleedi gend voor den Rijkspresident achtte, zoodat hij Schneller het woord ontnam. De commu nisten protesteerden stormachtig hiertegen en tezelfder tijd ontstond ook op de tribune een incident. Een bezoeker, die zijn bijval met de rede van Schneller had betuigd, werd door andere bezoekers van de tribune afgedrongen. De communistische Rijksdagleden ontstaken hierover in woede en eischten, dat de tribune- bezoekers- die zich hieraan hadden schuldig gemaakt, verwijderd zouden worden Voort durend riepen zij in koor: „Eruit, eruit". Ook bij de afgevaardigden der andere partijen in de zaal ontstond groote verwarring. Vice- president Bisser, die geen kans zag de orde te herstellen, besloot de betrokken tribune te ontruimen en de zitting te onderbreken. In middels waren de communisten achter het po dium van het presidium om bij de banken der Nationaal-socialisten gekomen en geraak ten met hen in een handgemeen, waarbij eenige afgevaardigden kwetsuren opliepen. Rijksdagbeambten slaagden er tenslotte in de vechtenden te scheiden en nadat het in de gangen nog geruimen tijd rumoerig was ge weest, werd het allengs rustiger en keerden de meeste afgevaardigden in de zaal terug. Over deze incidenten wordt nader mede gedeeld, dat de communisten op de Nat.-soc. indrongen en den afgevaardige Lohse een telefoontoestel naar het hoofd wierpen, waar door hij vrij ernstig werd gewond. Door het werpen met een aschbak werd een lichtkroon beschadigd. Door de neervallende glasscherven zijn eenige leden van de N. S. D. A. P. licht gewond. Tenslotte stootten de communisten een heele tafel naar de Nat.- Soc., die weer teruggeslingerd werd. De Rijksdag heeft tenslotte na een kort debat het wetsontwerp betreffende de plaats vervanging van den Rijkspresident door den voorzitter van het Rijksgerechtshof in tweede lezing aangenomen met de stemmen van Duitsch-nationalen en communisten tegen. Daar de Duitsch-nationalen bezwaar maak ten tegen het onmiddellijk doen plaats heb ben der derde lezing, werd die laatste lezing uitgesteld tot Vrijdag. Dr. Hugenberg heeft het volgende schrij ven aan den Rijksdagpresident Goering gericht: „Mijn verkiezing tot secretaris is klaar blijkelijk bewerkt door 'n zwart-rood-bruine meerderheid. Ik vrees, dat ik het vertrouwen van een dergelijke meerderheid niet kan rechtvaardigen. Derhalve aanvaard ik mijn benoeming niet"- AMERIKA V. D. meldt uit Washington. In de Boodschap aan het Congres, waar van de begrooting vergezeld gaat. waar schuwt Hoover voor het langer volgen van de verspillingspolitiek, daar die catastro- phale gevolg» voor de financiën van de Ver- eenigde Staten zou hebben. Een onmiddellijk in evenwicht brengen van de begroo ting doos drastische bezuinigingsmaatregelen en door nieuwe belastingen is noodig. Noo- dig is ook vermindering van de oorlogsuit- keeringen, bezuinigingen op de werkver schaffing, alsmede een nieuwe verlaging van de ambtenaarssalarissen van 11 pCt. Verder is voorzien in een producentenbelasting van 21 4 die niet geldt voor de productie van levensmiddelen en goedkooper kleeding. Van de belasting op bier wordt in de Boodschap niet gesproken, daarentegen wordt 35 mil- lioen dollar gevorderd voor de verdere uit voering der prohïtit-iewet. Voor de Marine- begrooting is 309 millioen en voor de leger- begrooting 580 millioen dollar uitgetrokken. De .totale begrooting sluit met 4219 millioen dollar, dat.is 580 millioen minder dan in het vorige jaar. Ten slotte stelt Hoover vast, dat de staatsschuld ondanks bezuiniging en nieuwe belastingen dit jaar enorm zal aan- gro--!on. De secretaris van de Schatkist. Mills, heetf het Congres de begrooting in alle details voorgelegd. Het tekort voor 1933 wordt geraamd op 1644 millioen dollar. België. Prins Leopold naar de Kongo. Reuter meldt uit Brussel dat de hertog en hertogin van Brabant binnenkort, naar Kongo zullen vertrekken voor een verblijf van vier maanden. Prins Leopold zal speciaal den landbouw- toestand in de kolonie bcstudeeren. Genève. Chineesch-Japansch conflict in de buitengewone Volkenbonds vergadering. In de buitengewone plenaire zittting van de Volkenbondsvergadering zijn Woensdag- de vertegenwoordigers der groote mogendhe den aan het woord gekomen. Paul Boncour hield zich in een rede, die bijna een uur duurde, bezig met het Japansch Ohineesche geschil. Volgens hem moet de vergadering een bemiddelingspoging inleiden en op grond van de conclusies van het Lyt- tonrapport betreffende de oorzaken van het conflict en het uitroepen van den Mands- joerijschen staat richtlijnen uitwerken, die den grondslag zullen vormen voor een plechtig beroep van de Volkenbondsvergade ring op beide staten. Sir John Simon trachtte een middenweg tusschen de Japansche en Ohineesche stand punten te vinden. Von Neurath zeide, dat een constructief plan gevonden moet worden, dat den twist inderdaad voor goed uit de wereld helpt. Een ontwikkeling, zooals die in Mandsjoerije plaats vindt, en die getuigt van levensvat baarheid, mag de Volkenbond niet- onder drukken, maar hij moet die ontwikkeling in vreedzame banen leiden. De kabinetschef van Mussolini, baron Aloisi, verklaarde dat de groote mogendhe den thans gemeenschappelijk met de regee ringen van Japan en China een oplossing moeten vinden op de basis der feiten en van het rapport-Lytton. De vertegenwoordigers van Nederland (bij monde van prof. Moresco) en Denemarken eischten een krachtig ingrijpen van den Vol kenbond. De regeeringen van Tsjech o-Slow a - kye, Spanje en Ierland hebben voorgesteld de Mandsjoerijsche kwestie op den volgenden grondslag te regelen: 1. Het militaire optreden van Japan draagt niet het karakter van zelfverdediging. 2. De Mandsjoerijsche staat is niet gesticht met den vrijen wil der bevolking van Mand sjoerije. 3. Het optreden van Japan beteekent een schending van het Volkenbondsstauut en der internationale verdragen. 4. De Amerikaansche en Sovjet Russische regeering worden betrokken bij de werkzaam heden der Commissie-van-19. Voorts heeft de Zwitsersche regeering voor gesteld, dat de commissie van 19 wordt opge dragen een definitieve resolutie uit te wer ken op grond der verschillende verdragen. Duitschland. Volgende week verkiezing van een Pruisischen premier? Volgens de D.A.Z. zullen de onderhande lingen tusschen de nationaal socialisten en het Centrum met betrekking tot de Pruisi sche kwestie Woensdag hervat zijn. De besprekingen zijn Woensdag buitenge woon opgeschoten. Er bestaat thans gegrond optimisme, dat bij de zitting van het Prui sische parlement de volgende week een mi nister president zal kunnen worden gekozen. Frankrijk, Vier oplossingen voor de schuldenkwestie. - De regeering zet haar bestudeering van de kwestie der schuldenbetaling voort. Men acht vier oplossingen mogelijk. Ten eerste betaling met reserves: ten tweede het ter beschikking houden van het goud door de Banque de France; ten derde een weigering- tot betaling en ten vierde eeh arbitrale uit spraak. De regeering zou ook overwegen de kwes tie der schulden ten opzichte van Engeland, zoomede de herziening der overeenkomst- van Lausanne. Engeland. Afbreking der handelsbetrek kingen met Sovjet-Rusland? Eden, de onderstaatssecretaris van Buiten- landsche Zaken heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de regeering van haar gezant ie Moskou heeft vernomen, dat de Derde Inter nationale de Engelsche communisten heeft aangezet tot ceiienbouw in het l?ger en in andere organisaties. De regeering had zich ook bezig gehouden met een artikel in de ..Iawestia", waarin wordt beweerd, dat de Engelsche regeering haar agenten heeft op gedragen. door middel van echte en valsche documenten den samenhang te bewijzen tus schen Sovjetregeering en internationale Wanneer de Russische regeering wenscht, dat de besprekingen plaats hebben in den gebruikelijker) vriendschappelijken sfeer, dan moet zij haar excuses aanbieden voor het artikel in cc „Izwestia" en voorzorgen nemen dat dergelijke publicaties :n het vervolg ach terwege blijven. Den Russischen gezant was uiteengezet- dat een dergelijke politiek de grenzen tus schen handelspolitieke en propagandakw?s- ties zou vervagen, zoodat het onmogelijk zou worden, de onderhandelingen betreffende d-n handel niet succes voort te zetten. De Engelsche gezant te Moskou heeft dit standpunt aan de Sovjetregeerang uiteen gezet-. Eden verklaarde tenslotte, dat het minis terie van Buï'eniandsche Zaken thans hit mondeling antwoord van den Russischen ge zant heeft ontvangen, en dat dit antwoord thans wordt bestudeerd. Zweden. Bij het regeeringsjubileum van koning Gustaaf. V. D. meldt uft Stockholm: Koning Gustaaf heeft Woensdag zijn 25- jarig regeeringsjubileum gevierd. Hoewel hij verzocht had van alle feestelijkheden ai te zien, heeft het gehe'ele land zijn koning ge- eerd. Den 8 December 1907 overleed de oude koning Oscar II en zijn oudste zoon besteeg als Gustaaf V den troon. De 25-jarige re- geeringsperiode van koning Gustaaf betee kent- een gelukkige en ongestoorde opwaart- sche ontwikkeling van Zweden, waaraan de koning een krachtig' aandeel heeft genomen. Hij heeft o.m. het initiatief genomen voor de eerste bijeenkomst der drie Scandinavi sche vorsten (in 1914 te Malmoe) en heeft hiermede de vroegere tegenstellingen tus schen de drie Rijken opgeheven. Op het ge bied der binnenlandsche politiek heeft ko ning Gustaaf de invoering van het algemeen kiesrecht ook voor vrouwen bekrachtigd en andere grondwetswijzigingen ingevoerd, waar door de positie van het Zweedsche konings huis geenszins wordt geschokt. De koning Is thans 74 jaren oud en hij wordt door al zijn onderdanen met groote liefde en achting behandeld. Finland. De regeering afgetreden. Reuter meldt uit Helsingfors, dat het kabi net is afgetreden daar de president der repu bliek geweigerd heeft de wet inzake een rege ling van de pandbriefrente uit te voeren. De wet was door de agrarische meerderheid in het kabinet ingediend. Amerika. Ook Polen dringt aan op betalingsuitstel. De Poolsche regeering heeft haar am bassadeur te Washington, Filipowicz, opge dragen staatssecretaris Stimson een tweede nota te overhandigen. Ook in deze nota wordt uitstel van betaling van den op 15 December vervallenden termijn gevraagd, zoo mede herziening van de overeenkomst uit het jaar 1924. De motieven voor het ver zoek worden uitvoerig uiteengezet. SMOKKELAARS TIJDENS HUN VLUCHT VERDRONKEN. DRAMA IN JOEGO-SLAVIë. BELGRADO. 7 December (V. D.) Dc bladen maken melding van een smokkelaarsdrama, waarbij elf personen om het leven zijn ge komen. Negen smokkelaars, die door douane werden vervolgd, dwongen een veerman en zijn zoon, hen over de Neretwa-Narenta te zetten. Doordat de boot overbelast was, liep hij vol. met het gevolg, dat alle inzittenden verdronken. ONTPLOFFING IN NIEUW-MEXICO EISCHT TIEN DOODEN. NEW YORK. 7 Dec. (Reuter) Bij een ontploffing in een kolenmijn in Nieuw Mexico zijn 10 mijnwerkers gedood. KABINET VAN ALBANIë DEMTSSIONNAIR. PARIJS. 7 Dec. (V. D.) De gezant van Albanië deelt mede, dat het kabinet Evan- gheli is afgetreden in verband met de nieuwe verkiezingen voor de wetgevende vergadering. DOODEL.TK AUTO-ONGELUK. De bekende Itp.liaansche courreur Ru; gieri is Woensdag tijdens het trainen op de Parijsche Monthlerv-baan doodelijk veronge lukt. In de bocht sloeg zijn wagen over den kop. Ruggieri werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aan komst overleed. STIJGEND DOODENAANTAL TE PREMNITZ. DE INSTORTINGSKAMP BI.I DE I. G. FARBEN. BERLIJN. 7 Doc. (V. D.) Van de slacht offers der ontploffing in de zijdefabriek der I. G. Farben-industrie te Premmitz werden nog drie vermist, die onder de puinhoopen bedolven bleken te zijn en om liet leven zijn gekomen. Het aantal slachtoffers stijgt hier door tot tien. Van de zes zwaar gewonden ver keeren vier in levensgevaar. De opruimingswerkzaamheden op de plaats van de ramp te Premmitz zijn buitengewoon moeilijk. Het gebouw waarvan een muur is inge stort zal van stutten worden voorzien ten einde verdere instortingen te voorkomen. Van een der zes zwaar gewonden, welke in het ziekenhuis zijn opgenomen, gaat de toestand iets vooruit. Bij vijf hunner bestaat geen di rect levensgevaar meer, terwijl men vreest dat de arbeider Otto Gantzer het er niet le vend zal afbrengen. Betreffende de oorzaak van de ramp tast men nog in het duister. Thans vermoedt men dat een explosie in de zuur-toevoer-leidmg de catastrophe heeft ver oorzaakt. Betreffende de ontploffing deelt de I. G. Farbenindustrie nog mede. flat het bedrijf gisteren was stilgelegd. Donderdag of Vrijdag zou het werk worden hervat. TWEEDE KAMER. Radio-nacht. Liberalen en Vriiz. Democraten tegen de Post- begrooting Vanwege de zendtijdverdeeling. De V.A.R.A. aangevallen. Opmerkingen over werkverschaffing beant woord. Contactcommissie uit de gemeenten. Bcbosscbing van de duinen. Geen zeer groote werken als werkverschaffing. Een extra kerstgave van 25 pet. Werkloosheidsverzekering bij den Hoogen Raad van Ai'beid in studie. Volksgezondheid. 7 December. 1 Vandaag is de Posttbeg rooting aangenomen Met 6116 stemmen. Vanwaar die 16 tegenstemmen kwamen? Van de vrijz.-democraten en de liberal :n De andere groepen stemden voor. De vrijz.-dcmocraten stomden volgens d: verklaring van Mr. Oud tegen, om het radio- beieid -van minister Reymer, die bleef vol houden, vannacht, dat h zen-dtijdbesluit van 15 Mei 1930 het beste was, dat er toen en nu, op grond der feitelijke verhoudingen, te nemen was en is. Een zienswijze, waarin de minister vooraf gesteund was door hoeren Teulings. Krijger en van Dijk. De sociaal-democraten verklaarden bij monde van Mr. Oud. dat zij vóór de begrooting stemmen zouden, ook om 's ministers radio- beleid. Het beleid tot nu! Zij maalkten die reserve, wijl -minister Reymer vannacht, na de redevoering van Prof. Sictemaker. die daarin gesteund werd door de hseren Boon. Krijger. Oud. Teulings en van Dijk. heeft toegezegd net initiatief te zullen nemen tot wijziging van de Radiowet zóó, dat de poli tiek buiten de radio zal worden gehoud :ii. behalve dan in bijzondere omstandigheden. En dat, wijl de Vara den po'.r.ieken strijd in de radio brengt op een door de evengenoemde sprekers afgekeurde wijze, die ook blijkbaar de instemming des ministers niet heeft. De liberalen stemden -tegen. Een -verklaring werd niet afgelegd uit de rede van Mr Boon Dinsdagavond was wel gebleken, dat ook de liberalen met 's ministers radiob-leid niet instemmen kunnen. De heer Boon had- er over geklaagd, dat- de minister zoo weinig besluiten neemt. Dat hij voornamelijk nog geen besluit nam op het verzoek der AVRO om een zender te bouwen voor eigen rekening. De minister zeide. dat dit wachten moest op de beslissingen van Madrid. De heer Boon kon dat (maar n&5t gelooven. De minister zei hij had even goed' Genève, Lausanne, -kuinnen noemen. Of Ouchy riep Mr. Oud onder hartelijk gelach -van de Kamer. De minister deelde mede dat er s-poedig een beslissing zou genomen worden betref fende de kleine omroepverenigingen. Vanmiddag dan beantwoordde minister Ruys de overtalrijke opm: .-kingen bij de af- deeling der Werkverschaffing, Het moet- er kend, dat de minister, die zich verheugde over den toon der discussies, meer toezeggingen deed. dan waarop wel gerekend was. Wat minister de Geer van dat alles zal zeggen? Den goeden toon verheugde den minister daarom zoo. wijl de werkloosheid sellend schrikbarend om zich heen grijpt- en diep het gezinsleven aantast: er wordt van de ge meenschap v.;el gevraagd, om alle nood te leningen. De minister begon zijn toezeggingen mc'. de mededeeli-nig, dat hij zal overgaan tot hv- benoemen van een contactcommissie uit de gemeenten. Hij heeft zulke goede ervaringen van praetisoh werken en praetische adviezen dat hij dat bevredigende werk ook voor de gemeenten zal inschakelen. De vx-aag, welke de heer Kortenhorst had in het geding gebracht, de vraag, of het mo gelijk en wenscholijk is om aan den werk- loosheidsraad een advisecrcnde taak in zaken van werkverschaffing en steunverlecning te geven, is, naar 's ministers antwoord in over weging. Maar wanneer dat alles zal verwerkelijkt zijn, dan gelooven we, evenmin als do mi nister, dat de detail-vragen der werkverschaf fing buiten de Kamer behandeld zullen wor den. Dr. Kortenhorst is op dit punt 'bepaald te optimistisch. Loontoeslagen in den landbouw voor werk verschaffing wees de bewindsman af. Hij wil daartoe niet overgaan om de consequen ties, consequenties, mee voor de industrie. Ging hij dien weg op. dan zou de regeering zich ook met de loonen moeten, gaan be moeien. Wat de regeering wel gaat ondernemen volgens minister Ruys dat. is het organi- seereax van den landarbeid op de Wadden eilanden. Hierbij waren veel moeilijkheden in den weg gesteld, maar zij zijn uit den weg geruimd: het volgens jaar wordt begonnen. Ook heeft 's ministers departement plannen, in bewerking voor de ontwatering van West- Noord-Brabant en voor voortgaande bebos- sching. waarin de minister mede de duin gebieden wil gaan betrekken. De minister van Binnenlandsche Zaken verdedigde uitvoerig het schenken van steun aan gemeenten voor het ondernemen van werken, met normaal karakter. Hier deelde de minister mede, nooit steun te verleenen, wanneer er voor zulke werken redelijke grond ontbreekt. En bovendien moet ook vaststaan dat zulke werken voorloopig niet door de gemeente zullen worden uitge voerd. Int-usschen deed dc bewindsman gevoe len dat hij hier grensgevallen naderde. W int. een regelmatig uitvoeren van zulke werken wees hij af. Niet weten wilde hij van het p'.an van Dr. v. d. Tempel, om. teneinde zulke nor male gemeentelijke werken te financieren, een speciale leening uit te schrijven. En ze ker wees hij af het voor werkverschaffing op zetten en uitvoei-en van zeer groote wer ken. Dat zou op den duur tot financieele schade kunnen leiden. De minister-president verdedigde de leiding der Nederlandsche Heidemaatschappij bij verschillende werken. Die leiding betreft al leen de uitvoering: de arbeidsvoorwaarden, de tarieven en voorschriften worden door de hoofdinspectie der werkverschaffing vast gesteld. Ongeneigd was de minister tot het niet doen meedragen door dc gemeenten in de kosten der steunverleening Evenmin tot het te werk stellen van meer dan een lid van een gezin bij de werkverschaffing. Aarzelen doet, de minister waar het betreft wettelijke maatregelen tegen het binnenkomen in ons land van vreemde werkkrachten, wijl daar door gevaren ontstaan voor de Nederlandsche arbeiders in Belgic en Duitschland. Het schijnt, dat een tractaat met België staat af gesloten te worden een vestiging?.- en ar- beidstractaat. Met Kerstmis zullen tic gesteuuden 25 pet, van het hun uitgekeerde als extra-gave ont vangen. Voorts zal de minister overgaan tot het verlagen van de leeftijdsgrens van onge huwde vrouw-kostwinsters Deze grens wordt voortaan gesteld op 25 jaar. Het verJee neix van steun echter, aan» bij ouders inwo nende kinderen daartoe kon de minister weer niet overgaan. De desbetreffende motie van mej. de Jong werd verworpen met 4927 stemmen. De bewindsman heeft voorts toegezegd, van den steun niet meer het geheel af te trekken van wat aan ouderdomsrente wordt genoten, doch de aftrek op 2 3 te bepalen. En voorts zal er tijdens ziekte geen aftrek plaats heb ben wegens eventueele uitkeeringen volgens de ziektewet. Bij de steunregelingen is de minister verder bereid een kindertoeslag tn te voegen, evenals in dc loonen, bij de werk verschaffing verdiend. Het resultaat van het debat is dus niet ge heel en al onbevredigend. Ook de afdeeling der werkloosheidsverze kering is doorgewerkt. Met verschillende afgevaardigden was de minister 't eens in de overtuiging, da?, de werkloosheidsverzekering van groote betee ken is is voor don arbeider. Dr. Kortenhorst erkende dat ook. maar zag thans toch geen redelijken kans van slagen voor de gedachte van Dr. v. d. Tempel, in een motie neerge legd, om thans over te gaan tot in leder ge val de voorbereiding van een wettelijke werk loosheidsverzekering. Om de treurige econo mische omstandigheden, welke allerlei geva ren inhielden voor een eventueel wetsont werp. Dat. gevoelde minister Ruys ook. Die aan den anderen kant. de betcckonis niet ontkende van een wettelijke werkloosheids verzekering. De bewindsman bewandelde een middenweg, en zegde toe. dat hij een voor ontwerp aan den Hoogen Raad van Arbeid in studie zal geveu. Op deze toezegging trok Dr. v. d. Tempel zijn motie in. N. a. v. vele vragen we noemen die van Dr. v. d, Tempel, mej. de jong. Mr. Jockos e.a. deelde do minister mede, dat hij in onder zoek heeft de vraag of aan de wcrkloozen- kassen over 1933 een hooger percentage dan 200"/. aan subsidie moet worden uitgekeerd. Er werd om een hooger percentage gevraagd ten einde de kassen voor ondergang te be hoeden. En toen zette de Kamer zich aan do afdee ling Volksgezondheid. Nog maar enkele spre kers deden zich hooren van dc lange lijst ook hier. Wij ontmoeten hen allen weer. wanneer de minister antwoordt. Hunne onderwerpen ontmoetten we reeds eerder bij andere woord voerders. De beide medici hebben geopponeerd tegen de besparing op de medische arbeidszorgen, vooral op de bezuiniging op de TB C.-subsi dies Mevr. do Vries Bruins stelde hier een motie voor om dc voorgenomen korting onge daan te maken. En het schijnt dat haar col lega Dr. Vos daarvoor niet onverschillig is. Wat de Volkshuisvesting betreft, werd van de vele daarbij ter sprake komende onder werpen het hurcnprobleem besproken. Dc hoeren Maenen. v. cl. Bergh en Kampschoen drongen er bij de regeering op aan. de ver- hooging der rente van de voorschotten aan de woningbouwverenigingen weer terug te nemen, wijl daardoor dan dc huren kunnen worden verlaagd. INTIMUS. BEELD VAN HEÏJERMANS BESCHADIGD. DE NEUS VERBRIJZELD. WANG VERMINKT. In den nacht op Woensdag hebben onbeken den heldoor prof. Mcndes da Casta in steen gehouwen borribeeld van Herman Hcijer- mans in het Vondelpark te Amsterdam op ernstige wijze verminkt. Met een zwaar voor- worp, vermoedelijk een steen, is de neus ver brijzeld en is ook een der wangen bescha digd. Ongeveer een jaar geleden werd het beeld mot verf besmeurd. AGENDA. He de n: DONDERDAG 8 DECEMBER Stadsschouwburg: Abonn. voorst. 1ste serie Gezelschap Saalborn. „Z.M. het Publiek". 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Lezing ds. Trouw voor de Vereen. Vrijz. Hervormden. 8 uur. Palace: „Vier van dc bob". Op het toonecl: Mr. Max, de komische snelteckcnaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Watt en Ilalfwatt in „Kannibalen". Op het toonecl: Twee Roxy's, dc muzikale maaltijd. 7 cn 9.15 uur. Luxor Sound Theater: ..Dc gescheiden vrouw" en Oorlogsverplcegsters". 8.15 uur. Kunstzaal Rocker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Herman Heuff, 107.30 uur. VRLIDAG 10 DECEMBER Nassauplein 8: Theosofische Verceniging. Voordracht. 8.10 uur. R K. Kerk. Kleverparkweg: Voordracht pater Wijnand Sluys. 3.30 uur. Gebouw Kegcibond: Aandeelhoudersverg. N.V. Mij. De Eendracht. Kunstzaal Reekcr Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Herman Heuff, 10 -7,30 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Finna Grijseels en Van Hees. L. Veerstr. 14. Tel. 11000. L. Sehoori. Fr. Halsplein 1. Tei. 11180. Bosch- en Vaart Apotheek, Bosch en Vaart straat 26. TcL 13290.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5