Toen het volle maan was. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 19 DECEMBER 1932 IJMUIDEN KE R ST WIJDING SA VONDEN. lil de Bethlehemkerk zal a.s. Vrijdagavond een Kerstwij dingsavond gehouden worden. Het jeugdkerkkoor zal eenige liederen en een cantate zingen. A.s. Zaterdagavond orgelbespeling in de Nieuwe Kerk door den heer J. Falk. CONCERT IJMUIDEN'S JAZZORKEST. Het feit, dat ter plaatse tegelijkertijd een andere vereeniging een concert gaf, was wel licht een der redenen, dat de zaal Flora, al waar het kortelings opgerichte IJmuiden's Jazz-orkest zich Zaterdagavond aan het pu bliek kwam voorstellen, zoo slecht bezet was. Iets wat voor de ijverig werkende leden van dit ensemble, hetwelk geheel uit werklooze musici bestaat, zeer zeker te betreuren valt. De heeren maken een tournee op kleine schaal door onze gemeente en zullen a.s. Dinsdagavond in de kleine zaal van het Tha lia-Theater optreden. Daarna staat nog een uitvoering in hotel ..De Weyman" te Sant poort. te wachten en Zondagavond een con cert in „Bloemoord" in Velsen-Noord op het programma. Het orkest, bestaande uit violist, pistonnist, trombone, klarinet, fluit, saxophoon, harmo nica, piano en slagwerk, maakte in de zelf uitgedachte entourage van orkestpodium en bekleede lessenaars 'n aardig effect. Een zeer gevarieerd programma werd uitgevoerd, waar bij voor liefhebbers der lichte muze te kust en te keur was. Populaire tango's, slepende walsen en frissche marschen wisselden elkan der af. De heer Leo van Norden fungeerde voor refreinzanger, een duo harmonicaisten speelde zoet-vloeiende melodieën, de heer Mar tineau leidde het geheel met vaardige hand, het publiek was week gestemd en gul met applaus, kortom alle factoren waren aan wezig ten einde den avond goed te doen sla gen. behalve.een volle zaal. We hopen van harte, dat de belangstelling grooter moge worden! Het nog slechts korte bestaan van IJmuiden's Jazz Orkest is wel licht mede de oorzaak, dat het: onbekend maakt onbemind, ons hierbij in de gedach ten komt. Het ijverig werken van het en semble zal deze onbekendheid wel spoedig doen verdwijnen. Dit en het onderling over leg der vereenigingen, wat de datum van een te geven concert aangaat, kan ook wat de financieele zijde betreft, slechts van gunsti- gen invloed zijn. W. CONCERT „KUNST NA ARBEID". Het eerste donateursconcert, dat de Har- monie-vereeniging „Kunst na Arbeid", on der leiding van haar directeur, den heer M. Kley, 1,1. Zaterdagavond in de concertzaal-' van „Het wapen van Velsen" gaf. 'vermeldde een zwaar programma, met uitsluitend num mers. welke voor de eerste maal op het re pertoire genomen waren. De Einzug der Gaste auf der Wartburg. Vlessings Ouverture Symphonique, Suite Bal let van Popy, Faustfantaisie en o.m. de ouver ture Orpheus in der Unterwelt zijn ieder op zichzelf reeds nummers, waar een geweldige dosis studie voor noodig is, ten einde tot een gave uitvoering te komen. Dat Kunst na Arbeid ditmaal nog niet dat gene gegeven heeft, wat directeur Kley er wel uit had willen halen, is dan ook wel uit sluitend op rekening van het totaal nieuwe repertoire te schrijven. Door omstandighe den konden we slechts het eerste gedeelte van de uitvoering beluisteren, waar een vlotte en gave vertolking van de Ouverture Symphonique van Vlessing een vooraan staande plaats innam. Na het werk een twee tal jaren geleden van het corps gehoord te hebben, kenden we het niet meer terug, zoo heeft directeur Kley aan de vernieuwing van het ensemble gewerkt. De lastige fuga werd vlot en rhytmisch zeer juist gespeeld, terwijl de geheele weergave van een echt-Viessing- sche visie was. In al de gespeelde nummers viel op te mer ken. hoe het hooge koper aan klank gewon nen had. waarbij de kleur van het hout nog wat ijl afsteekt, ook al is dit register bedui dend beter dan het geweest is. De bekende werkkracht van den leider stond er ons borg voor. dat aan de nuanceering weer de zoo noodige zorg besteed was geworden, zoodat de Suite Ballet van Popy, alhoewel ik het gaarne ietwat Franscher, luchtiger gehoord zou hebben, tot een succesnummer werd. Dit was met de Faustfantaisie echter nog niet het geval, daar deze een serieuse retouche nog wel zou kunnen velen. Vele blazers ver warden de voorteekening aan den sleutel nog al eens, iets wat met scherper aandacht te ondervangen is. Het feit, dat te IJmuiden-Oost twee orkes ten tegelijkertijd een concert gaven (is hier nu geën onderling overleg mogelijk?) was wellicht een voorname reden, dat de zaal slechts matig bezet was. Het aandachtig luistex-end publiek vei-goedde echter kwalita tief aan applaus, wat het kwantitatief tekort kwam. Dat het den eminenten leider, wien we een woord van lof voor zijn knappe directie niet willen onthouden, ernst is met zijn corps, bewijst wel zijn keuze van het uitgevoerde programma, dat wanneer het eenmaal door „Kunst na Arbeid" in z'n geheel beheerscht zal worden, nummers bevat, waarmede het ensemble een uitstekend figuur slaat. Voorzitter Ebbeling, wien het openings woord van dezen avond was toevertrouwd, hield in de pauze tijdens de gebruikelijke ver loting op Amerikaanschen leest, een propa- ganda-rede teneinde leden en donateurs te winnen. W. DE BELGISCHE CONTINGENTEERING Een warboel, waaraan geen einde schijnt te zullen komen. Verleden week werd er nogmaals in het Ministerie van Zeewezen een vergadering be legd tusschen al de belanghebbenden bij de Belgische contingenteei'ing. Na drie uur dis cussie en het voor- en nadeel bespi'oken te hebben van dc wijze, waarop de contingen- teering wordt geleid, moest men ten slotte overgaan tot het stichten van een sub-com missie, waarvan een vischhandelaar van Brussel, Antwerpen en Oostende, een ï'eeder van de motoren en stoomvaartuigen, twee facteurs en drie afgevaardigden van het Mi nisterie deel zouden uitmaken. Heden werd voor die commissie een ver gadering belegd met de volgende dagorde: 1. Mag er een vergunning toegekend wor den aan de firma's, die vóór het jaar 1931 invoerden en hun werkzaamheden terug willen hernemen? 2. Mogen er vergunningen toegekend wor den voor een gansch jaar aan de firma's, die slechts gedurende een gedeelte van het jaar ingevoerd hebben? 3. Moet de onbeperkte invoer van zoetwa- tërvisch blijven voortduren? (Deze vraag moet opgelost worden, daar vastgesteld wordt, dat de invoer van de hoeveelheid zoet watervisch sedert het bestaan van de con- tingenteering iheer dan twintig maal ver groot is. Of wel is er bedrog op groote schaal!) 4. Moet de onbeperkte invoer van visch, die onze stoombooten weinig aanvoeren, blijven voortbestaan? (Er werd o.a. vastgesteld, dat de invoer van heilbot geweldig is toegeno men en dus schade berokkent aan het ver bruik van andere soorten). 5. Ware het niet voordeeliger om de con trole te vergemakkelijken op al de verboden vischsoorten een maat in te voex-en, waaraan moet voldaan worden bij den invoer van visch (40 c.M.) Volgende week zulleln we het resultaat rne- dedeelen, dat deze belangi'ijke vergadei'ing opgeleverd heeft (De Visscherij Courant). LEGER DES HEILS Hedenavond half acht wordt in het Leger des Heils een tentoonstelling gehouden van goederen, vervaardigd door de korpscadetten, waarvan de opbrengst zal dienen voor het aanschaff envan bloemenmandjes, die voor het Kerstfeest bij zieken worden bezorgd. De door het Leger des Heils gehouden Kerstcollecte, voor het uitdeelen aan bc- hoeftigen hier ter plaatse, heeft opgebracht f 384.42. OP DE VOORDRACHT Drs. D. J. van Dijk. assistent van de direc tie van het Staatsvisschershavenbedrijf. is geplaatst als no. 3 op de voordi'acht voor de vacante betrekking 'van secx-etaris van de Kamer van Kophandel te Meppel. Er waren voor deze betrekking meer dan 500 sollici tanten DE VISCIIAANVOER IN ABERDEEN. Gedurende de week, eindigende 3 Decem ber bedroeg de vischaanvoer in Aberdeen 60 ton van de IJszee, 20 ton van IJsland. 80 ton van Fai-oe. 220 ton van Shetland, 110 ton van Orkney, 160 ton van de Westkust en 600 ton van de Oostkust. WINTERLEZING. Maandagavond zal vanwege de vereeniging van Vrijz. hervormden in het gebouw aan den Groeneweg de derde winterlezing worden ge houden. Als spreker hoopt dan op te treden prof. C. van MaurikBroekhoven uit Breda met het onderwerp: Pessimisme, Optimisme. Geloof. VREDESGROEP IJMUIDEN. Naar wij vernemen wordt door de Plaatse lijke Vredesgroep IJmuiden op Dinsdag 20 December a.s. een px-opaganda-avond gehou den in het Wapen van Velsen aan den Sta tionsweg alhier waar als spreker zal optre den de heer Jo de Haas met het onderwerp: „Het uitvaagsel der Menschlieid". KERSTFEESTVIERINGEN. Evenals andere jaren zullen ook dit jaar weer verschillende Kerstfeestvieringen ge houden worden. De kinderkerk te IJmuiden- Oost zal a.s. Vrijdagmiddag bij den verlich ten Kerstboom het feest vieren in de turn zaal van de Julianaschool, 's middags half drie voor de kleinere en half zeven voor de grootere kinderen. Ouders eix belangstellen den hebben toegang. In de consistoi-ie van de Hei-vormde kerk, Kalverstraat viert Dondèrdagavond in intie- men kring de Meisjesvereeniging Kerstfeest. De Evangelisatiecommissie zal het feest her denken met een liturgischen dienst in de Hervormde kei'k Kalverstraat op Zondag avond len Kerstdag 's avonds 5.30 uur. Deze dienst wordt opgeluisterd door het kwartet van den heer Wiersma en orgelspel en zang. Het Léger des Heils hoopt behalve een reeks bijzondere bijeenkomsten enz. Dinsdag 27 December aan een aantal ai-me kinderen een prettig feest bij den Kerstboom te geven. De Kinderkerk te IJmuiden zal eveneens op Dinsdag 27 December feest vieren in het gebouw voor Christelijke belangen. Wegens het groot aantal kinderen, zal het in twee gi-oepen woi"den gehouden. Voor de kleinen vindt dit plaats 's middags 3 uur en voor de grooten 's avonds 7 uur. KERSTGESCHENKEN Men schrijft ons: Kerstfeest, het feest van licht en vrede Is in aantocht. Maar in menig gezin in onze gemeente zal geen vrede en vreugde zijn. Wij hebben hier voor ons liggen een stapel brieven gericht aan den kapitein van het Leger des Heils met het verzoek om verstrek king van voeding en kleeding. In vele brieven komt het grootste leed tot uiting. Het Leger wilde doen, wat het kon. Druk is hier voor gecollecteerd, maar wil men, gezien wat men zich heeft voorgesteld, dw.z. geen over bodige weelde 'artikelen, maar voor de Kerst dagen een pakket hoogst noodige levens middelen, dan heeft men bij lange nog niet genoeg. De collectes heeft f 384.42 opgebi-acht. Om echter aan alle in aanmerking komen de aanvragen te voldoen dan is er ongeveer f 800 noodig. Wij kunnen echter ïnpdedeelen dat de uit reiking der Kerstpakketten geschiedt in over leg met de kerkelijke en burgerlijke autoi-i- teiten der gemeente, ter voorkoming dat som mige gezinnen dubbel krijgen en andere niets. UITVOERING „LOBBEBTOS". De tooneeelclub „Lobebtos" onderafdeeling vaix het rayon Kennemerland van dexx Cent. Bond v. P. T. T. gaf voor een flink gevulde zaal van „Het Wapen van Velsen" Zondag avond een uitvoering, waarbij een vroolijk spel in drie bedrijven, In den Mist, ten tooneele gevoerd werd. De door het duo Reek en Keizer ten beste gegeven kwinkslagen verwekten bij het goed- lachsche publiek natuurlijk wederom veel hilariteit en gul applaus. De voorzitter van Lobbebtos, de heer D. Keizer, heeft in zijn welkomstwoord tevens de Haarlemsche gasten, afgevaax-digden der zustex-vereeniging „Postaal Genoegen" be groet. Het openingslied, gezongen door 8 Lobeb- tosgirls moest vanwege het inslaand succes gebisseerd worden. Verder verleende een bekwaam Xylofenist nog zijn medewerking aaxx het gevai'ieerde programma. De entre-acte en balmuziek werd evenals altijd, door kapelmeester Jo Krab en zijn boys keurig verzorgd, zoodat Lobebtos met deze opvoering veel succes oogstte. Alléén: men vergete het motto Excelsior" niet! W. HET NOORSCHE IJS. ACTIE DER ARBEIDERS AAN DE IJSFABRIEKEN. Nu door den invoer van Noorsch natuurijs aan verschillende ijsfabrieken arbeiders om slagen zijn, wegens vermindering der pro ductie hebben de arbeidex-s aan de ijsfabric- ken een actie op touw gezet. Nu de IJ mui- der ijsfabrikanten zelf ook Noorsch ijs gaan importeereix. ziet het er voor de toe komst niet gunstig uit voor deze groep. Men wil dan ook pogen om van de regeering eeix invoerverbod tegen het Noorsche ijs te ver krijgen. opdat niet een groot aaxxtal arbei ders zonder werk komt. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Maandag 19 December 1932 in radiotelegi-afische verbin ding met het kusïstation Schcvcningcn Radio Chr. Huvgens, Colombia, Flandx-ia, Indrapoera Joh. de Witt, Joh. van Oldenbarnevelt. Kota Agoeng, Kota Pinang. Marn. v. St. Aldegonde Oranje Nassau, Poelau Tello. Poeloe Laut. Sibajak, Simon Bolivar, Van Spilbergen, Statendam, Tasman, Veendam. DE VISCniNVOER IN BELGIë Dat de ixxvoer van visch in België ondanks de contingenteering nog zeer aanzienlijk is mag blijken uit de volgende cijfers, waarbij ter vergelijking zijn geplaatst de cijfers van hetzelfde tijdvak van verleden jaar Augustus: 1931 1932 Landen: K.G. K.G. Duitschland 76500 80600 Denemarken 129100 158000 Noorwegen 11800 7G900 Frankrijk 64500 59900 Nederland 859600 764700 Engeland 217800 289500 Andere landen 11700 September Landen: Duitschland Denemarken Noorwegen Frankrijk Nedexdand Engeland Andere landen October Landen: Duitschland Denemarken Noorwegen Frankrijk Nederland Engeland Andere landen 1359300 1434400 1931 1932 K.G. K.G. 109600 98000 97700 131000 43000 29800 66500 13000 989700 708300 182200 188100 700 1488900 1163900 1931 1932 K.G. K.G. 91900 78010 69500 71500 47600 34500 44700 30500 975400 1061000 263900 196500 30000 Totaal 1493000 1502000 De omzet in de vischmïjn te Oostende be droeg in deze maanden resp. 1.567.095 K.G. (v. j. 1.050.064 K.G.). 1.423 360 KG. (V. j. 1.529.372 K.G.) en 1.778.725 K.G. (v. j. 1.397.347 K.G.) IJMUIDEN'S BLOEI In de gehouden bestuursvergadering der vereeniging IJmuiden's Bloei werd medcdec- ling gedaan van een schrijven van het be stuur der kampeex-vereeniging „Ons Buiten" te Amstei-danx. De onderhandelingen inzake het schrijven van een kampeerterrein alhier waren zoover gevorderd, door de bemiddeling van IJmuiden's Bloei en het gemeentebestuur dat zeer vermoedelijk voor bovengenoemde vereeniging een terrein zal worden verkre gen rechts van het gemeentelijk kampeerter rein. indien van het Rijk medewerking wordt verkregen. De begrooting voor het jaar 1933 werd be handeld en zal ter vaststelling aan dc bin nenkort te houden algemeene vergadering worden aangeboden. In het bestuur zijn aan de beurt van aftreding de heeren G. D. Boer lage te Velsen, Ir. G. A. Kessler, K. T. Tuso- nius, B. G. Schuitenmaker, pastoor L. Rinkel en Ir. F. Thiel, Laatstgenoemde heeft be richt gezonden geen nieuwe candidatuur te kunnen aanvaarden. Besloten werd de algemeene ledcnvex-gadc- ring te houden op Donderdag 19 Januari in Hotel No. Eén. SANTPOORT DE LICHTHOEVE. Van De Lichthoeve ontvangen we een aar- digen Kex-stgroet 1932 in den vorm van een handig zakkalendertje. Op de vooxpagina prijkt het portret van een der vele kleinen, die op „De Lichthoeve' 'ccn liefderijk tehuis hebben gevonden en met daax-onder de op het werk van Zuster Kuyck en de haren zoo toepasselijke bijbelwoorden- „De Liefde is de meeste". VELSEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Gedui'ende dc week van 4 tot en met 10 December deden zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphthe- ritis voor. LUSTRUM-AVOND V. II B. S. V. Zaterdagavond vierde de Velser H.B.S. Ver eeniging in Hotel „De Prins" haar tweede lustrum met een feestavond, waarbij opge voerd werd „Pietje en Agnietje of de doos van Pandox-a van Onno Zwier van Haaren, den Frieschen edelman welke dit stuk naar aan leiding van het 200-jarig bestaan der Unie van Utrecht in 1779 schreef. De voorzitter, de heer W. Blaauboer. open de den avond met een kort woord, waarin hij verschillende feiten uit het 10-jarig bestaan der vereeniging memoreerde en onder meer mededeelde, dat vorig jaar het ledental met 200 pet. en dit jaar nog met 25 pet. was toe genomen. Dat de V.H.B.S.V. zulk een vooruitgang ten volle waard is. bleek thans ook weer duide lijk. want dc opvoering van bovengenoemd tooneelwerk verdiende niets dan lof. Er werd zeer verdienstelijk gespeeld, terwijl costumes en grimccring buitengewoon fraai en goed verzorgd waren: overal kon men de artis tieke leiding van den regisseur, den heer C. P. Smit, bemerken. Wat het stuk zelf betreft, kunnen we hier over wegens plaatsgebrek niet in al te uit voerige détails treden, maar willexx slechts mcdedeelen, dat de strekking er van hierin •lag. dat het 't als 't ware „overbeschaafde" Nederlandsche volk uit den Rococo-tijd we derom tot de eendracht en den eenvoud der stoere 16de en 17e eeuwsche Hollanders moest terugbrengen. Het was een prijzenswaardig idee van de V.H.BS.V. een dergelijk werk, dat in tegen stelling met zoo vele oude tooneelspelen. zeer goed opvoerbaar bleek te zijn, in studie te nemen. De „Rythm Stompers" zorgden voor aan gename dansmuziek, terwijl de school-band, de ..Collegians" dezen avond debuteerde en uitstekend cntre-acte-muziek uitvoerde. DRIEHUIS TEGEN BELASTINGVERHOOGING. Door het bestuur der Vereeniging van be woners in dc buurtschap Driehuis is een cix*- culaire aan dc bewoners van Driehuis ge zonden. in verband met het aan den raad te zenden adres tegen belastingverhooging en voor belastingverlaging. Aan 9 adressen in verschillende straten is het adres ter teckening gelegd. BEVERWIJK BUITEN VERVOLGING GESTELD Naar wij vernemen, is het raadslid J. E. te gen wien onlangs proces-verbaal werd opge maakt wegens het onrechtmatig trekken van steun hij zou door hem ontvangen pre sentiegelden voor het bijwonen van de x-aads- vergaderingen bij Maatschappelijk Hulpbe toon niet hebben verantwoord door do Haarlemsche Justitie buiten vervolging' ge steld. DIEFSTAL VAN EEN FIETS Op de Grocntenmarkt werd dezer dagen een bakfiets verhandeld door een koopman uit I-Iaarlcm. Men werd het blijkbaar 'over den prijs eens, maar toen de koop zou wor den gesloten, informeerde de koopcr of dc zaak wei eerlijk was. Ter overtuiging daar van noodigde dc verkooper hem uit zich daarvan op het politicbureau te overtuigen. De koopcr gal' aan deze uitnoodiging ge hoor en beiden verschenen op het politie bureau. Toen do politie zich telefonisch met haar Haarlemsche collega's in verbinding stelde, bleek de opgegeven naam, zoomin als het adres juist te zijn. De Haarlemsche politie strekte haar onder zoek inmiddels verder uit en al spoedig bleek, dat de verkooper de bakfiets des morgens te Haarlem had gehuurd en het voertuig te Be verwijk van de hand wilde doen. Tegen den verkooper C. H. genaamd en wonende te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de bakfiets In beslag werd genomen. KEN NEMER ORKEST VEREENIGING In de vergadering van de Kcnncmcr Or kest Vereeniging is besloten in dc maand Januari in het Kennemer Theater een con cert te geven in samenwerking met het Be- verwijksch Gemengd Zangkoor. Van beide vereenigingen is de heer Louis Stiens diri gent. Verder werd het bestuur van de K. O. V. uitgebreid door de verkiezing van dc heeren J. Heynis en A. Schaap. FEUILLETON Naar het Engelscli van JEFFERY FARNOL. 5) Eellew voelde den greep van de kleine hand in de zijne vaster worden, toen de jon gen antwoordde: „Ik ben aan het wandelen met ooxh Por, meneer Cassilis". „Met wien?" vroeg de heer Cassilis scherp. „Met zijn oom Por. meneer", antwoordde Bellew. „Èen betrouwbaar pei'soon en ge heel tot uw dienst". De heer Cassilis staai-de hem aan, zijn hand streek zenuwachtig over zijn ?wart snorretje en hij nam hem op van zijn stoffige schoe nen tot zijn stoffigen hoed en van zijn stof- figen hoed tot- zijn stoffige schoenen. „Oom?" vroeg hij achterdochtig. „Por!" knikte Bellew. „Ik wist niet", begon Cassilis, „dat e dat George" zoo gelukkig was „Doopnaam: George", vervolgde Bellew. „laatste woonplaatsen New-York, Newport en andere gehuchten in Amerika U.S.A., te genwoordig te Nergenshuizen". „Zoo!" zei de heer Cassilis. en zijn oogen schenen nog een beetje dichter bij elkaar te komen. ..Een Amerikaansche oom? Ik wist zelfs niet dat er nog familie in Amerika was". „Het is een prettige gedachte", vei-volgde Bellew xnet een vriendelijken glimlach, „dat we eiken dag iets nieuws te weten kunnen komen dat we nooit weten wat de dag van morgen ons nog bi-engen kan; wie zegt dat u morgen of oveimogen ook niet door een neefje of nichtje ontdekt wordt. Ik wensch u goeden avond, meneer. Kom neef! De avond begint te vallen en ik word moe. Laten we verder gaan Excelsior!" De wangen des heeren Cassilis wei-den plotseling rood. Hij draaide miniatuurpuntjes aan zijn snorretje en wilde blijkbaar iets ernstigs in het midden brengen; maar hij scheen zich te bedenken, grijnslachte, wend de zijn paard om, gaf het dier de sporen en galoppeerde terug in een wolk van stof. „Zag je zijn tanden, oom Por?" „Ja!" „Hij lacht altijd zoo leelijk als hij vreese- lijk hoos is", zei de kleine Por. terwijl de hoefslag in de verte wegstierf. „Waarom zou hij teruggegaan zijn?" „Ik denk. Por, om je tante te waarschuwen dat we er aan komen". De kleine Por zuchtte; zijn voeten gingen niet- vlug meer. „Ben je moe. Por?" ,J£en beetje, maar dat is niet erg. 't Is er ger, dat er een dag voorbij is zonder dat ik wat gevonden heb". „Kom, moi-gen komt er weer een dag". „Ja, dat is waar. Morgen komt er weer een dag, en danik heb toch al iets gevon denjou! oom Por!" „Zeker, dat heb je. en een oom is altijd be ter dan heelemaal niks zelfs al zit ie dik onder de stof en ziet er uit als een boef. Je vindt niet eiken dag van je leven zoo maar een oom, om den drommel niet". „En je bent zoo'n leuke vent en zoo groot", zei de kleine Por met ee"n blik vol oprechte bewondering. Hij scheen uit de constatcering van dit feit troost te putten, want hij zette alle over peinzingen van zich af en stapte weer man moedig verder. Zij verlieten den grintweg en hij voerde Bellew langs allerlei kronkelende paadjes, over bruggetjes en hekken, langs weilanden en korenvelden, tot ze eindelijk in een boom gaard belandden. Zulk een boomgaard als je alleen maar in Kent kunt vinden waar gi-oote. stronkige appelboomen hun lange, kronkelige' takken uitbreiden, beladen met roodwangige vx-uchten, waar statige pei-eboo- men hun zwaar beladen armen wel omlaag buigen moeten, waar perziken en abrikozen aLs goud schijnen tegen een ouden brokkeli- gen muui-, die den boomgaard omgeeft, en wiens steenen rozerood kleuren tusschen het gebladerte; waar de lucht bezwangerd is met geuren van zongestoofd fruit en thijm en sa- iie en marjolein: en waar de lijsters, die bru tale. zwarte roovers, den heelen dag door zingen, als ze niet bezig zijn met een geurige peer of een lekkere perzik. Midden in den boomgaard hielden ze stil. en de kleine Por legde zijn hand op den ru wen .stam van een ouden, grijzen appelboom. .X>it is mijn boom", zei hij. „mijn eigen boom. omdat hij zoo groot i.s en zoo vreese- lijk oud. Adam zegt. dat hij dc oudste boom van den boogaard is. Ik noem 'm koning Ar thur. omdat hij zoo groot en sterk is en al de andere boomen zijn zijn ridders, begrijp je?" Maar Bellew lette niet op kor.ir.g Arthur, want zijn aandacht werd in beslag genomen door iemand, die r.aar hen toekwam door den boomgaard en die zeker zoo slank en bevallig en trotsch en schoon was als Enid of Gui- nevera, al droeg ze maar een eenvoudige blauwe japon en een zonnehoed. Ja. terwijl hij stond te kijken, kwam Bellew tot de over tuiging, dat zij. die daar zonder hen nog te zien op her. toe kwam. in den rooden avond gloed. mooier en statiger en lieflijker was dan één van de schoone vrouwen van koning Ar thur's hof of van welk hof ook. Maar nu bemerkte de jongen, dat- zijn vriend niet luisterde. Hij keek op. voigde zijn blik en uitte een korten, blijden kreet-. Daar na sprong hij van achter den breeder, stam van koning Arthur te voorschijn en liep naar het jonge meisje toe. Toen hij haar bereikte, viel zij op haar knieën, sloeg haar armen om hem heen, drukte hem tegen zich aan. en beknorde en kuste hem. schreiend en lachend tegelijk. Ten gevolge' waarvan Bellew die nog steeds onopgemerkt in de schaduw van ko ning Arthur stond, en die opmerkzaam het ti'otsche hoofd met de lange krullen (want de zonnehoed was naar achteren gegleden) en de snelle, teedere liefkozingen der slanke, bruine handen gadesloeg en luisterde naar den warmen klank van die lage. zachte stem. eensklaps een vreemde gewaarwording van vereenzaming had en van niet op zijn plaats te zijn. Hij voelde zich ruw en grof en keek onwillekeurig naar zijn vuile handen en schoenen en stoffige kleeren in 't kort: voelde zich zooals elk ander gewoon mcnsche lijk wezen zich voelen zou, dat zoo maar in Arcadic kwam binnen vallen. En daarom keerde hij zich stilletjes om en sloop weg. „Ja zie je. tante, ik ben op reis gegaan om schatten te zoeken voor je", legde kleine Por uit. „En ik heb al vrecselljk gezocht van daag, maar nog niets gevonden zie je 'z gaat „Lieve flinke jongen!" zei Anthea cn wilde hem opnieuw in haar armen nemen, maar hij nikte zich los. „Wacht effe, tante Thea", zei hij opgewon den. „Want ik heb wel iets gevonden. Op 't eind. toen ik al bedroefd begon te worden. Toen vond ik oom Por oxider eer. heg, zie je!" „Oom Por" Anthea schrok. „O! dat moet de man zijn, waarover meneer Cassilis sprak." „En toen heb ik hem maar meegebracht' vervolgde de kleine Por. „Hij .staat daar!" en hij wees met een triomfantelijken blik naar koning Arthur. Anthea keek en zag een langen man met- een stoffigen, verfomfaaiden hoed, die snel wegliep. „O, wacht toch!" riep ze. opstaand, nam kleine Por's hand in de hare en liep Bellew achterna. „Ik ben u zoo dankbaar", riep ze hem toe. „dat u mijn neefje hebt tenxggebracht. Als u naar de keuken wilt gaan zal ik u een goed bord eten laten geven en als u werk zoekt, dan ik „Dat is erg vriendelijk van u", zei Bellew zich omkcerend en zijn hoed afnemend. „O neemt u me niet kwalijk", zei Anthea verlegen. Nu hun oogen elkaar ontmoetten, leek het Bellew of hij zijn heele leven geleefd had in afwachting van dit moment. Maar terwijl hij naar haar keek zag hij. dat zij bloosde en dat haar donkere oogen treurig werden. „Vergeef mij mijn domheid", hernam ze. „Ik ik dacht mijnheer Cassilis vertelde me dat „Ik een stoffige, hongerig uitziende kerel was?" zei Bellew. „Dan had hij groot gelijk. De stof kunt u met uw eigen oogen zien. cn de honger is niet minder reëel, geloof me. En wat werk aangaat, om u dc waarheid tc zeggen. Uchaamsarbeid is eigenlijk juist wat ik zoek. „Maar zei Anthea cn zweeg en tikte ze nuwachtig met haar voet op het gras en draaide het lint van haar hoed om haar vin ger en bloosde weer. ..Maar u u is „Mijn oom Por", riep de kleine Por. „En hij is mee hierheen gekomen omdat we samen schatten gaan zoeken en omdat hij op het ooger.blik geen huis heeft, want zijn huis is ver hier vandaan over de blauwe golven zie je Dus hij mag hier blijven, hè tante Thea?" „Maar George begon ze. Bellew kwam haar té hulp. „Hè ja. juffrouw Anthea." zei hij op zijn kalme, gemakkelijke manier. „Mijn naam Ls Bellew. Ik ben Amerikaan en heb hier in Engeland geen vrienden of familie en heb niets anders te doen dan de wegeh van den wind te volgen. Om u de waarheid te zeg gen; ik ben wat je noemt: een eenzaam mensch of liever, dat was ik totdat ik mijn neef Por hier ontmoette. Van dat oogenblik af heb ik mij zelf afgevraagd of er e een piaatsjc voor mij zou te vinden zijn op Dapplemere". (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7