DE BILT HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 19 DECEMBER 1932 MUZIEK Tweede Cem. orgelconcert. Aan dil concert had, behalve de altzangeres Theodora Versteegh, ook het koor der Chr. Oratoriumvcreeniging een werkzaam aan deel. Ten eerste werkte 't mede aan de uit voering van een tweetal Bretonsche zangen, door Paul Ladmirault bewerkt, en ten leste voerde het a cappella twee koren van Swee- linck uit. Zooals de organist zich bij het eerstge- speelde werk, Prélude et fugue van Elsa Bar- raine nog niet geheel had ingespeeld, zoo stond ook het koor tegenover de Bretonsche zangen nog onwennig. In de eerste strofe van „Le Paradis" bleef liet een goed eind bij het orgel ten achter; het middendeel ging beter, wijl de organist zich wijselijk bij het koor aanpaste, doch in de slotstrofe was het weer evenals aan 't begin. Het mannenkoor was uiterst zwak van klank, dit bleef zoo heel den avond; men zou af en toe wanen, dat het niet zong, doch dan maakte een te vroege inzet ons attent op de onjuistheid dezer meening. Beter voldeden, na de pauze de koren van Swcelinck. Vooral het machtige ..Hodie Chris tus natus est" werd vaardig gezongen, al hield naar mijn smaak de leider den teugel wat strak. Het, maakte voorts den indruk dat de geheel onjuiste vertaling van 't viermalen weerkeerend ..hodie'' aan dirigent en koor parten speelde. Dit „hodie" (lieden, heute, oggi. lioy 0111 bij de meest gangbare talen te blijven) stond overgezet als „verheugt U" en zoo zong men het ook, als gold het een „Gaudete". De omzetting voorts van „ho die exsultant justi" in „Verheugt u, juichen de vromen" is al heel erg mal. Verder droeg in de Romaansche uitspraak van het Alleluia de open e (allêllua) niet bij tot het vermooien van het slot. Een zeer mooi orgelwerk speelde de heer Robert, n.l. van Marcel Duprc de „Variations sur un Noël". Het is uiterst knap van con structie; zoo zal aan niemand ontgaan zijn, hoe de componist in de zesde variatie het motief doorvoert als canon in de duodecime. In de derde is het aanwenden (gedeeltelijk) van tongwerken aanvechtbaar. Het slot wilde graag extatisch zijn, maar in onze gem. concertzaal doet hier het bovenwerk abso luut niets, wanneer de zaal behoorlijk is ge vuld. Men vergete niet, dat wij niet zijn in liet „Paleis van Volksvlijt", waarvoor Cavail- lé-Cot het ontwierp en aan welke omgeving hij het nauwgezet aanpaste. Zoo Marcel Du- pré het daar had kunnen hooren! De variaties van Sweelinck over „Mein jun- ges Leben hat ein End" liggen den organist bijzonder goed; de duidelijkheid liet hier niet te wenschen. Voor wie mocht meenen, dat in dit .stuk een nieuw register werd gehoord, n.l. het claxon, kan ik ter geruststelling mee deden, dat het slechts een ongelukje was. Maar aan het feit dat in de variaties van Dupré (vijfde variatie) de spraak van het orgel eer doet denken aan lispelen dan aan gearticuleerd spreken, is de bespeler van het instrument onschuldig. Wie daarvoor aan sprakelijk is, vermag ik niet te zeggen. Ca va illé-Col zeker niet. De altzangeres Theodora Versteegh zong, behalve de Bretonsche zangen nog twee lie deren van B. v. d. Ligtenhorst Meyer, waarin tegenover den tekst van Jan Luycken de muziek gold als een hinderlijk anachronisme Met groote intelligentie gaf de zangeres de liederen weer, doch zij d<»den ons niet half zooveel als de nu volgende Kerstliederen, waarvan het eene fin bewerking van Willem Pijper) straalde cn lichtte als een diamant van liet zuiverste water. 1-Iet is een groot voorrecht voor deze machtige altstem, dat zij zich zonder falen weet in te stellen op de ruimte, die het geluid heeft te verwerken. Zoo mochten ook de luisteraars, die de balcon- plaatsen innamen, zich uiterst voldaan be tuigen. G. J. KALT. HET TOONEEL CIJSBERT JAPICX. TAKOMST NEAT? Nog nooit heb ik op een avond van Gysbert Japicx den schouwburg aan den Jansweg zoo vol gezien als Zaterdag. Hoe kon het eigen lijk ook anders, nu het de viering gold van het zevende lustrum van ons Frysk Selskip en een revue werd opgevoerd- waarover in Friesche kringen reeds weken lang gesproken was. Ik was in langen tijd niet op Gysbert Japicx ge- wcest, maar na de „iepening" door den „skriu- wcr" Broersma en het „Frysk Bloed tsjuch up" was ik er weer dadelijk thus. Ik geloof niet, dat er in één andere vereeniging te Haarlem een zoo gemoedlijkc, waarlijk vriend schappelijke geest heerscht als bij Gysbert Japicx. Het is als een groot familiefestijn,- waar een ieder met herinneringen van zijn jeugd komt en allen zich voelen als in „eigen kring". Gysbert Japicx had zijn 35-jarig beslaan moeilijk glorieuser kunnen vieren dan mei- een opvoering van de revue „Takomst Neat?" zooals het dat Zaterdag heeft gedaan. Dit was nu eens een voorbeeld van een voortreffe lijk revue, zooals wij er eigenlijk nooit meer één te zien krijgen. Eindelijk dan weer eens een revue met inhoud, een revue, waarin de tafreelen niet los aan elkaar hangen, maar door een vasten band logisch aan elkaar zijn verbonden. „Takomst Neat?" gaf niet alleen de geschiedenis van het selskip Gysbert Ja picx. het gaf ook en dat was meer den Frieschen geest cn de Friesche gedachte. Friesland leefde in deze revue, er klopte iets in van het oude „Heitelan en dat was het. waarom de stampvolle zaal er zoo in opging cn zichtbaar genoot-. Ja, er waren zelfs mo menten. d:o aan deze Friezen ontroering schonken, zooals h-t slottafereel van d° - ste „Utkomste" het gebed van de Friezen in het klooster na het doorbreken van de dijken, voorts dat- teere en gevoelige too- nceltjc, de herinnering aan het Ouderhuis van SJocrd in Amerika, zoo volkomen in droom stemming gehouden, en dat waarlijk voor treffelijk revue-fragment „Us Dichters Hoe uitstekend gevonden, dc bekende Friesche dichters door de Friesche maagd te doen oproepen, niet in beeld maar in het lied. Allereerst natuurlijk Gysbert Japicx zelf In het „liet" van Wobbelke. dat eeuwig jong blijft, omdat het van de liefde zingt, dan Ecltsje Halbertsma in dat oer-krachtige cn gezonde „Rólje, rólje Wctterweagcn", ge- tongen door 4 zeilers, het vroolijke drinklied - van F. G. van dor Meulen en dan dat lietsje van Waling Dijkstra, gezongen door de „melkster" dat je geheel terugvoert naar je oude land. En hoe goed was dat ook van uit voering! Wat werden sommige gedichten o.a. door een mij onbekende dame ook niet uitstekend gezegd! Ja, dat was wel voortreffelijke revue. Trou wens „Teakomst Neat?" was er vol van, van die goede revue. Hoe goed al gevonden, dat begin: het ontwaken van Friesland, de bloe men en de feeën, 'n feeëriek tooneeltje met op den achtergrond een klein Frïesch dorp, waarin zelfs de molen niet ontbrak. En dan dadelijk het meer vroolijke deel, het kam peeren van Sake en Sinten die geen. Fries maar een „Ljüwarder" is en de ontmoeting met Sibbel, de „bollenverkoopster", die een zoo groote rol in het leven van Sake zal spelen en hem weer tot echten Fries zal ma ken. Krachtig en sterk was ook het historisch tafereel „Radboud in zijn grooten strijd", met achter de coulissen het spreekkoor, dat in een steeds aanzwellend crescendo den koning bezwoer, dat zijn onderdanen vrije Friezen wilden blijven. Het tweede bedrijf was geheel aan de „Krite" gewijd. Wij zagen het plan van de oprichting geboren worden bij de heeren Dr. J. B. Schepers en J. J. Hof en Gysbert Japicx daarna groeien van wiegekind tot 35-jarig man. Wel het best geslaagd van dit deel was de doop van de Krite, een alleraardigste, geestig gevonden revue-scène, waarin Gys bert Japicx uit zijn nis naar voren treedt om bet kindje in de wieg zijn naam te schenken En zeer goed was ook het slot van het twee de bedrijf, de finale met al die blomkes en feeën en Friezinnetjes, die hulde brachten met bloemen en gezang aan de feestvierende „Krite". Ik zeide het reeds, dat er ook een diepere gedachte leefde in deze revue. Zij kwam het meest tot uiting in het slot, waarin de „Twi- vel" als een duivel verschijnt en een wig tracht te drijven tusschen de aan hun taal en stam gehechte Friezen. Uitstekend was ook dit weer van uitvoering vooral van de Twivel en de schrijver, de heer Han Tui- ninga wist met dat symbolische, ernstige tafereel een mooi en waardig slot te maken aan zijn revue, waarvoor ik hem gaarne mijn oprechte hulde breng. Gysbert Japicx heeft ons eindelijk weer eens laten zien, dat ook een revue geen onzin behoeft te zijn, dat er een diepere gedachte in kan leven en zij toch vol afwisseling, leven en kleur kan wezen. Ik zou „Takomst Neat" een voorbeeld voor de revue hebben durven noemen, wanneer het tempo wat vlugger ware genomen en de pcaizes tusschen de tafereelen althans In het eerste bedrijf wat minder lang waren geweest. Pas in de derde „Utkomste" zat er in de opvoering de vaart, welke een revue feitelijk verlangt. Het succes was zoo groot als ik het nog nooit bij Gysbert Japicx heb meegemaakt, ja het was voor Friezen die altijd in hun huitïngen min of meer gereserveerd zijn zelfs uitbundig enthousiast. Terecht bracht de voorzitter, de heer S. Mets aan het slot hulde aan den schrijver, den student Han Tuininga oovr zijn kranig werk en hij betrok in die hulde ook den leider van het „Sjongkoar", den heer Post, die het geheel met zoo'n geestdrift had geleid, zijn mede bestuursleden, de heeren S. De Jong en G. de Boer, die zoo veel hadden gedaan voor het welslagen van dezen avond en de dames Reünga en de Boer, die zich zoo verdienste lijk hadden- gemaakt bij liet instudeeren der. dansen cn. het ontwerpen der costuums. En wederonv gaven de Friezen uiting van hun dankbare erkentelijkheid in geestdriftig ap plaus. Het slot van deze „bütengewoane Gear- komste" was de huldiging van het feest vierende Selskip door bestuurders van zus terverenigingen uit Haarlem en elders. Dr, Steenhuis bood bloemen aan namens Gruno en daama volgde toespraken van de voorzit ters van het Bondsbestuur van Fryslan uit Amsterdam en Friso uit Alkmaar. Toen zakte het gordijn voor goed cn sloeg de torenklok half één. Ik liep naar huis met 'n stukje van mien Heitelan in mijn hart. Wanneer ik niet de 50 was gepasseerd, dan zou ik zeker nog gebleven zijn bij het „efternei dounsjen", om nog eenmaal mee te doen aan het „Hup, supengortenbry en ik scil dy wel kryen, hup, supengortenbry en kryen scil ik dy. J. B. SCHUIL. HARINGLOGGER GESTRAND BIJ TERSCHELLING. Zondagmorgen is een haringlogger op den „Engelsche Hoek", nabij Terschelling ge strand. De reddingboot „Brandaris" en sleepbootcn zijn ter assistentie vertrokken. De gestrande logger is de „Haralt" uit Leer (Duitschland) en is gemerkt „A. L. 19". Het schip keerde met 24 last haring van de visch- vangst terug en is Zondagmiddag te onge veer 12 uur tijdens den dikken mist aan den grond geloopen. De bemanning, bestaande uit negentien koppen, is door de reddingboot „Brandaris" van boord gehaald en aan land gezet. Het schip zit gevaarlijk en er bestaat gevaar voor breken. De sleepboot „Holland" van de firma Doeksen en Drost en de motor boot van Vlieland zijn ter assistentie aan wezig. Men zal trachten het schip heden nacht vlot te krijgen. De sleepboot „Holland" is in den loop van den avond in de haven teruggekeerd. De po gingen om de „Haralt" vlot te krijgen, heb ben geen resultaat gehad. De luiken zijn weggeslagen en het schip is vol water geloo pen. zoodat het als verloren beschouwd moet worden. DE SIBAJAK VAART WEER. Naar de Rotlerdamsche Lloyd ons mee deelt, is dc „Sibajak" die (reen aanvaring gehad heeft, Zondagmiddag van Port Soedan vertrokken. OORKONDE INGEMETSELD IN A.V.R.O.-GEBOUW. In een eenigszins plechtige bijeenkomst van het Algemeen Bestuur van de A.V.R.O. is Zaterdag in het huis Keizersgracht 107 te Amsterdam een looden bus met oorkonde, geteekend door alle bestuursleden, ingemet seld. De voorzitter der heer G. de Clercq hield een korte toespraak, waarbij hij er den na druk op legde, dat de naam van den heer Vogt, doordat deze den steen inmetselde, voor altijd aan het gebouw verbonden zou blijven. Met een zilveren troffel, door den consul van Gelderland, den heer J. C. Banz geschonken, heeft de heer Vogt den steen daarna ingemetseld. De heer Vogt vestigde in een toespraak er de aandacht op. dat de oude gevel van het huis „De Walvisch" be houden zal blijven, cn verfraaid wordt. INGEZONDEN 3HEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. □r.H.NANNING's meldt: Hoogste barometerstand 778.6 m.M. te Wee- nen. Laagste barometerstand 734.1 m.M. te Isafjord. en voorspelt: meest matigen, Z. tot Z.O. tijdelijk wellicht verder krimpenden wind; nevelig tot half bewolkt. Waarschijnlijk weinig of geen neer slag en iets kouder. Uit het Buitenland. MOOI WINTERWEER EN IETS KOUDER. Het hooge drukgebied over Centraal-Euro- pa bleef stand houden, terwijl het depressie- systeem een weinig opvulde. Het zware da- linggebied dat Zaterdag nabij Schotland ge legen was, trok N.O.-waarts af, en veroor zaakte gisteren aan de Noorsche kust zwaren storm, die thans in het Noorden nog niet ge heel tot bedaren is gekomen. Ten onzent woei het gistermorgen vrij krachtig, doch la ter op den dag is de wind als gevolg van de algemeene gradiëntsvermindering wat in kracht afgenomen. Ten Z.W. van Ierland vormde zich een secundaire uitlooper, die waarschijnlijk in Frankrijk den barometer reeds doet dalen. Ten gevolge daarvan zal de wind bij ons waarschijnlijk krimpen, zoo dat aanhouden van het mooie winterweer, doch met eenige afkoeling en kans op lichte ochtendnevels te verwachten is. De warme luchtstroom uit Z. tot Z.W. heeft in Scandi navië de vorst geheel verdreven. In Abisko is de temperatuur thans ongeveer 15 graden boven 't normale gestegen. Vorst van beteeke nis komt alleen in Zuid-Duitschland voor. Te München vroor het hedenmorgen ruim 8 graden. Op grootere hoogten is het echter buiten gewoon warm. Zoo werd bij de vliegtuigwaar nemingen te München hedenmorgen op 1200 meter een temperatuur aangetroffen van plus 14.3 graden Celcius, dat wil dus zeggen; 23 graden hooger dan op den grond. Neer slag alleen op de Britsche eilanden en Scan dinavië. Vooral in Ierland werden betrekkelijk groote hoeveelheden afgetapt. Malinhead had 19, Blacksod 17 m.M. Thermometer 19 December: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 52 F. 42 F. 49 F. Barometer Stand heden morgen 10 uur 765 m.M. (Veranderlijk) Stand van gisteren 764 m-.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. CA REL VAN HUIZEN, Opticien. Kleine Houtstraat 13 Tel. 14112. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 19 December. Bevallen 14 December; B. HeiligSlottje, z.; 16 December: C. Zieltjensvan Zeeland, d.; H. Mertens—Uitendaal, z.; C. RoodRan- sijn, d.; 17 December: M. Deen—Derks, d. Overleden 15 December; C. H. Meurs, 76 j., Gen. de Wetstraat; 16 December M. J. Keers —van Beekhoven, 64 j., Brouwersvaart. HAARLEMMERMEER. Bevallen: F. Buijs—Boer, dochter; M. Brou werTeeuwen, dochter; H. SiiterLijs, doch ter; M. C. van Schie—Vastenhout, dochter; Th. van AlphenKarei, 2 dochters (twee ling) M. C. G. Dam—v. d. Veldt, dochter; G. J. Struik—Buis, dochter; J. G. Hol—v. d. Meer, dochter; J. A. van Han ja—Beumer, dochter; H. P. den Butter—Kuipers, zoon; E. TimmerBoxman, dochter; L. C. Spaarga ren—v. d. Werve, dochter; K. W. Verwoert van der Wiel, dochter; M. E. Luijben—van der Wiel, zoon. Ondertrouwd: G. Eikelenboom en C. van Elder en. P. Baars en R. Molenaar, G. de Laat en R. Sippens. Gehuwd: B. Nieuwold en G. M. Döbken, J. van Wirdum en P. E. Wortel, A. M. Haspels en M. Speelmans. Overleden: Bastiaan Vervloed. 60 j., geh. mot M. van Klaveren. Jannigje de Man. 68 j., geh. met M. B. Benard. Jacobus de Jeu, 74 J., ongehuwd. Hendrika, 2 mnd„ dochter van A. Beerendonck en A. M. Deijkers. Theodorus Albertus, 10 dagen, zoon van H. Brouwer en J. M. Weijers. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Geboren- Th. de Meester—Wante z. A. de RuyterSalomons d. OndertrouwdG. de Hey en J. C. Karstens. UIT DE OMSTREKEN HILLECOM WIJZIGING mECAKIO-RECIITEN. Naar aanleiding van een adres van de ex peditie-onderneming W. van der Linden, stel len B. en W. den raad voor de verlaging der havenrechten die voor 1932 van kracht was, ook voor 1933 tc handhaven, omdat voor de binnenschipper^ zich nog geen gunstiger perspectieven hebben geopend. WIJZIGINGEN LEGES-VERORDENING. Het is B. en W. opgevallen, dat het aantal kostelooze huwelijksvoltrekkingen zeer is toe genomen. terwijl uit de tentoongestelde luxe on uiterlijk vertoon allerminst blijkt dat de financleele omstandigheden der betrokkenen deze kostelooze voltrekking wettigen. Nu kunnen deze kostelooze huwelijken ei ken dag der week voltrokken worden. Om hieraan een einde te maken stellen B. en W. voor de kostelooze huwelijken alleen op Maandag en Woensdag te doen voltrek ken. De Dinsdag wordt dan vastgesteld voor de eerste klasse huwelijken, waarvan de kos ten f 30 zullen bedragen, op Donderdag, Vrij dag en Zaterdag kost een huwelijk tweede klasse f 10. Huwelijk op Zondag en daar mede gelijkgestelde dagen kost voortaan f 50. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Bureau van politie: een zwart wollen wantje, een broodmes, een wollen kindermuts, een renteboekje ten name van mej. K. M. Zand bergen te Hillegom, een portemonnaie. Huisman, Molenstraat 25, een heerenrijwiel J. W. Seheffers, Pastoorslaan 22, een zwart lederen riem, J. J. Huisman, Meerdorpstraat 65, een paar grijze kinderkousjes, J. Kokkel- koorn, Ambachtstraat 11, een kip. DE WERKLOOSHEID In de afgeloopen week is de werkloosheid met groote snelheid gestegen; het aantal klom van 533 op 636, verdeeld als volgt: fa brieksarbeiders 6, boekdrukkers 2, bouwbe drijven 75; houtbewerking 5; kleeding en rei niging 1; metaalbewerkers 9; boekbinder 1; broodbakkers 2; land- en tuinbouwarbeiders 469: warenhandel 4: verkeerswezen 14; kan toorbedienden 9; losse arbeiders 49. Aan 6 aanvragen van werkgevers werd vol daan, terwijl 14 personen werden geplaatst. PERSONALIA Door B. en W. is benoemd tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur de heer W. J. Buurman BLOEMBOLLENCULTUUR Onder voorzitterschap van den heer W. Jonkheer vergaderde de afdeeling Hillegom in Hotel Sistermans. De voorzitter memoreerde het vernietigen der hyacinthen en hoopte dat het doel zal worden bereikt. Aan het overleden lid G. J. van Waveren werden waardeerende woorden gewijd. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer krijgt een subsidie van f 10. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren J. Hylkema en Adr. Goemans, tot plaatsvervan gers de heeren C. van Til, Hartman en W. Veldhuyzen van Zanten Rz. Hoewel in de vorige vergadering besloten is om deel te nemen aan de 10-jaarlijksche groote tentoonstelling aan nu stemmen op om het hoofdbestuur te adviseeren de ten toonstelling te verschuiven en in 1935 in het Krelage-huïs een binnen-tentoonstelling te organiseeren. De toestand van het vak is niet zoo rooskleurig om een groote tentoonstel ling te wettigen. De voorzitter, zelf hoofdbe stuurslid zal dit punt ter sprake brengen. Aan het afdelingsbestuur wordt opgedra gen een regeling te ontwerpen voor de con tributie van firma's met grooten exporthan- del. doch geen culturen die nu slechts de mi nimum-contributie betalen hetgeen onbillijk wordt geacht. Er zal tegen de motie-Voorhout worden gestemd omdat deze een aanval inhoudt op het Hoofdbestuur, die ongemotiveerd wordt geacht. De heer J. R. N. J. Bijl van Duyvenbode, aftredend secretaris, wordt bij acclamatie herkozen. Na verloting van eenige gebruiksvoorwer pen sloot de voorzitter met een woord van dank de geanimeerde en zeer druk bezochte vergadering. VERPLICHTE AANSLUITING WATERLEIDING. Verschillende aanschrijvingen van B. en W. aan eigenaren van huizen, nog niet aan de waterleiding aangesloten, hebben geen be vredigend resultaat opgeleverd. B. en W. beschouwen de bevordering van een goede duinwatervoorziening als een be langrijk onderdeel der volksgezondheid, ter wijl afgezien daarvan, uit een gemaakte be cijfering blijkt, dat de rentabiliteit van het bedrijf door een toeneming van het aantal aansluitingen belangrijk zal worden ver hoogd. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor te besluiten tot een verplichte aansluiting van alle woningen. ZANDVOORT ZANDVOORTSCHE HANDELS VEREENIGING De Zandvoortsche Handelsvereeniging hield een druk ^bezochte vergadering, onder leiding van den heer Brokmeier, die mede deelde dat de bezwaren van B. en W. tegen deze verloting thans waren opgeheven. De voornaamste wijziging in de Statuten betreft de aanduiding van de middelen om het door haar gestelde doel te bereiken. Het gewijzigde artikel luidt aldus: „Zij stelt zich voor dit doel te bereiken door: het elkander wederzijds waarschuwen voor de aanwezig heid en de operation van oplichters, het rich ten van adressen inzake de belangen der le den aan openbare besturen, het doen van po gingen om den handel en het winkelbedrijf te dienen en het houden van een onderling in formatie- en schuldvorderingsbureau". Een tweede belangrijke wijziging is de toe voeging van het woord: „donatrices" aan ar tikel 6, waardoor ook deze de gewone verga deringen kunnen bezoeken. De wijzigingen in statuten en huishoudelijk reglement werden tenslotte met algemeene stemmen goedge keurd. Medegedeeld werd nog, dat de verlenging van de Kon. goedkeuring was verkregen voor den tijd van 29 jaar en 11 maanden. In de kascommissie werden benoemd de heeren: Spoelder, de Leeuw en Willemse. Van de directie van het Hoogovenbcdrijf was na veel moeite toestemming verkregen, dit bedrijf te bezoeken op een Zaterdag. Besloten werd verder geen verlenging aan te vragen voor de Weldadigheidsverloting, doch deze eind December te doen afloopen. Betreffende de ventvergunning kon het be stuur medcdeelen, dat overleg was gepleegd met het college van B. en W. Van dit college had het bestuur de toezegging gekregen, dat er aan een verordening, waarin aan het ven ten paal en perk werd gesteld, gewerkt wordt. IJMU1DEN DUITSCHE VEREENIGING GESTICHT. Zaterdagavond werd in het voormalige Zeemansrust, thans Marktzicht, een vergade ring gehouden van de te IJmuiden wonende Duitschers met het doel een Duitsch-Oos- tenrijksehe vereeniging op te richten. Na een inleiding van den heer Hanecke en een daar op volgende bespreking werd uit de vergade ring een commissie, bestaande uit 6 personen benoemd om de plannen verder uit te wer ken. Besloten werd, de vereeniging neutraal te houden en niet aan politiek te doen. Twee entwintig personen gaven zich als lid op. Na afloop der vergadering bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. GEREFORMEERDE KERK. In de laatst gehouden vergadering van den kerkeraad der Gereformeerde kerk (West) werd besloten in overleg met de Commissie van Beheer, met ingang van 2 April 1933 de. collecten voor den kerkdienst af te schaffen en die te vervangen door het stelsel van vrij willige bijdragen. MARKTPRIJZEN 1 steur 197 K.G. a f 1.15 per K.G. Tarbot per K.G. f 1.501' 1.35 Griet per 50 K.G. f 30—f 15 Tongen per K.G. f 1.25f 0.45 Groote schol per 50 K.G. f 20f 19 Middelschol per 50 K.G. f 23.50—f 20 Zetschol per 50 K.G. f 25—f 23 Kleine schol per 50 K.G. f 21f 11 Schar per 50 K.G. f 18 Tongschar per 50 K.G. f 36f 35 Rog per 20 stuks f 20 Vleet per stuk f 3.50f 0.35 Pieterman en poon per 50 K.G. f 5.90 f 1.80. Groote schelvisch per 50 K.G. f 32f 24 Middelschelvisch per 50 K.G. 27.50f 16.50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22 f 10 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 11—f 4.10 Kabeljauw per 125 K.G. f 56—f 13 Gullen per 50 K.G. f 14.50—f 2.80 Leng per stuk f 1.50f 0.47 Heiybot per K.G. f 1—f 0.80 Wijting per 50 K.G. f 3.30— f 1.60 Koolvisch per stuk f 1.23f 0.10 Makreel per 50 K.G. f 19—f 17 Versche haring per kist f 7.10f 5.15 BESOMMINGEN. HC 114 335 manden f 2100 HC 231 445 manden f 3600 Henriëtte Jacoba IJm. 190 50 manden f 2700 Clasina Luther IJm. 59 455 manden f 2500 Knikker IJm. 4 175 manden f 1500 Limburgia IJm. 54 560 manden f 3100 Zwarte Zee IJm. 27 90 manden f 1500 Condor IJm. 72 55 manden f 1300 Emma IJm. 177 125 manden f 2400 HAARLEMMERMEER DE NIEUWE BRUG BIJ AALSMEER Onder leiding van den vertegenwoordiger van de firma Kloos te Kinderdijk, werd on der groote belangstelling het beweegbare bo vendek van de nieuw rol-basculebrug over de Ringvaart bij Aalsmeer op den onderbouw gelegd. Het vervoer van het gevaarte moes langs een omweg over Vreeswijk, Amsterdam, Spaarndam, Haarlem en Leeghwater plaats hebben, omdat de brug bij Gouda te nauw bleek te zijn om de breede lading van het bakvaartuig door te laten. MISLUKTE PAARDEMARKT Evenals verleden jaar, werd ook thans op de te Hoofddorp gehouden winterpaarden- markt geen enkel paard aangevoerd, terwijl ook geen kooplieden kwamen opdagen. TE WATER Terwijl Zaterdagavond een tweetal wiel rijders, de heer P. en Mej. S. op den Hoofd weg in Haarlemmermeer reed en in een druk gesprek was gewikkeld, raakten plotoseling dc sturen in elkaar verward, waardoor beiden den waterkant inschoten, met fiets en al naar beneden rolden en in het water terecht kwa men. Voorbijgangers kwamen op hun hulp geroep toesnellen en slaagden er in het tweetal uit z'n benarde positie te bevrijden. Mej. S. kon moeilijk meer loopen en bleek een beenkneuzing te hebben bekomen. Na bij een der bewoners van droge kleeren te zijn voorzien, werden beiden per auto naar hun woning ebracht, alwaar geneeskundige hulp werd ingeroepen. 461e STAATSLOTERIJ (Niefc officieel) Trekking van Maandag, 19 December 1933 t 3c klasse, le lijst IIQQGE PRIJZEN 19370 f 1500.—. 0677 f ïoor 5127 14609 f400. 4399 17546 f200 2078 4202 5547 6171 10017 18421: f 100.- Prijzen van f 45 56 159 190 229 383 414 528 562 579 621 622 781 798 849 944 966 1034 1052 1087 1110 1126 1244 1284 1287 1333 1336 1389 1393 1426 1465 1515 1524 1532 1581 1617 1668 1674 1873 1876 1884 1904 1906 1972 2209 2223 2225 2230 2235 2239 2288 2340 2360 2377 2414 2455 2490 2513 2517 2632 2705 2713 2798 2803 2831 2923 2930 2959 3001 3136 3148 3187 3207 3299 3343 3393 3476 3433 3492 3557 3625 3794 3842 3854 3958 4024 4060 4221 4277 4306 4385 4415 4473 4483 4543 4611 4665 4704 4717 4739 4825 4916 5012 5031 5118 5142 5189 5213 5283 5303 5358 5391 5464 5503 5509 5564 5622 5667 5721 5735 5837 6010 6036 6061 6072 6118 6143 6182 6207 6236 6344 6351 6387 6412 6430 6593 6626 6642 6678 6684 6706 6733 6751 6783 6357 6925 6992 7010 7050 7063 7066 7093 7122 7145 7162 7175 7195 7233 7244 7324 7335 7350 7393 7439 7541 7613 7666 7768 7779 7898 7093 8064 8066 3075 8116 8154 8166 8169 8189 8303 8385 8436 8444 8507 8538 8549 8561 8566 8578 8705 8714 8723 8733 8744 8789 8812 8924 8973 8994 9089 9099 9153 9225 9272 9314 9391 9413 9414 9178 9493 9504 0517 9571 9667 9725 9756 9793 9803 9898 9995 10035 10086 10099 10114 10202 10248 10293 0327 10373 10377 10379 10389 10399 10528 10568 10617 10621 10734 10737 10755 10784 10801 10813 10825 10948 11040 11201 11225 11331 11376 11405 11439 11541 11542 11560 11593 11598 11623 11677 11762 11781 11859 11864 11885 J1909 11930 11949 11965 11980 12011 12024 12051 12138 12285 12291 12301 12306 12316 12343 12354 12448 12464 12484 12530 12558 12560 12569 12580 12591 12616 12658 12664 12771 12889 12915 12936 12940 12984 12987 13011 13016 13145 13172 13291 13301 13316 13335 13413 13417 13577 13582 13643 13645 13672 13690 13740 13764 13825 13849 13935 13936 13973 13981 13984 14009 14030 14061 14062 14115 14121 14191 14312 14314 14395 14399 14409 14464 14498 14513 14520 14522 14641 14675 14697 14740 14819 14857 14879 14888 14893 14967 14988 14994 15130 15170 15174 15193 15197 15199 15250 15265 15276 15325 15366 15520 15618 15636 15668 15716 15959 15968 16012 16018 16097 10171 16190 16265 16305 16332 16350 16361 16457 16535 16565 16595 16597 16628 16633 16634 16638 16835 16843 16844 16910 16949 17008 17045 17085 17103 17105 17150 17186 17233 17236 17240 17315 17375 17410 17440 17634 17638 17648 17707 17713 17718 17720 17721 17736 17750 17797 17804 17829 17860 17916 17932 17970 17984 17996 18013 18066 18083 18150 18172 18378 18389 18416 18758 18766 18824 18882 18919 18949 19057 19074 19080 19097 19223 19277 19303 19390 19400 19423 19439 19489 19491 19494 19507 1S544 19569 19649 19757 19853 19854 20061 20072 20080 20189 20214 20263 20307 20381 20395 20409 20442 20471 20545 20553 20560 20564 20589 20600 20613 206oo 20659 20680 20719 20785 20817 20950 De Heer en Mevrouw KIKKERS—PROOT geven niet leedwezen kennis van de geboorte van een levenloozcn Zoon. Heemstede, IS December 1932 Dc Heer en Mevrouw KAPTEYNSCHItöDER geven met vreugde kennis van do geboorte van hun Dochter MIMI Haarlem, 17 December 1932 KnartCU worden uiet verzonden Verloofd: TINY BRUIN •TOII.WX KEUXE Haarlem, Jasmijnstraat 4 Heemstede Jac. v. Ruijsdaollaan 7,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 2