KARSOTE STADSNIEUWS U HEBT GENIEST! Tien maanden Ontwapeningsconferentie. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 8 DECEMBER 1932 HET PROVINCIAAL PERSONEEL DE VACANTIE-TOESLAG. Ingevolge het „Ambtenarenreglement 1920" moet door de Prov. Staten van Noord Holland ieder jaar worden bepaald, of, en zoo ja naar welke regelen en tot welke bedragen, over net volgende jaar een vacantietoeslag zal worden uitgekeerd. Op grond van dezelfde overweging, die ook geleid heeft tot het voorstel voor een tijde lijke salariskorting: dat het overgroote deel der bevolking onzer eigen provincie zwaar gebukt gaat onder de gevolgen van de crisis", heeft het in het College van Ged. Sta ten van Noord-Holland een ernstig vraagpunt uitgemaakt, ol hel olrbaai mocht geacht worden bedoelde toelage voor het jaar 1933 wederom 'toe te kennen, tot welke vraag te meer reden schijnt te zijn nu in formeelen zin deze toelage als een extra-inkomst is te beschouwen, die telkenmale slechts voor één jaar wordt toegestaan. Daar tegenover staat evenwel veler mee- ning. dat de vacantietoelage bedoeld is als een integreerend deel der arbeidsvoorwaar den, in welk geval haar niet-toekenning. In tegenstelling met de strekking der voorge stelde loonkorting, in progressieven zin naar beneden zou werken. Naast de erkenning van het laastgenoemde feit verdient het volgens Ged. Staten ook ernstige overweging de omstandigheid, dat doel en regeling "der vacantietoelage over het algemeen zeer sympathiek zijn en niet min der het feit. dat zij het ook uit reglemen tair oogpunt onjuist de niet-toekenning thans gevoeld zou worden als een dubbel offer voor de lager gesalarieerden. Ten slotte behield het denkbeeld eener weder-toekenning, althans voor het jaar 1933, bij Ged. Staten de overhand. Eén ding kwam echter vast te staan. Blij ven de toestanden statiönnair of beginnen zij verbetering te toonen, dan zal de toeken ning van den vacantietoeslag ook in volgende jaren vermoedelijk in overweging kunnen worden genomen, maar naar veler* oordeel staat de Provincie met hare financiën nog niet op het laagste punt en is verdere be lastingverzwaring geenszins uitgesloten. Blijkt deze vrees gegrond, dan mag, reeds alleen op dezen grond, uitzicht op een ver nieuwing in het volgende jaar niet geopend worden. De vacantietoeslag bedraagt voor gehuw den en kostwinners die ten hoogste f 5000 verdienen 35 en voor gehuwden die ten hoogste 3000 verdienen 20. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Burgem. Maarschalk, Craijenesterlaan 136, Zeilboot. Pieters, Leidschestraat 40, bril in étui. Biesbroeck, N. Kerksplein 19, bril. Ken- enl Haerlem. Regentesselaan 42, katje, 3 hon den. v. d. Wal, Floresstraat 8, kerkboekje. Rooze, Zuid Brouwersstraat 3, mondharmo nica v. cl. Meij, Spaanschevaart-straat 21, idem. v. d. Velde, Bakenessergracht 75 rd., nummerplaat. Dijt, Cornelissteeg 13, porte- monnaie. Meijer. Burg. Sandbergstraat 36, idem. v. d. Ven, Kennemerstraat 34 rd.. pop. De Mol, Damiatestraat 16, parapluie. Schild- man, Zuid Brouwersstraat-25 rd., pet. v. d. Bend, Timorstraat 95, portemonnaie. Vink, Kleverlaan 141, rijw.belast. plaatje. Cauwen- berg, Binnenweg 132, H'stede, idem. De korte, Voorzorgstraat 12, idem. Van Gorven, Kenau straat 2, handschoenen. Straatman. Bake nessergracht 9a, handschoen, v. Wordt, Gen. Joubertstraat 17rd., idem. Lametz. Borxieo- straat 5, idem. v .d. Berg, Boeresteeg 4, hand schoentjes. DE TOESTAND IN SOVJET RUSLAND. De personen die deel hebben uitgemaakt van de Hollandsche delegatie uit de arbei derswereld om een studiereis in de Sovjet Unie te maken, zijn weer teruggekeerd. De Haarlemsche gedelegeerde, de heer .T. Tork, zal in een. in het eind van December te houden vergadering, zijn reisindrukken vertellen. OPERETTE-VEREENIGING „HAARLEM". Door bovengenoemde vereeniging zal op Zondag 11 December in 'den Stadsschouw burg de opera „Martha" van F. von Flotow opvoeren onder leiding van den heer Frans A. M. Pielage. Medewerking wordt verleend door het Haarlemsche Salonorkest onder lei ding van den heer Jack. Stoffer. SINT NICOLAASFEEST VAN „FLORA". De speeltuinvereeniging „Flora" hield Woensdag in het gebouw van den Haarl. Kegelbond haar jaarlijksch Sint-Nicolaas- feest; 's middags voor de kleinen en 's avonds voor de grooteren. Sint Nicolaas is 's middags persoonlijk de kinderen komen bezoeken en heeft hen zelf toegesproken. Af en toe mochten de kinderen een liedje zingen, wat zeer tot de tevredenheid van Sinterklaas geschiedde. Na het vertrek van Sinterklaas werd ae poppenkast vertoond, en konden de kinderen genieten van de geschiedenis van de prinses. Alle kinderen ontvingen een zakje met pepernoten en borstplaatjes. De fluitclub gaf enkele Sinterklaasliedjes ten beste, die zij ook hadden gefloten toen zij in optocht met den Sint en zijn knecht van de Papaverstraat naar den Kegelbond waren gegaan. Mevrouw J. Oudhof—Pater opende het feest ook 's avonds met een welkomstwoord tot de kinderen en de ouders. Zij hoopte dat ook na dit feest, waar allen ongetwijfeld voldaan vandaan zouden gaan. de ouders de speeltuinvereeniging „Flora" nipt zouden vergeten. Professor Meiloc liet den kinderen des avonds zijn wonderbaarlijke prestaties op het gebied van goochelen en buikspreken zien. De kinderen waren allen buitengewoon enthousiast, en prof. Meiloc heeft een be langrijk aandeel in het slagen van het feest gehad. In de pauze was een verloting met mooie prijzen. Ook dit jaar mag de vereeniging met veel genoegen op dit geslaagde Sinterklaasfeest ferugzien. Voor den Kantonrechter. Een te-luidsprekcr. „Krijgen we nog een moppie?", had men den winkelier gevraagd. Het was ter ge legenheid van een winkelweek, dat deze man een luidspreker buiten aan zijn woning had bevestigd, die vaak en lang (tot 10 uur 's avonds toe) gramofoonmuziek door de stra ten deed schallen. Luid en hard, zoodat in de buurt men elkaar nauwelijks kon verstaan. Dit is minder prettig en er was dan ook over geklaagd. Doch de winkelier zeide het standpunt te huldigen, dat de Cronjéstraat nu eenmaal een winkelstraat is en geen stille buurt, waar men heengaat om rustig te wonen. En hij voldeed niet aan het ver zoek wat zachtere muziek te leveren. Ook niet, toen eenpolitieman hem dit telefonisch vroeg. De agent stapte er toen in persoon op af en hoorde op ongeveer 400 M. afstand reeds duidelijk boven het straat rumoer den luidspreker musiceeren. De komst van een agent zou mij misschien in mijn hoorbore reclame gematigd hebben, doch de winkelier stond op het standpunt, dat muziek klanten trok en hij dempte het geluid niet. Wel verklaarde hij voor den kan tonrechter den luidspreker een anderen stand gegeven te hebben, zoodat hij niet meer in de richting van het huis van den klager zijn muziek-golven uitzond. Bovendien woonde de klager op 29 Oct, den bewusten dag boven den wind, zoodat hij niet zoo'n hinder van het geluid gehad kon hebben, waar een getuige a décharge het mee eens was. De Ambtenaar zeide. da tde wet zulken hinder strafbaar stelt. Verdachte kent maar één standpunt en dat is het zijne. Aan een ander denkt h ijniet. De ambtenaar vraagt een strenge straf n.l. 15 boete subs. 15 dagen. De kantonrechter was milder, maar het „moppie" kostte den winkelier toch nog 6. AANBESTEDINGEN DER GENIE. De eerstaanwezend-ingenieur der Genie te Haarlem zal op Vrijdag 16 December 1932, te 11 uur, in de voormalige infanteriekazerne aan den Koudenhom aldaar, in het open baar aanbesteden: Het éénjarig ^onderhoud van de militaire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden. Raming f 13.900. Het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken ten Oosten van Haar lem en in den Haarlemmermeerpolder. Raming f 13.800. Het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Haarlem. Raming f 14.490. GEM. ORGELCONCERT. Het eerstvolgende orgelconcert in de Con certzaal, te geven door George Robert, zal plaatsvinden op Vrijdag 16 December. Medewerking hierbij zuillerx verh enen de altzangeres, Theodora Versteegh en 'het koor der Christelijke Oratorium Vereeniging. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cis. per regel. DAT WAARSCHUWT U VOOR EEN AANVAL VAN BACTERIëN'. Laat ze niet voorttelen in de holten ach ter neus en keel, want dan is dikwijls een verkoudheid het gevolg. En ge weet, dat maar al te dikwijls een verkoudheid op de borst overslaat. Sprenkel daar om onmiddellijk 10 a 15 druppels Karsote het nieuwe, wetenschappelij ke inhalatie-middel op Uw zakdoek en snuif de damp diep op. De uit werking is merkwaardig en onmiddellijk. Uw neus is direct weer geopend en ge kunt weer ademen. Wanneer U gewacht hebt tot Uw neus reeds geheel verstopt is of wanneer ge hoest-, doe dan hetzelfde, en binnen twee uur zult ge weer vrij ademen. Ge voelt U geheel „opgelucht". Karsote is een wetenschappe lijk middel dat zelfs de hardnekkigste ver koudheid binnen 24 uur verdrijft. is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogis ten a F3 0.90 per FLACON (ZAKFORMAAT) en Fl. 1.50 per flacon (2 x de kleine maat.) BIJENKOMSTEN EN LEZINGEN IN DE WAALSCHE KERK. Vrijdagavond zal in de Waalsche Kerk al hier ds. J. Menthonnex een lezing houden over de „La Cause"-bewe?ing in Frankrijk en Zwitserland. De heer Menthonnex. die te Lausanne geboren is en al jaar studeerde, is sedert 1922 te Parijs gevestigd als secretaris generaal van „La Cause". Hij heeft o.a. een brochure geschreven over de plicht van het protestantisme om zijn iso lement prijs te geven. „La Cause" houdt iede- ren Donderdag voor Radio-Paris protestant- sche causerieën. „La Cause" stelt zich ten doel alle kerken te dienen. Verder worden er bijeenkomsten gehouden in de Waalsche kerk op 13 Januari en in Fe bruari. Op de eerste zal spreken dr. med. A. Schlemmer uit Parijs, medewerker van het glad „Foi et Vie", over .Liturgische vraag punten" en innerlijke levenstucht. Op de tweede zal ds. J. Arnal spreken over „De apostel Paulus en de vrouwenbeweging". In het eind van den winter zal ds. Michelin Moreau een lezing houden en prof. Pierre Michelin uit Straatsburg zal waarschijnlijk een letterkundige lezing houden. Dr. Albert Masnata zal in Holland eenige lezingen nou- den over de maatschappelijke orde. Dr. Masnata is opgevoed in Rusland en oogge tuige van het begin der Russische revolutie. Dr. Grondijs zal na zijn terugkomst uit Mandsjoerije een lezing houden over ikonen De predikant van de kerk zelf tenslotte ds. C. Ch. Krafft. stelt zich voor in den loop van dezen winter een drietal besprekingen te wijden aan Vir.et en het tot uiting komen van de godsdienstige stroomingen en later aan Calvijn en Vinet. HAARLEMS TEHUIS VOOR OUDE*"* VAN DAGEN. Dinsdagavond wi?x:d in het Tehuis voor Oiiidie van Dagen aan den Sdhoterainigel een goed geslaagden zangavond gegeven door een dameskoor onder leiding van mej. Igesz. Na de pauze sprak zelfs Zwarte Piet de aan wezigen toe en bracht hen in uitstekende stemming. Aan het eind werden mej. Igesz en haar dameskoor bedankt, waarbij ook de violist de heer van Huizen betrokken werd. De heer Glastra en het personeel kunnen met vol doening op dezen avond terug zien. Van de leden van het B. A. waren tegen woordig de vice-voorzïtt?r de heer Wolzak, de- heeren Van de Kamp en H. J. Klein. Hun aanwezigheid werd ditmaal bijzonder op prijs gesteld daar dit wel in hum kwaliteit de laatste maal zal geweest zijn cat- zich de gelegenheid voordeed om zich te midden hunner verpleegden te bevinden. Het geestige slotwoord van den vice-voorzitter die ook hiervan sprak, werd herhaaldelijk door ap plaus onderbroken. ST.-NICOLAASFEEST VOOR DE KINDEREN BIJ ZANG EN VRIENDSCHAP. Het is een bijzonder geslaagd feest geweest het St.-Nicolaasfeest voor de jeugd van Zang en Vriendschap in de Gemeentelijke Concertzaal Woensdagavond! Bizonder ge slaagd, van het begin (precies op den aan gegeven tijd) af tot het einde toe. De propaganda-commissie, wie dank verd gebracht in het openingswoord van voorzit ter dr. G. E. A. Broese van Groenou. die de groote opkomst een bewijs noemde van veler meevoelen met de liedertafel, de propa ganda-commissie heeft alle eer van haar werk gehad. De kinderen hebben genoten, allereerst van de grappige teekenfilmpjes, die wonder lijke wagenrennen in het oude Rome en de avonturen van een neger-vrachtrijder gaven, en van de sprookjes film Aladin en de won derlamp. En voorts van de alleraardigste kinderoperette Lentebloemen, van Hille Gaer- thé en Cath. van Rennes. Maar hier zullen ook de ouderen met- groot genoegen naar ge keken en geluisterd hebben. want het gebodene was ik vind er geen beter woord voor snoezig. Onder de uitsteken :e leiding van mej. Annie Bonarius. die voor stemmingsvolle, sobere decors gezorgd had, hebben de jeugdige deelneemsters een keu rige vertolking gegeven. Het- warme, langdu rige applaus was dan ook ruimschoots ver diend. En toen kwam voor de kinderen het hoog tepunt van den avondhet bezoek van Sint- Nicolaas te paard, welke schimmel zich eigen lijk niet zoo erg en aan den anderen kant- toch weer zéér op het gemak voelde! De Sint deelde in een toepasselijke toespraak met kwistige hand cadeautjes uit. Er werd gezongen, er werden vlaggetjes en ververschingen rondgedeeld. Het is in één woord alleraardigst geweest, een avond waar op de propaganda-commissie van Zang en Vriendschap met groote voldoening terug mag zien. De uitstekende band van Jack Funny, die de films met toepasselijke muziek illust.-eer de, zorgde ook. in de pauzes voor opgewekte muziek. BRUG OVER HF.T MERWEDEKANAAL VORDERT. Naar wij in de Telegraaf lezen is Woens dag de laatste betonstorting gereed gekomen voor ;t Oostelijk viaduct in den oprit naar de nieuwe brug over het Merwedekanaal bij Muiden. Voor het Westelijk viaduct is dezer dagen het st-eigerwerk aangebracht-. Met de zen oprit hoopt men in Juli 1933 gereed te komen, waarna in het najaar brug en via ducten voor het verkeer opengesteld kunnen worden. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE TOEGANGSPRIJZEN DER H. O. V.-CONCERTEN. Aan het ingezonden stuk het „Sint-Nico- laasgeschenk" aan de H.O.V. meen ik nog een woord te mogen toevoegen. De opmer king van den heer Baas in den gemeente raad. dat er weinig A. R. leden de concerten bezoeken, is niet geheel juist. Integendeel (ik weet dat bij persoonlijke ondervinding) er zijn zeer veel leden der A. R. partij in Haar lem en Heemstede die de concerten bezoeken. Het bestuur der H. O. V. kan verder m. i. nog wel in overweging gegeven worden om de toegangsprijzexx der ledenconcerten te verlagen. Vroeger was de prijs veel lager en ik kan ïxiij (en vele anderen met mij) niet be grijpen waarom een bedrag van één gulden is toegevoegd. Het is toch zeer zeker te veel in dezen malaise-tijd- Verleden jaar, toen de toegangsprijs 1.25 bedroeg, waren er ta melijk veel niet-leden bij de ledenconcerten aanwezig. Ook de contributie voor het lid maatschap is veel te hoog. Maar nu de toe gangsprijs is verhoogd, is het aantal niet- leden aanmerkelijk geslonken. En nu de sub sidie lager gaat worden moet er getracht worden, zooveel mogelijk bezoekers bij de le denconcerten te verzamelen. N. KNOPPER Heemstede, 6 December MARKTNIEUWS PURMEREND. EIERVEILING. Afdeeiing eieren. Aanvoer 21009 eendeieren prijs f 3.25f 3.45. N. H. BI. broedeieren f 7.20—f 8.50 34G00 kippeneieren 10—80 K.G. f 6.40 6566 K.G. f 5.50—f 6. 63—64 K.G. f 5.20—f 5.70 60—62 K.G. f 5f 5.50 58—59 K.G. f 4.80—f 5.10 56—57 K.G. f 4.50—f 4,80 53—55 K.G. f 3.70—f 4.40 50—52 K.G. f3.40—f 4.10 45—49 K.G. f 2.90—f 3.80 Afdeeiing pluimvee. Oude kippen f 0.85—f 1.60 Jonge hanen f 0.65f 1.20 Oude eenden f 0.50 Jonge woerden f 0.60f 0.75 Kiloprijs oude kippen f 0.53—f 0.60 Kiloprijs jonge hanen f 0.60f 0.70 Nog dagelijks stroomen de resoluties en persoonlijke adressen binnen. (Speciale correspondentie) Geneve. Deeeember. De ontwapeningsconferentie is tien maan den oud. Gedurende deze tien maanden is. mei- een -kleine onderbreking vrijwel onafge broken geconfereerd: de moeilijkheden sta pelen zich op, de economische toestanden werken tegen, de resultaten zijn sehaarsch en de menschiheid is ontmoedigd-, ongeduldig en wat erger, apatisch, ja cynisch gestemd: d? pers, pessimistisch, vult de couranten met weinig opwekkende artikelen, de menschiheid is de onderhandelingen beu, in één woord: de publieke opinie ten opzichte van de ont- wapeningsconfirentie is hopeloos beneden peil. Althans, zoo schijnt het. cn begrijpelijk ware deze gemoedsgesteldheid, voor den opper- vlaöckigen beoordeelaar. Maar hij. die zich de zesden Februari in herinnering brengt, den dag der aanibiedieng der wereldpetities, dien dag. die zooveel ontroering verwekt heeft over de heele w.reld. dien dag, warop veertien mil li oen hand teeken ingen zijn ovrhandlgd. afkomstig van menschen van alle nationali teiten. rangen eix standen, gewoonten en opvattingen, als aanmoediging voor de zoo juist begonnen ontwapeningsconferentie, als bewijs van 's werelds verlangen naar ontwa pening. wereldvredehij zal zich toch wel met eenige bevreemding moeten afvra gen, wat er van ai: enthousiasme is ov r- gebleven. of werkelijk al die veertien ttxil- lioen Individuen in doze tien maanden, het wachten moede, zich bij de ontevreden me nigte h?bben geschaard, of dat ex* indertijd te veel waarde is gehecht aan deze wereld- petities, dat toch misschien eenige waaiüieid stak in het oordeel van enkele cynici; „dat die veertien millioen handt-eekeningen zooniet het resultaat van een goed georga- niseeixie propaganda, dan toch g-roo'-endeels hun oorsprong vonden in een spontane op welling zonder wezenlijke diépte". Maar. na een kort onderzoek zal hem blij ken dat de fout niet ligt bij de wex*eldipetities dat de publieke opini? niet zoo hopeloos be neden peil is. als dit- op het eerste gezicht het geval schijnt te zijn. dat in deze tijden van pessimisme wantrouwen en afbrekende kritiek, toch nog eenige lichtpxxmten tg vin den zijn. Neexx, indexdaad, geen geveinsde belang stelling, geen wenschen zonder diepte ver tolkten de acht millioen handteekeningen van vrouwen van all? nationaliteiten, de twee millioen zeven honderd duizend hand teekeningen van de Nederlandsch: -dagblad pers, de duizenden exx duizenden handtecke- nihgen van- de Zwitschersche. Duitscne. Tchecoslovaaksche pers. van Fraxx-sohe nxljn- werkers, Amerikaansche kinderen, professo ren, oud-strijders, van burgers uit Jamaica. Venezuela, China en Ierland.... van, in een woord, de heele wereld. Geenszins goddank, hebben al deze mil- lioenen burgers zich, in deze moeilijke tijden mokkexx'd van de ontwapeningsconferen- ie afgewend, dagelijks nog: zendefize hximje. resoluties, hun'aanmoeding-c-n en .kritieken: hiermede hun belangstelling toonen-d voor den gang dei* debatten: honderdduizenden briefkaarten heeft Mr. Henderson in de loop der maanden oixtvangen met het opschrift: „Nous demandons le désarmement", duizen den telegrammen stroomen nog steeds bin nen, met- resoluties van kerkvergaderingen, vereenigkxigeii en met persoonlijke aanmoedi gingen en kritieken. Enorm groot is het aantal brieven, binnen gekomen uit. alle hoeken van de wereld, brie ven uit 40 verschillende landun. brieven van vier en vijftig intex-nationale organisaties; in hoixderd dossiers heeft men deze correspon dentie moeten onderbrengen, een correspon dentie die iedere lezer moet ontroeren. Duitschiand. Engeland .Nederland en Zwit serland zijn vooral sterk in hun adhaesie- béfcuügirweix, terwijl zelfs de bewoners van Guatemala, van Ceylon, tot de vrijmetselaars van Liberia toe, het stilzwijgen nie- bewa ren. Zeer verschillend van aard ia de inhoud van deze epistels; bijzonder groot is bijv. het aantal plannen voor wereldvrede, dat aan deix President der ontwapeningsconferentie wordt voorgelegd, anderen denken den loop der debatt.'n te bevorderen, door gedichten op de conferentie ;e maken; treffend zijn de brieven van de moeders, die hun zoons niet meer voor den oorlog will.n afstaan.... van de oud-strijders die de door hen door stane ellende aan het nageslacht willen be sparen: aandoenlijk haast is een brief in het Hoilandsohe dossier, afkomstig van een armen Drentschen straatventer, die van zijn poovere voorraad koopwaar, een zending tabak en sigaren naar Genève zond voor „die edele menschen in Genève <iis voor den wereldvrede wenken"; humoristisch daaren: gen is het voorstel van een Amerikaan «ch jonget je, onx alle wapenen af te schaffen cn als men dan persé wil vechten, dit te doen met rotte eiei'en en tomaten. In hét Fransche dossier vindt men smeek beden als. ..Je vous suppiie. Monsieur le Pre sident. faites tout votre possible pour faire comprendre aux gouvernemen-ts que ia guerre est la honte d? la civilation", uit Engeland schrijft men: „For God's sake can't we have peace". uit Dxiltschlaixd: ,.Ich hoffe axxf Got', xmd bete um F-rieden". En zoo is het één lange aaneenschakeling van aanmoedigingen en kritieken, betuigin gen van vértrouwen in Mr. Hendersons leiding, in sMe talen, ixx alle toonaarden, maar alle eindigend in de smeekbede: „Par pltié donnez-nous le désarmement". In een donkere ruimte van het Volkenbands secretariaat liggen nu, opgeborgen in acht en veertig 'kisten, de wereldpetities, in de re gis lira tie de dossiex*s. waarin „iedere bood schap tni gunste van de conferentie", na pex*soonlijke beantwoording door den Presi dent, zorgvuldig wordt opgeborgen, terwijl een deel dezer petities tentoongesteld in de groote glazen kasten van de hall van het ontwapeningsgebouw. den bezoekers een vage weerklank geven van de ontelbare verzoeken om wereldvrede, haar pogen te vertellen, dat- nog steeds ml 11 toonen menschen hun oogen op de ontwapeningsconferenti hebben gevestigd en blijven vertrouwen in gunstige resultaten. Zullen ze hierin slagen, deze millioenen stemmen, afkomstig uit alle hoeken van de wereld, zullen ze er in slagen h?t onheil verspreid door de afbrekende kritiek, het heerschende. steeds toen mende cynisme te hersteilen? Of. zu'.l.m ze het onderspit moe ten delven tegen het heerschende wan rou wen. d? afzijdige houding, de tegenwerking van een aantal individuen, waardoor dan met een pijnlijke scherpte aan het licht zal komen, dat de mensohheid. verstrikt ixx egoïsme en nationalisme, nee «een pc:i van innerlijke beschaving heeft b:reikt, waarop een blijvende ontwapening, en wereldvrede kan worden gebas:erd. Want zoo waar is Graaf Apponyl's uit spraak: „Dat nooit de ï-egeeringen de vol keren tot ontwapening zullen kunnen dwin gen, maar dat het de volkeren zelf zijn. die de regeeringen de ontwapening moeten op leggen". Bij de volkeren zelf ligt de beslissing over de ontwapeningsconferentie, bij d-e pubU'ke opinie, aan wier herstel moet worden gewerkt door dc heele wereld, ieder land, en ieder individu. DEENSCHE AANSPRAKEN BETWIST. BEHOORDE GROENLAND VROEGER AAN NOORWEGEN? Woensdag heeft de Noorsche agent de heer Rijg voor het Perm. Hof van Intern. Justitie zijn pleidooi in de Groenland-kwestie voort gezet. Volgens Denemarken zou de souvcrcl- niteit over de aanhoorigheden van Noorwe gen w.o. Groenland zijn overgegaan aan den koning van Denemarken als oen persoonlijk bezit bij de vestiging van de absolute monar chie. Deze redeneering is onjuist. Wanneer bepaalde aanhoorigheden werden aangewezen als belxoorende tot Noorwegen, dan kon de koning die aanwijzing slechts doen in zijn boedanigheid van koning van Noorwegen. Het verdrag van Kiel van 1814 bewijst dui delijk dat Noorwegen een afzonderlijk ko ninkrijk was, hetwelk door Frederik VI aan Zweden werd afgestaan. Pleiter meende te hebben aangetoond dat Groenland tot 1814 aan Noorwegen heeft be hoord. Slechts de kolonies in Groenland go- sticht waren onderworpen aan de Noordsche souvereiniteit. Daarbuiten heeft de koning geen souvereiniteit uitgeoefend. Elk denk beeld van souvereiniteit over Eiric Raudes- land was uitgesloten reeds hierom omdat dit land toen volkomen onbekend was. Nog wees pleiter erop dat Knud Rasmussen tevergeefs gepoogd heeft de Deensclxe re geering te bewegen om het nog Noordelijker gelegen station Tuel te occupeeren daarmede order Deensche souvereiniteit te brengen. De zitting werd te 12.40 uur geschorst tot heden 4 uur. VIER JAAR GEcISCHT WEGENS ROOF OVERVAL. Een 21-jarige chauffeur en een 23-jarige varensgezel, die zooals men zich herinneren zal een Duitscher, dien zij met eexx snorders auto vervoerd hadden te Rottex*dam beroofd hebben, hoorden voor de Rofcterdamsche rechtbang. ieder vier jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. NOG EEN ABNORMALE JONGEN. In- Den Haag heeft een 15-jarige lèerling- plantsoenarbeider in een vlaag van over spanning op den stillen Kwee ker ij weg een dame aangevallen, haar daarbij zoo stom pende. dat zij bloedend werd gewond. De jongen is door zijn vader van het politicbu reau gehaald en met dien mee naar huis. gegaan. Een aanleiding voor zijn handelen kon hij niet noemen. EEN GROOT STRANDBAD BIJ KAARDEN. Er zijn plannen om een groot strand- en zwembad aan te leggen onder Naar en, waarbij een gemengd bad en dansgelegen heid zouden komen. EEN HUURDER UITGEZWAVELD. De Haagsche politie heeft ln zijn woning aangehouden een huiseigenaar, die om een ongewenschten huurder uit een huls te krij gen een pot met brandende zwavel had neer gezet. De brandweer heeft de pot moeten ver wijderen. DE LANDMACHT EN IIET CRISIS- COMITé. Uit dc onderdeden van de Nederlandsche Landmacht is in het jaar van November 1931 tot November 1932 in totaal 23.488.35 aan vrijwillige periodieke giften aan het Nat. Crisis-Comité afgedragen Bovendien werd 4.653.97 aan speciale bijdragen toegezonden, waarvan 2.717.92 als opbrengst van het in Februari gehouden ruiterJeest door het 3de half regiment huzaren 1.000 van de onder- offïciersvereenlglng Ons Belang cn 500 van de vereeniging van officieren bij het regi ment grenadiers. VIJF JAAR WEGENS MOORDAANSLAG. Dc rechtbank tc Leeuwarden heeft een 30-jarigen boerenarbeider te Wljnieterp wegens poging tot doodslag op den jacht opziener Xdzinga veroordeeld tot 5 Jaar ge vangenisstraf. Het O.M. had 8 jaar gevange nisstraf geëischt. OPTREDEN TEGEN COMMUNISTEN. Het communistische raadslid van Amster dam A. F. Huzinga heeft den burgemeester gevraagd, zulks wegen het ontbinden van een optocht van communisten te Amsterdam, wat hij denkt te doen om het recht van dc arbeidersklasse tegen het optreden dc-r politie te beschermen. GEEN VOETBAL OP ZONDAG? Het staatkundig gereformeerde raadslid van Alblasscrdam heeft bij den raad een voorstrl ingediend om publieke vermakelijk heden, spelen en feesten op Zondag te ver bieden. Voetballen zou dus Zondags onmo gelijk worden, lezen wij in de Tel. WIJZIGING VAN DE SCHEPENWET. Dc wet van 31 December 1931. houdende wijziging van de Schepenwet, zal 1 Januari 1933 in werking treden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7