FINANCIEELE KRONIEK. 1 Modelmantels en Japonnen Liefde de Sterkste HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 12 DECEMBER 1932 De teleurstellende conjunctuursloop De noodzaak der bezuinigings maatregelen, waarvan het uitein delijk resultaat onzeker is Onre gelmatige, lustelooze stemming op dc aandeelenmarkt. Steeds meer vrijkomende gelden Vraag naar goede obligaties houdt aan. Terwijl de wereld vol is van conferenties en beraadslagingen over wat wenschelijk en mogelijk is tot bestrijding van den dreigen den chaos, kunnen de beurzen niet anders doen dan bij hun afwachtende houding vol harden. Wanneer men kennis neemt van hetgeen over de ontwikkeling van den econo- misehen toestand geschreven wordt, krijgt men den indruk dat bemoedigende en te leurstellende symptomen zoo ongeveer tegen elkaar opwegen. En als de beurs dan een do-ut-des politiek volgt, d.w-z. zich op het oude niveau handhaaft, schijnt dat wel de meest verstandige houding te zijn. Wat den economischen toestand betreft, het Duitsche Institut für Konjunkturfor- schung komt in zijn jongste rapport tot de conclusie, dat de „opleving", waarvan na het midden des jaars sprake was, grooten- deels als geëindigd moet worden beschouwd. Een nieuwen conjunctureele opwaartsche be weging is nog in geen enkel land begonnen. De wereldhandel is tengevolge van de aan houdende inkrimping der behoeften en de verdere invoerbeperkingen opnieuw terugge gaan. Daardoor heeft zich de valuta-concur- rentie niet verder verscherpt: voor de lan den die den gouden standaard handhaven is zij echter niet verdwenen. Ook het wereld- goederenverkeer over zee is zeer sterk ver minderd. Ondanks het opleggen van meer schepen zijn de vrachtprijzen scherp ge daald, waardoor de toestand van de interna tionale scheepvaart aanmerkelijk is verslech terd. Nog altijd duurt de overgangsperiode naar een nieuwen tijd van meer geconsoli deerde verhoudingen in de wereld van han del en bedrijf voort en hoe lang zij nog zal aanhouden valt met geen mogelijkheid te zeggen. Te minder is dit het geval, omdat ter be strijding van de hoe langer hoe meer demo- raliseerende crisisverschijnselen tot maatre gelen de toevlucht genomen wordt, waarvan de onmiddellijke uitwerking weliswaar tot de oplossing van bestaande moeilijkheden en ongewenschte toestanden bijdraagt, doch waarvan de uiteindelijke gevolgen niet zijn te voorzien. Het verdient de aandacht en moet worden toegejuicht, dat algemeen de noodzaak dei- bezuiniging meer en meer wordt ingezien, 't Is misschien juister te zeggen dat de wer kelijkheid allengs tot bezuiniging dringt. Het meest sprekende voorbeeld daarvan zijn wel de Vereenigde Staten, waar men vooral in de kringen der regeering meende door kwistige verspreiding van fiduciaire geldmiddelen aan de crisis een einde te kunnen maken. De Amerikaansche bedrijven hebben reeds lang ingezien, dat hiermee de crisis niet zou worden opgelost, maar de regeering is eerst den laatsten tijd tot die conclusie gekomen, nadat en doordat de. crisis zich in haar'eigen huishouding steeds scherper deed gevoelen. De jongste redevoering van Hoover, waarin de milliarden-tekorten worden gereleveerd, die mede ontstaan zijn door de vrijgevige re- geeringspolitiek, is één pleidooi voor bezui niging, waarbij op echt Amerikaansche ma nier hardhandig zal worden ingegrepen in veel wat tot dusver onaantastbaar werd be schouwd. Zoo zal b.v. op salarissen 11 pCt. worden gekort, terwijl daarnevens nieuwe be lastingen zijn geprojecteerd. De laatste ko men voor de bedrijven op een allerongeluk kigst moment, maar kunnen in dezen tijd niet worden voorkomen. Het spreekt echter vanzelf dat handel en bedrijf daardoor wor den belemmerd in hun pogingen om den kostprijs van producten en fabrikaten bij de lage verkoopprijzen te doen aanpassen en dat zoowel de goederen-markten als de ef fectenbeurzen de financiëele sanierungsplan- nen der Amerikaansche regeering met lage prijzen en koersen hebben ontvangen. Eenzelfde streven naar krachtige bezuini ging op de staatsuitgaven treft men in Enge land aan en is trouwens in de meeste lan den, ook bij de besturen van provincies en gemeenten, aanwijsbaar. Dat hierbij krach tige verzetspogingen moeten worden ver ijdeld, blijkt wel uit de beraadslagingen in parlementen, staten en raden, om niet- te spreken van het overleg dat met betrekking tot bezuinigingsmaatregelen in 't particuliere bedrijf tusschen patroons en arbeiders plaats Vindt. Zoo heeft bijv. het personeel der Neder- landsche Kabelfabriek in groote meerderheid geweigerd op de voorstellen der directie tot verkorting van den werktijd der arbeidsweek in te gaan. De wel wat naïeve gedachte schijnt bij hen te hebben voorgezeten dat het weekloon bij verkorten arbeidstijd zou worden gehandhaafd. Ware dit mogelijk, dan zou het vraagstuk der werkloosheid natuur lijk gemakkelijk kunnen worden opgelost. Dit schijnt iedereen nog niet duidelijk te zijn, wat ook wel hieruit blijkt, dat men thans de in verschillende landen genomen en ontworpen maatregelen tot werkverrui ming als de finale oplossing van het werk loosheidsvraagstuk meent te~ mogen beschou wen, terwijl men in werkelijkheid te doen heeft met ongetwijfeld noodzakelijke en daar om niet af te keuren experimenten, waarvan moet worden afgewacht welke de uiteindelij ke gevolgen zullen zijn. Het is derhalve geen woder dat de ef fectenbeurzen. die thans meer dan ooit de oogen open hebben voor de werkelijkheid, niet a la hausse gestemd zijn. Wel wordt van enkele industrieën en ondernemingen, ook in ons land, een licht bedrijfsherstel gemeld, maar ook wanneer hiervan sprake is, staat nog allerminst vast, of ook de financieele re sultaten da ai-van den weerslag zullen vertoo- nen. Zoo is er bijv. in den scheepsbouw wel een kleine toeneming der bedrijvigheid, maar winstgevende opdrachten komen nog spora disch voor. De vele conferenties welke er worden gehouden tot oplossing van de pro ducten-crisis men denke aan de restric tie-overeenkomsten voor suiker, thee, tin. petroleum etc. vermogen op de beurzen geen enthousiasme te verwekken, zoolang de marktprijs dier producten door die overeen komsten niet worden beïnvloed. Op de aandeelenmarkt heerschte daarom ook deze week een doorgaans lusteloos en onregelmatige stemming, die de koersen per saldo weer naar een lager niveau heeft doen afzakken. Intusschen komt er steeds meer geld vrij voor belegging, omdat handel en bedrijf steeds minder noodig hebben. De Handels- vereeniging „Amsterdam" lost twee 5 pCt. leeningen af tot een gezamenlijk bedrag van 5.940.000, dat obligatiehouders dus straks thuis krijgen en waarvoor een andere plaats moet worden gezocht. Het kan dus niet ver wonderen, dat de vraag naar goede 5 en 41/- pCts. obligaties aanhoudt en op de nieuwe emissies van gemeenten overvloedig wordt in geschreven. Amsterdam heeft het opnieuw met een 5 pCts. leening nu a 97 3'4 pCt. ge waagd welke wegens de schaarschte aan 5 pCts. obligaties wel zal slagen. Nijmegen biedt niet meer dan 4y? pCt. voor obligaties die a 99 pCt. worden uitgegeven. 't Is een gelukkig verschijnsel dat Staat en Gemeenten hun crediet zien stijgen en tot lagere renten kunnen leenen. Wanneer daaruit nu maar niet al te voorbarige con clusies getrokken worden ten opzichte van den algemeenen economischen en financiee- len toestand! LETTINGA BINNENLAND (Zie ook elders in dit nummer.) KERSTMIS EN DE OORLOG. GETÜIGENISSAMENKOMST VAN KERK EN VREDE. Vrijdagavond heeft de vereeniging „Kerk en Vrede" te 'sGravenhage in den Dierentuin een openbare getuigenissamenkomst gehou den voor het Westen des lands. Dr. A. K. Kuiper, doopsgezind emeritus pre dikant hield de openingsrede over „Kerstmis en Oorlog". Hij legde den nadruk op de te genstelling, die hierin ligt. en vroeg of wij nog wel Kerstmis mogen vieren wanneer wij in dit opzicht onze levenshouding niet ver anderen. Prof. dr. C. G. van Riel (oud-katholiek) sprak over ,.Wat verwachten wij van Genève". Hij zei, dat de moreele ontwapening met ma- terieele ontwapening gepaard moet gaan, anders wordt zij frase, volksmisleiding. Volks misleiding is het ook, als men onder de leuze God, Nederland en Oranje de jonge menschen infecteert met den geest van nationalen hoogmoed. Genève staat nog op het oude standpunt van het oorlogsgeweld, het handhaaft den oorlog als ultima ratio" onder de camou flage en fictie van den „verdedigingsoorlog"! Wanneer deze conferentie in haar houding volhardt, dan zullen de volken zelf moeten opstaan en zich scharen achter het ultimatum van de jonge kruisvaarders des vredes in April van dit jaar. die tot Henderson zeiden; ..Wij hebben besloten de ontwapening zelf tot stand te brengen. Wij weigeren om mede te doen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 3 60 Cts. per regel. L—UIT VERKOOP ZEER VERMINDERDE PR IJ ZEN Pijntorenstraat 5 b. d. Zijlbrug gelegen achter de nieuwe huizen van denr Kinderhuissingel. - Gesloten magazijn aan een nieuwen oorlog, waarvan de jeugd het slachtoffer zal 2ijn." Dr. J. A. Riemens (Nederd. Hervormd) sprak over ..Evangelie en Oorlog". Hij zei', dat slechts dan een Christen een compromis met de zon dige toestanden kan sluiten, wanneer er een gerechtigheidskern in schuilt, bijvoorbeeld po' litiemaatregelen en wapenen uit noodweer. Dr, J. J. Buskes (Gereformeerden in Hersteld Verband» sprak over „In dienst van Christus' en zei, dat in onzen tijd de belijdenis der Christenen beteekent het weigeren van oen dienst aan Mars. Niemand kan twee Heeren dienen. Geen korrel wierook mag op het altaar van Mars geofferd worden. Prof. dr. G.J. Heering (Remonstrant), voor zitter der vereeniging. sprak over ,.De Kerk, die Kerstmis viert". Hij noemde de kerk het beste wat wij hebben, maar er ïs crïtiek op noodig. De kerk leeft uit de traditie; dat is haar kracht en haar gevaar. Bovendien is zij in klimmende mate geworden de vazal van den modernen staat, die zich als een aardsche almacht heeft gevestigd, met alle middelen zich handhaaft en door het telkens opgezweep te nationalisme gedragen wordt. De „goden dezer eeuw" heerschen in de kerk en dwingen haar om ook het ergste te sanc tionneeren: den oorlog en zijn voorbereiding Mag de kerk, die dit systeem sanctionneert. Kerstmis vieren? Naar spr.'s overtuiging neen! Men wil ons binden aan de slavernij van het militaire systeem, doch wij laten ons niet binden; wij zijn geen slaven meer! Christus heeft ons vrijgemaakt! ONGELUKKIGE LANDING VAN EEN BALLON. Passagiers uit de mand geworpen. EEN HUNNER ERNSTIG GEWOND. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur is nabij Kwintsheul in de gemeente Wateringen bij Den Haag een Duitsche ballon gedaald, waarbij een der inzittenden, doordat hij uit de mand viel, ernstig werd gewond. De ballon, gemerkt „Sport Düsseldorf", was Zondagochtend vroeg te Düsseldorf opgeste gen. Aan boord bevonden zich vier personen, onder wie de 28-jarige O. Gannitz en Dr. K. Münch, Met den Oostenwind maakte de bal lon, die reeds met dezelfde passagiers voor ■de tiende maal een vlucht ondernam, een vlotte reis. Boven het West-land zag men de Noordzee en daar men vreesde bij den Oostenwind boven zee terecht te komen, werd besloten te landen. Het anker werd uitgeworpen en nadat Uit korten tijd over den grond had gesleept bleef het plotseling haken in een sloot. De mand van de ballon stootte even daarna tegen den bodem, waardoor de heer O. Gannitz er uit viel en ernstig gewond bleef liggen. Bij een volgende botsing met den grond, die echter veel minder hevig was, gingen de drie andere inzittenden uit de mand, waarbij Dr. Münch een lichte verwonding opliep. Het bleek, dat men was neergekomen di rect achter de boerderij van den landbouwer J. Hanemeier, gelegen in den polder aan den Bovendijk bij Kwintsheul. Er was op het oogenblik van de landing niemand ter plaatse, doch spoedig verscheen een automobilist, die hulp ging halen, en eenige boeren. Korten tijd later verschenen de politie en dokter Hoogwater uit Waterin gen. Laatstgenoemde heeft den ernstig ge wonden passagier Gannitz voorloopïg ver bonden, waarop hij per auto naar het R.K. Ziekenhuis St. Johannus de Deo aan het Westeinde te Den Haag werd overgebracht. De drie andere inzittenden bleven voorloopig op de boerderij van den heer Hanemeier en gingen in den loop van den middag, nadat zij de ballon geborgen gehadden, per autobus eveneens naar Den Haag. Zondagavond was de toestand van het slachtoffer hoogst ernstig. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. EEN JOEGO-SLAVISCH SCHIP AAN DEN KETTING. Dr.H.NANNING's ISemanning van alles verstoken. HUN REGEERING DOET NIETS. DE BONDEN HELPEN. In de Rotterdamsche haven ligt- sinds een drietal weken het Joegoslavische stoomschip ..Gjuro Milosevic", eigenaar Luka Milosevic te Kotor (Dalmatiëh wegens onbetaalde reke ningen aan een kolenleverancier, aan de ket ting. Dit moge onaangenaam zijn voor den eigenaar, het is aanmerkelijk onaangenamer voor de uit 30 man bestaande bemanning, die niet alleen sinds Juli geen loon meer heeft ontvangen, maar wat haar voeding betreft, afhankelijk is van de vraag of de leverancier nog voldoende vertrouwen heeft in de blijk baar failliete firma of in de Joegoslavische regeering, om nog langer voedingsmiddelen op crediet te leveren. Het schip is bezocht door afgevaardigden van de I.T.F. en de A.I.O.M. (Internationale van Scheepsofficieren)alsmede van de Ver eeniging van Scheepswerktuigkundigen. de Vereeniging van Nederlandsche Gezagvoer ders en den Cèntralen Bond van Transport arbeiders, tot welke organisaties de officie ren en manschappen van de „Gjuro Milose vic" zich om bijstand hadden gewend. Bij het door deze afgevaardigden ingestelde onder zoek bleek hun. dat zoowel officieren als manschappen absoluut zonder eenige midde len zijn, zelfs het geld voor zeep om zichzelf en hun kleeren te wasschen of voor het schrij ven van een brief naar huis is niet aanwezig. Het Joegoslavïsch gezantschap wacht blijk baar op instructies, die niet schijnen te komen. De afgevaardigden der beide internationale organisaties, zoowel als die der drie Neder landsche organisaties, besloten de beman ning den gevraagden bystand te verleenen en zoo noodig krachtige maatregelen te nemen om de rechten van officieren en man schappen te beschermen. MIJNWERKER ONDER VALLENDE STEENEN GEDOOD. Te Heerlen is de ondergrondsche arbeider van de staatsmijn ..Wilhelmina". J. H. Kamps uit Heerlerbaan. door vallende slee- nen bedolven en gedood. De getroffene was 36 jaar oud. gehuwd en vader van drie kinderen. EEN NIEUWE ONDERZEEBOOT Zaterdagmiddag ïs van een der hellingen van de Rotterdamsche Droogdokmaatschap pij met goed gevolg te water gelaten dc on derzeeboot K XV. in opdracht van den Staat der Nederlanden in aanbouw voor Neder- landsch Indië. UIT DE STAATSCOURANT. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den minister van Economische Zaken en Arbeid zal op Donder dag 15 December niet verleend worden. EEN ISLAMITISCHE BEGRAAFPLAATS IN DEN HAAG. Men deelt het Haagsch Corr. Bur. mede, dat B. en W. van 's-Gravenhage bij missive van 9 Dec. gunstig hebben beschikt, op hot door het bestuur der Perkoempoelan-Islam gedane verzoek om een eigen Islamitische be graafplaats te mogen hebben. Naar wij vernemen zal hiervoor een ge deelte van de Algemeene Begraafplaats wor den ingericht. LOOS ALARM Te Rotterdam is Zaterdagavond het pu bliek opgeschrikt doordat de alarmsirene van een bank, daar aangebracht voor geval van overval, begon te gillen. Een groote me nigte stroomde samen, maar spoedig bleek, dat van onraad geen sprake was. De sirene was 's morgens gerepareerd, maar blijkbaar niet goed. zoodat er contact ontstaan was. Het alarminstrument was spoedig stop gezet en de rust keerde op straat weer. VIERJARIG KINDJE OVERREDEN. Zaterdagmiddag is te Wassenaar een doo- delijk ongeluk gebeurd, waarvan het 4-jarig zoontje van dc familie Terpstra het slacht offer is geworden. Het kindje, dat op straat speelde, werd overreden door een vrachtauto van de Zwit- sersclie wasscherij. Een wiel ging het kindje, dat op slag dood was. over het hoofdje. Het lijkje is door de politie in beslag genomen. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. LANGS DE STRAAT. Acrobatiek. Er liepen gestadig vele haastige menschen voorbij den man. die rich bij cf.n hoek der straat ais 's werelds beroemdste acrobaat aanprees, maar er bleven in zijn onmiddel lijke nabijheid ook wel eenige goed-geloovi- geu sa-slaan en lome zoo nos and;ren tot kijken. Wat zij zagen was een uitzonderlijk lange en buitengewoon magere man. in wiens ge zicht de oogen nog meer opvielen, don de puntig-geüraaide snor. Natuurlijk trek het groezelig geel tapijt- dat op de stoenen was gespreid en waarop een gore po; lag. ook de aandacht- maar van d. oogen kwam men haast niet meer los, als men er eenmaal In gekeken had. Die oogen drukten tegendeel uit, van wat een acrobaat te verwachten gaf. want er lag bovenop en dieper weg een on tact tend'.' angst in. Het was niet de gewone angst van een straatartlst voor de poiitde. het was anders, het was meer. maar wie kon w. ten. wat het was? Trouwens, als men gezien had dien angst in die oogen, dan lette men ook op het licht:lijk beven van zijn handen en dan vroeg men zich af. wat te duiden had een zóó onzekere houding. Het belette evenwel den artist niet met 't- aanprijzen van zijn kundigheden wagnvoor hij nooit gehoorde, uiterst technische termen vond. door te gaan en lokte nog meerderen naar hem :oc. Hij sprak nu rap en hij herhaalde in tusschen zijn voorwaarde, ni ts te vertoonen nog niet één hoogstandje, voordat een gul den bij elkaar was. De eerste cent werd geworpen in de pet en nu scheen het geluk voor den mageren acro baat te komen Het bhef vreemd, dat ook dit den angst, in zijn oogen niet minderde, doch eer deed toenemen. Het geluk ging er met kracht tegen in. want de offers groeiden aan tot ruim zeventig centen en het zag er naar uit. dat de magere straks een uitstekend maal voor zijn verdiende gulden zou kun nen koopen. Als hij dat geregeld de;d en de angst zijn voedsel niet bleef verteren, zou hij zeker minder mager worden, maar net was die angst, welke hem dwars zat en nu toch ook ni l zonder reden. De opbrengst was 78 l 2 cent toen om den hoek, zeer dicht nabij- een kleine agent ver scheen en 'het was uit met het geluk van den acrobaat. Hij deed het enige, wat hij nog doen kon: snel hot tapijt en de pet weg grissen en maken dat hij wegkwam Toen zocht hij een ander gedeelte van d1* stad op en spreidde zijn tapijt en legde zijn pet. En hij sprak, weer rap. met wéér dien angst- in zijn oogen, over zich zelf en zijn groote kunde, tot dat d kleine agent het geluk kwam verstoren, bij oen opbrengst van 89 1 2 cent. Met nog niet heeHemaa! 90 centen het tapijt en zijn pet. en me: zijn verschrik kelijke angst ging hij er nog juist bijtijds van door, want cr waren nog meerdere stads gedeelten. Maar des awondis was hij moe. dood-op, niet van het werken, want hij had niet éénmaal daartoe de kans gekregen, doch dooi' liet gestadig; h:en en weer trekken En hij zocht een caféTje op, waar hij habitué scheen te zijn. want de waard zei dadelijk: Vandaag bent u de eerste. Uw kameraad is er nog niet. Hij knikte, te mo; om véél te zoggen. Zal wel komen, zei hij. Mankeert nooit. Hebt u gelijk in De acrobaat draaide zijn hoofd nog niet om, toen vijf minuten later zijn kameraad inderdaad binnentrad en hem luidruchtig begroette. Hij 11?t Item praten, praten, zooals hij dat kon, druk, luidruchtig met veel ge baren. Maar ineens keek hij op, de lange acrobaat, en de woorden, welke zijn kleinen kameraad nog voor de tong lagen, rolden terug. Er was even zoo'n stilte, dig de kelen dichtkneep en toen pas begon de lange te spreken, langzaam en zwaar, met daarachter een messcherpe dreiging. Acht dagen duurt dat nou al. acht dagenIk zal ni*?t zeggen, dat het jouw schuld is. want ik wist ook niets beters te verzinnen en het leek ook wel aardig, dat ik voor acrobaat zou spelen en jij voor agent. Aan zoo'n pakkie was ankommen an, zei je en dat heb je bewezen, acht dagen lang. als Je met j uniform kwam aangewandeld, tot dat je het 's avonds uittrok, omdat w? het dan niet meer noodig haddenMaar net zoo gemakkelijk als je an zoo'n pakkie komt. leer je geen acrobatiek en daar krijg ik de zenuwen nog van.In het begin kwam je bij een kwartje- hoogstens dertig centen op brengsten vanmiddag bleef je a! weg tot 89 1/2 cent-.... Z:- hadden me lam geslagen a's ik den pulden had gehaakl en ik had daar gestaan als piasIk hoorde vanmiddag nog 'n kerel als een boom zeggen, dat Je 't an me kop kon zien, dat ik angst had voor de komst van een agent! Ze hadden het moeten weten, hoe ik zweette, omdat Jij als agent bijna te laat kwam! En daarom draaien we het nou een week om; jij acrobaat en ik agent.An 't nieuwe pa.tkie is ankomen an TON RUYGROK FEUILLETON. Naar het Engelsch van Mrs. PATRICK MACGILL. (Nadruk Verboden). 36) „Hier heb je een versnaperingetje tusschen de maaltijden; jullie moet wel rammelen van den honger, zoo altijd in de buiiten lucht", babbelde Lizzie opgewekt en Jack, die wist dat- zij een deel van haar karig zakgeld voor hem had besteed, voelde een geldstuk in zijn zak en wilde wel dat hij het haar zou durven aanbieden. ,,Dank je wel; j.s bent een goed kind, Lizzie. Wat kom jij vanmiddag hier in c.e buurt doen Kom je eens rondkijken?" vroeg Jack. toen Lizzie nog bleef staan. „Ja", zei het meisje. Ze sprak achteloos en Jack had er geen idse van hoe ze naar dien middag had' ver langd. hoe ze de dagen had geteld, de uren en zelfs de minuten, totdat zij irindelijk eens vrij zou zijn en een middag met hem door brengen. Ze was een levendig persoontje en sprak honderd uit, terwijl Jack meer dan eens har- terlijk lachen moest over haai' origineele opmerkingen over de dingen, die rondom hen gebeurden. Af en toe moest hij een vrachtje rijden, maar dan vermaakte Lizzie zich intusschen wel met de andere chauffeurs en trippelde naar hem itoe, zoodra hij weer verscheen. Zij ging ergens in de buurt een kopje thee drinken, maar ikwam later weer terug en langzamerhand kreeg Jack genoeg van haar gebabbeld temeer waar hij een zijner collega's had thooren fluisteren, dat hij nooit had ge weten dat Jack een meisje had. Het werd avonden Lizzie begon moe te worden... het was bijna half tien en zij be gon er over te denken een eind aan haar uitstapje te maken en naar huis te gaan. Ze stond op «eenigen afstand van de taxi toen zij zag dat een groote, vreemd uitziende man op de taxi toekwam. Hij had een grooten baard, was in avondcostuum en droeg een hoogen hoed, witten shawl en lichten over jas. Zijn stem klonk heesch en hij sprak de woorden slecht uit, maar Lizzie's scherpe ooren hooiden alles wat hij zeide. „Ik wil gebracht worden naar den weg van West-Heath in Hampstead, zei hij lang zaam tot Jack. „Het spijt mij, mijnheer, maar dat is te verik zou zoo laat geen vrachtje terug kunnen krijgen", antwoordde Jack beleefd. „Natuurlijk niet. Waarom kan die vent geen bus nemen, die vlak bij is en er hem veel vlugger naar toe brengt", mompeldi? Lizzie aan den anderen kant van de taxi. Zij kende Hampstead Heath heel goed; me- nigen vrijen dag had zij er met haar kame raadjes doorgebracht. De vreemdeling scheen een oogenblik na te denken en zei toen: „Als ik den ritprijs terug ook betaal, wil je er me dan heenbrengen?" „O, natuurlijk, als u dat wilt doen! Stap u maar in", en opgewekt opende Jack het por tier van de auto, knikte vriendelijk tot af scheid naar Lizzie, zette zijn motor aan en reed weg. Lizzie keek de taxi na op zijn weg door Piccadilly Circus in de richting vaai Regent street en torteeg plotseling een idee, dat haar zeker door Jack's bij zonderen beschermengel was ingegeven. ..Als ik nu de bus neem ben ik er eerder dan hij en dan neemt hij me misschien wel mee terug als hij toch geen vrachtje heeft. Dat zou een reuzen piet zijn", en Lizzie was zoo verrukt van het denkbeeld mirt Jack in den maneschijn naar huis te rijden dat zij bij het oversteken van den weg bijna over reden werd. Zij kwam voor Jack in Hampstead aan, zooals zij wel gewirien had. Op haar gemak wandelde zij den heuvelweg naar boven en kwam aan het einddoel van Jack's tocht: West Heath Road. Het was een weg, die overdag meestal voor wagens met paarden gebruikt werd en midden over den heuvel voerde. Het was zrlfs overdag een eenzame plek. maar des avonds kwam er bijna nooit iemand, hetgeen te wijten was aan de onheilspellende stilte die er heerschte. „Er is geen huis hier te bekennen, wat zou die oude gek hier te doen hebben; het lijkt wel een kerkhof hier", zei Lizzie bij zichzelf. „Jack moet een panne gehad hebben", mompelde zij, toen zij door de avondstilte de klok half elf hoorde slaan. Het maakte haar zenuwachtig in die een zame stilte te wandelen; zij was juist- van plan naar huis te gaan. toen het ronken van een motor haar aandacht trok. „Gelukkig dat ik maar even gewacht heb", dacht zij. Plotseling werd hist geluid van den motor overstemd door dat van brekend glos en daarna volgde een doodelijke stilte. Een inwendige stem zei Lizzie langs het zandpad te rennen, zoo vlug als haar klein? voeten haar drogen konden. Zij zag de taxi midden op den weg staan en Jack stapte juist af. toen zij hem zag. Met haar ellebogen in haar zijde rendie zij nog harder en bereikte juist de plaats, waar Max Reiss schijnbaar bewusteloos op den grond lag, terwijl Jack, die het lichaam van zijn passagier met moeite uit den wagen had getrokken, zich over hem heenboog om zijn boort! cn das los te maken. Een oogenblik stond zij stil om op adem te komen, maar in het volgende moment kwamen er geen woorden, doch slechils een waarschuwende gil over haar lippen. In het heldere licht der lantaarn zag zij iets flikkeren, zij zag dat er een voorwerp opgeheven werd. dat in het volgende oogen blik in Jack's hart gestoken zou worden. Niemand anders dan een meisje uit het volk, een kind dac van haar jeugd af aan gewend was geweest voor zichzelf te zorgen en zichzelf, indien noodig, te verdedigen, zou zoo vlug en handelend hebben kunnen op- 'ineden als Lizzie het deed. In een ondeel baar oongenbllk rukte zij de sierspeld uit haar hoed cn naar voren springend stootte zij die met alle macht in het witte gezicht van den schijnbaar zieken man. Een rauwe kreet, als van een gemarteld dier kwam uit dj? keel van Max Reiss toen de speld zijn rechter oog doorboorde; het ge zicht. werd hem volkomen benomen en later zeiden de doktoren, dat het i?en wonder was, dat de speld zijn hersens niet geraakt i en hem opslag gedood had! Dc gefingeerde flauwte was werkelijkheid gewordi.n. Max Reiss lag daar ais een lijk; een dunne bloedstraal stroomde uit het ge wonde oog en Lizzie stond er bij met de speld in haar hand, zonder de minste wroeging. „Ik hoop. dat ik dien ouden boosdoener gedood heb! Wat beteekende dat alles Jack?" vroeg zij nieuwsgierig, want zij wist dat be halve in een roman en op de film men maar niet voor de grap een aanslag pleegt op het leven van een armen taxichauffeur. „Wat hij van plan was weet ik niet Lizzie, maar wie het- is weet ik drommels goed", zei Jack grimmig, terwijl hij Max R iss den valschon baard van zijn gezicht afrukte. Het was hem juist gelukt het bewu.steloozc lichaam weer in de taxi te hjjschen, toen het. geluid van een auto, die in vliegende vaart kwam aanrijden, zijn hart met schrik vervulde. Er was peen tijd om zijn motor aan te zetten en zijn wagen rechts op den weg te plaatsen. „Zij zullen regelrecht op ons inrijden! Schreeuw Lizzie, schreeuw zoo hard je kan!" riep Jack en hij liet zijn geroep naast dat van Lizzi weerklinken met het gevolg dat de naderende wagen juist op enkele meters afstand stilhield. „Wef drommelslieve deugd, wat be- teekend dat allemaal? Jackson en jij Pllkins en Watson! Wat doen jullie all maal hier? riep Jack, toen hij een voor een de bedienden van ziln vader herkende. (Slot volgt):

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7