LETTEREN EN KUNST Bij Verkoudheid HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 12 DECEMBER 1932 I SCHILDERKUNST. Tentoonstelling - Herman Heuff. .Wegens groote belangstelling verlengd. De directie van de Kunstzaal Reeker deelt ons mede dat de tentoonstelling van werken van Herman Heuff, wegens de overgroote be langstelling die ervoor bestaat, verlengd ■wordt tot en met Zaterdag 17 December. De reeds verkochte werken zijn vervangen door andere, die Heuff nog in eigen bezit had. Ook is thans een schilderij tentoonge steld van den Hongaarsche kunstenaar Oscar Mendlik, die dit werk aan het Heuff-Fonds heeft aangeboden om het te verkoopen ten bate van zijn, door het verlies van zijn ge zichtsvermogen zoo noodlottig getroffen, col lega. HET TOONEEL ONDERLING GENOEGEN. ZIJN ZOON. Het gaat bij de tooneelafdeeling van Onder ling Genoegen in de opgaande lijn. De opvoe ring van Von Moser's „Zijn Zoon" was een groote vooruitgang, vergeleken bij de laatste voorstelling, welke ik van deze vereeniging heb bijgewoond. Het was aan alles duidelijk te merken, dat de werkende leden van de tooneelafdeeling serieus op deze klucht had den gestudeerd. Wel het meest bleek dit uit de prompte rolkennis bij allen, die het mogelijk maakte, dat er voortdurend in een snel tem po gespeeld kon worden. Soms was het tempo zelfs te vlug, vooral wanneer Hendrik zijn tekst wat al te gauw afroffelde, maar dit heb ben wij altijd nog liever dan het zeuren en traineeren, dat wij zoo dikwijls van dilettan ten moeten aanhooren. De regisseur, de heer Kordelaar, heeft blijkbaar den wind onder zijn clubje, tenminste de replieken volgden elkan der zóó gauw, dat de spelers soms nauwelijks op adem kwamen. En er werd door sommigen ook aardig, vlot spel gegeven. Verreweg het best was Mevrouw de Mon als Marie, die vooral wanneer zij zittend kon spelen het natuurlijkst en mins: tooneelmatig was. Haar dictie was dikwijls te prijzen en zij onderscheidde zich in haar milieu door correcte uitspraak. De heer T. Klerk speelde met veel animo den ongelukkigen Nicdorp, die zoo verlegen is om een zoon en al legde hij het er wel eens wat dik op en al was hij nu en dan wat al te bewegelijk, in de ze klucht hinderde dat niet zoo zeer, omdat Von Moser veel verdragen kan. Hij was er tenminste aldoor „in" en heeft dan ook niet weinig bijgedragen tot het succes, Mcj. de Mon was het dochtertje Dora en ook zij is aardig vooruitgegaan. Zij beweegt zich nu veel gemakkelijker op het tooneel en steunde met haar opgewekt spel haar tooneel- ouders. Van de bijrollen won de heer Blom het als Zaagmans. Dat was lang geen onvermakelijk type, deze Jan Ongeluk met zijn drie spraak gebreken. Hij was de geboren pechvogel, zoo als er altijd minstens één in een Duitsche klucht moet rondloopen. De heer Wayer zorgde als Hendrik voor de sneltreinvaart. De jonge verliefde rol is hij nog niet bepaald, maar wat niet is kan komen. Hij heeft ten minste de ambitie om het te worden en dat is al heel wat. Mej. Maas mocht er als het dienstmeisje best zijn en je vergaf het den ouden heer Zaagmans, dat hij haar even on der de kin streek. De dames Blom en Frisco- line en de heer Wielinga waren van goeden wille in kleinere bijrollen, zoodat allen naar hun aanleg medewerkten aan het succes, dat bij het goedlachsch, vroolijk gestemd publiek niet gering was. Na afloop der voorstelling werden de da mes door den voorzitter, den heer Maas, met 'n paar toepasselijke woorden in de bloeme tjes gezet, en toen werd de heer Maas. die wegens vertrek naar Amersfoort,, zijn voor zitterschap moet neerleggen, op recht harte lijke wijze gehuldigd, eerst door den heer Draaier en daarna door de heeren Steffers en Kordelaar. die allen namens het bestuur en de werkende leden den vertrekkenden voorzitter cadaux aanboden. Het was ook voor een buitenstaander zooals ik niet twijfelach tig, of de heer Maas ook in den kring van zijn vereeniging bemind is. Met een hartelijke toespraak dankte deze voor de hem gebrachte hulde. Het is wel zeker, dat de heer Maas het con tact met Onderling Genoegen niet zal verlie zen, ook al zal hij dan in de toekomst zijn vereeniging niet meer als voorzitter kunnen leiden. J. B. SCHUIL. Gezelschap Saalborn. GOETHE'S ECMOND. ti Louis Saalborn heeft zijn jubileum-voor- stcllinig tot een groote -ïooneelgeib:au-tenis weten te maken. De opvoering' van Goethe's Eganond met de prachtige muziek van Beet hoven is vooral in dezen tijd een daad, die Saalborn tot eer strekt en zij werd -- dank zij ook de 'vertoom ng tot oen vol komen artistiek succes. Minutenlang heeft de stampvolle zaal Saalborn, die als leider en speler de ziel van deze Eg mond-opv ocring is. na afloop dezer voorstelling op Zondag avond, welke ik bijwoonde, toegejuicht.. En om de keuze van dit in Nederland historisch zoo belangrijk drama van Goethe en om de krachtig gemouivemen t eerde vertooning, waarin zich naast Saalborn, die de titelrol vervulde, Louise Kooiman als Margaretha van Panna, Richard Flink als Willem van Oranje .Tourniaire als Aliva, Elias van Praag als die volksmenner Varna en Dom de Gruyter in het kleine rolletje van den kleermaker, bij zonder onderscheidden en Caria d,e Roet'vóór de pauze -als Cl archen zeer zuiver spel te zien gaf. wenschen wij deze grootschen tooneeklaad ook buiten Amsterdam de be langstelling toe, die zij zoo zeer verdient. Wij komen in ons blad van morgen, uit voeriger op deze belangrijke «tooneelgebeur- tenis terug. J. B. SCHUIL. LOUIS SAALBORN GEHULDIGD. NA DE OPVOERING VAN „EGMONT". Zaterdag is na de opvoering van „Egmond' in den Stadsschouwburg te Amsterdam Louis Saalborn gehuldigd bij zijn tooneeljubileuni. Na het laatste bedrijf verschenen achter het voc-tlicht de leden van de feestcommissie niet wethouder Boekman aan het hoofd, de leden van Saalborn s gezelschap, de verte genwoordigers van tal van tooneelgezelschap pen, sociëteiten en vereenigingen, welke in het Vaderlandsche tooneel belangstellen en droeg men van alle zijden bloemen en kran sen aan, middelerwijl de fotografen hun lenzen richtten. Wethouder Boekman sprak den jubilaris het eerst toe, een krans in de eene en een gemeentelijke subsidie voor de Egmondop- voering wel niet in de andere hand, maar toch weer niet met leege handen, want die subsidie komt, aldus de wethouder, zeker. Jammer vond wethouder Boekman het, dat het publiek alleen op zulke avonden druk op komt, een meer geregeld bezoek zou de zeischappen ten goede komen. „Gij hebt ondanks alle moeilijkheden toch uw jubileum willen vieren en daarmede eens te meer bewezen uw plaats jegens uw gezel schap en de tooneeLspeelkunst te kennen" Want Saalborn heeft door zijn geheel eigen plaats, die hij in het tooneelleven inneemt, recht op aller waardeering. De eenige critïek, welke men heden zou kunnen oefenen, is, dat de jubilaris te jong lijkt om zulk een jubileum reeds te kunnen vieren. ..Gaat op den ingeslagen weg voort en blijft U handhaven", zoo eindigde de wet- wethouder. Dr. I. H. J. Vos. die door talrijke vriend schapsbanden met de tooneelkunstenaars ver bonden is, met den student Elias van Praag heeft hij samen dikwijls niet gestu deerd, met Cor Ruys gevoetbald is reeds vele jaren een hartelijke vriend van Saal born. In het bijzonder stelde hij in het licht, de beteekenis van Saalborn als de leerling van en de voortzetter der traditie en instand houding der kunst van den grootmeester-re gisseur. wijlen Willem Roy aards. Saalborn heeft de kern van het gezelschap onder zijn hoede genomen en het best de voetstappen van wijlen Royaards gedrukt. Hij bleef de ziel van het gezelschap. Wanneer de jubilaris het tooneel betreedt beheersoht hij dit volkomen. Dr. -Vos prees Saalborn's veelzijdigheid en herinnerde er aan, hoe er juist Zaterdagmiddag een ten toonstelling van werken van den kunstschil der Saalborn werd geopend. Tenslotte deelde dr. Vos onder het. aanbie den van een krans en een couvert mede, dat er zich een commissie heeft gevormd om fondsen bijeen te brengen teneinde het ver der bestaan van het gezelschap-Saalborn te kunnen verzekeren en Saalborn in staat te stellen zijn belangrijk cultuurwerk voort te zetten. Hierna sprak dr. Te Winkel namens de af- deeling Amsterdam van het Tooneelverbond. en de heer A. Defresne namens het Amster- damsch Tooneel. Cees Laseur, die de virtuositeit van zijn kunstwerken in het licht stelde namens het Centraal Theater, de heer Flinck namens de Ned. Tooneelkunstenaars vereeniging; dan huldigden den jubilaris nog de woordvoer ders der Amsterdamsche Studentenvereeni- gingen het Corps en de U. S. A. en tenslotte trad nog naar voren Oscar Tourniaire en Elias van Praag, de eerste namens het gezel schap, de laatste namens Louis de Vries, die een „vredeskrans" zond. De heer N. Wolf las daarna tal van tele grafische gelukwenschen voor o.a. van Julia Cuypers, dr. Willem Mengelberg, prof. Schol ten, het gezelschap Verkade, het Hofstad Tooneel, Dr. Sterck. Het Utrechtsch Studen tencorps, maskerade-commissie, den heer Merkelbach uit Parijs en nog zoovele anderen Germ de Jong had een schilderij gezonden. Saalborn dankte allen en gewaagde nog maals van de noodzaak van trouw bezoek en steun. VOORDRACHT BUNYAN'S PELGRIMSREIS Woensdag- en Donderdagmiddag drie uur spreekt de heer F. van der Horst, uit Leiden in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 79. 's Avonds beide dagen zijn er lichtbeelden, zang en voordracht over Bunyan's Pelgrims reis. PLECHTIGE UITREIKING DER NOBELPRIJZEN STOCKHOLM, 10 Dcc. In tegenwoordigheid van vele leden van het Zwecdsche koninklijke huis had Zaterdagmiddag te 5 uur de plech tige uitreiking der Nobelprijzen door koning Gustaaf plaats. Nadat de winnaars hun plaatsen haden ingenomen, hield de presi dent van de Nobelstichting, de vroegere minister-president I-Iammerskjöld, een be groetingstoespraak, Prof. Söderblom eerde de verdiensten van den winnaar van den prijs voor scheidkunde, den Amerikaan dr. Irving Langmuir, die daarop den prijs uit de han den van koning Gustaaf ontving. Prof. Lije- strand sprak over de verdiensten der beide winnaars van den prijs voor physiologie en geneeskunde, prof. Charles Sherrington uit Oxford en prof. Adrian uit Cambridge. De Zweedsche schrijver Anders Oesterling sprak over het werk van den winnaar van den No belprijs voor litteratuur. John Galsworthy. Zijn prijs werd in ontvangst genomen door den Engelschen gezant. Met de Huldigings- marsch van Grieg werd de indrukwekkende plechtigheid gesloten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. M/UN HA RDT'S ]cSA I-Hit A K I Doos 2O en 30 cf. MUZIEK. Concert der H. O. V. Eveline Lopes Salzedo. Het debuut eener jonge Nederlandsche vio liste op het laatste Zondagnamiddagconcert der H. O. V. gaf ons aanleiding om van de gewone Zondagsrust af te wijken. En het heeft geen teleurstelling berokkend: de ken nismaking met 't talent van mej. Eveline Sal zedo was zeer aangenaam. De wijze, waarop mej. Salzedo Mendelssohns vioolconcert speelde gaf nog iets meer dan correct spel te hooren: er was frischheid in haar vertolking, er was een goede harmonie tusschen opvat ting en uitbeelding, een evenwichtstoestand tusschen innerlijken geest en uiterlijken vorm, die bij het evenwichtigste, volmaakste aller vioolconcerten niet gemist kan worden. Een lichte en bij een debuut zeer begrijpelijke on wennigheid deed zich slechts in 't begin een oogenblik bemerken; verderop vielen slechte goede, zoowel technische als muzikale eigen schappen waar te nemen, eigenschappen, die nog meer tot ons doorgedrongen zouden zijn indien de violiste een krachtiger toon had kunnen ontwikkelen of indien het orkest wat minder luid begeleid had. Eigenlijk neig ik naar de meening dat het vooral aan dit laat ste lag, want waar de violiste alleen speelde had haar toon, hoewel niet sterk, voldoende capaciteit. Maar zacht begeleiden (als b.v. het zooveel sterker bezette Concertgebouworkest zoo prachtig kan) moet ons orkest nog leeren en de volgzaamheid der begeleiding was vooral in de finale nog lang niet volmaakt, zoodat we hier nog geen geheel te hooren kregen. Dit belette niet in-het spel der soliste zooveel verheugends op te merken, dat we haar ver dere ontwikkeling, die bij den meesterviolist Alexander Schmuller in veilige handen is, met belangstelling zullen hebben te volgen. De Sommernachtstraum-Ouverture ging als openingstuk aan het vioolconcert vooraf: een gelukkig gekozen opvolging van twee werken die als hooge schitterende toppen boven het meerendeel van Mendelssohns oeuvre uit ste ken. We konden ons orkest in de vertolking der Ouverture meer waardeeren dan in de begeleiding van het vioolconcert. Een talrijk publiek juichte de violiste warm toe en huldigde ook het orkest nadat de se cretaris van het Bestuur aller samenwerkin; tot behoud der H. O. V. had bepleit. Een herhaling van Brahms' Derde Sym phonic vormde het tweede deel van het pro gramma. K. DE JONG. DE GENEUGTEN VAN HET PRESIDENTSCHAP. FRANK ROOSEVELT STAAT NU REEDS ONDER SCHERPE BEWAKING. Ofschoon de nieuwgekozen president Frank lin D. Roosevelt zijn functie voorloopig nog niet zal aanvaarden, is er reeds een uitge breide veiligheidsdienst voor hem georgani seerd, die hem bewaakt en beschermt. Dag en nacht wordt hij door geheime agenten in het oog gehouden en op al zijn tochten wordt hij door hen begeleid. Gedurende zijn jongste bezoek aan Warm- Springs «Georgia) aldus weet Reuter te ver tellen. werd Roosevelt door drie detectives bewaakt. De eene ging in het huis van Roo sevelt, de tweede bleef buiten en de derde be waakte de omgeving. Zoodra de duisternis was ingevallen, werd een groot zoeklicht in werking gesteld dat de geheele omgeving verlichtte, zoodat niemand ongezien kon na deren. Toen Roosevelt per trein op weg was naar Georgia werd de geheele spoorlijn onderzocht en de geheime agenten reden in een kleine electrische locomotief voorop en lieten iederen trein stoppen tot de trein van Roosevelt voorbij was. Roosevelt moet zich aan al deze maatrege len onderwerpen en als hij plannen maakt, die naar de meening van de veiligheidsagen ten ongewenscht zijn. moet hij deze wijzigen. Als hij in het Witte Huis geïnstalleerd is, zal niemand Roosevelt mogen naderen met de handen in de zakken, dit om te voorko men, dat er met een verborgen pistool een aanslag op zijn leven wordt gepleegd. Deze veiligheidsdienst is indertijd ingesteld omdat drie vroegere presidenten, nl. Lincoln. Garfield en McKinley, door een aanslag om het leven gekomen zijn. OVERBLIJFSELS VAN AMUND SEN'S „MAUD"-EXPEDITIE. OSLO. 10 Dec. <V.D.) De Russische bij Maudham overwinterende expeditie meldt per radio van Kaap Tsjeljoeskin in Noord- Siberië dat zij de hut van Amundsen, die hij op zijn expeditie met de „Maud" heeft ge bouwd, gevonden heeft. De hut is 16 M2. groot. De muren zijn van steen, het dak van hout, overdekt met zeildoek. Verder heeft men een dagboek gevonden, dat- van April tot Juni 1919 loopt en dat is bijgehouden door Amundsen's metgezel Tessen. Bovendien zijn een Noorsche boot en conserven gevonden. Tessin is met- Knudscn op de expeditie omge komen toen zij onderweg waren naar het te legraafstation aan de Jenissei. Ook het lijk van Tessen is gevonden. Amundsen had de expeditie van 1919 on dernomen met het doel zich met den Pool- stroom over de Noordpool te laten voeren. Na drie jaar moest hij evenwel deze poging- opgeven, daar de stroom een andere richting had dan hij vermoeckle. OPMERKINGEN VAN LEZERS. EEN VERGETEN HITJE? Een abonné vestigt er de aandacht op, dat op een weiland aan den Meerweg te Heem stede sedert lang een hitje staat, dag en nacht, in barre kou, op hard bevroren grond, onge dekt. zonder voedsel. Het beest behoort niet bij het woonwagenkamp, doch de eigenaar woont te Heemstede. Inzender vraagt zich af, hoe het paardje moet blijven leven. VELSEN DE GEMEENTEBEGROOTING. IIET VERSLAG DER AFDEELINGEN EN DE MEMORIE VAN ANTWOORD. Verschenen is het rapport van de afdee- lingen uit den gemeenteraad betreffende het onderzoek van de begrootingen voor den dienst 1933 en de memoirie van antwoord van burgemeester en wethouders daarop. Wij ontleenen aan een en ander het vol gende: Algemeene beschouwingen. Een lid vroeg, ol', waar de gemeente de be schikking heeft over prachtige gymnastiekza len en werktuigen, "t nietop den weg van B. en W. lag om te zorgen dat dit onderwijs wordt voortgezet door andere menschen. die de gymnastiekonderwijzers kunnen vervangen. Ditzelfde lid vroeg of de geraamde bezuini ging ad f 12,000 niet te hoog is geschat. Een paar andere leden betreurden eveneens de voorgestelde opheffing van het vakonder wijs, doch waren van meening, dat deze be zuiniging van hoogerhand aan B. en W. was opgedragen, zoodat het noodgedwongen zou moeten worden aanvaard. Antwoord van B. en W.: De opheffing van het vakonderwijs in de gymnastiek is een absolute noodzaak. Voor dit onderwijs is geen geld meer beschikbaar. Bedoeld onderwijs zal door het personeel der scholen1 zoo goed mogelijk worden voortge zet. Komende tot het onder letter b van het overzicht genoemde voorstel tot tijdelijke korting van 3 pet. op de jaarwedden en loo- nen van het personeel der gemeente, ver klaarden verscheidene leden zich hiermede niet te kunnen vereenigen. Bij doorvoering van deze tijdelijke korting zou in verband met het op 1 Januari a.s. in- te voeren ver hoogde verhaal van pensioenpremie, de korting in totaal 11 1/2 pet. bedragen. Men vond dat een te zware belasting voor de ambtenaren en werklieden. Meerdere leden merkten dienaangaande op, dat het georgani seerd overleg zich met- algemeene stemmen tegen dit voorstel heeft verklaard. Deze le den hadden verwacht, dat Burgemeester en Wethouders daarin aanleiding zouden heb ben gevonden het voorstel terug te nemen. Een paar leden wezen er op, dat het ver haal voor weduwen- en weezen pensioen on billijk werkt, aangezien iémand met f 6000, salaris de helft minder wordt gekort dan iemand met f 3000, salaris. Deze leden we zen op de door de provincie Noord-Holland voorgestelde korting en achtten een derge lijke regeling ook voor het personeel van deze gemeente billijker. Antwoord van B. en W.: Wij kunnen niet terugkomen op ons voor stel om de voor 1932 geldende tijdelijke korting van 3 pet. op de jaarwedden en loo- nen, inbegrepen de toelagen in welken vorm ook, van het personeel der gemeente, voor zoover die door het gemeentebestuur worden vastgesteld, ook voor 1933 toe te passen. De schijnbare bedoeling met het noemen van het totale kortingspercentage is, er de aan dacht op te vestigen, dat in verband met de tegenwoordige ongunstige financieele tijds omstandigheden op 1 Januari a.s, de korting 11 1/2 pet. zal bedragen. Dit is geheel on juist. Reeds sedert 8'Januari 1924 wordt van de door de gemeente verschuldigde bijdragen ingevolge art. 36 der Pensioenwet 1922 ver haald 3 pet. van den pensioensgrondslag voor het ambtenaren pensioen en 1 '2 pet. van den van den pensioensgrondslag, beperkt op den voet van art. 98 der wet, voor het wedu wen- en weezenpensioen. Momenteel wordt dus op de jaarwedden in verband met de te genwoordige tijdsomstandigheden 3 pet. ge kort, terwijl ingevolge Raadsbesluit 29 April 1932, met ingang van 1 Januari 1933, het verhaal voor het weduwen- en weezen pensioen wordt verhoogd met 5 pet. Naar onze meening is deze korting niet te zwaar. De leden die er op wijzen, dat het verhaal voor weduwen- en weezenpensioen onbillijk werkt, aangezien op iemand met f 6000 salaris de helft minder wordt gekort dan op iemand met f 3000 bikomen, zien daarbij geheel over het hoofd, dat dit ver haal betrekking heeft op pensioenrechten die voor iemand met f 3000 inkomen even hoog zijn als voor iemand met f 6000 inkomen. Het zou schromelijk onrechtvaardig zijn wan neer de bevoegdheid bestond een verhaal van 5pct. van weduwen- en weezenpensioen ook toe te passen op het deel van het salaris lig gende boven f 3000, omdat tegenover die kor ting" geen enkel recht op een hooger pensioen bestaat. We handhaven ons voorstel tot intrekking van den vacantietoeslag. Vele leden verklaarden zich tegen de voor gestelde verlaging van de jaar wedden van den. keuringsveearts en van de hulpkeurmeesters. Enkelen waren van oordeel, dat de werkzaamheden niet in die mate waren verminderd, dat een verlaging gerechtvaardigd was, daar door de vermin dering van het gebruik van buitenlandsch vleesch het gebruik van inlandsch vleesch zeer was toegenomen. Antwoord van B. en W.: Ons voorstel tot verlaging van de jaar wedden blijft gehandhaafd. De belooning op zichzelf is reeds voldoende om daarin een vergoeding te zien voor het innen van keur loon en het verrichten van administratief werk, dat trouwens alhier onafscheidelijk aan de functie is verbonden. Enkele leden hadden zich ernstig afge vraagd of zij door Burgemeester en Wethou ders verstrekte gegevens en mededeelingen wel in alle opzichten konden vertrouwen. Zij wezen daartoe op eenige feiten. Antwoord van B. en W.: Het is ons niet bekend, dat er redenen aanwezig zijn om ons college niet te ver trouwen. Wij hebben steeds de overtuiging gehad, het volle vertrouwen te hebben be zeten van dat deel van den Raad, dat ge toond heeft, ook de verantwoordelijkheid voor het besturen der gemeente te durven dragen. Wanneer de onbetrouwbaarheid van ons college zou moeten blijken uit de aange voerde drie punten, dan moeten die „enkele leden" toch wel bijzonder naïef zijn. Een der leden was er door getroffen, dat door een der raadsleden die mede-verant woordelijk is voor de samenstelling van het college van B. en W. in een openbare verga dering is gezegd, dat de wethouder voor Sociale Aangelegenheden niet voor zijn taak berekend is. Spreker zou gaarne vernemen of deze wethouder inderaad niet voor zijn taak berekend is. An t woord van B. en W.: Wij zouden er bijzonder veel prijs op stel len van het betreffende lid te vernemen, waarom één bepaald lid van ons college niet voor zijn taak berekend zou zijn Het maken van zoodanige opmerkingen zonder meer is al bijzonder gemakkelijk, doch getuigt niet van veel verantwoordelijkheidsgevoel voor het stellen eener vraag Men zal trouwens de beantwoording van een dergelijke vraag moeilijk van ons kunnen verwachten. Enkele leden beklaagden zich er over, dat Burgemeester en Wethouders aan de vakcentrales niet. de rechten willen toeken nen, die haar toekomen. De vakbonden wor den zooveel mogelijk genegeerd. Een dezer leden wees er op, dat het grootste gedeelte van de ruim 2200 werkloozen is georgani seerd en in hun organisatie-besturen de lichamen zien, die voor hun sociale behoef ten moeten opkomen. Het was voor dit lid 'n raadsel waarom het college een houding aan neemt als tot nu toe. Het college pleegt over de te nemen maatregelen wat de steun- verleening, werkverschaffing enz. betreft geen overleg, doch decreteert eenvoudig. Dit lid vond dit een typisch staaltje van over leg. Hierop antwoorden B .en W.: Onze houding tegenover de vakorganisaties mag als voldoende bekend verondersteld wor den. Behalve met één organisatie zijn wij tot overleg bereid. Wij achten het niet noodig op deze meermalen besproken zaak nader in te gaan. Nieuwe gezichtspunten zijn nl. niet geopend. ST. NICOLAAS BIJ DE GIETELINGEN Zaterdagavond werd in hotel „De Prins" met groote opgewektheid het jaarlijksche St. Nicolaasfeest gevierd, georganiseerd door de vereeniging ,De Gieteling". Nadat de voor zitter de in grooten getale aanwezige Giete- lingen verwelkomd had, opende de Hoogoven, kunstkring onder leiding van den heer L. v. d. Hoef het programma met de „Gietelin- genmarsch" van den dirigent. Vervolgens speelde het orkest met veel succes een ge deelte uit „Rosamunde" van Schubert, het Menuet uit de tweede Arlesienne-suite van Bizet, de wals „Geschichten aus dem Wiener- waid" van Joh. Strauss. De tooneelvereeni- ging ,Tavido" bracht groote vroolij kheid te weeg met de opvoering van de klucht .De moord in het kolenhok". De dwaze situaties brachten de lachspieren danig in beweging Na de pauze leidde „Hoogovenkunstkring" met een potpourri van Sinterklaasliedjes, ge arrangeerd door den dirigent den heer L. v. d. Hoef, de komst van St. Nicolaas in, die met zwarten Piet wel op een zeer ongewone wijze zijn entree maakte. Met kwistige hand deelde Sinterklaas zijn gaven onder de gas ten uit, alles tot verhooging van de feest vreugde, die zich steeds in stijgende lijn bleef bewegen. Niet in het minst op het daarna volgende bal, dat wel zeer genoegelijk mocht heeten. Roemer's dansorkest was uitstekend op dreef en hield de danslustigen nog eenige "uren bijeen KASGELDLEENING. Burgemeester en Wethouders' stellen den Raad voor een besluit, te nemen tot het op nemen van kasgeld in 1933 tot een maximum bedrag van 2.000.000. PERSONALIA Ds. J. C. Helders, die de eerste predikant is geweest van de Ned. Herv- kerk te IJmui- den-Oost (19181922) en die thans als eme ritus te Bilthoven woont, ontving een beroep naar de kleine Ned. Herv. gemeente te Gulpen. IJMUIDEN EEN STAALTJE VAN MOED. De motordrifter Provide uit Lerwick ge rankte op zee in brand en in weerwil van de hoog oplaaiende vlammen wist de beman ning het schip op een onbewoond eiandje op strand te zetten en zich zoo het leven te redden. Later werd zij door de kustwacht die het ongeval bad opgemerkt, van het eiland afgehaald. Het schip zelf zal wel ver loren zijn. JAPANSCHE AVOND A.s. Donderdagavond belooft het voor de vrienden van het Nut weer een interessante avond te zullen worden. Op dien avond komt de heer G. Pilger, een goede bekende in het Gebouw voor Christelijke Belangen voor het geven van een „Japansche avond". Waar de heer Pilger het vorig seizoen met z'n „Chineeschen avond" zooveel succes had, zal de belangstelling voor dit bezoek aan Japan ongetwijfeld groot zijn. JEUGDAVOND C. J. M. V. De Chr. Jongemannen Vereeniging 't Mos terdzaadje houdt a.s. Vrijdagavond een jeugd avond in het Gebouw voor Chr. Belangen waar tooneelstukjes worden o-pgevoerd cn liederen gezongen zullen worden. BEVERWIJK ST. NICOLAASFEEST R.K. VOLKSBOND Zaterdagmiddag was St. Nicolaas de gast van het bestuur van de plaatselijke afdee- ling van den Ned. R.K. Volksbond, dat voor de kinderen van de leden een Sinterklaas feest had georganiseerd. De groote zaal van 't K. S. A.-gebouw was voor een groot deel bezet met een blijde kinderschare, die in gespan nen verwachting de komst van den Sint ver beidde. De hooge bezoeker liet niet lang- op zich wachten. Hij verscheen in gezelschap van zijn trouwen knecht op het tooneel en hield, na door den voorzitter van den Volks bond verwelkomd te zijn, een vriendelijke toespraak tot de kinderen. Een daverend Sin terklaasliedje was het antwoord op de rede van den Sint. Nadat eenige leuke films wa ren vertoond werden op last van St. Nicolaas versnaperingen uitgedeeld, waarbij de vreug de ten top steeg. Tot slot ontvingen alle kin deren nog een aardig geschenk, waarmede de kleuters in zeer vergenoegde stemming huiswaarts keerden. Het was een prettig St. Nicolaasfeest. waarvan het bestuur van den R.K. Volksbond, behalve veel zorgen, toch ook veel voldoening gehad zal hebben,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 8