DE BILT HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 14 DECEMBER 1932 tot achter in het hexnelschip. Daar, bij een raam in den vloer, trok Beuerle aan een greep en mèt een luik sloeg ook gelijktijdig een ingenicusclijk bedachte, verticaal samen geklapte ladder open, die in den gondel onder het schip uitkwam. We hebben al eens meer aan den buiten kant van een luchtvaartuig gehangen, maar met het doel om los te laten, hartstochtelijk te vallen en luttele seconden later veilig te bengelen aan een parachute. Maar hier was het zaak om vast te houden, stevig vast te houden aan dat loodrechte laddertje in een luchtstroom van 100 K.M. per uur, met onder ons een heel klein stukje motorgondel en 'n heeleboel Oceaan. Beuerle ging voor. Héél vlot. Toen volgden wij. Heel voorzichtig. Wat een orkaanwind, wat een waai. Nauwelijks stonden wc op het laddertje, of onze pantalonpijpen wapper- fladderden wild-woest als een vlag in 'den stormwind. Toen we verder uit des Zepps buik kwamen gezakt, begon ook ons jasje wild mee te wapperen en blies de 100 K.M. wind door alles heen. Oeiwat frisch. Ten leste woei onze haarscheiding in de war, hopeloos. We daalden dieper, toen voelden we onze. voeten ineens belanden in de luwte van het motorei, en toen de rest. We waren door de stormzöne heen aangekomen bij den May- bach, die nu afgesteld was. En Beuerle ving aan te vertellen, te expliceeren over het varen op stookgas en het varen op benzine; binnen 10 seconden kan van gas op benzine worden overgeschakeld. De motor kan ook achteruit loopen. Met de ruimte bleek het erg mee te vallen. Men kan om den motor heen loopen, zoodat in geval van reparatie tijdens de vlucht, 4 man tegelijk aan den Maybach kunnen werken. Zelfs hebben ze al eens, in de lucht, een nieuwe schroef ge monteerd. De motorwacht wordt om de 3 uur afgelost, want het is er ontzettend warm. De man zit namelijk vlak achter den grooten koeler, die wel den motor maar niet diens verzorger koelt. Nu eerst nog eens genoten van het riante uitzicht. Een grappig uitzicht, beter gezegd. Vóór ons en boven ons de immense buik van den luchtkolos met in de wijde verten aan beide kanten de met hun schroeven lustig wiekende zijgondels, twee aan iederen kant. Een blik naar achteren schonk ons een unie ken kijk op de onderste staartvlakken, die toch eigenlijk maar heel kort zijn. En erg dik. Loodrecht onder ons de Atlantische Oceaan. Wat een grootsche, machtige schepping toch, dit hemelschip. Meermalen hebben we in deze dagen, als we daar door die myste- rieuse ingewanden van het kolossale lucht monster zwierven, of vanuit het knusse hoekje op de brug, Braziliö's wildernis onder ons zagen wegglijden, ons afgevraagd, ol' dit alles niet eigenlijk maar een stoute droom was, louter Jules Verne. Ook dit leek weer een koene, gedurfde droom. Doch een schoudertikje van Beuerle en een met de oogen vragend: „Zullen we weer eens naar boven gaan?", maakte ons los uit 't bewonderend gemijmer. Nee, het was toch waar, het was toch werkelijkheid. We knoopten ons colbertjasje weer dicht en klom men weer op, via het steile laddertje en dwars door den stormwind, naar het duiste re binnenste van den mastodont 30 October. Op dc brug tijdens het landen. Stralende, onvergetelijke Zondagmorgen! Gisteren hebben we bijna den gèheelen dag geen land meer gezien, maar nu'varen we weer vlak onder de kust, de kust, die op dezen blijden Godsdag vol zonneschijn weer zoo wondermooi is. Wat belicht die nog laag boven de Oosterkimme zwevende nieuwe zon weer heerlijk, de voorste rijen van met de voeten streng-stram tegen het geel-wittc strand in het gelid staande palmen, dat front van een machtig tropenboomenheir, dat reiken moet tot ver, heel ver achter de horizon. Nu en dan een dorpje, een ge hucht, wat schamele woningen met 't on afscheidelijke fel-witte kerkje. Zóó is de wereld toch wel mooi.... zóó Is de wereld toch wel goed Ook op de brug is de stemming blijde. Hoe kan het anders op dezen zaligen mor gen. Bovendien loopen we een goede vaart. En een goede vaart be teekent: blijde ge zichten in den stuurgondel van den Zepp. Zooals wind-tegen er de gelaten in mineur- trekken plooit. Wees gisteren niet kapt. von Schiller ons met 'n stralend gezicht op het opengeslagen logboek met een: „Kijk eens, Herr H100 zeemijlen per uur!"... 'n Keiharden wind hadden we natuurlijk in den rug, dat uur. Daar doemt Recife op. We mogen vandaag bij hooge exceptie tijdens het landen op de brug blijven, worden ditmaal niet „hinaus- komplimcntiert". Want de wetten der luch- scheepvaart willen, dat er rust en ruimte moet zijn bij het delicate werk der start en landingsmanoeuvre, en niemand op de brug mag staan, die er niet te maken heeft. Eerst wordt het echolot in werking ge steld, een instrument, waarbij de tijd dien het geluid van een tegen de aarde gericht geweerschot noodig heeft om terug te kaat sen. de hoogte, waarop het schip ligt. tot vijf meter nauwkeurig aanwijst. Terwijl kapt. von Schiller met zijn neus op het doffe glas van den meter ligt, met zijn pet het nu lastige Het suikerbrood bij Rio dc J-aneïro. zonlicht werend, steekt van Tijen een met enkele patronen geladen mauser-geweer door een gaatje in den vloer van den gondel. Daar knal een schotDan nog een Tot tweemaal toe schiet het lichtende kogel tje van het Behmlot uit op 138. Dan kraakt nogmaals een schot. „Hundert vierzig genau".... roept von Schiller. Wc weten nu precies hoe hoog we varen, hebben een controle op den hoogtemeter, die door verandering van den luchtdruk niet al tijd even juist aanwijst. Sammt zien we het groote handwiel boven den hoogteroerganger een slag omdraaien. Dat wil zeggen, dat nu ruim een minuut lang uit 6 cellen gas ont wijkt. Want we moeten zwaarder worden, moeten kunnen zakken. Kapitein von Schiller is geposteerd bij de mac'ninetelegrafen, geeft eerst een ruk aan de trekbellen, als waarschuwing voor de ma chinisten, en draait meteen de handels op „Leer", hetgeen zooveel beteekent als: lang zaam varen. Inderdaad varen we ook ineens langzaam. Nauwelijks zijn dc motoren nog te hooren. Weer draait Sammt aan het handwiel der gascellen en zegt. terwijl hij zich even om keert „Twee graden temperatuur verschil". Die 2 graden beteekenen, dat we nog 800 K.G. zwaarder moeten worden om te kunnen zak ken. Als Sammt het wiel weer loslaat, trekt hij eerst nog eens ferm een aantal roode knevels door. 't Is alweer een veiligheids maatregel, om te voorkomen, dat de gas- kleppen blijven haken. Want bleven zó ha ken, dan verloor de Zepp zijn drijf vermogen en zou hij in de luchtzee zinken als een bak steen. Weer bevelen de machinetelegrafen „volle kracht vooruit", om even later alweer op „halve kracht" te worden gesteld. Daar gaat via het trechtergaatje in het stuurboord hoekje van de kaartenkamer, de landings- vlag naar buiten. Inmiddels is de achterste motor weer op gang gebracht, terwijl de vier zij-motoren nu heel langzaam op „achteruit" malen. Boven in het schip, bij de „Roode tent", staat voor ons onzichtbaar natuurlijk, een groepje mannen. Ze wachten op een bevel uit den stuurgondel. Daar komt het bevel, roept de telefoon: „Drie man naar voren". En drie man haasten zich daar boven naar den boeg. om het schip daar 'n 200 kilo zwaar der te maken. Indrukwekkend toch wel die stilte daar in den gondel, dat duidelijk hooren van alle ge luiden daar beneden. Vooral het gejoel der kinderen. Gelijk een goochelaar twee kluw- tjes wol uit zijn neus goochelt, zoo niest onze goedmoedige luchtreus inééns twee landings- touwen te voorschijn, die daar, vlak vóór ons uit zijn neusgaten komen rollen. De zwarten pakken die touwen, maar halen te snel in. En uit het groote raam stentort kapitein Flem- ming, met den klemtoon op ieder woord: „Langsam holen!!!Nicht zu schnell holen! En er bovenop, in het Portugeesch: „Segu- ran!"Vasthouden!"Gevolgd door 't commando „Stehen bleiben We kijken eens naar buiten. De zwarten hollen onzeker heen en weer,Ze zijn weer verkeerd begonnen", zegt kapitein Lehmann ons. En toch loopt het goed. zoo als het in de vier jaren dat „Graf Zeppelin" nu vaart, al 110 keer goed geloopen is, met ongeoefende landingsmanschappen. We zakken langzaam. Maar zakken zeker. Het meerpaaltje komt dichterbij. Steeds dich terbij. Toen hadden we den indruk, dat we niet verder gingen. En dat klopte ook. Want daar hoorden we kapt. von Schiller telefo- neeren: „Scliiff ist von vorne fesfc" Dat was Zondagmorgen 4 voor 9. Vanavond half tien gaan we weer „het anker lichten", gaan we weer oversteken naar de andere zij de, naar Europa, naer huis. SANTPOORT NOODLOTTIG ONGEVAL OP DEN RIJKSWEG MOTORRIJDER UIT IJMUIDEN GEDOOD. In den afgeloopen nacht, omstreeks kwart over twaalf vond op den Rijksweg onder Santpoort een doodelijk verkeersongeval plaats. Op genoemd tijdstip kwam de heer P. N., bloembollenkweeker met z'n auto uit de richting Haarlem. 'Achter hem aan reed de 32-jarige Jan Zwaan, slager, wonende Bloem- straat te IJmuiden. De heer N. had even te voren een broer, die met hem was meege reden bij diens woning afgezet en reed met matigen gang naar zijn eigen woning tegen over het Spekkenwegje. Nabij zijn woning aangekomen, wilde de heer N. naar rechts het erf van zijn woning oprijden. Ilij had den richtingwijzer uitgestoken, zoodat de be stuurder van den motor tijdig had kunnen uitwijken. Klaarblijkelijk reed deze met een dusdanige snelheid, dat hij niet tijdig ge noeg van richting kon veranderen, althans hij botste met groot geweld tegen de rech terzijde van de auto van den heer N. op. De botsing was zoo hevig, dat de heer Zwaan over de haag vloog en op het erf van den heer N. neerplofte. Hij was op slag gedood. Het lijk werd naar het lijkenhuisje op de begraafplaats „dc Biezen" overgebracht. Het slachtoffer laat een weduwe met één kind achter. Als tragische bijzonderheid kan nog" wor den medegedeeld, dat mevr. Zwaan ziek is en bij familie wordt verpleegd. HAARLEMMERMEER DOOR DE GLADHEID. Dinsdag kwam op den Kruisweg in Haarlemmermeer een wielrüdex-, de 18-jarige P. S. door de gladheid van den weg zoodanig te vallen, dat hij een pols brak en onder ge neeskundige behandeling moest worden ge steld. INWIJDING NIEUW KERKORGEL. In verband xnet de vernieuwing van het orgel in de Ned. Hervormde Kerk te Hoofd dorp. vernemen wei.dat het in de bedoeling ligt dc inwijding van het nieuwe kerkorgel te doen plaats hebben in een aparte bijeen komst op Woensdag 21 December. meldt: Hoogste barometerstand 777.3 m.M. te Boedapest. Laagste barometerstand 743.5 m.M. te Isafjord en voorspelt: zwakken tot matigen Z. W. tot Z. wind. Ne velig tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen Aanvankelijk zachter. Barometer Stand hedenmorgen 10 uur 764 m.M. (Veranderlijk) Stand van gister 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. CAREL VAN HUIZEN, Opticien. Kleine Houtstraat 13 Tel. 14112. Thermometer 14 December; Hoogste gisteren 41 F. Laagste heden nacht 36 F. Hoogste heden tot 12 uur 42 F. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. GROOTE KEUZE ECHT SCHILDPAD.BRILLEN VANAF I 15.50 ALLEEN ZIJLSTRAAT 97 - OPTICIENS W. BRAKEL Jr. BOTERMARKT 17, TEL. 12897. verhuurt een AM EG STOFZUIGER voor 60 ct. per week BURGERLIJKE STAND HAARLEM 14 Devember. Bevallen 10 M. van DijkVermeule, z.; 11 December: P. van WijkKlooster, d.; G. L. JutBakker, z.: 12 December; H. M. Hom mesvan Daelen, z G. P. van Hooijdonk— Verhappen, z.; I-I, M. Huijboom—van Hooff, d.; P. E. HaarboschBrochhagen, z.; F. E. BoelhouwerK/oes, d.; R. J. Hannenberg Holtkamp, z,; M. M. AmelungKohnen, z. Overleden 11 December: J. Roest, 94 j., KI. Houtweg; 12 December: H. C., 17 cl., z. v. M. Koster, Leidscheplein; T. van Cleeft Tijman, 70 j., Bataviastraat. CIIR. BIESHEUVEL, f In het Diaconesscnhuis te Haarlem is op 68-jarigexi leeftijd overleden de heer Chris- tiaan Biesheuvel, een op landbouwgebied be kende persoonlijkheid in deze gemeente, die voor de ontwikkeling van de Haaxlem- mermeerpolder, waarin hij van zijn geboorte heeft gewoond, vele goede diensten heeft be wezen, in navolging van zijn in 1921 overle den vader den heer Barend Biesheuvel. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1,60—1,15. Griet per 50 K.G. f 32—20. Tongen per K.G. f 1,20—0.60. Groote schol per ÓO K.G. f 2118. Middelschol per 50 K.K. f 22.50—22. Zetschol per 50 K.G. f 25—20.50. Kleine schol per 50 K.G. f 248. Schar per 50 K.G. f 16—2,70. Rog per 20 stuks f 2515. Vleet per stuk f 7.501.50. Pieterman en poon per 50 K.G. f 74.50. Groote schelvisch per 50 K.G.f 3223,50. Middelschelvisch per 50 K.G. f 2217.50. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 18,50- f 11— Kleine schelvisch per 50 K.G. f 12,504.40. Kabeljauw per 125 K.G. f 4519. Gullen per 50 K.G. f 8.50—2,50. Leng per stuk f 1,700.83. Heilbot per K.G. f 1,10—0.50. Wijting per 50 K.G. f 3.901.50. Koolvisch per stuk f 0.750.16. Makreel per 50 K.G. f 17— Versche haring per kist f 6.20. Groote hake per kist 125 K.G. f 112. Middel hake per kist 125 K.G. f 108. Klein middelhake per 50 K.G. f 37. Kleine hake per 50 K.G, f 2514.50. BESOMMINGEN, Trawlers: Betje Ro 16 f 1600 Antje Ro 15 f 1400 Gerberdina Johanna IJm. 38 f 4000 Derika 7 IJm. 417 f 2900 Timor IJm. 491 f 1600 Hermina IJm. 154 f 1400 Fram IJm. 80 f 1400 Bergen IJm. 16 f 3800 Schoorl IJm. 39 f 4300 Alkmaar IJm. 31 f 4000 Roode Zee IJm. 41 f 2200. Eveline IJm. 115 f 2200 Versche haring L. T. 53 f 1350 LT 235, LT 47 en Sch 353 besomming nog niet bekend. HET NOORSCHE IJS. NOG EEN GROOTE ZENDING VERWACHT. Zooals wij gisterexx x-eeds hebben gemeld, is met het s.s. Force de eerste zending Noorsch blokijs in onze haven gearriveerd. Het stoomschip had behalve de lading ijs aan boord de noodige werktuigen voor het installeeren van een ijspakhuis. als ijsmolcns, bascules enz. waaruit blijkt, dat er een ern stige poging zal worden gedaan om dit ijs een blijvende plaats in onze haven te ver zekeren. Het wordt dus weer als twintig jaar- geleden, toen bx-ikken en schoeners het voor de visscherij-industrie benoodigde ijs aan den bootsteiger losten. Naar wij vernemen zullen ook de ijsfabrie ken in combinatie Noorsch ijs gaan invoeren; naar verluidt moet reeds een groot contract in Noorwegen afgesloten zijn. V. A. R. A.-PROPAGANDA-AVOND Voor den propaganda-avond van de af- deeling IJmuiden van de V. A. R. A. die Dins dagavond in Thalia werd gehouden, bestond veel belangstelling waaraan, gelet op de medewerking van Louis Davids xnet z'n ar- tisten, wel niemand getwijfeld zal hebben. Toen de heer Visser, voorzitter van de af- deeling de bijeenkomst opende was de zaal geheel bezet. Spreker memoreerde in zijn openingswoord de plannen der regeering ten opzichte van de V. A. R. A. en deelde voorts nog mede. dat 16 Februari de Flierefluiters verwacht kunnen worden, verder dat er een verloting gehouden zal worden ten bate van het fonds voor werklooze luisteraars, uit welk fonds aan deze luisteraars een tegemoetko ming in de kosten van de radio-distributie wordt verleend. Dan verscheen Louis Davids voor het gor dijn met een daverend handgeklap begroet. Dc geestige conferencier had al direct con tact met z'n toehoorders exx de lachsalvo's waren weldra niet van de lucht. De troep „deed"1 het schitterend; zangeres, danseres, imitateur, pianisten (er waren er twee) en duet, alles was het zien en het aan- hooren waard. Het mooiste nummer vonden we wel Jeane Lie in hare Josephine Baker imitatie („Jeane Lie gaat bakeren" zei Louis) en in haar Oosterschc dansen. Voor de pauze hield de heer A. de Vries hoofdbestuurslid van de V. A. R. A. een toe spraak. Spreker zeide, dat er voor hem aan leiding is, bij een bepaald punt stil te staan. De vorige week Dinsdag is er in de Tweede Kamer tot diep in den nacht gesproken over „de zonden van de V. A. R. A." De liberalen wilden de V. A. R. A. het vrije woord ontne men. Vroeger waren het de Katholieken, die den domper hanteerden, zeide spreker en stonden de liberalen op de bres, maar thans is het andersom. Het is niet meer het libe ralisme van weleer. Minister Reymer heeft den zendtijd naar behooren verdeeld, heeft ex- voor gezorgd, dat de vier denkrichtingen het vrije woord krijgen. Nu staat daartegen over de heer Boon als de liberale domper, ge steund door „het groene hout" den vrijzin nig democraat Mr. Vos. Liberalisme is er in ons land dan ook niet meer te vinden. Men heeft in de Kamer gezegd, dat al onze uit zendingen gedrenkt zijn met politiek venijn, zeide spreker, maar als men den heer Boon vx-aagt, waarin dit venijn zit, weet hij daarop geen antwoord te geven. Zoolang er op de wex-eld nog 30 millioen werkloozen rondloo- pen, mogen we daarover niet zwijgen, maar willen we de lijnen aangeverx om aan de el lende te ontkomen. Dit recht geven we nooit prijs. (Daverend applaus.) De V. A. R. A. kan misschien op het slagveld sneuvelen, maar dat doen we rxog liever dan onze politiek uit den ether te laten verdwijnen. Spx-eker tartte de radio-controlecommissie en den radio- raad, aan te toonen, waar de V. A. R. A. in haar politiek anders dan de groote lijnen heeft gevolgd. Er is voor onzen microfoon wel eens gevloekt, maar zeide spreker, het is demagogie deze woorden op een rijtje te plaatsen en daarmede dan voor den dag te komen met een aanval op de V.A.R.A. In het stuk, waarin zij zijn gebruikt beteekexien ze heel iets anders. De V. A. R. A. is niet op gericht om muziek te maken, maar we ma ken muziek omdat het er bij hoort. De V. A. R. A. heeft na den aanval 2000 nieuwe leden gekregen en als we even ons best doen. sluit het jaar ondanks de crisis met een winst van 5000 leden af. En dat zijn geen leden van twee kwartjes als bij de A. V. R. O. Minister Reymer heeft zich bereid verklaard, het ini tiatief te nemen om te komen tot op ze kere hoogte tot de verwijdering van de politiek uit den ether. Er kan dus alles of niets gebeuren en wanneer we maar goed van ons afbijten, zeide spreker, zal er wel heel weinig gebeuren. De Radioraad moet er eex-st nog over adviseeren en voordat dit advies komt is de oude Kamer allang gestorven. Wij moeten ons plaatsen in de positie van den aanvaller en wij denkexi er niet aan, ook maar één stap achterwaarts te doen. DE EIGENAAR OPGESPOORD Dezer dagen vond de heer E. van den Par ticulieren Bewakings- en Recherchedienst aan de Zuidzijde een onbeheerd rijwiel. Hij nam het rijwiel mede en deed aangifte bij de politie. Bij onderzoek bleek, dat het rij wiel den vorigen dag uit de Fultonstraat texx nadeele van den heer van V. was ontvreemd. Aan het rijwiel ontbrak de tasch. De eige naar kon zijn fiets van den leider van den dienst in ontvangst rxemen, „MIEPJE VAN IJMUIDEN" SCHOONHEIDS KONINGIN Op de in het Palais du Midi te Brussel ge houden hondententoonstelling behaalde „Miepje van IJmuiden" van Mevrouw Tis- meer-de Waard, alhier, het schoonheidskam pioenschap. Verder behaalde deze hond drie speciale prijzen voor den mooisten van het ras en een eereprijs van den mooistexi van vier rassen. DE ARBEID TE DIEPPE GEëINDIGD. Zaterdag 26 November hielden we te Diep pe een vergadering met de aldaar vertoeven de leden, lezen we in „Toenadering". De opkomst was zeer bevredigend te noemen. De secretax-is van den Internationalen Bond van Christelijke Fabrieks- en Tran sportarbeidersorganisaties sprak over het onderwerp: „De toekomst onzer vakbeweging in internationaal verband". Na de moeilijkheden geteekend te hebben waaronder de geheele wereld gebukt gaat, vond spreker gelgenheid de groote beteeke- nis vaxi internationaal verband aan te toonen. Met een bezielend wooi-d om oxxze roeping en onze plicht meer te verstaan tegenover de christelijke vakbeweging, be sloot spreker zijn, met aandacht gevolgd betoog. Dat onze leden dit medeleven op hoogen prijs stelden is den heer Brussel wel duide lijk geworden. Vervolgens werden de voorstellen van de reeders nader toegelicht en werd deze goed geslaagde vergadering xxxet een slotwoord door den secretaris gesloten. Onze arbeid te Dieppe werd dit jaar op Maandag 28 November beëindigd in verband met het feit dat de schepen op 3 December naar huis moesten komen, volgens een door de reedersvereeniging genomexi besluit. Op een enkele uitzondering na is hier aan ook voldaan Dat de arbeid door onze organisatie te Dieppe verricht, grooten bijval vindt, is ook dit jaar weer door ons ondervonden. We kunnen dat heel goed begrijpen. Na maanden, dat men niet met de organi satie mee kon leven, is men naar alles be nieuwd en kan men zich weer behoorlijk van alles op de hoogte laten brengen. Voor velen beteekent de arbeid der organi satie in de Fransche haven het eenige be hoorlijke contact. Immers, na beëindiging van de haringvis- scherij staat voor velen weer direct de beug- of trawlervisscherij voor de deur, waax-door dan ook weer heel weinig gelegenheid bestaat zich met de interne vex-eenigingszaken in te laten. Dankbaar mogen we dan ook in dezen, op onze bemoeiingen, in het belang van onze leden-zeevisschers, terugzien. DE BRIEF VAN DEN HEER TUSENIUS. De S. D. A. P. zal hedenavond haar standpunt bepalen. B. EN IV. MEENEN, DAT MET DRIE WET HOUDERS KAN WORDEN VOLSTAAN. Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft de heer K. H. Tusenius, wethouder dezer ge meente een schrijven gezonden aan de leden van den gemeentex-aad. waarin hij heeft me degedeeld, dat hij bereid is, zijn wethou- derszetel ter beschikking te stellen van een lid der S. D. A. P., of indien de raad mocht besluiten het aantal wethouders te vermin deren, bereid te zijn, vrijwillig af te tre den. Naar aanleiding van dezen brief hebben wij een onderhoud gehad met den heer W. F. Visser, voorzitter der S. D. raadsfractie. De heer Visser zeide ons, dat de houding van zijn fractie ten opzichte van het aaxxbod van den heer Tusenius nog xiiet was vastgesteld. Hedenavond vindt een fractievergadering plaats, waarin deze aangelegenheid bespro ken zal worden. Naar vele meenen is de kans, dat de zetel van den heer Tusenius, wanneer hij als wet houder bedankt aan de S.D.A.P. komt, niet groot. Immers is het niet aan te nemen, dat de S.D.A.P. haar houding van September 1931 zal wijzigen. Bovendien schijnt er in den raad een meerderheid te zijn, welke het aantal zetels op drie wenscht terug te bren gen, zooclat het zeer waarschijnlijk is, dat wan n, er eventueel een motie van een derge lijke strekking zou worden ingediend, deze motie zal worden aangenomen. In dat geval zal dc heer Tusenius, naar hij in zijn brief aan de raadsleden heeft medegedeeld, vrij willig aftreden. Een schrijven van de R. K. raadsfractie. De R. K. raadsfractie heeft inmiddels het volgende schrijven gericht tot burgemees ter en wethouders: „Naar aanleiding van het aan de leden van uwen raad toegezonden schrijven dato 9 December 1932, van den heer K. H. Tuse nius, wethouder van Onderwijs, Bedrij ven Gas en Water, zou de R.K. Raadsfractie het op prijs stellen, dat Burgemeester en. Wethouders hun meening aan den Raad kenbaar zullen maken, betreffende blz. 2 van bovenbedoeld schrijven, waarin de heer Tu senius van zijn persoonlijke meening mel ding maakt: Dat, gezien de verandering, welke er na 1 September 1931 in het college van Burge meester en Wethouders heeft plaats gehad, het niet onmogelijk is, on dei- de bestaande omstandigheden tot inkrimping van het aantal wethouders te komen, indien de Raad meent, dat hiertoe uit een oogpunt van be zuiniging aanleiding bestaat". Hierop antwoorden B. en W. het volgende: Wat betreft de zakelijke verdeeling van werkzaamheden, meenen wij dat thans met drie Wethouders kan worden .volstaan. KERSTVERG ADERING. De Ring Kennemerland van het Jonge lingsverbond houdt Donderdag 22 December a.s. een Kerstvergadering in de bewaarschool aan de Bangaertstraat. Het woord zal worden gevoerd door Ds. Swaan van IJmuiden en door den heer J. de Gx-oot. Verder zal de avond worden opgeluisterd met muziek. GEREF. KERK. Tot ouderling der Gereformeerde Kerk, IJmuiden-Oost is gekozen de heer K. de Gel der. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer A. v. d. Starre slaagde op het in Arnhem gehouden examen voor het Esperanto-diploma B (onderwijsbe voegdheid). ZANDVOORT DIERENBESCHERMING De Zandvoox-tsche afdeeling van den Ned. Bond heeft in haar bestuur weer eens een verandering ondex-gaan. Als bestuursleden werden gekozen, nadat het vorige bestuur en bloc was afgetreden mevr. Bakker-Hensen en de heeren Kiefert, Geurendam, Timmermans en Hendriks. De heeren Van Minden en Bakker hebben hun functies als inspecteur neergelegd. Thans zijn nog inspecteur de heeren De Joode en LISSE GEMEENTERAAD Dinsdagmiddag werd een vergadering van den gemeenteraad gehouden. Een contract regelende de levering van clectrischen stroom ten behoeve der gemeen te, werd aangenomen, eveneens werd goed keuring gehecht aan de Garantie van een door de N.V. Electriciteilsbedrijf Hiilegom- Lisse-Sassenlxeim te sluiten geldleening. De wijziging voor steunverleening aan werklooze crisis-arbeiders werd aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde een wijzi ging van de Politie-verordening betreffende de varkenshouderij. De raad besloot de var kenshouderij ixi het belang der Volksgezond heid afdoend te regelen. 1-Iet verzoek van de Ned. Herv. school, om subsidie voor de door haar op te richten Kleuterschool werd ingewilligd. Voor ieder kind wordt f 5 per jaar toegezegd. Dit geldt ook voor alle andere bewaarscholen, met dien verstande, dat voor een bewaarschool die een eigen apart gebouw heeft, f 25 per lokaal per jaar extra voor verwarming wordt verstrekt. Ingekomen was het verzoek om voor be- woners van onbewoonbaar verklaarde wo ningen goedkoope woningen van Gemeente wege te bouwen. Dc voorzitter deelde mede. dat het Rijk f 200 wil geven om deze kx-otwoningen op te knappen, terwijl de gemeente dan een gelijk bedrag kan bijpassexi. De huiseigenaren zijn genegen om medewerking te verleenen. De heer Noorlandt vond al het geld dat aan opknappen wordt besteed verloren. De lieer Schrama onderstreept dit. Het dak moet er af, de deuren er uit en wat blijft er dan over? B. en W. bicken echter niet voor nieuw bouw te zijn en zullen in nader ovex*leg treij den met de Schoonheidscommissie.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 2