NIEUWS UIT VELSEN, UMUIDEN EN BEVERWIJK HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 21 DECEMBER 1932 VELSEN DE VERMOEDE BRAND- STICHTING TE VELSEN-NOORD. In hooger beroep voor het gerechtshof. ONBETROUWBARE GETUIGEN? Op 1G Juni stond voor de Rechtbank te Haarlem een 50-jarige winkelierster uit Vel- scn-Noord terecht, verdacht van brandstich ting in het door haar bewoonde perceel in de Burgemeester Weerstraat. Haar was ten laste gelegd, dat zij op 13 Februari opzettelijk brand had gesticht in de woonkamer, waar door gemeen gevaar voor de belendende per- ceelen ontstond. Het perceel brandde voor een deel uit. De Haarlemsche Rechtbank sprak de vrouw vrij. De officier, die anderhalf jaar had gevorderd, teekende hooger beroep aan en Dinsdag diende de zaak voor het Hof te Amsterdam. In totaal waren twintig ge tuigen opgeroepen. Als verdediger trad op mr. H. O. Drilsma. De vrouw hield vol, dat zij onschuldig was, zij had er geen vermoe den van, wie de brand had gesticht, mis schien een hond, die een kat achterna zat en daardoor het petroleumkacheltje omwierp. Mr. Jolles de president, heeft daarvan nog nooit gehoord. De verdediger: Ik heb het pas nog in de krant gelezen. De president: Ja, 't wordt meer gezegd. Twee deskundifgen, ambtenaren bij de artil lerieinrichting, hadden een uitgebreid onder soek ingesteld. Zij hadden in de de kamer o.a. een bedsprei gedrenkt in petroleum aan getroffen. ook op het vloerkleed waren ver schillende petroleumvlekken, die onmogelijk door het omvallen van het kacheltje konden zijn ontstaan. Verdachte begrijpt niet, zoo zegt zij, waai de petroleum op de sprei vandaan komt. De brandweer is ongeveer 2 uur bezig ge weest, om de brand te blusschen; verdachte en haar man waren daarbij niet aanwezig geweest. De dienstbode van verdachte wordt aan een scherp verhoor onderworpen. Deze ge tuige, aldus verklaart een politie-agent, heeft tegen hem gezegd, dat nadat verdachte te Haarlem was vrijgesproken, zij, verdachte, de dienstbode 25 gulden had aangeboden als zij de kachel zou omgooien. Op de zitting herinnert getuige zich hier niets meer van. President; U bent bezig ons voor den gek te houden, wanneer men u het verzoek doet tegen betaling brand te stichten, dan ont houdt u dat ook. Dat u zich dit niet herin nert. is onwaar. Getuige: „Ik herinner er mij niets meer van". Maar langzamerhand klaart haai' ge heugen wat op. President: U wilt niets verklaren. Getuige: Ik wil wel. Verdediger l^ot president: Hecht u aan zoo'n verklaring? President: Ik hecht er niet aan. Getuige wordt dan door die zijde en dan door de andere zijde bewerkt. Verdediger: Van mijn leant is met deze getuige nooit gesproken. Een volgende getuige, een werkvrouw. d?c wel voor verdachte werkte en waschte. heeft na de vrijspraak bezwarende verklaringen bij de politie afgelegd. Verdachte zou eens tegen haar hebben gezegd: Jullie kunt vandaag mooi de kachel omgooien, dan krijg je vijf en twintig gul den van mij. President: Wanneer was dat? Getuige: Ongeveer een jaar voor den brand. Verdachte: Ik heb dat nooit gezegd. De verdediger vestigt er de aandacht van het Hof op. dat deze vrouw in een ander proces ook iemand ten onrechte heeft be schuldigd. (Het blijkt, dat getuige naar de politie is geloopen na de vrijspraak omdat verdachte ook eens „iets" van getuige heeft verteld). Een naaister, die bij verdachte had ge werkt. nam d eplaats van de werkvrouw voor het getuigenhekje ln, ook tegenover deze getuige had verdachte over brandstichting gepraat. Verdediger: Weet deze juffrouw, dat haar zwager na de vrijspraak goed uit den winkel van verdachte kwam halen, zonder te willen betalen, en onder het dreigement „Anders wel het een en ander over haar te willen vertellen". Getuige weet dat niet precies meer. Verdediger: I-let was eenvoudig chantage. President: Het is wel mogelijk, dat de ver klaringen uit minder vriendschappelijke ge voelens zijn afgelegd, maar zij behoeven daarom toch niet onwaar te zijn. Verschillende getuigen a décharge leggen verklaringen af over de betrouwbaarheid van de getuige, die na het vrijsprekend vonnis naar de politic ls geloopen. Zij blijkt in Vel- sen een reputatie van een kwaadspreekster te hebben. Dit is reeds de derde maal. dat zij als getuige a charge optreedt, tweemaal had zij zelf een klacht ingediend. Een par ticulier rechercheur had verschillende per sonen gehoord, de president bespreekt met hen het rapport. Het getuigenverhoor is hiermede ten einde, de zitting wordt ge schorst tot twee uur. De verdachte bleef na de pauze bij haar verklaringen, 's Morgens te half acht had haar man de petroleumkachel aangestoken en het ontbijt klaargezet. Daarna was hij uitgegaan. Een kwartier later was verd. op gestaan. kort daarop was zij naar haar ma nufacturenzaak die elders in het dorp 5? gevestigd gegaan, waar haar man ook kwam. - Toen zij thuis kwamen stond de huiskamer in brand, de kachel lag om. Pres.: ..Hebt U geprobeerd de kachel weer op te zetten?" Verd.r „Ja". Nooit had zij zich tegen iemand uitgelaten, dat zij hoopte, dat er brand kwam: in tegendeel. zij had nog gepoogd den brand te blusschen. De kruidenierswinkel ging vrij goed. doch het café. dat het. echtpaar ook in het perceel exploiteerde, ging minder goed. Toen dc brand nog woedde was vcrd.'s man naar Laren gegaan, eenige uren later was verd. daar ook heen gegaan. Pres.: „Was Uw man heelemaal vergeten dat er brand was?" Verd.: „In Laren hebben we heelemaal niet meer over den brand gesproken, ik dacht v/el, dat m'n man in Laren was, daarom ben ik er ook maar heengegaan. M'n man is een beetje zonderling. Uit de stukken bleek verd. wist het niet precies dat huis en inboedel voor 15000 waren verzekerd. Een jaar gcëischt. De procureur-generaal Mr. van Harinxma thoe Slooten meent dat het vrijsprekend vonnis van de rechtbank te Haarlem ten on rechte is gewezen en dat verd. schuldig is aan de haar ten laste gelegde brandstichting. Het deskundigen-rapport is uiterst voorzich tig in zijn conclusies, doch vast staat, dat ex- op den vloer meer dan 2 L. petroleum de inhoud van het kacheltje is gestort. De vloer loopt eenigermate af, dc kachel stond op de laagste plaats, op het hooger gelegen deel is ook petroleum gevonden enolie loopt niet naar boven, Ook de bedsprei was gedrenkt in petroleum: deze sprei was in een least gevonden. Onaannemelijk is het, dat de hond de petroleumkachel heeft om ver geworpen, de vuurhaard was te ver van het verwarmingstoestel af, bovendien heb ben getuigen nog gezien, dat de kachel recht op stond. Voor de belendende perceelen was gevaar te duchten. Wie heeft den brand gesticht?, vraag de procureur-generaal zich af. Dat kan nie mand anders geweest zijn dan deze verdach te. zij was de bedrijfsleidster van de verschil lende zaken een kruidenierswinkel, een café en een manufacturenwinkel die het echtpaar dreef. Ten opzichte van de verklaringen van de waschvrouw merkte spr. op: ..wie veel kalt, veel ontvalt", maar daarom hoeven de ver klaringen nog niet onwaar te zijn. Brandstichting is een zécr ernstig feit, zoo zeide de procureur-generaal, tot de straf maat komende. 1-Iij vorderde ten slotte ver nietiging van het vonnis en verd.'s veroor deeling tot één jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. O. Drilsma' uit Haar lem. acht in deze zaak het wettig en overtui gend bewijs niet geleverd. Uitvoerig ging hij het deskundigenrapDort na. wat hii wetenschanoelijk cn theoretisch voortreffelijk noemde. Een bewijs is hieruit echter niet te construeeren. Met de ge tuigenverklaringen dienen we uiterst voor zichtig te werk te gaan. pi. concludeerde tot vrijspraak. Het Hof gelastte tenslotte een nader ge tuigenverhoor, dat werd vastgesteld op 31 Januari. Alsdan zullen worden gehoord ver- dachte's man. indien hij daartoe bereid is, en de menschen, bij wie verdachte op;den dag van den brand te Laren op bezoek is ge weest. RAADSVERGADERING. VOORTZETTING VAN DE BEHANDE- LING DER BEGROOTING. Is de commissie van toezicht op het L. O. een paskwil? Hoe maakt men het officieele raads- verslag; populair? Geen ver- hoogïng' voor de vergoeding voor leden van dc stembureaux. Het kopje thee komt terug. Leer lingen bij de politic? Voor- loopig geen schoolvoeding cn schoolkleeding-. De begrooting met de stemmen van S.D.A.P. en C.P. tegen aangenomen. De voorzitter stelt aan de orde de begrooting van de Waterleiding. Deze wordt z.h.s. goedgekeurd. Bij de begrooting van Openbare Werken maakt de heer E. Luikman (S.D.A.P.) bezwa ren tegen het feit, dat de ambtenaren A. J. Frudiger en J. W. de Goey nog onder open bare werken zijn geplaatst. Zij doen géén werk meer voor dezen dienst zegt sperker. Spreker verzocht voorts tegemoetkoming aan de wenschen van de bewoners van de Heide- straat inzake straataanleg. Is een vergoeding voor den auto van den hoofdopzichter nog noodig, vraagt spreker? De heer Dunnebier, wethouder zegt, dat toen de heer Frudiger werd overgebracht de begrooting reeds was opgemaakt. Den heer de Goey heeft men op openbare werken gelaten, omdat men niet wist, waar men hem anders moest onderbrengen. Inzake de Heidestraat gaf het antwoodr van den heer Dunnebier geen oplossing. De begx-ooting wordt goedgekeurd. Daarna komt aan de orde dc begrooting van den Ileinigings- en Ontsmettingsdienst. De heer Visser (S.D.A.P.) herinnert aan het rapport van den directeur, de uitvoering waarvan een bezuiniging gebracht zou hebben Spreker verzocht deze zaak in behandeling te nemen, dar we daar allen wel mee ac- coord kunnen gaan. De heer Dunnebier, wethouder, zegt dat er thans geen behoefte meer aan de uit breiding van de dienst is in den geest als de directeur dat had gedacht. Dc paarden- tractie is nagenoeg geheel verdwenen want er zijn nog slechts vier paarden. De begrooting wordt goedgekeurd, even eens die van den Ophaal- en Stortingsdienst en den Woningdienst, de laatste zonder dis cussie. Bij de begrooting van Maatschappelijk Hulpbetoon stelt de heer ten Broeke (C.H.) voor aan de controleurs een rij wiel toelage te verlcenen. De heer Visser (S.D.A.P.) zegt, wanneer men aan bedoelde personen een' rijwieltoc- lage verstrekt, deze ook aan de anderen ge geven moet worden. Als de heer ten Broeke zijn voorstel in dien zin wil wijzigen zal spre ker voor het voorstel stemmen. Het zou eerst in de Commissie besproken moeten worden. De heer Bosnian, wethouder, merkt op dat bij de aanstelling niet over een rijwiel toelage gesproken is. Dc Voorzitter zegt, dat In het contract staat, dat zij in bezit moeten zijn van eci-1 rijwiel. Dit is in het salaris verdisconteerd. Burgemeester en wethouders zijn echter bereid deze kwestie nader te bezien. De begrooting wordt goedgekeurd. Eveneens worden goedgekeurd de be grootingen van de Gezondheidscommissie cn die van dcConiniissic van toezicht op het L. O» In verband met laatstgenoemde be grooting wijst de heer v. d. Flier (S.D.A.P.1 er op dat er zooveel vacaturen bestaan. De Voorzitter zegt, dat het nu zijn derde gemeente is, waarin het geval zich vooirdoet, als door den heer v. d. Flier aan gehaald. Het schijnt moeilijk te zijn voor deze commissie geschikte personen te krijgen De voorzitter van de commissie heeft ver klaard, dat hij geen kans meer ziet de com missie bij elkaar te krijgen. De heer Tusenius wethouder meent dat het een doodgeboren kindje met een lam handje is. De menschen hadden er geen ambitie voor en aan schoolbezoek werd niets gedaan. De commissie is eigenlijk een paskwil. De begrooting wordt goedgekeurd. GEMEETEBEGROOTING. Jaarwedden wethouders. De heer Visser (S.D.A.P.) is niet te vreden over het antwoord van B. en W. op de vraag bij het begrootingsonderzoek ge daan inzake de toegezegde 5 pet. korting op de jaarwedden. Ook inzake cle jaarwedde van den secretaris gaat spreker niet geheel met het antwoord van B. en W. accoord. Verder stelt spreker voor, hétpresentiegeld voor leden der stembureaux te brengen van 50 ets. op 75 ets. De heer Van Heyst (N.P.) over de jaar wedden van burgemeester, wethouders en den secretaris sprekende, vraagt of de heeren niet bereid zijn, vrijwillig afstand te doen van een deel hunner wedden. Spreker verzoekt voorts ook de ongeorga niseerde drukkers in aanmerking te doen komen voor inschrijving van hetgemeente- drukwerk. Wel wil hij voorwaarden stellen, waarop kan worden ingeschreven. De heer Van Heyst vx'aagt voorts maatrege len om het raadsverslag populair te maken. De Voorzitter zegt, dat er aan Gede puteerde Staten gevraagd is om aan de Kroon te adviseeren op de door den heer van Hêyst genoemde jaarwedden 6 pet. te korten. Spreker zegt toe, met het College te willen overleggen of een andere regeling over het drukwerk te vinden is. Wat de officieele verslag betreft, dat is verki'ijgbaar. B. en W. kunnen er toch geen reclame voor maken. De heer H e y k o o p: „Zet er een prijs raadsel in". De heer Vermeulen A.R.) acht het onjuist, de posten te verhoogen tegen het advies van *B. en W. in. In verband hiermede wijst de Voorzitter er op, dat thans voor onvoorziene uitgaven nog f 17900 beschikbaar is. Alles wat nu nog besloten wordt meer uit te- geven, gaat af van dien post. Na eenige discussie brengt de voorzitter het voorstel van den heer Visser in stemming. Hét wordt verworpen met 10 stemmen voor De heer Stark iS.D.A.P.) maakt aanmer kingen op den post van f 250 voor officieele ontvangsten. De Voorzitter zegt dat men buiten deze officieèie 'öhtVdrigst'ên nti eenmaal niet kan. De ontvangstéb zijn zeer sober, het blijft bij een sigaret of een sigaar. Bij den post schrijf- cn bureaubehoeften vraagt de heer Homburg (A.R.) inzage van de laatste aanbesteding. Het kopje thee. De.heer Maas (R.K.) heeft er spijt van, dat .hij verleden jaar gestemd heeft voor af schaffing van het kopje thee. Hij stelt voor, het kopje thee weer in te voeren. De Voorzitter, merkt op, dat dit f 350 zal kosten. Het voorstel van den heer Maas wordt aangenomen met 12 stemmen tegen. Bij den post reis- en verblijfkosten die hooger is dan verleden jaar vraagt de heer Van Woensel (C.P.) of B. en W. van plan zijn meer te gaan reizen. De V o o r z i t t.e r antwoordt bevestigend. Doordat de gemeente in moeilijkheden ver keert, is het dikwijls noodig meer te gaan reizen. De heer ten Broeke (C.H.) verzocht het college zich in verbinding te stellen met de organisatie van de ongeorganiseerde patroons teneinde zich op de hoogte te stellen van de voorwaarden waarop bij deze patroons gewerkt wordt. De Voorzitter zegt toe. dat het college het gewenschte onderzoek zal instellen. Bij den post onderhoud der lantaarns enz.. vraagt de heer Van-Rummelen (s.d. a.p.) maatx-egelen te nemen dat het electrisch net geheel ondergronds wordt gemaakt. De heer Heykoop (O.K.) vraagt of de gemeente geen lichtreclames kan krijgen. De heer Tusenius, wethouder heeft be zwaren, maar hij wil de mogelijkheid nog wel eens laten onderzoeken. De heer Zalm (S.D.A.P.) wil ook op de politieposten een aansluiting op de radio centrale; vooral voor Velsen-Noord acht hij het noodig. De Voorzitter meent, dat berichten, die voor de posten van belang zijn, gemak kelijk door het hoofdbureau kunnen worden doorgegeven. Hij wil de zaak nog wel eens onderzoeken. De heer Homburg (A.R.) vraagt of het juist is, dat de voorzitter overweegt het aan stellen van leerling-agenten. Verder verzocht hij verbetering van de politieposten. De Voorzitter zegt, dat het politie corps te klein is. Alles bij alles zijn er 46 man en in vergelijking bij andere gemeenten zouden er 70 noodig zijn. Spreker loopt met plannen rond, om in de moeilijkheden te voorzien. De gemeente heeft gebieden bin nen haar grenzen waarvoor rijkstoezicht noodig is. Spreker heeft zich een meening gevormd over datgene wat het politiecorps tekort schiet. De politie doet uitstekende diensten, maar er is een tekort aan personeel Spreker heeft plannen, maar deze zijn nog niet rijp voor publicatie. Inderdaad is daar bij gedacht aan wat door den heer Homburg is bedoeld. Met de huisvesting is dc gemeente inder daad ten achter. Maar verbetering zal geld kosten en ook de reorganisatieplannen hou den verbetering tegen. De heer Van Woensel (C.P. meent dat het politiecorps groot genoeg is. Voor het opsporen van inbrekers of misdadigers deugt het corps toch niet, meent spreker. Bij Volksgezondheid vraagt de heer V a n d e r F1 i e r naar de plannen van het slacht huis. Hij heeft van den directeur van den Keuringsdienst vernomen, dat tal van slacht plaatsen niet aan de eischen voldoen. Verder vraagt de heer Van der Flier een eenvoudig badhuis met douches. De Voorzitter zegt, dat wat het slacht huis betreft, er ïiog eenige technische be zwaren te overwinnen zijn en ook de finan- cieele kwestie is nog niet geregeld. Als kan worden aangetoond dat het een rendabel object is, kan er voor geleend worden. Wat het badhuis be treft, wijstspreker er op. dat er in veel kleinere gemeenten een zwem inrichting is. Dit vraagstuk zal nu worden opgelost en wat het binnenbad betreft moet men eerst weten of dat rendabel is. Indien dit het geval is kan op sprekers medewer king gerekend worden. Subsidie „Het Witte Kruis". De heer Van der Flier (S.D.A.P.) stelt voor, aan het Witte Kruis het gevraagde sub sidie van f 8000 te verleenen. De Voorzitter zegt dat wanneer in den loop van het jaar mocht blijken dat er een tekort is, alsnog hierop wel wat te vinden is. De heer Maas (R.K.) wijst op de onbil lijkheid dat men het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis belast met werkzaamheden die juist door de tijdsomstandigheden zwaar der drukken dan anders. De heer Visser (S.D.A.P.) zegt, dat het hem niet bekend is dat het Witte Kruis met werkzaamheden voor Maatschappelijk Hulp betoon wordt belast. De heer Van H e y s tl (N.P.) breekt een lans voor IJmuiden's Bloei. De heer Visser (S.D.A.P.) houdt bij den post Kosten tot bestrijding van de tuber culose, een pleidooi voor uitzending naar sanatoria. Hij vreest, dat verpleging in ge zinnen te veel wordt toegepast, wat hij niet in het belang der patiënten acht. De Voorzitter meent, dat gezinsverple ging in sommige gevallen boven verpleging in sanatoria te verkiezen is. Bij Volkshuisvesting vraagt) de heer Ten Broeke (C.H.) of de gelden voor rente en aflossing van voorschotten voor woningbouw wel geregeld binnenkomen. Is het niet moge lijk, dat de geiden door middel van den op haal- en stortingsdienst betaald kunnen wor den, vraagt sprekex-. De heer Nijssen wethouder, zegt dat hei met het binnenkomen der gelden nog al gaat. B. en W. hebben maatregelen genomen om de betrokken personen tegemoet te komen. Bij den post onderhoud van wegen en voetpaden wordt bij monde van den heer Van Rum melen (S.D.A.P.) de Brederood- scheweg in het geding gebracht. Spreker vraagt naar het door B. en W. toegezegde prae-advies De heer Sluiters (C.Iï.) zegt, dat al het geld dat thans aan den weg besteed is, weg gegooid geld is. Verder hoopt spreker op spoedige verbetering van de Hoofdstraat. Ook de heer Diepen daal R.K.) keurt het werk van Openbare Werken af De heer D u n n e b i e r wethouder zegt dat het plan voor dén weg klaar ligt. Als men nu nog maar voor de duiten zorgt, komt het voor elkaar. Bij den post onderhoud vaxx straten cn pleinen, wijst de heer ten Broeke (C.H.) op den lagen prijs der materialen. Verder be pleit spreker bétere veiligheidsmaatregelen op het strand. Verschillende sprekers komen nog op deze kwestie terug. De heer Van der Steen (C.H.) bepleit aanschaffing van een motorvlet voor de politie,. De heer Van der Veer (S.D.A.P.) wil maati'egelen in -overleg niet de kustwacht. De heer Bosman verwacht van een mo torvlet niets dan armoede en last. Er moeten waai-schuwingsteekens komen, evenals in Bloemendaal. De heer Maas (R.K.) verwacht van alle maatregelen weinig. De menschen moeten verstandiger wórden. De heer Stark (S.D.A.P.) bepleit betere verzorging van geneeskundige hulp in het kampeerterrein, vooral des nachts. De Voorzitter zegt toe. dat ruimere verbandmiddelen verstrekt zullen worden. Bij het openbaar buitengewoon lager on derwijs bepleit de heer Van Heyst (N.P.) weder verleening van de 300 gulden die zijn gekort op de jaarwedden van het onder wijzend personeel. Hij vindt echter geen steun. Bij hoofdstuk VIII 12: Lager onderwijs niet vallend onder vorige paragrafen, stelt de heer v .d. Flier (S.D.A.P.) voor, beschik- baax-stelling van een bedrag van f 10.000 voor schoolvoeding en schoolkleeding, welk bedrag ten laste zou komen van den kapitaaldienst. Spreker kan zich niet voorstellen, dat Ge deputeerde Staten tegen dezen post bezwaar zouden hebben. Spreker meent, dat de Raad niet verantwoord is wanneer deze post niet op de jDegi'ooting voorkomt. De heer Homburg (A.R.) zegt dat hij over deze kwestie vragen heeft gesteld, om dat hij na een onderhoud met den betrok ken wethouder niet bevredigd was over het gekregen antwoord. Sprekers fractie was verleden jaar tegen het verstrekken van schoolvoeding. Ook thans is de houding zijner fractie niet gev/ijzigd. Spreker acht het niet gewenscht, dat de taak van het ge zin in de school terecht komt en dat dus het gezinsleven ontwricht wordt. Er kunnen zich echter gevallen voordoen, dat men van zijn principe afstapt. Spreker stelt tenslotte voor. B. en W. een blanco mandaat te ver schaffen. De heer ten Broeke (C.H.) meent ook, dat de schoolvoeding niet zonder meer ter zijde kan worden gesteld. De motie van den heer v. d. Flier kan hij echter niet zonder meer steunen. Door het Crisiscomité wordt heel wat gedaan voor kleeding. Spreker acht het gewenscht het voorstel in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. De lieer de Waal (groep Schilling) onder schrijft de woorden van den heer v. d. Flier. È)e heer Sluiters (C.H.) zegt, dat de ge meente den moreelen plicht heeft voor de on dervoede kinderen te zorgen. Als liet gemeen tebestuur een blanco-crediet krijgt, zou dit crediet wel eens blanco kunnen blijven. Verschillende sprekers voeren nog het woord. De Voorzitter zegt. dat B. en W. niet weten waar zij het geld vandaan moeten halen. De post „onvoorziens uitgaven", aan vankelijk groot f 20.000, is reeds gebracht op f 17.600 en wanneer de f 10.000 voor school voeding er wordt afgetrokken, zou er slechts f 7600 overblijven. Dit is veel te weinig, meent spreker. Indien het voorstel van den heer v. d. Flier wordt aangenomen, zou de B-steun in gevaar komen. B. en W. zouden genoodzaakt zijn Gedeputeerde Staten, op de gevolgen van aanneming van het voorstel opmex-kzaam te maken. De heer v. d. F1 i e r wil zijn voorstel split sen in f 3000 voor voeding en f 2000 voor kleeding. De leden kunnen dan voor het een of het ander stemmen. De heer Visser (S.D.A.P.) merkt nog op dat hij zich niet kan voorstellen, dat Ge deputeerde Staten de begrooting terug zullen zenden wanneer deze post van f 10.000 daar op wordt geplaatst. De heer Tusenius, wethouder zegt, dat hem geen enkele begrooting bekend is, die zoo is „uitgezogen" als de onze. Als onze eenige misdaad is, dat we deze f 10.000 op de begrooting plaatsen meent spreker dat men ons dit niet kwalijk zal nemen. Het is in derdaad waar, dat er kinderen zijn, die het onderwijs niet kunnen genieten, zooals het behoort, doordat ze nooddruftig zijn. Spreker zou willen, dat B. en W. het voorstel overna men. De heer Bosman, wethouder, vindt ook de schoolvoeding zeer noodig. Spreker heeft nog geen enkele gemeente in de omgeving opgemerkt waar de schoolvoeding is afge schaft. De heer ten Broeke (C.H.) spreekt zich uit tegen het voorstel, de heer v. d. Steen verklaart zich er voor. De heer N ij s s e n, wethouder wijst op de financieele gevolgen. Er is bericht van het Nationaal Crisiscomité, dat de gemeente in aanmerking komt voor B-steun, maar het zou wel kunnen gebeuren dat er geen geld is voor de gemeentelijke bijdrage. De Voorzitter zegt. dat steeds zijn vraag niet is beantwoord waar het geld van daan moet komen. De heer v. d. Flier heeft gesproken van een leening, maar dit geld kan niet op den kapitaaldienst gebracht worden. De consequentie van aanneming van het voorstel is belastiixgver-hooging. Om den post uit de belasting te dekken zouden de opcenten op de personeele belasting met 3 verhoogd moeten worden. De voorzitter had gerekend op een meerderheid van de wet houders. De heer Bosman heeft gezegd, dat hij er voor zou stemmen maar de houding van den heer Tusenius is voor hem een ver rassing al wil hij dit nog niet beschouwen als een dolkstoot in den rug. De heer Tusenius merkt nog op, dat hij meer voelt voor het voorstel van den heer Hamburg. Hij verwacht hiervan een grooter direct succes. Het kan dienen als leiddraad voor de komende besprekingen met Gedepu teerde Staten. De heer N ij s s e n wethouder wijst er nog op, dat er op de begrooting geen geld is ge raamd voor de crisiskosten. De heer Homburg wijzigt zijn voor stel in dien zin, dat B. en 'W. worden uit- genöodigd in overleg te treden met Gedepu teerde Staten om in de behoeften van schoolkleeding en schoolvoeding te voorzien. Tenslotte wordt eerst het voorstel van den heer v. d. Flier in stemming gebracht. 1-Iet eerste deel (f 8000 voor schoolvoeding) wordt vehwprpen met 12 stemmen voor. 1-Iet weede deel (f 12000 voor schoolkleeding) wordt met 11 stemmen tegen verwor pen. De motie van dén heer Homburg wordt aangenomen. De heer van Woensel (C.P.) stemde tegen. Verschillende sprekers maken aanmer king tegen den post van f 5950 voor bijdrage in de kosten van Rijks Hoogere Burgerscho len. De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) maakt bezwaar tegen de regeling met het Kehne- mer Lyceum. Spreker meent, dat het niet aangaat, dat Velsen zich de luxe kan permit- teeren daarvoor gelden beschikbaar te stel len. De heer v. d. Steen (C.H.) informeert naar de vacature van leeraar zeemanschap, boeten enz. aan de Visscherijschool, welke volgens den heer Tusenius, wethouder, reeds bezet is. De heer v. d. Steen meent, dat hier op een goedkoopex-e wijze in had kun nen voorzien (worden, hetgeen de wethoxxder ontkent. De heer Van Ru mm el en (S.D.A.P.) bespreekt plaatsing van krankzinnigen in de kolonie van Krankzinnigen te Gheel. Bij den post ondersteuning aan werkloo- zen bepleit de heer Maas (R.K.) betere bezoldiging van de controleurs, die een lage re bezolginig hebben den de losse arbei ders van de gemeente-reiniging.. De voorzitter zegt, deze zaak onder de oogen te zullen zien. Nadat de resteerende hoofdstukken zijn goedgekeurd zegt de heer Visser namens de S.D. fractie, dat zijn fractie tegen de begrooting zal stemmen. De gemeentebegrootïng wordt aangeno men. met 8 stemmen tegen nl. van de so ciaal-democraten en den heer Van Woensel (C.P.) Besluiten inzake politic en de kasgeldlee- ning worden aangenomen. De heer Vermeulen (A.R.) wenscht den voorzitter geluk met de aanneming van de begrooting en spreekt er zijn vreugde over uit, dat de burgemeester zich zoo in de za ken heeft ingewerkt 'Applaus). Precies op het middernachtelijk uur sluit de voorzitter de vergadering, VAN HET PLAATSELIJK CRISIS-COMITc. Kerstcollecte hulsttakjes. Evenals verleden jaar zal ook thans in dc gemeente een Kerstcollecte worden gehou den, door den verkoop van hulsttakjes. Op Zaterdag' 24 December zullen een aantal jonge dames zich weer beijveren een flink bedrag- voor het werk van het Plaatselijk Crisis-comité bijeen te verzamelen. Het vorige jaar was het weer op den col- lectedag minder gunstig. Moge dit nu. zoowel met liet oog op de collectives als in het be lang der collecte, anders zijn en worde deze dag een groot succes! Niemand stelle onze colleofcrices teleur! Er is veel, zeer veel noodig! Koopt allen en geeft zooveel mogelijk! GESLAAGD. Voor het-examen, noodig ter verkrijging van het bewijs van kennen van de regelen ter voorkoming van aanvaringen op zee zijn geslae/rd de heeren M. Groenendijk. K. van der Schoor, A. de Lange cn A. C. van Rijn. allen leerlingen van de Gem. Visscherijschool alhier.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10