De contingenteerings- maatregelen. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 20 DECEMBER 1932 I ARROND.-RECHTBANK. DE INTERNATIONALE OPLICH TINGSZAAK VIER EN EEN HALF JAAR GEëlSCHT. ALGEM. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Vervolg algemeene vergadering. SANEERINGSPLAN VAN HET HOOFD BESTUUR BIJ DE REGEERING INGEDIEND. Aan liet begin der vergadering van Maan- dag bracht de voorzitter hulde aan de nage dachtenis. van de leden, die door den dood aan de vcreeniging zijn ontvallen, o.a. wijlen de heeren H. Burger Mzn.; oud-hoofdbestuurs lid en L. van Leeuwen Sr. Tot leden van het Hoofdbestuur, ter ver vulling der vacatures Jac. W. Bijvoet, Chr. Eggink en A. Warnaar. werden gekozen de heeren C. H. Kramer te Bloemendaal, P. Bak ker Mzn. te Enkhuizen en Ant. Bergman te Sassenheim. Een saneeringsplan van het Hoofdbestuur. Aan de orde kwam de volgende motie der afd. Voorhout. De 170ste algemeene vergadering, gehou den op Maandag 19 December 1932. Overwegende, dat een groot gedeelte van dc hoofdzakelijk kleine bedrijven niet m staat zijn. zich het benoodigde bedrijfskapi taal te verschaffen, gezien den nood die bij vele bloembollenkweekers heerscht en soms dreigt over te slaan in broodsgebrek; overwegende, dat door verwerping van het z.g. plan-Sassenheim door de 169ste alge meene vergadering naar buiten de schijn is gewekt, alsof het vak geen steun behoeft, terwijl toch vele bloembollenkweekers drin gend hulp noodig hebben; gezien de uitkomsten van den export van bloembollen in 1932 en daaraan verbindend de exportmogelijkheid in 1933; overwegende, dat de bloembollenxraam voor velen is de vrucht van moeizamen ar beid. hun geheele bezit, hetwelk, indien er geen hulp geboden wordt, geheel verloren dreigt te gaan; spreekt zich uit voor steun aan die bedrij ven. die zulks behoeven en verzoekt het hoofd bestuur der Algemeene Vereeniging om. in dien stappen worden ondernomen om steun te verkrijgen, deze beweging niet tegen te werken onder het motto „dat het vak geen" steun behoeft." De voorzitter nam het woord om net standpunt van het hoofdbestuur ten aanzien van deze motie uiteen te zetten. In de motie-Voorhout wordt met een be roep op den steeds moeilijker wordenden toe stand aangedrongen op een steunregeling. Met die afdeeling is het hoofdbestuur van oordeel dat thans zoo spoedig mogelijk af doende maatregelen moeten worden genomen om het bloembollenbedrijf voor verdere in zinking te behoeden. Maar dan is de motie-Voorhout veel te zwak. Het hoofdbestuur is inderdaad van oor deel, dat thans een regeling onvermijdelijk is geworden, en meent dat daarvoor een vorm gevonden kan worden, die op algemeene in stemming kan rekenen. Maar dan mag het hoofdbestuur zich niet bepalen tot de pas sieve rol van „niet-tegenwerken", maar moet het de totstandkoming der regeling krachtig bevorderen en zelfs daaraan leiding geven. Blijvende verbetering is niet denkbaar, zoo lang niet de prijs, die voor onze bloembollen bij export bedongen kan worden, gehand haafd worden kan op een peil, dat iets boven den productieprijs ligt. Wanneer aan deze voorwaarde kon worden voldaan, zou de voornaamste oorzaak van de tegenwoordige ellende zijn weggenomen, en derhalve het kwaad bij den wortel zijn uitgeroeid. De buitenlandsche verkoopprijs be- heerscht de binnenlandsche markt, te zamen met den omvang van de teelt. Maar omtrent dezen laatsten factor verkeert men, ondanks de bestaande statistieken van hyacinthen en narcissen, in onzekerheid. Daarom moet niet in 't wilde worden ingekrompen of opge ruimd, maar moet elk jaar het oogenblik worden afgewacht, waarop men weet, welke overschotten moeten worden opgeruimd, en, om het volgend jaar overproductie te voor komen, tevens het daarmede overeenkom stige plantgoed worden ingeleverd. Op dezen grondslag is een credietverschaf- fing te ontwerpen, waarbij een nauwkeurig vast te stellen productieprijs wordt gewaar borgd. Met andere woorden; Niemand be hoeft te verkoopen beneden dien gegaran- deerden productieprijs, omdat eventueele overschotten na een vast te stellen datum in het najaar tegen vergoeding van dien prijs worden opgekocht voor opruiming of onper soonlijke reclame, waarbij dan tevens de ze kerheid moet bestaan, dat een overeenkom stige hoeveelheid plantgoed wordt ingeleverd Het hiervoor benoodigde crediet hoopt men van de Regeering te verkrijgen; het wordt terugbetaald door heffing van een per centage van den export, dat voor- zoover het de binnenlandsche inkoop betreft door aftrek van hetzelfde percentage van de leveringen door kweekers wordt gevonden. Ter tegemoetkoming in den oogenblikke- lijken nood van velen is een voorschotrege ling op het te verleenen crediet ontworpen, zoodat de verleening van financieelen steun niet tot den herfst behoeft te worden uit gesteld. Indien een regeling, als hier geschetst tot stand komt, zal daardoor verkregen kunnen worden een volkomen gezondmaking van het geheele bloembollenbedrijf. Hoezeer wij ook de vrijheid liefhebben, al dus spr., wanneer wij door de vrijheid onher roepelijk naar den afgrond gaan, geven wij de voorkeur aan een reddende hand, zij het ook, dat die ons wat stevig in het rechte spoor houdt. Spr. vertrouwde, dat met voldoening zou worden vernomen, aat dit saneeringsplan de instemming heeft verworven van de bestu ren der drie groote vereenigingen op bloem- bollengebied. aat het Centraal Bloembollen Comité, waarin alle vereenigingen op dat gebied vertegenwoordigd zijn. het eveneens heeft goedgekeurd, en dat het Zaterdag j.l. is ingediend bij de Regeering. Namens de afd. Voorhout werd een toe lichting op de motie-Voorhout gegeven. Door de verwerping van het plan-Sassen- heid is het idéé gewekt, dat elke steun aan het vak verwerpelijk was. Het is gebleken dat men ook in officieele kringen deze meening is toegedaan. De voorstellers der motie meen den te weten dat ook in het Hoofdbestuur deze onjuiste beteekenis aan de uitspraak der algemeene vergadering inzake het plan- Sassenheim werd gehecht. Nu bekend is geworden dat het Hoofdbe stuur Zaterdag j.l. een saneeringsplan bij de Regeering heeft ingediend, is de reden waar om de motie is ingediend eigenlijk vervallen, maar toch was het misschien goed, dat ae algemeene vergadering uitsprak, officieel niet tegen steun aan het bedrijf te zijn. De aid. T ess el had verwacht dat na de woorden van den voorzitter Voorhout zijn motie had ingetrokken. De motie-Voorhout werd ingetrokken. De vergadering vereenigde zich met het denkbeeld van het Hoofdbestuur. Tentoonstelling in 1935. Het Hoofdbestuur stelde voor, over te gaan tot het houden eener groote tentoonstelling van 2 maanden in 1935, behoudens onvoor ziene omstandigheden en aan het Hoofdbe stuur een blanco crediet te verleenen ten be hoeve van voorbereidende werkzaamheden. De afd. L i s s e wilde de beslissing aanhou den tot het voorjaar. De afd. Voorhout waarschuwde voor een te grootschen opzet. De voorzitter betoogde, dat de ten toonstellingen altijd zichzelf bedropen heb ben. Tegen aanhouding der beslissing bestaan groote bezwaren. Er moet nu met de voorbe reiding begonnen worden. Het hoofdbestuur zal zeer voorzichtig zijn. Het voorstel van het Hoofdbestuur werd aangenomen, met de stem van Lisse tegen. De contributie. Verschillende voorstellen tot contributie verlaging werden gedaan. Het hoofdbestuur stelde een wijziging in de schaal van heffing voor, die een verminde ring van contributie-opbrengst zou geven van vermoedelijk f 1000. Hierop diende Hoogkarspel het amende ment in, de contributie voor de laagste klasse van f 5 op f 4 te brengen. De voorzitter ontraadde namens het Hoofdbestuur aanneming van dit amende ment, omdat het een vermindering van in komsten van f 3500 zou geven. Werd het aan genomen, dan zou een beurs-entrée weer moeten worden ingevoerd. Het amendement werd verworpen en het voorstel van het Hoofdbestuur z. h. s aan genomen. Twee-cents-per-roe-fonds. Aangenomen werd het voorstel van het Hóofdbestuur van de verplichte contributie van 2 cent per Rijnl. Roede (ten behoeve van het wetenschappelijk onderzoek en de on persoonlijke reclame) vrijstelling te geven voor het teeltjaar 1932/'33. Dc begrooting. De begrooting voor 1933, sluitende met een totaal bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 57.500, werd goedgekeurd. Bij deze begrooting zijn de honoraria en salarissen met 5 pet. verlaagd. (Een voorstel van de afd. Warmond de salarissen met 10 pet. te verlagen werd ver worpen.) Aan het eind van de vergadering bracht de voorzitter hulde aan de aftredende be stuursleden. Hierna volgde een vergadering met ge sloten deuren. DS. K. H. MISKOTTE. TE GRONINGEN GEPROMOVEERD. Ds. K. H. Miskotte te Haarlem, die juist beroepen is bij de Ned. Hervormde kerk te Amsterdam, is aan de Rijksuniversiteit te Gi*oningen cum laiide bevorderd tot doctor in de theologie. Ds. Miskotte promoveerde op een proef schrift: „Het wezen der Joodsche Religie", een vergelijkende studie over de voornaam ste structuren der Joodsche godsdienst- philosophie van dezen tijd. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Bur. van Politie, Smedestraat 9, autoslin ger: De Graaf, Maxwellstraat 3, armband horloge; Engelgeer, Floraplein 10. autoslin ger; van Dam. Jan Nieuwenhuizenstraat 15, bril: De Ridder, Rozenprieelstraat 30. kerk boekje: van Heel, Wicherstraat 9, das: Ha- bicht, Djambistraat 12, ketting m. schijfje; Kuijt, Witte Heerenstraat 30. portemonnaie; v. d. Putten. Slachthuisstraat 84 zw.. idem: Bur. van Politie. Smedestraat 9, portefeuille; Wiessncr. Luc. Meïjerstraat 18. idem; Ruig- rok, Korteweg 6. ring; Velthuis. Kastanje straat 30, rijw. belast, plaatje: Houtzager. Oranjestraat 161. taschje: v. Duffelen, van Zeggelenstraat 31 idem: Felman. Acaciastr. 85. idem: Degmaars. Colensostraat 40, huis sleutel; Priek, Kijae Geldeloozepad 9. gymn. schoentjes; Docff. Kleverparkweg 25. hand schoen: Spijkstra. Tempeiiersstraat 50 zw.. idem; Gassooij, Korte Margaretliastraat 1 rd. idem; Bur. van politie. Smedestraat 9. idem; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, hond; Verver. Ripperdastraat 1, hf> ndbeschermer v. rijw.; Valkenier, Diederik Iraat 18. hand schoen; Mantel, Eindenhoutstraat 18, hand warmer v. rijwiel; Woning. Herculesstraat 17, armbandhorloge: Brantjes. Tematestraat 40. handbeschermer: Alink, Schouwtjeslaan 29, handschoen; Koning. Jansweg 27. helm (mi litair), v. d. Werff. Fabriciusstraat 15. hand schoen: Mijwaard. Saenredamstraat 53. idem. Klein. Olmenstraat 72, idem; Van Everdin- gen, Nic. v. d. Laanstraat 14, handwarmer. HERDENKING VAN DR. L. L. ZAMENHOF Men schrijft ons: Dezer dagen werd bij het begin der ver- volglessen in Esperanto die iederen Vrijdag in hce gebouw .,Dc Centrale" gehouden wor den, de geboortedag van Dr. L. L. Zamenhof. den schepper van Esperanto, herdacht. Dc voorzitter hield een herdenkingsrede, waarin hij dc ontwikkeling van Esperanto schetste. Zamenhof werd geboren in het jaar 1859. op den 15den December te Bjeiostok «Gouverne ment Grodno) in Polen. In Bjelostok. een plaatsje, dat door Russen, Polen. Duitsehers en Joden bewoond wordt, waren ieder oogen blik conflicten. Dit was de oorzaak dat de nog zeer jonge Zamenhof zich voornam la ter. als hij eenmaal groot zou zijn, een taal te scheppen, die door een ieder aanvaard zou kunnen worden. Deze taal, die steeds meer beoefend wordt,- kan "de grondslag zijn van wereldvrede en wereldeenheid. Maandagmiddag werd de zaak van de valschheid in geschrifte tegen den 38-jarigen Roemeen, verdacht van oplichting van ver schillende Haarlemsche banken, voortgezet met het hooren van de getuigen a décharge. Toen de verdachte weer verscheen, bleek het, dat hij zijn oorspronkelijke toestemming om zijn snor te laten afscheren had ingetrok ken. Althans het zwarte snorretje versierde nog zijn bovenlip. Als eerste getuige a décharge verscheen een bankbediende, die ook uit een politie foto-archief de bekende foto gehaald had van den dader. Verdachte persoonlijk doet hem niet denken aan den dader. Ook een Haarlemsch chauffeur, die op 16 Sept. den schriftvervalscher naar Leiden heeft vervoerd, had uit het politiealbum de meergenoemde foto direct gehaald, doch evenmin in verdachte den dader herkend. Deze had blond haar, terwijl verdachte van boven kaal is, met voor het overige zwart haar. Op de zitting echter, vooral als ver dachte zijn hoed op heeft, ziet getuige meer gelijkenis. In dezen zelfden zin verklaart een kelhier. Verdachte windt zich thans even op en vraagt dezen getuige, of deze ook beïnvloed is op de een of andere wijze in zijn verkla ringen. waarop de kellner ontkennend ant woord. Een Leidsch bankbediende verklaart het zelfde als de kellner. Dikker en donkerder dan de vervalscher. was de indruk, dien verdachte maakt op een Leidsch bankdirecteur, die hem te woord heeft gestaan. Het hotelregister van het hotel, waar de vreemdeling op 14 en 15 Sept. gelogeerd heeft kwam vervolgens ter tafel, waarin de vreem deling een naam geschreven had. een ande ren naam. dan verdachte voorgeeft. Pres. tot verdachte: „Was U die vreem deling?" Verdachte ontkent. De portier herkent in verdachte voor 99 pet. den man, die in het boek teekende. De deskundige van Ledden Hulsebosch ver klaart over het hotelregister dat de persoon, die teekende, zich eerst vergiste en de be ginletters neerzette van den naam op de chè- ques. En voorts geven de geschreven woorden sterk den indruk, dat de schrijver dezelfde is als die van de handteekening op de che que, en van de schrijfproeven, die door ver- de chte zijn afgelegd. Als aan den portier en den kellner een foto getoond wordt, die verdachte verklaart te zijn van hem, kunnen beiden pertinent zeggen, dat die persoon gelogeerd had in hun hotel. Mr. A. R. Andringa, requisitoir nemen de, gaat na. wat er gebeurd is op 16 Sept. "31. Bij de onderzoekingen bleek, dat het een in ternationaal oplichter betrof. Uit alles volgt dat verdachte de vreemdeling in Haarlem was. die eenige banken bezocht, vooral ook omdat de portier en kellner den dader her kenden in de foto van hem zelf. Voorts dra gen de herkenningen van de vele getuigen en de rapporten der schriftkundigen ook mede tot; het bewijs. De dader is in het buitenland herhaaldelijk veroordeeld en de officier acht hem een in ternationaal gevaarlijk "persoon voor de fi- hancieele wereld. Hij vraagt voor de ge pleegde valschheid in geschrifte, die hij be wezen acht, een gevangenisstraf van 4 jaar en 6 maanden met aftrek van preventief.. De verdediger, mr.L. G. vanDa m tastte de dagvaarding aan wegens een zekere vaagheid in aanduiding van tijd en chèques, waardoor de verdediging ten zeerste bemoei lijkt wordt, en waaruit geen veroordeeling zou moeten volgen. Hij vraagt voorts ontslag van rechtsvervolging, omdat niet is gesteld dat hier bedoeld wordt een geschrift als in 225 W. v. Sr. Ie lid. Herkenning is een zeer gevaarlijk bewijs middel, en die van een foto nog gevaarlijker. Bij de getuigen is het beeld van den dader en van de foto verdrongen, door het beeld van den man. die hen getoond werd voor den rechter-commissaris. Vooral heeft dit be trekking op de getuigen a décharge. Het ge- tuigenbewijs acht pleiter niet bewezen. Ook het schriftonderzoek moet met een zekere reserve beschouwd worden. Hij haalde voor zijn betoog een Fransche schriftdes- kundige aan. Mr. van Dam dringt aan op het alsnog benoemen van een deskundige. Nadat verdachte uitvoerig zijn leven ge schilderd heeft, dat niet overeenkomt met wat o.a. de detectives hebben verklaard, be paalt de president de uitspraak op over 14 dagen. TENTOONSTELLING IN „DE KERKUIL". Tot onzen spijt zijn in het bericht over de tentoonstelling in „De Kerkuil" enkele zet fouten in de namen geslopen. Men gelieve in plaats van mej. J. G. van Rigteren Altena te lezen: mej. J. Q. van Regteren Altena. en in plaats van zelf ont worpen landschappen, lampekappen van mej. van Regteren Altena. De naam van de Italiaansche kunstenares is: Mariuccia Milella. BOND VAN NEDERL. ONDERWIJZERS. Zaterdag hield de afdeeling Haarlem van den Nederl. Bond van Onderwijzers een huishoudelijke vergadering. De voorzitter deelde mede, dat een vijftal nieuwe leden was toegetreden. Daarna memoreerde hij het pas afgeloopen Sint Nicolaasfeest en bracht onder applaus der vergadering dank aan de commissie welke dit feest had georganiseerd. Voorts werd mededeeling gedaan van ver schillende conferenties, welke het bestuur sinds de laatste huishoudelijke vergadering met den wethouder en enkele raadsleden heeft gehad. Onder de ingekomen stukken was o.m. een verzoek om leerkrachten voor de Arbeiders avondschool, welke in Januari zal worden geopend. Verder werd mededeeling gedaan over de vergadering van de commissie voor Georga niseerd overleg, waar wederom salarisverla ging van ambtenaren en onderwijzers zijn beslag heeft gekregen. De heer P. Schaft bracht daarna verslag uit van de huishoudelijke zitting van het buitengewoon bondscongres, gehouden in September. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over de positie der werklooze onderwijzers. Bijna 100 onderwijzers en onderwijzeressen hier in de stad zijn werkloos, waaronder er zijn. die al jaren in het bezit der acte zijn. Getracht zal worden een regeling te tref fen. dat de tijdelijke diensten zoo billijk mogelijk verdeeld zullen worden. Na een geanimeerde discussie bij de rond vraag sloot dc voorzitter de vergadering. De invloed op de industrie. Bij koninklijk besluit van 5 Februari 1932 kwam de contingenteering van den invoer van heeren- en damesbovenkleeding. zoo mede van rubbei-kleeding tot stand. Deze in- voerbeperkende maatregel valt niet onder de directe toepassingen van het hoofdbegin sel. dat aan de Crisisinvoerwet ten grondslag is gelegd, doch is op te vatten als een nood zakelijke aanvulling van de- contingentee ring van wollen stoffen. Het was wenschelijk aan de contingenteering van het half-fabri- kaat de contingenteering van het eindpro duct vast te koppelen, daar anders het oc- oogde effect zou zijn uitgebleven en de bui tenlandsche industrie, die deze eindproduc ten invoert, de voordcelen zou genieten. Dc toestand in de confectie-industrie was blijkens een ingesteld regeeringsonderzoek allerminst fraai. Een en ander blijkt duide lijk uit onderstaand overzicht. Invoer in Uitvoer in 1000 K.G. 1000 K.G. - ti i M iL -r. a I§s|I|f| KêB 1929 484 1502 123 257 97 46 1930 556 1745 256 280 103 32 1931 612 2160 440 218 119 33 1931 (Sept. t m Jan.) 220 802 136 102 47 6 1932 (Sept. t m Jan.) 297 943 180 64 45 12 Eenerzijds dus een belangrijke toeneming van den invoer, anderzijds een afneming van den uitvoer. Die landen, die de goudbasis van hun muntstelsel loslieten, behoorden juist tot onze beste afnemers dezer artikelen. Vandaar de groote achteruitgang van den uitvoer. Bij het van regeeringswege ingestelde on derzoek naar den toestand in de Nederland- sche confectiefabrieken werd onvoldoende medewerking ondervonden. In 't bijzonder gold dit voor de groeo: hcercnkleeding. Tot het trekken van positieve conclusies kwam men dan ook niet. Wel werd aangenomen, dat de bedrijvigheid in deze tak van industrie weinig te wenschen overliet. In de 17 fabrieken, welke dameskleeding vervaardigen, bleek groote bedrijvigheid tc heerschen. De ingevoerde contingenteering had op de artikelen uit deze. evenmin als op die uit bovengenoemde fabrieken, een on- gunstigen invloed. Het blijft hier. evenals In alle andere gevallen, natuurlijk de vraag, of de prijsdaling bij niet-contingenteering wel licht nog grooter geweest zou zijn. De op richting van een betrekkelijk groot aantal dameseonfectïeateliers trok wel de aandacht. De outillage van deze bedrijven was evenwel zoo weinig omvattend, dat aan deze uitbrei ding van het productie-apparaat niet te groote waarde moet worden toegekend. De productie van rubberkleeding is in hoofdzaak bij één onderneming geconccn- toeerd. Deze industrie leed een belangrijk exDortverlies, maar toch kon de gang van zaken niet onbevredigend worden genoemd. Inmiddels zijn er eenige concurrecrcndc be drijven opgekomen. MOLLER.US. V INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Dokters advies: Koel hoofd warme voeten - en af en toe ASPIRIN! Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-band buisjes van 20 tabletten nu II. .70 cn oranjezakjes van 2 tabletten h IL .10. PERSONALIA Onze stadgenoote mej. H. Baart, eerst Lij delijk onderwijzeres te Sijbekarspel, is aan gesteld tot tijdelijke leerkracht aan de Open bare school te Abbekerk bij Hoorn. Benoemd is tot onderwijzeres aan de Nuts School te Almelo onze stadgenoote Mej. M. Diepenhorst, eerder volontair aan de oplei dingsschool in het Junoplantsoen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst, of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. WEER DE BREDEROODSCHE- WEG. Steeds weer is het de Brederoodschcweg, die een ergernis is voor allen die gedwon gen zijn bovengenoemden weg te gebruiken. Een schande is het, dat B. en W. van Velsen een dcrgelijken weg in hun gemeente toleree- ren. Schuldbewust laten B. en W. reeds maandenlang, ja zelfs jarenlang, de kuilen dichtmaken met grint en 2and. Reeds na een uur kan men constateeren. dat bovengenoem de bewerking nutteloos is. Eén automobiel is voldoende om al het grint en zand weer uit de kuilen te rijden. Logisch nietwaar? Vele malen zijn B. en W. daarop gewezen, maar men gaat door met kuilen dichtmaken. Kun nen B. cn W. het straatgeld van de bewoners niet op betere wijze gebruiken? Ik weet zeker van wel. Later ging men experimenteeren. Groote hoopen leem en grint werden langs den weg verdeeld. Een motorwals kwam aangepuft. Een klein gedeelte van den weg werd met een mengsel van leem, grint en water over dekt. De wals reed er een paar maal over heen. Groote klonten leem en grint bleven aan de rollen zitten en weer was het water om de rollen schoon te spuiten. Ondeskun diger kon men niet te werk gaan. Men be denke; water en leem in het natte jaarge tijde. Het slot van deze bewerking was dan ook een modderpoel als nooit te voren. Het is een modderpoel tot het voorjaar toe. en dan wordt het een stofweg. De „deskundigen" zullen, hoop ik. kunnen constateeren. dat het experiment is mislukt. Wat nu? Waarschijnlijk weer de kuilen dichtmaken met grint en zand. Uit moet het zijn met dergelijk geldvcrspillen. Het is on gepast nu elke gulden nog eens omgedraaid moet worden voor uitgegeven te worden.. Vooral dc gemeente Velsen is gedwongen zui nig met het belastinggeld van de gemeente- naren om te springen, wat zeker niet het geval is. Geld moet er zijn tot verbetering van den weg- Er wordt voor zoovele dingen geld ge vonden. dus kan dat voor den Brederoodschc weg ook. Het geld had er zelfs voor een groot dcei kunnen zijn. Bekend is. dat de gemeen te van de bouwondernemers een bedrag geld kan bedingen voor bestrating en rioleerlng ten behoeve van den weg waaraan zij bou wen. Dat is inderdaad aan den Brederood schcweg niet gebeurd «eerst kort geleden, is men daarmede begonnen. Een staaltje van zaken doen. niet waar. Een schande is het cn blijft het. zoolang men den weg niet begaan baar maakt. Er kan direct nuttig werk ge daan worden. Een smal gedeelte van den weg kan in orde gemaakt worden voor dc voetgangers. Deze moeten nu ware acroba ten zijn om den weg met goed gevolg af te leggen. Zeer gevaarlijk is de toestand nu. en dat is zeker niet overdreven. Men bedenke toch dat dagelijks vele zware vrachtautomobie len en bussen passeeren. De voetgangers kunnen onmogelijk de zijkanten van den weg gebruiken. Absoluut onbegaanbaar. Dames, die met haar kinderen gaan wandelen ma ken een prachtkans een ongeluk te krijgen. Dat moet voorkomen worden, dat is B. cn W. aan zijn gemeentenaren verplicht. Het is nu toch wel duidelijk genoeg dat er afdoende maatregelen moeten genomen worden, on danks de slechte tijdsomstandigheden. Het moet. er moét geld voor beschikbaar gesteld worden. Ik hoop dat mijn relaas aanleiding zal zijn tot daden. Ing. D. A. BUDDE. DE STEUNVERLEENING. Geachte redactie, In vervolg on mijn ingezonden stukje van 10 December li.deel ik het volgende mede: Zooals gemeld, stempel ik van 17 Novem ber af cn ontving eerst Woensdag 14 Decem ber f 5 met, de mededeeling, dat definitief voor mij nóg geen steun is vastgesteld. Ik moest Vrijdag maar weer eens terugkomen. Bovengenoemde f 5 zouden dezen week niet van den vast te stellen steun worden afge trokken. Vrijdag vervoegde ik mij ter plaatse. Toen werd mij medegedeeld, dat de commissie de finitief besloten had voor mijn vrouw cn mij f 7 steun per week te verleenen. Ik vroeg de beweeggronden hiervoor, doch men kon mij hiervoor geen verklaring geven. Ik moest maar weer schrijven. (Dat heb ik dadelijk gedaan.) Ik ontving dus voor den tijd van 24 Novem ber tot en met 17 December dit is 24 dagen aan steun f 12 «de week van 17 tot 23 November niet medegerekend, daar dit een vastgestelde wachtweek Is). Volgens den heer Van Liemt worden de steunnormen steeds in acht genomen. Ik vraag mij af, of dit in verhouding ls met de steunnormen en óf dc commissie van het B. A. bij het vaststellen van .den voor mij de finitief vastgestelden steun van f 7 per weck, niet, in strijd met de steunnormen handelt. Dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, A. HUIS. Haarlem, 17 December 1932. HET GROOTE RIOLEERINGS- PLAN. In het bijschrift dat u onder mijn vorig ingezonden stuk plaatst, schrijft u. dat de ge meente Haarlem in onzekerheid verkeert hoe of het groote rioleeringsplan gemaakt zal moeten worden. Laat ik dan wijzen op mijn ingezonden stuk dato 4 Oct. j.l. geplaatst in uw blad, waarin gewezen wordt op de gemeenten Winterswijk en Groningen. Daar kan de gemeente Haar lem alle gewenschte inlichtingen krijgen, des noods kan men er een deputatie heen zenden, die zich daar van den toestand cn werking van dc rioleerlng op do hoogte kan stellen. Het ontwerp riolcering te Winterswijk ls gemaakt door het Ing. Bureau M. A. B. E. G. te Utrecht, onder wiens leiding deze werken zijn uitgevoerd; in Groningen weet ik niet, J. H. SMIT. TRAM EN AUTOBUS. Volgens berichten in de dagbladen zal de N.Z.H. de langverwachte electrlschc tramlijn HaarlemLeiden in gebruik nemen. Op zich zelf en voor de tusschen gelegen dorpen (die nu van de lang verwenschte stoomtram en van de gevaarlijke bussen langs dezen zeer drukken gevaarlijksten verkeersweg af zijn) een verbetering. Onze s:ad Haarlem moet daarvan de dupe worden. Nu moeten de zware tramtreinen midden door de stad loopon, want dc dienst zal zijn van Stationsplein-Haarlem tot Station Leiden. Waarom kan de toestand niet besten digd worden, dat het overstappen in Heem stede blijf.. Dan kunnen de zware tram treinen door Haarlem geweerd worden. Haar lem was immers niet goed voor trams, welnu dan ook door Haarlems drukke straten geen tramtrein. Als door den tijd de nieuwe brug over het Zuider Buitenspaarne tegenover de Rus tenburgerlaan tot stand komt, zal de tramrrein Haarlem—Amsterdam over die nieuwe brug moeten komen om hem uit de stad te houden. Wat de kwestie van den dienst van Leiden- Haarlem betreft, nog het volgende: Toen in dertijd de N.Z.H. lijn 4 Station—Leidsche- vaart naar Aerdenhout wilde verlengen, had het gemeentebestuur bezwaar, omdat het vreesde, dat dit ook een tramtrein zou wor den op het drukke Stationsplein. Dat mocht niet. Men heeft toen bepaald, dat vele tram lijnen zouden vervangen worden door auto bussen. Dat vind ik geen verbetering. Als de autobus-exploitatie der N.Z.H. mislukt, krijgt Haarlem misschien xvxgeens een tramnet waarop het recht heeft. Een groot deel der bevolking wenscht hier een tram en geen bussen. Is de tram eenmaal weg, dan is het te laat. Wie spant zich nog voor een actie voor het behoud van de tram? Dankend voor de plaatsruimte, E. T. BRULJNSTEEN.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7